Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΟΓΧΙΚΟ ΑΣΘΜΑ Η ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ


Recommended Posts

Αν τη ν ενοχλει θα την πιασει εντονος βηχας

οκ θα το δοκιμασω ευχαριστω:D

 

ριχνουμε σκονη σοδας σκετη και αφου αφησουμε 2ωρες τοτε την σκουπιζουμε.ετσι μου εχουν πει οτι γινετε απολυμανση του στρωματος,ευχαριστω για τα περιστατικα ελπιζω να τελειωσαμε εδω γιατι δεν μπορω να παω παλι σε τετοιο νοσοκομειο και με τετοιους γιατρους που στην αρχη μου την ειπαν δυο φορες μια οτι δεν εχει δυσπνοια γιατι εχει την πιπιλα στο στομα και την αλλη γιατι να παμε νοσοκομειο αφου μπορουμε να κανουμε την θεραπεια στο σπιτι μας:evil:τελικα ο ιδιος γιατρος μας εδωσε και το εξητηριο μας ειπε οτι τελικα επρεπε να νοσηλευτει:shock::twisted:.ουτε να τους δω δεν θελω οχι να ξαναπαμε

 

ΕΛΕΟΣ:evil::shock::shock::evil::evil:

μερικοι γιατροι απορω πως πηραν πτυχιο:shock:

θα το απολυμανω αυριο κιολας το στρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτες τις μερες μετά από καιρό πιάνει την κορη μου ένας έντονος βήχας μόνο στον ύπνο ,, της σηκωσα τα μαξιλάρια (κοιμήθηκε σχεδόν καθισμένη ) όπως καναμε και παλιά και σε σκεφτηκα ,, η σταση του σωματος στο ξάπλωμα όταν το παιδί εχει βήχα βοηθάει ,, α,, και καθαρή μυτη Οπωσδήποτε, φυσιολογικό ορό ποτάμια ....... μην πανικοβάλεσαι , ολα καλα θα πάνε , Λίγο επιφυλακτική να είσαι μόνο με τα φάρμακα , εχω συναντήσει γιατρούς που δεν έχουν μέτρο .. !

 

η δική μας παιδίατρος πχ. flixotide εδινε σε ακραια περίπτωση με ακρόαστικά και δεν ξερω και τι άλλο,,. ακου προληπτικά...

δηλαδη ένα ολοκληρο χειμώνα κορτιζόνη στο παιδί ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?

 

και για το μικρό σου που ρωτησες να σου πω οτι ο γιος μου ποτε δεν κόλλησε απο την κόρη μου .(μιλω για αυτην την περιπτωση )

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

O παιδιατρος μας εδωσε για 7 μερες αμοξιλ αντιβιωση και σταγονες salbubronch.το ξερει καμια να μου πει αν περιεχει κορτιζονη γιατι απο τις πληροφοριες που εχει μεσα στα γερμανικα δεν καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

εμένα ταλαιπωρείται από πέρισι! του κόσμου τα εισπνεόμενα και τις αντιβιώσεις έχει πάρει! τελικά καταλήξαμε να κάνει μία προλυπτική θεραπεία με sigulaire και flixotide για όλο τον χειμώνα και σταματάμε το καλοκαίρι! ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως 4 με 5 τους περνάει! είναι κληρονομικό, εμένα το είχε ο αδερφός μου και τώρα είναι μια χαρά!θέλει όμως προσοχή στις ιώσεις γιατί υπάρχει ευαισθησία!

 

διαβασε λιγο αυτο για το singulair http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53970&highlight=singulair

& εγω το περνω αλλα με παρακολουθηση και συναισθηση του τι κανω. Οχι σε παιδια το singulair.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν έχω κάτι να προτείνω,το μόνο που θέλω να πω είναι ότι σαν παιδί υπέφερα κάθε άνοιξη και φθινόπωρο από άσθμα και επιπλέον κάθε φορά που αρρώσταινα,δηλαδή αρκετά συχνά.Εισπνεόμενα και τέτοια δε θυμάμαι να μου δίνανε,μάλλον δεν υπήρχαν τοτε...Θυμάμαι πόσο παράπονο είχα που μου απαγόρευαν να μυρίζω τα λουλούδια...

Οι γονείς μου δεν είχαν παρόμοιο πρόβλημα,είχε όμως η γιαγιά και ο θείος μου.

Το εμφάνισα σε ηλικία 15 ημερών και σύμφωνα με τα λεγόμενα του παιδιάτρου πιθανότατα θα το ξεπερνούσα γύρω στα 10.

Πράγματι κοντά στα 8 μου πέρασε.Ποτέ ως τώρα δεν είχα κρίση ξανά.

 

Επομένως υποθέτω πως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάτι που ξεπερνιέται,γι'αυτό εύχομαι υπομονή και να περάσει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση ελλη μου!η δικια μου δε πηρε εισπνεομενα ακομα.μονο αντιβιωση κ σταγονες!αν δε καλυτερευσει ως την κυριακη τη δευτερα θα αρχισει μασκα..:-( ελπιζω να μη χρειαστει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

soldesanil ειναι οι σταγονες?

Αν ναι δεν νομιζω να χρειαστειτε μασκα.;)

 

Για να μην γραφω περα δωθε :lol: (εννοω και στα 2 ποστ) διαβασα στο αλλο οτι αναφερεις οτι χειροτερευει την νυχτα. Ειναι κατι απολυτα φυσικο . Γι αυτο οταν ειναι αρωστα τα παιδια αν δεν παει 4-5 δεν ηρεμω. Τοτε ειναι οι πιο επικυνδινες ωρες (νυχτα ως ξημερωματα) για αναπνευστικα

 

Διαβασε λιγο και αυτο http://health.in.gr/allergies/Article.asp?ArticleId=19151&CurrentTopId=19147&IssueTitle=%C1%EB%EB%E5%F1%E3%DF%E5%F2

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρουλα, τώρα ειδα το θέμα για την μικρή σου. Ευχομαι περαστικά κοριτσάκι. Οντως αν οι σταγόνες ειναι οι soldesanil δεν θα χρειαστεις μάσκα. Κάνουν καλή δουλεια. Το ξέρω απο την μικρη ανηψιά μου που πρόλαβε δυο φορες την βροχιολιτιδα

 

 

Link to comment
Share on other sites

soldesanil ειναι οι σταγονες?

Αν ναι δεν νομιζω να χρειαστειτε μασκα.;)

 

Για να μην γραφω περα δωθε :lol: (εννοω και στα 2 ποστ) διαβασα στο αλλο οτι αναφερεις οτι χειροτερευει την νυχτα. Ειναι κατι απολυτα φυσικο . Γι αυτο οταν ειναι αρωστα τα παιδια αν δεν παει 4-5 δεν ηρεμω. Τοτε ειναι οι πιο επικυνδινες ωρες (νυχτα ως ξημερωματα) για αναπνευστικα

 

Διαβασε λιγο και αυτο http://health.in.gr/allergies/Article.asp?ArticleId=19151&CurrentTopId=19147&IssueTitle=%C1%EB%EB%E5%F1%E3%DF%E5%F2

 

κοριτσια οι σταγονες γραφουν επανω salbubronch elixier δε λεει πουθενα soldesanil αχ δε ξερω τις εχετε ακουστα στην ελλαδα? οντως elenik

4 κοιμηθηκαμε χτες το βραδυ...σημερα απολυμανα κ τα στρωματα των παιδιων κ το δικο μας με σιδερο.το κακο ειναι πως στα υπνοδωματια κ στο χωλ εχει μοκετα κατι που συνηθιζεται στη γερμανια λογω κρυου(-16 εφτασε σημερα:?)

ειπα στην ιδιοκτητρια να περασω ξυλο με δικα μας εξοδα κ αρνηθηκε.επισης ουτε να αλλαξει τη μοκετα θελει:evil: αυτες οι σκουπες που καθαριζουν χαλια με νερο δεν ειναι επικυνδινες για υγρασια στο σπιτι?το ρουφανε το νερο αλλα δεν στεγνωνει εντελως.να το κανω ετσι?ξερετε καποια αλλη μαρκα που να τις πλενει αλλα να στεγνωνει εντελως μετα?(κ να μη κοστιζει κ μια περιουσια:?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορά την απολύμανση χαλιών και στρωμάτων από τα ακάρεα καλά θα κάνεις να πάρεις έναν ατμοκαθαριστη ο οποίος θα είναι ταυτόχρονα και σκούπα και θα έχει ενσωματωμένο και φίλτρο αέρα με αυτόν μπορείς να περνάς τα χαλιά και τα στρώματα μια φορά την εβδομάδα έτσι ώστε να σκοτώνεις τα ακάρεα και ταυτόχρονα να τα μαζεύεις, γιατί η σκόνη από τα ακάρεα νεκρά ακέρεα είναι και αυτή επιβαρυντικός παράγοντας σε τέτοιες καταστάσεις. Επισης μπορείς να πάρεις ένα υπόστρωμα το οποίο πλένεται στους 90 βαθμούς και να το πλένεις τακτικά για να εξασφαλίζεις την απουσία ακάρεων. Τρίτο και πιο σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ένας καλός παιδοπνευμονολόγος που θα δώσει την σωστή αγωγή για να αποφύγετε τα παρατράγουδα. Και εμένα τα δίδυμάκια μου έχουν και μεγάλη ευαισθησία από το αναπνευστκό τους και κάθε ίωση κατέληγε τουλάχιστον σε βρογχίτιδα να μηνμιλήσουμε για τις βρογχιολίτιδες τις βρογχοπνευμονίες και τις πνευμονίες.Εδώ όμως και δύο χρόνια που βρισκόμαστε σε θεραπεία με flixotide και singulair τα έχουμε ξεχάσει όλα αυτά. Επίσης να μην ξεχάσω να αναφέρω τα πολλά μπάνια το καλοκαίρι εάν αυτό είναι δυνατό καθώς και από κάποια ηλικία και έπειτα και με την σύγχρονη γνώμη γιατρού το κολυμβητήριο.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ σε πνευμονολογο σημερα κ μου ειπε οτι χρειαζεται χαρτι απο παιδιατρο.αυριο θα παω στον παιδιατρο να το παρω κ λογικα την πεμπτη θα παμε στον πνευμονολογο.ο ατμοκαθαριστης τα στεγνωνει εντελως η τα αφηνει υγρα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι και η Μυρτώ ανήκει στο club. Έχει ασθματική βρογχίτιδα. Σημαίνει κρίσεις αναπνευστικού. Ειχαμε 2 μέσα στο 2010. Θεραπεία aerolin, flexotide μάσκα καθημερινά και σκόνη singulair 4 κάθε απόγευμα (φάρμακο που κάνει τις κρίσεις μικρότερης έντασης και πιο σύντομες). Ο γιατρός μας είπε ότι θα μεγαλώσει λίγο και θα περάσει. Συμβουλές: οχι συνθετικά, όχι σκόνη, όχι εντονες μυρωδιές, όχι ηλ. σκούπα κοντά, όχι αρωματα . Εξαερισμός καλά στο σπίτι ακόμη και αν εχει πολικό ψύχος εξω. Υπάρχει κάποιο τεστ που μπορεί να δεις τι ειναι αυτό που την πειράζει αλλά ακόμη δεν εχουμε φθάσει σε σημείο τόσο άσχη μο για να το κάνουμε. Υπομονή ...........:(

Link to comment
Share on other sites

τι κρισεις ειχε κ πως τις αντιμετωπισες?το σπιτι το αεριζα καθε πρωι αλλα ο γιατρος μου ειπε 3 φορεσ τη μερα απο 15 λεπτα.ηδη εχω μαζεψει ολα τα αρκουδακια της κ αν κ δεν ειχε πολλα συνθετικα ρουχα δε θα της τα ξαναφορεσω.μαλλινες μπλουζες κανει????

Link to comment
Share on other sites

Κρίση = Ξαφνικά αρχίζει να βήχει. Βήχας ξερός και επίμονοσ. Χωρίς αερολίν δεν περνάει ..........

αερισμός καθε 4-5 ώρες 10 με 15 λεπτά

λούτρινα εξω από το σπίτι ( τα χάρισα ΟΛΑ) Συνθετικά ρούχα με τίποτα. Ενα χαλάκι παζλ εχω στο δωμάτιο της και μου είπε να το βγάλω. Μάλλινες όχι βαμβακερα ΜΟΝΟ. ΑΥΤΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις πληροφοριες.να δω πως θα κανουμε χειμωνα χωρις μαλλινες.για γερμανια μιλαμε.χιονιζει εδω κ πανω απο 1 μηνα κ τωρα εχουμε -11:evil: δε τα βγαζω εξω εννοειται με τοσο κρυο.ρωτησα σημερα τον παιδιατρο να μου δωσει χαρτι για πνευμονολογο κ μου ειπε πως οι πνευμονολογοι εδω ειναι μονο για μεγαλους κ πως ολοι οι παιδιατροι εχουν αυτη τη ειδικοτητα για παιδια.

κανονικα λεει πρεπει 1 βδομαδα μετα την αντιβιωση να εχει υποχωρησει αισθητα.

μπορειτε αν ξερετε να μου προτεινετε καποιον ατμοκαθαριστη?

Link to comment
Share on other sites

Για πνευμονολογο ψαξε να δεις που εχει παιδιατρικη κλινικη κοντα σας (και εδω περιπου το ιδιο συστημα ειναι και θελει ψαξιμο για να βρεις ειδικο). Για τα ρουχα να της φορεσεις φουτερ? Και μηπως πρεπει να βγαινεται και λιγο εξω μην πλητει μεσα? Εγω με τις λαριγγιτιδες και τα χιονια τους κρατησα μεσα (6 μηνων, 2μιση χρονων και τη μαμα μου 75) για ενα μηνα αλλα βελτιωση δεν ειδα. Μηπως οταν δεν εχει πυρετο και δεν εχει και χιονοθυελλα μια μικρη βολτουλα της κανει καλο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτηκα κ γω αλλα ο γιατρος κ καποια σχετικα σαιτ στο ιντερνετ λενε οτι ο παγωμενος αερας ειναι οτι χειροτερο:?

εδω κ ενα μηνα χιονιζει κ η θερμοκρασια εχει φτασει το πολυ μεχρι -3.τωρα εχουμε -12:? που να τα παω με χιονια κ -12?εκανε εως κ -19

ασε πικρα σου λεω βαρεθηκα να τα βλεπω ολα ασπρα..!!!

δηλαδη εννοεις να παω σε καποιο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτηκα κ γω αλλα ο γιατρος κ καποια σχετικα σαιτ στο ιντερνετ λενε οτι ο παγωμενος αερας ειναι οτι χειροτερο:?

εδω κ ενα μηνα χιονιζει κ η θερμοκρασια εχει φτασει το πολυ μεχρι -3.τωρα εχουμε -12:? που να τα παω με χιονια κ -12?εκανε εως κ -19

ασε πικρα σου λεω βαρεθηκα να τα βλεπω ολα ασπρα..!!!

δηλαδη εννοεις να παω σε καποιο νοσοκομειο?

 

Καλα ελεγα λοιπον οτι εμεις με -1 μεγιστη εχουμε καλοκαιρι και διαμαρτυρονται στην Αθηνα που εχει 5 βαθμους. Εγω θα ελεγα να πας σε νοσοκομιο που να εχει παιδιατρικη κλινικη. Αλλα και σε οποιο νοσοκομιο πας καποιος θα ειδικευεται σε παιδια. Εγω πηγα προσφατα σε πνευμονολογο για μενα και ειχαν κατι περιεργα μηχανηματα που δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο σε επιπεδο ιατριοι.

Τωρα το οτι ο παιδιατρος ειναι για τα παιδια συμφωνω. Αυτος θα σε καταυθεινει αλλα αλλο πραγμα ο ειδικος. Βεβαια μπορει να της περασει οταν τελειωσει η αντιβιωση (και το ευχομαι φυσικα)

Link to comment
Share on other sites

ο οικογεινειακός γιατρός του ΙΚΑ είναι ειδικός στο άσθμα. Του είπα ότι έχω μια κόρη κλπ κλπ μου είπε ότι άμα θέλω μπορεί να τη φέρεις να τη δω ΑΛΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την υγεία της εκείνος απλα θα τη δει και θα πει μία γνωμη. Πάντως συμφωνούσε με το singulair για την πρόληψη των κρίσεων.

Link to comment
Share on other sites

το singulair εχει κορτιζονη?γιατι καπου διαβασα οτι δε κανει για παιδια

δε το εχω ακουστα βασικα δε ξερω αν το εχουμε εδω.τι ακριβως ειναι?

ο βηχας παραμενει ιδιος.ο παιδιατρος ειπε χτες να παρει αντιβιωση ως την κυριακη κ μετα να περιμενουμε αλλη μια εβδομαδα κ αν δεν καλυτερευσει να την ξαναπαω

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οπως εχω ηδη πει παθαινουμε λαριγγιτιδες. Πειρα ομως το μηχανακι για τις εισπνοες και τους κανω προληπτικα καθε βραδυ μονο με γυσιολογικο ορο. Εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση και των 2. Δεν βηχουν τοσο και αναπνεουν καλυτερα. Στον μεγαλο που φαινεται να εχει πιο μεγαλο προβλημα (ισως θυμασαι και την ερωτηση μου για τις απνοιες) εχω βαλει και υγραντηρα και κοιμαται καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση το προηγούμενο που γράφετε "έκανε 2 κρίσεις"... εμάς έκανε 2 μέρες που.. δεν έκανε κρίση!!

σήμερα πήρα σπρέι για τα ακάρεα από το φαρμακείο για όλο το σπίτι (κουβέρτες-στρώματα, ριχτάρια, λούτρινα, χαλιά) λέγεταιι paradust. Ακριβούτσικο το βρήκα (19ευρώ το σπρέι που από ότι το κόβω για 4-5 εφαρμογές θα μου φτάσει για όλο το σπίτι - έχω όμως πάνω από 10 μάλλινα χαλιά)

όσο αφορά τις θεραπείες, είπαμε όχι κατηγοριματικά σε αντιβίωση και κορτιζόνη. ξεκινήσαμε εδώ και λίγες μέρες singulair, aerolin σε περίοδο κρίσεων, και μας σωζει από ότι φαίνεται το ομοιοπαθητικό σκεύασμα που παίρνουμε παράλληλα.

Πάντως εγώ είδα και αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού μου, επειδή υποφέρει και δυσκολεύεται να εκτονωθεί (με 15'' τρέξιμο έχουμε κρίση ΑΜΕΣΩΣ). Έγινε δύστροπος, άρχισε να είναι επιθετικός... και αυτό άλλαξε μόνο με την ομοιπαθητική.

Επίσης παρόλο που όλοι μου είπαν να μη δώσω κανένα συμπλήρωμα εγώ ξεκίνησα σταγονίτσες βιταμινούχες.

Εχω υγραντήρα ψυχρών υδρατμών αλλά μου είπαν (κάποιοι γνωστοί, όχι ειδικός) ότι πρέπει να είναι θερμών υδρατμών για αυτές τις πςριπτώσεις. Γνωρίζετε μήπως κάτι??

Link to comment
Share on other sites

myangel αυτο το σπρει πως το βαζεις?ψεκαζεις κ αφηνεις η πρεπει να το καθαρισεις κ με σφουγγαρι?κανει κ για χαλια κ κουβερτες???

η δικια μου δεν εκανε καμια κριση.πηρε την αντιβιωση ως την κυριακη που επρεπε αλλα ο γιατρος ειπε πως πρεπει να περασει αλλη μια βδομαδα μετα για να υποχωρισει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...