Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΕΧΕΤΕ Υ Γ Ε Ι Α !!!


Recommended Posts

τη σφαιρινη τη θεωρω σωτηρια με τη λογικη την απλη οτι την πρωτη φορα που το επαθε με τη σφαιρινη σηκωθηκα σε 20 μερουλες και περπατησα μια χαρα.....ενω με σκετη κορτιζονη αυτο δεν εγινε και ολοι οι εξωτερικοι γιατροι λενε οτι αυτο επρεπε να μου χορηγηθει παλι χωρις σευτερη σκεψη.......αλλα οι νοσοκομειακοι διαφωνουν.......μονη μου δε θα το εκανα ποτε αυτα δεν ειναι ντεπον τα φαρμακα ειναι ωρολογιακες βομβες

φιλεναδα δε θυμαμαι το ονομα της παθησης για την οποια σου το χορηγουν μου το θυμιζεις?

η φιλη σου πιθανων παιρνει ενδοφλεβια κορτιζονη

 

μαριακου οσο για σενα εισαι κι εσυ ενας ηρωας και μην υποτιμας το δικο σου προβλημα καρδια μου απλα το παρον ειναι η οξεια πεθεριτιδα και μη γελασεις τα νοσοκομεια ειναι φισκα!

προσπαθησε να καταφερεις να μην επηρεαζεσαι, ποιος το λεει τωρα εγω? αλλα ετσι πρεπει, για να μεγαλωσουν τα παιδια μας με μανες---τοσο απλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τη σφαιρινη τη θεωρω σωτηρια με τη λογικη την απλη οτι την πρωτη φορα που το επαθε με τη σφαιρινη σηκωθηκα σε 20 μερουλες και περπατησα μια χαρα.....ενω με σκετη κορτιζονη αυτο δεν εγινε και ολοι οι εξωτερικοι γιατροι λενε οτι αυτο επρεπε να μου χορηγηθει παλι χωρις σευτερη σκεψη.......αλλα οι νοσοκομειακοι διαφωνουν.......μονη μου δε θα το εκανα ποτε αυτα δεν ειναι ντεπον τα φαρμακα ειναι

Στέλλα καταρχήν κουράγιο !

Αυτό που λες με κάνει να σκέφτομαι ότι παίζουν και οι οδήγιες που έχουν οι νοσοκομιακοί γιατροί για το κόστος των φαρμάκων.

Δηδαλή δεν στο δίνουν γιατί στοιχιζει πολύ και έχουν οδηγίες να το δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις (για να μην πω τιποτα άλλο κακέντρεχο)

Οι γιατροί έξω γιατί το συστήνουν?

Πήγες σε κανένα νοσοκομειακό καθηγητή στο ιατρείο του (μπορεί να έχει άλλη γνώμη....)

Καταλαμβαίνω ότι δεν θέλεις να αποχωριστείς τα παιδιά σου αλλά γιαυτά και μόνο πρέπει να το ψάξεις. Τουλάχιστον να πάς Αθήνα, να πάρεις άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου, καταρχας χαιρομαι που το τοσο σοβαρο προβλημα υγειας που ειχες περασε με τις εγχειρησεις.....

Μακαρι και το δικο μου να περνουσε με εγχειρηση:cry::cry:

Απο κει και περα, προβλημα με την πεθερα αντιμετωπιζουν πολλα κοριτσια....Δεν εισαι η μονη....Ξερω πως ειναι δυσκολο να την στειλεις απο κει που ηρθε, γιατι αυτο της αξιζει αφου δεν μπορει να καταλαβει πως χρειαζεσαι βοηθεια και εισαι ενας ανθρωπος που περασε χοντρο λουκι με την υγεια του, αλλα θα πρεπει να το "παρεις αλλιως" γιατι η στεναχωρια δε βγαζει πουθενα και τελικα αυτο που μετραει ειναι το παιδακι σου και μονο...Γι΄αυτο το παιδι θα πρεπει να εισαι γερη και δυνατη....Γι΄αυτο το παιδι θα πρεπει να εισαι χαρουμενη και ολα τα αλλα να πανε να γα@@#$$%!!!!

Ξερω οτι στα λογια ειναι ευκολο αλλα στην πραξη?????

Μιλα με τον αντρα σου...Πες του, εξηγησε του πως σε πονα ολο αυτο που γινεται....Βγαλε το απο μεσα σου....Ενταξει, αν δε θελει να σε βοηθαει ειναι δικαιωμα της...Αλλα να μην σε στεναχωρει.....

Και εσενα μανουλα σε γεννησε, μανουλα που την εχασες νωρις.....

Στην αναγκη βαλε τον μπαμπα σου ή τον αδερφο σου να της μιλησουν....Να καταλαβει η γυναικα πως δεν εισαι μονη σου, δε φυτρωσες.......

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να τα καταφερεις...Νικησες ενα σοβαρο προβλημα, σου δωθηκε μια δευτερη ευκαιρια....Μην αφησεις κανεναν να σου το χαλασει αυτο......

Σ' ευχαριστώ και μόνο που μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς και να μου απαντήσεις. Βλέπω ότι αρκετές κοπέλες εδώ έχουν τόσο σοβαρά προβλήματα υγείας κι εγώ ασχολούμαι με μ.......ς. Δεν το ελέγχω! μΟυ έχει γίνει έμμονη ιδέα ότι αν ζούσε η μαμά μου θα ήμουν τόσο ευτυχισμένη, θα ήταν όλα διαφορετικά, όλα πιο όμορφα, πιο ξεκούραστα. Στον πατέρα μου δε λέω τίποτα για την πεθερά μου για΄τι δε θέλω να στενοχωριέται. Είναι ήδη χάλια με το χαμό της μαμάς μου, φτάνει. Ο άντρας μου λείπει συνεχώς απ' το σπίτι λόγω δουλειάς κι έχουμε κάνει ήδη αρκετούς καβγαδες για την οικογένειά του. Ο ίδιος μου είπε είτε να πάψω να ασχολούμαι είτε να μη δίνω σημασία σε ό, τι κάνουν αλλά να μην ξανασυζητήσουμε κάτι γι' αυτό το θέμα γιατί τον έχει κουράσει πάρα πολύ! Αρα τι μου έμεινε;;; Να μη μιλάω σε κανέναν και να καταπιέζομαι. Και να παρακαλω το Θεό να μου δίνει την υγεία μου για να μεγαλώσω το απιδί μου γιατί αν πάθω κάτι τι θα γίνει εκείνο; Ευχομαι καλό κουράγιο και καλ΄η δύναμη με όσα περνάς. Σ' ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα καταρχήν κουράγιο !

Αυτό που λες με κάνει να σκέφτομαι ότι παίζουν και οι οδήγιες που έχουν οι νοσοκομιακοί γιατροί για το κόστος των φαρμάκων.

Δηδαλή δεν στο δίνουν γιατί στοιχιζει πολύ και έχουν οδηγίες να το δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις (για να μην πω τιποτα άλλο κακέντρεχο)

Οι γιατροί έξω γιατί το συστήνουν?

 

 

Αυτό το επιβεβαιώνω εγώ,βάζοντας το χέρι μου στην φωτιά.Επί μήνες πήγαινα στον διευθυντή του νοσοκομείου ρωτώντας τί θα γίνει με την σφαιρίνη και έριχνε την ευθύνη στην διευθύντρια του φαρμακείου, λέγοντας μάλιστα πως επειδή είναι ιδιόρρυθμη,δεν μπορούν να συνεννοηθούν μαζί της.Με διαβεβαίωνε πως έκανε τα πάντα για να μας δώσουν το φάρμακο,αλλά κολλούσαν στην άρνησή της.Λίγο καιρό αργότερα έμαθα ότι δεν μου έδιναν την έγκριση με δική του εντολή και όλα τα άλλα ήταν τρίχες.Ένιωσα πολύ κορόιδο και θύμωσα απίστευτα για τον χρόνο που έχασα να πηγαινοέρχομαι στο γραφείο του και να ακούω ψέματα.Όλα για τα λεφτά γίνονται,πάρτε το χαμπάρι.Προσπαθούσαν να καλύψουν το έλλειμμά τους.Σήμερα,στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν υπάρχουν ούτε γάντια για τις νοσοκόμες και για να βρουν λίγο βαμβάκι, κόβουν τις γάζες και τα επιθέματα.Η κολλητή μου δουλεύει εκεί και τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας!!!

πολυ συγκινηθηκα με τις ιστοριες σας..παρα πολυ.....:(

δεν ηξερα καν οτι μπορει ενας ανθρωπος να παθει τοσα....αλλα μεσα απο δω εμαθα οτι με θεληση,πιστη κ αγωνα ολα φτιαχνουν!!! ειστε ολες σας ηρωιδες!!σας ευχομαι ολοψυχα τα προβληματα υγειας σας να υποχωρησουν η' τουλαχιστον να γινουν πιο ανωδυνα!ειστε ηδη πολυ δυνατες κ βαλατε ηδη κατω τις αρρωστιες!!!!!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε κανένα νοσοκομειακό καθηγητή στο ιατρείο του (μπορεί να έχει άλλη γνώμη....)

 

αν πηγα λεει..............

αυτος λεει οτι και στο νοσοκομειο!

Link to comment
Share on other sites

[quote=mariakou;

 

χιλια χιλια χιλια συγνωμη

αλλα και ο συζυγος δε βοηθαει

παψε να ασχολεισαι αλλα μην το ξανασυζητησουμε

ειναι λιγο καπως....

δλδ κατσε σκασε αλλα εμενα μη με σκας???

γιατι ξερει οτι σκας..........

 

χιλια συγνωμη και παλι

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκα εδω στο φορουμ να δω τι θα κανω με το σιδηρο που μου λειπει και λιποθυμω ,την αλεργια μου ,τη δισκοκηλη μου και καποια "αθωα"συνδρομα που μονη προκαλω στον ευατο μου λογω αγχους.... πηρα την απαντηση ....

υπαρχουν και χειροτερα..........

βιλλυ, mariakou και stella7778 και σε ολα τα κοριτσια που αντιμετωπιζουν παρομοιες καταστασεις να σας πω ενα μπραβο για το κουραγιο σας και να ευχηθω οτι καλυτερο και για ολες σας και τις οικογενειες σας.

ευχαριστω που μοιραστηκατε τον πονο σας μαζι μας, ετσι μονο θα καταλαβουμε τι ειναι πονος!

οσο για τα θεματα επικοινωνιας με τους αλλους, εμαθα τοσα χρονια οτι παντα θα υπαρχουν και σε ολους τους χωρους, οικογενεια, φιλιες, εργασια, το θεμα ειναι να μη δινουμε σημασια... ομως ουτε εγω ξερω ακριβως τον τροπο πως

Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε κανένα νοσοκομειακό καθηγητή στο ιατρείο του (μπορεί να έχει άλλη γνώμη....)

 

αν πηγα λεει..............

αυτος λεει οτι και στο νοσοκομειο!

 

Εσύ τον πιστεύεις? Η τελωςπαντων δεν θα ηθελες να ακούσεις και άλλη αποψη από τους γιατρούς στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εσύ τον πιστεύεις? Η τελωςπαντων δεν θα ηθελες να ακούσεις και άλλη αποψη από τους γιατρούς στην Αθήνα?

 

Μιλησα με το γιατρο της Κορομηλα απο αθηνα

μαλλον θα κατεβω για νεα βιοψια στο Αιγινητειο

Link to comment
Share on other sites

 

κανεναν δε θα αφηνεις να σε πιεζει ΚΑΝΕΝΑΝ

τι σου δωσανε για τη φλεγμονη

οτι θες να πεις να ξεσκασεις ειμαι εδω

στειλε μου πμ

ισως μια αλλη γνωμη να σε ξεκουρασει και να σε αποφορτισει

κανεναν μην αφηνεις σε παρακαλω!!!!!!!!!!

 

 

Oσο απιστευτο και να ακουγεται υποχωρησε απο μονη της μετα απο 1 βδομαδα δεν ξερω μικροβιο συγκεκριμενο δεν βρεθηκε ... ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ενα καμπανακι και μια προηδοποιηση ......οτι αν δεν προσεχω την επομενη φορα τα πραγματα δεν θα ειναι ετσι απλα .....ολα μου τα διμιουργησαν το αγχος και η ενταση και η στενοχωρια ...ετσι ξαφνικα απλα το σωμα μου αντεδρασε ευτυχως θετικα αυτην την φορα .......η αισθηση οτι εισαι ανικανη να φροντισεις την οικογενεια σου απο την μια μερα στην αλλη ειναι απιστευτη ...μακαρι να ειμασταν κοντα να μπορουσα να σε βοηθησω στελλα ......περνα ς πολυ δυσκολα ειμαι σιγουρι....αλλα και εσυ πρεπει να βαλεις τα δυνατα σου να γινεις καλα αν και δεν ξερω πως γινεται αυτο στα λογια ωραιο ακουγεται στην πραξει δεν ξερω ......... δυσκολο να ελενξεις τα συναισθηματα σου , το να εισαι καλα ειναι μια κουβεντα ..το να αγνοης τα προβληματα που υπαρχουν γυρω σου δυσκολο ...... ειναι θεμα χαρακτηρα νομιζω .....ΔΥΣΤΗΧΩΣ

δεν ειμαι ανεστιτη προσπαθω παντως ......:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα...συγχαρητήρια για τη δύναμή σας και πραγματικά κορίτσια πιστεύω ότι αυτο το θέμα θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Δυστυχώς στις εποχές που ζούμε σχεδον όλοι μας καθημερινά περνάμε τρομερές κρίσεις άγχους. Έτσι κι εγώ ψάχνω για δουλειά (με τα πτυχια μου, με τις γλώσσες μου κλπ) και δεν βρίσκω, ψυχολογία μηδεν. Με πήρε πολύ από κάτω γιατί από μικρή είχα μάθει να δουλεύω.

 

Κάνω λοιπον ένα τυπικο τεστ ΠΑΠ και ξαφνικά ο κόσμος αλλάζει......μην το αναλύσω αλλά βγήκε χάλια, παίρνω το γυναικολόγο μου (το τεστ το έκανα σε αλλον γιατρό) μου λέει έλα να σε δω.Για κακή μου τύχη αδιαθετώ οπότε μεταφερεται το ραντεβου....Ολο τον καιρό που περίμενα άλλαξε η ζωή μου, σκέφτηκα τόσο "ανάποδα " τα πράγματα και αναθεώρησα....Τελικά πήγα και δεν ήταν τίποτα (!), λάθος διάγνωση (!). Δεν ήξερα τί να κάνω, να κλάψω ή να γελάσω...

 

Περνάει αυτό και κάνει η μικρή πυρετό (ίωση τελικά). Κάνουμε εξετάσεις αίματος και γράφει ουδετεροπενία (εψαξα στο ίντερνετ και έπαθα εγκεφαλικο, δεν ήξερα ότι λόγω της ίωσης μεταβάλονται οι τιμές των λευκών)....Κόντεψα να πεθανω μέχρι να μας πει η γιατρός το πιο απλο....ΊΩΣΗ.

 

Ξαναθυμήθηκα όλα αυτά που με αγχώνουν, να βρώ δουλειά, να κάνω δεύτερο παιδί, να αγοράσουμε σπίτι, μεγαλύτερο αυτοκίνητο γιατί έχουμε σκευρώσει στο μικρό, και είχα ξεχάσει ότι για να τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις υγεία. Καμια φορά τη θεωρούμε δεδομένη και δεν εκτιμούμε ότι κάθε στιγμή είναι μοναδική και δεν είμαστε ατρωτοι, καλλιστα αυτό που συνέβη στο γείτονα πχ.. θα μπορούσε να συμβεί σε εμας. Βεβαια δεν μπορουμε να ζούμε και με το φόβο γιατί κι αυτή δεν είναι ζωή, αλλά σε αυτή την αυτοκαταστροφική κοινωνία θα πρέπει να κάνουμε και ένα time-out.

 

Και σου λέει ο αλλος "βγες να πάρεις αέρα πήγαινε καμια βόλτα"..(με τί λεφτά?) ή το θεικο..."μην αγχώνεσαι για τη δουλειά" (δώσε μου εσύ μηνιαίο εισόδημα και δεν θα αγχώνομαι..). Άκουγα στις ειδήσεις και για άλλον εναν συνάνθρωπό μας που αυτοκτόνησε λόγω χρεων. Φαντάσου ότι τα χρεη μπορούν μέχρι να σε κάνουν να σκοτώσεις τον ίδιο σου τον εαυτό....Δεν ξέρω βρε κορίτσια βομβαρδιζόμαστε καθημερινα από τόσο στρεσογόνες καταστάσεις και δεν υπάρχει καμία επλίδα που στο τέλος κατερρέεις...Οσο δυνατός και να είσαι λυγιζεις. Αυτά διάβαζα και στεναχωριόμουν.

 

Μετά ομως ευτυχώς βρήκα το θέμα σας και ξαναζωντάνεψα! Πραγματικά μου δώσατε δύναμη!

 

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου...

 

Ξεχασα φυσικά να αναφέρω ότι πάσχω άπο χρόνια δερματίτιδα....κάθε φορά που αγχώνομαι με πιάνει φαγούρα σε όλο το σώμα και η δερματίτιδα κάνει χορό!!! Χέρια, πόδια κοκ....Είχα να φορέσω φούστα 2 χρόνια (από το πολύ ξύσιμο έχω όλο σημάδια!).

Link to comment
Share on other sites

To να ειναι ενας ανθρωπος αγχωδης δεν αλλαζει ουτε καλυτερευει.......βαρεθηκα να ακουω "μη δινεις σημασια" ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝΕ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ!!!!!!!! Βαρεθηκα να ακουω "ελα μωρε ξεχνα το!!!"

Δεν καταλαβαινουν κατι.......δεν ξυπναω το πρωι ψαχνοντας προβλημα

ξυπναω, ευχαριστω το Θεο που μπορεσα και συρθηκα να κανω γαλα στα παιδια μου, κανω το καφεδακι μου, ετοιμαζω πρωινο, ειμαι μες το χαμογελο, μπαινω να δω ποια φιλη εκανε τον κοπο να κατσει να μου γραψει δυο σειρες....

Οταν χτυπαει το τηλεφωνο και ακουω οτι λαλακια υπαρχει στον κοσμο......

φερε τα παιδια, παρε τα παιδια, τι θα φατε, τι φαγατε, να στειλω φαγητο......

και παλι μες τη χαρα απανταω και το κλεινω ηρεμη.........και μετα απο μιση ωρα τηλεφωνο για λιγα γεμιστα η ολη υποθεση ερχεται ο αντρας μου να φερει φαι απ τη μαμα του και φερνει για 4 ατομα 8 γεμιστα.........ΩΡΑΙΑ!!!!!!! 7 τρωει μονο εκεινος!!! και ο καημενος δε θα φαει τοσα για να φανε τα παιδια, η μαμα μου θα πιασει να ξαναμαγειρευει απογευματιατικα γιατι ολες τις μερες η δικια μου μαγειρευει αλλα καμια φορα παιρνει η αλλη να δειξει οτι στελνει και φαι.........και μενω εγω στανταρ νηστικια και καλα η κυρια μας εζστειλε φαι......

και αυτο εγινε χτες το λεω για πιο προσφατο προς θεου δεν το λεω για πιο σοβαρο.....και υστερα μη νευριαζεις και μη μιλας και ξεχνα το.........και οταν θα σου ξαναπει για φαι ξαναμεινε νηστικια και ξανακανε τοστ στα παιδια για συμπληρωμα αλλα η ΚΥΡΙΑ μαγειρεψε και εστειλε..........κατι ταπερακια ουτε μια ντοματα δε χωραει μεσα.......

αυτο που θελω να πω ειναι οτι κατι μας κανουν και νευριαζουμε και αγχωνομαστε δεν ειμαστε τρελλες.............

 

και οι συζυγοι ειναι..........σε ολα τα θεματα οχι στο παραδειγμα που εδωσα

το πρωτο εξαμηνο του γαμου------καλα αυτη η μανα μου δεν ντρεπεατι να δεις τι θα την κανω

 

πανω στο χρονο------ καλα το θεο της δεν εχει μια ζωη τετοια ητανε δε σεβεται την οικογενεια μου δεν με λογαριαζει δεν θα ξαναπαμε ποτε ουτε τα παιδια θα βλεπουν

 

το δευτερο χρονο ----- δεβ θα τους ξαναμιλησουμε δε θα μα ςξαναδουν δεν τους θελω

 

τον τριτο χρονο----καλα ολο αυτο θα συζηταμε? δικιο εχεις αλλα κουραστηκα να το συζηταμε

 

τον τεταρτο χρονο---- καλα ακομα δεν την εμαθες? τετοια εινα ιδεν αλλαζει μην την ψαχνεις κι εσυ αστην σα να μην υπαρχει

 

μεχρι εδω εφτασα χιχιχι παραπερα δεν ξερω!!!!!!!!

 

εγω δεν θελω να γινω πικραμενατζου σαν τις παλιες και μεχρι να πεθανω να λεω τι μου εκανε η πεθερα μου αλλα εκει με καταντησανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλλα μου σε καταλαβαίνω (όσο μπορώ βέβαια). Εϊναι δύσκολο να δέχεσαι συνεχώς ψυχολογικό πόλεμο, σε εξουθενώνει...κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό το "δεν την έμαθες τόσα χρόνια?"!!! Και η απάντηση.."Καλά κι εκεινη δεν έμαθε τόσα χρόνια ότι δεν θέλω να ανακατέυτεται?" ή το άλλο...'Ε μεγάλη γυνάικα είναι.." μου γυρίζουν τα ματια!!!!Ειδαμε κι όταν ήταν πιο μικρη....

 

Τελοσπάντων το θέμα είναι να αντλούμε χαρά κι από τα μικρά! ΈΝα τραγουδάκι, μια ταινία, το ότι ξυπνήσαμε σήμερα, τον ήλιο κλπ Έφτασε το ανθρώπινο είδος σε τέτοια εξέλιξη που πλέον αυτοκαταστρέφεται..Ξέρεις τί μου θυμίζουμε? Τα ντόπερμαν που γίνονται όλο και πιο έξυπνα και στο τέλος σαλέυουν και τα σκοτώνουν!!!

 

Μάλλον ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για μια τόσο πιεστική καθημερινότητα, γι αύτο και είμαστε όλοι άρρωστοι. Η φύση αντιδρα αλλά και τί να κάνεις? Να πάρεις τα βουνα? Χωρίς λεφτά ούτε ένα νεράκι για το δρόμο δεν μπορείς να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ο ψυχολογικος πολεμος ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει...εγω μετακομισα 22 χρονων και χαθηκαμε με ολες τις φιλες μου, ειμασταν απο μωρα μαζι, τωρα η μια δουλευει, η αλλη ψαχνει να παντρευτει, η αλλη χωρισε και ψαχνει κι εκεινη...θα βρεθουμε μια δυο φορες το χρονο....ενας ανθρωπος να πω μια κουβεντα δεν υπαρχει...καλα που εχω εσας δοξα το Θεο...

 

Η πεθερα απ τη μερα που με ειδε με πολεμαει ... τα εχω γραψει σε αλλο τοπικ δε θελω να γινομαι κουραστικη...νομιζα οτι θα παντρευτω για να ειμαι αυτονομη.....και κανουν οτι θελουν!

Ο αντρας μου αμα δει να στεναχωριεμαι τους παιρνει αμπαρριζα και προσπαθω να μην τον φουντωνω, με αποτελεσμα να φουντωνω και να ξεφουντωνω μονη μου!

 

Οσο για το σεβασμο στους μεγαλυτερους μου δινουν οι ιδιοι το παραδειγμα, η μαμα μου τους περναει ακριβως 20 χρονια και την εχουν χεσμενη....την κοροιδευουν, περιμενουν ποτ θα πεθανει, θελουν να της στερουν τα παιδια αλλα δεν καταλαβανε....η μαμα μου κανει τοσα για μας απο τοτε που αρρωστησα, ολα εκεινη τα εχει αναλαβει.....

 

Ο κοσμος ειναι κακος τελικα...........

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος είναι σίγουρα κακός αλλά πρέπει κι εμείς να βάζουμε καμια φορά βετο ...ως εδώ. Τέλος. Οταν δεν ήθελα ούτε να βλέπω τον πεθερό μου, δεν σήκωνα τα τηλέφωνα, ήρθε απο κάτω και δεν άνοιξα. ήθελα την ηρεμία μου. Το πήρε πρέφα τελικά και αποσύρθηκε. Αν βλέπεις ότι η πεθερά σου οχι μόνο δεν σε βοηθάει αλλά σε κάνει και χειρότερα ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ το. Η υγεία σου είναι πολύτιμή οχι μονο για εσένα αλλά και για τα παιδιά σου. Βέβαια έξω από το δικό σου χορό πολλα τραγούδια λέω, αλλά νομιζω ότι μερικά πράγματα είναι απλά.

Link to comment
Share on other sites

[quote=kounelitsa;

 

εγω να μην ανοιξω πορτα??? πλακα κανεις??? θα πεθανω απ τις τυψεις μετα.....

εγω πουλακι μου ειμαι το κλασικο θυμα

οποτε μου λεγανε οτι θα ρθουνε μεχρι σεντονια στο κρεβατι μου αλλαζα, σφουγγαρισμα 4 φορες να μην εχει ουτε κουταλακι στην πιατοθηκη, ολα γυαλισμενα, μπανια, πετσετες, ολα!!!

τωρα που δε μπορω με στραβοκοιτανε........ερχονται κι επειδη τα παιδια ριχνουν κατω παιχνιδια μολις μπουνε λενε "τι χαλι ειναι αυτο τι γινεται εδω μεσα?" και σκυβουν και μαζευουνε

το χειροτερο που μπορεις να μου κανεις ειναι αυτο

να μαζευει ο πεθερος απ το πατωμα τα παιχνιδια και να τα σπρωχνει πιο περα και τα χαρτια που σκιζουν τα ταρζανια μου ανα 10 λεπτο.......ετσι για να με προσβαλλουν τα μαζευουν!!!!!!!!

οποιος θελει να βοηθησει, βλεπεις ρημαδιασμενη οτι δεν περπαταω καλα καλα, εχει εναμιση χρονο που σερνομαι, ελα μια μερα και παρε μια σκουπα 58 χρονων εισαι.........αλλα τιποτα

ουτε που θα την αφηνα αλλα ας το ελεγε

και παιρνω καθαριστρια αλλα δυο παιδια ειναι και ζωηρα φανταζεστε τι γινεται

και στο κατω κατω παιχνιδια εχει το πατωμα δεν εχει σκατα

αλλα εκει............"τι θελει το ποτηρακι πανω στο πλυντηριο"? ε επλυνε το μωρο τα δοντια του και το ξεχασε εκει τι να κανω!!!!!!!!!

λες και δεν ξερουν οτι οταν ημουν καλα το εγλυφα το σπιτι

αυτα με φαγανε φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Eγω τωρα τι να πω....πονεμενη κι εγω απο μια σκατοαρρωστια,επαρατο νοσο την αποκαλουν,παιδευει τον συζυγο εδω και κατι μηνες.....

ευχομαι σε ολον τον κοσμο περαστικα να ειναι ολα........

ενα μονο εχω να πω,εκτιμαμε την ευτυχια που υπαρχει στη ζωη μας μονο οταν απειληθουμε απο καποια αρρωστια...δυστυχως ετσι εγινε και με τη δικη μου οικογενεια...και παψαμε πια να γκρινιαζουμε για ασημαντα πραγματα που πριν απ αυτο εμοιαζαν θεορατα και αξεπεραστα....

Κουραγιο σε οσους πονανε και θετικη σκεψη.

 

φλορα να πάνε όλα καλά....και να έχετε και πίστη στο θεο...ταπεινη μου άποψη....το μηνυμα σου πρεπει να το τυπωσω με τεράστια γράμματα να το δειξω στην πεθερά μου......η οποια με τον πεθερο μου με εμφραγμα η οποια ειναι τοσο μουλαρα που τον στέλνει να δουλευει......εκεινη έκανε 2-2-3 φορες χειρουργειο στα ποδια οχι κάτι σημαντικό......αν έχανε κιλά όπως της έλεγαν όλοι οιγιατροι δεν θα καταντουσε έτσι....και όλη μερα κλαιγεται τι εχει εκεινη και κανεις άλλος....λέει την μιση αλήθεια στα παιδιά της.....εχει ενα πολυ μικρο ποσοστο ωστεαρθρητιδα σε σχέση με την μαμα μου.....και αυτο της ξέφυγε μπροστα μου.....και μυαλο δενβάζει...όλη μερα γκρινια.......δηλαδη ο πεθρός μου τι να πει......?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα,αυτό που έχω καταλάβει για σένα είναι ότι είσαι πολύ ευαίσθητο άτομο και τα παίρνεις όλα πολύ βαριά.Αυτό φταίει και η καλοσύνη σου.Αν ήταν καμιά άλλη στην θέση σου,θα τους έγραφε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και σε κάθε πικρόχολο σχόλιό τους θα απαντούσε με 10 δικά της.Τέτοιες νύφες και τέτοιους ανθρώπους γενικά κανείς δεν τους πειράζει,να ξέρεις ότι πάντα "χτυπάμε" τους πιο αδύναμους και όχι αυτούς που φοβόμαστε και μας βάζουν στην θέση μας.

Το να σου πω να αλλάξεις θα ήταν χαζομάρα,μιας και αν γινότανε,θα το είχες κάνει ήδη...

Link to comment
Share on other sites

κ γω στελλα μου ηθελα να σου πω οτι παρακολουθω απ'την αρχη αυτο το θεμα κ εχω καταλαβει οτι εισαι πολυ ευαισθητος ανθρωπος,δεν θελεις να πικραινεις κανεναν,ουτε να φερεσαι ασχημα κ τα κρατας μεσα σου!!!!!σε καταλαβαινω απολυτα!!!!κ γω ετσι ειμαι...πρεπει να με φερεις στα ορια μου για να ξεσπασω!!οτι μου λενε συμφωνω η' χαμογελαω να μην στεναχωρηθει κανενας!!!χτες ειχα γραψει ενα κατεβατο εδω στο θεμα,αλλα το σβησα μετα απο λιγο...νομιζα οτι δεν ταιριαζει....οτι δεν ειχε νοημα...αλλα τελικα μαλλον ειχε!!μολις διαβασα στην πιο πανω απαντηση σπυ για τις δουλειες,οτι σε φαγανε.....κ κοκκαλωσα!!!!

εχω γινει μανιακη με τις δουλειες...ενα συνεχομενο αγχος μηπως κατι δεν ειναι στην εντελεια!!!δεν θελω ολη μερα να ξεσκονιζω κ να τριβω,αλλα νιωθω μια πιεση στο κεφαλι μου οταν βλεπω οτι κατι δεν ειναι καλο!!!!τωρα θα μ πειτε γιατι σας τα λεω αυτα!!!τον φεβρουαριο ενιωθα επι μια βδομαδα εναν πονο δεξια στην κοιλια μου...δεν πηαγινα στον γιατρο,οταν πια με πιεσεη μαμα μου κ ο αντρας μου!!μια παρασκευη λοιπον,μετα απο πιεση τους λεω θα παω τη δευτερα στον γιατρο,γιατι σημερα εχω γενικη στο σπιτι!!!καλα ακουσατε με ενοιαζε να ειναι πεντακαθαρο το σπιτι κ οχι να κοιταξω την υγεια μου!!τελικα πηγα εκεινη την παρασκευη!!κ το ιδιο μεσημερι μ'εστειλε ο γιατρος αθηνα!!!πηγα!!!μου βρηκαν κυστη στη δεξια ωοθηκη,αρκετα μεγαλη που αν δεν μικρυνει με τα αντισυλληπτικα θα πρεπει να γινει χειρουργειο!πρωτο σοκ!!!παμε στο επομενο!!!μου βρηκε επισης κ ομφαλοκηλη...απ'τα βαρη....δευτερο σοκ!!!δεν επρεπε να σηκωνω πια πανω απο 2-3 κιλα βαρος,τα παιδια μ επρεπε μονο σε αναγκη να τα παρω αγκαλια,να μην κουραζομαι.....κ ολα αυτα για να αποφυγω το χειρουργειο..η' μαλλον να το καθυστερησω!μετα τον γιατρο ειχα κατσει σ'ενα παγκακι κ εκλαιγα με λυγμους!!οχι τοσο για ολα αυτα που ακουσα,οσο για το γεγονος οτι ειχα ασχοληθει τοσο με τα ντουβαρια του σπιτιου που ξεχασα εμενα..τον εαυτο μου.....δεν μπορω να βγαλω απ'το μυαλο μου οτι προτιμησα εκεινη τη μερα να κανω τη γενικη μου παρα να παω στον γιατρο...!:-(ημουν πια αναγκασμενη να μην παρω αγκαλια τα παιδια μου,να μην κουραζομαι,να μην..να μην.....!φυσικα δεν ηταν μεγαλα προβληματα υγειας αυτα..αλλα σας τα λεω για να καταληξω κ γω στο συμπερασμα οτι θεωρουμε την υγεια δεδομενη..τρωγομαστε με αγχωδης καθημερινα πραγματα κ ξεχναμε οτι ανα πασα στιγμη μπορει να πεσουμε!γυρισα απ'την αθηνα με αλλο μυαλο....πιεστηκα πολυ να ελαττωσω τις δουλειες....αλλα τα παιδια μου αγκλαια τα παιρνω!!!ο αντρας μου συνεχεια μ λεει ''σταματα να εισαι συνεχεια με ενα πανι στα χερια,περιποιησου τον ευατο σου,βγες εξω,ζησε,24 χρονων εισαι''!!η αμμα μου μου λεει ''σταματα να κανεις σαν υστερικη δουλεεις...στα 30 σου δεν θα μπορεις ουτε να περπατησεις,κοιταξε τον εαυτο σου''!!!!αυτα με ξυπνανε λιγο κ πια το παλευω να μειωσω το κολλημα μου..αν κ δεν τα καταφερνω παντα!!!τι στο καλο???θελω κ γω να ξυπνησω ενα πρωι κ να μην κοιταξω αν το κομοδινο μου εχει σκονη,να ξυπνησω κ να πεταξω την πυτζαμα μου οπου βρω,να ξυπνησω κ να παρω τα παιδια μ να παμε βολτα κ οχι να τριβω τα επιπλα!!!σας ζαλισα καλη μου στελλα,αλλα μολις ειδα την προταση σου ''οι δουλειες με φαγανε'' σοκαριστηκα!!!χτυπησε το καμπανακι στο μυαλο μου κ παλι!!οπως λεει κ η πεθερα μου ''τα ντουβαρια κ τα επιπλα εδω θα μεινουν,εγω θα αρρωστησω,εγω θα φυγω..σταματησαν πια να με νοιαζουν''!!!κ δικιο εχει!!!οταν η υγεια μας κλονιστει σκεφτομαστε διαφορετικα...βλεπουμε οτι ολα τα αλλα ειναι ασημαντα χωρις αυτην,ολα τα αλλα απλα μας τρωνε την ψυχη κ τιποτα δεν βγαινει!!!:-(

 

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...ειπα να πω κ γω τα δικα μου,αν κ νιωθω καπως...υπαρχουν μεγαλυτερα προβληματα υγειας!!!ηθελα απλα να επικεντρωθω στο γεγονος οτι η υγεια μας προεχει..κ μεις την ξεχναμε!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως οπως τα λες...η αρχικη ευχαριστηση του να εχουμε ενα καθαρο σπιτι καναντησε μανια! εγω εφτασα μεχρι να βαζω τα ΝΟΥΛΑΚ το ενα πανω στ αλλο να κοιτανε ακριβως απο την ιδια μερια, και τα πωρομαντηλα πληρης στοιχιση αν ενα πηγαινε λιγο πιο αριστερα τα ξαναφτιαχνα.........και χαιρομουν τοσο που ηταν ολα τελεια!!!

δε με υποχρεωνε κανεις, εγω χαιρομουν που τα εκανα

 

και τωρα? το αχουρι.... και τι να κανω? να μεινω αναπηρη για το σπιτι? οχι ρε παιδια! κι εμενα μου απαγορεψαν να σηκωνω τα παιδια μου, να σκυβω, να γονατιζω....να σηκωνω βαρος...ευτυχως εδω που μενουμε εχει ντιλιβερυ για ολα και δε χρειαζεται να βγαινω αλλα ως ποτε??? εγω που κουβαλουσα ολες μαζι τις σακουλες του σουπερ μαρκετ για να μην ανεβοκατεβαινω...

 

εγω που μετακινουσα καθε μερα τους καναπεδες....εγω που εκανα 3 φαγητα και 5 σαλατες καθε μερα......εγω που ποτε δεν ειχε ενα κουταλακι η πιατοθηκη μου και ολα ηταν πεντακαθαρα και σε σωστη σειρα.....

 

να τα βρασω.....ενα αχγος ειναι που μενει αυτο και μονο

και μετα να τα τα αυτοανοσα.....

 

και τωρα δε μπορω να σηκωσω ουτε το ποτηρι με το νερο μου......το κραταω με τα 2.....

ξυπνηστε κοροιδα......................ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα παρακολουθώ καιρό το θέμα σου και έχω να σου γράψω πολλά. Πάρα πολλά!

 

Ξεκινώ όμως από ένα, που το λες και το ξαναλές. Τι θα πει ο άνθρωπος δεν αλλάζει; Πάρτο αλλιώς, πάρτο αλλιώς.

 

Τα παιδιά σου που είναι θηρία στο σπίτι, δεν αλλάζουν νομίζεις αν κάποιος τους βάλει όρια, σε κάποιο άλλο περιβάλλον;

 

Η πεθερά σου ακόμα, μπορεί να γίνει διαφορετική, ανάλογα πώς θα την αντιμετωπίσεις.

 

------

 

Για τους γιατρούς μπορώ να γράφω ώρες...

Αντί να πουν "δεν ξέρω" το ρίχνουν στο ψυχολογικό. Σώπα ρε μεγάλε, εσύ θα ήσουν δηλαδή άνετος και αλέγκρος αν η υγεία σου ήταν χάλια, για πολύ καιρό;

 

Διάβασε για την ασθένειά σου και ενημερώσου. Και αυτός ο νέος γιατρός ακούγεται ότι κάτι μπορεί να κάνει.

 

Για τη συγκεκριμένη πάθηση δεν ξέρω, αλλά τα αυτοάνοσα έχουν υφέσεις και εξάρσεις... ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! Μπορεί να ήταν και τυχαίο το ότι την τελευταία φορά έγινες καλά με τη συγκεκριμένη αγωγή. Μπορεί να τύχαινε να έπαιρνες κάποιο ματζούνι και να έλεγες τώρα ότι σου έκανε καλό το μαντζούνι. Κάποιες φορές απλά αυτά τα ξεπερνάει ο οργανισμός μόνος του. Το ότι τα ξεπέρασε από μόνος του δεν σημαίνει ότι δεν είχες τίποτα και ήταν ψυχολογικό! Σταμάτα να μαστιγώνεις τον εαυτό σου. Τι να πει και ο Steven Hawking? Εντάξει, είχες μια πεθερά στραβόξυλο. Τι να πουν και αυτές που είχαν μια πεθερά στραβόξυλο, έναν άντρα στραβόξυλο που δεν βοηθάει, ένα αφεντικό στραβόξυλο και 40 ώρες λιγότερες την εβδομάδα να τα προλάβουν όλα, χώρια τις μετακινήσεις, που αφήνουν τα παιδιά τους δεξιά και αριστερά να τα "προσέχουν" άλλοι;

 

Κανενός η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, αλλά δεν πετάνε όλοι ένα αυτοάνοσο, ανάλογα με το πόσο αγχώνονται... Βλακείες των γιατρών, που είμαι σίγουρη ότι μέχρι τώρα, έχεις αρχίσει να ψιλοπαίρνεις χαμπάρι ότι δεν είναι θεοί.

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Αν ρωτήσεις όλο τον κόσμο τι θυμάται από τη μάνα του με αγάπη, λίγα πράγματα θα ακούσεις που να προϋποθέτουν ότι η μάνα στεκόταν στα πόδια της... Την ψυχή σου θέλουν και θα θυμούνται, αυτή να τους δίνεις πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...