Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

ΕΥΤΥΧΩ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΤΟΝ 7ΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ CAMP 4 ΗΜΕΡΩΝ ΣΤΟ ΣΟΦΙΚΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ (RANCH). ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ 15-19/04/2011. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΝΟΪΚΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ. ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ, ΞΥΛΙΝΑ ΜΕ ΚΟΥΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΚΟΡΜΟΥΣ ΞΥΛΩΝ, ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ. Η ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΕ ΣΚΕΠΑΣΤΡΟ (ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ), Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΠΟΥ ΦΥΛΑΝΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΟΥ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ), 2 ΚΑΡΤΟΤΗΛΕΦΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ, ΠΟΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ/ΓΗΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ.... ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΑΛΟΓΑ, ΑΓΕΛΑΔΕΣ, ΕΛΑΦΙΑ, ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΑ. ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΝΤΣΟ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕΣΑ. ΕΚΕΙ ΕΤΡΩΓΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΙΑ, ΕΙΝΑΙ 1,5 ΩΡΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ. ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΕΙΝΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟ. ΚΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ..... ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα πληροφορίες για την κατασκήνωση Αναγέννηση.....Κάναμε μία επίσκεψη και μας άρεσε αρκετά αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη για ...

υπευθυνότητα προσωπικού,

τήρηση προγράμματος,

ποιότητα φαγητού.....

Link to comment
Share on other sites

αποφασίσαμε απο κοινού με τον άντρα μου να γραψουμε το παιδί μας στο ranch το οποίο έχουμε επισκευθεί και μας άρεσε καθως ΄ςεχουμε ακούσει τα καλύτερα για τις κατασκηνώσεις του..θα είναι η πρώτη μας φορά (ο μικρός είναι 6ετών +3 μηνών ) και επειδή δεν θα γνωρίζει κανένα παιδί δεν ξέρω πως θα αντιδράσει και με φοβίζει αυτο που διαβάζω ότι τις 2 πρώτες ημέρες καλο θα είναι να μην ερχόμαστε σε επαφή μαζί του τηλεφωνικά για να μην επειρεαστεί..εμεις πως θα μπορούμε να είμαστε "ήσυχοι" αυτές τις ημέρες θα μας ενημερώσει κάποιος στα αλήθεια ή θα μας λένε άλλα για να μην στεναχωρηθούμε; επίσης άλλος προβληματισμός : ο μικρός μας δεν κάνει και πολλα πραγματα μόνος του π.χ. ντύσιμο τα καταφέρνουμε αλλα όχι παντα -πλύσιμο(το μπανιο του σε σχέση με το ζεστό - κρύο νερό; τουαλέτα δεν σκουπίζεται μόνος του ακόμα πως θα τα λύσω αυτά μες στο μυαλό μου;; θα πρέπει να ενημερώσω κάποιους απο την ομάδα γι αυτό;αν έχετε στείλει τα παιδάκια σας θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τους προβληματισμους μου ..ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

αποφασίσαμε απο κοινού με τον άντρα μου να γραψουμε το παιδί μας στο ranch .....θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τους προβληματισμους μου ..ευχαριστώ..

 

Η κόρη μου πήγε 4 μήνες πριν κλείσει τα 6. Ήταν όσο αυτόνομη μπορεί να είναι ένα παιδί 6 σχεδόν ετών και πίστευα ότι θα τα καταφέρει. Δεν με διέψευσε! Τα κατάφερε και στα πρακτικά αλλά και συναισθηματικά. Αν νομίζεις ότι θα αντιμετωπίσει πολλά πρακτικά προβλήματα θα πρέπει να μιλήσεις γι' αυτά με τους υπεύθυνους πριν γράψεις το παιδί. Να ακούσεις αν και πως χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις. Όσο για την επικοινωνία εγώ είχα καθημερινή επαφή μαζί της. Αν δεν με έπαιρνε τηλέφωνο την καλούσα εγώ. Δεν θεωρώ ότι το να αποκόψεις την επικοινωνία βοηθάει. Άλλο να πας και να το ταράξεις και άλλο να εξαφανιστείς σαν να του δίνεις την εντύπωση ότι το εγκατέλειψες. Φρόντισα να επιλέξω την πιο κοντινή και μικρή κατασκήνωση. Την επισκεφτήκαμε τουλάχιστον 4 φορές πριν πάει. Κάναμε βόλτα, είδαμε τους χώρους ξανά και ξανά, φάγαμε παγωτό, παίξαμε. Την είχα πείσει ότι θα περάσει καταπληκτικά και ήμουν σταθερή στο εξής: "Αν δεν σου αρέσει φεύγεις όποτε θέλεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να μείνεις. Αλλά αν φύγεις δεν μπορούμε να επιστρέψουμε!"

Link to comment
Share on other sites

H κορη μου πηγε για πρωτη φορα κατασκηνωση στα 10 της. Παροτι ηταν και ειναι πολυ ανεξαρτητο παιδι, μου εξομολογηθηκε οτι εκλαψε το πρωτο βραδυ. Σαφως ειχαμε καθημερινη επικοινωνια. Της ειχαμε και κινητο αλλα της ειχαμε αγορασει και τηλεκαρτες και εννοειται οτι ειχαμε και το κινητο της ομαδαρχισας.

Η κορης μας καθησε 3 εβδομαδες και το καταευχαριστηθηκε. Φετος, αν ολα πανε καλα, θα στειλουμε και τον γιο μας που ειναι 8 ετων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για φετος, δεν το σκεφτομαι καν να στειλω την κορη μου καταασκήνωση γιατι αντεδρασε αρνητικα οταν της το ειπα...

Για το μελλον σκεφτομαι οτι το ranch λογο του οτι είναι πάνω στο βουνο, θα εχει διαφορετικό... κλιμα!

Θελω να πω, οτι το πρωι και το βραδακι, πιστευω θα εχει λιγο ψυχρα, οπωτε θα πρεπει το παιδι να ειναι σε θεση να το αντιλαμβανεται αμεσως και να βαζει κατι από μόνο του πάνω του...

Απλές ανησυχιες...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα π΄ρωτη φορά κατασκήνωση όταν τελείωσα τη δευτέρα δημοτικού (ήμουν από τα πιο μικρά παιδιά που έπαιρναν).

πριν από 25 χρόνια οι κατασκηνώσεις ήταν απλά άθλιες σε σχέση με τις σημερινές.

Μέναμε σε "σπιτάκια" από κόντρα πλακέ, που είχαν γύρω γύρω μουσαμά τον οποίο κατεβάζαμε και δέναμε με σκοινιά όταν έβρεχε. Νουζ με ζεστό νερό απλά ΔΕΝ υπήρχαν. Τουαλέτες τούρκικες και μόνο και αρκετά μακριά από τα σπιτάκια...

Και όμως! Πέρασα όχι απλά υπέροχα, πολύ περισσότερο από υπέροχα! Έκανα φίλους που τους έχω ακόμα, 25 χρόνια μετά! Έμαθα ό,τι δεν είχα μάθει στο σπίτι, γιατί πλέον ήμουν μόνη μου και εν ήταν η μαμά να με βοηθάει. Εγκαταλελειμμένη δεν ένιοσα καθόλου, αν και ήμουν (και εξακολουθώ να είμαι) μοναχοπαίδι και άρα είχα ιδιαίτερη σχέση με τους γονείς μου.

Τα επόμενα χρόνια ξαναπήγα εννοείται, μέχρι που έγινα 14....

Όταν τελέιωσα το πανεπιστήμιο ξαναπήγα στην ίδια κατασκήνωση ως ομαδάρχησσα στα πιτσιρίκια. Ήταν σαν να βρέθηκα σε άλλο μέρος! Χτιστά σπιτάκια, ντουζ κλειστά με ζεστό νερό όλη μέρα, τουαλέτες κοντά στα σπιτάκια, πολύ καλό και υγιεινό φαγητό (ισοροπημένο διαιτολόγιο).....

Νομίζω ότι αυτό που έχει πολύ μεγάλη σημασία είναι ο αρχηγός της κατασκήνωσης, καθώς αυτός έχει το γενικό έλεγχο. Σε αυτή που ήμουν εγώ ο αρχηγός ήταν πολύ αυστηρός με κάποια πράγματα (π.χ. ώρες ξεκούρασης, απαγόρευση κινητών και ηλεκτρονικών παιχνιδιών) αλλά και πολύ κοντά στα παιδιά (απόδειξη ότι μόλις τον έβλεπαν τα πιτσιρίκια τρέχανε και τον αγκαλιάζανε)!!!!

Τέλος, όλες οι χρονιές τελέιωναν με άπειρο κλάμα από παιδιά και στελέχη......

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και για την κατασκήνωση Λελούδα, στην Εύβοια. Έχει κανείς εμπειρία? Στο ράντζο, στο Σοφικό, πηγαίνουν τα ανήψια μου και είναι πολύ ευχαριστημένα. Εμένα δεν με παραπέμπει όμως σε κατασκήνωση. Περισσότερο σαν ένα camping πολυτελείας. Anyway, τα παιδιά περνάνε πολύ καλά πάντως....

 

 

Αν και λίγο καθυστερημένα : στέλνω τα παιδιά μου (αγόρι 12, κορίτσι 11) τα τελευταία 5 χρόνια και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για διαφορετική κατασκήνωση. Λίγα παιδιά μαχ 200 (πολύ σημαντικό για εμένα), οικογενειακή, καθαρή, με φανατικούς κατασκηνωτές (συνήθως τα παιδιά συνεχίζουν για ομαδάρχες, αρχηγοι κλπ).

 

Εχω δει, ως υπεύθυνος εταιρίας που επιδοτεί την κατασκήνωση παιδιών εργαζομένων, αρκετές κατασκηνώσεις (κυρίως μεγάλες). Δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να περάσουν καλά τα παιδιά -[οσο καλά οργανωμένα να είναι - σε κατασκηνώσεις 1000-1500 παιδιών (ανά περίοδο)

Link to comment
Share on other sites

Emmaki οπως τα λες.. με τη διαφορα οτι εμεις ημασταν σε τσαντηρια τοτε το 85 και οι κατασκηνωσεις ηταν του ΙΚΑ

Το κοστος ποσο ειναι περιπου στις κατασκηνωσεις που αναφερετε;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emmaki οπως τα λες.. με τη διαφορα οτι εμεις ημασταν σε τσαντηρια τοτε το 85 και οι κατασκηνωσεις ηταν του ΙΚΑ

Το κοστος ποσο ειναι περιπου στις κατασκηνωσεις που αναφερετε;

 

 

Ναι... Τσαντιρια! Ομως περνουσαμε πολυ ωραία...

Γυρω στα 600-800 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki οπως τα λες.. με τη διαφορα οτι εμεις ημασταν σε τσαντηρια τοτε το 85 και οι κατασκηνωσεις ηταν του ΙΚΑ

Το κοστος ποσο ειναι περιπου στις κατασκηνωσεις που αναφερετε;

 

 

Ααααααα!!!!!

¨αρα εγώ πήγαινα σε πολύθ χλιδάτη κασκήνωση......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι περιοδοι ειναι 23 ημερες

ranch σοφικο 790

sportvillage athitaki 800

 

και μιλαω για την Α' περιοδο γιατι με ρωτησαν!

 

Ναι, αυτες ειναι οι πιο ακριβες.... Υπάρχουν και πιο οικονομικες.

Link to comment
Share on other sites

επισης ακουσαμε καλα λογια για την sportscamp athitaki στο γραμματικο (επειδη ειναι πιο κοντα χιλιομετρικα απο το ranch) εχει παει κανεις εκει;

 

εχω πάει - τοσο για τα παιδιά μου - όσο και για επιλογή κατασκήνωσης για την εταιρία που δούλευα (επιδοτούσαμε την κατασκήνωηση). Οι εντυπώσεις μου εν συντομία ήταν : πολύ καλές εγκαταστάσεις (μέχρι εντυπωσιακές), πολλά παιδιά ανά περίοδο (μέχρι 1.500) που σημαίνει αυστηρό πρόγραμμα/χρόνος ανά δρασητριότητα και -αυτο που δεν μας άρεσε- πολλά παιδιά ανά σπιτάκι (στο peak έφταναν και τα 15-16)

Link to comment
Share on other sites

επισης ακουσαμε καλα λογια για την sportscamp athitaki στο γραμματικο (επειδη ειναι πιο κοντα χιλιομετρικα απο το ranch) εχει παει κανεις εκει;

Eμεις εχουμε παει πριν 2 χρονια.

Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι και το παιδι ξετρελαθηκε.

Εκανε ενα σωρο δραστηριοτητες και δεν ζητησε λεπτο να επιστρεψει. Δεν ξερω ποσα παιδια ηταν συνολικα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ειχαν συγκεκριμενο προγραμμα καθημερινα με πολλες δραστηριοτητες.

Η γιορτη ληξης ηταν καταπληκτικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο καθυστερημένα : στέλνω τα παιδιά μου (αγόρι 12, κορίτσι 11) τα τελευταία 5 χρόνια και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για διαφορετική κατασκήνωση. Λίγα παιδιά μαχ 200 (πολύ σημαντικό για εμένα), οικογενειακή, καθαρή, με φανατικούς κατασκηνωτές (συνήθως τα παιδιά συνεχίζουν για ομαδάρχες, αρχηγοι κλπ).

 

Εχω δει, ως υπεύθυνος εταιρίας που επιδοτεί την κατασκήνωση παιδιών εργαζομένων, αρκετές κατασκηνώσεις (κυρίως μεγάλες). Δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να περάσουν καλά τα παιδιά -[οσο καλά οργανωμένα να είναι - σε κατασκηνώσεις 1000-1500 παιδιών (ανά περίοδο)

 

Για την Λελούδα μιλάς; Χαίρομαι γιατί έχω κλείσει θέση για τα παιδιά μου φέτος για πρώτη φορά (8 και 6,5 ετών) και έχω λίγο ...τρακ ως "πρωτάρης"...

Το καλό είναι ότι είναι μέσα στη φύση και αυτό είναι που μου άρεσε.

Να ρωτήσω κάτι όμως: Επειδή έχω συγκεκριμένο πρόβλημα με τον μεγάλο γιο μου, μήπως έχει ψύλλους ή κοριούς;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα μ'ενδιέφερε!! Ευχαριστώ!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την Λελούδα μιλάς; Χαίρομαι γιατί έχω κλείσει θέση για τα παιδιά μου φέτος για πρώτη φορά (8 και 6,5 ετών) και έχω λίγο ...τρακ ως "πρωτάρης"...

Το καλό είναι ότι είναι μέσα στη φύση και αυτό είναι που μου άρεσε.

Να ρωτήσω κάτι όμως: Επειδή έχω συγκεκριμένο πρόβλημα με τον μεγάλο γιο μου, μήπως έχει ψύλλους ή κοριούς;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα μ'ενδιέφερε!! Ευχαριστώ!

 

 

Ναί για την Λελούδα. Δεν έχω ακούσει τίποτε για ψύλλους ή κοριούς (αντίθετα΄κάποιες χρονιές υπάρχουν θέματα με ψείρες οπότε το αντιψειρικό σαμπουάν απαραίτητο). Σε κάθε περίπτωση θα ήταν σκόπιμο-αν όχι απαραίτητο-να ενημερωθεί ο/η γιατρός της κατασκήνωσης για το -όποιο-συγκεκριμένο πρόβλημα υπάρχει με το παιδί.

 

Κατά τα άλλα το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις -και να αξιολογήσεις ανάλογα- είναι ότι λόγω οικογενειακού χαρακτήρα της κατασκήνωσης -και υποθέτω και για καθαρά οικονομικούς λόγους- υπάρχουν σημαντικές διαφορές με άλλες -μεγάλες-κατασκηνώσεις. Οι διαφορές αυτές εντοπίζονται κυρίως στις εγκαταστάσεις ΄(είναι όλες σχεδόν φτιαγμένες με πολύ δουλειά από το προσωπικό) και συγκριτικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι φτωχές (αν αυτό είναι κριτήριοο για εσένα). Κάτι που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι για μπάνιο κατεβαίνουν με τα πόδια και ανεβαίνουν με βανάκι (καλό είναι να έχουν τα παιδιά και παπούτσι θαλάσσης γιατί υπάρχουν αχινοί). κατά τα άλλα τα παιδιά μου θέλουν να συνεχίσουν μέχρι τα 16 (!) και μετά ίσως για ομαδάρχες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Από την Αθήνα σε τί απόσταση είναι η Λελούδα, εσείς που έχετε πάει τα παιδιά σας?

 

η απόσταση δεν είναι μεγάλη -στο χάρτη- αν και δεν θυμάμαι αριθμό χιλιομέτρων. Γλυκά Νερά-Κατασκήνωση μέσω Αττ. οδού είναι 2 ώρες λόγω κυρίως ότι μετά τη Χαλκίδα ο δρόμος περνάει μέσα από χωριά. Η κίνηση είναι και ο λόγος που το επισκεπτήριο είναι Σάββατο (και όχι κυριακή όπως συνηθίζεται νομίζω). Πάντως στην επιστροφή (Σάββατο απογ/βράδυ έχω κάνει και 3 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!

Όποια άλλη γνώμη και συμβουλή δεκτή!:-D

 

Μπορεί έως τώρα να΄χεις καταλήξει, αλλά η δική μας περσινή εμπειρία από το Ranch δεν ήταν η καλύτερη με αποτέλεσμα φέτος να παρακαλάμε το παιδί να πάει και να μην θέλει να πάει σε καμία!

Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι έκαναν ντους κάθε μέρα με κρύο νερό, δύο-δύο και όταν παραπονεθήκαμε οι γονείς γιατί στην πρώτη επίσκεψη τη βρήκαμε άρρωστη με πυρετό και κλειστό λαιμό, μας είπαν ότι το ντους δουλεύει με τον ηλιακό και επειδή είχε συννεφιά, δεν ζέσταινε το νερό..

Επιπλέον το φαγητό ήταν χάλια, κοινή ομολογία των περισσότερων παιδιών. Ακόμη και το δικό μου παιδί που είναι "παμφάγο", δεν το άγγιζε και χαρακτηριστικά μας έλεγε ότι ακόμη και τα μακαρόνια ήταν χάλια!! Αν είναι δυνατόν.. Ας αφήσουμε τις σφήκες στην τραπεζαρία, που πέφτανε μέσα στα πιάτα..

Η ιππασία που διαφημίζει είναι ένας γύρος 3 λεπτών.. Οι χώροι πάντως είναι καταπληκτικοί, μέσα στο πράσινο και στη φύση, αλλά ειδικά την πρώτη περίοδο κάνει πολύ κρύο, γιατί είναι πολύ ψηλά στο βουνό.. Η ομαδάρχισσα ήταν μεν μικρή 17 ετών, αλλά πολύ καλό κορίτσι και μας βοήθησε πολύ.. μέχρι και από το κινητό της μας έδινε να μιλάμε στο παιδί..

Η επιλογή δική σου, αλλά εμάς μας γύρισε μπούμεραγκ και φέτος ούτε να ακούσει δεν θέλει που της λέμε για ΑΘΗΤΑΚΗ ή KINDERLAND..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

χρειάζομαι την βοήθειά σας!!!! Μήπως κάποιος γνωρίζει να μου πει τη γνώμη του για τα θερινά προγράμματα του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου για τα παιδιά .

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...