Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου ζητάει να μάθει μπαλέτο


Recommended Posts

Η γλυκιά μου τετράχρονη είναι στο προνήπιο και για να απασχολείται δημιουργικά μερικά απογεύματα πηγαίνει 3 φορές την εβδομάδα σε κολυμβητήριο. Όλα πήγαιναν τέλεια, στην πισίνα τρελαίνεται ενώ ανεβαίνει κάθε βδομάδα επίπεδο και οι δάσκαλοι έχουν ενθουσιαστεί μαζί της. 'Ωσπου πριν λίγες μέρες είδε ένα κοριτσάκι ντυμένο μπαλαρίνα με τουτού. Αυτό ήταν. Από τότε δεν θέλει να πάει πισίνα και μου ζητάει συνεχώς να την γράψω σε σχολή μπαλέτου. Πήγαμε λοιπόν χτες σε μια σχολή που γνωρίζω πολλά χρόνια την ιδιοκτήτρια/μπαλαρίνα και μας είπε ότι πρέπει να έχει συμπληρώσει τα πέντε για να την δεχτούν και επειδή στο σχολείο της έχουν μουσικοκινητικό μάθημα είναι πολύ καλή προετοιμασία μέχρι να συμπληρώσει τα πέντε.

Τι να κάνω?? Να σταματήσει την πισίνα αφού πηγαίνει τόσο καλά? Να την πάω σε μια άλλη σχολή χορού που δέχονται μικρότερα παιδάκια, αφού θα κάνουν περίπου ό,τι κάνουν και στο σχολείο (τσάμπα τα δίδακτρα δηλαδή) μόνο και μόνο γιατί της αρέσει η στολή? Άλλη επιλογή είναι να την απασχολεί μια κοπέλα που μένει στο διπλανό μας σπίτι και είναι ελληνοαμερικανίδα/δασκάλα αγγλικών.

Πείτε μου την άποψή σας σας παρακαλώ!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δική μου κόρη πάντως ξεκίνησε μπαλλέτο (δεν είναι ακριβώς μπαλλέτο σε αυτήν την ηλικία) όταν ήταν 3 χρονών και 9 μηνών. Και το ξεκινήσαμε γιατί περίμενε η κακομοίρα να πάει προνήπιο πως και πως και δεν την πήρανε στο δημόσιο νηπιαγωγείο. Επειδή ήθελα και ήθελε να απασχοληθεί με κάποια δραστηριότητα ξεκινήσαμε λοιπόν μπαλέτο και από τότε μέχρι σήμερα (που είναι 8 χρονών) είναι ενθουσιασμένη με το μπαλλέτο. Επιπλέον έχει κάνει ένα κορμάκι εκπληκτικό και έχει αποκτήσει ένα πολύ όμορφο στήσιμο στο σωματάκι της.

Link to comment
Share on other sites

να βρεις αλλη σχολή που να παιρνει μικρότερα παιδιά. μπορω να οσυ συστησω...

αλλα να συνεχισετε και το κολυμβητηριο. προνηπιο είναι... μπορει να κανει 2 φορες τηνεβδομαδα το ενα, 2 φορες την εβδομαδα το αλλο.

πού μένεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο γιος μου μου ζήτησε να πάει tae kwon do, ήμουν πολύ αρνητική στην αρχή, ούτε από έξω δεν περνούσα , δε φανταζόμουν τότε ότι μετά από 5 χρόνια θα έβγαινε 2ος στο πρωτάθλημα...:)

 

Θέλω να πω με αυτό ότι είναι πολύ σημαντικό να ακούμε τι θέλουν τα παιδιά μας, γιατί ίσως αυτή να είναι η κλίση τους.

 

Θα μπορούσες να κάνεις κάτι συνδιαστικό, όπως 2 φορές κολυμβητήριο και 1 φορά μπαλέτο την εβδομάδα. Έτσι ούτε τα μαθήματα κολύμβησης θα χάσει -που είναι πολύ σημαντικά και για την ασφάλειά της- αλλά και το κέφι της θα γίνει, χωρίς να είναι υπερφορτωμένη η βδομάδα της, κι έτσι θα έχει και χρόνο για παιχνίδι - που είναι το πιο σημαντικό στην ηλικία της-

 

Φιλικά πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.

Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.

Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.

 

την ξερω την κυρια βενιέρη. πολύ καλή!

πού πηγαίνουν στη νεα ερυθραία;

θεωρω οτι δεν ειναι χασιμο χρονου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αννα στο αρσακειο δε κανουν κολυμβηση? η οχι ακομα σε τετοια ηλικια?

Στο Αρσάκειο αρχίζουν από τη δευτέρα δημοτικού πισίνα και δεν κάνουν και πολλά πράγματα απ'ο,τι μου έχουν πει.

Στο κολυμβητήριο πήγαμε για ένα μήνα πριν το καλοκαίρι και την βοήθησε τόσο πολύ που όταν πήγαμε στη θάλασσα κολύμπησε σε λίγες μέρες χωρίς κανένα βοηθητικό (μπρατσάκια ή σωσίβιο), έκανε απίστευτα μακροβούτια στα βαθιά και τώρα που ξαναγυρίσαμε της μαθαίνουν τα διάφορα στυλ κολύμβησης (ελεύθερο, ύπτιο). Πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει πολύ καλή εξέλιξη αν ήθελε να το συνεχίσει.

Αλλά για τα εξωσχολικά σε τέτοιες ηλικίες πάντα πρέπει να ακούμε τις επιθυμίες των παιδιών και όχι τι θέλουμε εμείς :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!

η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.

Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.

Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)

Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει

ειναι απόφοιτος της Βασιλικής Ακαδημίας χορού του Λονδίνου (Royal Academy of Dance) .....κλπ
Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???) :)

 

Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?

 

Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....

Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P

Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!

 

Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!

η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.

πολύ καλή σκέψη... δεν της προφερει τιποτα το dvd μεχρι τις 11μ.μ.

 

Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.

επίσης πολυ καλη σκέψη. θα τη βοηθήσει πολυ το μπαλετο, σε πολλους τομεις!

 

Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)

Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει

 

Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???) :)

πες μου ποια σχολή είναι. εγω συμφωνω με την εκπαίδευση της δασκάλας. ειμαι υπερ του αγγλικου συστηματος rad. υπάρχουν βεβαια σχολες που ακολουθούν vaganova που ειανι εξισου καλές.

 

Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?

στην ηλικία αυτη κανουμε δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγή. στη δική μου σχολή τα παιδιά φοράνε κορμακι-καλσον-παπουτσάκια μπαλέτου. αν εννοεις "ρουχα μπαλαρινας" το tutu... θα κανετε υπομονη για την παρασταση σας.

 

Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....?

προσωπικά, κανω εγγραφες ολο το χρονο. μπορεις να τηλεφωνήσεςι ή να περασεις απο εκει, καλύτερα, και να ρωτήσεις.

 

Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P

πρεπει να της εξηγήσεις πώς για να κανει ολα αυτα στο dvd που βλεπει, πρεπει να περασει λιγος καιρός...

 

Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!

τα ωραρια δεν μπορω να στα πω. ειανι θεμα σχολής. αλλα... μπορεις να της πεις οτι τουλαχιστον τις ημερες του μπαλετου πρεπει να τρωει σχολειο για να μπορει να χορευει ωραια κλπ κλπ τετοια. γιατι.... ουτως ή αλλιως ο "ενας σκασμος φαι" δεν της κάνει καλό!!!!

παραδειγμα, η κορη μου την τεταρτη εχει νωρις μαθημα. εχω προσαρμόσει το πρόγραμμα ως εξης, για να μη χανει το μάθημά της, την αφηνω σχολειο να κοιμηθει (ενω τις αλλες μερες γυρναει 1.30μ.μ.) και την παίρνω κατ' ευθειαν στις 4 στη σχολή και κανει το μάθημά της...

καλο ειναι να προσαρμόσεις τις ωρες του παιδιού στις ωρες του μπαλέτου. δεν ειναι αδυνατο αυτο γιατι τα παιδιά δεν ξερουν την ωρα. αν τροποποιήσιες το πρόγραμμά της, ολα θα γινουν. ολα γινονται αρκει να υπάρχει θεληση!

φαινεται εγωιστικο... αλλα δεν ειναι.

 

Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ

περιμένω νέα σας!!!!!καλή αρχη!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...

Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.

Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.

ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια ;).

Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....

Για να δουμε λοιπον!

 

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ειναι 3 και εκανε μπαλετο και το λατρεψε μεχρι που κατερευσε απο τις αρρωστιες και το κοψαμε. Περναγε ομως λουκουμι εκει και μετραγε τις μερες να ξαναπαει :(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...

Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.

Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.

ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια ;).

Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....

Για να δουμε λοιπον!

 

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...

 

νομιζω πώς πρεπει να επιμείνεις να τρωει στο σχολειο τουλάχιστον τις 2 μερες του μπαλε΄του. θα της το περασεις με τετοιο τροπο, οτι το μπαλετο το λεει. πχ η νεραιδα του μπαλετου κλπ. καααααααατι θα βρεις!

περιμενω πμ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια τωρα δεν εχει γινει τιποτα με το φαι. τρωει ελαχιστα πραγματα κυριως μακαρονια κ τυρια δεν ακουμπαει το κρεας οταν ξερει τι ειναι (γιαυτο και της το ταιζει η γιαγια αλεσμενο μεσα σε μακαρονια με ενα βουνο τυρι και κατι γινεται...) τις δευτερες που χει φασολαδΑ η φακες υπαρχει περιπτωση να φαει λιγο αλλα στις 1. μετα ως τις 4 θα χει λυσσαξει παλι. τελοσπαντων μακαρι η νεραιδα του μπαλετου να πει να τρωει!!!!:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....

ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??

σε ευχαριστω πολυ......

Link to comment
Share on other sites

ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....

ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??

σε ευχαριστω πολυ......

 

καπου το εχασα...

οταν εγινε η χριστουγεννιάτικη γιορτη, ολα τα παιδιά ηταν στην ίδια ηλικία;

και μετα; πώς ανακατεύτηκαν; και τι γιορτη ηταν αυτη το φλεβάρη; εγινε γιορτη στο θεατρο τωρα το φλεβάρη; δεν πηρατε μερος;

 

αρα του παιδιού του αρέσει!

σε ποια πόλη είστε; στειλε μου σε πμ τη σχολή που πηγαίνετε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;

 

sorry αλλα το μπαλετο εχει αυστηρους κανονες, και τα καλσον και τα παπουστια και οι μαγιες πανε αναλογα με την ηλικια και το τμημα επιπεδο καθε φορα, αν ειναι μαθημα αγοριων κοριτσιων κλπ

 

κοιτα στο μπαλετο ολα δειχνουν ροζ αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολα, το παιδι σου δεν θα μυηθει στην κουλτουρα του ροζ συννεφου αλλα στην κουλτουρα της πειθαρχειας σωματος και πνευματος, τα παιδια εξελισσονται εκπληκτικα σε ψυχοκινητικο επιπεδο οποτε αυτο ειναι το θεμα κι οχι η κουλτουρα του ροζ

 

οι δασκαλες χορου μπορουν να σου πουν τι φορανε στο μαθημα αναλογα με το συστημα κλπ αλλα δεν ειναι εκει η ουσια

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο

 

και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ

 

απαπα!ουτε για πλακα δεν τολμω να το πω στον αντρα μου!ο μεσαιος μου βλεπω οτι γενικα εχει ρυθμο κ του αρεσει η μουσικη κ ο χορος κ δεν ξερω πως να του το φερω του αντρα μου πλαγιως!αλλα για πολεμικες τεχνες μας βλεπω που εκανε εκεινος.ας ειναι εστω καποειρα να ικανοποιηθουμε κ οι δυο!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.

Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.

Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.

Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?

 

Κολύμβηση, μπάσκετ, στίβο, ενόργανη γυμναστική.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...