Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντονος βήχας το βράδυ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια..

Η μικρή μου ειναι περιπου 3,5 ετών και πηγαίνει σε παιδικό σταθμό -συγκεκριμένα είναι η 2η χρονιά-. Αυτό που μας εχει εμφανίσει φέτος είναι το εξής:Ενω βήχει 3 με 4 φορές την ημέρα, το βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου την πιάνει έντονος βήχας . Δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ως "ξηρό" ή "υγρό" Ειναι κάτι το ενδιάμεσο.

Σας εχει συμβεί ?? Οπως λέει και η μικρή μου "αναρρωτιέμαι εαν θα σταματήσει ποτέ ο βήχας"!!

 

(Πέρισυ ειμασταν επί 3 μήνες με aerolyn και seretide εισπνεόμενα αλλά τα συμπτώματα ήταν εντονότερα την έπιανε βροχόσπασμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς έχουμε βήχα κατά καιρούς και ας παίρνουμε μόνιμα flixotide. Σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουμε και aerolyn και βλέπουμε αμέσως βελτίωση. Άστα βράστα, ο παιδικός μας παίδεψε...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Join the club.

Η ύπτια θέση ενιχύει πολύ το βήχα.

Ομοίως aerolin, flixotide κλπ.

 

Όταν είναι και βουλωμένη η μύτη βάζω σε ένα μπωλ βραστό νερό 7-8 σταγόνες βιολογικό ευκαλυπτέλαιο (του Κορρέ έχω πάρει συγκεκριμένα), και καθόμαστε από πάνω και ανασαίνουμε:D.

Εμένα μπροσωπικά μου φεύγει το μπούκωμα αμέσως.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Join the club.

Η ύπτια θέση ενιχύει πολύ το βήχα.

Ομοίως aerolin, flixotide κλπ.

 

Όταν είναι και βουλωμένη η μύτη βάζω σε ένα μπωλ βραστό νερό 7-8 σταγόνες βιολογικό ευκαλυπτέλαιο (του Κορρέ έχω πάρει συγκεκριμένα), και καθόμαστε από πάνω και ανασαίνουμε:D.

Εμένα μπροσωπικά μου φεύγει το μπούκωμα αμέσως.

 

 

Της έχω βάλει μαξιλάρι ψηλό και πάλι βήχει αλλά το παράξενο είναι οτι κατα την διάρκεια της ημέρας δεν είναι μπουκωμένη. Μπουκώνει κατά την διάρκεια του ύπνου! Παράξενο δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Της έχω βάλει μαξιλάρι ψηλό και πάλι βήχει αλλά το παράξενο είναι οτι κατα την διάρκεια της ημέρας δεν είναι μπουκωμένη. Μπουκώνει κατά την διάρκεια του ύπνου! Παράξενο δεν είναι??

 

Οχι δεν είναι, στην ύπτια θέση ο βήχας και το μπούκωμα αυξάνονται, γι' αυτό και όταν είναι όρθια βήχει λιγότερο.

Εγώ ένα βράδυ έφτασα να την έχω αγκαλιά επάνω μου σε όρθια θέση για να μπορέσει να κοιμηθεί λιγουλάκι το παιδάκι μου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα , έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το μωρο μου το οποιο είναι 6 1/2 μηνων.Ενω δεν ειναι αρρωστος έχει συνέχεια βήχα (ξηρό θα έλεγα) και ειδικα το βράδυ βήχει πάρα πολυ και πνιγεται.Μιλησα προχθες με τον παιδιατρο και μου εδωσε το σιρόπι μουκοθιολ (το οποιο είναι απο 2 ετων και πάνω) άλλα δεν του έκανε κάτι , σήμερα το βράδυ δεν κοιμηθηκαμε απο τον βήχα , τον σήκωνα συνεχεια γιατί πνιγότανε και δεν μπορουσε να πάρει ανασα ο κακομοιρης. Θα ξαναπάρω τον παιδιατρο σήμερα να δω τι θα μου πει..Εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να είναι και αλλεργικός αυτος ο βήχας?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα , έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το μωρο μου το οποιο είναι 6 1/2 μηνων.Ενω δεν ειναι αρρωστος έχει συνέχεια βήχα (ξηρό θα έλεγα) και ειδικα το βράδυ βήχει πάρα πολυ και πνιγεται.Μιλησα προχθες με τον παιδιατρο και μου εδωσε το σιρόπι μουκοθιολ (το οποιο είναι απο 2 ετων και πάνω) άλλα δεν του έκανε κάτι , σήμερα το βράδυ δεν κοιμηθηκαμε απο τον βήχα , τον σήκωνα συνεχεια γιατί πνιγότανε και δεν μπορουσε να πάρει ανασα ο κακομοιρης. Θα ξαναπάρω τον παιδιατρο σήμερα να δω τι θα μου πει..Εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να είναι και αλλεργικός αυτος ο βήχας?:confused::confused:

 

 

Στην ιδια κατάσταση είμασταν πέρισυ για 3 μήνες και αυτό που την βοήθησε τελικά δεν ήταν τα αντιβηχικά σιρόπια αλλά τα εισπνεόμενα τα οποία και τα χρησιμοποιήσαμε εως τα μέσα του καλοκαιριού. (Τα είχα πάρει μαζί μου και στις διακοπές :( γιατί είχα τρομοκρατηθεί .. )

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, να εξομολογηθώ και μια βλακεία που έκανα, η οποία επειδείνωνε το πρόβλημα; Στέγνωνα ρούχα στο καλοριφέρ (η ηλίθια) και φυσικά είχε υγρασία το δωμάτιο...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να είναι και αλλεργικός αυτος ο βήχας?:confused::confused:

 

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις ο βήχας είναι κυρίως αλλεργικός, ο παιδίατρος θα σου πει καλύτερα.

Αντί για mucothiol μπορείς να χρησιμοποιείς prospan, είναι το ίδιο σε "φυτικό".

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός το μόνο που μου πρότεινε ήτανε αυτό το σιροπακι αλλα και εγώ πίστευα ότι τα εισπνεομενα είναι καλύτερα στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να πάρει κάτι αλλο εκτος απο αυτο , όπως και να έχει εγώ θα τον πάρω σήμερα και θα του ζητησω να κάνουμε εξετάσεις (μήπως τον ενοχλει κατι που εμεις δεν το καταλαβαινουμε) τον λυπήθηκα το κακομοιρη εχθες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα , έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το μωρο μου το οποιο είναι 6 1/2 μηνων.Ενω δεν ειναι αρρωστος έχει συνέχεια βήχα (ξηρό θα έλεγα) και ειδικα το βράδυ βήχει πάρα πολυ και πνιγεται.Μιλησα προχθες με τον παιδιατρο και μου εδωσε το σιρόπι μουκοθιολ (το οποιο είναι απο 2 ετων και πάνω) άλλα δεν του έκανε κάτι , σήμερα το βράδυ δεν κοιμηθηκαμε απο τον βήχα , τον σήκωνα συνεχεια γιατί πνιγότανε και δεν μπορουσε να πάρει ανασα ο κακομοιρης. Θα ξαναπάρω τον παιδιατρο σήμερα να δω τι θα μου πει..Εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να είναι και αλλεργικός αυτος ο βήχας?:confused::confused:

αυτο ακριβως εχει το 2ο αγορακι μου απο 25 ημερων μεχρι και σημερα που ειναι σχεδον 7 ετων. ειναι ασθμα. θα πρεπει να το δει αλλεργιολογος (πολυ καλη η μοναδα παιδοαλλεργιολογιας του Αττικον) και να παρει την καταλληλη αγωγη. το πνιξιμο που λες ειναι κριση απνοιας (μου το ειπε τοτε ο γιατρος που τον παρακολουθει μεχρι και σημερα). με τα φαρμακα θα δεις αισθητη διαφορα και οσο μεγαλωνει θα το ξεπερασει αν αντιμετωπιστει εγκαιρως. σταθμοι ειναι τα 4, 8 και 12 χρονια. αν το εχεις αντιμετωπισει μεγαλωνοντας θα εχει ενα ηπιο βηχαλακι που θα το καταπολεμα με λιγο αερολιν. αν δεν παρει θεραπεια εγκαιρα και περασουν τα χρονια εχεις μεγαλες πιθανοτητες να εχεις ενα ασθματικο παιδι. μην πανικοβαλεσαι. ολα καλα θα πανε.:-D

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

λιγα πραγματα κανει το mucothiol, δυστυχως. νομιζω οτι πρεπει να επιμενουμε πολυ με φυσ. ορο πριν τον υπνο και να "ρουφαμε" εμεις τις βλενες. πολλες φορες δεν ακουγεται εντονα το μπουκωμα, αλλά με αυτα τα δυο (φυσ ορο και οτρισαλιν) σα να "σπαει" η συμπαγης βλενα και μετα βγαινει σε ποσοτητες ακομα και με απλο φυσημα. εμεις χθες αυτο καναμε και τουλαχιστον δεν εβηξε το βραδυ ουτε πνιγηκε και κοιμηθηκε. ενω προχθες που δεν το ειχαμε καταλαβει... ολο το βραδυ ξυπνιοι το περασαμε χωρις να μπορουμε εκεινη την ωρα να κανουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Του γιατρού του είπα οτι το παιδί έχει "ξερόβηχα" δεν είναι ούτε άρρωστος ούτε έχει φλέματα , πιο πολυ μοιάζει με ασθα 'οπως λες (το ασθα είναι κληρονομικό? Γτ έχει η πεθερα μου και τα 3 απο τα 4 παιδια της , ουσιαστικα μονο ο αντρας μου δεν έχει)

Link to comment
Share on other sites

Aχχχχχχχ!!!!!!!!!

Απόψε είχαμε ξενύχτιιιιι!!!

Τα μάτια μου με το ζόρι τα κρατάω ανοιχτά.....

 

Χθες το βράδυ την έπιασε την καημενούλα

απο τις 3 το βράδυ έως τις 5 το πρωί!! :shock:

 

Χωρίς να είχε βήξει καθόλου όλη την ημέρα!! :roll:

 

Τι νεράκι της έδινα της κακομοίρας,

τι τις μύξες της έβγαζα για να ξεμπουκώσει η μύτη,

τι γλειφιτζούρια της έδινα για να μαλακώσει ο λαιμός της :roll:

τίποτα!!

 

Ωσπου της έβαλα 2 μαξιλάρια και ησύχασε!!

 

Δεν ξέρω απόψε τι έφταιξε.......

.................αλλά τι μαρτύριο ήταν αυτό!!!

 

Το πρωί ήταν μια χαρά!! Ούτε που έβηξε καθόλου!!

 

Πήγα και πήρα (σήμερα) υγραντήρες καλοριφέρ

http://www.supershop.gr/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=%F5%E3%F1%E1%ED%F4%E7%F1%E5%F2&x=52&y=6

μπας και μειωθεί λίγο το πρόβλημα.

 

Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι

μήπως πρέπει να βρω να βάλω κάτι

και κάτω απο το στρώμα του κρεβατιού της

για να του δώσω μια κλίση.

 

Κάτι τέτοιο ας πούμε :mrgreen: (ανακλινόμενο στρώμα)

http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&la=1&itm=5549&ct=84

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως 1 μαξιλαρι βοηθαει καποιες φορες. εγω θα επιμεινω σε αυτο που ειπα και πριν αφηστε τους παιδιατρους που ξερουν μονο γενικη παιδιατρικη και απευθυνθειτε σε παιδιοαλλεργιολογο. τα Παιδων εχουν τεραστια λιστα αναμονης. εγω παω στο Αττικο. και εκει δε σου κλεινουν αμεσως, αλλα δεν κανουν και 6 μηνες. το ασθμα εχει κληρονομικο υποβαθρο (ο αντρας μου, ο κουνιαδος μου, το σοι μου μεσα).τελος παντων, στην τελικη ας δειτε ιδιωτη, ομως μην καθυστερειτε. και εσεις βασανιζεστε και ο χρονος περναει σε βαρος του παιδιου παντα. μην παρεξηγηθω, απλως το εχω ψαξει παρα πολυ με τον γιο μου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια , πήρα τωρα τηλ την πεθερά μου και μου είπε ότι κατα πάσα πιθανότητα αυτό είναι , μοιάζουν κατα πολυ τα συμπτώματα δυστυχώς..:(:(

Link to comment
Share on other sites

λιγα πραγματα κανει το mucothiol, δυστυχως. νομιζω οτι πρεπει να επιμενουμε πολυ με φυσ. ορο πριν τον υπνο και να "ρουφαμε" εμεις τις βλενες. πολλες φορες δεν ακουγεται εντονα το μπουκωμα, αλλά με αυτα τα δυο (φυσ ορο και οτρισαλιν) σα να "σπαει" η συμπαγης βλενα και μετα βγαινει σε ποσοτητες ακομα και με απλο φυσημα. εμεις χθες αυτο καναμε και τουλαχιστον δεν εβηξε το βραδυ ουτε πνιγηκε και κοιμηθηκε. ενω προχθες που δεν το ειχαμε καταλαβει... ολο το βραδυ ξυπνιοι το περασαμε χωρις να μπορουμε εκεινη την ωρα να κανουμε τιποτα.

 

Συμφωνώ μαζί σου και όσο δυσκολο και εαν είναι πρέπει να το τηρούμε κάθε βράδυ ..εγω τις βάζω Physiomer ειναι αρκετά καλό..

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρήκα την υγειά μου με το εξής πολύ απλό και μη φαρμακευτικό

(ούτε εισπνεόμενα ούτε σιρόπια για βήχα ούτε τίποτα)

 

όταν την πιάνει την σηκώνω επιτόπου και της ρίχνω πολύ φυσιολογικό ορό στη μύτη με πολύ πίεση... (περίπου 5 δεκάρες, ή και περισσότερες, σύριγγες)

όταν ξαναξαπλώσει δεν βήχει πια...

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρήκα την υγειά μου με το εξής πολύ απλό και μη φαρμακευτικό

(ούτε εισπνεόμενα ούτε σιρόπια για βήχα ούτε τίποτα)

 

όταν την πιάνει την σηκώνω επιτόπου και της ρίχνω πολύ φυσιολογικό ορό στη μύτη με πολύ πίεση... (περίπου 5 δεκάρες, ή και περισσότερες, σύριγγες)

όταν ξαναξαπλώσει δεν βήχει πια...

 

Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε την επόμενη φορά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είτε πρόκειται για αλλεργία

είτε πρόκειται για παιδικό άσθμα

 

εφόσον είναι "χρόνιο" δεν περνάει έτσι απλά!

 

Ολοι αυτοί οι γιατροί

θα μας γεμίσουν τα παιδιά μας με χημικούρες

και άχρηστα φάρμακα

 

τα οποία έχουν ένα σωρό παρενέργειες

και στο τέλος δεν κάνουν τίποτα απολύτως για αυτές τις περιπτώσεις.

 

Εαν συνεχιστεί για καιρό αυτή η ιστορία

εγώ θα κοιτάξω να το παλέψω με την ομοιοπαθητική.

Εχω ακούσει οτι κάνει θαύματα!

 

Δείτε εδω τι λέει

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/asthma_children.html

 

Προς το παρόν όμως θα κοιτάξω με δικές μου "πατέντες"

μήπως και καταφέρω κάτι.

(μαξιλάρια,υγραντήρες,ορούς κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..

Η μικρή μου ειναι περιπου 3,5 ετών και πηγαίνει σε παιδικό σταθμό -συγκεκριμένα είναι η 2η χρονιά-. Αυτό που μας εχει εμφανίσει φέτος είναι το εξής:Ενω βήχει 3 με 4 φορές την ημέρα, το βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου την πιάνει έντονος βήχας . Δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ως "ξηρό" ή "υγρό" Ειναι κάτι το ενδιάμεσο.

Σας εχει συμβεί ?? Οπως λέει και η μικρή μου "αναρρωτιέμαι εαν θα σταματήσει ποτέ ο βήχας"!!

 

(Πέρισυ ειμασταν επί 3 μήνες με aerolyn και seretide εισπνεόμενα αλλά τα συμπτώματα ήταν εντονότερα την έπιανε βροχόσπασμα)

 

εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με την μεγαλη μου κορη.απο 4 ετων αρχισε.απο τον οκτ του 2009 δηλαδη.απο τοτε ειμαστε καθε μηνα με εισπνεομενα για 15 μερες.γινεται καλα κ μετα απο 15-20 μερες παλι τα ιδια.ο γιατρος ειπε οτι κραταει περιπου μεχρι 7-8 ετων.οσο για ομοιοπαθητικη το εψαξα.δε ξερω τι γινεται στην ελλαδα αλλα εχω ρωτησει 4 ομοιοπαθητικους κ μου ειπαν οτι οι ασφαλειες δε καλυπτουν την ομοιοπαθητικη,κ οταν ρωτησα τιμες μου ειπαν απο 100 μεχρι κ 200+ ευρω την επισκεψη:evil:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με την μεγαλη μου κορη.απο 4 ετων αρχισε.απο τον οκτ του 2009 δηλαδη.απο τοτε ειμαστε καθε μηνα με εισπνεομενα για 15 μερες.γινεται καλα κ μετα απο 15-20 μερες παλι τα ιδια.ο γιατρος ειπε οτι κραταει περιπου μεχρι 7-8 ετων.οσο για ομοιοπαθητικη το εψαξα.δε ξερω τι γινεται στην ελλαδα αλλα εχω ρωτησει 4 ομοιοπαθητικους κ μου ειπαν οτι οι ασφαλειες δε καλυπτουν την ομοιοπαθητικη,κ οταν ρωτησα τιμες μου ειπαν απο 100 μεχρι κ 200+ ευρω την επισκεψη:evil:

 

Δυστυχώς για την ομοιοπαθητική δεν έχω την καλύτερη γνώμη, γιατί πέρισυ την πήγα υποτίθεται στην καλύτερη που υπάρχει στην Θεσσαλονίκη και το συμπέρασμα που μου είπε μετά την εξέταση ήταν, ότι το παιδί είναι ψυχικά διαταραγμένο και θα της έδινε ένα χάπι για να ηρεμήσει εφάπαξ.:confused: Πως το έβγαλε αυτο το συμπέρασμα μέσα σε 10 λεπτά για ένα παιδάκι που είναι 3 χρονών και που συμπεριφέρεται όπως όλα τα παιδάκια? Δηλ. θέλει να ντυθεί μόνης της. να επιλέγει ορισμένες φορές μόνη τα ρούχα που θέλει να φορέσει, να τρώει μόνη της κτλ. Εξέταση 10 λεπτων που κόστισε 80 Ευρώ με αναμονή 2 μηνών περίπου για το ραντεβού γιατί έχει πολύ κόσμο.

Το σημαντικότερο είναι ότι το μετάνιωσα γιατι ταλαιπώρησα την μικρή μου που μόλις την αντίκρυσε τρόμαξε .. Το πάθημα όμως έγινε μάθημα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για την ομοιοπαθητική δεν έχω την καλύτερη γνώμη, γιατί πέρισυ την πήγα υποτίθεται στην καλύτερη που υπάρχει στην Θεσσαλονίκη και το συμπέρασμα που μου είπε μετά την εξέταση ήταν, ότι το παιδί είναι ψυχικά διαταραγμένο και θα της έδινε ένα χάπι για να ηρεμήσει εφάπαξ.:confused: Πως το έβγαλε αυτο το συμπέρασμα μέσα σε 10 λεπτά για ένα παιδάκι που είναι 3 χρονών και που συμπεριφέρεται όπως όλα τα παιδάκια? Δηλ. θέλει να ντυθεί μόνης της. να επιλέγει ορισμένες φορές μόνη τα ρούχα που θέλει να φορέσει, να τρώει μόνη της κτλ. Εξέταση 10 λεπτων που κόστισε 80 Ευρώ με αναμονή 2 μηνών περίπου για το ραντεβού γιατί έχει πολύ κόσμο.

Το σημαντικότερο είναι ότι το μετάνιωσα γιατι ταλαιπώρησα την μικρή μου που μόλις την αντίκρυσε τρόμαξε .. Το πάθημα όμως έγινε μάθημα

 

Ελα μου?

Απ' όσο ξέρω η πρώτη επίσκεψη σε ομοιπαθητικό κρατάει τουλάχιστον 1 ώρα. Μήπως έπεσες σε σκιτζή?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ελα μου?

Απ' όσο ξέρω η πρώτη επίσκεψη σε ομοιπαθητικό κρατάει τουλάχιστον 1 ώρα. Μήπως έπεσες σε σκιτζή?

 

 

Και όμως δυστυχώς... μιλάμε για πολύ πελατεία η συγκεκριμένη κυρία .. ισως να μας "ξεπέταξε" λογω φόρτου εργασίας . Ισως επειδή ήταν καλοκαίρι (15/07) Τι να πω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...