Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επισκληριδιος


αλυσια

Recommended Posts

εμενα δεν μου τα μασησε καθολου. απλα μου ανακοινωσε οτι δεν θα κανουμε. Δεν την υποστηρίζει ιατρικά (ή τελος παντων έτσι μου εδωσε να καταλαβω). Δεν ειχα προβλημα παντως. μου το ειπε αρκετα νωρις, και ειχα το χρονο να προετοιμαστω ψυχολογικά και δεν αντιμετωπισα πρόβλημα. Και φαντασου πηγα με πονους ανά πεντάλεπτο, με σπασμενα νερα, και μου βαλανε και τεχνητούς πόνους.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε περίπτωση καισαρικής όμως, δεν κάνουν επισκληρίδιο στο Έλενα αν το θέλει η έγκυος;;

 

μπεμπουλα, εχω ακουσει πως οχι, κανονικα δεν κανουν. το εχω ακουσει απο μαιες του ελενα, όταν εκανα τα μαθηματα ανωδυνου.

μονο σε ειδικες περιπτωσεις και οταν υπαρχει χρόνος.

πχ η πρωτη μου φίλη, της σπασανε απογευμα τα νερά, ήταν πρασινα, αρα το μωρο ειχε αποβαλει το μηκωνιο, και επρεπε να βγει μεσα σε 4 ωρες. Ο γιατρός της λεει δεν προκειται μεσα σε 4 ωρες πρωτοτοκη να γεννήσεις, αρα παμε για καισαρική. επειδή ομως ήταν απογευμα και η κοπελα ηταν φαγωμενη δεν μπορουσε να της κανει ολική αρα επισκληρηδιο.

 

η αλλη μου φιλη, μπηκε για φυσιολογικό με προκληση, δεν ειχε καθολου διαστολή, ούτε πόνους, της λεει τι θες να κανουμε? καισαρική του λεει, αλλα με επισκληρήδιο. εκει ειχε το χρόνο να βρει αναισθησιολόγο για την επισκληρηδιο, δεν τιθοταν θεμα κινδυνου του μωρού.

στο δευτερο μωρο, που πηγαινε πια για καισαρική με ραντεβου του το ειχε ζητησει απο πριν και το ειχε κανονίσει ο γιατρός.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Έλενα στο φυσιολογικό, δεν κάνουν επισκληριδιο.

Σου λένε αν θέλεις, φέρε τον αναισθισιολογο σου. Δηλ. Δωσε φακελάκι για να έρθει αναισθισιολογος.

Είναι μεγάλη βοήθεια η επισκληριδιος.

Στα ιδιωτικά, στα οικονομικά πακέτα, συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο, κανείς δεν κανείς.

Δεν πονάει καθόλου. Περισσότερο ο φόβος είναι, απο αυτά που ακούμε. Και βοηθάει πολυ στο τοκετο.

Εμένα αυτο που με πέθανε στον πόνο, ήταν και είναι, ο κοκκυγας. Τραυματίστηκε στον τοκετο, λόγω τον έντονων εξωθησεων. Ακόμα ποναω, 3 μήνες μετα.

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβη ειναι το φακελακι που σε ρωτησα......

μερικοι γιατροι αν δεν το εχεις συζητησει δεν σε εξυπηρετουν με τα υπολοιπα θεματακια που προκυπτουν....

λογικα εαν συμφωνησει κι ο γατρος σου για επισκληριδιο θα πρεπει να υπολογισεις κατι εξτρα κ για τον αναισθησιολογο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Έλενα με τον Ηλία Γάβαρη γέννησα. Το μωρό είχε μπερδευτεί στο λώρο, πήγα με ραντεβού για πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους, δεν είχα διαστολή, το μωρό ήταν μπλεγμένο και δεν κατέβαινε και έκανα καισαρική. Με ρώτησε ο γιατρός αν θέλω επισκληρίδιο ή ολική και ζήτησα επισκληρίδιο. Δεν έφερε καμία αντίρρηση.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να με ρωτήσουν και μένα και να ναι τόσο απλό...

Κορίτσια να ρητήσω και κάτι άλλο. Εμάς μας είπε εμμέσως πλην σαφώς, ότι δεν περνάμε απο γραμματεία κτλ. Και ότι η διαδικασία είναι όπως στα ιδιωτικά. Έτσι κάθε φορά θα του δίνω επίσκεψη, μαύρα εννοείται, όπως και κάναμε την μοναδική φορά που τον είδαμε... Οπότε γεννώντας σε δημόσιο ούτε βιβλιάριο εμφανίζω ούτε τίποτα μέχρι τώρα... Μετά γεννώντας στο Έλενα θα πάρω τα επιδόματα που ακούω από το ΙΚΑ? Κυοφορίας, λοχείας κτλ?Πρώτη φορά χρησιμοποιώ δημόσιο νοσοκομείο και αυτό επειδή ήταν και η 3η εξωσωμ και έχουμε ξεκληριστεί... Άσχετη η ερώτηση, αλλά αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ...

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα στο φυσιολογικό, δεν κάνουν επισκληριδιο.

Σου λένε αν θέλεις, φέρε τον αναισθισιολογο σου. Δηλ. Δωσε φακελάκι για να έρθει αναισθισιολογος.

Είναι μεγάλη βοήθεια η επισκληριδιος.

Στα ιδιωτικά, στα οικονομικά πακέτα, συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο, κανείς δεν κανείς.

Δεν πονάει καθόλου. Περισσότερο ο φόβος είναι, απο αυτά που ακούμε. Και βοηθάει πολυ στο τοκετο.

Εμένα αυτο που με πέθανε στον πόνο, ήταν και είναι, ο κοκκυγας. Τραυματίστηκε στον τοκετο, λόγω τον έντονων εξωθησεων. Ακόμα ποναω, 3 μήνες μετα.

 

κι εγω αυτο λεω για το Ελενα σχετικα με την επισκληριδιο αλλα δεν με πιστευουν :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στο ελενα (με αλλη γιατρο) πηγαινα κανονικα μεσω γραμματειας κ εδινα 3? σε καθε επισκεψη και οσο εκανε η καθε εξεταση υπερηχου ή NST

στο τελος εδωσα το φακελακι στη γιατρο μου (για να με ξεγεννησει εκεινη κι οχι ο γιατρος υπηρεσιας) ολα τα περασα μεσω ικα

το επιδομα κυοφοριας-λοχειας ειναι ασχετο με το γιατρο που σε παρακολουθει ή το νοσοκομειο που γεννας.......σε γιατρο του ικα πρεπει να πας για να παρεις τα χαρτια που χρειαζεσαι για τις αιτησεις

 

ξεχασα για το επιδομα τοκετου θα σου δωσει αν θυμαμαι καλα μια βεβαιωση οτι γεννησες ο γιατρος σου

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να με ρωτήσουν και μένα και να ναι τόσο απλό...

Κορίτσια να ρητήσω και κάτι άλλο. Εμάς μας είπε εμμέσως πλην σαφώς, ότι δεν περνάμε απο γραμματεία κτλ. Και ότι η διαδικασία είναι όπως στα ιδιωτικά. Έτσι κάθε φορά θα του δίνω επίσκεψη, μαύρα εννοείται, όπως και κάναμε την μοναδική φορά που τον είδαμε... Οπότε γεννώντας σε δημόσιο ούτε βιβλιάριο εμφανίζω ούτε τίποτα μέχρι τώρα... Μετά γεννώντας στο Έλενα θα πάρω τα επιδόματα που ακούω από το ΙΚΑ? Κυοφορίας, λοχείας κτλ?Πρώτη φορά χρησιμοποιώ δημόσιο νοσοκομείο και αυτό επειδή ήταν και η 3η εξωσωμ και έχουμε ξεκληριστεί... Άσχετη η ερώτηση, αλλά αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ...

 

Tα επιδόματα θα τα πάρεις, να το έχεις μαζί το βιβλιάριο και να πας και σε γιατρό του ΙΚΑ πριν για να σε κατατοπίσει. Νομίζω πως μέσω ΙΚΑ, πληρώνεις αυτόματα λιγότερα χρήματα και στο δωμάτιο. Εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες, είχα ΤΕΒΕ, οπότε πλήρωσα κανονικά και πήρα απλά ένα επίδομα. Δεν έδινα στο γιατρό μαύρα στις επισκέψεις, πλήρωνα 60 ευρώ στη γραμματεία. Αυτό στα απογευματινά ραντεβού, γιατί μια φορά που πήγα στα πρωινά 3 ευρώ πλήρωσα. Για να επιστρέψουμε στην επισκληρίδιο, πόνεσα όταν μου κάνανε την ένεση για λίγα λεπτά, μετά δεν κατάλαβα βέβαια τίποτα, ένιωθα μόνο ένα ζούληγμα. Και είχα και πολύ καλή ανάρρωση. Όσον αφορά το αν δίνεις έξτρα στον αναισθησιολόγο, το μόνο που θυμάμαι είναι πως η καισαρική στοίχιζε στην αμοιβή του γιατρού 200 ευρώ παραπάνω από το φ.τ. , ανεξάρτητα αν ήταν με επισκληρίδιο ή όχι.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...