Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ ψάχνω τα αντηλιακά μου εδώ http://www.ewg.org/2013sunscreen/ . Εξηγώ τι κάνει ο οργανισμός αυτός: αναλύει ένα προς ένα τα συστατικά των αντηλιακών και την επικινδυνότητα τους, παρουσιάζει το φάσμα που καλύπτει κτλ. Στην λίστα με τα πιο αθώα αντηλιακά κι συνάμα αυτά που βρίσκεις και στην Ελλάδα, είναι: aveeno, mustela (αμφότερα σε στικ μορφή) και τα coppertone. Ολόκληρη η λίστα είναι εδώ, αν θες ψάξε να βρείς αυτό που σου ταιριάζει http://www.ewg.org/2013sunscreen/best-sunscreens/best-beach-sport-sunscreens/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλο ειναι να μην παρεις με δεικτη 50 και καλο θα ηταν να προτιμησεις μια μαρκα που να εχει καλυτερα συστατικα απο την frezyderm,μπορει να μην εχει paraben αλλα γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

 

Προτιμησε το apivita eco-bio η το παιδικο σπρευ της lavera και αν ψωνιζεις απο εξωτερικο της Badger θεωρειται το πιο chemical-free αντιηλιακο.

 

 

Παντως αν καταληξεις σε frezyderm εχω δειγματακι,αν θελεις σου το στελνω να το δοκιμασεις ;)

 

 

Eπειδή θέλω να ενημερωθώ, γιατί να προτιμήσω μικρότερο δείκτη προστασίας? Αφού υποτίθεται ότι είναι όλα φυσικά συστατικά, οπότε η αύξηση του δείκτη δεν επηρρεάζει.. Ετσι σκέφτομαι εγώ. Αν μπορείς διαφώτισέ με.

Επίσης θεωρούσα ότι τα προιόντα της frezyderm είναι απόλυτα φυσικά και αβλαβή. Εξήγησέ μου γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο τελικά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή θέλω να ενημερωθώ, γιατί να προτιμήσω μικρότερο δείκτη προστασίας? Αφού υποτίθεται ότι είναι όλα φυσικά συστατικά, οπότε η αύξηση του δείκτη δεν επηρρεάζει.. Ετσι σκέφτομαι εγώ. Αν μπορείς διαφώτισέ με.

Επίσης θεωρούσα ότι τα προιόντα της frezyderm είναι απόλυτα φυσικά και αβλαβή. Εξήγησέ μου γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο τελικά?

Ευχαριστώ.

 

 

Γιατι τα αντιηλιακα με υψηλο δεικτη εχουν πιο πολλα χημικα ;)

 

Περα απο αυτο η διαφορα μεταξυ δεικτη προστασιας 30 και δεικτη 50 ειναι γελοια,το 30 προστατευει κατα 97% και το 50 κατα 98 % ,αυτο που εχει σημασια ειναι η καλη επαλειψη.

 

Οσο για τα frezyderm δεν ειναι ουτε φυσικα ουτε αβλαβη,εαν ηταν φυσικα θα γραφανε για παραδειγμα χωρις PEG-SLS-PG η 100% natural και δεν γραφουν τιποτα γιατι πολυ απλα....δεν ειναι ;)

 

Εχω ψαξει ενα ενα τα συστατικα διαφορων εταιρειων στο http://www.biodizionario.it/ και μπαινω και στο σαιτ που εβαλε πιο πανω η biglove.

 

Oτι αλλο θελεις ειμαι στην διαθεση σου :!:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είσαι πολύ διευκρινιστική. Και έχεις δίκιο, όντως η φρεζυδερμ δεν γράφει 100% φυσικά.. Οπότε μπορεί να μην περιέχει παραμπεν αλλά περιέχει άλλα χημικά, σωστά?

Ημουν ανάμεσα στο frezyderm sun kids nip με δείκτη 50 ( που διώχνει και τα έντομα στην θάλασσα υποτίθεται) και στο sun care infant με δείκτη 25 που απευθύνεται και σε βρέφη ενώ το πρώτο λέει μόνο για παιδιά. Αν έχεις γνώμη από αυτά τα δύο, δεκτή.

Μπορεί να είναι και λίγο off topic, αλλά έλεγα να πάρω και το crilen της frezyderm για αντικουνουπικό.

Επίσης τα δύο αντιηλιακά που μου προτείνεις είναι τελείως φυσικά?

Η μικρή μου είναι 15 μηνών και πρώτη φορά θα της βάλω αντιηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είσαι πολύ διευκρινιστική. Και έχεις δίκιο, όντως η φρεζυδερμ δεν γράφει 100% φυσικά.. Οπότε μπορεί να μην περιέχει παραμπεν αλλά περιέχει άλλα χημικά, σωστά?

Ημουν ανάμεσα στο frezyderm sun kids nip με δείκτη 50 ( που διώχνει και τα έντομα στην θάλασσα υποτίθεται) και στο sun care infant με δείκτη 25 που απευθύνεται και σε βρέφη ενώ το πρώτο λέει μόνο για παιδιά. Αν έχεις γνώμη από αυτά τα δύο, δεκτή.

Μπορεί να είναι και λίγο off topic, αλλά έλεγα να πάρω και το crilen της frezyderm για αντικουνουπικό.

Επίσης τα δύο αντιηλιακά που μου προτείνεις είναι τελείως φυσικά?

Η μικρή μου είναι 15 μηνών και πρώτη φορά θα της βάλω αντιηλιακό.

 

 

Ακριβως οπως τα εγραψες ster :!:

 

Εχω κοιταξει τα συστατικα απο τα frezy και λεω οχι,τα αλλα 3 που σου προτεινα ειναι οκ με κορυφαιο της badger (εγω φετος αγορασα lavera αν και επειδη παμε θαλασσα αργα δεν πολυβαζω)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά.. Μου άνοιξες λίγο τα μάτια.. Θα παραγγείλω στο φαρμακείο το πρώτο που είπες.

Και επειδή είσαι γνώστρια από ότι βλέπω, μήπως έχεις να μου προτείνεις και κάποιο αντικουνουπικό?

Link to comment
Share on other sites

Το apivita ecobio με πόσο δείκτη προστασίας να το πάρω? 30?

 

 

Νομιζω οτι το eco-bio βγαινει μονο σε 30 spf.Εχε ομως κατα νου οτι ειναι λιγο δυσκολο στην επαλειψη,ειναι λιγο στοκος γι"αυτο και προτιμησα το spray της lavera (γενικα τα βιολογικα ειναι λιγο στοκος)

 

Αντικουνουπικο παλι της badger θα σου προτεινω

 

 

http://www.iherb.com/Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389

 

 

http://www.iherb.com/Badger-Company-Organic-Anti-Bug-Shake-Spray-4-fl-oz-118-3-ml/34626

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

κοριτσια η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων.εχουμε ξεκινησει και πηγαινουμε στην θαλασσα αλλα ακομα δεν την εχουμε βαλει.της βαζω αντιηλιακο το οποιο γραφει for kids και προσεξα να ειναι χωρις parabens,αοσμο,χωρις χρωστικα κτλ με 50 δεικτη προστασιας αλλα μια φιλη μας μου ειπε οτι για τοσο μωρο πρεπει να χρησιμοποιω βρεφικο αντιηλιακο.βασικα δεν γνωριζα οτι υπαρχει πιο εξιδεικευμενο απο το kids και οτι υπαρχουν βρεφικα.εχει οντως τοσο μεγαλη διαφορα?ποιο βρεφικο προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η μπεμπα μου ειναι 5 μηνων.εχουμε ξεκινησει και πηγαινουμε στην θαλασσα αλλα ακομα δεν την εχουμε βαλει.της βαζω αντιηλιακο το οποιο γραφει for kids και προσεξα να ειναι χωρις parabens,αοσμο,χωρις χρωστικα κτλ με 50 δεικτη προστασιας αλλα μια φιλη μας μου ειπε οτι για τοσο μωρο πρεπει να χρησιμοποιω βρεφικο αντιηλιακο.βασικα δεν γνωριζα οτι υπαρχει πιο εξιδεικευμενο απο το kids και οτι υπαρχουν βρεφικα.εχει οντως τοσο μεγαλη διαφορα?ποιο βρεφικο προτεινετε?

 

H παιδιατρος μου ειπε να παρω της frezyderm. Ρωτησα την φαρμακοποιο μου και μου ειπε πως μονο η η frezyderm εχει βρεφικο αντιλιακο. Τα kids ειναι για μετα το ετος. Της εχω παρει εδω και 2 μηνες ακομα και για την βολτα με το καροτσι της βαζω λιγο στα μπρατσακια. Ειναι ευαισθητα τα δερματακια τους.

Και εχει δεικτη προστασιας 25. Να ξερεις πως οι πιο υψηλοι δεικτες εχουν χημικα. Μου το εχουν πει ολοι οι φαρμακοποιοι.

 

EDIT: http://www.frezyderm.com/gr/vrefi/adiliaki-prostasia

Αυτα ξερω, αν καποια αλλη μανουλα ξερει καποιο αλλο προιον να μας πει :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουν κι άλλες μάρκες αντηλιακά για βρέφη. Εμείς πέρυσι που ήμαστε περίπου 1 έτους χρησιμοποιούσαμε ένα της Chicco με 50+ δείκτη προστασίας (βέβαια αυτό δεν ήταν βρεφικό αλλά για παιδάκια από 12 μηνών). Ήταν για σώμα και για το πρόσωπο χρησιμοποιήσαμε διάφορα δειγματάκια που μας είχαν δώσει.Φέτος πήραμε της Frezyderm to Kids Sun+Nip (είναι για πρόσωπο και σώμα κι αποτρέπει και τα τσιμπήματα εντόμων). Αυτό σίγουρα δεν έχει parabens, για το περσινό δεν είμαι σίγουρη. Έχω ακούσει κι εγώ ότι οι υψηλοί δείκτες επιτυγχάνονται με χημικά φίλτρα αλλά ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να πάρουμε με τέτοιο δείκτη κι εννοείται το φοράμε πάντα στις βόλτες μας και το ανανεώνουμε όταν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Α. Χωρις parabens, υπαρχουν αντηλιακα με 50 βαθμους.

Β για τις υπολοιπες χημικες ουσιες, παιδια τι εννοειτε φυσικα και χημικα αντιλιακα; Δεν ειναι σαν τα εντομοαπωθητικα-πχ σιτρονελλα για τα κουνουπια. Ποιες φυσικες ουσιες εχουν αντηλιακη δραση; Γιατι αυτο που ηξερα μεχρι τωρα, ειναι οτι το 25 βαθμοι εχει μεν λιγοτερα χημικα αλλα και χαμηλοτερη προστασια, τη μιση για ακριβεια το 50αρι περισσοτερα αλλα και μεγαλυτερη, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχει τα διπλασια χημικα. Και κανενα δεν ειναι χωρις χημικα.

Να βεβαιωθουμε, γιατι δεν θα το ρισκαρα ετσι οπως καιει ο ηλιος, αν ειχε και 70αρι θα τους το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Α. Χωρις parabens, υπαρχουν αντηλιακα με 50 βαθμους.

Β για τις υπολοιπες χημικες ουσιες, παιδια τι εννοειτε φυσικα και χημικα αντιλιακα; Δεν ειναι σαν τα εντομοαπωθητικα-πχ σιτρονελλα για τα κουνουπια. Ποιες φυσικες ουσιες εχουν αντηλιακη δραση; Γιατι αυτο που ηξερα μεχρι τωρα, ειναι οτι το 25 βαθμοι εχει μεν λιγοτερα χημικα αλλα και χαμηλοτερη προστασια, τη μιση για ακριβεια το 50αρι περισσοτερα αλλα και μεγαλυτερη, αυτο ομως δε σημαινει οτι εχει τα διπλασια χημικα. Και κανενα δεν ειναι χωρις χημικα.

Να βεβαιωθουμε, γιατι δεν θα το ρισκαρα ετσι οπως καιει ο ηλιος, αν ειχε και 70αρι θα τους το εβαζα.

 

καλησπερα και απο μενα

οταν λεμε φυσικα φιλτρα ειναι αυτα που αντανακλουν την ακτινοβολια και δεν την απορροφουν οπως τα χημικα.Συνηθως τα περισσοτερα αντηλιακα ειναι συνδυασμος και των δυο.Αυτα που ειναι μονο με φυσικα φιλτρα συνιστωνται ιδιαιτερα στα αλλεργικα\ατοπικα ατομα για αποφυγη δυσανεξιας,εχουν το μειονεκτημα ομως οτι δεν απορροφωνται καλα απο το δερμα.Αφηνουν την χαρακτηριστικη ασπριλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

οταν λεμε φυσικα φιλτρα ειναι αυτα που αντανακλουν την ακτινοβολια και δεν την απορροφουν οπως τα χημικα.Συνηθως τα περισσοτερα αντηλιακα ειναι συνδυασμος και των δυο.Αυτα που ειναι μονο με φυσικα φιλτρα συνιστωνται ιδιαιτερα στα αλλεργικα\ατοπικα ατομα για αποφυγη δυσανεξιας,εχουν το μειονεκτημα ομως οτι δεν απορροφωνται καλα απο το δερμα.Αφηνουν την χαρακτηριστικη ασπριλα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Τα "φυσικα φιλτρα" δεν καταλαβαινω τι ειναι βασικα...ποια ουσια ολα χημικα μου φαινονται σε ολα τα αντηλιακα.... Πηρα δε της avene και αφηνει την ασπριλα που λες. Ομως ειναι 50αρι.

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη αλλα ο ηλιος δεν αστειευεται πια. Θελω να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.μαλλον στην frezyderm θα καταληξω γιατι εχω και αλλα προιοντα και εχω μεινει ευχαριστημενη.παντως και εγω το εχω ακουσει αυτο για τους υψηλους δεικτες οτι εχουν περισσοτερα χημικα...δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η φαρμακοποιος μου ειπε ο ο δεικτης δειχνει ποση ωρα διαρκει η προστασια και απλα θα πρεπει να το ανανεωνω συχνοτερα. Και οτι γιαυτο τα βρεφικα δεν εχουν μεγαλο δεικτη επειδη πρεπει να εχουν πιο αθωα συστατικα.

 

Αν ξερετε κατι διαφορετικο ...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και εμαθα....παραθετω....

 

α) Το 25αρι λοιπον, αν κανεις σκεφτει οτι ενας ενηλικας μπορει να καθησει χωρις αντηλιακο μεχρι 10 λεπτα συμφωνα με τους δερματολογους, ενα μωρο μπορει να καθησει πολυ λιγοτερο, μεχρι 2 λεπτα. το 25αρι, σημαινει οτι σε καλυπτει 25 φορες περισσοτερο σε χρονο, δηλ πρεπει να του βαζεις καθε 50'. Οταν εισαι στη θαλασσα γινεται, αλλα αν πατε ολη μερα βολτα, προφανως δεν ειναι πολυ πρακτικο.

 

β) Οι βαθμοι δεν σημαινουν μονο χρονικα οτι επεκτεινουν την ανοχη στον ηλιο, αλλα εχουν διαβαθμισεισ σε ανυπαρκτη (εως 6 βαθμοι), μετρια (εως 30 βαθμοι) και υψηλη (30 και ανω). 100% δεν καλυπτει κανενα, ομως της πρωτης κατηγοριας, καλυπτουν 0%, της δευτερης κατω του 90%, ενω της τριτης, εως και 97%. Το 25 λοιπον, εντασσεται στη μετρια καλυψη και ειναι στο κατω του 90% και παει αναλογα με την ηλιοφανεια και την ποιοτητα. Το 50αρι δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι λεει καλυτερο του 30 ή του 40 ισως γιατι συνηθως οσοι τα χρησιμοποιουν τα παιρνουν επιτηδες επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα και τα ανανεωνουν συνεχεια.

 

Κατεληξα στο οτι αν βρω ενα με 30 βαθμους εφοσον μας καλυπτει και θα το ανανεωνω ανα μια ωρα, αλλα καλη ποιοτητα, θα παρω εκεινο, αλλιως θα μεινω στο 50αρι και θα το ανανεωνω ανα 1,5 ωρα. Εχει μεν περισσοτερα χημικα, αλλα τα αλλα, δεν εχουν μηδενικα, απλα εχουν λιγοτερα. Πιο αθωα συστατικα δεν εχουν, εχουν πιο μικρη συγκεντρωση των μη αθωων συστατικων.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και εμαθα....παραθετω....

 

α) Το 25αρι λοιπον, αν κανεις σκεφτει οτι ενας ενηλικας μπορει να καθησει χωρις αντηλιακο μεχρι 10 λεπτα συμφωνα με τους δερματολογους, ενα μωρο μπορει να καθησει πολυ λιγοτερο, μεχρι 2 λεπτα. το 25αρι, σημαινει οτι σε καλυπτει 25 φορες περισσοτερο σε χρονο, δηλ πρεπει να του βαζεις καθε 50'. Οταν εισαι στη θαλασσα γινεται, αλλα αν πατε ολη μερα βολτα, προφανως δεν ειναι πολυ πρακτικο.

 

β) Οι βαθμοι δεν σημαινουν μονο χρονικα οτι επεκτεινουν την ανοχη στον ηλιο, αλλα εχουν διαβαθμισεισ σε ανυπαρκτη (εως 6 βαθμοι), μετρια (εως 30 βαθμοι) και υψηλη (30 και ανω). 100% δεν καλυπτει κανενα, ομως της πρωτης κατηγοριας, καλυπτουν 0%, της δευτερης κατω του 90%, ενω της τριτης, εως και 97%. Το 25 λοιπον, εντασσεται στη μετρια καλυψη και ειναι στο κατω του 90% και παει αναλογα με την ηλιοφανεια και την ποιοτητα. Το 50αρι δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι λεει καλυτερο του 30 ή του 40 ισως γιατι συνηθως οσοι τα χρησιμοποιουν τα παιρνουν επιτηδες επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα και τα ανανεωνουν συνεχεια.

 

Κατεληξα στο οτι αν βρω ενα με 30 βαθμους εφοσον μας καλυπτει και θα το ανανεωνω ανα μια ωρα, αλλα καλη ποιοτητα, θα παρω εκεινο, αλλιως θα μεινω στο 50αρι και θα το ανανεωνω ανα 1,5 ωρα. Εχει μεν περισσοτερα χημικα, αλλα τα αλλα, δεν εχουν μηδενικα, απλα εχουν λιγοτερα. Πιο αθωα συστατικα δεν εχουν, εχουν πιο μικρη συγκεντρωση των μη αθωων συστατικων.

 

Τα φυσικά φίλτρα είναι ορυκτά πχ διοξείδιο του τιτανιου. Ο δείκτης του αντηλιακου δεν πρέπει να μας καθησυχάζει,απαιτείται συνήθως μεγάλη ποσότητα για να παρέχει την συνιστωμενη κάλυψη.Συνηθως 2-3 κουταλιες σούπας για τον κορμό και απο 1 για κάθε ακρο.Επίσης δεν προστατεύει απο το μελανωμα αλλα απο άλλους καρκίνους του δέρματος.Γι αυτό χρειάζεται επαγρύπνηση και αποφυγή εγκαυματος ειδικά στην παιδική-εφηβική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είχαμε της green people που ειναι και για πολυ μικρα και βιολογικό και ηταν τέλειο αλλα το βγάζει σε 30 μονο (δεν ειναι χημικό)

Είχαμε και έχουμε επισης ενα άλλο χημικό 50+ οχι βιολογικό αλλα ειδικό για παιδια - δεν κυκλοφορεί ελλαδα αλλα το αναφέρω για να πω οτι δεν πειράζει να ειναι χημικό αρκεί να ειναι για παιδια

 

Ειναι παρα πολυ σημαντικό να μην ειναι τα μικρα στην θάλασσα συνέχεια, το νερό αντανακλά τον ηλιο και ειναι επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και εμαθα....παραθετω....

 

α) Το 25αρι λοιπον, αν κανεις σκεφτει οτι ενας ενηλικας μπορει να καθησει χωρις αντηλιακο μεχρι 10 λεπτα συμφωνα με τους δερματολογους, ενα μωρο μπορει να καθησει πολυ λιγοτερο, μεχρι 2 λεπτα. το 25αρι, σημαινει οτι σε καλυπτει 25 φορες περισσοτερο σε χρονο, δηλ πρεπει να του βαζεις καθε 50'. Οταν εισαι στη θαλασσα γινεται, αλλα αν πατε ολη μερα βολτα, προφανως δεν ειναι πολυ πρακτικο.

 

β) Οι βαθμοι δεν σημαινουν μονο χρονικα οτι επεκτεινουν την ανοχη στον ηλιο, αλλα εχουν διαβαθμισεισ σε ανυπαρκτη (εως 6 βαθμοι), μετρια (εως 30 βαθμοι) και υψηλη (30 και ανω). 100% δεν καλυπτει κανενα, ομως της πρωτης κατηγοριας, καλυπτουν 0%, της δευτερης κατω του 90%, ενω της τριτης, εως και 97%. Το 25 λοιπον, εντασσεται στη μετρια καλυψη και ειναι στο κατω του 90% και παει αναλογα με την ηλιοφανεια και την ποιοτητα. Το 50αρι δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι λεει καλυτερο του 30 ή του 40 ισως γιατι συνηθως οσοι τα χρησιμοποιουν τα παιρνουν επιτηδες επειδη εχουν ευαισθητη επιδερμιδα και τα ανανεωνουν συνεχεια.

 

Κατεληξα στο οτι αν βρω ενα με 30 βαθμους εφοσον μας καλυπτει και θα το ανανεωνω ανα μια ωρα, αλλα καλη ποιοτητα, θα παρω εκεινο, αλλιως θα μεινω στο 50αρι και θα το ανανεωνω ανα 1,5 ωρα. Εχει μεν περισσοτερα χημικα, αλλα τα αλλα, δεν εχουν μηδενικα, απλα εχουν λιγοτερα. Πιο αθωα συστατικα δεν εχουν, εχουν πιο μικρη συγκεντρωση των μη αθωων συστατικων.

 

Ελισα αν το μικρο μπαίνει στην θάλασσα προσπάθησε να το ανανεώσεις πιο συχνά

Το νερό δεν ειναι καλο για τα μικρα - θα παρατηρήσεις οτι μαυριζουμε περισσότερο οταν μπαινοβγαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...