Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos! Οξυουρίαση, σκουλικάκια άσπρα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

διανύω την 26η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και κοντεύω να τρελλαθώ γιατί πήγαμε μια επίσκεψη σε φίλους οι οποίοι έχουν ένα κοριτσάκι 7 ετών και αφού επισκέφθηκα την τουαλέτα τους, φάγαμε κ.λπ. μου αποκάλυψαν ότι η κόρη τους έχει εντερικά παράσιτα (κάτι άσπρά σκουληκάκια στον ποπό και τα κόπρανα!!!!) δεν είναι λέει τίποτα αλλά θα πάρει ένα φάρμακο και θα το πάρουν και αυτοί προληπτικά...όπως καταλαβαίνετε έχω τρελλαθεί γιατί όπως όλα τα παιδάκια δεν νομίζω να τηρεί τους κανόνες υγιεινής (δηλ. δεν θα πλένει τα χέρια της κάθε λίγο και λιγάκι) και μετά θα πιάνει από καναπέδες όπου καθήσαμε μέχρι το ότι την φιλήσαμε, την πήρε ο άντρας μου αγκαλιά στα πόδια του κ.λπ...

μίλησα με τον γιατρό μου και προσπάθησε να είναι καθησυχαστικός λέγοντάς μου ότι πρέπει να είμαι πολύ άτυχη για να κολλήσω και ότι δεν παθαίνει κάτι το μωρό, ότι δεν υπάρχει κάτι να κάνουμε προληπτικά κ.λπ. Αλλά εγώ κοντεύω να τρελλαθώ! σας παρακαλώ εάν κάποια γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα ας με βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eιλικρινα δεν ξερω κατι..για να σε βοηθησω...

Θελω να πιστευω ομως...οτι θα εχουν ενημερωθει οι ιδιοι οτι δεν ειναι κατι τοσο ευκολα κολλητικο...και γι αυτο σας καλεσαν και στο σπιτι τους .

Το ξερω οτι υπαρχουν πολλα γαιδουρια που δεν σεβονται ουτε εγκυους ουτε βρεφη..αλλα δεν θελω να πιστευω οτι ανηκουν σ αυτην την κατηγορια

Ελπιζω καποια κοπελα να σε διαφωτισει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Hρέμησε παιδί μου.Αυτά τα σκουλικάκια λέγονται οξύουροι και είναι εντελώς ακίνδυνα.Είχα και ΄γω μικρή και είχα κάνει θεραπεία.

Κάνει όλοι η οικογένεια γιατί κολάνε εύκολα.Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είσαι σε κίνδυνο.

Τα σκουλικάκια αυτά κάθε βράδυ κατεβαίνουν στον πρωκτό και γεννάνε τ΄αυγά τους.Γι΄αυτό και υπάρχει πολλή φαγούρα εκεί τις βραδινές ώρες.Εύκολα λοιπόν μπορεί κάποια αυγά να μπουν μέσα στα νύχια μας και να τα μεταδώσουμε.Γι΄αυτό θέλει καλή υγιεινή.

Φάρμακα δεν νομίζω να σου δώσει γιατί δεν ενδεικνύονται για εγκυμοσύνη.Και τα παιδιά από 2 χρονών και πάνω μπορούν να πάρουν.Μην δεχτείς να πάρεις φάρμακα σε περίπτωση που έχεις κολλήσει,αν και το θεωρώ απίθανο.

Ακόμα όμως και να κολλήσεις δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.Το έχω ψάξει στο νετ γιατί τώρα που μεγάλωσα ήθελα να δω τι ήταν αυτό που μου δημιούργούσε αυτή την φαγούρα όταν είμουν μικρή.

Μην φοβάσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!

 

 

Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις πληροφορίες και θα ηρεμήσεις.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

:shock:Καλημέρα. Χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια σας.

Χθες που πήγα στην τουαλέτα είδα στο χαρτί μικρά άσπρα σκουλικάκια. Έπειτα από καλύτερη εξέταση είδα ότι είχε αρκετά και στα κόπρανα μου. Πανικοβλήθηκα και πήρα τον γιατρό μου. Μου είπε να πάω σε παθολόγο και να κάνω καλλιέργεια κοπράνων ή σε παιδίατρο. Να μου δώσουν θεραπεία και πριν την ξεκινήσω να παω να τον δω ώστε να δούμε αν ενδείκνυται η θεραπεία για μένα. Είμαι στην 17η εβδομάδα.

Τρελλάθηκα από το άγχος. Ο άνδρας μου έχει πανικοβληθεί γιατί θεωρεί ότι τα σκουλικάκια, που είναι παράσιτα, θα επηρεάσουν το νινάκι μου.

Έχει κάποια παρόμοια εμειρία??:confused:

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ οτι βλεπω εισαι Θεσσαλονικη. Πηγαινε το συντομοτερο δυνατο στα εξωτερικα ιατρεια της παθολογικης στο νοσοκομειο Λοιμωδων στην Λαμπρακη. Ειναι ειδικοι επι του θεματος...καποιο παρασιτο εχεις σιγουρα και θα χρειαστεις θεραπεια, αν ειναι οντως σκουληκακια αυτα που ειδες...περαστικα και οτι χρειαστεις γραψε εδω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Έκαναν μία μικρή έρευνα στο Internet και από ότι είδα είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στα παιδιά. Ονομάζεται Οξύουροι. Είναι ακίνδυνο και αντιμετωπίζεται με φάρμακα. Φυσικά και θα πάω σήμερα στον Ιατρό. Το πρόβλημα που πιστεύω ότι θα [ροκύψει είναι ότι δεν θα μου επιτρέψουν να κάνω θεραπεία.

Αλλά βλέπουμε.Τι να πω. Για αυτό ζητάω γνώμη από κάποια κοπέλα που το έπαθε ενώ ήταν έγκυος.

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το είχε πρόσφατα ο γιος μου 4ετώ. Πήρε ένα σιρόπι ( όχι αντιβίωση ) 2 φορές όλες και όλες από 5ml και όλα καλά.

Το καλύτερο από όλα είναι αυτό που σου είπαν και τα κορίτσια. Πήγαινε στο λοιμωδών που εκεί είναι ειδικοί σε τέτοια θέματα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια. Ελπίζω ποτέ να μην το πάθετε........

Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου. Μου είπε να πάω σε παθολόγο ή παιδίατρο και να μου γράψει φάρμακα. Μετά να τον ενημερώσω για τα φάρμακα που θα μου γράφανε και ο ίδιος θα μου έλεγα ποιο να πάρω και φυσικά αν μπορώ να πάρω τα φάρμακα.

Η Οδύσσεια μου ξεκίνησε την Τετάρτη. Πήγα με ραντεβού στον Παθολόγο του ΙΚΑ. Μου είπε με απάθεια ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και να πάω σε γυναικολόγο ή σε γαστρεντολόγο. Επειδή ήταν ήδη 18.00 ώρα και είχαν φύγει όλη η γιατροί με σε εξωστερικό Παθολόγο. Όταν ξεμπέρδεψα από εκεί (22.00) ήταν ήδη αργά να πάρω τον γιατρό μου.Ο Παθολόγος μου είπε απλώς να πάρω το φάρμακο VERMOX. Επειδή το βράδυ της Τετάρτης υπέφερα πήγα την Πέμτη το μεσημέρι σε εφημερεύων Νοσοκομείο. Ήθελα να διαβεβαιωθώ αν μπορώ να πάρω το φάρμακο. Εκεί πήγα πρώτα στο χειρουργικλο τμήμα. Αυτοί με στείλανε στην γυναικολογική. Αυτοί με την σειρά τους με στείλανε στο Παθολογικό. Στο παθολόγικό μου είπαν ότι επειδή δεν έχουν απόδειξη στα χέρια τους ότι όντως έχω Οξύουρους με παρέπεψαν στο Λοιμωδών. Επειδή είχα κουραστεί και είχα κάποια πονάκια είπα στον άνδρα μου να πάμε πρώτα σπίτι και να πάμε πιο μετά στο Λοιμωδών. Τελικά πήγαμε το βραδάκυ και εκεί μου είπαν ότι δεν είμαι επείγον περιστατικό και ότι θα πρέπει να πάω με δείγμα κοπράνων σήμερα 9-11. Τους ενημέρωσα ότι είμαι τρομερά δυσκοίλια και ότι πάω ανά 3 με 4 μέρες και ότι συνήθως πάω βραδάκια όταν πάω. Άρα θα μου ήταν αδύνατον να πάω σήμερα με δείγμα. Ήταν ευγενικοί αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Άρα εγώ συνεχίζω να έχω το Πρόβλημα....... Σήμερα έψαξα στο Inetrnet για το Vermox και εκεί αναφέρει ότι απαγορεύεται η λήψη του κατά την εγκυμοσύνη.

Αχ θα τρελλαθώ. Είμαι σε απόγνωση.....

Φυσικά το μικροβιολογικό τμήμα του Λοιμωδών λειτουργεί μόνο καθημερινές 9-11.

 

Χίλια συγνώμη για το μακρυνάρι αλλά κάπου έπρεπε να τα πω.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Georgia! Ρώτησα έναν γνωστό μου γυναικολόγο αν τα παράσιτα μπορούν να επηρεάσουν το μωρό σου και μου απάντησε: "Ανάλογα με το είδος" Είναι σημαντικό λοιπόν, αρχικά να κάνεις την καλλιέργεια κοπράνων για να επιβεβαιωθεί για ποιό είδος παρασίτου πρόκειται.

Έπειτα μου είπε ότι πρέπει να απευθυνθείς σε γαστρεντερολόγο ο οποίος όμως θα είναι σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου για να συμφωνήσουν στο ποιά φάρμακα επιτρέπεται να πάρεις.

 

Επίσης, μαζί με την θεραπεία να ξέρεις ότι θα πρέπει να προσέχεις πολύ την υγιεινή σου, και κάτω και τα χέρια σου καθώς και να αλλάζεις εσώρουχα και σεντόνια καθημερινά γιατί αυτά ....πως να το πω να μην φρικάρεις........τη νύχτα ψιλοβγαίνουν και μπορεί να αφήσουν αυγά έξω......:confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mom!!!

Δυστυχώς εδώ και 2 μέρες πλέον δεν κοιμάμαι. Τα νοιώθω συνέχεια να τριγυρίζουν "εκεί κάτω" το βράδυ. Σηκώνομαι κάθε 30 ώρα και πλένομαι με απαλό σαπούνι και προσπαθώ μόνο στην περιχή του πρωκτού. Όπως όμως καταλαβαίνεις έχει αρχίσει να επηρεάζει το PH εκεί κάτω το τόσο πλύσιμο που νοιώθω τραβήγματα και ενοχλήσεις καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Δυστυχώς κάθε φορά που σηκώνομαι τα "βλέπω". ΑΗΔΙΑ

Θα πάω την Δευτέρα να κάνω εξέταση κοπράνων στο Λοιμωδών. Είδα μόλις καί ένα παρόμοιο θέμα εδώ στο Φόρουμ.

Γενικά από αυτά που διάβασα δεν μπορείς να κάνεις θεραπεία ενώ είσαι έκγυος γιατί το συστατικό που περιέχουν όλα τα φάρμακα αυτού του είδους μεθα....κάτι απαγορεύεται κάτα την εγκυμοσύνη.

Αισθάνομαι τρομερές τύψεις. Μην πάθει τίποτα το σποράκι μου!!!!!!Δεν θα το συχωρέσω ποτέ στον εαυτό μου.

Μακάρι ναπάνε όλα καλά......

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάθει πλάκα με το τι σου συμβαίνει....ελπίζω όλα να πάνε καλά!!!

 

Εχω όμως κάποια 'θέματα'....καταρχάς με ποια λογική δεν θεωρείται επείγον η περίπτωση μίας γυναίκας που είναι έγκυος κ έχει ένα παρασιτο που μπορεί να επηρεάσει το μωρό???Κατα δεύτερον δεν μπορούσαν να σου κάνουν ένα κλύσμα κάτι ώστε να πάρουν επιτόπου δείγμα κοπράνων? Κ αν δεν γίνεται έτσι....πλακώσου ρε κούκλα μου στα δαμάσκηνα σε κάτι τελοσπάντων να σε ενεργοποιήσει κ πήγαινε κάνε μια καλιέργεια έστω κ εξωτερικά...μην αφήνεις τις μέρες να περνάνε....:?

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mom!!!

Δυστυχώς εδώ και 2 μέρες πλέον δεν κοιμάμαι. Τα νοιώθω συνέχεια να τριγυρίζουν "εκεί κάτω" το βράδυ. Σηκώνομαι κάθε 30 ώρα και πλένομαι με απαλό σαπούνι και προσπαθώ μόνο στην περιχή του πρωκτού. Όπως όμως καταλαβαίνεις έχει αρχίσει να επηρεάζει το PH εκεί κάτω το τόσο πλύσιμο που νοιώθω τραβήγματα και ενοχλήσεις καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Δυστυχώς κάθε φορά που σηκώνομαι τα "βλέπω". ΑΗΔΙΑ

Θα πάω την Δευτέρα να κάνω εξέταση κοπράνων στο Λοιμωδών. Είδα μόλις καί ένα παρόμοιο θέμα εδώ στο Φόρουμ.

Γενικά από αυτά που διάβασα δεν μπορείς να κάνεις θεραπεία ενώ είσαι έκγυος γιατί το συστατικό που περιέχουν όλα τα φάρμακα αυτού του είδους μεθα....κάτι απαγορεύεται κάτα την εγκυμοσύνη.

Αισθάνομαι τρομερές τύψεις. Μην πάθει τίποτα το σποράκι μου!!!!!!Δεν θα το συχωρέσω ποτέ στον εαυτό μου.

Μακάρι ναπάνε όλα καλά......

 

 

Δεν μπορεί, να μην υπάρχει κάποιο φάρμακο που να επιτρέπεται να πάρεις γιατί απο κάποιο συγκεκριμένο είδος, υπάρχει κίνδυνος για το μωρό...(να μη σου πω και σε αγχώσω παραπάνω)

 

Καλά λέει η anna, φάε κανένα ακτινίδιο, δαμάσκηνο, ελαιόλαδο, πάρε κανένα σκεύασμα φυτικό απο το φαρμακείο που βοηθάει να "ανακουφιστείς" και επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και πήγαινε στο κοντινότερο Μικροβιολογικό να δώσεις δείγμα για καλλιέργεια. Μη περιμένεις να πας τη Δευτέρα στο Λοιμωδών....Εγώ θα πήγαινα σε κάποιο ιδιωτικό για να επισπεύσω τις διαδικασίες...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, όταν λες "τα βλέπω" εννοείς ότι όντως τα βλέπεις? Μπορεί να λέω βλακεία αλλά αν είναι έτσι, αυτά δεν κάνουν για δείγματα? :roll:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αηδία........ Το ξέρω ΜΟΜ

Βγαίνουν μόνο το βράδυ. Σε μένα περίπου στις 12.00. Ξυπνάω από την φαγούρα και πάω τουαλέτα. Εκεί είναι στο σλιπάκια και όταν σκουπιστώ με χαρτί και πάνω στο χαρτί.

Χθες μάζεψα κάποια (με σιλοτειπ) και μετά από 1 ώρα είχαν γίνει 1 χιλιοστό από 5 χιλιοστά που ήταν πριν. Ουσιατικά όταν πεθαίνουν ζαρώνουν.....

Άλλο είναι το πρόβλημα μου. Εγώ δουλεύω. Σχολάω στις 18.00. Το εργαστήριο είναι μέχρι της 21.00. Δεν πιστεύω ότι σήμερα θα τα καταφέρω. Το εργαστήριο αποκλείεται να μου δώσουν αποτελέσματα αμέσως (αν με θαύμα πάω τουαλέτα το απόγευμα). Άρα πάλι Δευτέρα μας μένει.

Είμαι στην 18η εβδομάδα και έχω χαπαξωθεί ήδη αρκετές φορές (Ουρολοίμωξη στην 11η εβδομάδα και κολπίτιδα πριν 4 μέρες. Γαστρεντερίτιδα την 7η εβδομάδα).

Από την στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος κολλάω τα πάντα.

Ντρέπομαι ποια να το λέω. Δεν χρειάζεται να πω ότι τηρώ με το παραπάνω όλους τους κανόνες υγιεινής και φυσικά αποφεύγω δημόσιες τουαλέτες αλλά μάλλον το σποράκι μου με έχει κάνει ευάλωτοι σε τέτοιες λοιμώξης.

Εσείς δεν έίχατε τέτοια προβλήματα??΄

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Έχω φτάσει στο αμην.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνω Update (γαιτί το έχω ανάγκη -) )

Σήμερα έστειλα τους γονείς μου στο Λοιμωδών να πάνε τα δείγματα για καλλιέργεια. Λογίκα μέχρι αύριο θα ξέρουμε,

όλο το Σαβ/κο ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα και κάθε 3 και λίγο στο μπάνιο για τοπικές πλύσεις.

Σωτηρία το κολλάς όταν καταπίνεις κάτι που έχει αβγά πάνω. Από φρούτα /λαχανικά και άλλα τρόφιμα. Επίσης το πιο συνηθισμένο (έτσι το κολλάνε και τα παιδιά) αν βάλεις τα χέρια σου στο στόμα σου χωρίς να τα έχεις πλύνει. Αλλά και να τα έχεις πλύνει τα αβγά φωλιάζουν κάτω από τα νύχια και είναι μικροσκοπικά....... ΑΗΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια η γκαντεμιά μου είναι απίστευτη.

Επειδή είμαι δυσκοίλια (όπως σας ανέφερα) όταν πήγα τουαλέτα το Σάββατο τα μάζεψα.Έίδα και καμιά 6-7 σκουλικάκια μπιαχ μπιαχ....

Η καλλιέργεια δεν έδειξε τίποτα χτες. Όταν οι γονείς μου ενημέρωσαν ότι είναι "δείγμα" του Σαββάτου τους είπε γιατρός ότι φυσικό είναι να μην φανεί τίποτα. Το δείγμα πρέπει να είναι 1-2 ωρών. Εμένα δεν μου το είπαν τέτοιο πράγμα όταν πήγα από εκεί. Τέλοσπάντων. Πήρα "Βοηθητικά" εχθές και σήμερα το πρωί τουε πήγαν πάλι οι γονείς μου δείγμα "φρέσκο". Ενημέρωσαν τους γονείς μου ότι θα εχουν τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα (Τετάρτη) επειδή θέλουν να τρέξουν όλες τις εξετάσεις.

Εγώ πήγα σε φιλική μας μικροβιολόγο και της είπα το πρόβλημα και μου είπε να μην ανησυχώ. Είναι ενοχλητικά βέβαια αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορώ να δεχθώ οποιαδήποτε θεραπεία μέχρι να γεννήσω.

Η αλήθεια είναι ότι μειώθηκαν πολύ και πιστεύω να φύγουν έστω προσωρινά.

Τι να πω, κουράστηκα πολύ και φαντάζομαι έχω τρελλάνη το σποράκι μου με τόση αναστάτωση και στεναχώρια. Θα το ξεπεράσουμε..

Μόλις έχω νέα ενημερώνω.

Σε ευχαριστώ Άννα για το ενδιαφέρον.....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μετά από τόσες μέρες θα πάρεις αποτελέσματα???? Ούτε κάποιο φυτικό σκεύασμα δεν θα μπορούσες άραγε να πάρεις????Μόλις πάρεις το αποτέλσμα ψάχτο λίγο στο google για τη θεραπεία ρώτα κ κανέναν φαρμακοποιό-ομοιοπαθητικό γιατί σίγουρα το να είσαι έγκυος κ να έχεις κ αυτά τα πράγματα να τριγυρνάνε μόνο άγχος μπορεί να σου προκαλεί κ αυτό δεν είναι καθόλου καλό στην εγκυμοσύνη! :roll:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΟΞΥΟΥΡΙΑΣΗ , οξυουρίαση , οξύουρoι

έχουμε και παλαιότερο thread http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26285 καθώς και ένα πλήρες άρθρο η Ελευθεροτυπία http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=24.07.2007,id=11027960. Υπάρχει και ένα μάλλον φυσικό φάρμακο http://www.otc.gr/product_info.php?products_id=604 που δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς. Εδώ και το διεθνές site http://www.himalayahealthcare.com/products/purim.htm

 

Εδώ πληροφορίες στα αγγλικά http://www.umm.edu/altmed/articles/intestinal-parasites-000097.htm όπου λέει ότι π.χ. βοηθάει το σκόρδο.

 

http://www.natural-homeremedies.org/homeremedies-gastric-intestinalworms.htm

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Το vermox συνήθως δίνουν ώς θεραπευτικό των οξυουρων.....Δεν είναι βέβαια τραγικό μην πανικοβάλεσε, με το φαρμακάκι φεύγουν....

 

Υπάρχει και μια καταπληκτική θεραπεία με ομοιοπαθητική αλλά δε την γνωρίζω...μπορείς να το ψάξεις....

 

Έχω ακούσει επίσης ότι είναι κολλητικοί..(μην γίνω παραπληροφοριοδότρια) απλά το έχω ακούσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε όλες.

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω πραγματικά σοκαρίστηκα με την ταλαιπωρία της

Georgia1 . ελπίζω τώρα να είναι αγκαλιά με το μωρακι της και να τα σκέφτεται ως μικρή ταλαιπωρία σε σχέση με το αποτέλεσμα.

Η μικρή μου είναι 3 ετών περίπου και ήδη έχουμε πάρει το vermox 3-4 φορές για τα σκουληκάκια. Στενοχωριέμαι γιατί εκεί που σταματά η φαγούρα για λίγο διάστημα αρχίζει το παιδάκι πάλι να ξύνεται. Έχω κι άλλη κόρη στο σπίτι (1,5 ετών) και φοβάμαι μην κολλήσει - πράγμα πολύ πιθανό. Μπορεί κάποια να με συμβουλέψει τι να κάνω - εκτός το γνωστό φάρμακο που δεν έχει οριστικό αποτέλεσμα;;; Ευχαριστώ κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...