Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!


rififi

Recommended Posts

Λιν, κι εγώ με την θάλασσα... δεν τα'χω καλά, μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι η μόνη. Αν κολυμπήσω σε νερά με πολύ κόσμο και δεν αλλάξω αμέσως μαγιώ, την άλλη μέρα έχω πρόβλημα.

Ευαισθησία είναι αυτή και σχετίζεται με το ph του κόλπου μας, μπορεί εδώ να σε βοηθήσει το λακτάλ - όχι φάρμακα...

 

 

ο γιατρος μου εδωσε κολπικη κρεμα ΛΟΥΜΕΞΙΝ, αντιβιωση ΑΓΚΟΥΜΕΝΤΙΝ και ΣΤΑΜΠΙΛΑΝΟΛ ελπιζω να ειναι δραστηκα.

 

Το λακταλ ειναι κρεμα?

 

Απο σημερα το πρωι εχω συχνουρια μηπως ειναι απο την αντιβιωση? ή γενικα απο τα φαρμακα που ξενινησα απο τη Δευτερα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια γεια σας και πάλι...Χθες πηγα στον γιατρό εδω ( Μ.Βρετανια) και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να ξαναπαρω για αλλες δυο εβδομαδες αντιβιωση :( και μετα βλεπουμε....Εντωμεταξυ μια φιλη κ συναδελφος απο τον Καναδα μου προτεινε ενα σκευασμα φυτικό το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα, για το e.coli ...Έκανα μια διαδυκτικη διερευνση και προς μεγαλη μου επληξη διαπιστωσα οτι παρα πολλες αναφορές απο ανθρωπους, που υπέφεραν απο το e.coli θεραπευτηκαν οριστικά. Μιλησα με την γιατρό μου εδω και πραγματικα και η ιδια μου ειπε οτι πράγματι εχει θεαματικα αποτελεσματα και δινεται κ για θεραπεια αλλα και προληψη( αλλα ελάχιστοι γιατροι το συστηνουν ή το γνωριζουν...) Το εχω αγοράσει ήδη και το εχω ξεκινησει...Αν δεν δω αποτελεσμα θα παρω αναγκαστικα πάλι αντιβιωση, ειλικρινα δεν ξέρω...Επίσης θα γινει και ληψη κολπικου επιχρισματος (ωστε να δουμε αν εχει "ταξιδεψει" το e.coli και προς τα εκει...) Εσεις πως ειστε ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και πάλι...Χθες πηγα στον γιατρό εδω ( Μ.Βρετανια) και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να ξαναπαρω για αλλες δυο εβδομαδες αντιβιωση :( και μετα βλεπουμε....Εντωμεταξυ μια φιλη κ συναδελφος απο τον Καναδα μου προτεινε ενα σκευασμα φυτικό το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα, για το e.coli ...Έκανα μια διαδυκτικη διερευνση και προς μεγαλη μου επληξη διαπιστωσα οτι παρα πολλες αναφορές απο ανθρωπους, που υπέφεραν απο το e.coli θεραπευτηκαν οριστικά. Μιλησα με την γιατρό μου εδω και πραγματικα και η ιδια μου ειπε οτι πράγματι εχει θεαματικα αποτελεσματα και δινεται κ για θεραπεια αλλα και προληψη( αλλα ελάχιστοι γιατροι το συστηνουν ή το γνωριζουν...) Το εχω αγοράσει ήδη και το εχω ξεκινησει...Αν δεν δω αποτελεσμα θα παρω αναγκαστικα πάλι αντιβιωση, ειλικρινα δεν ξέρω...Επίσης θα γινει και ληψη κολπικου επιχρισματος (ωστε να δουμε αν εχει "ταξιδεψει" το e.coli και προς τα εκει...) Εσεις πως ειστε ?

Το σκευασμα το ειχα γραψει πριν κατι μερες και η φιλη απο το Καναδα το επιβεβαιωσε...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ΛΙΝ εχεις σκεφτει την επιλογη να δεις λοιμωξιολογο ...Σκεφτομαι αν δεν δω αποτελεσμα θα ειναι πιθανον η επομενη κίνηση μου...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ΛΙΝ εχεις σκεφτει την επιλογη να δεις λοιμωξιολογο ...Σκεφτομαι αν δεν δω αποτελεσμα θα ειναι πιθανον η επομενη κίνηση μου...

 

Εγω νομιζω οτι απλα δεν εχεις βρει αντιβιωση που αν σε πιανει. Ειχα κι εγω γερη ουρολοιμωξη με εμετους και αιματουρια πριν 3 βδομαδες και πηρα amoxil. Και εννοειται ηπια απειρο νερο απ τη στιγμη που το καταλαβα.

 

Οταν γνωρισα τον συντροφο μου παθαινα συνεχεια κυστιτιδες, ουροιλωξεις και μυκητιασεις. Σε καποια φαση πηρα μια εξαμηνη θεραπεια για τους μυκητες και μου περασαν και οι ουρολοιμωξεις.

 

Θελει προσοχη στο σεξ και καθαριοτητα.

 

Κι μη ξεχνας οσο πΑιρνεις αντιβιωση να κοψεις τη ζαχαρη και οτιντην περιεχεινακομα και τα φρουτα, καθως και μακαρονια, ψωμι κεικ κτλ για να αποφυγειςντους μυκητες. Και παρε και προβιοτικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα το ίδιο πρόβλημα για 4 χρόνια. Πήρα άπειρες αντιβιώσεις και Bactrimel και Norosin για 6 μήνες και έκανα κι όλες τις εξετάσεις. Βρήκα λύση στην ομοιοπαθητική κι εδώ κι ένα χρόνο δεν ξαναέπαθα τίποτα. Πρέπει να πίνεις πολλά υγρά και επίσης cranberry. Εύχομαι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα για 4 χρόνια. Πήρα άπειρες αντιβιώσεις και Bactrimel και Norosin για 6 μήνες και έκανα κι όλες τις εξετάσεις. Βρήκα λύση στην ομοιοπαθητική κι εδώ κι ένα χρόνο δεν ξαναέπαθα τίποτα. Πρέπει να πίνεις πολλά υγρά και επίσης cranberry. Εύχομαι περαστικά.

 

Ενδιαφερον? λεω να το ψαξω για τις μυκητιασεις που εχω. Μπορεις να μου πεις περιπου πως σε βοηθησε η ομοιοπαθητικη για να καταλαβω πως λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθον ειχα δοκιμασει κ ομοιοπαθητικη, αλλά δυστηχως σε εμενα δεν επιασε... Γνωριζω πολλες περιπτωσεις που εχουν άριστα αποτελεσματα...Να ρωτησω κάτι ρε κοριτσια ...Το σκεπτικο οτι πηρα αντιβιωση που ηταν ευαισθητη στο μικροβιο και μολις ολοκληρωσα την θεραπεια, λίγες μερες μου εμφανιστηκαν πάλι τα συμπτωματα (βεβαια ελαφρως πιο ηπια) σημαίνει οντως οτι επρεπε να την παρω για περισσοτερο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι απλα δεν εχεις βρει αντιβιωση που αν σε πιανει. Ειχα κι εγω γερη ουρολοιμωξη με εμετους και αιματουρια πριν 3 βδομαδες και πηρα amoxil. Και εννοειται ηπια απειρο νερο απ τη στιγμη που το καταλαβα.

 

Οταν γνωρισα τον συντροφο μου παθαινα συνεχεια κυστιτιδες, ουροιλωξεις και μυκητιασεις. Σε καποια φαση πηρα μια εξαμηνη θεραπεια για τους μυκητες και μου περασαν και οι ουρολοιμωξεις.

 

Θελει προσοχη στο σεξ και καθαριοτητα.

 

Κι μη ξεχνας οσο πΑιρνεις αντιβιωση να κοψεις τη ζαχαρη και οτιντην περιεχεινακομα και τα φρουτα, καθως και μακαρονια, ψωμι κεικ κτλ για να αποφυγειςντους μυκητες. Και παρε και προβιοτικα.

Πόσο καιρο πηρες την αντιβιωση quarter?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν το γνωριζα οτι η ζαχαρη αυξανει τους μυκητες. εμενα η θεραπεια ειναι μονο για δεκα μερες.

 

Ποια ειναι ακριβως τα συμπτωματα?

 

εγω εκτος απο την κακοσμια και καποια υγρα δεν ειχα τιποτα αλλο, σημερα ειναι η 5η μερα της θεραπεια και δεν παρατηρω τιποτα απο αυτα που ειχα πριν.

 

Μονο προχθες ειχα συχνουρια μεχρι και σημερα, αλλο πιο ηπια αφου να φανταστητε καθε τοσο πηγαινα τουαλετα (αγχωθεικα για ουρολοιμωξη) συνχρονος επινα και νερο μεχρι τρεια μπουκαλια ηπια και σημερα ειμαι καπως καλητερα.

 

Υπαρχει περιπτωση οι μυκητες να προκαλουν ουρολοιμωξη?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης ΛΙΝ εχεις σκεφτει την επιλογη να δεις λοιμωξιολογο ...Σκεφτομαι αν δεν δω αποτελεσμα θα ειναι πιθανον η επομενη κίνηση μου...

 

 

rififι μου, ελπιζω να μην χρειαστη να το ψαξω περαιτερω.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παρακαλω αν μπορει καποια κοπελα με παρομοιο προβλημα να μου συστησει καποιον καλό ουρολογο. Ειναι μεγαλη αναγκη (χρειαζομαι δευτερη γνωμη σας παρακαλω πολυ...) Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ριφιφι εγω δεν ξερω καποιον.:(

 

Δεν πειραζει quarte μου. Να σαι καλα που μπηκες στον κοπο και απάντησες . Εχω κουραστει τοσο πολυ ...οπως κ να χει σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που τα λέγαμε, την ξαναπάτησα κι εγώ.. και νόμιζα πως γλίτωσα.

Κι επειδή με έπιασε στις 2 τα χαράματα και 5 το πρωί ουρούσα αίμα, δεν πήγα για εξέταση, ήπια κατευθείαν αντιβίωση σεκλόρ. Μόλις περάσουν 10 ημέρες αντιβίωσης θα πάω για υπέρηχο κύστης και ανάλογα βλέπουμε.

Φίλη που έχω και έπαθε με την κύστη της πτώση και είχε πολλά παρατράγουδα μου είπε για ένα σκεύασμα, νομίζω ουρινάλ, δεν είναι φάρμακο, είναι προληπτικό, μόλις νιώθεις το πρώτο "μπούκωμα" να πιεις με πολλά νερά και γίνεσαι καλά. Βαρέθηκα κι εγώ...

Βρήκα κι ένα άρθρο:

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=3035

 

Επίσης για πρόληψη:

http://www.flowmagazine.gr/article/view/recurrent_bladder_infections_and_how_to_deal_with_them_naturaly/category/quality_of_life

 

http://www.woman.com.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=170

 

http://www.karpasia-hp.com/newsletter/06/details.cfm?go=5

 

Τα διαβάζω κι εγώ τώρα... Αντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι σύζυγοί σας έχουν εξεταστεί για e coli? Την έχω πατήσει και γω στο παρελθόν και είχα την μία κυστίτιδα πίσω από την άλλη. Έπαιρνα αντιβίωση περνούσε για λίγες μέρες και μετά φτου και από την αρχή. Ο γυναικολόγος μου είχε λαλήσει. Μέχρι που αποφάσισα να στείλω τον σύζυγο για εξέταση. Ήμασταν και μεις λίγο πριν την δεύτερη εξωσωματική και δεν ήθελα να διακινδυνέψω. Το σπερμοδιάγραμμα βγήκε θετικό. Παιδεύτηκε και αυτός πολύ αλλά κάποια στιγμή καθάρισε. Μήπως οι ουρολοιμώξεις σας υποτροπιάζουν όταν έχει μεσολαβήσει επαφή?

Πάντως για την εξωσωματική μου είχαν πει πως δεν παίζει ρόλο αν το σπέρμα είναι μολυσμένο με e coli αυτοί έχουν τον τρόπο να το παρακάμψουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο δικός μου (μετά από δική μου γκρίνια) πήγε κι έκανε εξέταση ούρων αλλά δεν βρέθηκε κανένα απολύτως μικρόβιο, ήταν στείρα μικροβίων έδειξε η εξέταση. Δεν ξέρω για σπερμοέλεγχο..

Λες;

Πάντα μεσολαβεί επαφή. Και στο διάστημα που είμαι καλά πάλι έχουμε επαφές - συνέχεια. :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα είχε κανει κ/α σπέρματος στο παρεθον και βγηκε καθαρη...Τι να πω εχω κουραστει τόσο πολύ...μιας και εμενα μου κανει δεκατα κ με εξουθενωνει απίστευτα, δεν μπορω να κανω τίποτα...Δεν ξερω ειλικρινα, ειναι απελπισια!!!

Link to comment
Share on other sites

ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.

rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?

Link to comment
Share on other sites

ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.

rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?

Αντυ την ειχε κανει μετα που ξεκινησα να εχω το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε προληπτικα να παιρνετε καθημερινα το UVA URSI της Vogel, 13 ευρω εχει περιπου και πινετε 15-20 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο. Αυτο μεχρι και για θεραπεια ουρολοιμωξης το δινουν οταν ειναι ηπια. Βοτανο ειναι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,στις απανταχου "ουρολοιμωξηκοχτυπημενες"... τρίτη μερα σημερα με την αντιβιωση πρωι βραδυ (ελπίζω να αρχισω να βλεπω μια εστω αισθητη διαφορά...) Εδω εχουν ανοιξει οι ουρανοι κ βρεχει ασταματητα και σκεφτομουν συνειρμικα "κοιτα τι ωραια με την ευκολια πέφτει, τρεχει το νερο της βροχης, ετσι πρεπει να ειναι και οταν ουρεις κανονικά...σαν την βροχουλα απλά και αβίαστα" Τι σκέψη θεε μου...Θα αρχισω να ανησυχω με αυτες τις σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να βλαπτει περισσοτερο το βοτανο απο την αντιβιωση οσο κι αν επιτρεπεται ;)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...