Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΡΙΝΟΥΛΑ προετοιμασια χρειαζεται μονο αν εχεις επιπεδες θηλες.Γιατι εγω τετοιες εχω και δεν ηξερα οτι θα μπορουσα να εχω προετοιμαστει και την πατησα...τωρα βγαζω το γαλα με το θηλαστρο και το δινω στο μωρο!

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΝΟΥΛΑ προετοιμασια χρειαζεται μονο αν εχεις επιπεδες θηλες.Γιατι εγω τετοιες εχω και δεν ηξερα οτι θα μπορουσα να εχω προετοιμαστει και την πατησα...τωρα βγαζω το γαλα με το θηλαστρο και το δινω στο μωρο!

 

Η προετοιμασία αυτή μπορεί να γίνει πριν την εγκυμοσύνη ή μέχρι το μήνα που επιτρέπει ο γιατρός (συνήθως επιτρέπουν μέχρι τον 4ο).

 

Αν δεν έχει γίνει η προετοιμασία η μητέρα χρειάζεται βοήθεια στο να μάθει πως να βάζει το παιδί σωστά στο στήθος.

 

Όταν η θηλή είναι επίπεδη θα πρέπει να καταβληθεί μεγαλύτερη προσπάθεια για να μην δοθεί καθόλου μπιμπερό στο μωρό γιατί τότε η πιθανότητα να πάθει σύγχιση θηλής το μωρό είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

Το μωρό θηλάζει κανονικά όταν είναι οι θηλές επίπεδες ή εισέχουσες αρκεί να υπάρχει κάποιος να δείξει στη μαμά πώς να το κάνει (από τις μαίες μάλλον δεν μπορεί να περιμένει πολλά η μαμά μια και οι περισσότερες θηλές είναι ακατάλληλες για θηλασμό σύμφωνα με την "εμπειρία" τους..)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Ρινούλα!!!!

 

Το μόνο που πρέπει να κάνεις τώρα που έχεις χρόνο είναι διαβασμα, διάβασμα διάβασμα.

 

Ξεκίνα από εδώ (που εδω που τα λέμε, έχουμε καλύψει όλο το κομμάτι του θηλασμού για μία μέλλουσα μαμά νομίζω)...και αν μπορείς βρες ένα βιβλίο (της κας Πατσούρου - Θηλασμός μία υπέροχη σχέση ή κάποιο της La Leche League) για να το πάρεις μαζί σου στο μαιευτήριο, μαζί με κανα 2 τηλέφωνα (αν νιώθεις μεγάλη ανασφάλεια) από εθελόντριες της La leche στην Ελλάδα ή απο φίλες σου που θηλάζουν ή έχουν θηλάσει (για ψυχολογική στηριξη).

Αφου δεις τα βασικά, διάβασε τις "Οδηγιες παιδιάτρων προς αποφυγη" για να δεις τι μπορεί να ακούσει κανείς καθώς και την ενότητα "Τι άλλο θα ακούσω", για να χαλαρώσεις!!!! :lol::lol::lol:

 

Εμένα το βιβλίο της La Leche με βοήθησε πολύ κατά τον εξής τρόπο: Το έβλεπαν οι μαίες(???)/νοσηλεύτριες(????) του ορόφου στο Ιασώ που γέννησα και δεν γύρισαν να μου που ποτέ λέξη για το θηλασμό!!!! ....προφανώς το βιβλίο και το μάτι που γυάλιζε τις προειδοποιούσε ότι αν αρχίσουν τις μπαρούφες θα τ' ακούσουν και έτσι με άφησαν στην ησυχία μου με μόνη εξαίρεση, μία φορά που ζήτησα να έρθει η μαία να τσεκάρει αν έχω τοποθετήσει σωστά το μωρό στο στήθος (ήρθε η προϊσταμενη!). :lol::lol::lol::lol:

 

...Πραγματικά τίποτα άλλο δε χρειάζεται να κάνεις (η φύση έχει προνοήσει για όλα) μόνο να ενημερωθείς και γενικά να έχεις το μότο "έσω έτοιμος" (για το τι θα ακούσεις από συγγενείς, φίλους, γιατρούς (παιδιάτρους και γυναικολόγους), μαίες, κτλ.).

 

 

Με το καλό, σου εύχομαι μία υπέροχη γέννα και ένα υγιέστατο μωράκι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Έχω αγοράσει το βιβλίο ΘΗΛΑΣΜΌΣ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΧΕΣΗ και διαβάζω και το site. To άλλο βιβλίο που μου προτείνατε της La Leche ξέρετε που μπορώ να το βρώ? Είναι στα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡINOYΛΑ, με το καλό!!!ετσι φωναζω καμια φορα την κορούλα μου.

 

Μου θυμισες τη δική μου αγωνία όταν ετοιμαζομουν να γεννήσω...

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1933&highlight=

 

 

τα βλεπω τωρα και βαζω τα γελια...στη πραξη ολα ειναι πολυ πολυ καλυτερα....ο θηλασμός ειναι ευκολος και υπεροχος αρκει να βουλωσεις αυτια σε παιδιατρους(πλην εξαιρεσεων) θειαδες κλπ και να κανεις ξεκαθαρο σε ολους αν χρειαστει, την αποφαση σου να θηλασεις.

 

 

και τελος, ενημερωση και διαβασμα....ατελειωτο σερφαρισμα,videos..

 

Να πω και κατι...οσα βιβλια κι αν διαβασα περισσοτερο απο ολα με βοηθησε το φορουμ και οι εμπειρειες απο τα αλλα κοριτσια και φυσικά...η Αγλαϊα....με την ευκαιρια σε (ξανα)ευχαριστω Αγλαϊα!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

της La Leche το βιβλίο υπάρχει μεταφρασμένο και στα ελληνικά, και διακινείται απο την La Leche στην Ελλάδα. Εγω είχα το αγγλικό (The womanly art of breastfeeding). Απο τη στιγμή που ήδη έχεις της Πατσούρου και διαβάζεις και το site....νομίζω δεν χρειάζεσαι τίποτα αλλο!

 

Με το καλό!!!! Αφού ενημερώνεσαι και ξέρεις που να απευθυνθείς, θα έχεις σίγουρα επιτυχία με το θηλασμό, ότι και να σου κάνουν στο μαιευτήριο!...Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι καθόλου για αυτό! Είσαι οπλισμένη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειμαι σιγουρη αν υπαρχει τοπικ με θεμα το στηθος και προετοιμασια για θηλασμο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, αλλα θα ηθελα να ρωτησω, ειναι φυσιολογικο να μην εχει βγαλει το στηθος ουτε μια σταγονα μεχρι την 36η εβδομαδα κυησης? εχω διαβασει περιπτωσεις γυναικων που αρχισαν να εχουν γαλα απο τον 6ο μηνα. Συνδεεται η παρουσια γαλακτος στην εγκυμοσυνη με ομαλη πορεια θηλασμου στη συνεχεια?

Δεν εχω ερθει ακομα σε επαφη με μαια, και δε ξερω αν πρεπει να κανω κατι με το στηθος μου σ'αυτη τη φαση.Απλα, ειναι πολυ μαλακο (αν και οι θηλες δεν ειναι εσωτερικες),και δεν με ποναει καθολου.

Θελω να ελπιζω οτι θα μπορεσω να θηλασω, μου φαινεται πολυ σημαντικο αυτο

Link to comment
Share on other sites

με το καλό!

 

σ'εμένα και στις δυο εγκυμοσυνες το γάλα ήρθε μόνο αφού γέννησα. Επιπλέον,δεν είχα κάνει καμία απολύτως προετοιμασία στις θηλές,και θήλασα και τα δυο μωρά μου-με τη δεύτερη συνεχίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή μόνη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις, είναι να μάθεις όσο πιο πολλά μπορείς για το θηλασμό, ωστέ να ξέρεις τι σου γίνεται, και να μην παρασυρθείς απο ανοησίες γιατρών, φίλων και συγγενών! :wink:

 

Να λες στον εαυτό σου οτι θα τα καταφέρεις ό,τι κι αν γίνει, και θα θηλάσεις το μωράκι σου ο κόσμος να χαλάσει. Δεν είναι απαραίτητο να στάζει γάλα το στήθος πριν γεννήσεις. Μην ανυσηχείς καθόλου γι΄αυτο. Ούτε είναι απαραίτητο να πονάει. Ούτε κι εγώ πονούσα.

 

Κάτι όμως που είναι πολύ σημαντικό, είνα να θηλάσεις μέσα στην πρώτη ώρα αφού γεννήσεις. Αμέσως μετά τη γέννηση, είναι η καλύτερη στιγμή. Και να μην τους αφήσεις να δώσουν μπιμπερό με ξένο, η γλυκόζη, για να μην πάθει συγχιση θηλών.

 

Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα όταν έχεις χρόνο, και θα μάθεις πολύτιμες πληροφορίες για το θηλασμό.

 

Καλή λευτεριά, και μ'έναν πόνο! :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ όταν αναρωτιόμουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και εσύ, είναι οτι κανένα θηλαστικό στον πλανήτη δεν χρειάζεται να προετοιμάσει τις θηλές του για το θηλασμό, εδώ και και 65 εκατομμύρια χρόνια - ο άνθρωπος δεν αποτελεί εξαίρεση!

 

Συμφωνώ απολύτως με τη Χλόη, η καλύτερη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις είναι να ενημερωθείς όσο το δυνατόν πληρέστερα. Δύο είναι οι συντελεστές της επιτυχίας για τον θηλασμό: η διάθεση και η πληροφόρηση που έχουμε.

 

Στον υποθάλαμο του εγκεφάλου μας γίνεται η όλη ενεργοποίηση της διαδικασίας! Οι μαστοί είναι απλώς τα εκτελεστικά όργανα ;)

 

Προσωπικά, ούτε και εγώ είχα καμία παρουσία γάλακτος πριν γεννήσω. Όλα κύλησαν ομαλά και για μένα στο δεύτερο μωρό μου - στο πρώτο όλα πήγαν χάλια, αρχής γενομένης από μια μαία της κακιάς ώρας που μου εγγυήθηκε οτι πρέπει να βάζω οινόπνευμα στις θηλές μου από τον 8ο μήνα..

 

Σου εύχομαι ολόψυχα έναν υπέροχο τοκετό με ένα πλασματάκι γερό που θα ανυπομονεί να μεγαλώσει από το δικό σου γάλα :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ όταν αναρωτιόμουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και εσύ, είναι οτι κανένα θηλαστικό στον πλανήτη δεν χρειάζεται να προετοιμάσει τις θηλές του για το θηλασμό, εδώ και και 65 εκατομμύρια χρόνια - ο άνθρωπος δεν αποτελεί εξαίρεση!

 

Ηρώ

 

σωστα! οντως! μου φαινονται τοσο λογικα αυτα που γραφετε που νιωθω εντελως μπουφος που αγχωθηκα μ αυτο το πραγμα! μεχρι και στον υπνο μου το ειδα τις προαλλες, οτι ημουν στο μπανιο και προσπαθουσα να βγαλω γαλα απο το στηθος μου!

ευτυχως που μου κοψε και δεν εκανα καμια χαζομαρα να πιεσω τις θηλες μου

Link to comment
Share on other sites

Να μη νιώθεις καθόλου μπούφος! Απλώς δείχνεις οτι θα γίνεις μια πολύ καλή μαμά που νοιάζεται για το μωρό της :)

 

Να είσαι καλά!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρεμφερές θέμα,αν ναι,πείτε μου πού να το ψάξω.

Δεν είμαι ακόμα έγκυος.Την Κυριακή ήμουν με μια φίλη μου που θήλαζε το μωρό της και πρόσεξα ότι το στήθος της έχει μεγαλώσει πολύ και τη ρώτησα αν μαζί με όλο το στήθος μεγαλώνει και η ρώγα,ώστε να μπορεί το μωρό να ρουφάει το γάλα πιο εύκολα.

Είδε το δικό μου στήθος που είναι μικρούλι και οι ρώγες μου επίσης μικρούλες και μου είπε ότι θα δυσκολευτώ αρκετά να θηλάσω αλλά εγώ το θέλω πολύ.

Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να ρωτάω κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω, τουλάχιστον όσον αφορά στη ρόγα. Κάπου διάβασα εδώ ότι υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλές (σωστά δεν το λεω?), ίσως να μεγαλώσει κιόλας η ρόγα σου κατά τον θηλασμό.

Τι να κάνουμε, θα βολευτούμε όπως όπως, κι εμείς και τα μπεμπάκια μας! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επειδη εγω την πατησα λογω επιπεδων θηλων και δενθηλασα καθολου,ψαξτε το λιγακι το θεμα...Το μεγεθος του στηθους δεν παιζει ρολο αλλά το μεγεθος της θηλης παιζει,με την εννοια οτι αν ειναι επιπεδη το μωρο πρεπει να τοποθετηθει με άλλον τροπο στο στηθος για να το πιασει.Εγω δεν ηξερα και την πατησα και τωρα αντλω ολα τα γευματα με θηλαστρο...Οταν εβαζα το μωρο στο στηθος παλευε να το πιασει και μετα απο κανα μισαωρο μαχης,εκλαιγε με μαυρο δακρυ κι οταν ρωτουσα τις μαιες στην κλινικη "Μα γιατι κλαιει στο στηθος;;;" με κοιτουσαν σαν χανοι :evil:

Στο επομενο θα ξερω....

Υπαρχει ενα προιον της avent,nipplete λεγεται νομιζω ή καπως ετσι που βοηθαει να μεγαλωσουν οι θηλες.Θα μας πει η Αγλαια περισσοτερα...

Ηθελα να ρωτησω κι εγω γι αυτο το προιον,αν κανει στα αληθεια δουλεια,γιατι εγω αντλω με το θηλαστρο τοσον καιρο και οι θηλες ειναι ανυπαρκτες οπως ηταν.Αυτο αραγε θα βοηθησει για το επομενο μωρο;

 

 

Επισης,νομιζω,οτι ειδικα τα μωρα που οι μαμαδες τους εχουν επιπεδες θηλες,δεν πρεπει να παρουν καθολου μπιμπερο στην αρχη γιατι θα δυσκολευονται ακομη περισσοτερο να πιασουν το στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρεμφερές θέμα,αν ναι,πείτε μου πού να το ψάξω.

Δεν είμαι ακόμα έγκυος.Την Κυριακή ήμουν με μια φίλη μου που θήλαζε το μωρό της και πρόσεξα ότι το στήθος της έχει μεγαλώσει πολύ και τη ρώτησα αν μαζί με όλο το στήθος μεγαλώνει και η ρώγα,ώστε να μπορεί το μωρό να ρουφάει το γάλα πιο εύκολα.

Είδε το δικό μου στήθος που είναι μικρούλι και οι ρώγες μου επίσης μικρούλες και μου είπε ότι θα δυσκολευτώ αρκετά να θηλάσω αλλά εγώ το θέλω πολύ.

Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να ρωτάω κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

Ευχαριστώ!

 

Μόνο αν έχεις επίπεδες θηλές. Και πάλι όμως θα τα καταφέρεις με την κατάληλη βοήθεια. Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει ρόλο. Μιά χαρά μπορείς να θηλάσεις και με μικρό, και με μεγάλο. Κι εγώ έχω πολύ μικρο, και θηλάζω σχεδόν 21 μήνες. :wink:

 

Υπάρχουν βέβαια μερικές εξαιρέσεις, όπως hypoplastic tubular breasts (υποπλασια), δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά. Το στήθος είναι πολύ μικρό με μεγάλες θηλές, και μακριά το ένα από το άλλο. Νομίζω δεν έχει αρκετούς αδένες... Αχ δεν ξέρω πως να τα πω στα ελληνικά, Αγλαία βοηθεια!!! :oops:http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php

Τέλος πάντων, αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις, αλλά ακόμα κι έτσι μια μητέρα μπορεί να θηλάσει, κάνωντας συχνές αντλήσεις για να ανεβάσει την παραγωγή, και παίρνωντας βότανα και φάρμακα όπως το domperidone.

Κι ακόμα κι αν δεν καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά, μπορεί να θηλάσει και να δίνει συμπλήρωμα.

 

Οι περιπτώσεις αυτές όμως είναι ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό. Οι περισσότερες γυναίκες μπορούν και να θηλάσουν, και να παράγουν αρκετό γάλα. Μην ακούς τη φίλή σου και σου μπαίνουν τέτοιες ιδέες. Ψάξ’το μόνη σου, και ενημερώσου. Σ’αυτο το site θα μάθεις πολλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι καθόλου!

Θα μπορέσεις να θηλάσεις κανονικότατα!Αρκεί να το θέλεις.

Διάβασε και τι σου γράφουν τα κορίτσια

κι όταν έρθει η ώρα εδώ είμαστε! :wink:

 

Α και μην ακούσεις κανέναν "ειδικό" ούτε γιατρό ούτε μαία ούτε φίλη

να σε πείσει για το αντίθετο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί παρεμφερές θέμα,αν ναι,πείτε μου πού να το ψάξω.

Δεν είμαι ακόμα έγκυος.Την Κυριακή ήμουν με μια φίλη μου που θήλαζε το μωρό της και πρόσεξα ότι το στήθος της έχει μεγαλώσει πολύ και τη ρώτησα αν μαζί με όλο το στήθος μεγαλώνει και η ρώγα,ώστε να μπορεί το μωρό να ρουφάει το γάλα πιο εύκολα.

Είδε το δικό μου στήθος που είναι μικρούλι και οι ρώγες μου επίσης μικρούλες και μου είπε ότι θα δυσκολευτώ αρκετά να θηλάσω αλλά εγώ το θέλω πολύ.

Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να ρωτάω κάτι τέτοιο αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

Ευχαριστώ!

 

 

Doraki και εγώ είχα επίπεδες θηλές κι όμως τώρα πλέον θηλάζω κανονικά. Στην αρχή ταλαιπωρήθηκα πολύ, γιατί μου έδωσαν από το μαυευτήριο ψευδοθηλές με αποτέλεσμα το μωρό να ρουφάει αρκετό αέρα μέχρι να φτάσει το γάλα στο στόμα του και να κουράζεται εύκολα. Από ότι έμαθα εκ των υστέρων καλό θα ήταν προς το τέλος της εγκυμοσύνης να τραβάς που και που τις θηλές με θήλαστρο ή με εξωλκέα θηλών, ώστε μόλις γεννηθεί το μωράκι σου να είναι προετοιμασμένο το στήθος. Ότι χρειαστείς πάντως όταν έρθει η ώρα η καλή εδώ είμαστε και βεβαίως ότι δύσκολο περί θηλασμού αρμόδια και πολύ κατατοπισμένη είναι η Αγαϊα που μας βοηθάει όλες.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακούστε λοιπόν να γελάσετε...Προ 5ετίας, όταν ακόμα δεν σκόπευα καν να κάνω παιδί, είχα παέι σε έναν γυναικολόγο στη Λήμνο (ήμουν διορισμένη εκεί) γιατι είχα μία ενόχληση στο στήθος. Με το που τελειωνει την εξέταση μου λέει :" Ξέρετε...έχετε επίπεδες θηλές .Ίσως να μην μπορέσετε να θηλάσετε όταν γίνετε μητέρα".Πέραν του ότι μου είχε φανεί παντελώς άτοπο το σχόλιο, τελικά είχε άδικο διότι οι θηλές μου άλλαξαν αφότου ο μπέμπης ξεκίνησε να θηλάζει. Εννοώ πως με τις κινήσεις θηλασμού τις έφτιαξε μια χαρά το πυλάκι μου. Οπότε, μην αγχώνεστε εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω, τουλάχιστον όσον αφορά στη ρόγα. Κάπου διάβασα εδώ ότι υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλές (σωστά δεν το λεω?), ίσως να μεγαλώσει κιόλας η ρόγα σου κατά τον θηλασμό.

Τι να κάνουμε, θα βολευτούμε όπως όπως, κι εμείς και τα μπεμπάκια μας! :D

 

Η μεγάλη θηλή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε ένα μικρό μωρό με μικρό στόμα. Η μικρή ποτέ.

 

Η θηλή δεν μεγαλώνει και δεν έχει λόγο να μεγαλώσει.

 

Οι ψευδοθηλές στο 95% των περιπτώσεων προτείνονται λόγω βλακείας και άγνοιας αυτού που τις προτείνει.

 

Γενικά δεν υπάρχουν ακατάλληλες θηλές για θηλασμό. Κάθε μέγεθος είναι κατάλληλο και κάθε μητέρα μπορεί να θηλάσει ακόμη και με εισέχουσες θηλές ή ψευδοεισέχουσες. Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί άσχετοι με το θηλασμό και τις μισές γυναίκες τις βγάζουν ακατάλληλες για θηλασμό λόγω σχήματος θηλής... όχι χωρίς να εξυπηρετούν συμφέροντα...

 

θα σας παρακαλούσα αν δεν είστε σίγουρες για κάτι να μην το γράφετε γιατί αντί να απαντούμε σε ένα ερώτημα πρέπει να απαντούμε σε πολύ περισσότερα και γίνεται ένα χάος χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βέβαια μερικές εξαιρέσεις, όπως hypoplastic tubular breasts (υποπλασια), δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά. Το στήθος είναι πολύ μικρό με μεγάλες θηλές, και μακριά το ένα από το άλλο. Νομίζω δεν έχει αρκετούς αδένες... Αχ δεν ξέρω πως να τα πω στα ελληνικά, Αγλαία βοηθεια!!! :oops:http://www.007b.com/breast_size_breastfeeding.php

 

Η υποπλασία του στήθους οφείλεται συνήθως σε ορμονικές διαταραχές και η γυναίκα που την έχει το ξέρει. Είναι πολύ σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...