Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η βαφτισιμια μου 3,5 ετων αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα εδω και περιπου ενα χρονο.

Δεν θελει με τιποτα να κανει κακα. Δεν ειναι οτι δεν μπορει, αλλα δεν θελει. Αρνειται.

Τα κραταει πολλες μερες μεχρι και 10, και οπως καταλαβαινετε αυτο μπορει να της δημιουργησει αλλα προβληματα. Εχουν καταληξει οτι το προβλημα ειναι ψυχολογικο.

 

Παραθετω εδω και κατι σχετικο που διαβασα αλλου:

 

Τα στάδια της ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης

Από τους 18 μήνες περίπου ως και τα 3 με 4 έτη του παιδιού (πρωκτικό στάδιο κατά τον Freud), το παιδί αρχίζει και ελέγχει τους σφιγκτήρες ούρησης και αφόδευσης. Επίσης, αναπτύσσεται και τελειοποιείται ο λόγος του και επικοινωνεί λεκτικά με το περιβάλλον του, ενώ και το μυϊκό του σύστημα βελτιώνεται συνεχώς. Στο στάδιο αυτό αναπτύσσονται η επιθετικότητα, η αμφιθυμία, το πείσμα, η οργή. Οι γονείς θέτουν τις πρώτες απαγορεύσεις και τα πρώτα «πρέπει». Το παιδί για να αντισταθεί σε αυτή τη γονεϊκή εξουσία, συγκρατεί στους σφιγκτήρες του και δεν αφοδεύει. Όταν πάλι θέλει να εισπράξει ένα μπράβο και πάλι χρησιμοποιεί τους σφιγκτήρες με την εξώθηση, όπου αφοδεύει και αισθάνεται ανακούφιση, αλλά και ικανοποιεί τους γονείς που βλέπουν ότι τα μέτρα διαπαιδαγώγησής τους είναι αποτελεσματικά. Συνοπτικά θα λέγαμε ότι κατά το πρωκτικό στάδιο σκιαγραφούνται οι πρώτες και πολύ καθοριστικές ηθικό-κοινωνικές εγγραφές του αυριανού ενήλικα.

 

Η κουμπαρα μου δεν ξερει τι να κανει. Το εχει αντιμετωπισει καμια αλλη μανουλα;

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φοράει πάνες; Μήπως την πιέσανε για να κόψει τις πάνες;

Από αυτά που έχω διαβάσει, νομίζω κάποιο κείμενο της Ντολτό ήταν, πολύ συχνά όταν ένα παιδί πιεστεί να κόψει την πάνα αντιδρά με αυτόν τον τρόπο.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το ιδιο κ η ανηψια μου ενω εκοψε πολυ ευκολα την πανα 20-24 μηνων(ηταν καλοκαιρι κ εσκαγε η κυρια) απο οκτωμβριο παλλινδρομησε ...τα τσισα τα ελεγε ,τα κακα οχι! η αδερφη μου δεν της εχει ξαναβαλει πανα απο τοτε.... (αλλη πεισματαρα κ αυτη εχει μαζεψει του κοσμου το σκατο απο παντου αλλα πανα γιοκ!)κ τωρα ειναι 4μιση χρονων!!!!!!!!!!!! κ χειροτερευει.... στην αρχη τα εκανε πανω της κ στον σταθμο μετα μονο στο σπιτι κ τωρα ουτε εκει, παρα με μασαζ κ χλιαρο νερο κ παρακαλια.λεει οτι ποναει αλλα δεν ισχυει. εκαναν κ εξετασεις τιποτα παθολογικο .ο Παιδιατρος τους ειχε πει να μην την πιεσουν, αλλα καταλαβαινει κ ντρεπεται φυσικα δεν θελει να μιλαει γι αυτο ΚΑΘΟΛΟΥ! τωρα θα το ψαξουν κ απο ψυχολογικης μεριας. θα μαθω κ αλλες λεπτομερειες(τι εξετασεις εκανε κ.τ.λ)κ θα επανερθω.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον θάνατο του πατέρα μου πέρυσι τα Χριστούγεννα, ο μεγάλος μου, 3 τότε, άρχισε να κρατάει τα κακά του. Η κατάσταση ήταν ανυπόφορη. Πονούσε η κοιλιά του, δεν καθόταν ούτε στο γιογιό ούτε στην τουαλέτα, έκλαιγε από πόνο και φόβο. Όλοι ασχολούμασταν μαζί του. Δοκιμάσαμε τα πάντα σε παρακαλητό, κουβέντα, αυστηρότητα κ.λπ. Αφού συζήτησα με παιδίατρο και ψυχολόγο (νονά του μικρού) κατάλαβα ότι το πότε θα έκανε κακά έπρεπε να είναι δική του απόφαση για τους λόγους που αναφέρεις στο παράθεμα. Να μην μιλάμε γι' αυτό και να μην ασχολούμαστε. Δεν μπορούσαμε να πάμε πουθενά γιατί έκλαιγε από τον πόνο κάθε τόσο. Κάθε 5-6 ημέρες του κάναμε κλύσμα. Μετά αρχίσαμε να του δίνουμε ακτινίδια, δαμάσκηνα, χυμό πορτοκάλι και του φεύγανε στο βρακάκι στις 3-4 ημέρες. Ώσπου μια μέρα διά μαγείας πήγε μόνος του τα έκανε στην τουαλέτα, χειροκροτήσαμε, πήραμε το δώρο μας και το ξεχάσαμε. Είχα απελπιστεί. Προφανώς το παιδί είχε ρουφήξει σαν σφουγγάρι τη δική μας μαυρίλα από το πένθος και αντιδρούσε όπως ήξερε καλύτερα. Γενικώς η χρήση των σφιγκτήρων είναι πολύ συχνό μέσο εκβιασμού και εκφοβισμού για τους γονείς. Ψυχραιμία και υπομονή. Εμάς κράτησε περίπου 2 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2.5ΧΡ.ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΣΤΟ ΠΟΠΟ ΤΗΣ Κ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΤΣΙΡΙΖΕ.Η ΡΑΓΑΔΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΚΟΜΑ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΜΕ Α[ΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ .ΦΥΣΙΚΑΔΕΝ ΚΟΨΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΛΙΓΟ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΛΥΣΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ.ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΠΟΣΟ ΣΙΓΑ ΠΙΑ?ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ .ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ.ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΤΗΣ ΕΞΗΓΩ ΠΩΣ ΕΣΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ Κ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα αντιμετωπιζουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα.

Δεν νομιζω οτι την πιεσαν για να κοψει την πανα, το θεμα προυπηρχε.

Ψυχολογικο σοκ δεν περασε, παρα ισως μονο την γεννηση του μικροτερου της αδερφου.

Οι κουμπαροι μου κανουν αυτο που λετε κι εσεις, δεν το κανουν θεμα, δεν την πιεζουν για να μην την αγχωνουν, απλα αναρωτιομουν μηπως υπαρχει καποια πιο δραστικη λυση.

Θα με ενδιεφερε να ακουσω και την γνωμη καποιας ψυχολογου.

Για παραδειγμα, οταν τελικα τα κανει πρεπει να την επιβραβευουν ή οχι?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας.

Μακαρι να το ξεπερασουν γρηγορα ολα τα παιδακια και να μην ταλαιπωρουνται.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία ομοιοπαθείς και εγώ ....αλλα κορίτσια βρήκα την λύση ναιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

γιαουρτακια ακτίβια κανουν θαύματα απο 2.5 χρονών μπορει να τα φαει το παιδί ρώτησα την παιδίατρο..... και έχει αποτέλεσμα κορίτσια ..διότι η 'αρνηση σχετίζεται και στα αν πόνεσε καποια στιγμή που πήγε να κάνει κακα του ....2 με 3 την εβδομαδα ..αναγκαστηκα θα τα κανει μετα καi χωρις πονο

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γράψω και εγώ την εμπειρία μας μήπως και βοηθήσει... εμάς η μία μικρή μετά από μία φορά που δυσκολεύτηκε να κάνει κακά και πόνεσε, προσπαθούσε να τα κρατάει. Σφιγγόταν να μην τα κάνει με αποτέλεσμα όπως είδα και πιο πάνω να προκαλεί δυσκοιλιότητα από μόνη της. Της κάναμε κλύσμα και μιά δυό φορές. Πάντως πείσμα μεγάλο. Ως που περάσαμε μια ιωσούλα και ξεχάστηκε. Με τα συμπτώματα της ίωσης που της ταλαιπώρησαν λιγάκι το ξέχασε. Αυτά! Τέλος! Το δικό μου προσωπικό συμπέρασμα είναι ότι πρέπει κάπως να μην το μεγαλοποιήσουμε, να το βοηθήσουμε να κάνει τα κακά του πιο εύκολα - αυτό με το ακτίβια μου φαίνεται καλή ιδέα - και κάπως να θυμηθεί ότι είναι απλή διαδικασία. Πολλή αγκαλίτσα νομίζω πάντα βοηθάει. Μην κάνω και την έξυπνη, γιατί άντε να βρεις το κουμπί του πιτσιρικιού! Καλή επιτυχία!

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

 

Θα εκφράσω εδώ την απορία μου σχετικά με το ζήτημα της τουαλέτας -μην ανοίξω νέο θέμα-.

Ο γιος μας (κλείνει τα 3 τον Απρίλιο) έχω παρατηρήσει πως όταν θέλει να κάνει την ανάγκη του, κρύβεται-απομονώνεται π.χ. εάν βρίσκεται στο σαλόνι (κι εμείς μαζί) και αισθανθεί την ανάγκη είτε μας διώχνει είτε θα πάει σε μια "απόμερη" γωνία (στο δωμάτιό του) προκειμένου να κάνει κακά.... Είναι μια συμπεριφορά που την έχει υιοθετήσει την τελευταία εβδομάδα.

Τί πρέπει να κάνω ? Το παιδί φοράει ακόμη πάνα. ΔΕΝ τον έχω πιέσει ποτέ στο θέμα της τουαλέτας. Χθες μάλιστα πήγα και αγόρασα το ειδικό σκαλοπάτι της τουαλέτας και το παιδικό καθισματάκι για την λεκάνη.

Την ώρα που βλέπω πως θέλει να ενεργηθεί είναι σωστό να τον πάω στην τουαλέτα ή μήπως κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε πρόβλημα ? Γιατί ντρέπεται ? Δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή αντιμετώπιση... :|

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

μεχρι πριν λιγες μερες ημουν στην απελπιστικη κατασταση της μικρης μου να μη θελει να κανει τα κακα της με τιποτα! Πριν ενα μηνα περιπου ειχε συγκαψει στο πωπουδακι της , πονεσε στα κακακια της κι απο τοτε καθε φορα ουρλιαζε μιμι μιμι κ δεν ηθελε να τα κανει!!! Με χιλια κλαματα τελικα της εφευγαν στο βρακακι της! Βεβαια καθε μερα φουλ στα φρουτα κ πολυ νερο για να φευγουν ευκολα! Γραφω εδω μπας κ το δει καποια αλλη μαμα κ τη βοηθησει αυτα που καναμε εμεις στη μικρη! Λοιπον 1) δεν της φωναξαμε κ δεν τσατιστηκαμε ποτε!!! αντιθετα συνεχεια την αγκαλιαζαμε κ της εξηγουσαμε οτι δε θα πονεσει κ να μη φοβαται κ μολις τα εκανε λεγαμε πολλα μπραβο κ πολλα παλαμακια. 2) μολις καναμε εμεις τα κακα μας, της λεγαμε να ερθει να τα δει να μας πει μπραβο! να συνειδητοποιησει οτι δεν ειναι μονο αυτη που κανει κακακια κ δεν ειναι κατι που ποναει αφου εμεις δεν ποναμε! μπορει να ακουγεται αηδιαστικο αλλα η μικρη μου συνειδητοποιησε οτι ολοι κανουνε κακακια!κ δεν πονανε!!!!!!!!κ βεβαια για επιβραβευση πατουσε παντα το καζανακι που της αρεσει! 3) τριτο κ τελευταιο την ωρα της κρισιμης στιγμης ταζαμε καραμελα! ειναι η αγαπημενη λιχουδια της μικρης μου... Ολα αυτα σε συνδυασμο μας εκαναν να ξεπερασουμε το ολο θεμα κ εδω κ 3 μερες παει κανονικα μονη της στο γιογιο της χωρις θεμα! Γλιτωσαμε το ενδεχομενο να της μεινει ψυχολογικο αλλα κ αν γινει δυσκοιλια! Ελπιζω να βοηθησουμε...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην το κουράσω

-αρνείται να κάνει κανεί και τα κρατάει γιατί κάποτε πόνεσε

-της δίνω πολύ νερό και φρούτα κάθε μέρα

-πάνα έκοψε πριν 1,5 χρόνο

- δεν το σχολιάζουμε εκτός αν το πει εκείνη

- την ενθαρρύνω λέγοντας διάφορα και πάντα της κρατάω το χέρι

- με βλέπει όποτε πάω για να μην της φαίνεται ξένο

- της δίνω φυτικές ίνες σε σκόνη από το φαρμακείο

και τελικά αυτό το πράγμα πάει τώρα λέξι μήνες και λύση δεν βρήκαμε.

Θα μας σκάσει στο τέλος!!!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κουράσω

-αρνείται να κάνει κανεί και τα κρατάει γιατί κάποτε πόνεσε

-της δίνω πολύ νερό και φρούτα κάθε μέρα

-πάνα έκοψε πριν 1,5 χρόνο

- δεν το σχολιάζουμε εκτός αν το πει εκείνη

- την ενθαρρύνω λέγοντας διάφορα και πάντα της κρατάω το χέρι

- με βλέπει όποτε πάω για να μην της φαίνεται ξένο

- της δίνω φυτικές ίνες σε σκόνη από το φαρμακείο

και τελικά αυτό το πράγμα πάει τώρα λέξι μήνες και λύση δεν βρήκαμε.

Θα μας σκάσει στο τέλος!!!

 

 

βράσε λίγο χαμομήλι ή τσάι και αντικατέστησέ το στο γάλα της με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς ο μεγάλος όταν ήταν 2,5 ξαφνικά αποφάσισε ότι δεν θέλει να κάνει πουθενά κακά.. ούτε στην πάνα.. ούτε στην τουαλέτα.. απλά τα κρατούσε. Πόνεσε μια φορά και αυτό ήταν... κλάματα μέχρι να του φύγουν λίγα λίγα.. δοκιμάσαμε με το καλό, δοκιμάσαμε με το άσχημο( να τον κρατάω στην τουαλέτα, γιατί σκέφτηκα ότι καθιστός εκεί θα του ήταν δύσκολο να τα κρατήσει ), δοκιμάσαμε να μην δώσουμε σημασία... αλλά όταν φεύγαν λίγα λίγα κοκκίνιζε με την μία το ποπουδάκι και άνοιγε κιόλας το δερματάκι γύρω γύρω... Αυτό 6 μήνες. Φρούτα στο φουλ, υγρά, δημητριακά, φυτικές ίνες .. τα πάντα. Την πρώτη μέρα που αποφασίσαμε να να βγαλουμε την πάνα... κάναμε τσίσα μια φορά στην τουαλέτα και ξαφνικά τον βλέπω να στέκεται και μου λέει "μου έρχονται τα κακά" και τρέχει μόνος του στην τουαλέτα... Από τότε μια χαρά... που και που έχουμε κάτι πισωγυρίσματα (κρύβεται και τα κρατάει) αλλά τα ξεπερνάμε.

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς υποφέραμε πολύ!Η αλήθεια είναι ότι μάλλον τον πίεσα να καθαρίσει,αλλά κάποια στιγμή αρνιόταν να βάλει και πάνα. Περάσαμε πάνω από χρόνο με αυτη τη φρικτή κατάσταση-σας μιλάω φρίκη, να ειναι όλοι οι συγγενείς σε ταβερνα για τα γενέθλια της μαμάς μου,εμείς κι οι τρεις ντυμένοι στην τρίχα και να μην πηγαίνουμε ποτέ,γιατι αρνούνταν να κάνει,έτρεμε ολόκληρος,ήταν διαρκώς ανήσυχος και καταλήγαμε 9 στις 10 φορές να κάνουμε κλύσμα κάθε 6-7 μέρες.Πήγα και σε παιδογαστρεντερολόγο,άσε, τζάμπα λεφτά, μας έκοψε καλοκαιριάτικα τα πάντα από γαλακτοκοικά (που δεν έτρωγε και πολλά),μούφα,τελικά ήταν καθαρά ψυχολογικό. Εϊχαμε πάει στης μάνα ςμου Αυγουστο καιρό και του ήρθαν και του λέει η μαμά μου κάντα,λέει η μαμά μου δε μου επιτρέπει στο βρακάκι μου, του λέει σου επιτρέπω εγώ,και έκανε πάνω του λίγα και στη συνέχεια τον έψησε να πάνε τουαλέτα και μετά να καθαρίσουν με σκόνη(Βιμ),Δελεάστηκε και πήγε κι από τότε πάει τουαλέτα.Αλλά ακόμη το χει το θέμα του,δεν πάει κάθε μέρα και πάει συνηθως μετα από δικές μου προτροπές. Και πάλι τα κρατάει,το εσώρουχό του είναι συχνά λερωμένο,πρέπει να φτάσει στο αμήν..

Αλλά τουλάχιστον ξεπεράσαμε εκείνη τη φρίκη,να κλαίμε κι οι 3 αγκαλιά..τι μου θύμισες

Συμπέρασμα: θα καθαρίσει όταν είναι έτοιμη ψυχολογικά γι αυτό. Με το ¨ψιλο" δεν είχα ποτέ θέμα, δε μου χει λερώσει καν βράδι σεντόνια,κρατιέται από την αρχή.με το άλλο όμως...

 

Παρεμπιπτόντως ο δεύτερος καθάρισε από τα 2 αυτόματα,δεν κατάλαβα τίποτα..ϊσως τα πρώτα τα ζορίζουμε και τους βγαίνει,τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

To γνωστο πρωκτικο σταδιο νομιζω πως μολις το ξεπερασαμε εμεις, ή μαλλον ειμαστε σε πολυ καλο σημειο. Ειναι 3 και εχει κοψει πανα απο τα 2 λογω σοβαρης ουρολοιμωξης. Τα τσισα ποτε δεν τα κρατησε. Κακα τα κραταγε μαλλον επειδη ποναγε. Δεν μου παει κοντρα εκει αλλα ποτε δεν της πηγα και εγω. Παντα της ελεγα δεν θες να κανεις παιδι μου? ΟΧΙ μου ελεγε. Οκ της ελεγα ΕΣΥ ξερεις καλυτερα τι θελει να κανει το πιπι σου και ο ποπος σου ενταξει? Και εκει ηρεμουσε και μου ελεγε οκ μαμα. Οποτε δεν ειχαμε θεματα ιδιαιτερα. Τωρα στα κακα την αφηνα. Εκανε στις 2-3 μερες. ΑΛΛΑ αν εβλεπα παραπανω δεν εκανα καυγα ή πιεση. Απλα της εβαζα υποθετο γλυκερινης λεγοντας της πως ειναι καραμελα που κανει μακια στα κακα της, τα μαλακωνει για να τα βγαλει η ΙΔΙΑ οποτε θελει (κοινως της αφηνα τον ελεγχο και ΚΑΛΑ). Παντα εκανε μετα απο αυτο. Τωρα πλεον κανει κακα σχεδον καθε μερα μονη της. ΠΟΤΕ δεν ειχαμε κλαμματα για το γιογιο, ποτε πιεση, ποτε υστεριες.......

 

ΠΟΤΕ μην προσπαθητε να παρετε τον ελεγχο του πρωκτικου σταδιο απο το παιδι γιατι θα σας γυρισει μπουμεραγκ. Τωρα τι μπορει να κανει η κοπελα δεν ξερω.....αν ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα και τα κραταει 10 μερες !!!!! πρωτον το παιδι θελει εντερολογο ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ γιατι αυτο μπορει να της κανει ειλεο και να καταληξει νοσοκομειο. Δευτερον χρειαζεται αγωγη φαρμακευτικη να μαλακωνουν τα κακα της και τελος η μανα της πρεπει να ξεκινησει εκπαιδευση τουαλετας απο το μηδεν. Δυστυχως.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Φοράει πάνες; Μήπως την πιέσανε για να κόψει τις πάνες;

Από αυτά που έχω διαβάσει, νομίζω κάποιο κείμενο της Ντολτό ήταν, πολύ συχνά όταν ένα παιδί πιεστεί να κόψει την πάνα αντιδρά με αυτόν τον τρόπο.

 

Οχι αμα πιεστει να κοψει την πανα, αλλα αν το υποβιβαζεις που κατουριεται ή λερωνεται και αν το ΠΙΕΖΕΙΣ να κανει οταν θες εσυ, ναι ετσι θα αντιδρασει αργοτερα που θα μπορει να το ελεγξει. Θα στο γυρισει στα μουτρα. Γιαυτο φωναζω ΟΤΑΝ κοβεται πανες θα το κανετε ομορφα/ησυχα και ωραια δειχνοντας στο παιδι ποσο ΩΡΑΙΑ ειναι τα στεγνα και οχι ποσο ξεφτυλιστηκα τα λερωμενα, και επισης χωρις ΠΙΕΣΗ κατσε κανε αλλιως δεν σηκωνεσαι. Αν γινονται τετοια τοτε θα μαρτυρησετε οταν θα μπορεσει να τα ελεγξει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αντιμετωπιζουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα.

Δεν νομιζω οτι την πιεσαν για να κοψει την πανα, το θεμα προυπηρχε.

Ψυχολογικο σοκ δεν περασε, παρα ισως μονο την γεννηση του μικροτερου της αδερφου.

Οι κουμπαροι μου κανουν αυτο που λετε κι εσεις, δεν το κανουν θεμα, δεν την πιεζουν για να μην την αγχωνουν, απλα αναρωτιομουν μηπως υπαρχει καποια πιο δραστικη λυση.

Θα με ενδιεφερε να ακουσω και την γνωμη καποιας ψυχολογου.

Για παραδειγμα, οταν τελικα τα κανει πρεπει να την επιβραβευουν ή οχι?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας.

Μακαρι να το ξεπερασουν γρηγορα ολα τα παιδακια και να μην ταλαιπωρουνται.

 

Κατι εχει γινει λαθος για να τους το γυρναει η μικρη ετσι. Τωρα τι μονο εκεινοι ξερουν. Στην ερωτηση ΝΑΙ παντα επιβραβευεις το παιδι οταν τα κανει. ΟΧΙ με δωρα υλικα αλλα με ενα ζεστο μπραβο και μια μεγαλη αγκαλια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...