Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΦΕΡΡΙΤΙΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες. Σας διαβάζω ολες εδω και 2 μηνες που εμαθα οτι ειμαι εγγυος και μπορω να πω οτι εχω μαθει παρα πολλα χρησιμα πραγματα-και ολα απο εσας! Εχω λοιπον και εγω ενα προβληματακι και θελω να μου πει αν υπαρχει καποια αλλη η οποια να αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με μενα. Λοιπον εγω απο το 1993 και μετα (εχω γεννηθει το 1977) που αρχισα να κανω εξετασεις εχω παντα πολλη καλη φερριτινη και σιδηρο (δηλαδη πανω απο 85 φερριτινη παντα - και σιδηρο πανω απο 120). Ο αιματοκριτης γυρω στο 37-38 και δεν εχω στιγμα μεσογειακης.Τωρα με την εγκυμοσυνη ειμαι 14 εβδομαδων, οταν εκανα τις πρωτες μου εξετασεις στις 20/01/2009 και χωρις να εχω πιει οτιδηποτε ειχα :

146 φερριτινη- φυσιολογικες τιμες 10-150

110 σιδηρο -φυσιολογικες τιμες 60-150

Αναμενομενα αποτελεσματα για μενα!

Μου εδωσε ο γιατρος ενα filicine και ενα tardyferon την ημερα. Πινοντας μολις 20 χαπακια filicine-ενα την ημερα και 7 χαπακια σιδηρο παλι ενα την ημερα ανεβηκαν σε :

 

260 φερριτινη- φυσιολογικες τιμες 10-160

145 σιδηρο -φυσιολογικες τιμες 60-150

 

Η μικροβιολογος που την εμπιστευομαι απολυτα και διπλοτσεκαρε την εξεταση γιατι και αυτης της εκανε εντυπωση τετοια τιμη μου ειπε οτι δεν εχω καμια αναγκη σε σιδηρο και δεν θα επρεπε να τον πινω. Ο γιατρος μου που τον πηρα τηλ και του εστειλα με fax τις εξετασεις μου ειπε ότι δεν συμβαδιζει τετοια φερριτινη με τον χαμηλο μου αιματοκριτη 31.2 και οταν επεμεινα ότι η εξεταση ειναι σωστη (αλλωστε η μικροβιολογος μου ειναι πελατισσα του και εκεινη μου τον συστησε) μου ειπε απλα να πινω σιδηρο ενα χαπακι καθε δύο μερες αλλα το filicine κανονικα ενα καθε μερα. Λοπιν επειδη εγω ανησυχω και επειδη φοβαμαι μην μου φτασει η φερριτινη στα υψη και αυτο δεν ειναι καλο θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια αλλη μανουλα ή μελλουσα μανουλα που να αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα και τι εκανε.

Σας ευχαριστω πολυ!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το φολικο οξυ επιτελει αλλο ρολο και ειναι απαραιτητο το πρωτο τριμηνο. Τωρα για το σιδηρο, τι να σου πω.. Μηπως (χωρις να ειμαι γιατρος), να μην επαιρνες για ενα μηνα και να δεις τι θα γινει? Στο πρωτο τριμηνο αλλωστε δε δινουν ολοι οι γιατροι σιδηρο. Εμενα ο δικος μου μονο φολικο οξυ δινει στο πρωτο, εκτος αν η γυναικα εχει ελλειψη σιδηρου εξαρχης. Παντως μου ειχαν πει και στο μικροβιολογικο και ο γιατρος οτι τα αποτελεσματα ειναι μεν σωστα αλλα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οταν παιρνεις συμπληρωματα. Οτι δηλ ειναι ψευδως αυξημενες οι τιμες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δίνεις λιγο απο την δική σου φερριτινη που παλευω να ανεβάσω την δική μου από το 11 που έχει κολλίσει??και τωρα δεν χανουμε αίμα από την περίοδο...όταν ξαναέρθεί η περίοδος εκει να δεις πάααρτυ που θα κάνω....βουτιά σίδηρος-φερριτίνη-αματοκρίτης θα κάνουν.Και δεν εχω στίγμα. :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Εγώ πάντα είχα έλλειψη σιδήρου και τώρα στην εγκυμοσύνη η φερριτίνη μου ήταν στο 4!!

Ο γυναικολόγος μου τότε μου άλλαξε το σίδηρο που έπαιρνα. Μου έδωσε Τardyferon γιατί, όπως μου είπε, το tartyferon είναι για θεραπεία της αναιμίας. Είναι πιο "δυνατος" σίδηρος απο άλλα σκευάσματα. Μηπως, sunny μου, πρέπει να πάρεις κατι άλλο ή και καθόλου για ένα διάστημα?(χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια).

Αλήθεια τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η αυξημένη φερριτίνη?

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας αν και απο οτι βλεπω σε ενα τοσο μεγαλο forum δεν υπαρχει ουτε μια με το ιδιο προβλημα?ηλπιζα πραγματικα οτι θα εβρισκα τη λυση σε σας.μια παρηγορια εστω.λοιπον η αυξημενη φερριτινη απο οτι διαβασα δεν θα πρεπει να υπαρχει στο σωμα μας γιατι ο συσσωρευμενος σιδηρος καθεται σε διαφορα οργανα του σωματος πανω και δεν ειναι καλο.αν για μεγαλο διαστημα παραμεινει ετσι τοτε θα πρεπει να κανεις αυστηρη διαιτα χωρις να λαμβανεις καθολου σιδηρο απο τις τροφες για να μπορεσει να αποβληθει.αυτο που εκανα εγω ειναι να μειωσω το σιδηρο απο μερα παρα μερα που μου ειπε ο γιατρος σε καθε 3 μερες και στο τελος του μηνα θα κανω παλι εξετασεις και θα δουμε.αν και πιστευω οτι θα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα!παντα ετσι ηταν αλλωστε.φιλια.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΓΙΟ 4 ΧΡΟΝΩΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ SALOSPIR ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΓΙΟ 4 ΧΡΟΝΩΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ SALOSPIR ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΙ??? PLEASE ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΤΗΑΝΚ ΥΟU!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!! EIMAI KAINOYRGIA ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΓΙΟ 4 ΧΡΟΝΩΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ SALOSPIR ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΙ??? PLEASE ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΤΗΑΝΚ ΥΟU!!!!

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...