Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δυσκοιλιοτητα και αιμμοροιδες


Recommended Posts

Καλημερα σας! μπαινω λιγο σφηνα στο θεμα σας να σας πω την δικη μου εμπειρια: στην πρωτη εγκυμοσυνη εκει καπου στον 5ο με επιασε μια τραγικη δυσκοιλιοτητα (μια μερα κοντεψα να γεννησω απο το ζορι) και μου εδωσε ο γιατρος μου ενα σιροπι απο το οποιο επαιρνα μια κουταλια το πρωι και μια το βραδυ (θα επανελθω αφου βρω πως το λενε) και δεν ειναι υπακτικο αλλα ενα ειδος "ελαίου" για το εντερο για να μην σε πιανει δυσκοιλιοτητα -η οποια στην εγκυμοσυνη προκαλειται κυριως απο το σιδηρο που παιρνουμε-

επειδη αυτο το πραγμα εχει γλυκερη γευση καποιες φορες με αηδιαζε οποτε εκανα το εξης ματζουνι (επισης πολυ πετυχημενο και εντελως φυσικο) μολις ξυπνουσα επινα μισο ποτηρι χλιαρο νερο και τα καπακια μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι με μια κουταλια μελι..... απιστευτα λειτουργικος συνδυασμος!!!

οταν πηγα να γεννησω -και επειδη οι ωδινες μου κρατησαν σχεδον τρεις μερες που η μικρη πιεζε και μετα..... κοιμοταν! και μετα ξαναπιεζε κ.ο.κ ανακαλυψα τις καινουργιες μου! πονουσαν πολυ και εκαιγαν και πηγα σε χειρουργό ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο το χειρουργειο, μου τις εβαλε στη θεση τους:oops::oops::oops: και μου συνεστησε να κοψω :ντοματοσαλτσοειδη-κρασι κοκκινο-μπαχαρικα και ανθρακουχα..... και καθε φορα που ενεργουμαι να πλενομαι με κρυο νερο και να ΜΗΝ σκουπιζομαι με χαρτι.

στην δευτερη εγκυμοσυνη μου (εξι μηνες μετα) δεν τις ειδα καθολου τις κυριες! ειχαν φυγει! ειχαν παει αλλου!:P:p:p:p

 

τωρα, 3 χρονια σχεδον μετα και την δευτερη γεννα με θυμουνται μια στο τοσο και αυτο αν εχω τσακισει τιποτα καυτερα.....

 

σας κουρασα το ξερω αλλα:ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ......

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μας κούρασες καθόλου! Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα! Πολύ αισιόδοξα αυτά που γράφεις :) Ευτυχώς γιατί με τρομάζει πολύ το να τις έχω για πάντα! Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του χειρούργου σε προσωπικό μήνυμα? Σε περίπτωση που χρειαστεί δηλαδή μετά τη γέννα...;)

Το λαδάκι που σου έδωσε για τη δυσκοιλιότητα πρέπει να ήταν ή το Nuzol ή το Duphalac μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι μην με παρεξηγησετε....Εγω καμμια φορα οταν ζοριζομαι...βγαινει κατι σαν φουσκαλιτσα σαν κρεατακι..στην ουσια ειναι δερμα αλλα μετα ξαναμαζευεται μεσα μονο του τις περισσοτερες φορες...ουτε ματωνω ουτε τιποτα απλα καποιες φορες αν μεινει εξω ενοχλει..!!:oops::oops:

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με δυσκλοιλιοτητα σπανια μονο...

Αυτο ειναι αιμοροιδα η κατι αλλο??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι αιμορροΐδα είναι. Το πάθαινα κι εγώ μερικές φορές πριν μείνω έγκυος. Έτσι ακριβώς όπως το λες, έβγαινε λίγο και μετά έμπαινε μέσα μόνο του. Δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αιμορροΐδα είναι. Το πάθαινα κι εγώ μερικές φορές πριν μείνω έγκυος. Έτσι ακριβώς όπως το λες, έβγαινε λίγο και μετά έμπαινε μέσα μόνο του. Δεν είναι τίποτα.

 

αααα οκ...σε ευχαριστω πολυ....αγψωθηκα λεω μηπως πρεπει να παω σε κανεναν γιατρο αλλα αν χειροτερεψει τοτε θα παω...ειπα και εγω τι εινια τι ειναι....:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μας κούρασες καθόλου! Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα! Πολύ αισιόδοξα αυτά που γράφεις :) Ευτυχώς γιατί με τρομάζει πολύ το να τις έχω για πάντα! Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του χειρούργου σε προσωπικό μήνυμα? Σε περίπτωση που χρειαστεί δηλαδή μετά τη γέννα...;)

Το λαδάκι που σου έδωσε για τη δυσκοιλιότητα πρέπει να ήταν ή το Nuzol ή το Duphalac μάλλον...

 

το ονομα στο εστειλα με πμ, αυτο το σιροποειδες που επινα δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω πως το λενε το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν σε μπουκαλι μισόλιτρο και ειχε γευση σαν να καταπινεις γλυκοζη -αυτη που κυκλοφορει σε βαζακια και βαζουμε στα γλυκα:?:-?:?-

 

ολα θα φυγουν βρε! μολις παρετε τα θαυματακια σας αγκαλια,ουτε αιμορροιδες θα σας ενοχλουν ουτε τιποτα...... :D:D:D

 

με το καλο ευχομαι σε ολες

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και για να "μπουν" μέσα οι αιμορροίδες έχει βρει καμία τίποτα; Γιατί εγώ έστρωσα την δυσκοιλιότητα (κάπως), αλλα δεν μπαίνουν μέσα και δεν αντέχω άλλο....πολύ ζόρι. Και φοβάμαι οτι αν πάμε έτσι στον τοκετό...θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Καμία γνώμη;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 εβδομάδες πριν τη ΠΗΤ μου και έχω να κοιμηθώ καλά 1 εβδομάδα γιατί οι αιμορροίδες μου οργιάζουν. Δεν αντέχω πλέον και πάω σε γιατρό. Σκεφτείτε σκηνή με μία τελειόμηνη στα τέσσερα και ο γιατρός να σκαλίζει τα ενδότερα, προσπαθώντας να βάλει τις τεραστίων διαστάσεων αιμορροιδες στη θέση τους. Εγώ κλαίω από τον πόνο, και δίπλα στο κεφάλι η μεγάλη μου κόρη (δεν είχα που να την αφήσω) να με ρωτάει αν ο γιατρός μου κανει εμβόλιο και πονάω. Πως δεν γέννησα εκεί στο μπρούμυτο!!!!!!!!!!

Απλώς να σας ενημερώσω οτι από τη δυσκοιλιότητα που με είχε πιάσει τους πρώτους μήνες της λοχείας, και το αντίστοιχο ζόρι, ψυλλιάζομαι οτι προκάλεσα μάλλον ελαφρύ πρόβλημα στα μάτια μου

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και για να "μπουν" μέσα οι αιμορροίδες έχει βρει καμία τίποτα; Γιατί εγώ έστρωσα την δυσκοιλιότητα (κάπως), αλλα δεν μπαίνουν μέσα και δεν αντέχω άλλο....πολύ ζόρι. Και φοβάμαι οτι αν πάμε έτσι στον τοκετό...θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Καμία γνώμη;

 

 

ναι ναι! πας σε χειρουργο και στο τακτοποιει αμεσως!!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να σας ενημερώσω οτι από τη δυσκοιλιότητα που με είχε πιάσει τους πρώτους μήνες της λοχείας, και το αντίστοιχο ζόρι, ψυλλιάζομαι οτι προκάλεσα μάλλον ελαφρύ πρόβλημα στα μάτια μου

 

θα συμφωνησω......την ιδια αισθηση εχω κι εγω..:(

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ναι! πας σε χειρουργο και στο τακτοποιει αμεσως!!

 

 

Με την διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω η 3girls? Τέλειο ακούγεται... Αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση....:(

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εβγαλα κ εγω...τα 2σιδηρα που περνω με εχουν τσακισει κ ετσι ναι μεν πηγαινω τουαλετα αλλα με μεγαλη δυσκολια...σημερα ειδα οτι τελικα πεταχθηκε μια,κ γενικα νιωθω μια ενοχληση,ενα αισθημα βαρους ειδικα οταν ξαπλωνω...καπως ετσι ειναι να χει αιμορραοιδες ή θα γινει κ χειροτερα????

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήσπέρα.

Και εγώ κάπως έτσι είμαι...Με το που ξεκίνησα το σίδηρο ( 2 στην αρχή, και μετά 1 , λόγω της δυσκοιλιότητας...) , ξεκινήσανε και τα προβλήματα. Εγώ έπαθα σοκ γιατί δεν ήξερα καν τι είναι οι αιμορροίδες, και ΠΟΤΕ στην ζωή μου δεν ζορίστηκα να πάω τουαλέτα. Απο τον πέμπτο και μέχρι τώρα που είμαι στον όγδοο, ζορίστηκα πααααρα πολύ, γέμισα αιμορροίδες, και την έβγαζα με τα υπόθετα γλυκερίνης μέρα παρα μέρα...Δεν ήθελα να ζοριστώ, μια και έχω συσπάσεις απο τον έκτο και παίρνω Yutopar.

Αλλά ρε κορίτσια, αλήθεια σας λέω αν ΄΄ηξερα αυτό που ξέρω τώρα, θα είχα γλυτώσει όλη την ταλαιπωρία και όλες τις αηδίες που δοκίμασα, και πιστέψτε με δοκίμασα τα πάντα...Δημητριακά , τα ειδικά γιαούρτια, τα βότανα, ΟΛΑ!

ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ τρώγοντας ένα ακτινίδιο και ένα μήλο μια ώρα πριν το μεσημεριανό, και ένα ακτινίδιο και ένα μήλο πριν το βραδυνό, ΠΑΝΤΑ τις ίδιες ώρες όμως...Εγώ τα τρώω 2 και 8. Σωωωωθθηηηκκααα! Ασε που αφού τα τρώς πριν τα γεύματα, τρώς και λίγο λιγότερο. Και εκτός απο αυτό, κανουν καλό και στο μωρό, και επίσης νομίζω οτι απο τότε που πάω στην τπυαλέτα κανονικά, σταμάτησα να βάζω κιλα, και ξεπρήστηκα...Δοκιμάστε το θα με θυμηθείτε...ΚΑθε μέρα όμως, ίδιες ώρες...:)

ha0ap3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΕΝΝΟΩ! ΣΟΡΥ!

 

αχ θα το δοκιμασω,μακαρι να σωθω κ εγω γιατι πραγματικα ειναι μεγαλη πικρα:(:(:(

σε ευχαριστουμε παντως:D!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

μιά από τα ίδια και εγώ με τις αιμμοροίδες....μόνο που τελείωσα με την εγκυμοσύνη,τελείωσα και με την γέννα....και εμφανίστηκαν ξαφνικά τώρα!!!από προχτές έχω θέμα έντονο....

 

Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα σε καμία εγκυμοσύνη παρόλη την δυσκοιλιότητα που αντιμετώπισα....

Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα.....

Πονάνε πολύ και είναι σαν ένα σχετικά μεγάλο σκληρό σπυράκι (στο σχήμα φασολιού) στην επίμαχη περιοχή ....συγγνώμη για την περιγραφή....:cry::cry:

υπάρχουν διάβασα εσωτερικές αιμμοροίδες και εξωτερικές...να υποθέσω ότι αυτές που νιώθεις και πονάνε είναι οι εξωτερικές.

 

ΈΧω ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ!!!:shock::shock::shock: δεν ξέρω τι να κάνω,δεν μπορώ να περπατήσω με τσούζουν και πονάνε.

 

ΦΕΥΓΟΥΝ μονες τους??? διάβασα διάφορα για χειρούργους και τέτοια και αυτό μου έλειπε τώρα........ τι να κάνω για να φύγουν?? ξέρετε πως μπορώ να την αντιμετωπίσω?? τι μπορώ να βάλω ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΙΣΟΥΝ?? φοβάμαι να πάω στην τουαλέτα μην γίνει χειρότερο το κακό!!ουφφφφφφ....και θηλάζω τον μικρούλη μου ακόμα οπότε να πάρω κάποιο βοηθητικό φάρμακο απτο στόμα δεν είναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν αντιμετωπιζα προβλημα δυσκοιλιοτητας στην εγκυμοσυνη μου! Παρολαυτα στον εννατο μηνα μου παρουσιαστηκε μια εξωτερικη αιμορροϊδα..:?

 

Γεννησα με καισαρικη οποτε δεν σφιχτηκα..

Τωρα 10 μηνες μετα, ακομα την εχω να με συντροφευει δυστυχως..:mad:

Καποτε με ποναει/τσουζει, της βαζω κρεμα και περναει, αλλα δεν λεει να φυγει και απο οτι μου ειπε ο γυναικολογος μου δεν θα φυγει ποτε..:|

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

μιά από τα ίδια και εγώ με τις αιμμοροίδες....μόνο που τελείωσα με την εγκυμοσύνη,τελείωσα και με την γέννα....και εμφανίστηκαν ξαφνικά τώρα!!!από προχτές έχω θέμα έντονο....

 

Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα σε καμία εγκυμοσύνη παρόλη την δυσκοιλιότητα που αντιμετώπισα....

Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για το θέμα.....

Πονάνε πολύ και είναι σαν ένα σχετικά μεγάλο σκληρό σπυράκι (στο σχήμα φασολιού) στην επίμαχη περιοχή ....συγγνώμη για την περιγραφή....:cry::cry:

υπάρχουν διάβασα εσωτερικές αιμμοροίδες και εξωτερικές...να υποθέσω ότι αυτές που νιώθεις και πονάνε είναι οι εξωτερικές.

 

ΈΧω ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ!!!:shock::shock::shock: δεν ξέρω τι να κάνω,δεν μπορώ να περπατήσω με τσούζουν και πονάνε.

 

ΦΕΥΓΟΥΝ μονες τους??? διάβασα διάφορα για χειρούργους και τέτοια και αυτό μου έλειπε τώρα........ τι να κάνω για να φύγουν?? ξέρετε πως μπορώ να την αντιμετωπίσω?? τι μπορώ να βάλω ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΙΣΟΥΝ?? φοβάμαι να πάω στην τουαλέτα μην γίνει χειρότερο το κακό!!ουφφφφφφ....και θηλάζω τον μικρούλη μου ακόμα οπότε να πάρω κάποιο βοηθητικό φάρμακο απτο στόμα δεν είναι δυνατόν...

 

Πιστεύω ότι θα φύγουν από μόνες τους εφόσον δεν είχες πρόβλημα ποτέ ξανά στο παρελθόν, αλλά θα πρότεινα να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου σε πρώτη φάση για να σου συστήσει κάποια αλοιφή που θα σε βοηθήσει πολύ.

Επίσης, μην τρομάζεις με χειρούργους και τέτοια! Για να χρειαστούν χειρουργείο θα πρέπει να τις έχεις πολύ καιρό, να μην φεύγουν με κανέναν τρόπο (ούτε αλοιφές, ούτε τίποτα) και εφόσον σε πονάνε και δεν αντέχεις τότε να τις χειρουργήσεις. Δεν πας χειρουργείο από τη μια στιγμή στην άλλη επειδή έβγαλες 1 αιμορροΐδα. Η μητέρα μου έχει αιμορροΐδες εδώ και 20 χρόνια και ποτέ δεν τις έχει χειρουργήσει, γιατί δεν έχει χρειαστεί μιας και δεν τις έχει συνέχεια ούτε πονάνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος με πονάει - τσούζει,είναι ενοχλητική και να συνεχίσει αυτό το πράγμα...χρόοοονιααα??!?! αδύνατον!!

κάτι πρέπει να κάνω,κάποια αλοιφή .... πλένομαι με κρύο νερό σε πρώτη φάση...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια τι κανετε?κ εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ απο τοτε που μου εδωσε ο φαρμακοποιος μου μια αλοιφη κ την εγκρινε ο γιατρος μου καπως ηρεμησα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

έχω δυσκοιλιότητα απ' την αρχή της εγκυμοσύνης. ο σίδηρος μου έχει κάνει πλέον μεγάλη ζημιά, παίρνω dufalac μια κουταλιά το βράδυ και χρησιμοποιώ υπόθετα γλυκερίνης όποτε χρειάζεται αλλά υπάρχουν φορές που νομίζω πως θα σκάσω. έχω και αιμορροΐδα. :(

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...