Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

Γεια σας είμαι κανούρια στο forum και κανουρια μαμά επίσης. Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών το οποίο σηκώνεται πλέον κανονικά και προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του βηματάκια. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν έβαλε παπουτσάκια στο πόδι της ούτε καν κάλτσες δεν μπορούσε να βάλει. Τώρα όπως μου λένε όλοι πρέπει να αρχίσει σιγά σιγά να φοράει παπουτσάκια για να φτιάξει και το ποδαράκι της. Το θέμα είναι ότι έχω ψάξει και το νούμερο 19 που είναι και το μικρότερο της είναι μεγάλο. Όταν ρωτούσα άλλος μου έλεγε ότι στο 18 υπάρχουν μόνο παπούτσια αγκαλίτσας αλλά μπορεί να περπατάει με αυτά, άλλος μου λέει να μην της φορέσω ακόμη και άλλος ότι δεν πειράζει που της είναι μεγάλα θα της κάνουν με τον καιρό. Τι να κάνω για να μην χαλάσω και το ποδαράκι του παιδιού μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα που είναι καλοκαίρι καλύτερα ξυπόλητο. Το γυμνό πέλμα γυμνάζεται καλύτερα :wink:

Η θεωρία περί ορθοπεδικών παπουτσιών για σωστή ανάπτυξη του ποδιού είναι πια ξεπερασμένη.

 

 

...και για να απαντήσω και στη ερώτηση ακριβώς, ο Κωστής μέχρι που περπάτησε φόραγε μέσα στο σπίτι μόνο καλτσάκια με βεντουζάκια για να μην γλυστράει και έξω μαλακά παπουτσάκια αγκαλιάς για να μην κρυώνει (ήταν χειμώνας). Κανονικά παπούτσια φόρεσε πρώτη φορά όταν ήδη περπατούσε άνετα κρατώντας μας από το 1 χέρι μόνο και αυτό επειδή πήγαμε ταξίδι στο Βουκουρέστι τα Χριστούγεννα και είχε χιόνια και θερμοκρασία -6 οπότε θα πάγωνε. Ακόμα και τώρα μέσα στο σπιτι τον έχω σχεδόν πάντα ξυπόλητο :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω η αμοιρη πηγα εχθες να δω στο μουγερ για παπουτσια και επαθα συγκοπη :shock: η τιμη τους τουλαχιστον για μενα ηταν απαγορευτικη :( ο μεσος ορος μετην εκπτωση ηταν περιπου 60 ευρω μου φανηκαν ακριβα για κατι που θα βαλει για δυο μηνες

Link to comment
Share on other sites

κουκλα ψαξε να βρεις στο stock του crocodillino σιγουρα θα εχετε και εσεις εκει...ακομα και εμεις εδω κατω εχουμε!! Πολυ καλα παπουτσια ποιοτικα στη μιση τιμη και βγαλε επειδη ειναι της προηγουμενης χρονιας!!

Μακια σου :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την εχω ξυπολητη μεσα στο σπιτι με ενα βρακακι μονο! ο μπαμπας μας ουτε να ακουσει για παπουτσια!! σα γυφτακι το εχουμε :lol::lol:

αφου αν με ρωτησει κανεις τι δωρο να του παρει λεω παπουτσια!

αν τα εχουμε μπορει να μας αφησει να τα βαλουμε καμια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά εσύ το άφησες ξυπόλητο? :?:

 

Ναι, την άφηνα και ξυπόλυτη (είχαμε στρώσει χαλί βέβαια αν και είχε ζέστη), και πότε πότε της φορούσα και τα παπουτσάκια αγκαλιάς. Αργότερα πήραμε κανονικά παπουτσάκια, ορθοπεδικά.

 

Είχα ακούσει τόσες γνώμες, τελικά μπερδεύτηκα και έκανα λίγο απ' όλα.

 

 

 

Σοφία-Νεφέλη, πες μου δ/νση να σας στείλω παπούτσια.... :lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα να τις παραγγειλω απο το internet αν βρω καμια καλη τιμη αλλα το μονο που βρηκα εινα τα robeez και δεν ξερω ποσο πανε τα μεταφορικα ( μην μου βγουν παραπανω :D 0

Link to comment
Share on other sites

εγω αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα να τις παραγγειλω απο το internet αν βρω καμια καλη τιμη αλλα το μονο που βρηκα εινα τα robeez και δεν ξερω ποσο πανε τα μεταφορικα ( μην μου βγουν παραπανω :D 0

 

είχαν μία προσφορά, στα δύο ζευγάρια παραγγελία, δεν πλήρωνες μεταφορικά

παράγγειλα δύο κι εγώ

ένα το τωρινό του νούμερο κι ένα μεγαλύτερο για το χειμώνα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εγω η αμοιρη πηγα εχθες να δω στο μουγερ για παπουτσια και επαθα συγκοπη :shock: η τιμη τους τουλαχιστον για μενα ηταν απαγορευτικη :( ο μεσος ορος μετην εκπτωση ηταν περιπου 60 ευρω μου φανηκαν ακριβα για κατι που θα βαλει για δυο μηνες

 

Εγώ πάντως τα πρώτα παπούτσια που της αγόρασα, ναι μεν τόσο έκαναν με την έκπτωση, αλλά τα φόρεσε πολύ περισσότερο από 2 μήνες. Και τα ξεπάτωσε στην κυριολεξία. Δηλ. θέλω να πω, πως άξιζαν τα λεφτά τους. Άλλωστε, είναι προτιμότερο να "κόψεις" από παιχνίδια και ρούχα και να πάρεις καλά παπούτσια.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

τελεια :D:D ειναι καλα πως τα ειδες? αν ειναι να τις παρω και εγω

 

 

ωραία είναι αλλά ρε γμτ νομίζω είναι λίγο σφιχτά στον αστράγαλο του...

όταν του τα βγάζω, έχει πάντα "σημαδι" απ το λάστιχο

βέβαια δεν του τα φοράω συνεχώς... τα φοράει μόνο στο σταθμό που εκεί βγαίνει στην αυλή και παίζει και έχουν κάτω πλάκες

 

στο σπίτι που είναι όλο παρκέ είναι μονίμως ξυπόλητος

(όπως κι εμείς :lol: )

 

είναι πάντως πολύ μαλακά και δερμάτινα 100%

νομίζω πως τα χειμωνιάτικα είναι καλύτερα... τώρα το καλοκαίρι και χωρίς καλτσάκια δεν είναι ιδανικά

 

επίσης, δεν είναι για περπάτημα φυσικά... είναι ως επί το πλείστον αγκαλιάς και μέσα στο σπίτι

θα τα δεις δλδ γιατί δεν έχουν την σόλα την παχιά...

Link to comment
Share on other sites

μαμα ωριων ευχαριστω πολυ

Λια μου δυστιχως δεν εχω να κοψω απο πουθενα διοτι ολα ειναι κομενα :D επισης μου φαινονται πολλα τοσα λεφτα για παπουτσια που θα βαλει η αννα για 3-4 μηνες ( αυτο το μηνα δεν πληρωθηκα ουτε την αδεια μου , ουτε τιποτα :evil: οποτε φαντασου την συνεχεια )

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης, δεν είναι για περπάτημα φυσικά... είναι ως επί το πλείστον αγκαλιάς και μέσα στο σπίτι

θα τα δεις δλδ γιατί δεν έχουν την σόλα την παχιά...

 

είναι και παραείναι για περπάτημα, ιδίως για τα πρώτα βήματα!

τα πρώτα βήματα δεν πρέπει να γίνονται με σόλα παχιά (:P), πρέπει το παιδί να αισθάνεται τη στερεότητα του εδάφους. Αυτό γίνεται μόνο χωρίς παπούτσια ή μόνο με μαλακά παπούτσια τύπου Robeez!

Οι κάλτσες, αν γλυστράει με αυτές, είναι κι αυτές δύσχρηστες.

 

To κανονικό παπούτσι θα δυσκολέψει το παιδί...ρωτήστε παιδοορθοπεδικό. Επιφυλάσσομαι να βρω σχετικό επίσημο άρθρο για το ζήτημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

επίσης, δεν είναι για περπάτημα φυσικά... είναι ως επί το πλείστον αγκαλιάς και μέσα στο σπίτι

θα τα δεις δλδ γιατί δεν έχουν την σόλα την παχιά...

 

είναι και παραείναι για περπάτημα, ιδίως για τα πρώτα βήματα!

τα πρώτα βήματα δεν πρέπει να γίνονται με σόλα παχιά (:P), πρέπει το παιδί να αισθάνεται τη στερεότητα του εδάφους. Αυτό γίνεται μόνο χωρίς παπούτσια ή μόνο με μαλακά παπούτσια τύπου Robeez!

Οι κάλτσες, αν γλυστράει με αυτές, είναι κι αυτές δύσχρηστες.

 

To κανονικό παπούτσι θα δυσκολέψει το παιδί...ρωτήστε παιδοορθοπεδικό. Επιφυλάσσομαι να βρω σχετικό επίσημο άρθρο για το ζήτημα αυτό.

Βασικά λάθος μου

αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν κάνουν για περπάτημα στο δρόμο

εγώ τουλάχιστον, δεν θα τον έβαζα ποτέ στο δρόμο ή κάπου έξω βρώμικα με τέτοιου τύπου παπούτσια

για τον παιδικό σταθμό ή στο σπίτι είναι μια χαρά για περπάτημα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες!!

Εμένα ο μικρός μου άρχισε τον Δεκέμβριο να κάνει βηματάκια στηριζόμενος από έπιπλα και τον Μάρτιο να περπατάει μόνος του.

Η παιδίατρος μου είχε προτείνει καλτσάκια με πέλματα μέχρι να περπατήσει καλά για να νιώθει το πόδι του.

Τώρα το καλοκαίρι του φοράω είτε παντοφλάκια, είτε τον αφήνω ξυπόλυτο. Τα παπούτσια περιορίζονται στις βόλτες συνήθως.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Σοφία-Νεφέλη, πες μου δ/νση να σας στείλω παπούτσια.... :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ασε βρε λια μου! αν ηταν δυνατον να κυκλοφορει γυμνο το παιδι ετσι θα το αφηνε ο αντρας μου! χθες παλι κατι του ελεγα και μου ειπε: κανονικα ολοι θα επρεπε να κυκλοφορουμε ξυπολυτοι!! :shock::?:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Σοφία-Νεφέλη, πες μου δ/νση να σας στείλω παπούτσια.... :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ασε βρε λια μου! αν ηταν δυνατον να κυκλοφορει γυμνο το παιδι ετσι θα το αφηνε ο αντρας μου! χθες παλι κατι του ελεγα και μου ειπε: κανονικα ολοι θα επρεπε να κυκλοφορουμε ξυπολυτοι!! :shock::?:lol::lol:

 

:lol::lol: Και με προβιές και φύλλα συκής ίσως; (καλοπροαίρετα το λέω μη το πάρεις στραβά).....

 

Βρε, μήπως σου το φέρνει απ' εξω απ' έξω πως πρέπει να κάνετε οικονομία....;;;; :lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://www.robeez.com :wink:

ή παραγγέλνεις από ίντερνετ (2? μεταφορικά) ή αναζητάς τα καταστήματα που τα έχουν στην Ελλάδα με το store locator :D

 

χεχε, εγώ παρήγειλα εχθές ένα ζευγαράκι :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

www.robeez.com :wink:

ή παραγγέλνεις από ίντερνετ (2? μεταφορικά) ή αναζητάς τα καταστήματα που τα έχουν στην Ελλάδα με το store locator :D

 

χεχε, εγώ παρήγειλα εχθές ένα ζευγαράκι :D

 

Μα τι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ παπουτσάκια !!!!

 

Aντίστοιχα παπουτσάκια αλλά πιο φθηνά πήρα από το babysupermall. Πολύ-πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανούλες! Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα, αλλά δεν έχω χρόνο για ψάξιμο!

 

Η κορούλα μου είναι 10 μηνών. Σηκώνεται μόνη της κ γυρνάει γύρω γύρω στο πάρκο κ γενικότερα όπου κ να την αφήσουμε αυτή θα πιαστεί από κάπου κ θα σηκωθει! Το πρόβλημά μου είναι πως μέχρι τώρα φορούσαμε παπουτσάκια αγκαλιάς όταν βγαίναμε έξω ή απλά χοντρές καλτσούλες. Πριν λίγες μέρες πάω να της τα φορέσω κ.... δεν της έμπαιναν! Για την ακρίβεια της έμπαιναν αλλά τα δαχτυλάκια ακουμπούσαν μπροστα.

 

Τώρα εγώ πρέπει να ξαναπάρω παπουτσάκια αγκαλιας ή πρέπει να περάσουμε στα κανονικά παπουτσάκια; Κάπου είχα διαβάσει πως δεν κάνει να φοράνε κανονικά παπουτσάκια αν δεν περπατάνε ακόμα! Εμεις σε ποιά κατηγορία ανήκουμε;;; :Ρ Σε αυτούς που περπατάνε ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι από την ώρα που ξεκινάει να περπατάει, έστω και αν δεν μπορεί να περπατήσει από μόνο του αλλά πρέπει από κάπου να πιάνεται, πρέπει να φοράει παπουτσάκια που να αγκαλιάζουν καλά το ποδαράκι του και να είναι ψηλά πίσω στον αστράγαλο. Επίσης, υπάρχουν τέτοια "παντοφλάκια". Μη φανταστείς παντόφλες σαν τις δικές μας. Είναι σαν τα παπουτσάκια τους, πιο μαλακά για να τα φοράνε μέσα στο σπίτι. Πάντως, το να μη φοράνε κανονικά παπουτσάκια παρά μόνο παπούτσια αγκαλιάς αν δεν περπατάνε, δεν το έχω ξανακούσει (όχι ότι δεν μπορεί να ισχύει, εγώ δεν εχει τύχει να το ακούσω). Α! και να είσαι έτοιμη για τις τιμες που θα δεις. Πραγματικά, σε κάνουν να μοιάζεις κάπως έτσι :shock:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...