Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι εγκυος!! Και τωρα τι κανουνε?


Recommended Posts

Καλημερα σας.

Ειμαι τοσο χαρουμενη... μα τοσο χαρουμενη... το τεστ βγηκε θετικο!

 

Τελευταια περιοδο ειχα 12/5 οποτε λογικα θα πρεπει να γενναω μεσα στον Φεβρουαριο.

Πρεπει να σας πω οτι φοβαμαι πολυ... μην συμβει κατι μεχρι να ερθει στον κοσμο το μωρακι. Σημερα το ειπα στους δικους μου και πεταξαν απο την χαρα τους. Αυριο θα το ανακοινωσουμε στην μανουλα του αγαπημενου μου. Η μαμα μου εφτιαχνε και ενα γαλακτομπουρεκο εκεινη την ωρα που της το ξεφουρνισα και της επεσε η κατσαρολα οταν εριχνε την κρεμα στο ταψι :-) .

Και τωρα ποια ειναι η διαδικασια βρε κοριτσια? Να σας πω... η γιατρος μου πολυ καλη ( ειχα κανει και μια επεμβασουλα μαζι της και ολα πηγαν πολυ καλα), αλλα δεν της εχω πολυ εμπιστοσυνη για τοκετο... ασε που υποψιαζομαι οτι πρεπει να της αρεσουν οι καισαρικες και εγω θα ηθελα να γινουν ολα πολυ ωραια και φυσιολογικα.

Μπορει καποια να μου κανει προταση καποιον γιατρουλη με κατα προτιμηση να συνεργαζεται με το Λητω, καθως η ασφαλεια μου, μου καλυπτει ολα τα εξοδα εκει ?

Ποτε πηγατε εσεις στον γιατρο ? Τι εξετασεις σας ειπε να κανετε για αρχη ? Εκανε και ο καλος σας καποιες εξετασεις ? Εμεις δεν εχουμε κανει καποιο προγεννητικο ελεγχο, καθως δεν το ειχαμε προγραμματισει, αλλα καποιος αλλος υπολογιζε αλλιως :-).

Οποιαδηποτε βοηθεια θα φανει πολυτιμη για εμενα, τον καλο μου και το μπεμπεδακι μας :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα blue velvet ειμαι και εγω εγκυουλα και γενναω μεσα στο Φεβρουαριο το 2ο παιδακι μου ειχα τελευταια περιοδο 5/05 και πηγα εχθες στον γιατρο αν θες μπορω να σου συστησω τον γιατρο μου που εχει ιατρειο κηφισιας αν σε βολευει και συνεργαζεται με Λητω και Ιασω εγω παντως απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη ειμαι πολυ ευχαριστημενη και το κυριοτερο ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου φαντασου πως εγω δεν εκανα ευκολα διαστολη και 22 ωρες ηταν διπλα μου και επεμενε να γεννησω φυσιολογικα οπως και εγινε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα blue_velvet , συγχαρητήρια και με το καλό το μωράκι σου.

Εμένα ο γιατρός μου είναι στο Λητω, και έχει σύμβαση και μια ασφαλιστική, αλλα δεν ξέρω αν είναι η ίδια με τη δική σου. Αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου πμ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Blue velvet καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Κι εγώ είχα μια γιατρό (πριν πάω στο γιατρό που είμαι τώρα) και από την πρώτη εξέταση που μου έκανε μου είπε ότι μάλλον πάω για καισαρική (χωρίς να είμαι έγκυος,χωρίς να έχουμε καν μιλήσει γι'αυτό το θέμα).Δε μου άρεσε καθόλου αυτό και γενικά ήταν πολύ ψυχρή και δεν έδειχνε ενδιαφέρον.Όταν το είπα στο γιατρό μου,φούντωσε...

Ο γιατρός που είμαι τώρα είναι πολύ καλός,είμαι απόλυτα ικανοποιημένη και δεν το αλλάζω με τίποτα.Είναι στο ΙΑΣΩ...

Θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις,είναι αρκετούτσικες αλλά χαλάλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Blue velvet μην αγχώνεσαι ούτε εμείς είχαμε κάνει προγεννετικό έλεγχο και τώρα έχω έναν υγιέστατο παίδαρο 3,5 ετών. Όχι ο αντρούλης σου δεν χρειάζεται να κάνει εξετάσεις...

Για να μην τρέχεις αποφάσισε σε ποιον γιατρό θα πας και κάντου ένα τηλέφωνο, ενημέρωσε τον για τελευταία περίοδο για να σου πει πότε πρέπει να πας γιατί είναι ακόμη πολύ νωρίς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια.... εσεις κλαιγατε ευκολα τον πρωτο καιρο ?

Τωρα που διαβασα τα μηνυματα σας βουρκωσα.... τι στο καλο εχω παθει ?

Ασπις εχω ιδιωτικη ασφαλεια...

Ξερω οτι και ο κυριος Χασιακος συνεργαζεται με το Λητω, αλλα αντε κλεισε ραντεβου εκει...

Λογικα πρεπει να εχω Π.Η.Τ 16/2/09 ( ετσι τουλαχιστον υπολογισαν 2 προγραμματακια που βρηκα στο ιντερνετ). Το μωρακι μου λεει ειναι τωρα 1,25 χιλιοστα...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο!! Θα γινεις φανταστικη μανουλα με τοση χαρα που εχεις μαλλον... Μην ανησυχεις, ολα θα πανε καλα. Κανε τις εξετασεις σου κανονικα, ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου, προσεχε οσο μπορεις τις κινησεις σου κ με το καλο να γεννησεις!!

Κ εγω στο ΛΗΤΩ γεννησα, αλλα με καισαρικη κ νομιζω οτι κ ο γιατρος μου γενικα τεινει προς καισαρικες οποτε δεν σου κανει μαλλον.. Παντως επειδη κ εγω ειχα απιστευτο αγχος σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου προτεινω να βρεις γιατρο που θα εμπιστευεσαι πληρως κ θα ειναι παντα προθυμος να απαντησει σε οτι ερωτησεις εχεις..

Οσο για το κλαμα..εχεις ακομα πολυ δρομο μπροστα σου... Εγω ακομα κ με τις διαφημισεις κλαιω πια..

Link to comment
Share on other sites

Blue velvet είσαι σίγουρη ότι το 1,25 είναι χιλιοστό?Εγώ που είχα πάει στην 6η εβδομάδα ήταν 5 χιλιοστά.

Εγώ ακόμα είμαι τρομερά ευσυγκίνητη,κλαίω με το παραμικρό και εκνευρίζομαι επίσης με το παραμικρό.Είναι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γεννήσω με το καλό σε καμιά δεκαριά μέρες.Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και ο γιατρός που κατέληξα ήταν ο 3ος κατά σειρά.Με ανέλαβε στους πεντέμιση μήνες περίπου και είμαι πολύ χαρούμενη που τον βρήκα.Αυτός και ο Χασιακός έχουν την καλύτερη φήμη και είναι πολύ ευγενικός και υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.Φαντάσου ότι επιχειρεί φυσιολογικούς τοκετούς και μετά από καισαρικές,κάτι που είναι αδιανόητο στην Ελλάδα με αυτό που επικρατεί με τις καισαρικές.Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm και θα σου πω τα στοιχεία του και άλλες λεπτομέρειες.Μακάρι να μου τον είχαν συστήσει και σε μένα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κούκλα μου, να έχεις μια εύκολη εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σου. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει να πάω όταν θα είχα 15 μέρες καθυστέρηση και στην πρώτη επίσκεψη φάνηκε και η καρδούλα της που χτυπούσε (εκεί να δεις συγκίνηση :-) ). Προγεννητικό έλεγχο ούτε εμείς είχαμε κάνει από πριν και γι αυτό κάναμε και οι 2 εξετάσεις μετά την πρώτη επίσκεψη, θέλουν να δουν για στίγμα Μεσογειακής αναιμίας αλλά κοιτάζουν και άλλα βέβαια.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

eimai ki ego stin 6h evdomada avrio tha pao gia to 1o yperixografima!!!!!ki ego klaio eykola kai gelao poly ...tetia kyklothimika !!!ekopsa kai to tsigaro kai exo kai neyrakia alla ok!!!!!!ekeino pou me niazei einai na ekselixthei i egimosini kala kai na geniso ena ygiestato moro!!!!!

 

poly xarika pou vrika edo kainourgies egyoules !!!!!na ta leme giati ki ego niotho san xameni ....

 

exo mia aporia ...einai poly megali i kilia mou!!!!!einai katakratisi ayto i provlima me to entero ....einai afisika megali gia tin evdomada pou vriskome!!!!!prin tin egimosini ixa isia kilia !!!!

 

 

galaktompoureko e;

 

 

filia!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

inka μάλλον κατακράτηση είναι γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φαίνεται η κοιλιά σου. Αλλά εξαρτάται και από το σώμα κάθε γυναίκας. Εγώ πχ φαινόμουν πριν κλείσω τη 12 εβδομάδα ότι ήμουν έγκυος. Έκανα πολύ πεταχτή κοιλιά παρόλο που και πολλά κιλά δεν έβαλα και το μωρό γεννήθηκε 3360 και 50 πόντους, δηλ ένα φυσιολογικό βάρος και ύψος. Καλές εγκυμοσύνες σε όλες τις εγκυούλες, με ηρεμία και γερά ζουμπουρλά μωράκια σε όλες.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια.... εσεις κλαιγατε ευκολα τον πρωτο καιρο ?

Τωρα που διαβασα τα μηνυματα σας βουρκωσα.... τι στο καλο εχω παθει ?

Ασπις εχω ιδιωτικη ασφαλεια...

Ξερω οτι και ο κυριος Χασιακος συνεργαζεται με το Λητω, αλλα αντε κλεισε ραντεβου εκει...

Λογικα πρεπει να εχω Π.Η.Τ 16/2/09 ( ετσι τουλαχιστον υπολογισαν 2 προγραμματακια που βρηκα στο ιντερνετ). Το μωρακι μου λεει ειναι τωρα 1,25 χιλιοστα...[/QUOT

 

 

εγω γεννησα με τον κ.χασιακο αλλασε δημοσιο νοσοκομειο...παντως αξιζει τον κοπο να περιμενεις,γιατι ειναι πολυ καλος γιατρος και πολυ καλος ανθρωπος..τωρα για την ασφαλεια θα το συζητησεις με το γιατρο λογικα δεν ξερω να σε διαφωτισω..αυτα με το καλο το μωρακι σου να εχεις μια καλξη εγκυμοσυνη..:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνχγαρητήρια blue-velvet. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Οσο για τον γιατρό,αφού αυτος που έχεις δεν σου εμπνεέι εμπιστοσύνη καλά κάνεις και ψάχνεις για άλλον. Ο δικός μου είναι στο ΙΑΣΩ εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη τον έχω 15 χρόνια απο τα 19 μου, αλλα ο γιατρός είναι ένα πολύ προσωπικό θέμα. Και ένας γιατρός που κάνει στη μία μπορεί να μην κάνει στην άλλη,για πολλους και διαφορους λόγους.

Τον προγεννητικό έλεγχο θα τον κάνεις τώρα,αυτές είναι οι πρώτες εξετάσεις που κάνεις.

Η συμβουλή που θα σου δώσω εγώ που γέννησα πριν 4,5 μήνες είναι να απολαύσης κάθε ώρα καθε μέρα απο την εγκυμοσύνη σου,γιατι ειναι η πιο όμορφη περίοδο στην ζωή της γυναίκας. Και όταν με το καλό θα αρχίσει να κλοτσάει, εκεί είναι ολα τα λεφτά .Ειναι κάτι μαγικό και μοναδικο.:D:D

Και προσοχή στο φαγητό,μην κάνεις το γνωστό τρώω για δύο,γιατί μετά αρχίζουν τα δύσκολα.

Φιλιά πολλά να πάνε όλα καλά, νέα μανούλα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Tι να φαω για δυο βρε Αννινα μου.... Ουτε για μιση δε μπορω να φαω και να φανταστεις οτι ημουν πολυ γερο πιρουνι( εχω και καμποσα κιλακια πανω απο το φυσιολογικο και πολυ χαιρομαι που μου κοπηκε η ορεξη με τις πρωινες ανακατοσουρες).

Σημερα μου ειπαν 2 γνωστες εδω στο νησι οτι το προσωπο μου βγαζει μια γλυκα λεει.. οτι φαινεται πιο λαμπερο και οτι φαινομαι σα να εχω αλλαξει λεει... με ρωτησανε τι στο καλο εχω κανει.. :-P . Να σας πω την αληθεια.. δεν ανακοινωνω ακομα κατι πιο εξω απο τους οικειους μου μεχρι να κανω καποιες αρχικες εξετασεις και να δω οτι το μπεμπινι ειναι καλα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι αλλο?

Ειχατε εσεις στην αρχη δεκατα?

Κανω κατι δεκατα, κυριως τις απογευματινες ωρες, μεχρι 37,7 ....

Θα μιλησω και με την γιατρο αυριο, αλλα ειπα να ρωτησω και εδω.

Τελικα λεω να απευθυνθω στην κυρια Αριστη Προκοπιου... αν καποια εχει καποιες εμπειριες με την συγκεκριμενη γιατρο, θα το εκτιμουσα αν τις ανεφερε :-)

Link to comment
Share on other sites

blue velvet καταρχας πολλές πολλες΄ευχές για μια όμορφη και ηρεμη εγκυμοσύνη!!!

οι πρώτες αιματολογικες εξετασεις είναι αρκετες και είναι όλες άκρως απαραίτητες!!!

 

στην 6η εβδομαδα ίως και έβδομη θα πρέπει να κάνεις υπέρηχο για να δεις το σάκο και να ακούσεις την καρδούλα του μωρού σου..γαι τις υπόλοιπες εξετασεις θα σε οδηγησει ο γιατρός σου..στο θεμα του γιατρού δεν μπορώ να σε βοηθησω γιατί ο δικός μου είναι αποκλειστικά στο Ιασώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλες τις καινούριες μέλλουσες μαμάδες! Και εγώ είμαι στην 6η προς 7η βδομάδα. Έκανα τον πρώτο υπέρηχο τη Δευτέρα και είδαμε και τις καρδούλες τους να χτυπούν (μεγάλη συγκίνηση και δέος, ειδικά όταν ο γιατρός άνοιξε τον ήχο και τις ακούσαμε. Όλο κοιταζόμασταν με τον άντρα μου και χαζογελούσαμε). Είναι δύο τα φασολάκια μας (κάναμε εξωσωματική και ευτυχώς μας έκατσε με την πρώτη). Εγώ επειδή είχα κάνει πολλές εξετάσεις από πριν τώρα δεν μου είπε τίποτα να κάνω ακόμη.

Πάντως εγώ κορίτσια ενώ είμαι πολύ χαρούμενη, έχω συνεχώς μια αγωνία αν θα πάνε καλά τα πράγματα και στη συνέχεια. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω καθόλου ναυτίες, αλλά έχω τρομερή υπνηλία και ατονία. Κυριολεκτικά σέρνομαι.

Τέλος πάντων, υπομονή εύχομαι σε όλες και να μας πάνε όλα όσο γίνεται καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, με το καλό τα μωράκια σου να έρθουν. Είδες τί ωραίο συναίσθημα είναι όταν ακούς τις καρδούλες;

Η αγωνία που λές μου ακούγεται λογική. Και εγώ έχω και πιστεύω όλες οι έγκυες έχουν, αν είναι όλα καλά, τί αποτελέσματα θα πάρουμε με τις εξετάσεις και διάφορα άλλα.

Να είσαι ήρεμη, συμπτώματα δεν είναι ανάγκη να έχεις πολύ έντονα, πολλές κοπέλες δεν αισθάνονται και πολλά πράγματα. Εγώ όταν ήμουν στην 6η εβδομάδα κύησης αισθάνθηκα τα πρώτα συμπτώματα δηλαδή δυσπεψία, αναγούλες και ζαλάδες. Υπνηλία δεν είχα και ούτε έχω πολύ έντονη. Όπως και κούραση. Και αν είσαι και από τις τυχερές, θα έχεις μια πολύ ευχάριστη εγκυμοσύνη.

Φιλακια και καλή συνέχεια.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! Κι εμείς ακούσαμε την καρδούλα χτεσ αλλα για πολύ λίγο γιατί μας είπε ο γιατρός οτι δεν κάνει πολύ ώρα να ακτινοβολεί το μπεμπέ...

 

Fay_K και εγώ δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός από πολύ πρήξιμο στο στήθος, κούραση και τρελλή υπνηλία. Ούε ζαλάδες, ούτε εμετούς, ούτε λιγούρες...τίποτα.

 

Inka και εμένα έχει πρηστεί η κοιλίτσα μου από την κατακράτηση, όχι όμως κάτι το υπερβολικό. Ούτε εγώ είχα όμως κοιλιά πρίν, οπότε τώρα ακόμα και το μικρό πρήξιμο που υπάρχει εγώ το καταλαβαίνω. Και το άλλο περίεργο είναι ότι έχω πάρει 3 κιλά από τότε που ξεκίνησε η καθυστέρηση μου χωρίς να αλλάξω την διατροφή μου και ευτυχώς έχουν μείνει σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Περιμένω τη Δευτέρα που θα πάω για τον 2ο υπέρηχο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Οι ναυτίες ακόμη δεν ήρθαν, αλλά η υπνηλία και η ατονία καλά κρατούν. Από καναπέ σε κρεβάτι το πάω στο σπίτι :)

lila15 και εγώ έχω πάρει μέσα σε ελάχιστο διάστημα γύρω στα 2 κιλά και προσπαθώ όσο μπορώ να κρατηθώ γιατί έχω αρχίσει από τώρα και πεινάω περισσότερο από συνήθως.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και εύχομαι και εγώ για όλες μας τα καλύτερα!

Το 2010 να μας φέρει όμορφες καινούριες καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χωρίς παρεξήγηση, κάντε λίγο κράτει με το φαγητό γιατί μετά θα σας ανοίξει η όρεξη ακόμα περισσότερο.

Εγώ έχω βάλει μέχρι στιγμής μόνο μισό κιλό, το μόνο που έχω είναι η κοιλίτσα μου η οποία έχει αρχίσει να ξεπροβάλλει περήφανα!!!!!!!!!!!!! Και μπορώ να πώ ότι σήμερα, μετά από αρκετό καιρό, έφαγα με όρεξη το φαγητό μου.

Όταν πεινάτε να τρώτε φρούτα, προσέξτε την διατροφή σας πάρα πολύ. Και όχι γλυκά. Χθές μίλησα με την κουμπάρα μου και όταν μου είπε ότι πήρε 20 κιλά στην 1η της εγκυμοσύνη τρόμαξα. Δεν είναι ότι τα παίρνεις, μετά χάνονται δύσκολα. Ειδικά αυτά που παίρνει μια έγκυος στο πρώτο τρίμηνο, χάνονται δύσκολα. Δεν το λέω για να σας τρομάξω, απλά για να προσέξετε. Βέβαια ο κάθε οργανισμός και το κάθε σώμα είναι τελείως διαφορετικό. Εμένα ο γιατρός μου είπε να μην πάρω ούτε ένα κιλό στο πρώτο τρίμηνο και στο σύνολο να πάρω έως 12 κιλά το ανώτατο. Είναι πολύ αυστηρός και καλά κάνει.

Φιλάκια σε όλες.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...