Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

παντως η εμπειρια μου απο μια κουμπαρα μου που έκανε καμπινγκ με μωρό δεν ειναι η καλύτερη, εκτός κι αν το τροχόσπιτο ειναι τέτοιου μεγεθους που εχει μεσα τα πάντα , για σκέψου να θες καθε τόσο να πας στις κοινες τουαλετες να πλενεις , δεν ειναι το καλυτεροτερο, βέβαια για μεγαλύτερα παιδιά νομίζω οτι η ελευθερία που παρέχει δεν βρίσκεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ax!!! θελω πολύ να παω ξανά καμπινκ πήγα το 2008 ο γιος μου δεν ήταν 2 χρονων καν κουραστηκα λίγο ε και?? πέρασα τέλεια ναι εμεινα σε σκηνή και εκανα μπάνιο σε κεινόχρηστες τουαλέτες αλλα δεν το αλλαζω με κανενα πρώτης τάξεως δωμάτιο ειναι ολα τα λεφτά.περσι λογω εγκυμοσύνης δευτερης πήγα σε δωμάτιο και ξενέρωσα τελείως.Περιμένω με τρελα να παρω και τα δύο μου παιδάκια και τον αντρα μου και να παω δυο βδομαδες να αράξω να πίνω το πρωι τον καφέ μου μέσα στο δάσος και οχι σε τεσσερις τοίχους.......

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ των φαν του κάμπινγκ αλλά με το γάλα του μωρού τι κάνεις? Ψυγείο που θα βρείς? Με τον πολύ ήλιο τα μεσημέρια που τα παιδιά μου είναι κατάξανθα και δεν κάνει με τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

κανω χρονια καμπινγ!το καλοκαιρι η μπεμπα θα ειναι σχεδον 1.5 χρ.λεω πρωτη φορα να νοικιασω τροχοσπιτο ωστε να εχω την εμπειρια κ την ανεση κ του χρονου σκηνη!

Link to comment
Share on other sites

το τροχόσπιτο είναι πολύ καλή ιδέα δεν έχω όμως το κατάλληλο δίπλωμα και νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ακριβά να τα νοικιάσεις.

Έχεις υπόψη κάποιο καλό site?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το τροχόσπιτο είναι πολύ καλή ιδέα δεν έχω όμως το κατάλληλο δίπλωμα και νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ακριβά να τα νοικιάσεις.

Έχεις υπόψη κάποιο καλό site?

 

δε σκεφτομαι να οδηγησουμε,απλα ειχα δει σε ενα καμπινγ στο καστρακι στο τολο που εκτος απο σκηνες ειχαν ετοιμα τροχοσπιτα μπροστα στο γκαζον για ενοικειο.ηταν γυρω στα 50 πριν 3 χρονια περιπου.δεν συμφερει τοοοσο αλλα ειναι ενα μεταβατικο σταδιο.θα εχει κ τα καλα του καμπινγ,ολη μερα εξω με το παιδι αλλα κ το κρεβατι,δροσια κτλ.

πολυ ωραιο ειναι το καμπινγ στη σεριφο.εκει δεν επιτρεπονται αυτοκινητα,ειναι πολυ ηρεμα κ εχει κ καποια σπιτακια πανεμορφα.παλι για το ματαβατικο σταδιο πριν τη σκηνη θα το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Αχ βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ των φαν του κάμπινγκ αλλά με το γάλα του μωρού τι κάνεις? Ψυγείο που θα βρείς? Με τον πολύ ήλιο τα μεσημέρια που τα παιδιά μου είναι κατάξανθα και δεν κάνει με τίποτα?

 

γαι ψυγειο δεν υπαρχει προβλημα,εχουν κοινοχρηστα κ δεν πειραζει κανεις τα πραγματα.εμεις πχ γαι νερο ειχαμε παντα ενα φορητο ψηγειακη μεσα στο κοινοχρηστο ψυγειο κ ενα μαζι μας στη σκηνη,καθε φορα τα αλλαζαμε κ ειχαμε παντα κρυο νερο.ο ηλιος..ειναι ενα προβλημα.πρεπει να βρεις μια θεση που να μην το χτυπαει.υπαρχουν καμπινγ με πολυ καλη σκια.ειχα δει κ καποιους που ειχαν βαλει ανεμιστηρα !

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι που ημουν έγκυος και ο μικρός ήταν 1,5 πήγαμε με σκηνούλα κάμπινγκ και περάσαμε τέλεια!!! Δεν κουραστήκαμε καθόλου, ο μικρός γνώρισε όλο το κάμπινγκ, ούτε γκρίνιες ούτε τίποτα...

Με το γάλα κάναμε το εξής, όλη μέρα το είχαμε στο κοινόχρηστο ψυγείο, το βράδυ το βάζαμε σε ένα ψυγειάκι πάνινο που είχαμε (και αυτά με το αφρολέξ κάνουν την ίδια δουλειά) με παγοκύστες, είχαμε και το γκαζάκι μας και όποτε ζητούσε γάλα του φτιάχναμε πατ κιουτ και είμασταν κομπλέ ;)

Εγώ ανυπομονώ να ξαναπάω ελεύθερο κάμπινγκ...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν ήμουν fun του καμπιγκ αλλά είχαμε πάει το περασμένο καλοκαίρι σε ένα για καφέ και ήταν πολύ καλά, είχε πάρα πολύ σκιά και είχε τα πάντα μέσα ήταν στην Αγία Ειρήνη στην Εύβοια

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν ήμουν fun του καμπιγκ αλλά είχαμε πάει το περασμένο καλοκαίρι σε ένα για καφέ και ήταν πολύ καλά, είχε πάρα πολύ σκιά και είχε τα πάντα μέσα ήταν στην Αγία Ειρήνη στην Εύβοια

 

αγια αννα εννοεις;αν ναι,ειναι πολυ μεγαλο κ εχει κ δραστηριοτητες για παιδια.βεβαια το τοσο μαγαλο δε μου αρεσει πολυ,χανεις την ηρεμια που θες

Link to comment
Share on other sites

Αχ έχω καταχαρεί.... για πείτε ιδέες για μέρη?

Σκεφτόμουν για Έυβοια

 

ευβοια εχει στην αγια αννα,μπορεις να το δεις στο ιντερνετ.αν εχεις μεγαλα παιδια θα κανουν δραστηριοτητες.εδχει χωρο για σκηνη αλλα εχει κ σπιτακια απλα μεχρι μπαγκαλοουζ 5 αστερων. εμενα μου αρεσε πολυ στις ροβιες στην ευβοια.πιο απλο καμπινγ αλλα αν παρεις τις μπροστινες θεσεις που ειναι σε υψωμα εχεις θεα ολη τη θαλασσα!ειχαμε κ μια αιωρα κ ολα ωραια!με παιδι δεν το δοκιμασα ακομα!

Link to comment
Share on other sites

ευβοια εχει στην αγια αννα,μπορεις να το δεις στο ιντερνετ.αν εχεις μεγαλα παιδια θα κανουν δραστηριοτητες.εδχει χωρο για σκηνη αλλα εχει κ σπιτακια απλα μεχρι μπαγκαλοουζ 5 αστερων. εμενα μου αρεσε πολυ στις ροβιες στην ευβοια.πιο απλο καμπινγ αλλα αν παρεις τις μπροστινες θεσεις που ειναι σε υψωμα εχεις θεα ολη τη θαλασσα!ειχαμε κ μια αιωρα κ ολα ωραια!με παιδι δεν το δοκιμασα ακομα!

http://www.campingevia.com/index-gr.html Αυτό λες εεε; Ωραίο φαίνεται! Γενικά η βόρεια Εύβοια είναι κούκλα και είναι καλή φάση για κάμπινγκ γιατί έχει ωραία σκιά

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις φανατικοι του καμπινγκ!!!

εμεις παμε στην κυλληνη !!!ωραιο με καθαρες τουαλετες [το πιο βασικο]και ωραιο φαγητο!!!καλη οργανωση και ωραια παραλια!!!διπλα απάυτο που που παμε ειναι και αλλο πιο καινουριο αλλα εχει αρκετα σκαλια για την παραλια και μεχρι τωρα το θεωρουσα δυσκολο με τρια παιδια και φορτωμενη να ανεβοκατεβαινω ολη την ωρα!!!

φετος ομως λεμε να το επισκεφτουμε!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις φανατικοι του καμπινγκ!!!

εμεις παμε στην κυλληνη !!!ωραιο με καθαρες τουαλετες [το πιο βασικο]και ωραιο φαγητο!!!καλη οργανωση και ωραια παραλια!!!διπλα απάυτο που που παμε ειναι και αλλο πιο καινουριο αλλα εχει αρκετα σκαλια για την παραλια και μεχρι τωρα το θεωρουσα δυσκολο με τρια παιδια και φορτωμενη να ανεβοκατεβαινω ολη την ωρα!!!

φετος ομως λεμε να το επισκεφτουμε!!!

 

μαλλον περυσι πηγα σ αυτο που λες.καθαρο,φανταστικη θαλασσα,πολυ ωραια θεα απο ψηλα.η θαλασσα μου θυμιζε μπειγουτς!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς αυτό?

 

http://camping-fournia-kastro-kyllini.focusgreece.gr/index_gr.htm

 

Για ελεύθερο camping θα το σκεφτόσασταν ποτέ? Και πού?

 

 

αυτο εννοω.....σαφως και ειναι πιο ωραιο και πιο καινουριο απο το μελισσα αλλα εχει τα σκαλια για την παραλια!!!!

ελευθερο πλεον οχι ουτε που το σκεφτομαι αλλα μου θυμισες τοτε που ημουν μικρη με τους γονεις μου.....ειχαμε παει ζαχαρω....τι να πω!!!ακομα θυμαμαι το ηχο της θαλασσας....ωραιες εποχες!!!!!τωρα με τπτ!!

ελευθερο εχω δει και στο δασας της στροφυλιας[γνωστη καλογρια]πελοπονησσο !!!!φοβερη παραλια!!!για φοινικουντα ξερει κανεις;;;;με νοιαζει πολυ το θεμα τουαλετας[οπως ολους φανταζομαι]

για δωστε ιδεες για το καλοκαιρι!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτεσαι για το θέμα της τουαλέτας ή για άλλους λόγους?

 

τα περισσοτερα καμπινγκ ειναι πολυ καθαρα,σπανια εχω δει προβλημα,αν εινα κ οικογενειακο ακομα καλυτερα.δε θα πας κ στην ιο πχ με το παιδι που πανε ολοι οι τουριστες.καποια ειχανε μεχρι κ πιστολακι μαλλιων μεσα κ μονιμη καθαριστρια.θελει μια καλη ερευνα πριν πας

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτεσαι για το θέμα της τουαλέτας ή για άλλους λόγους?

 

για το ελευθερο εννοεις ετσι;;;

κοιτα η τουαλετα ειναι βασικη αλλα πλεον στο εμποριο κυκλοφορουν χημικες τουαλετες οποτε νομιζω οτι αυτο το θεμα λυνεται!!

με φοβιζει στην εποχη μας το ελευθερο για λογους ασφαλειας τωρα αν ειναι μια παρεα [5-6 σκηνες] τι να σου πω;;

εγω παντως πλεον δεν θα το εκανα!!!!

δεν σου κρυβω οτι το καλοκαιρι ενα βραδυ ξυπνησα απο καποιο θορυβο και μετα δεν μ'επαιρνε ο υπνος νομιζοντας οτι καποιος θα ανοιξει την σκηνη και θα μπει μεσα!!!ευτυχως τα παιδια τα εχω στα πισω δωματια αλλα και παλι ειχα αγχωθει!!!

τελικα βγηκα ......και ηταν μια .......κοτουλα αλλα εγω τα επαιξα!!!!!

τωρα αλλους λογους τι εννοεις;; το φαγητο;;το ρευμα;;

το παιζεις survivor!!!!!και η περιπετεια αρχιζει!!!!

το σκεφτεσαι για ελευθερο;; εχεις παιδακια;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα αλλους λογους τι εννοεις;; το φαγητο;;το ρευμα;;

QUOTE]

 

εγω οταν πηγαινα μαγειρευα κ μ αρεσε κιολας!ειχα παρει κ ενα ματι ηλεκτρικο κ στα καμπινγκ που ειχαν ρευμα απ εξω μαγειρευα εξω απο τη σκηνη!

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοω.....σαφως και ειναι πιο ωραιο και πιο καινουριο απο το μελισσα αλλα εχει τα σκαλια για την παραλια!!!!

ελευθερο πλεον οχι ουτε που το σκεφτομαι αλλα μου θυμισες τοτε που ημουν μικρη με τους γονεις μου.....ειχαμε παει ζαχαρω....τι να πω!!!ακομα θυμαμαι το ηχο της θαλασσας....ωραιες εποχες!!!!!τωρα με τπτ!!

ελευθερο εχω δει και στο δασας της στροφυλιας[γνωστη καλογρια]πελοπονησσο !!!!φοβερη παραλια!!!για φοινικουντα ξερει κανεις;;;;με νοιαζει πολυ το θεμα τουαλετας[οπως ολους φανταζομαι]

για δωστε ιδεες για το καλοκαιρι!!!

 

Εφόσον θες ιδέες σου προτείνω καμπινγκ της Χαλκιδικής! Έχει πάρα πολλά, ωραία ε τοποθεσία και πολύ καθαρά στο δεύτερο πόδι!! Αν δεν σας πέφτει μακρυά σκέψου το! Είναι απλά καταπληκτικά!!!!!!! Εμείς ως φανατικοί του κάμπινγκ δεν υπάρχει χρονιά που δεν παμε (εκτός απο πέρσι που το μωρό ήταν πολύ μωρό!!!)

Link to comment
Share on other sites

 

Για ελεύθερο camping θα το σκεφτόσασταν ποτέ? Και πού?

 

ελευθερο καμπινγκ καναμε εμεις φετος το καλοκαιρι τελικα.

η μικρη 10 μηνων! περασαμε απλα...φανταστικα!

βεβαια, το μερος που πηγαμε, δεν το προτεινω, αν δεν ειστε εξοικοιωμενοι με το ελευθερο καμπινγκ..ενα νησακι στις κυκλαδες..θελει πολυ οργανωση και βολικο μωρο..

η μικρη ηταν η μασκοτ της παραλιας..το φαγητο της ακομα αλεσμενο (γκαζακι και λαχανικα,φρουτα, γαλα σκονη κλπ...αλεστηρι χειροκινητο (ω ναι..βρηκα και απο αυτο)):lol::lol::lol: οκ, εφαγε και μερικα ετοιμα, μπανακι με μπουκαλια, απαραιτητο αξεσουαρ το ριλαξ και η κουνια στο δεντρο, οι φουσκωτες βαρκουλες για παιχνιδι στην παραλια...

ο υπνος στην σκηνη αρκετα ανετος για το παιδι, λιγο λιγοτερο για μας.

σουπερ εξοπλισμενο φαρμακειο.

 

για φετος, που θα ειναι πιο μεγαλη, θα ειναι σιγουρα πιο δυσκολα τα πραγματα, θελει φορητο ψυγειο για το φρεσκο πια γαλα, θα τρεχοβολαει ολη την ωρα, αλλα αφου τα καταφεραμε οταν ηταν τοσο μωρο, γιατι οχι και τωρα που μπορουμε να συννενοηθουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πώς δεν σας είχα πάρει χαμπάρι;

Εμείς λοιπόν πέρυσι και πρόπερσι πήγαμε ελεύθερο στην Εύβοια στον Αλμυροπόταμο. Περνάς το χωριό και έχει μία ταμπέλα προς Χρυσή Ακτή. Πάθαμε την πλάκα μας.

Το βρήκαμε εντελώς τυχαία. Ελεύθερο μεν αλλά με γύρω στις 50-60 σκηνές και τροχόσπιτα, σε μία μεγάλη παραλία. Αποφασίσαμε πρόπερσι να πάμε έτσι για 3-4 ημέρες και αφού δανειστήκαμε σκηνή (2.8Χ3, ψηλή 2 μέτρα που σημαίνει ότι μπαίνεις και βγαίνεις όρθιος, βασικό και αυτό για εμάς γιατί είμαστε και λίγο καλοπερασάκιδες), το πρώτο πράγμα που αγοράσαμε ήταν χημική τουαλέτα. Μετά αγοράσαμε κρεβατάκια, εφοδιαστήκαμε με μπετόνια νερό, καρέκλες, τραπέζι, τέντες, κουζινικά, πιάτα-ποτήρια-πηρούνια μας χρήσης) τζάτζαλα και μάτζαλα των παιδιών, (ήταν 5 και 7 ετών αντίστοιχα) και αφού γεμίσαμε εντελώς μα εντελώς το αυτοκινητάκι μας (πολύμορφικό) φτάσαμε εκεί. Θα σας πω ότι ήταν οι καλύτερες διακοπές που έχω κάνει. Καθίσαμε μόνο 4 νύχτες και μας φάνηκε ότι είμαστε εκεί 2 εβδομάδες.

Πήγαμε και πέρυσι πιο εξοπλισμένοι και καθίσαμε 7 ημέρες, με γκάζι και ψυγείο που βάζαμε πάγο (αγοράζαμε από το χωριό). Μαγείρεψα κάποιες φορές στη σκηνή, κάθε ημέρα περνούσε 2 φορές φούρναρης και κάποιες φορές μανάβης αλλά το χωριό είναι 2 λεπτά με το αυτοκίνητο. Αν εξαιρέσεις τον αέρα που πέρυσι μας πήρε και μας σήκωσε και μας κούρασε αρκετά και φέτος για εκεί μας βλέπω. Αλλά μάλλον τέλος Ιουλίου γιατί τον Αύγουστο ξεκινάνε οι αέρηδες.

Μείον : Η ταλαιπωρία κουβάλα-ξεκουβάλα, στήσε-ξεστήσε, φόρτωσε-ξεφόρτωσε και πιο πολύ ο αέρας που δεν σε αφήνει σε ησυχία και μπαίνει μέσα στη σκηνή πάνω στα σεντόνια και έτσι κοιμάσαι πάνω σε άμμο.

ΥΠΕΡ : Αυτή η υπέροχη ελευθερία που σου δίνει η φύση (και μην νομίζετε, δεν είχαμε ξανακάνει ποτέ camping). H ευτυχία στα πρόσωπα των παιδιών, το ότι σταμάτησα να αγχώνομαι "πώς θα ντυθεί η μικρή, τί θα φάει ο μικρός, έχουν κάνει μπάνιο, μην μιλάτε τώρα κοιμούνται οι άνθρωποι, ντύσου να πάμε για μπάνιο, κάνε ντους για να ξαπλώσεις, ξαναντύσου να πάμε απόγευμα για μπάνιο, ξανακάνε ντους για να ντυθείς καλύτερα και να πάμε βόλτα. Γύρνα πίσω να τα κοιμήσεις.". Αυτά όλα δεν υπάρχουν εκεί. Εκείς ξυπνάνε, (βέβαια θέλει εξ' αρχής να τους δώσεις να καταλάβουν ότι κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, (όπως π.χ. να βάζουν αντιηλιακό, να φοράνε καπέλα, να σε ΑΚΟΥΝΕ όσο γίνεται," και κάποια άλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ( όπως να μπαίνουν στη θάλασσα χωρίς μαγιό, να φεύγουν μακριά χωρίς να λένε που θα πάνε, να πάνε βαθιά, να φωνάζουν το μεσημέρι, να κάθονται στον ήλιο μετά τις 11.30). Αλλά αυτά όλα είναι θέμα εξάσκησης. Καταλαβαίνουν ότι δεν τους παίρνει και συνεργάζονται.

Είμαι λοιπόν πολύ ΥΠΕΡ στο θέμα του camping. Οργανωμένο δεν έχω κάνει βέβαια, ίσως γιατί δεν μπορώ να είμαι μακριά από την παραλία, αυτό είναι που μου αρέσει εκεί που πηγαίνουμε. Και επίσης δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να είμαστε ο ένας επάνω στον άλλο, όπως έχω δει σε πάρα πολλά, που βγαίνεις από την σκηνή σου και πατάς το πασαλάκι της διπλανής σκηνής. Εμείς θέλουμε την άπλα μας, την ηρεμία μας και προπάντων τη θάλλασα μπροστά στα πόδια μας.

Μεγάλο κατεβατό, συγνώμη αλλά παρασύρθηκα, έχει φτάσει και Μάρτιος και αρχίζω και φορτώνω.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...