Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βότανα και σπιτικά γιατροσόφια για απλές καταστάσεις


my_Kelly

Recommended Posts

Υπάρχει ειδικό σκεύασμα εχινάκειας στα φαρμακεία για παιδιά, μάλιστα γράφει για παιδιά 2-6 ετών. Η κόρη μου το παίρνει από 3 και δεν έχει κανένα πρόβλημα. :-D Τώρα για ειδικές κατηγορίες ανθρώπων δεν ξέρω τί εννοείς για να σου απαντήσω αλλά πάντα ρωτάμε τον/την φαρμακοποιό πριν πάρουμε οτιδήποτε...

 

Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει σκεύασμα για μικρότερα παιδιά ούτε θεωρώ γιατί

το δικό μου παιδί δεν έπαθε κάτι να το συστήνω χωρίς την φράση που έβαλα

με bolt παρότι ο φαρμακοποιός κατ΄εμέ δεν αντικαθιστά τον γιατρός/ομοιοπαθητικός ή οποιονδήποτε άλλο ειδικό.

Είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ και αυτό που για μένα είναι αυτονόητο δυστυχώς δεν είναι για όλους

και ίσως κάποιος πειραματιστεί με αυτά που διαβάζει χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν

Τα βότανα κρύβουν κι αυτά αντενδείξεις και καλό είναι να το τονίζουμε.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πονοκέφαλος...:(

Aν έχετε πονοκέφαλο, κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτι. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.

Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πατάτα... Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος

Link to comment
Share on other sites

Που το προμηθεύεσαι?

 

Φαρμακείο κορίτσια! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω και λινκ, πάντως για να βοηθήσω είναι ελβετικό... Πάντως έχει ενδείξεις για φλεβίτιδα, κιρσούς, αιμορροίδες, πρησμένα και κουρασμένα πόδια, κράμπες.

Link to comment
Share on other sites

Που το προμηθεύεσαι?

 

Φαρμακείο κορίτσια! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω και λινκ, πάντως για να βοηθήσω είναι ελβετικό... Πάντως έχει ενδείξεις για φλεβίτιδα, κιρσούς, αιμορροίδες, πρησμένα και κουρασμένα πόδια, κράμπες.

 

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να το προτείνεις με λινκ. Το έχουμε κάνει πολλάκις το σπορ στα βιολογικά:mrgreen: αλλά κι αλλού;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει σκεύασμα για μικρότερα παιδιά ούτε θεωρώ γιατί

το δικό μου παιδί δεν έπαθε κάτι να το συστήνω χωρίς την φράση που έβαλα

με bolt παρότι ο φαρμακοποιός κατ΄εμέ δεν αντικαθιστά τον γιατρός/ομοιοπαθητικός ή οποιονδήποτε άλλο ειδικό.

Είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ και αυτό που για μένα είναι αυτονόητο δυστυχώς δεν είναι για όλους

και ίσως κάποιος πειραματιστεί με αυτά που διαβάζει χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν

Τα βότανα κρύβουν κι αυτά αντενδείξεις και καλό είναι να το τονίζουμε.

 

Α, καλά, δεν πρόκειται να το συνεχίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ, ανακάλυψα φοβερό σκεύασμα από ιπποκάστανο. Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δράση, δεν πίστευα στα μάτια μου...

 

είναι σε πράσινη συσκευασία ?:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα φλέγματα (εμείς γενικά με τον μικρό έχουμε ένα... θέμα με αυτά):rolleyes:

 

Aν λοιπόν εσείς ή τοτο παιδί σας "βασανίζεστε" από έναν παραγωγικό βήχα, και δυσκολεύεστε να απαλλαγεί από τα φλέγματα, πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι ειδική στις λίστες:mrgreen::mrgreen:....

πάντως πολύ καλό τοπικ αυτό!!!

 

Γκουχ γκουχ! Επειδή ξέρω ποια εννοείς, κι εγώ τη σκέφτηκα, αλλά μη μας βρίσει στο τέλος:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια είναι ειδική στις λίστες:mrgreen::mrgreen:....

 

Ωχχχ! Για ποιον χτυπάει η καμπάνα!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ΟΚ!! ;)

Ας μαζευτεί λίγο υλικό και θα τα σουλουπώσουμε λίγο τα πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Για το.. μπούκωμα της μύτης (το είχα διαβάσει πέρυσι εδω στο φόρουμ, στο τόπικ με την Η1Ν1).

 

Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα).

Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ένα για τις καούρες....σε μισο ποτήρι νερό ρίχνουμε χυμό μισου λεμονιού και 1 κ.γ. σόδα...θαυματουργό

 

και για ανακούφιση των συμπτωμάτων της ιγμορίτιδας...στάζουμε απο μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι το πρωι και το βραδυ απο 1 σταγόνα χυμό καρότου...τουλάχιστον το σύζυγο τον είχε ανακουφίσει το συγκεκριμένο και δεν χρειάστηκε να πάρει και φάρμακα

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από προτάσεις συμφορουμιτισσών αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τι γιατροσόφια λοιπόν χρησιμοποιείτε για τις απλές ενοχλήσεις που μπορεί να έχετε εσείς ή τα παιδιά σας? Εγώ για παράδειγμα όταν έχει κάποιος από εμάς βουλωμένη μύτη βράζω σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνω να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόμαστε. Κάνουμε πιο ελαφρύ ύπνο και η μύτη με ένα φύσημα ξεβουλώνει αμέσως.

και εγω τον χρησιμοποιω συνεχεια τον ευκαλυπτο.κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ένα για τις καούρες....σε μισο ποτήρι νερό ρίχνουμε χυμό μισου λεμονιού και 1 κ.γ. σόδα...θαυματουργό

 

Το στομάχι είναι λίγο περίεργη περίπτωση.....

...ο γαστρεντερολόγος μου ας πούμε

 

σε εμένα που έχω χρόνια γαστρίτιδα

μου είχε απαγορέψει τα ξινά (λεμόνια, πορτοκάλια, ξύδια κλπ)

 

Γιατί έχουν οξέα που ερεθίζουν πολύ το στομάχι.

 

Θα πρέπει να κάνουμε πολλές διευκρινήσεις στη λίστα....

.......μην πάρουμε κανέναν άνθρωπο στο λαιμό μας! :?

Link to comment
Share on other sites

καλά εννοείται...και φαντάζομαι πως όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα θα το γνωρίζει και θα ξέρει τι πρεπει να αποφύγει...όπως καποια που ίσως αναφερθούν μπορεί να μην επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η εχινακεια δεν επιτρεπεται σε θηλαζουσες και, αν δεν κανω λαθος, και σε εγκυμονουσες.

Αφθες στο στομα και φαρυγγιτιδα: βραζετε φασκομηλο και με αυτο το ροφημα κανετε πλυσεις(οσες περισσοτερες μπορειτε κατα τη διαρκεια της μερας.ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ!!!(το εχω καταθεσει και σε αλλο τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και με προβληματίζει το θέμα.....

 

Πολλά απο αυτά έχουν σοβαρές προϋποθέσεις!!!

 

Τις ξέρουμε όλες

ή θα κάνουμε καμιά ζημιά σε κανέναν άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Mια που είπατες άφθες στο στόμα: βάζουμε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξουμε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).

 

Κι αυτό δοκιμασμένο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα,

συγχαρητήρια για το θεματάκι κ ευχαριστώ την Kikileuteris που με ενημέρωσε για την ύπαρξη του, να λοιπόν το σιροπάκι που μου έφτιαχνε πάντα η μαμα μου για την βήχα κ χρησιμοποιω τωρα στο μικρό μου:

- Βάζουμε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Εγώ δίνω στο μικρό από ένα σφηνάκι αρκετες φορες την ημέρα.

- Για τον πονόλαιμο γαργάρες με : νερό, σόδα, αλάτι , λεμόνι, είναι απαίσιο αλλα θαυματουργό.

- Για πόνους κοιλιάς, περιοδου κ εύκολη χώνεψη : λικεράκι από κράνα, τέλειο σαν γεύση κ αποτελεσματικό!

 

Για παρενέργειες κ αντενδείξεις δεν γνωρίζω, είμαι της άποψης ότι ό,τι κ να διαβασουμε καλό είναι να το ψάξουμε λίγο . Με μια απλή αναζητηση στο google εξάλλου μπορεί κανείς να βρει πέντε πληροφορίες παραπανω για κάτι που θα τον ενδιαφέρει παρά να το υιοθετήσει αβασάνιστα.

 

π.χ. γνωρίζω πως το μέλι δεν επιτρέπεται σε παιδιά μικρότερα του έτους για λόγους αλλεργιών, το φασκόμηλο μειώνει το γάλα στις θηλάζουσες , κάποια βότανα κ αιθέραια έλαια δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη κ στα μικρά παιδιά, κτλ. Καλό είναι να εχουμε τον νου μας.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

koritsia geia sas eimai kainourgia stin parea pir tis simiwseis mou gia ta iatrosofia sas kai eyxaristw polli na kai merika dika mou.

gia ponodonto megalwn gargares kai ouzo i zivania,gia mikra paidia pou vgazoun dontia kai den koimountai,trwne gkriniazoun voutame to daktilo mas se ouzo i zivania k alifoume :) kanei k gia xalarwsi

gia skatharo-priximo sta matia brazoume zampoukko(tsai) kai kanoume kompreses me to xymo.

gia ta xeria polli wraio einai i zaxari me elaiolado kaneis scrub.

episeis gia na asprisoun ta trivoume me lemoni.

 

ayta thimamai

ta leme ayrio

Link to comment
Share on other sites

gia mikra paidia pou vgazoun dontia kai den koimountai,trwne gkriniazoun voutame to daktilo mas se ouzo i zivania k alifoume :) kanei k gia xalarwsi

 

Κοπελιά καλώς ήρθες, αλλά αυτό είναι απαράδεκτη πρακτική!!! Ούζα-τσίπουρα-ρακές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ στα παιδιά/μωρά!!! Είπαμε να γράψουμε γιατροσόφια, αλλά ακίνδυνα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...