Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αυτό΄το μήν αγχώνεσαι με νευριάζει και εμένα αλλά είναι η αλήθεια.

 

Για Βελονιστή ρώτησα, έμαθα κάποιον, επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ρητά ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα για την ψωριαση. Αλλά ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

Δεν προκαλουν ολα τα χαπια τερατογεννεση μονο η μεθοτρεξατη την οποια την εχω παρει και αυτην πολυ παλια

 

To υποπτο για τερατογενεση μηπως ειναι το Medrol;

Αν ναι, δυστυχως το εχω παρει για ενα διαστημα.:(

Ποια παρομοια χαπια για ψωριαση ενοχοποιουνται για τερατογενεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αληθεια, εχετε να συστησετε καποιον ειδικο επι του θεματος; Εννοω ενα γιατρο που να εχει κανει σωστη διαγνωση ψωριασης στην περιπτωση σας και να εχει δωσει αγωγη αποτελεσματικη

Link to comment
Share on other sites

Sara, εγώ πηγαίνω στο Συγγρός και με παρακολουθεί ο καθηγητής Πετρίδης. Είναι πολύ καλός, γλυκός και καλλιεργημενος πνευματικά άνθρωπος, κερδίζει αμέσως την εκτίμησή σου.

Ομως, εκεί στο Συγγρός υπάρχει και το μοναδικό στην Ελκλάδα ιατρείο ψωρίασης, με γιατρους που ασχολούνται μόνο με αυτήν την νόσο. Δεν γνωρίζω ονόματα, αλλά ίσως είναι καλό να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να συνεννοηθείς.

Τα χάπια που ενοχοποιούνται είναι πολλά αλλά δεν τα θυμάμαι. Ο Πετρίδης δεν τα συστήνει. Το medrol που αναφέρεις είναι καθαρή κορτιζόνη σε μορφή χαπιού. Δυστυχώς όιμως μετά το περας αυτής της θεραπείας, η ψωρίαση επανέρχεται δριμύτερη. Αυτό είναι γενικά το πρόβλημα με την κορτιζόνη.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

O σύζυγός μου πηγαίνει στην Αντωνίου-Βρεττού (τηλ 5223969), που την είχαμε δει αρχικά στις ειδήσεις σε κάτι συνέδρια για την ψωρίαση, και καταφέραμε και τη βρήκαμε μετά. Είναι καλή, και πρέπει να έχει ασχοληθεί πολύ με το θέμα. Το ιατρείο της είναι καθημερινά γεμάτο με τέτοιες περιπτώσεις.

Βασικά αυτή είναι που μας ξεάγχωσε λίγο και μας είπε ότι δεν είναι βαριάς μορφής. Πάντως οι κρέμες που μας έδωσε είναι αποτελεσματικές (αν τις βάζεις..).

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά το θέμα με τις κρέμες θέλει προσοχή,καθώς περιέχουν κορτιζόνη σχεδόν όλες και η μακρόχρονη χρήση τους (που θα είναι μακροχρόνια καθότι η ψωρίαση θα είναι εκεί πάντα και ας το δεχτούμε) δημιουργεί ραγάδες (λέπτινση του δέρματος) δε μου το είχε πει κανείς τότε, πριν χρόνια που ξεκίσησα να κάνω χρήση.Με αποτέλεσμα τώρα να έχω κι άλλο σημείο του σώματος το οποίο και πρέπει να κρύβω επίσης τα χέρια.είναι καλοκαίρι και μόνο κελεμπία δε φοράω.Και δυστυχώς οι ραγάδες δε φεύγουν μονο με laser.Το γράφει και στο χαρτάκι μέσα στο κουτί της κρέμας.ΔΕΝ είναι λύση είναι προσωρινή ανακούφιση και προσοχή για μικρό χρονικό διάστημα.Οι ραγάδες που δημιουργούνται στο δέρμα από την κορτιζόνη είναι μεγάλες και θέλει πολύ προσοχή το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ειλικρινα γαι τις απαντησεις σας.

Σχετικα με τις ραγαδες, εχω ταση να κανω ραγαδες ακομα και σε ασχετα σημεια, πχ γαμπες, απο εφηβη ακομα χωρις προφανη λογο. Τωρα μπορω να το συσχετισω με την ψωριαση φανταζομαι λοιπον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επαναφέρω το θέμα γιατί έμαθα για ένα σωματείο υποστήριξης ψωριασικών ασθενών επ ονόματι ΚΑΛΥΨΩ. Σκοπός του η αντιμετώπιση μη ιατρικών ζητημάτων που συνδέονται με την ψωρίαση.

 

Τηλ. 210 7212002

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειμαι 24 ετων , κανουμε προσπαθιεσ για παιδακι με τον συντροφο μου..

 

ψωριασικη ειμαι απο τα 18 μου..

 

εχω δοκιμασει...πααααααρα πολλα πραγματα...τεραστια ταλαιπορια..

 

και κατεληξα στην ομοιοπαυητικη με τον κ.Κυβελλο

 

και αλλαξα εντελωσ διατροφη , οχι αυγα, γαλα και κρεασ

οχι πολλη ντοματα και οτι ειναι αλεργιογονο...

 

αυτα τα ακολουθησα αυστηρα για 2 χρονια, αποτοξινωθηκε ο οργανισμοσ μου..και εδω και 2 μισι χρονια ειμαι πεντακαθαρη...

 

μοναχα τον χειμωνα..προσεχω ακομη περισσοτερο..μια και μου εμφανιζοντε 1-2 σημαδακια...και με προιδιποιην να ηρεμησω...

διαβασα πολυ για να καταλιξω σε αυτα...

 

οι ψωριασικοι, εχουν συνηθωσ προβλημα με την διασπαση των ζωικων προτεινων...

 

απο τοτε ειμαι χωρτοφαγοσ και καθαρη..

 

με ανησυχει λιγο , το αν μεινω εγκειοσ αν θα αρροστισω ξαφνικα....ελπιζω να μην συμβει τιποτα...

 

φιλια κια κουραγιο...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 34 και ψωριασική από τα 20. Έχω φλυκταινώδη ψωρίαση στα άκρα, ότι και αν δοκίμασα ήταν προσωρινό. Μου είπαν οι γιατροί για κάτι χάπια τα οποία όμως έχουν τρομερές παρενέργειες και δεν τα πήρα. Προς το παρόν το αντιμετωπίζω με ποδόλουτρα, ελαφρόπετρες, κρέμες αλόης κ.α. Απ΄ότι θυμάμαι μου είχαν πει οι γιατροί ότι δεν επηρεάζεται από την διατροφή και ότι είναι ψυχοσωματική αυτοάνοση πάθηση. Για τα βιολογικά φάρμακα δεν το έχω ψάξει ακόμη. Περαστικά (όσο θα μπορούσε να είναι) και υπομονή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nai οντωσ λενε πωσ δεν επειρεαζεται απο την διατροφη αλλα ειναι μεγαλο ψεμμα, αρκει να αλαξει καποιοσ την διατροφη του και μεσα στον μηνα βλεπει τεραστια διαφορα..(συνηθωσ)..

 

δεν χανει κανεισ τιποτα να δοκιμασει.. αρκει να εχει ισοροποιημενη διατροφη..

 

φιλη μου...εσυ με 3 παιδακια...οταν εμεινεσ εγκυοσ και κατα την διαρκεια..χειροτερεψεσ?

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι 35 ετων και πάσχω από ψωρίαση.

Εκδηλώθηκε στην εφηβεία μου στην πρωιμη μορφή της και επανεμφανίστηκε μετά τον τοκετό σε εκτεταμένη πλεόν μορφή.

Οι αγωγές που κατα καιρούς μου δίνουν από το "Συγγρός" δεν έχουν αποτέλεσμα και προσανατολίζομαι στις ενέσεις με τα βιολογικά φάρμακα.

Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποια κυρία/κυριος που να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα και έχει λάβει αγωγή με βιολογικά φάρμακα, αν υπήρξε κάποια παρενέργεια που θα πρέπει να έχω κατά νου, όπως επίσης - και το σοβαρότερο- αν κληροδοτέιται η ασθένεια στα παιδιά.

 

Ευχαριστώ

η ομοιοπαθητικη βοηθαει πολυ σε αυτα.το εχεις κοιταξει καθολου?
Link to comment
Share on other sites

η ομοιοπαθητική δεν μου έκανε τίποτα.

 

η διατροφή δεν επηρεάζει, αναφέρεται παντού στην βιβλιογραφία. Η ψωρίαση επιτείνεται ή μειώνεται ανάλογα με την ψυχική μας κατάσταση. Η διατροφή μπορεί να βοήθησε στο να νιώσεις καλύτερα΄και αυτό είχε αποτέλεσμα στην νόσο.

Link to comment
Share on other sites

dudu έχουν περάσει χρόνια από την πρώτη εγκυμοσύνη αλλά στην δεύτερη και στην τρίτη που είμαι τώρα, βρίσκομαι στην καλύτερη φάση. Δεν ξέρω τη επηρεάζει και είμαι καλύτερα οι ορμόνες; η διατροφή;, η ψυχολογία; θα σε γελάσω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει σε δερματολόγο εδώ και χρόνια, όπως είπα πιο πάνω προσπαθώ και το καταπολεμώ με τον δικό μου τρόπο. Βέβαια κάθε μορφή είναι διαφορετική. Εμένα υπάρχει πρόβλημα στα άκρα οπότε με τις κρέμες με κλειστό παπούτσι με πετικιούρ βολεύομαι κάπως και δεν αισθάνομαι άσχημα από αισθητικής άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο που ειναι υπευθυνο για τερατογεννεσεις ειναι methotrexate, αλλα αν θυμαμαι καλα και το neotigason.

Τωρα για το θεμα διατροφης πιστευω πως καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στην ψωριαση. Δηλαδη αλλος με αλλαγη της διατροφης βελτιωνεται οπως αλλος εγινε καλα με ομοιπαθητικοι.΄Αλλοι δεν ειναι ανεπιδεκτοι βλεπε εμενα που δεν γινεται καλα με καμια εναλλακτικη μεθοδο. Και φυσικα εχω ακουσει για περιπτωσειες που εγιναν καλα με βελονισμο. Ας πουμε στα νεοραλ ανταποκρινετια πολυ καλα ο οργανισμος και καθαριζω σχετικα ευκολα και γρηγορα. Φυσικα οχι μονιμα. Επισης η θαλασσα και περισσοτερο ο ηλιος βοηθανε πολυ. Ενω σε αλλους επιδεινωνουν τα συμπτωματα.Παντως ειμαι της αποψης να μην το βαζουμε κατω και να μην μας πιανουν οι κομπλεξισμοι. Παλιοτερα και εγω θαλασσα με τα κυαλια , φουστες απαγορευμενε, ερωτησεις πολλες. Τωρα πια τα συνηθισα και οποιος θελει ας κοιταει και ας ρωταει. Τον απανταω κιολας χωρις προβλημα. Τι να κανουμε...Υπαρχουν πολυ χειροτερες ασθενειες και να λεμε οτι πραγματικα εχουμε την υγεια μας.

Στην εγκυμοσυνη εμενα βοηθησε η θαλασσα πολυ γιατι ηταν καλοκαιρι οι πρωτοι μηνες οποτε ηταν καλα οπως επισης γενικα το δερμα μου βελτιωθηκε αυτην την περιοδο. Στο τελευταιο τριμηνο αρχισε η κατω βολτα και απο τοτε προσπαθω να συνελθω(7μηνων το μωρο). Αλλα σας το λεω θαλασσα θα παω και το μπικινακι θα το βαλω..Και τελευταια να πω και στα κοριτσια περισσοτερο με τοσα χαπια που εχω παρει απο 15 χρονων ευχαριστω το θεο που μου εδωσε υγιεστατο κοριτσακι και εχουμε και συνεχεια θελω να πιστευω. Γιαυτο μην το βαζουμε κατω αγορια και κοριτσια θα το βλεπουμε το ποτηρι μισογεματο. Και μην με βλεπετε ετσι εχω περασει μεγαλο ζορι απο ολες τις πλευρες μαυτο το θεμα... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά σε όλους,

 

Ας μην είμαστε απόλυτοι στο τι κάνει εν τέλει καλό και τι δεν κάνει.Καθότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο οργανισμός αντιδρά αναλόγως.

Δεν έχει αποδειχτεί μέρχι ώρας για παράδειγμα πως η διατροφή επηρεάζει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο και μην ξεχνάμε οτι κανείς γιατρός δεν προτείνει ειδική διατροφή.

 

Υπαρχουν εναλλακτικές θεραπείες,δοκιμάζεις και αν βλέπεις οτι λειτουργούν συνεχίζεις.Αυτό που πρέπει να προσέξουμε θεωρώ πως είναι οι παρενέργειες.

 

Επειδή υπάρχει κόσμος που τώρα πρωτοεμφάνισε ψωρίαση και ψάχνει περισσότερα για το θέμα, μπορεί να δει και το forum εδώ, ας είμαστε πιο φειδωλοί στις δηλώσεις μας.

 

Εγώ έχω ψωρίαση σχεδόν 10 χρόνια τώρα ξέρω τι να προσέχω.Αλλά δε θα είναι και ότι καλυτερο να διαβάσει κάποιος στο post του/της Dudu ''το ότι δεν επηρεάζει η διατροφή την ψωρίαση είναι ψέμα.Αρκεί να αλλάξει κάποιος τη διατροφή του και θα δεί αποτελέσματα μέσα στο μήνα''

 

Ελπίζω να μη σε λάβει σοβάρα υπόψη κανένα 18χρονο παιδί και γίνει χορτοφάγος ή πιεστεί για να αλλάξει διατροφικές συνήθειες.Αυτό άλλωστε θα μπορούσε να φέρει και τα αντίθετα αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ενοειτε πωσ ο καθενασ δοκιμαζει και ψαχνωντασ βρισκει τον προσοπικο του δρομο προσ την ιαση...

 

απλα ξερα πολλα ατομα που αλαξαν ετσι την διατροφη και ειδαν τεραστιεσ αλαγεσ..

 

δεν το λεω εγω, τα γεγονοτα το λενε.

κι εγω 18 χρονων ημουν οταν αρρωστησα...και επι 3 χρονια το σωμα μου ηταν 85% καλυμενο...μακαρι να ειχε βρεθει τοτε καποιοσ να μου πει...ξερεισ...για δοκιμασε να αλαξεισ διατροφη μπασ και... και να μην χρειαζοταν να ζησω ολο αυτο το μαρτυριο..

 

... αντε και καλη μασ υγεια..

 

και πολλα μπανακια...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σε μενα το προβλημα παρουσιαστηκε οταν ημουν πολυ μικρο παιδακι, 4-5 χρονων. στη παιδικη και εφηβικη ηλικια ειχα εξαρση. ποδια,χερια, τριχωτο κεφαλης. ειχαμε παει σε πολλους γιατρους και ειχαμε δοκιμασει πολλες θεραπειες,με φτωχα αποτελεσματα.

 

μετα τα 18, σχεδον ως δια μαγειας, αρχισε να παρουσιαζει υφεση το προβλημα, χωρις να εχω κανει εγω κατι γι αυτο, περα απο την butavate, μια κρεμα που χρησιμοποιω ακομα και σημερα (οχι σε καθημερινη βαση)

 

σημερα στα 30 μου,ειμαι σχεδον απαλλαγμενη.ελαχιστα σημαδια στους αγκωνες που φαινονται σαν μικρη ξηροδερμια, φευγουν αμεσως μολις χρησιμοποιησω butavate. (ρωτηστε γι αυτην τη κρεμα, και χρησιμοποιηστε τη αν σας δωσει το οκ ο γιατρος σας... νομιζω ειναι πολυ καλη,μαλακωνει πολυ τα σημαδια)

 

εχω μια μικρη ανησυχια σε σχεση με την εγκυμοσυνη και μετα το τοκετο, αν ξαναφουντωσει η ασθενεια λογω ορμονικων αλλαγων, αλλα προς το παρον ειμαι οκ.ελπιζω μονο να μην παρουσιασει το παιδι το ιδιο προβλημα, γιατι δυστυχως εγω το κληρονομησα απο το πατερα μου. (σε πολυ ελαφρια μορφη βεβαια εκεινος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω το επαθα απο 2-3 χρονων. Στην εφηβεια επιδεινωθηκε σε ολο το σωμα εκτος απ το προσωπο και το καταπολεμησα με διαφορες αλοιφες. Μονο τα καλοκαιρια δεν ειχα, βοηθησε πολυ η θαλασσα και ο ηλιος. Φετος το καλοκαιρι δεν με ειδε καθολου ο ηλιος κ θαλασσα και μετα την γεννα χειροτερεψα και ειδικα στα ποδια και πελματα. Μαλλον επιδεινωθηκε απ την επολοχεια καταθλιψη..

Αλοιφες δεν χρησιμοποιω διοτι με ενοχλουν που κολλανε στα ρουχα.

Θα το ψαξω για βελονισμο που λετε... :cool:

.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ & ΠΑΛΙ!

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΡΙ ΜΕ ΜΠΑΝΙΑ Κ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ -ΠΛΕΟΝ- ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΑ ΕΝΕΣΙΜΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ. ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ Κ ΜΑΝΤΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2.

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ-ΚΑΠΟΙΑ (ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ) ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?

 

ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά είδα τα σχόλια για την ψωρίαση.Έχω και εγώ από 10 χρονών και τώρα είμαι 32.Πολύ δύσκολα ήταν τα πρώτα χρόνια! :cry: Δεν έβρισκα γιατρό σωστό να μου πει τι έχω :evil: , να μου δώσει σωστή αγωγή :evil: ...

πέρασα πολλά και λάβετε υπόψιν πως η περίπτωση μου δεν είναι από τις πιο σοβαρές.Στην Ελλάδα πρέπει να γίνουμε οι ίδιοι γιατροί για να θεραπευτούμε :shock:

Μπορώ να γράφω για ώρες πόσα πέρασα , αυτό που θέλω είναι να σας προτείνω βελονιστή που μπορεί να βοηθήσει αναλόγως βέβαια την περίπτωση.Σίγουρα σε αυτή την ασθένεια ποτέ δεν ξέρεις όμως σίγουρα αυτός ο γιατρός θα σας μιλήσει ειλικρινά για κάθε περίπτωση.Μπορεί να σας πει είναι τόσο σόβαρη η περίπτωση που δεν αξίζει να προσπαθήσετε , ή μπορεί να σας πει σίγουρα θα βοηθήσει,ή μπορεί να σας πει από την αρχή δεν ξέρω ,τουλάχιστον είναι ειλικρινής.

Δεν θέλω να φανεί πως τον διαφημίζω, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει e-mail.Είναι Αμπελόκηπους καθημερινά εκτός ΣΒΚ.

Καλό κουράγιο σε όλους μας :D και αυτό που προτείνω είναι να βοηθάμε και εμείς λιγάκι τον εαυτό μας με αυτό που αντιμετωπίζουμε :D Είναι τρόπος ζωής :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους...

σήμερα πήγα στον δερματολόγο-για κάτι άλλο αλλά και να ρωτήσω για τις βιολογικές ενέσεις- και μου είπε κατά ενθουσιασμένος :roll: για την επανάσταση που έχει γίνει για την θεραπεία της ψωρίασης! ! μου ανέφερε τα παρακάτω enbrel-raptiva-humira-remigate...και μπαίνοντας να τα ψάξω στο ιντερνετ έπεσα στην σελίδα σας και επειδή και εγώ είμαι παθών θα ήθελα να καταθέσω την δική μου περίπτωση....έχω ψωρίαση εδώ και 7-8 χρόνια από τα 30 μου. μετά από τρία χρόνια που δεν είχα κάνει γι'αυτήν -επείδη έτσι μου έλεγαν όλοι ότι δεν υπάρχει κάτι και όχι στις κορτιζόνες- πήγα σε έναν ομοιοπαθητικό, ο οποίος μου έδινε σταθερά ένα φάρμακο, το οποίο ήταν 'αντικαθλιπτικό' μπορώ να πω και πολυβιταμίνες για το στρες και το δέρμα. πράγματι (πιο νέος βέβαια τότε) το πρώτο κιόλας καλοκαίρι της θεραπείας που το συνδίασα με αρκετό 'λιώσιμο' στον ήλιο ήρθε και καθάρισε!

Μου ξαναεμφανίστηκε μετά από 3 τρία χρόνια -έχοντας διακόψει τις βιταμίνες και με άγχος που δεν κοίταξα να ελένξω, κούραση (πολύ πιθανόν και κακή διατροφή) και κατανάλωση αλκόολ!

Από τότε άρχισε ένας κατήφορος που όλο χειροτέρευε και τελικά τον ΝΕΟ2007 ξεκίνησα πάλι ομοιοπαθητική.

θεωρώ ότι σε εμένα έσκασε έξω, από το πολύ άγχος.

έχω προμηθευτεί και εγώ κάποια πράγματα από το δίκτυο αλλά δεν είδα κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο.

λίγο, (ΠΡΟΣΟΧΗ) λίγο που σημαίνει δεν θεραπεύει, με βοήθησε το αργανέλαιο, ένα λάδι από το Μαρόκο. Αλλά δεν θεραπεύει. μόνο παίρνει την ξηροδερμία χωρίς να το παπαριάζει.

μία συνταγή από το θιβέτ που μου πήρα απο την Αμερική τίποτα σε εμένα.

στην τελευταία φάση τώρα που είμαι μαζί με την οποιοπαθητική (πάντα πλέον) αγόρασα και ένα βιβλίο από την Αμερική που ο συγγραφέας και γιατρός του, λέει ότι πρέπει να γίνει μία αποτοξίνωση στον οργανισμό.

Η αλήθεια νομίζω ότι είναι από μόνη της αυτή η πάθηση σε ρίχνει ψυχολογικά και γεμίζει και με τοξίνες ο οργανισμός.

για να είμαι ειλικρινής δεν την ακολούθω αρκετά αλλά παίρνω κάποια φυτικά χάπια που αποτοξινώνουν μαζί με κάποια ένζυμα για την λειτουργία του εντέρου (και επειδή είμαι αγχώδης, τώρα διάπιστωσα ότι με το άγχος μου πεπτικό μου σύστημα δεν λειτουργεί καθόλου καλά). εκείνος λέει πως πρέπει να κόψει κανείς τελείως το χοιρινό, την ζάχαρη και όλα τα αλεύρια καθώς και από φρούτα μόνο τα 5% γλυκά μπορεί κανείς τρώει και αυτά ελάχιστα!

φέτος το καλοκαίρι πήγα κάπως καλά, δηλαδή από της διακοπές είχε μείνει μόνο ένα 30%. αλλά την έβλεπα να επιστρέφει τώρα έχει γυρίσει περίπο στο 65-70% και για αυτό δοκίμασα το βιβλίο. το οποίο βέβαια είμαι πολύ στην αρχή αλλά νομίζω την συγκρατεί. το κακό με εμένα είναι ότι έχω άγχος πολύ, καπνίζω και καταναλώνω και αρκετή ζάχαρη στην διάρκεια της ημέρας. το καλό είναι ότι εδώ και 15 ημέρες τρώω ένα γεύμα που είναι χόρτα με στάρι και τυρί και που με ευχαριστεί και μπορώ να συνεχίσω...Επίσης κάποιος που είχε -όπως είπε ψωρίαση αλλά μπορεί να ήταν στην αρχή ή δεν ξέρω τι άλλο- ότι του πέρασε με την αλοιφή traumeel s, η οποία είναι ομοιοπαθητική και είναι για τραυματισμούς.

Για να είμαι ειλικρινής εμένα με βοηθάει και την χρησιμώ (ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΟΜΩΣ).

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να βοήθησα...και όταν επιστρέψω να σας βρω όλους καλύτερα...και στο κάτω-κάτω είναι μόνο αισθητικό το θέμα και υπάρχουν και χειρότερα (τα λέω για να το ακούω)....

bbs

:wink: καλή συνέχεια............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.

 

ηθελα και εγω να πω καποια πραγματα για την ψωριαση.

Μην παιρνεται βιολογικα εχουν τρομερες παρενεργειες και δεν αξιζει να το ρισκαρεις.Γνωστος μου ετρεχε σε γιατρους για το συκωτι του,κριμα δεν ειναι?Εκτος απο συκωτι πειραζει και στα νευρολογικα και αναπνευστικα.Οι γιατροι δεν καταλαβαινουν γιατι δεν το εχουν ζησει,αν καποιος δικος τους ανθρωπος ειχε σιγουρα δεν θα εδιναν βιολογικα γιατι ξερουν καλα τις παρενεργεις.Τα βιολογικα δεν κανουν κατι απλα το κλεινουν στον οργανισμο και οταν σταματησεις τοτε θα υπαρξει και εξαρση.

Επισης εξαρταται και οργανισμος του καθενος σε καποιον μπορει να μιν βηθησει καθοκου και να βοηθησει καποιο αλλο βιολογικο.Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να μπει καποιος στην διαδικασια να πειραματιζεται σε ολα μεχρι να βρει το καταληλο βιολογικο.Αν αγαπαμε τον εαυτο μας τοτε καλυτερα να μην μπουμε στην διαδικασια αυτη.Εχει η θεια μου 22 χρονια την ψωριαση πηρε για λιγο τα νεοραλ και 3 βδομαδες την μεθοτρεξατη μεχρι που εβγαλε ερπη μεσα στον κολπο.Πλεον δεν παιρνει τιποτα απολυτως,το εχει αποδεχτει και εχει καθαρισει πολυ.Ελεγχο του αγχους χρειαζεται και οσο καλυτερα εισαι ψυχικα τοσο καλυτερα για την ψωριαση.

Ολα τα φαρμακα αυτα βοηθανε στην ψωριαση αλλα αν ειναι απο πισω να ακολουθουν αλλα προβληματα απο τισ παρενεργειες τι κανεις??Και αν δεν φανει τιποτα τωρα πιθανον σε 10 χρονια να εμφανιστουν τα προβληματα και αντε τρεχα.

Απλα δυστυχως στην Ελλαδα ειμαστε λιγο πισω και ο κοσμος ακομα να καταλαβει την ψωριαση,πολλοι δεν ξερουν καν τι ειναι.

Ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...