Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ........


Likando

Recommended Posts

ΦΠΑ πληρώνει και μια οικογένεια πεντε μελων με γιαγια παππού και ένα παιδι και αυτοι καταναλώνουν.

Διαφορές:

α) ο παππούς και η γιαγιά παίρνουν σύνταξη (ελπίζω) δεν βασίζονται στα παιδιά τους για να ζήσουν (μην πάμε στις εξαιρέσεις).

β) μη μου πεις ότι η τυπική ελληνική οικογένεια είναι γονείς παιδιά και παππούδες στην ίδια στέγη με το ίδιο ταμείο, γιατί τότε κι εμείς δεν είμαστε πέντε αλλά οκτώ (έχουν και οι πολύτεκνοι γονείς).

γ) δεν μπορείς να επιλέξεις να μην γεννηθεί ο γονιός σου. Κοίτα όμως πόσο έχουν αυξηθεί οι εκτρώσεις δεύτερου και τρίτου παιδιού.

Ούτως ή άλλως το ΦΠΑ τον ανέφερα εντελώς ενδεικτικά. Η πολύτεκνη οικογένεια προσφέρει στη χώρα ανεκτίμητο ανθρώπινο δυναμικό, όπως και κάθε οικογένεια που κάνει παιδι/ά δίνει στη χώρα ψυχή, δεν μετριέται με το μπακαλοτέφτερο.

 

Επίσης αν θεωρείς ότι θα μειωθούν οι φόροι εάν κοπούν τα επιδόματα, τότε δεν έχεις σωστή οπτική γωνία ως προς τι φόρους πληρώνεις και γιατί τους πληρώνεις.

Ακριβώς αυτό.

 

Οσο πιο λιγοτεροι τοσο καλυτερο ειναι το επιπεδο διαβιωσης.

 

Α, καλά αυτό τώρα το είδα. Αφού έχουν αυξηθεί πολύ οι αυτοκτονίες και οι εκτρώσεις υποθέτω ότι θ' ανέβει τώρα το επίπεδο διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο σου φυσικά και είναι δικό μου πρόβλημα συμφωνώ.

 

Ωραία, χαίρομαι που συμφωνούμε. Προχωρώ λοιπόν και ένα βήμα παρακάτω:΅

Αν εσύ (η όποια εσύ δηλαδή...) μείνεις ξαφνικά ανάπηρη στα 30 π.χ., ή 40 και δεν μπορείς να δουλέψεις, και πάλι είναι δικό σου πρόβλημα, σωστά? Και πάλι εγώ δεν βρίσκω το λόγο να επιβαρύνομαι οικονομικά για σένα και επειδή - όπως συμφωνήσαμε - επιδόματα κανενός είδους δεν θα υπάρχουν, θα πρέπει να κόψεις το λαιμό σου για το πώς θα ζήσεις, γιατί και σύνταξη δεν θα δικαιούσαι, εφόσον δεν ήσουν ήδη σε σύνταξη (και δεν μπορείς τώρα να βγεις στη σύνταξη, γιατί θα επιβαρύνονταν οι άλλοι εργαζόμενοι για σένα, κάτι το οποίο όπως συμφωνήσαμε πρέπει να πάψει).

Συμφωνούμε και πάλι να υποθέσω?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μας λεει οτι πρεπει να βοηθιουνται? Εφοσον λεφτα δεν υπαρχουν και ειναι μια εντελως προσωπικη επιλογη/αποφαση το να κανει κανεις παιδια...

δεν πηρε την αδεια μας.... Οποτε τα ''πρεπει'' δεν υπαρχουν.

 

Για τις αναγκες τα μεγεθη και τα νουμερα ειναι αυστηρα υποκειμενικα Το σπιτι, το αμαξι, τα δανεια, κλπ..

Αυτα ας τα σκεφτει ο καθε υποψηφιος γονεας πριν κανει παιδια....

Γνωριζω στις ξενες χωρες τι γινεται..εδω ομως ειναι Ελλαδα.....και απο την αλλη οι ξενοι κανουν πολλα παιδια,αρα με την ιδια λογικη

να δωσουμε στην Αλβανιδα η στην Αφρικανα μανα (δεν ειμαι ρατσιστρια,ουτε εχω κατι με τους ξενους) επιδοματα και αυριο

τα παιδια τους να ειναι πολιτες μια αλλης χωρας.

Ανθρωποι ειναι και αυτοι καθως δυσκολα τα φερνουν βολτα...και περιθαλψη να τους παρεχουμε πρεπει, 400 εκατ ευρω στοιχιζει η περιθαλψη

των αλλοδαπων που δεν πληρωνουν κανενα φορο.

Ανθρωποι εναι και αυτοι αλλα με αυτα & αυτα..,τα επιδοματα,τις συνταξεις στις βουλγαρες και τους εικονικους γαμους..καταληξαμε να χρωσταμε τοσα δις

και να χρεωκοπησουμε σαν χωρα, και την ιδια στιγμη οι ξενοι να καταληγουν να παιρνουν επιδοτηση ενοικιου οταν οι γονεις μας

αγωνιστηκαν σκληρα για να χτισουν αυτη την ρημαδιασμενη χωρα και δεν ειχαν ποτε οι ιδιοι μια τετοια απολαβη.

Οσο πιο πολλα προσφερουμε σαν κρατος καλυμαστε να συνηδειτοποιησουμε οτι φευγουν απο τον δικο μας μισθο.

Οσο πιο λιγοτεροι τοσο καλυτερο ειναι το επιπεδο διαβιωσης.

Επισης δεν προκυπτει πουθενα οτι αντι για 10 εκατ ελληνες γινουμε 20 θα σωθουμε σαν εθνος και αυτα εχουν μηδαμινη σημασια

σε μια παγκοσμιοποιημενη κοινωνια.... 7 δις ανθρωπων με αυξανομενο ανοδικο δεικτη.

Αλλωστε τους ξενους τους φερνουμε στην Ελλαδα για αυτους ακριβως τους λογους που αναφερεις,οποτε ποιος ο λογος

να πληρωνουμε επιδοματα???

Καλα, σοβαρολογεις οταν λες οτι ηρθανε γί' αυτο το λογο;;; Σε λιγο με αυτη τη λογικη τη δικη σου, δε θα εχουμε πατριδα,θα εχουμε μειονοτητα και θα εισαι ευχαριστημενη; Τετοια μερα σημερα, επρεπε να πουμε και ΝΑΙ στους Ιταλους, κοροιδο Μεταξα...Δεν εχω τιποτε με τους ανθρωπους, με τη λογικη σου εχω, ευτυχως που οταν μας ειχαν οι Τουρκοι δεν ειχανε αυτες τις σκεψεις οι υποδουλοι Ελληνες...ακομη σκλαβοι θα ημασταν και εσυ μαζι που τρως και πινεις χαρη σε αυτους τους ανθρωπους που σκοτωθηκαν, τα κοροιδα, οι χαζοι, οι αφελεις.

 

Οι ανθρωποι αυτοι ηρθανε οχι γιατι τους καλεσαμε αλλα γιατι κανεις δεν μπορεσε να ελεγξει την εισροη τους αλλα και γιατι καποιοι εργατες ειχαν προσωπικη προσκληση. Δεν ηταν σαν τη Γερμανια που πηραν εργατες οσους χρειαζοταν μονο...

Παγκοσμιοποιηση...δες τα αποτελεσματα, με το Ευρω μας εχουν του χεριου τους, οταν ημασταν αυτονομοι σαν κρατος, ειχαμε τη δραχμη μας και αναγκη δεν τους ειχαμε.

 

Και εσυ, μη δινεις δεκαρα για εμας. Εμεις δε στηριζομαστε στα επιδοματα για να ζησουμε. Ειναι μια ενισχυση ασημαντη αλλα τοσο σημαντικη. Και με αυτη τη λογικη, τη δικη σου λογικη, να μη στηριζουμε καμια οικογενεια, ακομη ουτε και αυτες που στερουνται απο παιδια για οικονομικους λογους και σωστα οπως ειπαν καποιες, προχωραν στην απελπιστικη λυση, ακομη και σε εκτρωση.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου να κοπούν όλα τα επιδόματα μπάς *και μειωθούν οι φόροι που πληρώνουμε...

Τότε τώρα που η ΕΡΤ έκλεισε κάποια από τα κανάλια της να μειωθεί η εισφορά που πληρώνουμε για την ΕΡΤ. Είδες ποτέ να μειώνονται οι φόροι; Βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος. Αλλού είναι η μεγάλη κλεψιά και σπατάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τώρα που η ΕΡΤ έκλεισε κάποια από τα κανάλια της να μειωθεί η εισφορά που πληρώνουμε για την ΕΡΤ. Είδες ποτέ να μειώνονται οι φόροι; Βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος. Αλλού είναι η μεγάλη κλεψιά και σπατάλη.

 

 

 

Οκ απο κάπου πρέπει να γίνει η αρχή για να φτάσουμε στο δάσος... Έχει σημασία ποιο δέντρο θα κλαδευσουμε πρώτο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ απο κάπου πρέπει να γίνει η αρχή για να φτάσουμε στο δάσος... Έχει σημασία ποιο δέντρο θα κλαδευσουμε πρώτο ;

Φαντάζομαι οτι θα έπρεπε να ξεκινήσουν από τα μεγάλα δέντρα και να τελειώσουν στα ξερόχορτα. Αν ξεκινήσεις από τα μικρά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κουραστείς και να μην κόψεις τα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να τα βαλουμε με τους πολύτεκνους;;;;

 

ψαχνουμε να δουμε ποιος φταιει για τα χαλια μας κ φταινε τα επιδοματα;;;

 

χμ... δε νομιζω.... καπου αλλου βρωμαει η κατασταση...

 

προσωπικα δε με ενοχλει καθολου που πληρωνω φορους για τους πολυτεκνους!! με ενοχλει αφανταστα ομως να πληρωνω τα κερατιατικα αυτων που πλουτισανε στις πλατες αλλων.....

Link to comment
Share on other sites

Ν' αγαπάς την ευθύνη.

Να λες, εγώ μονάχος μου θα σώσω τη Γη.

Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.

Νίκος Καζαντζάκης, Ασκητική

 

Αν όλοι μας αγαπούσαμε την ευθύνη δε θα φτάναμε στο σημείο να να λέμε εγώ μονάχος να σωθώ στη γη, αν δε σωθώ οι άλλοι φταίνε...

 

Εγώ προσωπικά δεν ενοχλούμαι από τα επιδόματα που δίνονται στις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και γενικά σε όποιον τα έχει ανάγκη. Καλώς δίνονται. Σήμερα τα χρειάζονται αυτοί αύριο ίσως να βρεθώ εγώ σε αυτή τη θέση... Ρόδα είναι και γυρίζει και ποτέ δεν ξέρεις το αύριο τι θα φέρει. Αν βρεθώ ποτέ σε ανάγκη θα ήθελα να βρεθεί κάποιος να μου δώσει μια χείρα βοηθείας.

*

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. Εχα γράψει ένα σχόλιο, αλλά το σβήνω, ας μην επιβαρύνω το κάρμα μου χρονιάρα μέρα.

:rolleyes::lol::mrgreen::lol:

 

προσωπικα δε με ενοχλει καθολου που πληρωνω φορους για τους πολυτεκνους!! με ενοχλει αφανταστα ομως να πληρωνω τα κερατιατικα αυτων που πλουτισανε στις πλατες αλλων.....

Ακριβώς!

 

 

Εγώ προσωπικά δεν ενοχλούμαι από τα επιδόματα που δίνονται στις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και γενικά σε όποιον τα έχει ανάγκη. Καλώς δίνονται. Σήμερα τα χρειάζονται αυτοί αύριο ίσως να βρεθώ εγώ σε αυτή τη θέση... Ρόδα είναι και γυρίζει και ποτέ δεν ξέρεις το αύριο τι θα φέρει. Αν βρεθώ ποτέ σε ανάγκη θα ήθελα να βρεθεί κάποιος να μου δώσει μια χείρα βοηθείας.
Συμφωνώ!

 

Ποιος μας λεει οτι πρεπει να βοηθιουνται? Εφοσον λεφτα δεν υπαρχουν και ειναι μια εντελως προσωπικη επιλογη/αποφαση το να κανει κανεις παιδια...

δεν πηρε την αδεια μας.... Οποτε τα ''πρεπει'' δεν υπαρχουν.

Και γι' αυτούς που γέννησαν παιδιά όταν "υπήρχαν" λεφτά, τι λες? Πρέπει να υπάρχουν τα "πρέπει"?

 

Για τις αναγκες τα μεγεθη και τα νουμερα ειναι αυστηρα υποκειμενικα Το σπιτι, το αμαξι, τα δανεια, κλπ.. Τα έξοδα μιας πολυμελούς οικογένειας δεν είναι υποκειμενικά.

Αυτα ας τα σκεφτει ο καθε υποψηφιος γονεας πριν κανει παιδια.... Τώρα που είμαστε ουσιαστικά σε πτώχευση, τι προτείνεις - να μην κάνουμε ούτε ένα παιδί?

Γνωριζω στις ξενες χωρες τι γινεται.. Τι γίνεται?

εδω ομως ειναι Ελλαδα.....και απο την αλλη οι ξενοι κανουν πολλα παιδια,αρα με την ιδια λογικη

να δωσουμε στην Αλβανιδα η στην Αφρικανα μανα (δεν ειμαι ρατσιστρια,ουτε εχω κατι με τους ξενους) επιδοματα και αυριο

τα παιδια τους να ειναι πολιτες μια αλλης χωρας.

Για τα παιδιά των Ελλήνων μεταναστών απανταχού της γης που παίρνουν επιδόματα και αύριο ίσως να μην είναι πολίτες της χώρας που τους τα δίνει, τι λες?

 

Ανθρωποι ειναι και αυτοι καθως δυσκολα τα φερνουν βολτα...και περιθαλψη να τους παρεχουμε πρεπει, 400 εκατ ευρω στοιχιζει η περιθαλψη

των αλλοδαπων που δεν πληρωνουν κανενα φορο. Οι νόμιμοι και εργαζόμενοι αλλοδαποί δεν πληρώνουν φόρους? Η περίθαλψη των παράνομων αλλοδαπών στοιχίζει 400 εκατ ευρώ (ετησίως?)? Κατά ποιό τρόπο?

 

Ανθρωποι εναι και αυτοι αλλα με αυτα & αυτα..,τα επιδοματα,τις συνταξεις στις βουλγαρες και τους εικονικους γαμους..καταληξαμε να χρωσταμε τοσα δις

και να χρεωκοπησουμε σαν χωρα, Απ' αυτά κι αυτά... νομίζεις πως χρεωκοπήσαμε?

και την ιδια στιγμη οι ξενοι να καταληγουν να παιρνουν επιδοτηση ενοικιου οταν οι γονεις μας

αγωνιστηκαν σκληρα για να χτισουν αυτη την ρημαδιασμενη χωρα και δεν ειχαν ποτε οι ιδιοι μια τετοια απολαβη. Εμείς οι Έλληνες που πληρούμε τις σχετικές προυποθέσεις, δεν παίρνουμε επιδότηση ενοικίου?

 

Οσο πιο πολλα προσφερουμε σαν κρατος καλυμαστε να συνηδειτοποιησουμε οτι φευγουν απο τον δικο μας μισθο.

 

Οσο πιο λιγοτεροι τοσο καλυτερο ειναι το επιπεδο διαβιωσης. Τι εννοείς ακριβώς? Ποιούς... "άλλους"... προτείνεις να... εξαιρέσουμε... για να μπορούμε να επιβιώνουμε καλύτερα?

 

Επισης δεν προκυπτει πουθενα οτι αντι για 10 εκατ ελληνες γινουμε 20 θα σωθουμε σαν εθνος και αυτα εχουν μηδαμινη σημασια

σε μια παγκοσμιοποιημενη κοινωνια.... 7 δις ανθρωπων με αυξανομενο ανοδικο δεικτη.

 

Αλλωστε τους ξενους τους φερνουμε στην Ελλαδα για αυτους ακριβως τους λογους που αναφερεις,οποτε ποιος ο λογος

να πληρωνουμε επιδοματα??? Ποιοί είναι οι λόγοι που φέρνουμε τους ξένους στην Ελλάδα? Και ποιός τους φέρνει?

 

Likando, τελικά ποιό είναι το πρόβλημα? Οι μετανάστες, οι πολύτεκνοι, οι γονείς γενικά, κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, χαίρομαι που συμφωνούμε. Προχωρώ λοιπόν και ένα βήμα παρακάτω:΅

Αν εσύ (η όποια εσύ δηλαδή...) μείνεις ξαφνικά ανάπηρη στα 30 π.χ., ή 40 και δεν μπορείς να δουλέψεις, και πάλι είναι δικό σου πρόβλημα, σωστά? Και πάλι εγώ δεν βρίσκω το λόγο να επιβαρύνομαι οικονομικά για σένα και επειδή - όπως συμφωνήσαμε - επιδόματα κανενός είδους δεν θα υπάρχουν, θα πρέπει να κόψεις το λαιμό σου για το πώς θα ζήσεις, γιατί και σύνταξη δεν θα δικαιούσαι, εφόσον δεν ήσουν ήδη σε σύνταξη (και δεν μπορείς τώρα να βγεις στη σύνταξη, γιατί θα επιβαρύνονταν οι άλλοι εργαζόμενοι για σένα, κάτι το οποίο όπως συμφωνήσαμε πρέπει να πάψει).

Συμφωνούμε και πάλι να υποθέσω?

 

Περιμένω απάντηση...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:rolleyes::lol::mrgreen::lol:

 

 

Ακριβώς!

 

 

Συμφωνώ!

 

 

 

Likando, τελικά ποιό είναι το πρόβλημα? Οι μετανάστες, οι πολύτεκνοι, οι γονείς γενικά, κάτι άλλο?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Όταν κανείς ένα παιδι είναι πολυ υπεύθυνη πράξη. Αδυνάτω να δεχτώ το να κάνω ένα παιδι και να μου θρεψουν άλλοι....το κράτος,οι συγγενείς,η νταντα, η το παράτας και δεν πληρώνεις διατροφή ...κλπ.

 

 

Τώρα αν έχεις τα οικονομικά μέσα και νομίζεις ότι μπορείς να του εξασφάλιζεις όσα νομίζεις...πάσο γιατί όχι.

Όμως το να έρθει ένα παιδι στον κόσμο μέσα στις δυσκολίες και στην δυστυχία χωρίς εφόδια το σίγουρο είναι πως αύριο αυτό το παιδι θα καταριεται την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκε.

 

 

Μα δεν μίλησα για τους νόμιμους, φυσικά δικαιούνται ότι και οι υπόλοιποι.

Εγώ μίλησα για τους λαθρομετανάστες και τους ανασφάλιστους αλλοδαπούς καταδικάζοντας τους συνταξιούχους μας που έχουν δουλέψει για αυτα τα λεφτα..στην φτώχεια. Σίγουρα αν είχε λεφτα η χώρα και μπορούσε ας τους περιαθαλπε . Όμως το να καταδικάζει ανθρώπους που δουλέψαμε στην πείνα και να τους στερεί τα δεδουλευμένα *για μένα είναι πιο σημαντικό...και αύριο σε αυτη την θέση μπορει να είσαι και συ . Και αν δεν ακουστεί ότι η χώρα μας δεν είναι και λίγο αφιλόξενη το αποτέλεσμα είναι αυτο που βλέπετε σήμερα να έχουμε γεμίσει παντού..

 

 

Εγώ ξέρω ότι οι γονείς μας που δούλεψαν και στερήθηκαν δεν είχαν επιδότηση ενοικίου,και έρχονται τώρα οι Αλβανοί και τα περνούν όλα....με ξένα κόλλυβα ξέρω και γω να κάνω τον φιλάνθρωπο.

 

 

Πάρε παράδειγμα μικρές χώρες,την Ολλανδία,την Σιγκαπούρη,την Ελβετία.

 

 

Το πρόβλημα είναι η σπατάλη των χρημάτων που γίνεται,οχι τα παιδια που έρχονται στον κόσμο. Το πρόβλημα είναι ότι κάνουμε κοινωνική πολιτική με δανεικά λεφτα. Χρεωνουμε τα νοσοκομεία και την ίδια στιγμή που είμαστε χρεωκοπημενοι γιατροί και κυκλώματα που λυμαίνονται το σύστημα εξακολουθούν να οικονομανε χρήματα.

 

Δήμοι που είναι χρεωκοπημενοι και χρωστάνε και αύριο θα έρθουν να αυξήσουν τα δημοτικά τέλη των *δημοτών,φτιάχνουν άχρηστα έργα για να λυμαίνονται και πάλι το δημόσιο χρήμα την ίδια ώρα που δεν έχουν βενζίνη για τα απορριμματοφόρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απάντηση...:-)

 

Nαι συμφωνώ. Να γίνει ιδιωτική ασφάλιση να επιλέγει ο καθένας αυτο που θέλει,να μειωθούν οι φόροι και να σταματήσουμε να έχουμε απαιτήσεις απο το δημόσιο. Είτε αυτο λέγεται σύνταξη,είτε παιδεία,είτε διορισμός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς ένα παιδι είναι πολυ υπεύθυνη πράξη. Αδυνάτω να δεχτώ το να κάνω ένα παιδι και να μου θρεψουν άλλοι....το κράτος,οι συγγενείς,η νταντα, η το παράτας και δεν πληρώνεις διατροφή ...κλπ.

 

 

δηλαδη θεωρεις οτι με το ΥΠΕΡΟΓΚΟ ποσο που περνουν οι πολυτεκνοι το διμηνο θρεφουν τα παιδια τους και γι'αυτο αλλωστε τα εκαναν!!!εχεις δικιο....εγω ΜΟΝΟ με αυτα τα χρηματα εφαγα, ντυθηκα, μεγαλωσα, σπουδασα........ευτυχως που εχουμε το κρατος και μας ταιζει!!!!!

αντι να αναρωτηθεις που πανε τοσα χρηματα....ποιοι πλουτιζουν εις βαρος μας....καθεσαι και ασχολεισαι με τις ευαισυητες κοινωνικα ομαδες(πολυτεκνους, τριτεκνους, αναπηρους ,ανεργους κτλ.....)

ε ναι λοιπον, αφου ειμαστε προνομιουχοι και πλουσιοι τελικα (με το πολυτεκνικο επιδομα αντι να φαμε λιγο φαγακι, εμεις αγοραζαμε κοτερα!!!)ε, μπραβο μας!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι συμφωνώ. Να γίνει ιδιωτική ασφάλιση να επιλέγει ο καθένας αυτο που θέλει,να μειωθούν οι φόροι και να σταματήσουμε να έχουμε απαιτήσεις απο το δημόσιο. Είτε αυτο λέγεται σύνταξη,είτε παιδεία,είτε διορισμός.

 

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι είναι αυτό που ζητάς. Την παραμικρή όμως.

Και πρόσεχε τι εύχεσαι στην ζωή σου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

 

 

δηλαδη θεωρεις οτι με το ΥΠΕΡΟΓΚΟ ποσο που περνουν οι πολυτεκνοι το διμηνο θρεφουν τα παιδια τους και γι'αυτο αλλωστε τα εκαναν!!!εχεις δικιο....εγω ΜΟΝΟ με αυτα τα χρηματα εφαγα, ντυθηκα, μεγαλωσα, σπουδασα........ευτυχως που εχουμε το κρατος και μας ταιζει!!!!!

αντι να αναρωτηθεις που πανε τοσα χρηματα....ποιοι πλουτιζουν εις βαρος μας....καθεσαι και ασχολεισαι με τις ευαισυητες κοινωνικα ομαδες(πολυτεκνους, τριτεκνους, αναπηρους ,ανεργους κτλ.....)

ε ναι λοιπον, αφου ειμαστε προνομιουχοι και πλουσιοι τελικα (με το πολυτεκνικο επιδομα αντι να φαμε λιγο φαγακι, εμεις αγοραζαμε κοτερα!!!)ε, μπραβο μας!!!!

 

ε αμα ειναι ετσι αγαπητη φιλη να κανω κι εγω αλλα 2 παιδια!!!!!!

ε οκ! ας μη παρω κοτερο.... θα φτιαξω ομως ενα σπιτι....:P

μεχρι τωρα νομιζα οτι τα επιδοματα των πολυτεκνων δε φτανουν ουτε για τα βασικα των παιδιων..... αλλα αν ειναι να πλουτιζετε με τα λεφτα του αγαπητου μας κρατους, τοτε τι καθομαστε κ δε κανουμε παιδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλη μου Likando πως είσαι οργισμένη με όλο τον κόσμο. Δεν γνωρίζω την αιτία, αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις και να είσαι πιο φιλική με τους ανθρώπους :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί εχω την εντύπωση ότι χώρες σαν την Ολλανδία η την Ελβετία όχι μόνο δεν σου λένε να μεγαλώσεις χωρίς βοήθεια το παιδί σου αλλά έχουν κ πολλές παροχές ακόμα κ για τις μονογονεϊκές οικογένειες;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιες απόψεις είναι πολύ επικίνδυνες...

Ξεκινάμε από πολύτεκνους, πάμε σε ηλικιωμένους, ανάπηρους, μετανάστες.....

Σε λίγο θα πάμε σε αυτούς που έχουν "λάθος" πολιτικά πιστεύω, σε αυτούς που δεν έχουν συγκεκριμένο χρώμα μαλλιών, που δεν μένουν σε συγκεκριμένη περιοχή......

 

 

Η κοινωνική πολιτική ΔΕΝ είναι προνόμιο της Ελλάδας (με όποια μορφή και αν υάρχει εδώ, όσο αρκετή και αν είναι). Η κοινωνική πολιτική υπάρχει σε όλες τις χώρες, από τις πιο μικρές, μέχρι τις πιο μεγάλες. Προτοποριακή είναι στη Σουηδία...υπάρχει και στην Αγγλία, και στην Ελβετία, και στην Αμερική (σε μικρότερο βαθμό) και παντού...

 

Απόψεις του στυλ "για όλα φταίνε οι Χ" (όπου Χ=πολύτεκνοι/άτεκνοι/ξένοι/ηλικιωμένοι κλπ εκτός από τουε πολιτικούς) μπορεί να οδηγήσουν στην αναζήτηση μιας νέας άρειας κοινωνίας, όπου αυτοί που θα ζουν θα έχουν τα επιθυμητά χαρακτηριστικά και όλοι οι άλλοι στον Καιάδα.... Γυρνάμε στο 1936;;; Ελπίζω όχι..........

Link to comment
Share on other sites

Και τελείως απλοϊκά αν το σκεφτεί κανείς, ο λόγος που προ χιλιάδων ετών ακόμη, οι άνθρωποι οργανώθηκαν σε κοινωνίες ήταν για να βοηθάει ο ένας τον άλλο και να στηρίζεται ο ένας στον άλλο στις δύσκολες στιγμές.

Αυτό, στις σύγχρονες κοινωνίες, μεταφράζεται στην κοινωνική πολιτική και τις κοινωνικές παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλη καθηγητρια που πιστευε πως θα δουλεψει και σε αυτη τη λογικη στηριχτηκε και εκανε τεταρτο παιδι ου τοσο ηθελε, τολμησε.

 

Ομως και αυτο καταργηθηκε και τωρα ειναι με ενα μισθο απο τον αντρα της, που να την κοψουν και το επιδομα, θα χαρακωθει η κοπελλα!

 

Ευτυχως εχει ενα δικο της μονο σπιτακι με μια κρεββατοκαμαρα,ολα ειναι στο πατωμα,6 μελης οικογενεια βλεπεις, πιστευε οτι με το μισθο της θα ολοκληρωσει το σπιτι που χτιζει στους δικους της...

 

Πες σε αυτην οτι πιστευεις οτι καλα επαθε και ας προσεχε, πες το και στα παιδια της αφου τα κοιταξεις στα ματια...

 

Εγω θα ζησω με λιγωτερα, αντεχω γιατι δουλευουμε και οι δυο αλλα ειμαι απο τους τυχερους. Και ας χρωστω 1500 σε δανεια και ο μισθος μας συνολο πηγε στα 2000 ευρω, εχω και ενα background. Αλλοι, οι περισσοτεροι, ειναι σε κακα χαλια, γιατι αλλιως τα λογαριαζαν...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

“ First they came for the communists,

and I didn't speak out because I wasn't a communist.

 

Then they came for the trade unionists,

and I didn't speak out because I wasn't a trade unionist.

 

Then they came for the Jews,

and I didn't speak out because I wasn't a Jew.

 

Then they came for me

and there was no one left to speak out for me.”

 

Μην πέφτετε σ'αυτή την παγίδα!

Δεν είναι ΦΥΣΙΚΑ τα επιδόματα (σιγά τα φοβερά λεφτά!) ο λόγος που βρίσκετε η χώρα σε αυτή την κτάσταση.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που δίνονται τα πολυτεκνικά επιδόματα στην Ελλάδα είναι τρομερά άδικος και μόνο ως κοινωνικά επιδόματα δεν μπορεί να τα χαρακτηρίσει κανείς.

 

Πραγματικά μέχρι σήμερα με κανένα εισοδηματικό κριτήριο δικαιούνταν να πάρει επίδομα ο οποιοσδήποτε αποκτούσε τρίτο παιδί, ακόμα και αν αυτός ήταν σε πολύ καλή οικονομική κατάσταση.

 

Αντίθετα, άνθρωποι με ένα ή δύο παιδιά και πολύ χειρότερη οικονομική κατάσταση δεν δικαιούνται απολύτως τίποτα.

 

Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο και γι' αυτούς τους λόγους εγώ προσωπικά θα μπορούσα να θεωρήσω το πολυτεκνικό επίδομα ως μια επιβράβευση - bonus :cool: στον γονιό που αποκτά περισσότερα παιδιά αλλά όχι ως κοινωνικό επίδομα.

 

Υ.Γ. Το εισοδηματικό κριτήριο που καθιερώθηκε πρόσφατα γι' αυτά τα επιδόματα δεν άρει την αδικία, καθώς οι οικογένειες με ένα και δύο παιδιά εξακολουθούν να μην παίρνουν κανένα επίδομα γι' αυτά....

 

Σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη, βοηθιούνται οι οικογένειες από το πρώτο παιδί και όχι από το τρίτο και πάνω.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

 

ε αμα ειναι ετσι αγαπητη φιλη να κανω κι εγω αλλα 2 παιδια!!!!!!

ε οκ! ας μη παρω κοτερο.... θα φτιαξω ομως ενα σπιτι....:P

μεχρι τωρα νομιζα οτι τα επιδοματα των πολυτεκνων δε φτανουν ουτε για τα βασικα των παιδιων..... αλλα αν ειναι να πλουτιζετε με τα λεφτα του αγαπητου μας κρατους, τοτε τι καθομαστε κ δε κανουμε παιδια;;;

 

μονο ενα σπιτι??σπιτιααααααααααα!!!

χωρις πλακα τωρα, θεωρω πως καποια επιδοματα καλως δινονται και θα πρεπει να συνεχιζουν να δινονται τωρα που οι καιροι ειναι δυσκολοι........

κανενας γονιος δεν θελω να πιστευει πως κανει παιδια για να τα ταιζει το κρατος, απλα το επιδομα αυτο ειναι σημαντικο......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο και γι' αυτούς τους λόγους εγώ προσωπικά θα μπορούσα να θεωρήσω το πολυτεκνικό επίδομα ως μια επιβράβευση - bonus :cool: στον γονιό που αποκτά περισσότερα παιδιά αλλά όχι ως κοινωνικό επίδομα.

Αυτό ακριβώς είναι ή μάλλον ήταν το επίδομα τρίτου παιδιού. Επιβράβευση για όσους ανεβάζαν το μέσο όρο παιδιών πάνω από το 2. Δεν ήταν προνοιακό επίδομα για να αντιμετωπιστεί η φτώχεια, αλλά επίδομα - κίνητρο για να προχωρήσει κάποιος σε τρίτο παιδί. Είναι λάθος η σύγκριση ο πλούσιος τρίτεκνος / ο φτωχός με δύο παιδιά. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται ανάμεσα στην κατάσταση της ίδιας οικογένειας με δύο παιδιά και κατόπιν με τρία παιδιά, επιδεινώνεται, απ' όποια βάση κι αν ξεκινάει μεγάλη ή μικρή. Το επίδομα δόθηκε με τη λογική να δοθεί κίνητρο στη μέση οικογένεια να κάνει τρία παιδιά, όχι σαν πρόνοια.

Προφανώς στο κράτος συμφέρει να γενιούνται παιδιά και να μην γερνάει ο συνολικός πληθυσμός. Η γήρανση του πληθυσμού κοστίζει πολύ πιο ακριβά από τα επιδόματα που καλύπτουν τις πάνες.

Αλλά εδώ κατηγορείται η κοινωνική ασφάλιση συνολικά, εντάξει έχει μειονεκτήματα, με το σοβαρότερο όλων την υπογεννητικότητα, γιατί το αναδιανεμητικό σύστημα που εφαρμόζεται χρειάζεται πλατιά βάση εργαζομένων, αλλά η κατάργησή της θα μας οδηγούσε πίσω στα φτωχοκομεία και τα ορφανοτροφεία του Ντίκενς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...