Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έντονη φαγούρα με κίτρινα υγρά


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια , δεν ξερω τι επαθα αλλα τα υγρα απο κατω ειναι καπως παραξενα κιτρινα και εχει κατι κομματια ασπρα μικρα και εχω εντονη φαγουρα τι ειναι αυτο? Πηρα τον γιατρο τηλ. και μου ειπε να παω την τριτη για καλλιεργεια κολπικου υγρου αλλα ποιος περειμενει μεχρι την τριτη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαλάρωσε Πελαγίτσα! Μάλλον καμιά κολπίτιδα θα είναι, σύνηθες φαινόμενο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Θα κάνεις καλλειργεια κολπικού υγρού ( η οποία δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ) και αν οφείλεται σε μικρόβιο, θα σου δώσει ο γιατρός αντιβίωση ή καμιά κρεμούλα και σε λίγες μέρες θα είσαι μια χαρά. Μπορεί όμως να μην οφείλεται και σε μικρόβιο, να είναι κάτι φυσιολογικό (επίσης σύνηθες φαινόμενο τα πολλά υγρά κατά τη διάρκεια της κύησης) .Πάντως όπως και να έχει μην στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι, πήγαινε κανε την εξέταση και από και και πέρα σε καθοδηγεί ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Θα επηρεάσει το μωρό και μάλιστα πολύ εάν δεν πας καθόλου στο γιατρό, έχεις καμιά κολπίτιδα και το αφήσεις έτσι χωρίς να κάνεις τίποτα μέχρι τον 9ο. Από τη στιγμή που θα πας στο γιατρό και θα το τσεκάρεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα στην τύχη τους. Όλα καλά θα πάνε. Δεν είναι τίποτα. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μυκιτιαση μαλλον με κολπικη κρεμα περναει εν τω μεταξυ πλυσου με χαμομηλι.

 

Κοιτα οι τελευταιες εξετασεις εδειξαν μυκιτες αλλα η μικροβιολογος μου ειπε οτι δεν ειναι κατι και δεν ειχα και φαγουρα ουτε ο γιατρος μου ειπε να ανησυχω . Να σε ρωτησω να πληθω με σκετο χαμομυλι η με το ειδικο σαπουνακι που εχω απο το φαρμακειο με χαμομυλι?

Link to comment
Share on other sites

lilika48 κοιτα πηρα τον γιατρο μου τηλ. και μου ειπε να παω την τριτη για καλλιεργεια κολπικου υγρου αλλα ποιος περιμενει μεχρι την τριτη????

Link to comment
Share on other sites

Πελαγία μου μην αγχώνεσαι τόσο πολύ! Κολπίτιδες είναι αναμενόμενες στην εγκυμοσύνη. Και εγώ που είχα ιστορικό, έπαθα τον τέταρτο μήνα, πήρα τα υποθετάκια μου, τις αλοιφούλες μου και όλα εντάξει. Δεν παθαίνεις τίποτε μέχρι την Τρίτη, εκτός από το ότι θα σου σπάσει τα νεύρα η φαγουρα (το ξέρω είναι πολύ ενοχλητική), να πλένεσαι όποτε νιώθεις ενόχληση (από εμπειρία και το σκέτο δροσερό νεράκι μια χαρούλα είναι), να αλλάζεις εσωρουχο συχνά και από Τρίτη στο γιατρό για τα περαιτέρω. Πάντως εαν είναι μύκητες τα CANESTEN αλοιφή και υπόθετα είναι φοβερά και έχουν αποτέλεσμα από τις πρώτες ώρες.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πελαγια μου ηρεμησε , κολπιτιδα θα ειναι , δεν ειναι τιποτα ανυσηχητικο , στην εγκυμοσυνη συμβαινει συχνα επειδη υπαρχουνε περισσοτερα υγρα . Να πλενεσαι συχνα και να πας την Τριτη για εξεταση και να ηρεμησεις . ΟΛΑ ΚΑΛΑ .

Link to comment
Share on other sites

Πελαγία εγώ έπαθα κολπίτιδα από τα Amoxil 1gr που έπαιρνα και στην αρχή η γιατρός μου είπε να κάνω πλύσεις εξωτερικά με σοδόνερο, αλλά είχα τόσο έντονο πρόβλημα που έβαλα travogen κολπικό υπόθετο και εξωτερικά την αντίστοιχη κρεμούλα. Οι μύκητες έχουν κλασσικά συμπτώματα και αν υποφέρεις, πάρε τη γιατρό σου να ξεκινήσεις αμέσως θεραπεία για να μην περιμένεις τόσες μέρες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πελαγια ακριβως ετσι ειναι οπως ταλενε τα κοριτσια.μην ανησυχεις.εγω μια βδομαδα πριν γεννησω εβαζα μια αλοιφη στον κολπο γιατι ειχα εντονα υγρα κ ξερεις οτι ειναι επικυνδινο για το παιδι κατα την εξωθηση.ολα καλα ομως .μην ανησυχεις κ κανε πλυσεις .οτι σου πει ο γιατρος θα τηρησεις τις οδηγιες του.περαστικα

Link to comment
Share on other sites

TARA και εγω πηρα Amoxil 1gr λες να ειναι απο αυτο ? Απλα τωρα που εκανα πλυσεις με χαμομυλι νιωθω πιο ωραια . Σερβιετακι μπορω να χρισιμοποιω?

Link to comment
Share on other sites

TARA και εγω πηρα Amoxil 1gr λες να ειναι απο αυτο ? Απλα τωρα που εκανα πλυσεις με χαμομυλι νιωθω πιο ωραια . Σερβιετακι μπορω να χρισιμοποιω?

 

Εμένα γενικά τα αντιβιωτικά μου δημιουργούν μύκητες αλλά αυτό το πράγμα με το amoxil 1 gr δεν το είχα ξαναπάθει τόσο έντονα. Τώρα έπαιρνα μια βδομάδα το amoxil 500mg, έτρωγα και 2 γιαούρτια κάθε μέρα και δεν έπαθα τίποτα. Σερβιετάκι υποτίθεται πως καλό είναι να τα αποφεύγουμε, αν κι εγώ τα χρησιμοποιώ συχνά πυκνά. Τώρα για λίγες μέρες δε θα σε πειράξουν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και απο μένα. Συμφωνώ με όλες σας, σχετικά με την αιτία εμφάνισης της κολπίτιδας, αλλά θέλω να δώσω 2 ακόμη συμβουλές.

1ον, καλό θα ήταν να αποφύγεις την χρήση σερβιέτας, γιατί θα χειροτερέψψει τα πράγματα. Είναι προτιμότερο να αλλάζεις συνέχεια εσώρουχο (μετά από καλό σιδέρωμα).

2ον, μετά από κάθε πλύση στην περιοχή, πρέπει να στεγνώνεις πάρα πολύ καλά για να μην μένουν υγρασίες ( ιδανικό περιβάλλον για την έξαρση του πριβλήματος). Να αποφεύγεις την έντονη τριβή της πετσέτας και να προτιμάς τη χρήση σεσουάρ. Όσο και αν φαίνεται αστείο και γελοίο, ίσως, ο ξηρός ζεστός αέρας για το στέγνωμα, έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Ελπίζω σύντομα να απαλλαγείς απο τα δυσάρεστα συμπτώματα!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου θα σκασω η καλλιεργεια κολπικου υγρου εδειξε ουροπλασμα τι να κανω? λετε θα μου δωσει παλι αντιβιωσει η θα την βγαλω με κρεμες.

Link to comment
Share on other sites

Πελαγία μου δεν είναι τίποτα κι εγώ τό πέρασα και σε αυτήν την εγκυμοσύνη μου και στην προηγουμενη και μας έδωσε αντιβίωση erythrosin για 15 ημέρες και σε μένα και στον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πελαγία μου θα πρέπει να πάρεις και αντιβίωση πιστεύω γιατί το ουρεόπλασμα δεν είναι τόσο απλό. Ευτυχώς κοντεύεις να γεννήσεις και δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια δεν θελω να παρω παλι αντιβιωση εχω παρει ειδη δυο φορες :cry::cry::cry: Πηρα τον γιατρο μου τηλ. αλλα μου ειπε να μην ανυσηχω γιατι εχουμε ραντεβου την επομενη παρασκευη και θα το δουμε τοτε τι να παρω, δηλαδη μια ευδομαδα δεν ειναι πολυ να περιμενω? :cry::cry::cry::cry::(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Για τη φαγούρα πήρες τίποτα?΄Εχεις ακόμη ενοχλήσεις?

Για την αντιβίωση μη φοβάσαι, γιατί μεγαλύτερη ζημιά κάνει το μικρόβιο αν μείνει αθεράπευτο. Εγώ έπαθα για 3η φορά ουρολοίμωξη και πλέον θα πάρω ceclor που είναι πιο δυνατό από το amoxil. Tι να κάνουμε όμως? Αφού συμβαίνουν θα το αντιμετωπίσουμε. Εγώ έχω και 3 ολόκληρους μήνες ακόμη μπροστά μου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΑRA Δεν εχω πια ενοχληση πολυ λιγο γιατι μετα απο καθε τουαλετα πλενομαι με απλο νερακι και μπορω να πω οτι με βοηθαει πολυ.

 

ΖΑΜΒΕΤΟ να σε ρωτησω γιατι και στον αντρα σου? με την σεξουαλικη επαφη? δηλαδη εμεις εχουμε πολυ καιρο να... :oops::oops::oops: μπορει να εχει και εκεινος?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, όταν μας βρίσκουν κάτι εκεί κάτω που χρίζει θεραπείας, θεραπεία κάνει και ο σύντροφός μας. Έτσι εξαλείφεται η πιθανότητα να μας περάσει με τη θεραπεία και μετά να ξανακολλήσουμε γιατί ο σύζυγος δεν έλαβε θεραπεία. Μην αγχώνεσαι, ότι σου λεει ο γιατρός να το λαμβάνεις. Αυτός ξέρει

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πελαγία μου κι εμείς δεν .... τίποτα αλλά πρέπει αυτό το μικρόβιο να εξαλειφθεί μου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να το είχε κι εκείνος οπότε όταν έρθουμε σε επαφή ακόμα και μετά γιατι να ταλαιπωρηθώ πάλι?Εσύ βέβαια έχεις άλλο γιατρό και ο κάθε γιατρός πράττει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...