Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλό θα ήταν πριν τα κόψεις να κανεις μια συζήτηση με τον ιατρό σου.Εγώ δεν είχα παρενέργειες αλλα τα έκοψα σταδιακά κ όχι κατ ευθείαν με οδηγία ιατρού φυσικά.Δεν το πήρα προαιρετικά αλλά επειδή είχα αίμα κ ήδη μια αποβολή.Τα έπαιρνα για 3,5 μήνες!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τα παίρνω λίγο πριν μείνω έγκυος μέχρι και σήμερα. Στην αρχή 6 ημερησίως και από τον 4ο και μετά 2 την ημέρα. Μου προκαλούσαν εμετό και ανακατοσούρες αλλά τώρα βρήκα το κόλπο και τα παίρνω λίγο πριν κοιμηθώ. Στον ύπνο δεν καταλαβαίνω τίποτα:mrgreen:

PkDAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΑ1974

 

έπαιρνα utrogestan και στις δυό μου εγκυμοσύνες επειδή είχα λίγο χωρίς απολύτως καμιά παρενέργεια. Μην δίνεις και τόση σημασία στο φυλλάδιο. Οι εταιρείες απλά πρέπει να είναι νομικά καλυμμένες. Εφόσον σου είπε ο γιατρός σου να τα πάρεις μην αγχώνεσαι καθόλου.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

εγωτα πηρα για 1 μηνα περιπου , 6 τη μερα ..ειχα μικρη αποκολληση ,

τρελες καουρες..και 3 κιλα το πρωτο μηνα ....αλλα τωρα ολα καλα ......

βασικα ξαναρχισαν οι καουρες ...και συνολο εχω 7 κιλα ....

αλλα δε θα το ρισκαρα .. να μην παρω τα χαπια , για να μην εχω παρενεργειες στο σωμα μου ..προτεραιοτητα μου το μωρο

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο εσεις που τα πηρατε για καποιο λογο.σιγουρα προεχει η υγεια του εμβρυου.το θεμα το δικο μου ειανι οτι με τελειες αιματολογικες κ ορμονικες εξετασεις.με κανονικη αναπτυξη εμβρυο.κανω ακομα χωριακες οι οποιες ανεβαινουν σαν τρελες κ χωρις προηγουμενο αποβολων,εξωσωματικων κτλ απλα με ιχνη απο μπεζ υγρα τις πρωτες μερες,μου εδωσαν την ιδια ποσοτητα που δινουν κ στις κοπελες με προβληαμα με αποτελεσμα να εχω μονο παρενεργειες οι οποιες εμεσα επιρρεαζουν κ το βρεφος.ενω δεν εχω κανενα απο τα συμπτωματα τις εγκυμοσυνης εκτος την υπνηλια ειμαι ολη μερα διπλωμενη απο την καουρα που τωρα ανακαλυπτω οτι προερχεται απο τα χαπια.για τα κιλα δεν το συζητω πηρα 2μισυ σε 2 εβδομαδες αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που με απασχολει.κοιμαμαι κ πεταγομαι στον υπνο μου απο την καουρα κ κοβω βολτες στο σαλονι μεχρι να ξαναηραμησω.ποσο καλο μπορει να ειναι αυτο για το μωρο μου.εννοειτε οτι ειμαι πολυ προσεκτικη αν δω την παραμικρη κοιλιδα να τα ξαναρχησω.αλλα δεν καταλαβαινω πως μεχρι κ μια 5 ετια πριν ηταν χαπι εκτατης αναγκης κ τωρα χαπι ρουτινας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι προτου παρεις οποιαδηποτε πρωτοβουλια, καλο ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου.. Οπως και να το κανουμε καμια απο εμας δεν ειναι γιατρος..

 

Ασε που αυτα τα χαπια (γιατι κι εγω επαιρνα μεχρι και 6 την ημερα) πρεπει να τα κοψεις σταδιακα και οχι μια κι εξω.. Παντως εμενα παντα μου τα εδινε κολπικα, δεν εχω παρει ποτε απο το στομα.. Ρωτησε τον αν σε ενοχλουν στο στομαχι, μηπως να τα επαιρνες κολπικα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ τα έπαιρνα για 4 μήνες 6 την ημέρα. Όταν είχα διαβάσει τις οδηγίες έπαθα σοκ!Αλλά με καθησύχασε ο γιατρός μου. Εμένα μου δημιούργησαν αρκετή τριχοφυϊα στην κοιλιά. Δράμα! Ευτυχώς μετά την γέννα έπεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Έπερνα τα utrogestan τον 1ο μήνα εντελώς προλειπτικά και ενώ τα σταμάτησα εξαιτίας κάποιων καφέ υγρών που είδα τα ξεκίνησα ξανά μέχρι και τα μέσα του 4ου μήνα,δεν διαπίστωσα κάποια παρενέργεια αν και δεν διάβασα καθόλου τις οδηγίες γιατί όπως με συμβούλεψε και ο γιατρός μου με το που πήρα τα χάπια πέταξα αμέσως το χαρτάκι με τις οδηγίες χωρίς να το διαβάσω καν γιατί το θεωρεί εντελώς ακίνδυνο χάπι που το πέρνουν σχεδόν όλες οι εγκυμονούσες με ή χωρίς πρόβλημα στην κύηση.

 

 

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα χάπια τα έπαιρνα κι εγώ λόγω αιμοραγίας που είχα στον τρίτο μήνα και για ένα μήνα περίπου μέχρι να σταματήσει τελείως το αίμα.Είχα διαβάσει τις οδηγίες αλλά να σας πω και την αλήθεια θεώρησα ότι ο γιατρός μου , τον οποίο σίγουρα εμπιστεύεσαι για να φέρει στο κόσμο το παιδάκι σου , δε θα μου έδινε κάτι που θα προκαλούσε βλάβη στο μωρό.Το μόνο που πρόσεξα πάνω μου κι εγώ είναι μια αυξημένη τριχοφυία!Και να πεις ότι είχα και λίγες...

άντε να έρθει η μπουγατσούλα μου!!!

http://www.parents.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=13440&dateline=1244913168

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι'απο μένα.Να σας πω κι'εγώ οτι τα παίρνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι το τέλος.2 κολπικά κάθε βράδυ.Εσας βλέπω οτι σας είπε ο γιατρός σας να τα παίρνεται για λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

τα χαπια αυτα τα δινουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι ειδικα στην αρχη της εγκυμοσυνης για υποστηριξη.

στις εξωσωματικες σας ενημερωνω οτι περνουμε ακομη περισσοτερα απο 6,εγω εφτασα και τα 9 γιατι ειχα λιγο αιματακι,τα μειωσα σε 8 και θα τα κανω 2 τα οποια μου ειπε ο γιατρος θα τα συνεχισω μεχρι το τελος.

αν διαβαζεται τις οδηγιες απο τα διαφορα φαρμακα που περνουμε θα τρελαθουμε!και την ασπιρινη να διαβασεις εχει παρενεργειες:D

ο γιατρος σας,ειδικα ο γυναικολος ποτε δεν θα σας εδινε κατι που βλαπτει το μωρο!!!

και προσοχη τα συγκεκριμενα χαπια ποτε μην τα κοψεται απο μονες σας,μονο ο γιατρος ξερει ποτε πρεπει να τα σταματησεται.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΡΑ ΥΓΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!:cool:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα επαιρνα κ στις τρεις εγκυμοσυνες μου.η προγεστερονη ειναι μια ορμονη που εκκρινει ο οργανισμος ετσι κ αλλιως οταν εισαι εγκυος.τα χαπια αυτα πολλοι γιατροι τα δινουν με το που θα τους πεις πως εισαι εγκυος.ο δικος μου μου τα εδωσε επειδη ειχα αιμα κ στις τρεις εγκυμοσυνες μου.επαιρνα 3 τη μερα μεχρι τον 4 μηνα.στο τριτο παιδι τα επαιρνα ως το τελος αντι για πρε παρ γιατι ειχα συσπασεις λογω κουρασης.ο γιατρος μου μου ειχε πει εξ αρχης να μη διαβασω το χαρτακι,αλλα εγω το διαβασα κ οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι οι εταιριες ειναι αναγκασμενες να τα γραφουν,και οτι το ωφελος ειναι μεγαλυτερο απο τυχων παρενεργειες.εξ αλλου δεν υπαρχει φαρμακο χωρις αυτες..ακομα κ το ντεπον να διαβασεις,το ιδιο θα δεις.ακομα κ το σιδηρο που ετσι κ αλλιως θα παρεις...γνωμη μου ειναι να εμπιστευτεις το γιατρο σου γιατι αυτος ξερει καλυτερα απο τον καθενα τις αναγκες της εγκυμοσυνης σου.οσο για αυτα που λεν κ οι αλλες κοπελες,τριχοφυια,καουρες,ναυτια κλπ,τα εχεις ουτως η αλλως με την εγκυμοσυνη,μιας κ ειναι αποτελεσματα της προγεστερονης που ειναι το κυριο συστατικο του utrogestan ,αλλα κ η ορμονη της εγκυμοσυνης,οπως ειπα κ πιο πριν.καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι κ μ'ενα γερο παιδι

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χάπια βγαίνουν σε διάφορα mg; Εχω αυτά των 100 και το πολύ είναι 3 ημερησίως με βάση τις οδηγίες τους. Πώς σας έδωσαν 6;

 

Θυμάμαι ότι στη δική μου περίπτωση μου είχε πει να ξεκινήσω με 2 χάπια κάθε φορά ώστε να δούμε αν θα υποχωρήσει η αιμοραγία.Μετά από μια μέρα θυμάμαι ύποχώρησε πολύ και τότε έπαιρνα 1 ανά 8 ώρες.Φαντάζομαι οτι η δοσολογία έχει να κάνει με την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.Εγώ είχα αρκετό αίμα και μάλλον για αυτό μου έδωσε 2 αρχικά.Κι εγώ των 100 είχα.

άντε να έρθει η μπουγατσούλα μου!!!

http://www.parents.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=13440&dateline=1244913168

Link to comment
Share on other sites

και γω πηρα utrogestan για 3 εβδομαδεσ περιπου γιατι ειχα καφε υγρα για μια μερα και μια φορα εβγαλα και αιμα.και γω ειχα αγχωθει για τισ οδηγιεσ που ειχα διαβασει και εγραψα στο φορουμ και ολεσ με κατησυχασανε!!μαλιστα μου ειχε πει καποια οτι η εταιρια που βγαζει το φαρμακο γραφει αυτα στο χαρτι,γιατι σε περιπτωση(1 στο εκατομυριο)που γινει σε καποια να ειναι καλυμενη η εταιρια.και ο γιατροσ μου βεβαια με ειχε καθυσηχασει και μου ειπε "αστο να λεει το χαρτι!!".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

παιδιά Utragestan παίρνω κι εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης 8 την ημέρα. Παντως πιστεύω ότι τις παρενέργειες δεν τις βλέπουμε άμεσα. Προγεστερόνη έπερναν οι γυναίκες τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Σήμερα παρατηρώ τα παιδιά που είναι 14-20 χρονών και είναι όλα τους σαν ερμαφρόδητα. Νομίζεις ότι δεν έχουν φύλο. Το πιο τραγικό πάντως που έχω παρατηρήσει είναι σε δύο παιδιά φίλων, φοιτητές σήμερα, το ένα αγόρι και το άλλο κορίτσι που αναφέρουν ότι δεν έχουν διάθεση για σεξ! Παιδιά στα 20 μου χρόνια δεν κρατιόμουν, ούτε εγώ ούτε οι συνομίληκοί μου! Δεν ξέρω αν αυτό είναι ουσιαστικά παρενέργεια της προγεστερόνης αλλά οι σκέψεις μου σε συνδυασμό με αυτά που γράφουν οι οδηγίες του utragestan εκεί με οδηγούν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον υπερβαλεις!Τα αιτια γιατι η νεολαια ειναι ετσι ψαξε τα καλυτερα στην κοινωνια που ζουν και στον τροπο που μεγαλωνουν παρα στα χαπια!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει παρτο αλλα μην διαβασεις τις παρενεργειες!!!εχει στα αληθεια παρα πολλες αν και εγω ενω το πηρα για 5 μηνες δεν ειδα καμια απολυτως παρενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ, πάλι, είναι απίστευτο αυτό που έπαθα! Στις 8-10 περίμενα περίοδο και μου ήρθε....αλλά δεν έφευγε με τίποτα! Τη 12η μέρα πήρα τον γιατρό μου, ώντας σίγουρη πως πρόκειται για κάποια ορμονική ανωμαλία που μου έτυχε. Μ' έστειλε αμέσως για β΄χοριακή και ηταν 1.101! Μου είπε ότι είμαι ή ήμουν έγκυος! Τρελάθηκα! Έκλαιγα και σκεφτόμουν όλα όσα είχα κάνει ανυποψίαστη τις προηγούμενες μέρες! Καθάρισα τρεις μέρες μια αποθήκη στην ταράτσα, κουβάλησα, έστρωσα και καθάρισα τρία τεράστια χαλιά, κατέβασα, σιδέρωσα και κρέμασα όλες τις κουρτίνες εν όψει χειμώνα και πήγαινα δυο φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, βάζοντας 40 κιλά στο μηχάνημα για κοιλιακούς!!! Α! Και κηνυγούα τον γιο μου που ξεκίνησε να περπατάει και μόλις χθες ωείχε τα πρώτα του γεννέθλια (χώρια το σήκωμα και οι κλοτσιές που μου έριχνε στην κοιλιά! Έκανα δεύτερη χοριακή σε δυο μέρες και υπερδιπλασιάστηκε (2.211)! Και τρίτη μετά δυο μέρες, 3.478. Στο μεταξύ ξεκίνησα με 6 Utrogestan τη μέρα, αλλά πριν βγει η πρώτη χοριακή μου είχα ήδη διαβάσει ό,τι γράφετε όλες σας εδώ και ήξερα ότι θα μου τα δώσει...Πέταξα και θα πετάω το χαρτάκι οδηγιών απ' όλα τα κουτιά που θα ανοίγω. Από χθες έχω μόνο αρκετά καφέ υγρά. Είχα 17 μέρες αίμα (και με πηχτά κομμάτια). Παρ' όλα αυτά ήλπιζα κι ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και πάω ολοταχώςγια την κόρη! Υπέρηχο -αν όλα πάνε καλά- θα κάνω σε 10 μέρες από σήμερα! Αν κάποια έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου μού εδωσε utrogestan 200 mg και μου είπε ένα το πρωί κι ένα το βράδυ. Δεν μου είπε να ξαπλώσω όμως αλλά να πηγαίνω κανονικά στη δουλειά μου.

Η απορία μου είναι η εξής: το βράδυ το βάζω και ξαπλώνω, οπότε μένει μέσα όλο το βράδυ και το πρωί στην τουαλέτα βγαίνουν τα λιωμένα υπολλείμματα. Χθες και σημερα είναι Σαββατοκύριακο και είμαι σπίτι. Αύριο όμως που θα πάω στη δουλειά, αν το βάλω μόλις ξυπνήσω, αυτο δε θα φύγει αμέσως, δεδομένου ότι πηγαίνω στη δουλειά με το μετρό, ανεβοκατεβαίνω σκάλες κλπ.?

Όποια μπορεί, ας μου δώσει τα φώτα της.

Ευχαριστώ πολύ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH μου μην αγχώνεσαι! Αυτό με τα υπολείμματα συμβαίνει με όλα τα κολπικά υπόθετα. Τη δουλειά που είναι να σου κάνει την κάνει. Μην προβληματίζεσαι άδικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το συγκεκριμενο χαπι το επινα, δεν το εβαζα κολπικα (μου ειπε ο γιατρος να μην παιδευομαι εφοσον μπορω να το πιω). Γιατι δεν τον ρωτας; οσον αφορα τις παρενεργιες και εγω ειχα τρελλαθει και ο γιατρος μου τα εγραφε στο κεντρο μανας και παιδιου με ρωτησε γιατι τα επινα. Εμενα ο γυναικολογος μου μου τα εδωσε προληπτικα για να μην εχω αποβολη το πρωτο τριμηνο. Δοξα το Θεο το μωρο μου ειναι υγειεστατο. Στην Αγγλια το χορηγουν στις εγκυμοσυνες οπως εμας το ασβεστιο

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...