Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ?

ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΤΟ S-26 GOLD, ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΚΟΛΙΚΩΝ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕ ΣΕ S-26 HA. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ HUMANA-HA1. AYTO ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΓΛΥΚΟΖΗ ΕΝΩ ΤΟ S-26 ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα γαλατα που λες,αλλα εφοσων δεν το θελει γιατι δεν του ξαναδινεις αυτο που του εδινες πριν?

Ετσι κι αλλιως οι κολικοι οπου ναναι περνανε(γυρω στο 3μηνο).

Ισως να ξαναρωτουσες την παιδιατρο ή καποια γνωστη σου που εχει μωρο.

 

Για τους κολικους παντως εμεις βαζαμε το μωρο στον ωμο και πηγαιναμε βολτα πανω κατω στο σπιτι,επισης ο απορροφητηρας και η ηλεκρικη σκουπα βοηθουσαν λιγο την κατασταση.Περυσι τετοιο καιρο μας περνουσαν,ηταν παντως πολυ δυσκολη περιοδος για μας:-(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

 

Mέχρι 6 μηνών το ξένο γάλα χορηγείται μόνο με ιατρική συνταγή, όπως και τα φάρμακα. Άρα μόνο κάποια άλλη ιατρική γνώμη μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Εδώ θα μπορούσες να βρεις βοήθεια για να μειώσεις και να σταματήσεις με ασφάλεια το συμπλήρωμα στην περίπτωση που θα επιθυμούσες να θηλάσεις αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι 6 μηνών το ξένο γάλα χορηγείται μόνο με ιατρική συνταγή, όπως και τα φάρμακα. Άρα μόνο κάποια άλλη ιατρική γνώμη μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Εδώ θα μπορούσες να βρεις βοήθεια για να μειώσεις και να σταματήσεις με ασφάλεια το συμπλήρωμα στην περίπτωση που θα επιθυμούσες να θηλάσεις αποκλειστικά.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.

ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΤΟ FENUGREEK ΚΑΙ ΤΟ MILK THISTLE ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗ ΓΑΛΟΥΧΙΑ.

ΣΗΝΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΣΕΜΕΝΙ (FENUGREEK) KAI ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ (MILK THISTLE) ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΝΤΑ.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΤΟ MILK THISTLE ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑΥΡΑΓΚΑΘΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

ΤΟ ΤΣΕΜΕΝΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΕΝΩ ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ.

ΑΓΛΑΙΑ, ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ?

ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΖΥΓΥΣΑΜΕ. 30-35ml. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 10-15 ml. ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΘΕΛΕ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΓΛΑΙΑ, ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ?

Βοηθάνε μόνο αν το στήθος δέχεται το απαραίτητο ερέθισμα (τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού ή άντλησης σε κάθε στήθος το 24ωρο μοιρασμένα σε 8 τουλάχιστον γεύματα).

 

Αν το μωρό δεν θηλάζει τουλάχιστον 8 φορές από το στήθος και αν ο χρόνος που μένει στο στήθος δεν είναι αρκετός, τίποτα από αυτά δεν μπορεί να σε βοηθήσει και δεν έχει νόημα να τα πάρει.

 

 

 

ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?

 

Αυτό το έχεις διαβάσει για τον επαναγαλακτισμό;

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

 

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΖΥΓΥΣΑΜΕ. 30-35ml. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 10-15 ml.

 

Πόση ώρα θήλασε το μωρό και γιατί δεν θήλασε περισσότερη ώρα;

Ποιο θήλαστρο χρησιμοποιείς (το όνομα της εταιρείας δεν αρκεί για να καταλάβω, οι περισσότερες εταιρείες έχουν αρκετά διαφορετικα θήλαστρα)

 

 

ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΘΕΛΕ.

γιατί δεν το ήθελε; δεν του αρέσει; το πίνει καιρό; θήλασε αποκλειστικά για κάποιο διάστημα;

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Για να σου πω τι να κάνεις θα πρέπει να ξέρω τι κάνεις τώρα και τι έκανες μέχρι τώρα.

Σε παρακαλώ απάντησε με όσο το δυνατό μεγαλύτερη ακρίβεια στις ερωτήσεις:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

και συνέχισε το θέμα εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

γιατί αυτό το τόπικ αφορά διαφορετικό θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα,

θα ηθελα τη βοηθεια σας,εχω δυο μπουκαλια γαλα στο ψυγειο που τελικα ο μπεμπης μου δεν χρειαστηκε να τα χρησιμοποιησει και θα ηθελα να τα βαλω στη καταψυξη για επομενη φορα που θα χρειαστει να λειψω.

Δεν θελω να τα αφησω στο μπιμπερο.

Που αλλου μπορω να βαλω??

Εχω αρκετα βαζακια απο μαρμελαδες και μαγιονεζες(επωνυμα και no name)τα οποια ομως κανενα δεν εχει το σηματακι που τονιζει συνηθως η aglaia,κανουν ή οχι??

Και αν ναι,οταν τα αποστειρωσω πρεπει να βαλω το γαλα αμεσως(καυτο βαζακι παγωμενο γαλα:?) ή να τα αφησω πρωτα να κρυωσουν μεσα στον αποστειρωτη και μετα να βαλω το γαλα μεσα(αυτο μου ακουγεται πιο λογικο)??

Κοριτσια συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα δε ξερω τι να κανω και το λυπαμαι το γαλατακι μου να το πεταξω.

Ελπιζω να μου απαντησει καποια σημερα γιατι σε λιγες ωρες το γαλατακι μου κλεινει 2 24ωρα στο ψυγειο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Πολλα φιλια...

Link to comment
Share on other sites

To σηματάκι είναι απαραίτητο για τα πλαστικά, επειδή υπάρχουν πολλών ειδών πλαστικά, κατάλληλα και ακατάλληλα για τρόφιμα.

 

Το αποστειρωμένο γυαλί είναι εντάξει.

 

Να κρυώσει πρώτα και μετά να μεταφέρεις το γάλα εκεί μέσα.

 

Τα γεμίζεις μόνο μέχρι τα 2/3 για να μη σπάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,

ηθελα να σας ρωτησω κατι γιατι με επειγει.

Πρεπει αυριο να λειψω απο το σπιτι για λιγες ωρες και ξεχασα να βγαλω το γαλα που εχω φυλαξει στην καταψυξη για τον μικρο.

Για να το ξεπαγωσω τωρα πρεπει να το βαλω μονο κατω απο τρεχουμενο νερο ή μπορω να το βαλω μεσα σε ενα μπολακι με νερο ετσι ωστε να ξεπαγωσει πιο γρηγορα??

Εννοειται οτι θα βγαλω και με θηλαστρο(αυτο που εχω στη καταψυξη ειναι 160μλ)αλλα δε μπορω να βγαλω πολυ,αντε το πολυ 100μλ με τα ζορι.

Κοριτσια απαντηστε μου οποια ξερει,please!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα,

ηθελα να σας ρωτησω κατι γιατι με επειγει.

Πρεπει αυριο να λειψω απο το σπιτι για λιγες ωρες και ξεχασα να βγαλω το γαλα που εχω φυλαξει στην καταψυξη για τον μικρο.

Για να το ξεπαγωσω τωρα πρεπει να το βαλω μονο κατω απο τρεχουμενο νερο ή μπορω να το βαλω μεσα σε ενα μπολακι με νερο ετσι ωστε να ξεπαγωσει πιο γρηγορα??

Εννοειται οτι θα βγαλω και με θηλαστρο(αυτο που εχω στη καταψυξη ειναι 160μλ)αλλα δε μπορω να βγαλω πολυ,αντε το πολυ 100μλ με τα ζορι.

Κοριτσια απαντηστε μου οποια ξερει,please!!!

 

Καμια:-(????

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, κάτω από τρεχούμενο νερό ξεπαγώνει πιο γρήγορα.

 

Σε ευχαριστω Jen μου μαλλον θα πω στη μαμα μου να το βαλει αυριο κατω απο το νερο ή να το κανω εγω αποψε?? Περιπου ποση ωρα κανει να ξεπαγωσει??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Jen μου μαλλον θα πω στη μαμα μου να το βαλει αυριο κατω απο το νερο ή να το κανω εγω αποψε?? Περιπου ποση ωρα κανει να ξεπαγωσει??

 

περίπου 5 λεπτάκια

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει θέτω το εξής ερώτημα:

 

Από ότι διάβασα τα δοχεία τα αποστειρώνουμε για να διατηρείται περισσότερο το γάλα. Αν το γάλα που αντλώ προορίζεται για κατανάλωση την ίδια μέρα (δηλαδή δεν χρειάζεται να συντηρηθεί παρά για μερικές ώρες) εξακολουθεί να χρειάζεται η αποστείρωση χοάνης-μπιμπερό; Αν πάθει κάτι το γάλα θα το καταλάβουμε από τη μυρωδιά (ξυνισμένου);

 

Σημειωτέον ότι το μπουκάλι που του δίνουμε να πιεί φρεσκοαντλημένο γαλατάκι δεν το αποστειρώνω πια.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει θέτω το εξής ερώτημα:

 

Από ότι διάβασα τα δοχεία τα αποστειρώνουμε για να διατηρείται περισσότερο το γάλα. Αν το γάλα που αντλώ προορίζεται για κατανάλωση την ίδια μέρα (δηλαδή δεν χρειάζεται να συντηρηθεί παρά για μερικές ώρες) εξακολουθεί να χρειάζεται η αποστείρωση χοάνης-μπιμπερό; Αν πάθει κάτι το γάλα θα το καταλάβουμε από τη μυρωδιά (ξυνισμένου);

 

Σημειωτέον ότι το μπουκάλι που του δίνουμε να πιεί φρεσκοαντλημένο γαλατάκι δεν το αποστειρώνω πια.

 

Έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία!κορίτσια,τα φώτα σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το μικροβιακό φορτίο ενός μη αποστειρωμένου δοχείου καθώς αυτό εξαρτάται από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, απο το πώς χρησιμοποιήθηκε τις προηγούμενες μέρες. Για κάτι τόσο ασταθές δεν έχει δημοσιεύσει κανείς κάτι σχετικό, δεν θα μπορούσε να το δημοσιεύσει γιατί δεν θα ήταν αξιόπιστο, άρα δεν υπάρχει καμία οδηγία.

 

Για τη χωάνη και το θήλαστρο, είναι αρκετή μια αποστείρωση το 24ωρο για τελειόμηνα υγιή βρέφη που η ηλικία τους είναι μεγαλύτερη των 6 εβδομάδων.

 

Το μπουκάλι που χρησιμοποιεί για το γεύμα, δεν χρειάζεται να το αποστειρώνεις γιατί η χρήση του είναι μόνο για λίγη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ :cool:

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα σακουλάκια της Lanisosh,τα οποία απ'οτι λεεί η συσκευασία είναι αποστειρωμένα.Έχω ανοίξει το κουτί και έχω χρησιμοποιήσε πολύ λίγα,γιατί στην αρχή του θηλασμού δεν είχα τόσο γάλα για να αποθηκεύω κιόλας.Τώρα όμως που θέλω να αρχίσω να καταψύχω λίγο,κάνουν αυτά τα σακουλάκια να τα χρησιμοποιήσω;είχα ανοίξει το κουτάκι πριν 5 μήνες και το είχα φυλάξει σε ένα ντουλάπι..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τη συγκεκριμένη εταιρία να σε ενημερώσουν. Πάντως και εγώ που χρησιμοποιούσα τις Medela το κουτί της το είχα ανοιχτό για αρκετό καιρό και όποτε χρειαζόμουν έπαιρνα και ένα. Δεν έπαθε τίποτα το μωρό. Πάντως αν σε ενδιαφέρει να αποθηκεύεις γάλα και σε μπουκαλί να ξέρεις ότι μόνο σε πλαστικό ενδείκτεται διότι το γυαλί καταστρέφει συστατικά του γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα κοριτσια..

επαναφέρω το θεμα μιας και εγω ανήκω στο κλαμπ των αντλήσεων.

η μικρη μου δεν καταφερε να θηλασει και αντλω αποκλειστικά.

αυτες τις μερες προσπαθω να αποθηλάσω φυσικά κ νωμιζω θα τα καταφέρω..

ετσι αρχιζω να χρησιμοποιώ τα σακουλακια της κατάψυξης.

τελικα ο καλυτερος τροπος απόψυξης ειναι στη συντήρηση? κιαν δεν εχεις βγάλει εγκαίρως τι κανεις?υπαρχει πιο γρήγορος τρόπος?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ειχα αντλησει γαλα την Πεμπτη γυρω στη μια το βραδυ και το εχω βαλει στην ψυξη του ψυγειου.Μπορω να το δωσω σημερα το απογευμα στο μωρο ή θα εχει χαλασει σχεδον τρεις μερες μετα? Ευχαριστω πολυ!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...