Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΉΘΕΙΑ ΨΕΙΡΕΣ


Recommended Posts

Η πεθερα μου, μου ειπε πως ενας τροπος να μην πλησιαζουν οι ψειρες ειναι να καρφιτσωνεις ενα κομματακι καμφορα μεσα σε πανακι στο φανελακι του μικρου!!!

 

 

αυτό το έκανε μια φίλη μου στην αδελφή της η οποία είχε μαλλιά μέχρι το μισό μέτωπο και το καημένο κόλλαγε συνέχεια. από τότε με την καμφορά δεν κόλλησε ποτέ πάλι.

 

ένα άλλο και λίγο τραβηγμένο είναι το καθαρό οινόπνευμα. οινόπνευμα στο κεφάλι τύλιγμα με μια πετσέτα και σκάνε όλες οι ψείρες και μαζί και τα αυγά τους.

 

φαγούρα με έπιασε :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Ζέτα όσο πήγαινε στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό δεν κάναμε άλλη δουλειά από τον να βγάζουμε ψείρες γιατί κάποια μαμά ποτέ δεν καθάριζε το δικό της. Τα τελευταία 2 χρόνια στον παιδικό του Δήμου δεν υπήρχαν κρούσματα και τώρα που ήρθαν οι διακοπές είπα ότι φτηνά την γλιτώσαμε.

 

Αμ δε, από προχθές η Ζέτα παραπονιόταν ότι την τρώει το κεφάλι της. Εγώ η χαζή της είπα ότι μπορεί να μην είχε ξεπλυθεί καλά από το αλάτι και ότι από το παιχνίδι που ιδρώνει της έρχεται η φαγούρα. Χθες που μου το ξανάπε ασυναίσθητα άρχισα να την ψάχνω σίγουρη ότι δεν υπήρχε περίπτωση να βρώ κάτι. Η σιγουριά με μάρανε. Όχι μόνο βρήκα μερικά αυγά (ευτυχώς λίγα) αλλά και 2 ψείρες τεραστίων διαστάσεων που δεν είχα ξαναδεί. Ψάχνοντας λοιπόν και τον ανηψιό μου γιατί μαζί μένουν στο εξοχικό με την μαμά μου είδα ότι είχε και αυτός. και αναρωτήθηκα, καλέ είναι δυνατόν να είναι από την άμμο ή την θάλασσα?

 

Και μπαίνοντας εδώ μου λύθηκε η απορία. Μα καλά ούτε στις διακοπές δεν μπορούμε να ησυχάσουμε. Τώρα μόλις σχολάσω βουρ στο φαρμακείο για να προμηθευτώ τα κατάλληλα. Ελπίζω μόνο να μην κολλήσω κι εγώ γιατί την τελευταία φορά που είχε η Ζέτα, βάζαμε παρέα τα φάρμακα. Και πάνω που είπαμε αυτή την χρονια να μεγάλώσουμε τα μαλλάκια της !!!

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή κόλλησε τον προηγούμενο μήνα στον παιδικό ενώ τα έλουζα συνέχεια με το προληπικό σαμπουάν γιατί είχαν βγάλει ανακοίνωση.

 

Μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ για την επιμονή των ψειρών

:lol::lol::lol:

έκανα τα εξής και γλιτώσαμε:

 

1.Βάλαμε όλη η οικογένεια -για να μαστε σίγουροι ότι δεν θα ξανακολλήσει κανείς- paranix και paraplus -εγώ έβαλα ένα μπουκάλι μόνη μου :lol: -

-Τον άντρα μου τον κυνηγούσα με το σπρέι μέχρι που τον πέτυχα γιατί δεν ήθελε να βάλει :lol::lol::lol: .

2.Χτενιστήκαμε με το ψειρόχτενο.

3.Άλλαξα σεντόνια, πετσέτες σε όλα τα κρεβάτια.

4.Τους έβαλα καθαρά ρούχα.

5. Έπλυνα τα καπελάκια τους.

6.Ψέκασα με τα σπρέι βούρτσες, κοκκαλάκια και τους γάντζους που κρεμάμε τις πετσέτες στο μπάνιο!!!

7.Έπλυνα τα καλύμματα του καναπέ!!!

 

Όλα αυτά τα έκανα ξανά μετά από 6 μέρες για προληπτικούς λόγους!!!!!!!

 

Για να γίνουν όλαααα αυτά πρέπει να ξεκινήσετε γύρω στις 5 το απόγευμα αν θέλετε να έχετε τελειώσει με λουσίματα και πλυντήρια ως τις 11 το βράδυ!

 

Πείτε με υπερβολική :lol::lol::lol: αλλά ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ!!!

:D:D:D:lol: -

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρισκόμαστε σε καλό δρόμο πιστεύω αφού βάλαμε το Paranix με το φοβερό του χτένι!

Της το έβαλα μία φορά στην αρχή και απομάκρυνα τις ψείρες και μία φορά μετά απο 7 μέρες όπου έβγαλα αρκετά αβγά.

 

Θα συνεχίσω να είμαι stand by για τυχόν αβγά!

 

Ψαχτήκαμε όλοι οικογενειακώς!

 

Και εγώ τα ίδια έκανα starlight, έπλυνα σεντόνια...ρούχα...βούρτσες σε καυτό νερό...όλα αυτά!!

 

Ελπίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο!

 

Κανονικά στο site λέει ότι έπρεπε να πάμε σε δερματολόγο!

Θα το κάνω άν δώ και ξανακολλήσει!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεκάδες ψείρες βγάλαμε εχθές από την 4χρονη μικρή με την ειδική χτένα, χρησιμοποιήσαμε το Nix, που υποτίθεται ότι χρειάζεται μία μόνο εφαρμογή και αν κριθεί σκόπιμο 2η σε 7-14 μέρες, όμως σήμερα έχει πάλι ζωντανές μικρές ψείρες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μέχρι κάποια ηλικία είχα προβλημα και έχω φάει και ξύδι και πετρελαιο και τα πάντα. Δυστυχώς το μόνο που τις εξολόθρευε στην κυριολεξία ειναι το Sicaril ειναι δηλητήριο (μαλαθείο) αλλά έχω φάει αρκετές δόσεις και δεν έπαθα ποτέ τίποτα :).....μόνο μια φορά που το ξέχασε η μαμα μου λιγο παραπάνω, εγώ έβλεπα την Δυναστεία και δεν έδωσα προσοχή και κοκκινήσαν λίγο τα μαλλάκια μου :lol::lol::lol:

 

Αν υπάρχει ακόμα θα βρείτε την υγειά σας! Παρόλο που ειμαι nature freak ξέρω ότι μερικές φορές τα φυσικά δεν κάνουν τίποτα :(

 

Θέλει φάρμακο και την ώρα που δράει ανάποδα στη μπανιέρα με χτενάκι....100% εγγυηση αλλά για να κάτσει το παιδί πρέπει να μην ειναι πολύ μικρό.

 

Ενα περίεργο πράμα....απο το γυμνάσιο και μετά δεν με ξαναπλησίασε ψείρα ουτε για αστείο (και οι μικρές μου αδερφές ήταν πάντα γεματες) μάλλον έπαθα ανοσία!

Link to comment
Share on other sites

Προ καιρου κολλησα και εγω ψειρες, :evil: απο που δεν εχω ιδεα,τελοσπαντων φαρμακο δεν μπορουσα να βαλω,(ειχα το paraplus σπιτι για παν ενδεχομενο αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν εκανε να βαλω)ετσι κατεφυγα στο οινοπνευμα(στο μπλε μπουκαλακι)Εβαλα σε ολο το κεφαλι και μετα το τυλιξα με μια ναυλον σακουλα και το αφησα τουλαχιστον για 40 λεπτα.Εβγαλα 4 ψειρες :evil: ,ξαναεκανα το ιδιο 2 μερες μετα,και τελος οι ψειρες. :D Μυριζει παντως πολυ εντονα και δεν ξερω αν γινετε να το εφαρμοσετε σε μικρα παιδια. :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Βότανα κατα των ψειρών

 

Επάλειψε θυμαρέλαιο ή κόκκινο θυμαρέλαιο (είναι δυνατότερο) ή λάδι λεβάντας, αραιωμένα με ελαιόλαδο (2-3 κουταλάκια τσαγιού αιθέριου ελαίου σε 140 ml ελαιόλαδου), στο προσβεβλημένο δέρμα και στα μαλλιά. Άφησέ το να απορροφηθεί όλη τη νύχτα και πλύνε το με σαπούνι. Επανάλαβε αν χρειαστεί. Αν η κατάσταση είναι σοβαρή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λάδι αυτό τρεις ή περισσότερες φορές την ημέρα. Πίνε τσάι από θυμάρι.

Επίσης:

Οι ψείρες μπορούν να αντιμετωπηστούν με ελαιο Γλυκάνισου ή Σάσαφρου ...για εξωτερικη χρηση:

ενα μερος ελαιου Σάσαφρου με δυο μέρη Ελαιόλαδου , με τα οποια τρίβουμε τα μαλλια και το δερμα του κρανίου ..μετα με μια χτενα χτενλιζουμε τα μαλλια για να απομακρινθουν οι νεκρες ψειρες και τα αβγα....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας πω ότι η μαμα μου ειναι καλος ανθρωπος κ με αγαπαει πολυ :!:

αλλα ειχε απελπιστει τοσο η γυναικα με τοσες ψειρες

που κατεληγε να βαζει ηλεκρικη σκουπα στο κεφαλι μου :lol::lol::lol:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεμπερδέψαμε με Paranix. Βάζαμε κάθε 2-3 μέρες. Το πιο σημαντικό όμως είναι το χτένισμα με το ειδικό χτενάκι 3 φορές τη μέρα περίπου για 10 μέρες, καθώς και το καθημερινό ψάξιμο για κόνιδες και ψείρες που είναι κοντά στο δέρμα, αφού δεν τα πιάνει το χτενάκι. Πραγματικά, ήταν πολύ κουραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω ενα πρακτικο μετρο που το εκανα στον εαυτο οταν με κολησαν οι ανηψιες μου (αμα εχεις κεφαλι που τραβαει τις ψειρες δεν γλυτωνεις ποτε-τι εχω να τραβηξω αμα πανε τα παιδια μου στο σχολειο!!!).Αφου ποτισα το κεφαλι με ενα μπουκαλι ξυδι και το τυλιξα σε μια σακουλα και μετα σε μια πετσετα και το αφησα για αρκετη ωρα στο κεφαλι μου.Υστερα εβαλα ενα ολοκληρο μπουκαλι μαλακτικο στο κεφαλι και αρχισα να χτενιζω τα μαλλια με το γνωστο "χτενι" για τις ψειρες...Σας πληροφορω οτι την αλλη μερα δεν ειχα ουτε για δειγμα...Αυτο βεβαια πρεπει να γινει μεσα στις πρωτες 3-4 μερες πριν αρχισουν και γινονται υπερβολικα πολλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Να σας πω και κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα αλλά δεν το έχω κάνει. Πρόκειται για πρόληψη

 

Αγοράζετε από το φαρμακείο 1 δοσομετρητή και σιθρονέλα και την ρίχνετε μέσα στο σαμπουάν του παιδιου (συνιστάται πάνω από 4 ετών). ΄

 

Μην αγοράσετε το προληπτικό για τις ψείρες της Propoline, είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά. Το έβαλα μία φορά στην κόρη μου και την επομένη μου ήρθε με ψείρες, το ίδιο συνέβη και σε άλλους γονείς!

 

Πολυ περιεργο...εγω αυτο χρησιμοποιω 4 χρονια τωρα και δεν ειχαμε ποτε ψειρες.Το αλλαξα για μια βδομαδα με κατι αλλο και...αποκτησαμε ψειρες!Με το παραπλας ομολογω οτι εξαλειφθηκε το προβλημα κι απο τοτε ενω η κορη μου εχει πολυ μακρια μαλλια και τα αφηνει κατω κανω εναλλαξ Propoline ,LO kai Tol Velvet κι εχω λυσει το προβλημα.Τελικα μαλλον ειναι τι θα "κατσει" καλυτερα στον καθενα,υποθετω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ημουν 16 χρονων ειχα κολλησει ψειρες απο τις ανηψιες μου...τρελαθηκα ειχα αγορασει απο το φαρμακειο οτι αντιψειρικο υπηρχε καθαριζα για λιγο και ξανα γεμιζα.....οσπου μια μερα ηταν να παμε σε ενα γαμο και επρεπε να χτενιστο....στο κωμμωτηριο φυσικα ντρεπομουν να παω και ετσι χτενιστηκα μονη μου...ειχα κανει ολα μου τα μαλλια με την τοστιερα των μαλλιων ραφλες και ως διαμαγειας δεν τις ξαναδα φτου φτου μακρια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Paranix: το καλύτερο για εξόντωση (ή και κάποιο άλλο δεν θυμάμαι το όνομά του, που ήταν κι αυτό σαν λάδι)

Οπωσδήποτε να αγοράσετε όμως μια φορά τη διπλή συσκευασία λοσιόν-σαμπουάν της ΙΤΑΧ (αν υπάρχει ακόμα) για να πάρετε "δώρο" και να κρατήσετε το χτενάκι-δολοφόνο:twisted:

(Αυτά τα σιδερένια πονάνε και δεν καθαρίζουν εύκολα: το ΙΤΑΧ είναι πλαστικό και χωρίζεται σε δυο κομμάτια, για να καθαρίζεται και να απολυμαίνεται πανεύκολα)

Για πρόληψη, το σύστημα του Κορρέ (σαμπουάν-λοσιόν μηλόξυδο) εμάς μιας κάνει μια χαρά.

Και το σημαντικότερο: να κράξετε με τρόπο στην αρχή, και χοντρά στη συνέχεια αν χρειαστεί, τους αδιάφορους γονείς που ΔΕΝ φροντίζουν τα κεφάλια των παιδιών τους και αφήνουν να αναπτύσσονται 4 γενιές ψείρες σαν να μην τρέχει τίποτα, και που κολλάνε και ξανακολλάνε τα παιδιά μας ψείρες!!! Γιατί όσον αγώνα κι αν κάνουνε εμείς, όταν υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να κυκλοφορούν με αποικίες στα κεφάλια τους, δεν έχουμε ελπίδα, γιατί δεν θα τα κάνουμε και αντικοινωνικά τα παιδιά μας από φόβο μην κολλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα, το πρωβλημα μου ειναι το εξης. Οτι εγς κολησα ψυρες η μαμα κ καλητερα παρα τα παιδια μου που ειναι ενα αγορακη 3 χρονον κ ενα κοριτσακη 3 μηνον, αλλα το προβλημα μου ειναι αλλο τωρα/..(θηλασω) κ δεν μπωρο να βαλω φαρμακω κ εχω παρει το (para plus) k aυτο γραφει μη χρηση κατα τον θηλασμο (η μικρι μου η ΕΜΙ πηθανοτιτα να εχει ελιπσει ενους ενζι μου) κ δν μπωρο να χρισημοποισο οτι θελω .Τη να κανω δεν ξερω αμα βαλω ξυδι θα πεθανουν η οινοπνευμα. ΤΗ ΞΥΔΗ Κ ΤΗ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ ότι και να κάνω δεν φεύγουν με τίποτα οι ψείρες τι paraplus τι kore τι nice and clear κ.λ.π το φαρμακοποιό τον έχουμε κάνει πλούσιο τώρα πήραμε και ένα καινούργιο αλλά και αυτό τίποτα έχω απελπιστεί έχω βαρεθεί να βάζω φάρμακα ευτηχώς έχω την γιαγιά μου και μου δίνει κουράγιο λέγοντάς μου οτι είναι κρίμα να κολλήσω και τα άλλα παιδιά.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΠΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ ότι και να κάνω δεν φεύγουν με τίποτα οι ψείρες τι paraplus τι kore τι nice and clear κ.λ.π το φαρμακοποιό τον έχουμε κάνει πλούσιο τώρα πήραμε και ένα καινούργιο αλλά και αυτό τίποτα έχω απελπιστεί έχω βαρεθεί να βάζω φάρμακα ευτηχώς έχω την γιαγιά μου και μου δίνει κουράγιο λέγοντάς μου οτι είναι κρίμα να κολλήσω και τα άλλα παιδιά.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΠΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ :-(:-(

 

Καλημέρα,

Δοκίμασε από το φαρμακείο το Laviten είναι λαδάκι με άρωμα κιτρονέλλα που το αφήνεις 24 ώρες στα μαλλιά και μετά σαμπουάν που ξεβγάζεις. Εμείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα ένα ολόκληρο χειμώνα και ήταν το μόνο που δούλεψε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα!

Ο μικρος μου ειναι 19 μηνων και στον παιδικο που παει μας ειπαν οτι καποια παιδακια εχουν ψειρες οποτε να εχουμε το νου μας...

Υπαρχει κατι που να κανει για την ηλικια του που μπορω να του βαλω προοληπτικα μπας και γλιτωσουμε και δεν κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια σχετικά με τις ψείρες. Καθότι νέα στο κλαμπ (και του φορουμ και των ψειρών!) θα ήθελα να ρωτήσω: το χτενάκι γιατί είναι τόσο απαραίτητο; Εχω πάρα πολλά, πολύ σγουρά και μακριά μαλλιά και μου είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσω το χτενάκι (δηλαδή, δεν είμαι σίγουρη αν έχω ψείρες αλλά κόλλησε η κόρη μου και από τη στιγμή που το ανακάλυψα έχω τρελαθεί στη φαγούρα!). Αν κάνω κανονικά τη θεραπεία και δεν χρησιμοποιήσω χτενάκι οι ψείρες δε θα φύγουν;:?

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια τετοια εποχη ψειρες???

να εχω το νου μου για τη μικρη!

 

τζιμιτζου ταρατατζου,

υπαρχει ενα χτενακι (σαν μικρο βουρτσακι ειναι) που ξεμπλεκεε ολα τα μαλλια κ χωρις πονο.

σε καταστημα με επαγγελματικα ειδη κομμωτικης θα το βρεις.

μου εχει φερει δωρο η κουμπαρα μου ενα για την μικρη.

 

σου στελνω πμ απο που.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως όλοι ξέρουμε οι βρωμόψειρες αντιστέκονται πλέον στα περισσότερα φάρμακα.

Όταν κόλλησε το βαφτηστήρι μου, είπα στην κουμπαρα μου να παστωσει το κεφάλι του παιδιού με βαζελίνη, ναι ναι βαζελίνη παντού!

Οι ψείρες κόλλησαν, και σε 2 μερες, με το χτενάκι εξαφανίστηκαν μέχρι και τα αυγά τους!

Link to comment
Share on other sites

κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...γεμισαμε ψειρες....κολλησε η μεγαλη απο το νηπιο και σφαλμα μου μεγαλο ΜΕΓΑΛΟ λεω που δεν της εβαζα κατι προληπτικα...χθες η βραδυα ηταν δραμα ,της εβαλα ενα σαμπουαν απεσιλ πουξ να εχει και πυρετο και μυξες και να πρεπει και να ξεμπερδευτουμε με το απαισιο χτενακι καθοτι σγουρομαλλα φανταζεστε το δραμα...απο την ωρα δε που το πηρα χαμπαρι να ειμαι και εγω μεσα στη φαγουρα καθοτι και εγς σγουρομαλλα...:( εβγαλα δε ξερω ποσες ψειρες απο το κεφαλι της και ποσες κονιδες,σημερα το πρωι ηρθε η μανα μου να με κανει και μενα ενα τσεκ ευτυχως εγω δεν κολλησα γιατι εχω πολυυυυ σγουρο μαλλι και πυκνο πικρα μεγαλη...Ευτυχως ο μικρος δεν εχει ακομη μαλλια και ο αντρας μου ειναι φαλακρος...

σημερα το πρωι την ξανακοιταζω κιαλλες να περπατανε ξανα με το χτενακι και ξανα κλαμματα βρηκα και τη μανα ψειρα μαλλον μια τεραστια ηταν και την ψεκασα τη μικρη αφου τη καθαρισα οσο μπορουσα με ξυδονερο αραιωμενο...

εννοειται οτι αυριο παιρνω τηλ να ενημερωσω στο νηπιο αλλα και να κραξω αφου δεν μας ενημερωσαν...

ποτε θα απαλλαγουμε εντελως?τα φωτα σας..

παει και η υπεροχη χαιτη με μπουκλες την κουρεψα πλειμομπιλ για να χτενιζομαστε ευκολοτερα....

οποια συμβουλη δεκτη....

(δεν το συζητω τι μπουγαδες εχω βαλει απο χθες,σεντονια, παπλωματα,σκουφακια,κασκολ....χαμος.....:cry:)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...