Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμοκαθαριστής


Carmela

Recommended Posts

Ειμαι νεα μανουλα και θα ηθελα την γνωμη των πιο παλαιων μαμαδων..

Εχω εναν μπομπιρακο 4 μηνων..εχουμε ηδη σταματησει την αποστειρωση και βαζει τα παντα στο στοματακι ( δοντακια γαρ). Με εχει προβληματισει το θεμα καθαριοτητα , αν και προσπαθω να μην ειμαι υπερβολικη..

Σκεφτηκα να παρω εναν ατμοκαθαριστη για να καθαριζω τα λουτρινα, τα παιχνιδακια του, το χαλακι του και γενικως την σκονη απο το δωματιο του

Εσεις χρησιμοποιειτε ατμοκαθαριστη?

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετη με την λειτουργια του...εαν κανω πχ τα λουτρινα , θελουν στεγνωμα μετα, ή κανει "στεγνο" καθαρισμα?

Εχετε καποιον ατμοκαθαριστη να μου προτεινετε που να ειναι βολικος αλλα να εχει και δυνατοτητες?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επείδη ενδιαφέρομαι και εγώ για ατμοκαθαριστή στις παραπάνω ερωτήσεις θα ήθελα να προσθέσω όταν χρησιμοποιούμε τον ατμοκαθαριστή γεμίζει το πάτωμα νερά από τον ατμό;Πώς χρησιμοποιείται;Βγάζετε τα πράγματα που θέλετε να πλύνετε στο μπαλκόνι;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω την ομαδα των moderator για την υποδειξη...

Αν μου προτεινατε κι ολας καποιον δοκιμασμενο ατμοκαθαριστη, πολυ θα με βοηθουσατε...

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ειχα σταματησει την αποαστειρωση στον 3ο μηνα.

εχω ατμοκαθαριστη αλλα δεν τον λειτουργω συχνα.. εχω τον ariete.εκεινο τον κιτρινο.κανει δουλεια. παντως αν θελετε τη γνωμη μου το καλητερο ειναι μια καθημερινη απλη κσθαριοτητα με καποιο ελαφρυ καθαριστικο γεν.χρησης και θαναι ολα καλα! και βασικο ειναι να αεριζεται σωστα ο χωρος.ε τωρα σε ενα καθαρο σπιτι αν βαλει και κατι στο στομα μη τρελαινεστε!χρειαζονται και λιγα αντισοματα!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

σκεφτομαι να παρω μια ηλεκτρικη σκουπα με ατμοκαθαριστη. εχει καμια σας ?? αξιζει ο ατμοκαθαριστης???

Εκανα μια ερευνα και ειναι αρκετα ακριβος, γιαυτο θελω να ειμαι βεβαιη οτι αξιζει!

ευχαριστω

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Mόνο που μπορείς να καθαρίζεις στρώματα και μαξιλάρια από ακαραια αξιζει σιγουρα.

 

υ.γ: πιστευω να γράφουμε για το ιδιο πραγμα :lol::lol:

 

Ποσα ειδη τετοια να υπαρχουν και υπαρχει περιπτωση να μιλαμε για διαφορετικα!? :roll:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου αγόρασε σε μια επίδειξη σε ΄σπίτι στην απίστευτα υψηλή τιμή των 2.000€!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εμένα μου φάνηκε εξωφρενικό το ποσό, και όχι μόνο σε μένα αλλά και σε όποιον το άκουσε.

Εχει και διάφορα εξαρτήματα. Εντάξει, σίγουρα κάνει δουλειά, αλλά το να πλύνεις τα καλύματα από τα μαξιλάρια του σαλονιού, είναι για μένα, εξίσου καλό. Το πιο χρήσιμο που κάνει είναι αυτό για τα ακάραια στα στρωματα. Εγώ που δεν το έχω για παράδειγμα, βγάζω τα στρώματα αραιά και πού, στον ήλιο. Αλλά και πάλι σίγουρα δεν φεύγουν τα ακάραια τελείως.

Αν κόστιζε γύρω στα 200 το πολύ 300 ευρώ, ίσως το σκεφτόμουν. Και πάλι δεν το λέω με σιγουριά. Αλλά για τόσα πολλά λεφτά, δεν θα τα έδινα με τίποτα.

Και το πιο εξωφρενικό ήταν για να της δώσει η εταιρία το εξάρτημα για το σφουγγάρισμα έπρεπε να βρεί η ίδια 3 φίλες της για να γίνει επίδειξη. Και όχι μόνες τους αλλά με τους άντρες τους, γιατί αλλιώς ποιά θα μπορούσε να πείσει τον άντρα της να της δώσει τόσα λεφτά για μια σκούπα;Αυτό το βρήκα άπίστευτα εκβιαστικό, από την πλευρά της εταιρίας. Στο κάτω κάτω, η κοπέλα θα έδινε 2.000 € και δεν δικαιούταν το ανταλλακτικό του σφουγγαρίσματος;;;;;; :roll::roll::roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απαπαπ!!! οχι δεν μιλαω για τετοια τιμη.......ειναι δυνατον???2000 ??? και με τι θα περασουμε τον μηνα???

Μιλαω για τιμη περιπου 300 αντε 400. εχω βρει και πιο κατω http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?1290

 

δηλαδη κατι τετοιο δεν καθαριζει ακαρια??

Να σας πω την αμαρτια μου ρε κοριτσια, αυτο το θεμα με τα ακαρια μου κανει καπως.....θελω να πω, αν ηταν κατι τοσο επικινδυνο, οσοι δεν εχουν ατμοκαθαριστη , θα επρεπε να εχουν προβλημα. ε?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εχω παρει εναν απλο ατμοκαθαριστη, κ μια φορα τον μηνα περναω τα παντα με αυτον.Τωρα δεν ξερω αμα κανει σωστη δουλεια, παντως ολο το σπιτι μοσχοβολαει γιατι βαζω μεσα λιγο μαλακτικο ρουχων,κ μυριζει ολο το σπιτι.Και μιλαμε κανω τα παντα κουρτινες, τοιχους, ταβανια,φωτιστικα τα παντα κ ειναι πολυ φτηνος,δεν θυμαμαι ποσο τον ειχα παρει γιατι ηταν πριν 3χρονια αλλα πανω απο 200 ευρω δεν πιστευω,ισως ηταν κ πιο φτηνος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που μας έβαλες στο λινκ vouraikos φαίνεται καλή. Δεν ξέρω από απόδοση αλλά τουλάχιστον από τιμή, είναι φυσιολογική. Είναι μαζί και κανονική σκούπα ή είναι μόνο ατμοκαθαριστής; Γιατί εγώ προτείνω αν τελικά πάρεις, να είναι μαζί και σκούπα, για να μην μαζεύεις 2 συσκευές στο σπίτι και σου πιάνουν χώρο. Εκτός κι αν έχεις πολύ χώρο.

Πάντως γνωμη μου είναι ακόμα κι αυτά τα 200 ευρώ αν τα δώσεις, να σκεφτείς, αν πράγματι την εχεις ανάγκη,γιατί μαζεύουμε πολλά πράγματα στο σπίτι, και μετά μας πιάνουν άδικα χώρο.

Για παράδειγμα, αν βγαίνουν εύκολα τα καλύματα από τα μαξιλάρια του σαλονιού και μπορείς να τα πλένεις, ή αν μπορείς να βάλεις ριχτάρια, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο να τη χρησιμοποιήσεις για το σαλόνι.

Αυτό που λές για τα ακάραια, συμφωνώ κι εγώ. Σίγουρα αν την είχα σπίτι, θα τα αφαιρούσα από το στρώμα, αλλά να την πάρω μόνο γι'αυτό;Ίσως κάποιο άτομο με αλλεργίες ή άσθμα να έπρεπε οπωσδήποτε να αφαιρέσει τις επιπλέον σκόνες ή τα ακάραια από το στρώμα, γιατί θα επιβαρυναν τον οργανισμό του.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vann έχω απορίες!!!Θα μας τις λύσεις μια που εσύ έχεις τέτοια συσκευή;

Τις κουρτίνες όταν τις περνάς με τον ατμοκαθαριστή, δεν τις "ρουφάει";

Για να περνάς και τα ταβάνια, μάλλον δουλεύει και σαν σκούπα ή εγώ δεν κατάλαβα; :roll: Γιατί στα ταβάνια, δεν χρειάζεται φαντάζομαι ατμός. Στα φωτιστικά βγαίνει ατμός κάτι σαν να τα περνάς με ένα πανάκι;

Αυτό για την μυρωδιά όντως ωραίο!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τις αποριες της mata και εχω αλλη μια. Μετα δεν χρειαζεται σκουπισμα??? Δεν μενει υγρασια θελω να πω.?

Οσο για τον χωρο, κατι γινεται. Τουλαχιστον ακομα εχω. Αυτο που με νοιαζει ειναι να καθαριζει σε γωνιες, σε αρμους, σε φωτιστικα, εκει που δεν τα κανεις καθε μερα και μεχρι τωρα οταν τα κανεις, ουτε καθαριζουν καλα, αλλα ψωφας απο την κουραση.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

MATA o ατμοκαθαριστης δεν ρουφαει οπως η σκουπα απλα βγαζει ατμο,εχει διαφορα εξαρτηματα,εγω ομως που βαριεμαι, χρησιμοποιω μονο το ενα που ειναι λεπτο σαν εξαρτημα σαν βρυσακι, κ απο κει βγαινει μονο ο ατμος.Τα ταβανια τα περναω με τον ατμοκαθαριστη, μονο κ μονο για την σκονη που μαζευουν,κ οντως στα φωτιστικα τα περνας κ μενει πανω ο ατμος αλλα δεν μενει σημαδι,εξαφανιζεται μεσα σε ενα λεπτο.Οσο για την μυρωδια μετα μυριζει ολο το σπιτι,εγω το κανω πολλες φορες κι οταν σφουγγαριζω,βαζω μεσα απορρυπαντικο κ λιγο μαλακτικο .

vouraikos δεν μενει υγρασια πουθενα,οσο για τους αρμους μην περιμενεις θαυματα,εγω πριν αποκτησω την κορη μου,που ημουν τρελη με την καθαριοτητα τους καθαριζα με οδοντοβουρτσα εναν εναν κ γυαλιζαν ειχαν παραμεινει στο αρχικο τους χρωμα,τωρα ομωςςςςςςςςςςςςςςςς αστα να πανε,μονο με την σφουγγαριστρα οτι κανω,γιατι κ μια φορα το μηνα που εχω γυναικα,ντρεπομαι να της πω να μου τους καθαρισει με οδοντοβουρτσα,παντως ηταν πολυ αποτελεσματικη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει έναν μικρό ατμοκαθαριστή, σαν επαναφορτιζόμενο σκουπάκι στο μέγεθος, κοστίζει 50 ευρώ. Σκεφτόμουν να τον πάρω για τους καναπέδες και τα χαλιά όπου κυλιέται ο μπέμπης όλη μέρα. ΝΑ κάνει τίποτα άραγε;;; :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Vann Thank you που μου έλυσες όλες τις απορίες με το παραπάνω κιόλας!!!΄Καθάριζες τους αρμούς με την οδοντόβουρτσα;;;;;;;; :lol::lol::lol: Μπράβο κουράγιο!!!!

Μου θυμίζεις τη μαμα μου που καθάριζε τους μεντεσέδες απ΄την πόρτα και τις κλειδαρότρυπες!!!!! :lol::lol: Καλά που έχεις το μωρό και σε γλίτωσε από την υπεροκόπωση!!! :wink:

Κι εγώ είμαι φαν της καθαριότητας, αλλά κάνω και λίγο την πάπια σε μερικά πράγματα, γιατί μετά από τόσα χρόνια που έχω δεί τί έχει πάθει η μαμά μου από τα πολλά τριψίματα, φροντίζω όσο μπορώ να παραβλέπω κάποια.

Τον ατμοκαθαριστή έχω σκεφτεί κάποιες φορές να τον πάρω, αλλά σκέφτομαι ότι θα ασχολούμαι περισσότερο με τις σκόνες και νομίζω ότι θα αρχίσει να με πιάνει κρίση μια που τα χαλιά μου είναι μάλινα και βγάζουν χνούδια.Αρα, θα κάνω πολύ περισσότερο κόπο από τώρα και πάλι θα μαζεύονται. :?

Δεν ξέρω πάλι...ίσως τον πάρω κάποια στιγμή, αλλά ίσως κάποιον φθηνό και μικρό σε μέγεθος. Δεν θέλω πολλά συρμπάγκαλα να μου πιάνουν χώρο!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

mata ρωτησα χθες την μητερα μου,γιατι εκεινη μου τον ειχε παρει κ απο οτι θυμαται κ εκεινη πρεπει να εκανε 70ευρω,καμια σχεση με τα 200ευρω που ειχα γραψει πιο πανω,δεν εχω κ καλη μνημη.

Κοιτα θεωρω οτι ο ατμοκαθαριστης ειναι απλα για μια μικρη αποστειρωση, κ η αληθεια ειναι οτι δεν θα σε κουραζει,γιατι θα τα περνας ολα μεσα σε 5λεπτα.Οσο για τους αρμους πλεον ειναι περασμενα μεγαλεια,που δεν προκειται να τα ξανακανω.Μακαρι να μπορουσα να στον δανειζα,ωστε να τον δοκιμαζες πριν αποφασιζες να τον επερνες

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει έναν μικρό ατμοκαθαριστή, σαν επαναφορτιζόμενο σκουπάκι στο μέγεθος, κοστίζει 50 ευρώ. Σκεφτόμουν να τον πάρω για τους καναπέδες και τα χαλιά όπου κυλιέται ο μπέμπης όλη μέρα. ΝΑ κάνει τίποτα άραγε;;; :roll:

 

Κι εγω εναν τετοιο ειχα δει και σκεφτομουν να τον κανω δωρο στον εαυτο μου... Αραγε κανει δουλεια ή πρεπει να παρεις μεγαλο και πιο ακριβο για να δεις αποτελεσμα?? :roll::roll:

 

Κατι τετοιο εννοω http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=542&zenid=c46db39327d28dd81041463d11c011e3

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε κατι τετοιο μικρο καταληγω και εγω. Γιατι την αποστειρωση και μονο. αρμους και ακαρια.....λυπαμαι αλλα ουτε προλαβαινω ουτε εχω, 2000 ευρω για να διωχνω τα ακαρια.....ασε που δεν με ενοχλησαν και ποτε!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

mata ρωτησα χθες την μητερα μου,γιατι εκεινη μου τον ειχε παρει κ απο οτι θυμαται κ εκεινη πρεπει να εκανε 70ευρω,καμια σχεση με τα 200ευρω που ειχα γραψει πιο πανω,δεν εχω κ καλη μνημη.

Κοιτα θεωρω οτι ο ατμοκαθαριστης ειναι απλα για μια μικρη αποστειρωση, κ η αληθεια ειναι οτι δεν θα σε κουραζει,γιατι θα τα περνας ολα μεσα σε 5λεπτα.Οσο για τους αρμους πλεον ειναι περασμενα μεγαλεια,που δεν προκειται να τα ξανακανω.Μακαρι να μπορουσα να στον δανειζα,ωστε να τον δοκιμαζες πριν αποφασιζες να τον επερνες

 

Σ'ευχαριστώ Vann για την ενημέρωση!!!!Να είσαι καλά!!!!Αν είναι θα το ψάξω κάποια στιγμή για αυτόν τον φθηνό!Τουλάχιστον αν δεν τον πολυχρησιμοποιώ..να μην κλαίω τα λεφτά μετά!!! :wink::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει ατμοκαθαριστεί απο το lidl με 15 ευρώ!!Δεν είναι πολύ δυνατός αλλα τη δουλειά του τη κάνει.Κάθε φορά που το χρησιμοποιώ ρίχνω λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο και μοσχοβολάει όλο το σπίτι.Τον έχω βολευτεί κυρίως για να φρεσκάρω σακάκια,για τους καναπέδες κυρίως για υφάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...