Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ??ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ?ΟΧΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Εαν εννοεις το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας αυτο δεν ειναι σταθερο ποσο.Οπως και δεν ειναι σιγουρο οτι θα προκυψει καποια διαφορα,μπορει να μην παρεις δηλαδη καθολου χρηματα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ(ΟΧΙ ΕΞΑΜΗΝΟ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΟΣΟ .ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ Η ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΤΟ ΙΚΑ, ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΚΑ. Π.Χ. ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 1000 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΕ ΑΠΤΟ ΙΚΑ 3000 ΕΥΡΩ ,ΤΟ ΟΑΕΔ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ.( ΔΟΥΛΕΥΩ 4ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ 4000 ΕΥΡΩ ,ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3000 ΕΥΡΩ ΑΠΤΟ ΙΚΑ ΑΡΑ 1000 ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΤΟΝ ΟΑΕΔ ΩΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ).

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεται τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ και ποτε πρεπει να καταθεσω τα χαρτα μου;εγω εχω μια βδομαδα που βγηκα με την αδεια λοχειας του ΙΚΑ ( τις 56 μερες πριν την ΠΗΤ), ευχαριστω εκ τον προτερων

O482p3.png?Djv6U3pu
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τα διπλότυπα από όλες τις πληρωμές που σου έχει κάνει το ΙΚΑ (άρα το παίρνεις αφού γεννήσεις και εισπράξεις ότι σου αναλογεί από το ΙΚΑ) και κάποια από το μαιευτήριο(θα σε ενημερώσουν εκει, αν είναι ιδιωτικό στα δίνουν και έτοιμα φωτοτυπημένα σε φάκελο)

Τα καταθέτεις στον ΟΑΕΔ και σου λένε επι τόπου ποια μέρα θα πας να πάρεις την επιταγή(περίπου 2-3 βδομάδες μετα)

Την επιταγή την εισπράττεις σε συγκεκριμένο κατάστημα ΕΤΕ που θα σου υποδείξουν στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωριζεται τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ και ποτε πρεπει να καταθεσω τα χαρτα μου;εγω εχω μια βδομαδα που βγηκα με την αδεια λοχειας του ΙΚΑ ( τις 56 μερες πριν την ΠΗΤ), ευχαριστω εκ τον προτερων

 

 

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μόλις άκουσα στις ειδήσεις ότι είναι υπό σκέψη η κατάργηση του 6μηνου επιδόματος μητρότητας του ΟΑΕΔ και τρελλάθηκα..Έχετε μάθει κάτι περισσότερο? Λέτε να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.εγω σημερα πηγα στον οαεδ γιατι μου εχουν καθυστερησει το επιδομα 3 μηνες και μου ειπαν οτι θα μπει την παρασκευη μαλλον και θα ειναι 41 ευρω.τρομερο ετσι?τελος παντον για το εξαμηνο δεν εχω ακουσει κατι.εγω ειμαι εναμιση μηνα γραμμενη και εχω πληρωθει μια φορα.για να μην τρομαξω τα αλλα κοριτσια να πω οτι δουλευω μερικη απασχοληση και οτι αυτη ηταν η διαφορα μου απο τιςαποδοχες του εργοδοτη που θα επαιρνα μειον του ικα που πηρα για τους 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

περνω 46 ευρω την ημερα απο την εταιρια που δουλευω.στο ικα για τις 53 μερες πριν το τοκετο με πληρωσαν με 23 ευρω δηλαδη 53χ23=1300 ευρω και το ιδιο και για τις 64 μερες δηλαδη 64χ23=1500.δηλαδη για τις 117 μερες πριν και μετα τον τοκετο πηρα απο το ικα 2800.απο την εταιρια μου ειπαν οτι την διαφορα απο τα λεφτα του ικα με αυτα που περνω απο την εταιρια θα την παρω απο τον οαεδ.πηγα στον οαεδ σημερα και μου εβγαλαν να παρω 1400 ευρω και οταν τους ζητησα να μου πουν απο που προκύπτει αυτο ποσο αρνηθηκαν να μου πουν.τι δικαιούμαι τελικα απο οαεδ ξερει κανενας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...