Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχές ΟΓΑ για Τρίτεκνες οικογένειες


nat-left

Recommended Posts

Δεν καταργήθηκε ισχύει και για τριτέκνους.Υπήρξε κάποια ΄΄ολιγωρία΄΄από το Υπουργείο.

 

Πηγα σημερα για την καρτα πολιτισμου στο ΚΕΠ και μου ειπαν οτι εχει σταματησει απ το Φεβρουαριο ...

 

Τελικα οσοι πηραν πηραν και τερμα?

 

Εχει παει κανεις το τελευταιο διαστημα και αν ναι απο ποιο νομο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα και από εμένα!

Λοιπον οσον αφορά το επιδομα του τριτου παιδιου (για εμάς που το περιμένουμε ακόοοοοομα) οσον αφορά τον νομό Θεσσαλονίκης, πριν απο δεκα μερες έμαθα ότι ο ΟΓΑ τώρα ξεκίνησε να επεξεργάζεται τις αιτήσεις οσον κατεθεσαν τον Ιανουάριο του 2011!!!!

 

Επίσης οταν ρώτησα και εγω στο ΚΕΠ για την καρτα πολιτισμου μου ειπαν οτι κατεργηθηκε , ουτε καν αιτηση δεχθηκαν. Εχει κανεις τον νομο να τους τον δειξω γιατι με ενδιαφέρει αυτή η καρτα.

 

Προσπαθω να επικοινωνησω με συλλογο τριτεκνων Θεσσαλονικης και το τηλ δεν απαντα. Υπαρχει? Καταργήθηκε? Ξερει κανεις? Πως μπορουμε εμεις οι τριτεκνοι να αποδειξουμε την ιδιοτητα αυτή απο την στιγμή που δεν εχουμε κάρτες όπως οι πολυτεκνοι?

 

Για την ΔΕΗ θέλει εισοδηματικά κριτήρια, νομίζω ειναι 12.000 ευρώ οικογενειακό εισοδημα αλλά για την ΟΥΘ δεν το ήξερα οτι έχουμε εκπτωση. Την έχει λάβει κάποιος από εσάς?????

 

Ευχαριστώ

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

1ον.Για το επίδομα από τον ΟΓΑ.Υπάρχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις δυστυχώς.Έγινε και η πρόσθεση επιπλέον δικαιολογητικών για 10ετή παραμονή.Και τώρα πάλι θα υπάρξει καθυστέρηση για τον τόπο που θα εφαρμοσθεί η παροχή των επιδομάτων σε όσους έχουν εισόδημα από 55000 ευρώ και κάτω.Γενικά υπομονή!!!!!!!!!!!

2ον.Για την κάρτα πολιτισμού.Το ΚΕΠ στην Έδεσσα δέχθηκε κανονικά τα δικαιολογητικά για κάρτα πολιτισμού.Όμως λόγω της μειώσεως του προσωπικού(ουσιαστικά είχε διαλυθεί) θα αργήσουν.Και εδώ υπομονή!!!!!!!!!!

3ον.Τηλέφωνο Προέδρου 6975688632

4ον.Για την ΔΕΗ η εγκύκλιος για το ΚΟΤ καθορίζει ότι το εισόδημα θα είναι το εκάστοτε καθοριζόμενο από την φορολογία εισοδήματος.΄΄... * Τρίτεκνους: Άτομα με τρία τέκνα και ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μικρότερο από το αφορολόγητο όριο της κατηγορίας τους ...΄΄

Επίσης για το αφορολόγητο:

Ν 4024 2011 Άρθρο 38

Υπολογισμός και καταβολή φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων

1. Οι διατάξεις του άρθρου 8 του Κώδικα ΦορολογίαςΕισοδήματος, που κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του

ν. 2238/1994 (Α΄ 151), καταργούνται.

2. Το άρθρο 9 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίσταται ως εξής:

«Άρθρο 9

Υπολογισμός και καταβολή του φόρου

1. Το δηλωθέν εισόδημα πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες

και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου υποβάλλεται σε φόρο με βάση την ακόλουθη κλίμακα:

Κλιμάκιο Φορολογικός Φόρος Σύνολο Σύνολο

Εισοδήματος Συντελεστής Κλιμακίου Εισοδήματος Φόρου

(ευρώ) % (ευρώ) (ευρώ) (ευρώ)

5.000 0 0 5.000 0

7.000 10 700 12.000 700

4.000 18 720 16.000 1.420

10.000 25 2.500 26.000 3.920

14.000 35 4.900 40.000 8.820

20.000 38 7.600 60.000 16.420

40.000 40 16.000 100.000 32.420

Άνω των 100.000 45

2. Το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας της προηγούμενης παραγράφου αυξάνεται κατά δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ για κάθε τέκνο από τα δύο πρώτα του φορολογούμενου που τον βαρύνουν και κατά τρείς χιλιάδες (3.000) ευρώ για κάθε επόμενο τέκνο που τον βαρύνουν.

 

Σχόλιο:Όπως αντιλαμβάνεσθε αν δεν αλλάξει αυτό,τότε το ΚΟΤ καταντά ΄΄κοροϊδίᨴ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα!

Λοιπον οσον αφορά το επιδομα του τριτου παιδιου (για εμάς που το περιμένουμε ακόοοοοομα) οσον αφορά τον νομό Θεσσαλονίκης, πριν απο δεκα μερες έμαθα ότι ο ΟΓΑ τώρα ξεκίνησε να επεξεργάζεται τις αιτήσεις οσον κατεθεσαν τον Ιανουάριο του 2011!!!!

 

Επίσης οταν ρώτησα και εγω στο ΚΕΠ για την καρτα πολιτισμου μου ειπαν οτι κατεργηθηκε , ουτε καν αιτηση δεχθηκαν. Εχει κανεις τον νομο να τους τον δειξω γιατι με ενδιαφέρει αυτή η καρτα.

 

Προσπαθω να επικοινωνησω με συλλογο τριτεκνων Θεσσαλονικης και το τηλ δεν απαντα. Υπαρχει? Καταργήθηκε? Ξερει κανεις? Πως μπορουμε εμεις οι τριτεκνοι να αποδειξουμε την ιδιοτητα αυτή απο την στιγμή που δεν εχουμε κάρτες όπως οι πολυτεκνοι?

 

Για την ΔΕΗ θέλει εισοδηματικά κριτήρια, νομίζω ειναι 12.000 ευρώ οικογενειακό εισοδημα αλλά για την ΟΥΘ δεν το ήξερα οτι έχουμε εκπτωση. Την έχει λάβει κάποιος από εσάς?????

 

Ευχαριστώ

Πριν λιγες μερες μιλησα με την ανταποκριτρια του ΟΓΑ στον δημο μου(Θερμη-Θεσ/νικη) και μου ειπε οτι τωρα εξεταζουν τις αιτησεις του Φεβρουαριου.Μολις εξετασουν την καθε αιτηση(π.χ εγω την εκανα τον ΜΑΙΟ)τοτε θα στειλουν και την επιστολη που θα ζητανε τα δικαιολογητικα για την 10ετη παραμονη στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Εγώ κατέθεσα τα έγγραφα στον ανταπ/τη ΟΓΑ στο Δήμο Χορτιατη 26 ή 27/12 και μου ζήτησε και τα δικαιολογητικα για την 10ετη παραμονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κατέθεσα στις 23.12.11 στη θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι έχουν καθυστερήσει και στο σύλλογο τριτέκνων που γράφτηκα είπαν ότι υπάρχουν κάποιοι που περιμένουν 1 χρόνο

Μη μιλάς ποτέ για τον ευατό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μια τρίτεκνη μητερα παιρνει κανονικα 268 ευρώ τον μήνα,εφόσον το μικρό παιδι της είναι κατω από 6 ετών,όπως επίσης και το επίδομα τοκετου μην ξεχνάμε που είναι στα 2000 ευρώ.

τωρα υπάρχουν και κάποια άλλα επιδόματα για τρίτεκνους?ΔΕΗ? Νερο? κτλ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καλός εχόντων των πραγμάτων θα γίνουμε τρίτεκνοι στις αρχές Σεπτέμβρη θα ήθελα να μάθω τι δικαιούμαστε που μπορούμε να απευθυνθούμε καθώς και από πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε τα χαρτιά,ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΛΟΓΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ;ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Ο ΣΥΛΟΓΟΣ ΤΡΙΑΙΝΑ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

μια τρίτεκνη μητερα παιρνει κανονικα 268 ευρώ τον μήνα,εφόσον το μικρό παιδι της είναι κατω από 6 ετών,όπως επίσης και το επίδομα τοκετου μην ξεχνάμε που είναι στα 2000 ευρώ.

τωρα υπάρχουν και κάποια άλλα επιδόματα για τρίτεκνους?ΔΕΗ? Νερο? κτλ? ευχαριστώ

καλησπέρα εγώ μένω στην Αθήνα (κέντρο) και έχω κάνει αίτηση στην ΕΥΔΑΠ για εκπτωτικό τιμολόγιο τρίτεκνου και έχει γίνει.Μπορείς να δεις λεπτομέρειες στο site τους.Όσον αφορά την ΔΕΗ για την Αθήνα δεν ισχύει κάτι, ξέρω όμως ότι για άλλες περιοχές ισχύει.Πρέπει να ρωτήσεις αν μένεις σε άλλη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καλός εχόντων των πραγμάτων θα γίνουμε τρίτεκνοι στις αρχές Σεπτέμβρη θα ήθελα να μάθω τι δικαιούμαστε που μπορούμε να απευθυνθούμε καθώς και από πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε τα χαρτιά,ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλησπέρα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις τίποτα ακόμη.Όταν με το καλό γεννήσεις και δηλωθεί το παιδί μπορείς να κάνεις αίτηση στον ΟΓΑ της περιοχής σου να πάρεις το επίδομα που δίνουν και ένα εφάπαξ ποσό €2000.Αν ισχύει βέβαια τότε γιατί με όλα αυτά που γίνονται πολύ φοβάμαι ότι θα μας τα κόψουν σιγά σιγά.Λεπτομέρειες στο site του ΟΓΑ.Έχει τα πάντα για να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις τρίτεκνες μανούλες σήμερα μίλησα με τον Ογα μετά απο προσπάθειες πολλών ημερών και μου είπαν οτι εξετάζουν ακόμα τον Απρίλιο φνταστείτε τη γίνεται εγώ που γέννησα τον Ιούλιο έχω πολύ δρόμο ακόμα.:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Εγώ γέννησα το τρίτο παιδάκι 5/2/11 και χαρτιά καταθέσαμε 3ο/11. Τα χαρτιά για να αποδείξουμε 10ετή παραμονή στην Ελλάδα τον 11ο/11 και ακόμα τί-πο-τα!!!! Ξέρει κάποιος αν ισχύουν ακόμα τα επιδόματα τριτέκνων ή αν τα έχουν καταργήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα σημερα για την καρτα πολιτισμου στο ΚΕΠ και μου ειπαν οτι εχει σταματησει απ το Φεβρουαριο ...

 

Τελικα οσοι πηραν πηραν και τερμα?

 

Εχει παει κανεις το τελευταιο διαστημα και αν ναι απο ποιο νομο?

 

 

Kανα νεοτερο...ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς,

Είμαι Ελληνίδα του εξωτερικού και μένω Ελλάδα τα 5 τελευταία χρόνια, γέννησα το 3ο μας παιδί και είμαι άνεργη. Είμαι ασφαλισμένη έμμεσα στο Ika του άντρα μου.

Εγώ δικαιούμαι εφάπαξ 2000 ευρώ? Αν όχι ο άντρας μου δικαιούται που είναι Ελλαδα πάνω απο 10 χρόνια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ασάφεια τόσο στον νόμο όσο και στην εγκύκλιο.Ζητήθηκε από εκπροσώπους της ΠΕΣΠΟ3Τ(2θμιο όργανο εκπροσώπισης συλλόγων τριτέκνων)στο Υπουργείο Υγείας κατά την πρόσφατη συνάντηση με αρμόδια διεύθυνση (Προστασίας Οικογένειας) να αντιμετωπισθεί άμεσα το πρόβλημα.Αναμένουμε.Εσείς όμως να καταθέσετε ακνονικά τα αναγκαία δικαιολογητικά στον ανταποκριτή του ΟΓΑ και σε περίπτωση άρνησης να ζητήσετε έγγραφη αιτιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι στον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης μου στο τριτο παιδι μου, εργαζομουν μεχρι τον 10 του 2011 θα παρω επιδομα τριτεκνιας και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι στον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης μου στο τριτο παιδι μου, εργαζομουν μεχρι τον 10 του 2011 θα παρω επιδομα τριτεκνιας και ποσο?

 

 

Εαν εργαζοσουν ή οχι δεν εχει καμια σχεση με το επιδομα.

Οταν με το καλο γεννησεις θα κανεις τα χαρτια σου και σ ενα 6μηνο μ ενα 1 μετα θα παρεις ενα ποσο εφαπαξ 2000 + τα διμηνα που θα σου χρωστανε (καπου 560 το διμηνο μεχρι να γινει 6 χρ το παιδακι σου μετα μειωνεται στα 250 το διμηνο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα είμαστε και εμεις τριτεκνοι από26/11/2011,καταθεσαμε τα δικαιολογητικα 12/02/2012.....και ακόμα δεν εχουμε κανενα νεοτερο.Όταν και αν παρουμε το επιδομα και τα 2000 ξέρει κανεις αν θα τα παρουμε από την ημερομηνια γεννησης ή την ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων;Και πως γινεται;;;;Σε πέρνουν τηλ.,σου στελνουν καποια ειδοποιηση;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα

 

Μπήκα και εγώ σήμερα αφού πέρασαν σχεδόν 4 μήνες από την κατάθεση των δικαιολογητικών για το εφάπαξ επίδομα (2000) τριτεκνης να δω τι γίνετε γιατί καθυστερούν τόσο πολύ από τον ΟΓΑ. 6-7 μήνες από οτι κατάλαβα απο την ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών. Τα καταθέσαμε τέλη Ιουνίου του 12 οπότε καλό 2013 μας βλέπω. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα μέχρι τότε

Link to comment
Share on other sites

οχι 6-7 μηνες ,υπολογιζε σιγουρα 12 μηνες.

12 μηνες και βαλε.Εκανα τα χαρτια για το επιδομα τον απριλιο του 2011!!!!!!! παρακαλω , συμπληρωσα τα επιπλεον δικαιολογητικα που μου ζητηθηκαν για 10ετη συνεχομενη διαβιωση στην Ελλαδα τον Μαιο του 2012 και μολις προχθες ,αφου πηρα 100 τηλεφωνα στον Ο.Γ.Α Θεσ/νικης που υπαγομαι ,μου ειπαν οτι μεσα στον Οκτωβριο,μεχρι 15/10 θα το εχω εισπραξει.Θελει γαιδουρινη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...