Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

Sorry δεν το ήξερα οτι σε περιπτωση εγκυμοσύνης ο πολύποδας διαλύεται από μόνος του.Εννοείται οτι ο γιατρος σου ξέρει καλύτερα και εφόσον σε διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κοιτα να ξεαγχωθείς,να απολαμβάνεις τις στιγμές με τον αντρούλη σου και ειμαι σιγουρη όλα θα πάνε τέλεια.Φιλάκια...

 

Θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα.. το θέμα είναι ότι πιάνω τον εαυτό μου να μην απολαμβάνει τις στιγμές με τον άντρα μου γιατι το μυαλό μου είναι στο μπεμπε και τη όλη διαδικασία την βλέπω καθαρά προς εκμετάλλευση...αφήστε που έχω κουραστεί κάθε μέρα να προσπαθούμε..:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αυτό το άγχος...αυτό ειναι το δύσκολο.Τα τελευταια χρονια της ζωης μου τα εχω περασει με μια διαταραχη αγχους που εγινε η αιτια να μη χαρω ομορφες στιγμες της ζωης μου.Σκεψου οτι ετοιμαζομαι να αρραβωνιαστω σε λιγες μερες και πιο πολυ αγχωνομαι παρα το χαιρομαι :oops:.Αφιερωσε λιγο χρονο στον εαυτό σου.Φτιαξε μαλλια νυχια ,ψωνισε κανενα φορεματακι να ανανεωθεις. Ετοιμασε μια ρομαντικη βραδια με τον καλό σου,να σε δει ομορφη,να ξαπλωσετε να δειτε μια ωραια ταινια,κανε του ενα μασαζακι χαδακια αγκαλιτσες(ολο στην εκμεταλλευση τους εχουμε τους κακομοιρους).Να ερθετε λιγο πιο κοντα χωρις να σκεφτεσαι το νινι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το άγχος...αυτό ειναι το δύσκολο.Τα τελευταια χρονια της ζωης μου τα εχω περασει με μια διαταραχη αγχους που εγινε η αιτια να μη χαρω ομορφες στιγμες της ζωης μου.Σκεψου οτι ετοιμαζομαι να αρραβωνιαστω σε λιγες μερες και πιο πολυ αγχωνομαι παρα το χαιρομαι :oops:.Αφιερωσε λιγο χρονο στον εαυτό σου.Φτιαξε μαλλια νυχια ,ψωνισε κανενα φορεματακι να ανανεωθεις. Ετοιμασε μια ρομαντικη βραδια με τον καλό σου,να σε δει ομορφη,να ξαπλωσετε να δειτε μια ωραια ταινια,κανε του ενα μασαζακι χαδακια αγκαλιτσες(ολο στην εκμεταλλευση τους εχουμε τους κακομοιρους).Να ερθετε λιγο πιο κοντα χωρις να σκεφτεσαι το νινι.

 

Με το καλό οι αρραβώνες :-D !!! Εσύ είσαι εκείνη που πρέπει πρώτη και καλύτερη να ανανεωθείς!! Ετοιμάσου να γίνεις μια κούκλα και για όλα τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.. ας μην αφήνουμε το άγχος να μας κατατρώει! Ουφ.. που θα πάει..;) θα έρθουν και τα μπεμπε..

Link to comment
Share on other sites

Χάιντι μου θυμίζεις τον εαυτό μου στο πρώτο μου παιδί που κάθε φορά που ερχόταν η περίοδος μου έλεγα φτού πάλι μου ήρθε, και άγχος μηπως δεν μπορούσαμε να κάνουμε στην αρχή! Και να έχεις και τους γύρω να σε πρήζουν άντε ακόμα...!!! Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά αρκεί να το θέλεις...!

 

Niki81 με το καλό ο αρραβώνας και ξέρεις πιο είναι το πάν.... να έχεις καλή πεθερά!!!:-D Εύχομαι κάθε ευτυχία και άντε με το καλό και ο γάμος (σύντομα), και μετά άντε με το καλό κάνα παιδάκι, και μετά άντε με το καλό και κάνα δεύτερο και σου εύχομαι να σταματήσεις εκεί που μπορείς να πείς ότι έχεις γεμίσει σαν μητέρα και δεν μπορείς άλλο!:-D:-D:-D

 

Και πάνω απο όλα κορίτσια, το λέω και για μένα αυτό πώς θα καταφέρουμε να αποβάλλουμε αυτό το ρημάδι το άγχος να δώ...:roll: Ευχομαι να ακούσω ευχάριστά νέα σας σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάιντι μου θυμίζεις τον εαυτό μου στο πρώτο μου παιδί που κάθε φορά που ερχόταν η περίοδος μου έλεγα φτού πάλι μου ήρθε, και άγχος μηπως δεν μπορούσαμε να κάνουμε στην αρχή! Και να έχεις και τους γύρω να σε πρήζουν άντε ακόμα...!!! Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά αρκεί να το θέλεις...!

 

Sofiateli σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου :P ! Με έκανες να αισθανθώ ότι όλοι κάπως με τον ίδιο τρόπο ξεκινάμε και με τον καιρό όμως έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε! Οκ, υπόσχομαι μην μην αγχώνομαι :rolleyes:.. άντε να δούμε!! φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και πάλι καλησπέρα...

Όφείλω να καταθέσω νέα μου, την προπερασμένη Τετάρτη 11/11 είχα πάει όπως σας ανέφερα παραπάνω σε γιατρό γιατί η περίοδος μου έχει αυξηθεί απο 7 μέρες σε 9! Μου διέγνωσε όπως σας είπα ότι βλέπει μια σκιά στην μήτρα και ότι είναι μεγαλύτερη και μάλλον έχει πολύποδα ή κάποιο υπόλειμα απο την προηγούμενη γέννα. Εκλεισα ραντεβού την Παρασκευή 20/11 που μας πέρασε σ'άλλο γυναικολόγο για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Του ανέφερα μόνο οτι πήγα λόγο του ότι μέγάλωσε η περίοδος μου και μού έκανε και αυτός υπέρηχο και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ αυτός τα βρήκε όλα μέσα μου φυσιολογικά, ούτε σκιά στην μήτρα όυτε διόγκωσει. Και μου συνέστησε να κάνουμε κάποιες ορμονικές εξετάσεις γιατί αλλιώς τα βρίσκει όλα φυσιολογικά. Τρελαίνεσαι ή δεν τρελαίνεσαι;;; Με συμφέρει η διάγνωση του δεύτερου γιατρού αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι το μηχάνημα της πρώτης γιατρού ήταν πιο καινούργιο, αυτό όμως μπορεί να δικαιολογήσει την τόσο μεγάλη διαφορά;;; Υποτίθεται είναι γνωστός γιατρός και έχει πείρα, δέν θα έβλεπε κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι τι να σου πω...αυτά ειναι που σε τρελλαίνουν,δίκιο έχεις.Οπώς έχω γράψει και κάπου παραπάνω οταν ειδε ο γιατρος μου τον πολυποδα μου ειπε θα περιμένουμε να αδιαθετησεις γιατι υπάρχει περίπτωση να φυγει ο πολυποδας μονος του με το αιμα της περιοδου...καπως μου τους ονομασε αυτους τους πολυποδες που φευγουν απο μονοι τους αλλα δεν το θυμαμαι...αλλα απόσο καταλαβα δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει απο μονος του χωρις να αδιαθετησεις.Οποτε πιστευω ειναι αδυνατο να υπηρχε οταν σε εξετασε ο πρωτος γιατρος και να ειχε φυγει οταν σε ειδε ο δευτερος μιας και δε σου ηρθε περιοδος αναμεσα στις δυο επισκεψεις.Τωρα τι να πω....μου τον εδειχνε στον υπερυχο(αυτή τη σκια που λες κι εσυ) μου εδωσε και φωτογραφια αλλα εγω δεν καταλαβαινα τι μου δειχνει.Εχεις σε φωτογραφια τον υπερυχο του πρωτου γιατρου?Μηπως να την εδειχνες και στο δευτερο γιατρο να δεις τι θα σου πει?Δε μπορω και δε θελω να πιστεψω οτι ενας γιατρος θα σου ελεγε ψεμματα και θα σε υπεβαλλε στη διαδικασια υστεροσκοπισης χωρις να υπαρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία έχω του υπέρυχου, αλλά για πές μου με τι μούτρα θα του την παρουσιάσω αφού δεν του το είχα πεί στο πρώτο ραντεβού; Πήγα και συστημένη γιατί είναι ο γυναικολόγος της νύφης μου και δεν θέλω να την εκθέσω! Ουτε και εγώ ξέρω τι να κάνω! Θα πάω τώρα την Παρασκευή να δεί τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος και αδιαθέτησα εχθές για να δώ και πόσες μέρες θα μου κρατήσει αυτήν την φορά!Τι να πώ;:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη μασας και πες το για την υγεια σου προκειται ,γιατι να καθεσαι να σε τρωει το αγχος?Λοιπον θα του πας τις εξετασεις,θα δεις τι θα σου πει και θα του πεις "Να σας ρωτησω και κατι άλλο ασχετο?Πριν κανα μηνα που ειχα παει σε ενα συναδελφο σας γιατι (πχ ειχα μηκυτες ή ελλειπα ταξιδι και βρηκα εναν στην τυχη εκει που ημουνα και πηγα) στον υπερυχο που μου εκανε μου ειπε οτι βλεπει μια σκια που μαλλον ειναι πολυποδας.Η αληθεια ειναι δεν εδωσα κι εγω πολυ σημασια και δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι αυτό?Εσεις προχθες δε μου αναφερατε κατι παρόμοιο.Να υποθέσω οτι αυτός ο πολύποδας έφυγε από μονος του?Τι ακριβως ειναι αυτό?Δεν σας το ανεφερα την προηγουμενη φορα γιατι βασικα δεν καταλαβα καθόλου τι ακρβως ειναι και δεν εδωσα και πολυ σημασια.".Πως σου φαινεται?Ειμαι σιγουρη θα σε βαλει να σου ξανακανει υπερυχο.Μια αλλη εναλλακτικη αν ντρεπεσαι να το παιξεις ασχετη ειναι να του πεις εχω ακουσει\διαβασει οτι ενας συνηθες λογος για τον οποιο αυξανονται οι μερες περιοδου ειναι η υπαρξη πολυποδα.Αν ειχα καποιο πολυποδα δεν θα το βλεπατε στον υπερυχο?Προσωπικα προτιμω το πρωτο...το δευτερο ειναι πολυ γενικο και μπορει απλα να σου πει οχι δεν εχεις χωρις να σε εξετασει παλι και παλι με την ιδια αγωνια θα βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΟΚ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ (ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ-ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ. ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

 

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,

ΕΒΓΑΛΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ "ΠΙΑΣΩ" ΠΑΙΔΙ.. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!

ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ. ΑΥΤΗ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΔΙΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλημέρα,

 

Εχθές έκανα το τακτικό ετήσιο ραντεβού μου στο γυνακολόγο μου και μου βρήκε και μένα πολύποδα που φράζει σχεδόν όλο το τράχηλο και πρέπει να αφιαρεθεί.Ίσως λέει είναι και αυτός ο λόγος που δε μπορώ να μείνω έγγυος ακόμα.

Αλλά μου είπε ότι πρέπει να κάνω απόξεση για να αποκλείσουμε να υπάρχει πολύποδας και στη μήτρα και δε μου μίλησε για υστεροσκόπηση όπως διαβαζω απο κάποιες απο εσάς.

Καμμιά συμβουλή απο εσάς που το έχετε περάσει??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι εχω κανει αφαιρεση πολυποδα στη μητρα με υστεροσκοπηση.Γνώσεις για τη δικη σου περιπτωση δεν εχω αλλα απο λιγο που εψαξα στο ιντερνετ...στην περιπτωση πολυποδα στον τραχηλο η διαδικασια αφαιρεσης ειναι αυτη ακριβώς που σου ειπε ο γιατρος σου.Γιατι δεν πας και σε ενα αλλο γιατρο για μια δευτερη γνωμη αν θες να εισαι σιγουρη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια καλημέρα,

 

Εχθές έκανα το τακτικό ετήσιο ραντεβού μου στο γυνακολόγο μου και μου βρήκε και μένα πολύποδα που φράζει σχεδόν όλο το τράχηλο και πρέπει να αφιαρεθεί.Ίσως λέει είναι και αυτός ο λόγος που δε μπορώ να μείνω έγγυος ακόμα.

Αλλά μου είπε ότι πρέπει να κάνω απόξεση για να αποκλείσουμε να υπάρχει πολύποδας και στη μήτρα και δε μου μίλησε για υστεροσκόπηση όπως διαβαζω απο κάποιες απο εσάς.

Καμμιά συμβουλή απο εσάς που το έχετε περάσει??

 

Καλησπέρα,

Επειδή το είχα ψάξει για ένα χρόνο με τους γυναικολόγους για τον πολύποδα που είχα στη μήτρα, και επειδή δεν έχεις κάνει ακόμα παιδί, αυτό που συστήνει ένας σωστός γυναικολόγος είναι να κάνεις υστεροσκόπηση. Σίγουρα αν δε βγεί ο πολύποδας δε θα μείνεις έγκυος..

Αν κάνεις απόξεση ίσως να προκαλέσει βλάβη στη μήτρα.. Γι αυτό το λόγο υπάρχει ο άλλος τρόπος της υστεροσκόπησης! Ο πολύποδας που είχα στη μήτρα ήταν μικρός, ο δικός σου πόσα εκατοστά είναι? Αν έχεις mail στείλε μου μήνυμα, ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω με τις εξετάσεις και τη κλινική που πήγα.. Περιμένω κάποιο μήνυμά σου στο: [email protected]

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα για τεστ παπ σε δημοσιο νοσοκομειο, και ειδαν εναν εξωτερικο πολυποδα και δυο εσωτερικους. Μου εκαναν εκεινη τη στιγμη μερικη αποξεση και τους εστειλαν για βιοψια, οπου ηταν καλη. Πριν 7 μηνες γεννησα, που σημαινει οτι αναπτυχθηκαν μετα τον τοκετο. Πιστευω πως θα πρεπει να το ξαναδω το θεμα σε κανα εξαμηνο, γιατι ακουω οτι βγαινουν ξανα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε πόσα εκατοστά είναι παθα και ένα μικρό σοκ όταν μου το πε και κακώς δε ρώτησα.

Σίγουρα θα πάρω μια δεύτερη γνώμη για να είμαι ήσυχη.

Η υστεροσκόπηση θέλει ολική νάρκωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οταν εκανα την υστεροσκοπηση ,αρχικα μου ειχαν πει θα γινει με μεθη αλλα τελικα μου καναν ολικη ναρκωση(δεν καταλαβα γιατι).Δεν ειναι τπτ μη φοβασαι.

 

Παντως αυτο που καταλαβα απο οσα διαβασα ειναι οτι στην περιπτωση που ο πολυποδας ειναι ενδομητριος απαιτειται υστεροσκοπηση για να γινει η αποξεση.Αν ο πολυποδας ειναι εξωτερικα στον τραχηλο η αποξεση ,μπορει να γινει χωρις να χρειαστει υστεροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο τράχηλο είναι αλλά μου είπε ότι πρέπει να γίνει μια μικρή απόξεση για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο ανάπτυξης στη μήτρα.

Δε ξέρω , επειδή δεν έχω παιδιά και είμαι στη διαδικασία φοβάμαι μη γίνει καμμιά ζημιά.

Έχω ακούσει βέβαια οτι μετά απο τέτοιες επεμβάσεις είναι πιο εύκολο να πιάσεις παιδί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι η κοπελα που ανοιξα αυτο το θεμα πριν ενα χρονο και κατι. το νοεμβρη του 2008 εκανα αποξεση και το μαρτη του 2009 εμεινα εγκυος - το δεκεμβρη γεννησα το κοριτσακι μου. σας ευχομαι συντομα να δειτε ενα θετικο + τεστ και να ζησετε το θαυμα.

3n5zp0xyentx8z7n.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει βέβαια οτι μετά απο τέτοιες επεμβάσεις είναι πιο εύκολο να πιάσεις παιδί.

 

 

Δεν εχω ιδεα αν κατι τετοιο ισχυει...αλλα γενικως μη φοβασαι και αγχωνεσαι αδικα.Δεν ειναι τπτ...ολα μια χαρα θα πανε!!!Αντε και συντομα μανουλα σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δέσαμε !!

Εχθές πήγα και σε άλλο γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη αλλά μου είπε ότι επειδή είναι μόνο στο τράχηλο εκείνος θα το έκανε μόνο με laser

Tώρα τί να κάνω??Τρίτη γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...