Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το καλυτερο απο ολα σε αυτη την ηλικια , που το παιδι ξεκιναει να περπαταει , ειναι τα ιδια του τα πατουσακια, η παιδιατρος μ ειχε πει οτι δεν παει να πει οτι επειδη ειναι nike, puma, adidas κτλ οτι εχουν κ τισ καταλληλεσ προδιαγραφες για τα πρωτα βηματα του παιδιου, στη μεγαλη ξεκινησαμε κ τησ πηραμε nike απο τον 9 μηνα μεχρι κ 2μιση χρωνον crocodilino κ nike μαζι , καμαρα στα ποδια δεν αποκτησε ποτε , ισως πηρε κ απο την μαμα της που η καμαρα ειναι ανυπαρκτη

οστοσο καλο θα ειναι να κοιτατε ειδικα στην αρχη να περνετε παπουτσακια που εχουν μεσα το ειδικο μαξιλαρακι που βοηθαει την καμαρα να διαμορφωθει,

οποτε τι 30 ? τι 300? να δωσεις για τα παπουτσακι τους (ειδικα σε αυτους τους μηνεσ που αλλαζουν νουμερο καθε 6 μηνες ), το ιδιο πραγμα ειναι , ολα ειναι μονο φυγουρα :rolleyes:

 

α!! να σας πω οτι υπαρχουν κ ελληνικες βιοτεχνιες οποσ memolino τα παιρνω στην μεγαλη το καλοκαιρι τα οποια στοιχιζουν 20 ? κ δεν παθενουν τπτ ,, σασ δεινω εγγυηση :lol: πολυ καλη ποιοτητα κ τιμη!! μια δοκιμη θα σας πεισει κ εσασ κ την τσεπη σας (οχι δεν ειμαι εγω ο εμπορασ :rolleyes: )

 

Μα να σου πω.....εμεις εχουμε 1 ζευγαρι ανατομικο και κοντευουμε να το λιωσουμε......καλο μεν αλλα το βαζουμε ΠΑΝΤΟΥ και συνεχεια. Μεσα στο σπιτι δεν τις εβαλα ποτε παντοφλες ειναι ή ξυπολητη ή με καλτσες με φρενα (να μην γλυστραει..........:-P:razz:).......και δεν εβγαλε (φτου φτου) κανενα θεμα ουτε στα ποδια ουτε πως περπαταει.....ξυπολητα ειναι το καλυτερο ολων.....πραγματικα. Μαθαινουν να αισθανονται τα ποδια τους σωστα και την ισσοροπια τους σωστα. Ειναι το μονο που βγαζει νοημα τοσο νωρις (μεσα στο σπιτι εννοειτε)......αχ νοιθω οτι και εγω επαναλαμβανομαι παλι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από μενα. Εχω ψάξει τρελα το θέμα με τα παπουτσια γιατι η αποψη οτι πρέπει να βάλει το μωρό σκληρο παπούτσι μποτακι εχει καταριφθεί. Οι Αμερικάνοι ποδίατροι συνιστούν μαλακή σόλα ανατομική από δέρμα χωρίς να γλιστράει. Μάλιστα θεωρούν ότι το καλύτερο είναι το παιδί να περπαταει χωρίς παπούτσι μέσα στο σπίτι.

 

Εγώ του φοράω τα pediped τα οποία είναι πολύ γνωστά στην Αμερική για την ανατομική τους εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από μενα. Εχω ψάξει τρελα το θέμα με τα παπουτσια γιατι η αποψη οτι πρέπει να βάλει το μωρό σκληρο παπούτσι μποτακι εχει καταριφθεί. Οι Αμερικάνοι ποδίατροι συνιστούν μαλακή σόλα ανατομική από δέρμα χωρίς να γλιστράει. Μάλιστα θεωρούν ότι το καλύτερο είναι το παιδί να περπαταει χωρίς παπούτσι μέσα στο σπίτι.

 

Εγώ του φοράω τα pediped τα οποία είναι πολύ γνωστά στην Αμερική για την ανατομική τους εφαρμογή.

 

Δεν διαφωνω καθολου μαλακο δερμα αλλα οχι χαμηλο να φτανει μεχρι τον αστραγαλο. Μια μαρκα ρε παιδια βρηκα ετσι και ηταν η camper καμια αλλη.....μαλακο δερμα και στην πατουσα και γυρω γυρω μεχρι τις αρχες του αστραγαλου και μεσα ανατομικο......κοντευει ομως να το λιωσει γιατι οπως λεει και ο αντρας μου το μαλακο δερμα χαλαει ευκολα.....5 μηνες το περπαταει (σχεδον) και ειναι το παπουτσι για φτυσιμο....:-( Αν εχετε και αλλες τετοιες μαρκες (πλην αθλητικων) να προτεινετε....καποιες κοπελες προτειναν πιο πανω πειτε να κοιταξουμε........εγω παντως προτεινω την camper.....Τα pediped που τα βρισκεις......?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και χρονια πολλα καλα κουλουμα !!!

 

Να ρωτησω και εγω κατι , επειδη ζω σε επαρχια ,μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε που μπορω να βρω ολα αυτα τα παπουτσακια στο νετ να τα παραγγειλω γιατι εδω γδερνουν, και τα οικονομικα μας δεν ειναι και πολλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα στο ebay για οποιον ενδιαφερεται βρηκα bobux δηλαδη http://www.bobux.com βρηκα pediped δηλαδη http://www.pediped.com και robeez δηλαδη http://www.robeez.com σε πολυ καλες τιμες ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω καθολου μαλακο δερμα αλλα οχι χαμηλο να φτανει μεχρι τον αστραγαλο. Μια μαρκα ρε παιδια βρηκα ετσι και ηταν η camper καμια αλλη.....μαλακο δερμα και στην πατουσα και γυρω γυρω μεχρι τις αρχες του αστραγαλου και μεσα ανατομικο......κοντευει ομως να το λιωσει γιατι οπως λεει και ο αντρας μου το μαλακο δερμα χαλαει ευκολα.....5 μηνες το περπαταει (σχεδον) και ειναι το παπουτσι για φτυσιμο....:-( Αν εχετε και αλλες τετοιες μαρκες (πλην αθλητικων) να προτεινετε....καποιες κοπελες προτειναν πιο πανω πειτε να κοιταξουμε........εγω παντως προτεινω την camper.....Τα pediped που τα βρισκεις......?

 

camper??? χαχαχαχαχα καλο πολυ καλη μαρκα συμφονω αλλα ειναι Π Α Ν Α Κ Ρ Ι Β Η!!!! πηγενε φακτορυ αουτλετ εχει μουγιερ 30 ?,:-P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλά εσείς που έχετε παραγγείλει από robeez πόσο είναι τα μεταφορικά? Επειδή "τρέχει" προσφορά δωρεάν μεταφορικών από 2 ζευγάρια και πάνω, να δω να συμφέρει να πάρω 2. Η μικρή μου περπατάει εδώ και 2,5-3 μήνες μες το πάρκο ή ενώ την κρατάμε απ τα χέρια. Καλά πλέον κάνει και ένα βήμα μόνη της. Έως τώρα την είχαμε χωρίς παπούτσια κ μες το σπίτι έτσι θα παραμείνει αλλά μου άρεσαν πολύ κ θέλω να της πάρω για άνοιξη-καλοκαίρι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω καθολου μαλακο δερμα αλλα οχι χαμηλο να φτανει μεχρι τον αστραγαλο. Μια μαρκα ρε παιδια βρηκα ετσι και ηταν η camper καμια αλλη.....μαλακο δερμα και στην πατουσα και γυρω γυρω μεχρι τις αρχες του αστραγαλου και μεσα ανατομικο......κοντευει ομως να το λιωσει γιατι οπως λεει και ο αντρας μου το μαλακο δερμα χαλαει ευκολα.....5 μηνες το περπαταει (σχεδον) και ειναι το παπουτσι για φτυσιμο....:-( Αν εχετε και αλλες τετοιες μαρκες (πλην αθλητικων) να προτεινετε....καποιες κοπελες προτειναν πιο πανω πειτε να κοιταξουμε........εγω παντως προτεινω την camper.....Τα pediped που τα βρισκεις......?

 

Tα βρήκα στο http://www.mybabycenter.gr Eχει και τα bobux. Απο τιμές που το έψαξα στα pediped δεν είδα διαφορά καθώς τα μεταφορικά από Αμερική είναι κοντά 15?.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

camper??? χαχαχαχαχα καλο πολυ καλη μαρκα συμφονω αλλα ειναι Π Α Ν Α Κ Ρ Ι Β Η!!!! πηγενε φακτορυ αουτλετ εχει μουγιερ 30 ?,:-P

 

Ελα βρε.......:D:D Δεν εχουν διαφορα. Το 20 1/2 νουμερο που τις πηρα εκανε 45 ευρω. Πολυ μικρη διαφορα. Τα μουγερ τα ειδα....ειναι σκληρα....(για τα γουστα μου εννοειτε)......:rolleyes: Να αυτα τις εχω παρει και τα εχουμε λιωσει.....ειναι πολυ μαλακα......και δεν ειναι και τραγικα ακριβα....χιχιχ:lol:

 

http://di1.shopping.com/images/di/50/49/56/4f4530666a446d6c2d517746793256414f5077-250x250-0-0.jpg

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε.......:D:D Δεν εχουν διαφορα. Το 20 1/2 νουμερο που τις πηρα εκανε 45 ευρω. Πολυ μικρη διαφορα. Τα μουγερ τα ειδα....ειναι σκληρα....(για τα γουστα μου εννοειτε)......:rolleyes: Να αυτα τις εχω παρει και τα εχουμε λιωσει.....ειναι πολυ μαλακα......και δεν ειναι και τραγικα ακριβα....χιχιχ:lol:

 

http://di1.shopping.com/images/di/50/49/56/4f4530666a446d6c2d517746793256414f5077-250x250-0-0.jpg

 

ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ!! μονο 40????? οκ παω πασο:lol::oops:;):P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για όσες παραγγέλνετε παιδικά παπουτσάκια μέσω ιντερνετ, να προσέχετε μην την πατήσετε στα νούμερα. Τι εννοώ. Η μία μικρή μου κανονικά φοράει νούμερα 21. Σε ένα συγκεκριμένο ζευγάρι, όμως, είναι η φόρμα του παπουτσιού τέτοια, που το 21 της ήταν μικρό και της πήρα το 22. Γι'αυτό να είστε απόλυτα σίγουρες μην πληρώσετε τόσα λεφτά και στο τέλος το νούμερο δεν κάνει του παιδιού. Πάντως εγώ από τότε που το είδα αυτό στη μικρή μου, αποφάσισα πως ειδικά για τα παπούτσια θα τις έχω πάντα μαζί μου να τους τα προβάρω πρώτα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για όσες παραγγέλνετε παιδικά παπουτσάκια μέσω ιντερνετ, να προσέχετε μην την πατήσετε στα νούμερα. Τι εννοώ. Η μία μικρή μου κανονικά φοράει νούμερα 21. Σε ένα συγκεκριμένο ζευγάρι, όμως, είναι η φόρμα του παπουτσιού τέτοια, που το 21 της ήταν μικρό και της πήρα το 22. Γι'αυτό να είστε απόλυτα σίγουρες μην πληρώσετε τόσα λεφτά και στο τέλος το νούμερο δεν κάνει του παιδιού. Πάντως εγώ από τότε που το είδα αυτό στη μικρή μου, αποφάσισα πως ειδικά για τα παπούτσια θα τις έχω πάντα μαζί μου να τους τα προβάρω πρώτα.

 

Καθονται ωρε κοπελα??? Εμενα εν καθετε.....:oops:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, την πρώτη φορά που τις πήρα μαζί μου, ήταν αξιοπρεπέστατες. Η χαρά του γονιού ένα πράγμα, σου λέω. Τη δεύτερη φορά, κράταγε η μάνα μου απ'τη μία, εγώ απ'την άλλη, η κοπέλα απ'το μαγαζί προσπαθούσε να βάλει παπούτσι και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κάποιος απ'τους γειτόνους φώναξε την ομάδα καταστολής τρομοκρατικού εγκλήματος αλλά αργήσαν λιγουλάκι να έρθουν.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παπούτσια της δικής μου τα παίρνω από το Μούγερ μέσω internet. Ένα ζευγάρι που της πήρα τελικά δεν μου άρεσε στο πόδι της. Τους πήρα τηλέφωνο και τους το είπα. Μου είπαν να τους το στείλω πίσω με κούριερ σε χρέωσή τους και θα μου έστελναν το άλλο που διάλεξα μετά. Μου το στείλαν το παπουτσάκι και δεν μουχρέωσαν μεταφορικά ούτε για το δεύτερο που μου στείλαν.

Link to comment
Share on other sites

Ρϊξτε μια ματιά στα Clarks (http://www.clarks.co.uk). Τα First shoes των Clarks τα ανακάλυψα όταν είχαμε πάει με τον μικρό μας ταξίδι και μας έχουν βολέψει πολύ. Δυστυχώς τα παιδικά δεν τα έχω βρει Ελλάδα, μας τα στέλνουν από Αγγλία όποτε χρειαζόμαστε. Είναι πολύ αναπαυτικά, μαλακά όσο χρειάζεται και με απίθανη τιμή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ρϊξτε μια ματιά στα Clarks (http://www.clarks.co.uk). Τα First shoes των Clarks τα ανακάλυψα όταν είχαμε πάει με τον μικρό μας ταξίδι και μας έχουν βολέψει πολύ. Δυστυχώς τα παιδικά δεν τα έχω βρει Ελλάδα, μας τα στέλνουν από Αγγλία όποτε χρειαζόμαστε. Είναι πολύ αναπαυτικά, μαλακά όσο χρειάζεται και με απίθανη τιμή!!

 

Παρα πολυ ωραια ειναι, να σε ρωτησω ομως μεγεθος πως διαλεγουμε οεο ?? Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να διαλεξω εκει. Φοραμε 20 1/2 ή και 20 αναλογα το παπουτσι. Εκει τι θα τους πω. Πως παει η αναλογια?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem για πατα στ google "shoe size converter uk to europe toddler" και θα σου βγαλεο τα νουμερα. Το 4 Αγγλιας είναι 20 Ευρώπης, τα νουμερα απο οσο εχω συγκρινει με τις μαρκες που εχουμε εδω είναι ΟΚ. Επισης αν πρόσεξες εχει και κάτι γραμματα F,G,...

αυτά αναλογούν στο κουντεπιέ, νομίζω όσο ανεβαίνουν τα γράμματα τόσο πιο φαρδύ είναι το παπουτσι στο κουντεπιε. Εμείς καλυπτόμαστε με το G, που έχουμε γεματη πατουσίτσα!

Είναι πολύ άνετα παπούτσια και μας έχουν βολέψει πολύ. Δεν μπορείς να παραγγείλεις απο το online κατάστημά τους, τα βρίσκεις όμως σε άλλα, εκτός κι αν τα παραγγείλεις από φίλους που μένουν στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem για πατα στ google "shoe size converter uk to europe toddler" και θα σου βγαλεο τα νουμερα. Το 4 Αγγλιας είναι 20 Ευρώπης, τα νουμερα απο οσο εχω συγκρινει με τις μαρκες που εχουμε εδω είναι ΟΚ. Επισης αν πρόσεξες εχει και κάτι γραμματα F,G,...

αυτά αναλογούν στο κουντεπιέ, νομίζω όσο ανεβαίνουν τα γράμματα τόσο πιο φαρδύ είναι το παπουτσι στο κουντεπιε. Εμείς καλυπτόμαστε με το G, που έχουμε γεματη πατουσίτσα!

Είναι πολύ άνετα παπούτσια και μας έχουν βολέψει πολύ. Δεν μπορείς να παραγγείλεις απο το online κατάστημά τους, τα βρίσκεις όμως σε άλλα, εκτός κι αν τα παραγγείλεις από φίλους που μένουν στην Αγγλία.

 

Ευχαριστω κοπελα μου, εχεις καποιο link απο καποιο αλλο online καταστημα? Εγω δεν εχω ακρες καθολου απο Αγγλια δυστυχως.......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία παππουτσάκια είναι αυτά;;;;Τα λάτρεψα!!!

 

Μόνο εάν έχουμε κάποιον στην Αγγλία μπορούμε να τα προμηθευτούμε;

Και εμείς που φοράμε το 22 τι νούμερο αντιστοιχεί στο αγγλικό;5;

 

Πάντως είναι υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε εδώ

http://www.shoesforkids.co.uk/

Δεν γνωρίζω πόσο ασφαλές είναι γι' αυτό ψάξτο.

Έχει ωραία παπύτσια (και η μάρκα start rite είναι παρόμοια).

Εμάς όποτε έχει ταξίδι ο μπαμπάς μας επιστρέφει με 2-3 ζευγάρια για τα ζουζούνια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω τα clarks τα παιδικα τα βρηκα Λαρισα!!!!! Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου μου τα πενευε λεγοντας οτι το εργοστασιο στην Αγγλια υφισταται εδω και 200 χρονια και ειναι αυθεντιες στα παπουτσια. Κιζις λεγεται το μαγαζι και φερνει και τα camper.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω τα clarks τα παιδικα τα βρηκα Λαρισα!!!!! Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου μου τα πενευε λεγοντας οτι το εργοστασιο στην Αγγλια υφισταται εδω και 200 χρονια και ειναι αυθεντιες στα παπουτσια. Κιζις λεγεται το μαγαζι και φερνει και τα camper.

 

Clarks τα παιδικα δεν έρχονται στην Ελλάδα μου είπε ο σήμερα ο Kizis στη Βενιζέλου !!!!

Τώρα που τα βρήκες εσύ ...... δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Tα βρήκα στο http://www.mybabycenter.gr Eχει και τα bobux. Απο τιμές που το έψαξα στα pediped δεν είδα διαφορά καθώς τα μεταφορικά από Αμερική είναι κοντά 15?.

 

Πήρα και εγώ τα pediped από το σάιτ που πρότεινες και είμαι ξετρελαμένη!!

Πραγματικά είναι από τα καλύτερα παπούτσια που έχω δει! Και η εξυπηρέτηση τους ήταν αμεσότατη:τη μια μέρα παράγγειλα και την επόμενη ήταν σπίτι μου!

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση γιατί δεν την ήξερα την μάρκα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...