Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εχει παρει καμία σας το παιδικό αντιηλιακό να μας πει γνώμη;; Είναι αυτά http://www.apivita.com/sun/kids.html

Ακριβούτσικα πάντως...μηπως συμφέρει κατι αλλο μέσω net;;;

 

Εγώ το πήρα πέρυσι και είμαι ευχαριστημένη. Μια χαρά "έκατσε" στην κόρη μου, που γενικά είναι λίγο ευαίσθητη με τα καλλυντικά λόγω ατοπικής δερματίτιδας (πχ τα frezyderm της προκαλούν προβλήματα και τα αποφεύγ γενικώς).

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμεις εχουμε μια ελαφρα ατοπικη δερματιτιδα. Ο παιδιατρος ειπε απο τωρα αντιηλιακο και οτι προτιμα να παρω μαρκα παιδικη καλυτερα (π.χ. φισαν, φρεζυντερμ, τζονσον κτλ). δεν ειπε καποιο συγκεκριμενο. Θα παρω το φισσαν αλλα θελω να παρω και του κορρε να το δοκιμασω και αν δεν στρωνει στο μωρο θα το φορεσει η μαμα:oops: γενικα δεν θελω να αλλαζω καλλυντικα γιατι φοβαμαι για αλλεργιες (και σου βγαινουν απο εκει που δεν το περιμενεις) αλλα ειπα να ξεθαρρεψω λιγο και να κανω πειραμα. Αμα τελειωσουν αυτα μετα θα δοκιμασω και της απιβιτα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πέρυσι ειχα παρει το budger μετα απο μελετη εδω.

το οποιο δεν το ανοιξα κ φετοσ πoυ τησ το εβαλα βρωμάει.χαλασε δηλαδη κλειστο αντηλιακο????δεν ειμαι σίγουρη ομωσ αν ειναι το αρωμα του τετοιο η ειναι χαλασμενο.

τεσπα το πεταξα.

γιαυτο φετοσ λεω να αλλαξω μαρκα.

πιο αντηλιακο εχει εξίσου χαληλο hazard score βρε κοριτσουδεσ μπας κ δεν διαβασω παλι οοοοολεσ αυτες τισ σελιδεσ!!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα το φισαν το βρεφικο σε κιτρινι σωληναριο και σε καλη τιμη νομιζω. Επισης πηρα της απιβιτα το βρεφικο που εδινε δωρο και αφρολουτρο-σαμπουαν. μυριζουν πολυ ωραια και τα δυο. Ειδα του κορρε και θα το επαιρνα αλλα πηρα της απιβιτα λογω προσφορας. Αυτα και τα δυο (κορρε, απιβιτα)λενε οτι ειναι μονο με φυσικα φιλτρα και απολυτα βιολογικα και εχουν ημερομηνια ληξεως. στο δφισσαν δεν ειδα ημερομηνια ληξεως. παντως για οποια ενδιαφερεται ειδα του κορρε το παιδικο (οχι βρεφικο) εδινε 1+1 δωρο. πηρα και το βρεφικο αντικουνουπικο της φρεζυντερμ. το φισσαν το βαλαμε και μαλιστα του εστρωσε πολυ καλα. Αφου ειχε λιγη ατοπια και του περασε χωρις να βαλω κρεμα.

 

πεταλουδιτσα αυτο που αγορασες δεν εχει πανω ημερομηνια ληξεως;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια επειδη ειμαι καινουρια στην παρεα που θα μπορεσω να βρω τα weleda η τα lavera εχω δυο μωρα 19 κ 6 μηνων κ θελω να παρω αντηλιακα κρεμεσ σωματοσ κ αφρολουτρο γιατι το klorane που χρησιμοποιω ειδα κ εχει ενε καρο paraben

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τελικα πηρα το φισαν το βρεφικο σε κιτρινι σωληναριο και σε καλη τιμη νομιζω. Επισης πηρα της απιβιτα το βρεφικο που εδινε δωρο και αφρολουτρο-σαμπουαν. μυριζουν πολυ ωραια και τα δυο.

 

κ εγω αυτο πηρα τελικα κ απογοητευτηκα

1ον, γιατι ηταν πολυ νερουλό (δεν ειδα οτι αγόρασα σπρει λοσιον)

2ον, το αφρόλουτρο πανω στο δερμα μυριζει απαίσια,το δοκιμασα πανω μου.

3ον, μα ποιος τρόμπας σκέφτηκε να κανει το αντηλιακό κίτρινο??? τις φόραγα ενα, ασπρο μπλουζακι κ εγινε χαλια...φφφφφ.

αντρας θα το σκέφτηκε σίγουρα.

 

πεταλουδιτσα αυτο που αγορασες δεν εχει πανω ημερομηνια ληξεως;

 

ναι ειχε, έληγε το 2012...

/QUOTE]

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

μαλλον στης αποβιτα αναφερεσαι. εγω ακομα δεν τοδοκιμασα. το εβαλα στα πακεταρισμενα για τη θαλασσα. βαζω το φισαν. λες να ψαχνω στο νησι φισαν και να μη βρισκω; οχι τιποτε αλλο, τωρα δεν μπορω και να ξεπακεταρω και να ψαξω.

 

το 2012 και χαλασε;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι στο απιβιτα.

μπορει ν μην ηταν χαλασμενο να ηταν η μυρωδιά του αυτή ..τι να πω..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τωρα που τα χρησιμοποιησα θα πω τα αποτελεσματα των αγορων μου και εμπειρικα.

Το φισαν ειναι οντως παρα πολυ καλο. Του το βαζω και στη θαλασσα, και πρωι με ηλιο και ουτε κοκκινιλα (εινια ασπρος πολυ και ξανθουλης) ουτε καψιμο. Τιποτα. δεν τον ερεθισε. αλλα οπως το τριβει με τα χερια του στα ματια του, τα ματια του κοκκινιζουν.

Της απιβιτα το αντιηλιακο μου αρεσε και αυτο. τωρα αρχισα να το φοραω το απογευμα, γιατι το φισαν αρχισε να εξαντλειται. Δεν τον ερεθισε, μου αρεσει η μυρωδια του, δεν κοκκινιζει τα ματακια του και δεν ειδα παρενεργειες απο τον ηλιο. (Δεν θελουμε και το καπελο και ειμαστε καμπριολε στο καροτσι).

Το απιβιτα το αφρολουτρο μου αρεσε σαν μυρωδια, καλα πλενει, καλα ξεβγαζεται. Αλλα μας ετσουξε τα ματακια και δεν ειναι βολικο να τον πλενω με το ενα χερι γιατι δεν εχει το συστημα του φισαν με το ρυγχος (παταω με το ενα χερι και πεφτει σαμπουαν). Χρειαζεται δηλαδη και δευτερο ατομο λογω συσκευασιας. Οπιτε θα αλλαξω συσκευασια. Θα το μεταφερω σε μπουκαλακι φισαν. Επισης θα προσπαθησω να μην πηγαινει στα ματακια. (Κριμα να παει χαμενο)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!Έχω ένα μωράκι 4 μηνών,τι αντιηλιακό να του πάρω??Μου είπαν ένα της freezyderm αλλά έχει μόνο 25 δείκτη προστασίας.Τα περισσότερα παιδικά είναι για 2 χρονών και πάνω...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρεται!!Έχω ένα μωράκι 4 μηνών,τι αντιηλιακό να του πάρω??Μου είπαν ένα της freezyderm αλλά έχει μόνο 25 δείκτη προστασίας.Τα περισσότερα παιδικά είναι για 2 χρονών και πάνω...

 

Αννούλα, αν θυμάμαι καλά, αντιηλιακό ξεκινάς να βάζεις από 5-6 μηνών και μετά. Ρώτα και τον παιδίατρό σου. Επίσης, οι δείκτες άνω των 30 έχουν χημικά φίλτρα και καλύτερα να τους αποφεύγεις. Πολλοί παιδιατροι βεβαια συστήνουν 50+ αλλά άμα το ψάξεις λίγο παραπάνω στο φόρουμ και στο ιντερνετ γενικά θα δεις ότι είναι προτιμότερο να παρεις δείκτη μεχρι 30 και φυσικά το μωράκι να μην εκτίθεται στον ήλιο μεταξύ 11 και 16:00. Εγώ πρώτο καλοκαίρο που ήταν 5-6 μηνών είχα το Frezyderm 25, πέρσι και φέτος πήρα της Avene 30. Θέλω να δοκιμάσω όμως και της Apivita 30. Αν το έχει παρει καμία να μας πει γιατι έχει 2 είδη με ρόδι και με ελιά. Ποιο απο τα 2 να προτιμήσω ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!!Έχω ένα μωράκι 4 μηνών,τι αντιηλιακό να του πάρω??Μου είπαν ένα της freezyderm αλλά έχει μόνο 25 δείκτη προστασίας.Τα περισσότερα παιδικά είναι για 2 χρονών και πάνω...

 

Η παιδιατρος στη θεσσαλονικη περυσι που ηταν νεογεννητο κυριολεκτικα (10 ημερων) μας ειπε να βαζουμε αντιηλιακο και να τον πηγαινω βολτα με το καροτσι. Μας εδωσε δειγματα φισαν και laroche-posey 50+ και τα δυο. Φετος ο παιδιατρος στην Αθηνα μας ειπε καλυτερα βρεφικη μαρκα οποια θελουμε φισαν, φρεζυντερμ, τζονσον.

Οπως εγραψα και πιο πανω δοκιμασα επιτυχως (ευτυχως) τα laroche-posey, φισαν και απιβιτα ροδι με προπολη. και απο τα 3 ειμαι ευχαριστημενη.

 

Υπαρχουν και βρεφικα και τετοια πρεπει να παρεις γιατι νομιζω αλλα δεν παιρνω και ορκο οτι υπαρχει μια διαφορα στα φιλτρα μεταξυ βρεφικων και παιδικων αντιηλιακων. Αυτα ολα γραφουν πανω στις συσκευασιες τις ηλικιες. Το φρεζυντερμ ειναι 25αρι αλλα δεν εχει νομιζω σημασια γιατι παλι κατι παιζει με τα φιλτρα. παντως το χρησιμοποιουν πολλες κοπελες και σε πολυ μικρα μωρα και ειναι ευχαριστημενες. και εγω καποια στιγμη θα το δοκιμασω οπως και του κορρε. αλλα τωρα εχω της απιβιτα γιατι το φισαν τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα λιγα που ξερω θεωρω οτι καλυτερο ειναι να χρησιμοποιουμε αντιηλιακα με φυσικα φιλτρα προστασιας και οχι χημικα!Ο δεικτης προστασιας εξαρταται απο την ποσοτητα των φιλτρων που περιεχει κ οχι την ποιοτητα ,οποτε ειτε 25αρι παρουμε ειτε 50αρι εαν το φιλτρο μεσα ειναι χημικο την ιδια ζημια μπορει να κανει!Το εαν κανει ζημια ειναι μια αλλη ιστορια..πολλα καλλυντικα που χρισιμοποιουμε στα παιδια μας (κ εμεις) ειναι παραγωγα πετρελαιου κ γενικα ΔΥΣΤΥΧΩς το καλλυντικο ειναι ΧΗΜΕΙΑ.Συνηθως οι εταιριες τυπου κορρε κ απιβιτα εχουν τετοια προιοντα γιατι εχουν ειδικα τμηματα αναπτυξης προιοντων συμφωνα με τις απαιτησεις τις εποχης..ισως ειναι λιγοτερο βλαβερα!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!Θα ρωτήσω και την παιδίατρο να δω τι θα μου πει!!Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

αντηλιακό με φυσικό αντηλιακό φίλτρο (δηλαδή zinc oxide) από Αμερική το burnout (μεταφορικά 10 δολάρια, αγόρασα 3 αντηλιακά 100ml έκαστο) .Παραθέτω το σχετικό λινκ

http://burnoutsun.com/mm5/merchant.m...kids_sunscreen

καλημερα...

απλωνεται ευκολα αυτο?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[QUOTE=pasxalitsa v;2066751]καλημερα...

απλωνεται ευκολα αυτο?[/quote]

 

Εγω δεν γνωριζω αν το συγκεκριμενο απλωνεται ευκολα αλλα τα αντιηλιακα που εχουν φυτικα φιλτρα δεν απλωνονται ευκολα κ ασπριζουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα,

τι διαφορα εχει ενα παιδικο αντιηλιακο με των μεγαλων?δηλαδη δεν μπορουμε να βαλουμε σε παιδακι δικο μας?

το La Roche Posay Anthelios παντως που αναφερθηκε πιο πανω (κ σκεφτομαι να παρω)

δεν ειναι παιδικο..πειραζει?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το sole bimbi από ένα κατάστημα με βιολογικά στην Επανομή Θεσσαλονίκης. Νομίζω έχουν και ηλεκτρονικό κατάστημα ή τώρα το φτίαχνουν eco-bebetto. Το αντιηλιακό είναι τέλειο. Απλώνεται αρκετά εύκολα, δεν είναι σαν σοβάς και δεν περιέχει Parabens

To πρώτο μου αγγελούδι είναι όλα τα λεφτά!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα φέτος της Lavera αντιηλιακό για την μικρη και κρέμα για μετά τον ήλιο, 20αρι ειναι και της το ανανέωνα καθε μια ωρα και της εβαζα και το απογευμα απο την ενυδατική μετά το μπάνιο.

Για εμάς πήρα της avene 30αρι

 

Εννοείτε απο το εξωτερικό γιατι εδω το αντιηλιακο της μικρης ειχε 25ευρω.....και το δικό μας αλλα 25ευρω..

Ειμαι πολύ ευχαριστημένη και σιγουρα θα ξαναπάρω!

 

Παιδικό αντιηλιακό & Ενυδατική για μετά τον ήλιο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

εγώ πάλι μόλις αρχισε να βαράει λίγο ο ήλιος πήγα και πήρα από μόνη μου ένα του ΚΟΡΡΕ για παιδιά μα δείκτη 50+ ( ενα γαλαζιο μπουκαλι). Χθες ομως που πηγαμε στην παιδιατρο για το καθιερωμενο μας εμβολιο μου ειπε οτι πρεπει να της βαζω ενα με φυσικά φίλτρα μονο και οταν της εδειξα αυτο που ειχα ηδη πάρει ( και χρησιμοποιήσει 2-3φορρες) μου είπε οτι αυτο δεν κάνει και ειναι μονο για παιδια και οχι για μωρα ( η μικρή μου είναι στον 9ο μηνα). Και τωρα τι να πάρω; Εγω επερνα τα πάντα ΚΟΡΡΕ γιατι τα θεωρούσα πιο φυσικά....Τωρα τι;

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια με έπεισε η φαρμακοποιός και πήρα στην μικρή μου (2 και κάτι είναι) το αντηλιακό της vichy για παιδιά....30 δείκτη...χωρίς parabens.

μεγάλη συσκευασία...350ml..στα 14 ευρώ!!!! είναι καινούριο μου είπε και πολύ καλό.εμπιστεύομαι τη vichy για μένα τουλάχιστον.για παιδικά όμως πρώτη φορά δοκιμάζω.

το έχει δοκιμάσει καμία?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί διαβάζω και έχω χάσει τον μπούσουλα. Για μωρό 15 μηνών μπορώ να πάρω αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 50? Γιατί οι περισσότερες αναφέρετε ότι πρέπει να είναι 25. Σκέφτομαι να πάρω της frezyderm sun + nip με δείκτη 50. Είναι για παιδιά. Το έχει δοκιμάσει καμία? Εχει και μια άλλη που είναι ειδική για βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί διαβάζω και έχω χάσει τον μπούσουλα. Για μωρό 15 μηνών μπορώ να πάρω αντιηλιακό με δείκτη προστασίας 50? Γιατί οι περισσότερες αναφέρετε ότι πρέπει να είναι 25. Σκέφτομαι να πάρω της frezyderm sun + nip με δείκτη 50. Είναι για παιδιά. Το έχει δοκιμάσει καμία? Εχει και μια άλλη που είναι ειδική για βρέφη.

 

 

Καλο ειναι να μην παρεις με δεικτη 50 και καλο θα ηταν να προτιμησεις μια μαρκα που να εχει καλυτερα συστατικα απο την frezyderm,μπορει να μην εχει paraben αλλα γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

 

Προτιμησε το apivita eco-bio η το παιδικο σπρευ της lavera και αν ψωνιζεις απο εξωτερικο της Badger θεωρειται το πιο chemical-free αντιηλιακο.

 

 

Παντως αν καταληξεις σε frezyderm εχω δειγματακι,αν θελεις σου το στελνω να το δοκιμασεις ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...