Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΜΟΥΤΖΟΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ-ΡΟΥΧΑ -ΜΠΑΝΙΑ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Η μαμα μου οταν ειχε πεσει στον καναπε του σαλονιου

μελανι το ειχε βγαλει με καθαρο οινοπνευμα.Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει στο εμποριο κ ο διαβολακος που ειναι για μελανι,οπως επισης πολυ καλο ειναι vanis oxi actions.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Υπάρχουν κάτι καινούρια σφουγγάρια της Scotts-brite(κάπως έτσι γράφεται) που είναι για τον τοίχο. Θαυματουργά. Μοιάζουν με αυτά της κουζίνας με το συρματάκι, αλλά είναι άσπρα:P. Θα τα βρεις στο Super market

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ανάλογα με το χρώμα που ειναι βαμμένος ο τοίχος,

αν είναι αδιάβροχο μπορείς να βάλεις λίγο ηλιέλαιο και με μια οδοντοβουρτσα παλιά να "λιώσεις" πρώτα την κηρομπογιά (λάδι λιώνει/ξεκολλάει το κερί ) και μετά να παρεις το σφουγγαράκι που λέει η Ευούλα (το οποίο όντως είναι θαυματουργό).

έτσι βγαίνει και η κηρομπογιά απο πορώδεις επιφάνειες.

 

κάτι που δεν έχω δοκιμάσει είναι το σιδέρωμα της κηρομπογιάς με χαρτί, όπου το χαρτί κουζίνας θα απορροφήσει το κερί που λιώνει.

 

(ειναι μια τεχνική για κατασκευές/ζωγραφική, όχι για καθάρισμα τοίχου :-) αλλά ποιός ξερει!) θα την χρησιμοποιούσα μόνο για μεγάλη επιφάνεια "ζημιάς" με κηρομπογιές.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b][/i]

 

Βυθίζουμε το ρούχο που έχει λεκέ απο μελάνι σε γάλα που βράζει. ΜΑΓΙΚΟ!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να καθαρισω κηρομπογια απο τοιχο??? Ειναι και μαυρη!!!!

 

Καμια ιδεα???

 

Εγώ απο τον τοίχο μας που είναι βαμμένος με πλαστικό χρώμα, τις έβγαλα με Vim και με παχύρευση χλωρίνη.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ξερει καποιος κατι να σωσουμε εναν τοιχο.

η μικρη μου ξαφνικα σα να την τσιμησε μυγα ενω εγραφε σε μπλοκ με το στυλο σηλωθηκε και εκανε κυκλους στον τοιχο. παιδια προσπαθησα να το σωσω αλλα δεν ειναι μελανι ειναι γρατσουνιες.

ξερει κανεις κατι που να επουλωνει να πω την γρατσουνια του τοιχου

δεν ξερω αν κυκλοφορει κατι στο εμποριο σε στικ ή οτι αλλο αν ξερετε κατι να με βοηθησετε;; ο τοιχος μας ειναι σε χρωμμα μπεζ πολυ ανοικτο

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος κατι να σωσουμε εναν τοιχο.

η μικρη μου ξαφνικα σα να την τσιμησε μυγα ενω εγραφε σε μπλοκ με το στυλο σηλωθηκε και εκανε κυκλους στον τοιχο. παιδια προσπαθησα να το σωσω αλλα δεν ειναι μελανι ειναι γρατσουνιες.

ξερει κανεις κατι που να επουλωνει να πω την γρατσουνια του τοιχου

δεν ξερω αν κυκλοφορει κατι στο εμποριο σε στικ ή οτι αλλο αν ξερετε κατι να με βοηθησετε;; ο τοιχος μας ειναι σε χρωμμα μπεζ πολυ ανοικτο

 

Η μόνη λύση είναι ο στόκος. Θα πας σε ένα κατάστημα με Χρώματα-Σιδηρικά και θα προμηθευτείς απο εκεί ένα κουτάκι. Πρώτα θα βάλεις στόκο να γεμίσουν οι γρατσουνιές και αφού στεγνώσει πολύ καλά (και τριφτεί με γυαλόχαρτο) θα βάψεις τα σημεία με το ίδιο χρώμα του τοίχου σου. :wink:

 

 

σου παραθέτω και οδηγίες για το πως θα το κάνεις...:mrgreen:

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=41

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μόνη λύση είναι ο στόκος. Θα πας σε ένα κατάστημα με Χρώματα-Σιδηρικά και θα προμηθευτείς απο εκεί ένα κουτάκι. Πρώτα θα βάλεις στόκο να γεμίσουν οι γρατσουνιές και αφού στεγνώσει πολύ καλά (και τριφτεί με γυαλόχαρτο) θα βάψεις τα σημεία με το ίδιο χρώμα του τοίχου σου. :wink:

 

 

σου παραθέτω και οδηγίες για το πως θα το κάνεις...:mrgreen:

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=41

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ mom, να πω την αληθεια δεν ειναι τοσο βαθιες γρατσουμιες ειναι ομως γρατσουνιες. δεν χρειαζονται ιδιαιτερο κλεισιμο αλλα κατι σαν βαψιμο. Δεν ξερω αν θα βοηθησει γιατι στη δικη μας περιπτωση δεν εχουμε την αποχρωση δλδ μαρκα και το Νο του χρωμματος το ειχε περασει ο ιδιοκτητης και λογικα ειναι γυρω στα 3 χρονια οποτε μαλλον θα εχει αλλοιωθει. το ετριψα και με οινοπνευμα και με Jif. Παντως ακου τι βρηκα: τον ανταγωνιστη του στοκου!!!!! Λευκη οδοντοκρεμα την περνας, παιρνεις το υπολοιπο με μαχαιρι καθαριζεις εκει που δε θες με σφουγγαρι και ουτε γατα ουτε ζημια. Το δοκιμασα αμεσως σε τρυπουλες που καναμε για να αλλαξουμε θερμοστατη του καλοριφερ στεγνωσε και εγινε σαν στοκος.... κανε μια δοκιμη ειχε και πλακα μυριζε και μεντα χεχε

Στις γρατσουνιες απο στυλο το περασα αλλα ασπριζει και εκει κολλουσα στο χρωμμα...Παντως προσωρινα ηταν μια λυση.....

 

Ωραια σελιδα η νοικοκυρα αυτη την παρακολουθουσα κι εγω, κυριως τα χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πως μπορω να βγαλω διαφορους μικρους λεκεδες απο τοιχο; π.χ λεκε που ακουμπησε μια καρεκλα κ αφησε σημαδακι. Εκανα μια προσπαθεια με λευκο οικονοπνευμα κ πομ πομ το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο γιατι το σημαδακι εφυγε αμεσως.Το ασχημο ειναι οτι μου αφησε μια σταμπα σαν λεκε. Τι διελυσα φαιρυ σε χλιαρο νερο κ το ετριψα σε εκεινα τα σημεια.Τι εριξα αζαχ κ το ετριψα με καθαρη πετσετα τιποτα. Αν καποιος παρατηρησει τον τοιχο βλεπει μικρα μπαλωματα.Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εχω μια απορια κοριτσια-καθαριζετε τους τοιχους οταν κανετε γενικη???η κορη μου τωρα που περπαταει πιανει με βρωμικα χερια καμμια φορα και ολο και λερωνονται. τα κανω επιτοπου αλλα λεω να κανω και γενικα τους τοιχους, οχι μεχρι πανω αλλα απο τη μεση και κατω.με χλωρινη???η μηπως χαλαει το χρωμα??

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια κοριτσια-καθαριζετε τους τοιχους οταν κανετε γενικη???η κορη μου τωρα που περπαταει πιανει με βρωμικα χερια καμμια φορα και ολο και λερωνονται. τα κανω επιτοπου αλλα λεω να κανω και γενικα τους τοιχους, οχι μεχρι πανω αλλα απο τη μεση και κατω.με χλωρινη???η μηπως χαλαει το χρωμα??

 

Εγω την πατησα κανοντας το μισο τοιχο με παχυρρευστη χλωρινη νερο κ σφουγγαρι. Περνουσα πρωτα με χλωρινη τον τοιχο κ μετα με καθαρο wettex και νερο τον καθαριζα. Καθαρισε κ εγινε τελειος αλλα ο μισος ηταν καθαρος κ ειχε διαφορα το πανω μερος με το κατω.Οποτε αναγκαστικα να κανω μεχρι το ταβανι.Αναγκαστικα ανεβηκα σε σκαλα 8μηνων εγκυος !!!!! Τα σφουγγαρακια σκοτς μπραιτ που ειναι για τοιχους δεν κανουν τιποτα.Πασαλειφουν περισσοτερο τις βρωμιτσες στους τοιχους κ φαινονται μετα ενα μαυρο χαλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
εχω μια απορια κοριτσια-καθαριζετε τους τοιχους οταν κανετε γενικη???η κορη μου τωρα που περπαταει πιανει με βρωμικα χερια καμμια φορα και ολο και λερωνονται. τα κανω επιτοπου αλλα λεω να κανω και γενικα τους τοιχους, οχι μεχρι πανω αλλα απο τη μεση και κατω.με χλωρινη???η μηπως χαλαει το χρωμα??

 

Εγω την πατησα κανοντας το μισο τοιχο με παχυρρευστη χλωρινη νερο κ σφουγγαρι. Περνουσα πρωτα με χλωρινη τον τοιχο κ μετα με καθαρο wettex και νερο τον καθαριζα. Καθαρισε κ εγινε τελειος αλλα ο μισος ηταν καθαρος κ ειχε διαφορα το πανω μερος με το κατω.Οποτε αναγκαστικα να κανω μεχρι το ταβανι.Αναγκαστικα ανεβηκα σε σκαλα 8μηνων εγκυος !!!!! Τα σφουγγαρακια σκοτς μπραιτ που ειναι για τοιχους δεν κανουν τιποτα.Πασαλειφουν περισσοτερο τις βρωμιτσες στους τοιχους κ φαινονται μετα ενα μαυρο χαλι.

 

Την "ζημιά" αυτή που λέει η eliana, την έπαθα κι εγώ, όταν μετακινήσαμε την τηλεόραση και απο πίσω είχε μαυρίλα... Καθάρισε το σημείο με την πολύ μαυρίλα αλλά μετά είχε διαφορά με τον υπόλοιπο τοίχο... Μόνο βάψιμο τον έσωζε...

 

Τα σφουγγαράκια πάντως scothc brite για τον τοίχο, εμένα με έχουν σώσει. Οι τοίχοι είναι άσπροι και τα παιδιά πιάνουν ΠΑΝΤΟΥ. Το βρέχω, βάζω επάνω λίγο CIF και καθαρίζουν άμεσα τα πάντα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Την "ζημιά" αυτή που λέει η eliana, την έπαθα κι εγώ, όταν μετακινήσαμε την τηλεόραση και απο πίσω είχε μαυρίλα... Καθάρισε το σημείο με την πολύ μαυρίλα αλλά μετά είχε διαφορά με τον υπόλοιπο τοίχο... Μόνο βάψιμο τον έσωζε...

 

Τα σφουγγαράκια πάντως scothc brite για τον τοίχο, εμένα με έχουν σώσει. Οι τοίχοι είναι άσπροι και τα παιδιά πιάνουν ΠΑΝΤΟΥ. Το βρέχω, βάζω επάνω λίγο CIF και καθαρίζουν άμεσα τα πάντα. ;)

 

Το συγκεκριμενο σφουγγαρακι λεει οτι το βρεχουμε μονο με νερο κ δεν εχω επιχειρησει να βαλω απορρυπαντικο.Αν βαλεις cif πανω του κ πλυνεις τοπικα τις δαχτυλιες βρωμιτσες κτλ δεν θα σου αφησει τοπικο λεκε; Το cif το βαζεις απο την λευκη η την σιελ μερια του σφουγγαριου;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο σφουγγαρακι λεει οτι το βρεχουμε μονο με νερο κ δεν εχω επιχειρησει να βαλω απορρυπαντικο.Αν βαλεις cif πανω του κ πλυνεις τοπικα τις δαχτυλιες βρωμιτσες κτλ δεν θα σου αφησει τοπικο λεκε; Το cif το βαζεις απο την λευκη η την σιελ μερια του σφουγγαριου;

 

όχι δεν αφήνει καθόλου λεκέ. Το cif το βάζω επάνω στην λευκή πλευρά.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν αφήνει καθόλου λεκέ. Το cif το βάζω επάνω στην λευκή πλευρά.

 

Και κατι αλλο......μετα περνας με κανενα αλλο στεγνο πανακι η αφηνεις να στεγνωσει μονος του ο τοιχος;

Link to comment
Share on other sites

όχι αφήνω να στεγνώσει μόνος του. Μόνο αν τυχόν έχω βάλει πολύ cif και έχει μείνει, τότε θα το περάσω με ένα υγρό wettex. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την κηρομπογια απο τραπεζια και αλλες επιφανειες (στο σχολειο) τις βγαζω με σαπουναδα απο απορριπαντικο πιατων και χλιαρο νερο. ειναι το μονο που καθαριζει μεγαλη επιφανεια κηρομπογιας. Τις μουτζουρες στα ρουχα, απο μαρκαδορους μελανια η αλλους λεκεδες που δε βγαινουν στο πλυντηριο, παιρνω χρωματα ζωγραφικης για υφασμα και κανω μια ωραια ζωγραφια στο ρουχο, καλυπτεται ο λεκες και ανανεωνω τα ρουχα μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...