Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!να σας πω την ιστορια μου δουλευα επι 6χρ.σε μια εταιρεια ,οπου τελη οκτωβρη του '12 απολυθηκα.τον γεναρη του '13 εμεινα εγκυος (απο ασφαλεια ειχα ικα).ετσι λοιπον ,μπηκα στο ταμειο ανεργιας τι δικαιουμαι απο επιδοματα???ο μικτος μισθος μου ηταν γυρω στα 1050-1100ε.

αααχ κοριτσια μου αν γνωριζετε κατι πειτε μου οι εποχες ειναι δυσκολες.

δεν σας ανεφερα οτι θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!να σας πω την ιστορια μου δουλευα επι 6χρ.σε μια εταιρεια ,οπου τελη οκτωβρη του '12 απολυθηκα.τον γεναρη του '13 εμεινα εγκυος (απο ασφαλεια ειχα ικα).ετσι λοιπον ,μπηκα στο ταμειο ανεργιας τι δικαιουμαι απο επιδοματα???ο μικτος μισθος μου ηταν γυρω στα 1050-1100ε.

αααχ κοριτσια μου αν γνωριζετε κατι πειτε μου οι εποχες ειναι δυσκολες.

δεν σας ανεφερα οτι θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο.

 

Με το καλό να γεννήσεις γερό το μωρό σου!

Αν έχεις 200ένσημα την τελευταία διετία πριν την ΠΗΤ, που εσυ τα εχεις αφου δουλευες συνεχομενα μεχρι τον οκτώβρη 2012, δικαιούσαι τα επιδοματα μητροτητας (κυοφορίας 56 μερες πριν και 63 μερες μετά το τοκετό ) από ΙΚΑ. (Με επιφύλαξη περίπου 2.300 με 2.500? για μικτό μισθό 1000?). Επίσης δικαιούσαι απο ΙΚΑ το βοηθημα τοκετού (περίπου 700?) που δεν τα παιρνεις στο χέρι αλλά πάνε απευθείας στη συμβεβλημένη κλινική ενω αν γεννας σε δημοσιο, δεν τα παιρνεις.

Από ΟΑΕΔ, δεν δικαιούσαι τίποτα αν δεν έχεις σε ισχύ εργασιακή σχέση... Ετσι τουλαχιστον νομίζω...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έμεινες έγκυος τον Γενάρη; 56 μέρες πριν την πιθανη ημερομηνία τοκετού, να μαζέψεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά (κοιταξε από το σαιτ του ΙΚΑ) και να πας στο ικα της περιοχής σου, να καταθέσεις αίτηση για το επίδομα κυοφορίας. Μπαίνουν σε τράπεζα. Μετά την γέννα με αντίστοιχα δικαιολογητικά πας για το επίδομα λοχείας.

Οπότε υπολόγισε πότε φτάνεις στις 56 μερες πριν και ετοιμασε τα χαρτια σου. Καλή επιτυχία!

Σε ποιο νοσοκομείο αλήθεια θα γεννήσεις;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

ηλιοβασιλεμα καλημερα.σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.θα γεννησω στο γενικο νοσοκομειο ροδου.

ναι γεναρη εμαθα οτι ειμαι εγκυος,εχω πητ για 17σεπτεμβριου ,αρα πρεπει να τρεχω για τα χαρτια απο μεσα ιουλιου ισως και νωριτερα γιατι φανταζομαι πρεπει να με δει κ γιατρος του ικα 'η λες και ο γιατρος που με βλεπει στο νοσοκομειο να μπορει?(αφου ειναι δημοσιο)

ολα αυτα ισχυουν τωρα,εισαι και συ ομοιοπαθουσα ή ειναι παλιες διαδικασιες?το λεω γιατι πολλα αλλαζουν τελευταια.

μακαρι να παρω αυτα τα λεφτα που λες.γιατι εδω στη ροδο ειναι νεκρα το χειμωνα απο δουλειες!

αν γνωριζει κατι επιπλεον καποια κοπελα ας το πει να γνωριζουμε κ οι υπολοιπες.ειναι κριμα εφοσον μας καναν κρατησεις τοσα χρονια.

καλημερα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Είναι όπως σου τα λένε τα κορίτσια, αφού έχεις 200 ένσημα την τελευταία διετία τα δικαιούσαι. Δυστυχώς από ΟΑΕΔ δεν παίρνεις τίποτα γιατί δεν υπάρχει ενεργή εργασιακή σχέση.

Εγώ γέννησα τον Οκτώβρη που μας πέρασε ούσα άνεργη και πήρα από το ΙΚΑ περίπου 3000? (επίδομα κύησης και λοχείας, το τοκετού το πήρε κατευθείαν το ιδ. μαιευτήριο). Με πλήρωσαν βάσει του τελευταίου μισθού μου γι αυτό ήταν αρκετά τα χρήματα.

Σημαντικό: όταν θα πας να καταθέσεις τα χαρτιά για επίδομα λοχείας πρώτα να βάλεις το παιδί στο βιβλιάριό σου και μετά να καταθέσεις τα χαρτιά γιατί έτσι παίρνεις κάτι παραπάνω. Εκτός βέβαια και αν ασφαλίσει ο σύζυγός σου το παιδί.

Επίσης όταν πλησιάζουν οι 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου, στο κέντρο Μάνας και Παιδιού, έχοντας βιβλιάριο ασθενείας, αυχενική διαφάνεια και Β' επιπέδου για να σου δώσει ο γυναικολόγος βεβαίωση κύησης και τότε θα πας στο ΙΚΑ τη βεβαίωση αυτή, το βιβλιάριό σου για να καταθέσεις χαρτιά.

Α! και πρέπει να δηλώσεις τραπεζικό λογαριασμό γιατί τα χρήματα τα καταθέτουν στην τράπεζα (πας φωτοτυπία 1η σελίδα του βιβλιαρίου που φαίνεσαι όμως δικαιούχος)

Αυτά νομίζω είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηλιοβασιλεμα καλημερα.σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.θα γεννησω στο γενικο νοσοκομειο ροδου.

ναι γεναρη εμαθα οτι ειμαι εγκυος,εχω πητ για 17σεπτεμβριου ,αρα πρεπει να τρεχω για τα χαρτια απο μεσα ιουλιου ισως και νωριτερα γιατι φανταζομαι πρεπει να με δει κ γιατρος του ικα 'η λες και ο γιατρος που με βλεπει στο νοσοκομειο να μπορει?(αφου ειναι δημοσιο)

ολα αυτα ισχυουν τωρα,εισαι και συ ομοιοπαθουσα ή ειναι παλιες διαδικασιες?το λεω γιατι πολλα αλλαζουν τελευταια.

μακαρι να παρω αυτα τα λεφτα που λες.γιατι εδω στη ροδο ειναι νεκρα το χειμωνα απο δουλειες!

αν γνωριζει κατι επιπλεον καποια κοπελα ας το πει να γνωριζουμε κ οι υπολοιπες.ειναι κριμα εφοσον μας καναν κρατησεις τοσα χρονια.

καλημερα και παλι.

 

Θα πας στο ΙΚΑ στα διοικητικά και θα σου δώσουν ένα έντυπο που το συμπληρώνει ο εργοδότης (αν δουλεύεις), ο γυναικολόγος του ΙΚΑ (ρώτα στο ΙΚΑ αν μπορεί και ο γιατρός του νοσοκομείου) και τέλος εσύ. Επιπλέον θα σου δώσουν και λίστα με τα δικαιολογητικά που θα πρεπει να τους προσκομίσεις.

Μετά θα πας στον γιατρό να σου συμπληρώσει το έντυπο.

Όσα δικαιολογητικά χρειάζονται για το πρώτο επίδομα (56μερες πριν) τα καταθέτεις στα διοιηκητικά του Ικα , μόλις μπεις σε αυτές τις 56 μέρες. Δηλαδή με 17/9 ΠΗΤ, η αδεια θα ξεκινά στις 29/7-30/7. Από 29/7 μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά και να περιμένεις να πάρεις τα λεφτά μέσω εθνικής τράπεζας. Τώρα για το ποσό δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά σίγουρα είναι σεβαστό ποσό και αν το δικαιούσαι, σαφώς οφείλεις να το πάρεις!!!

Μετά την γέννηση του μωρού, καταθετεις την ληξιαρχικη πράξη γεννησης και ο,τι αλλο χρειαζεται, και παιρνεις και το επίδομα λοχείας. Για βοήθημα τοκετού πάλι τότε τα κάνεις τα χαρτιά, ενώ αν γράψεις στο όνομά σου το παιδί υπάρχει 10% προσαυξηση στο επιδομα λοχείας.

Εγώ έχω γεννήσει το 2009 αλλά τώρα προσπαθούμε για 2ο παιδάκι και επειδή έχω και εγώ 200ένσημα, θα ηθελα να καταφέρω να μεινω εγκυος συντομα για να τα δικαιούμαι και εγώ...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι έγκυος 7 εβδομάδων.Θα το ανακοινώσω στη δουλειά σε 2 εβδομάδες μετά τον επόμενο ηπέρηχο. Σίγουρα θα στραβώσει,το ξέρω ότι δεν μπορεί να με απολύσει,όμως είναι συγγενής,μου χρωστάει 5 μισθούς και η δουλειά δεν πάει καθόλου καλά.Αν υπογράψω την απόλυση ενώ είμαι έγκυος και διεκδικήσω τα επιδόματα από το ικα,υπάρχει περίπτωση να μου πουν ότι είναι άκυρη η απόλυση και να μη μου τα δώσουν;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας. Είμαι καινούρια στο forum και μέλλουσα νέα μαμά(τώρα το μάθαμε). Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε. Τόσα χρόνια δούλευα αλλά ένσημα δεν μου βάζαν. Σύνολο να έχω για ένα χρόνο αλλά και αυτά είναι πριν από 2 χρόνια. Δουλεύω εδώ και ένα μήνα πλέον με ένσημα. Κάποιο επίδομα δικαιούμαι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι καινούρια στο forum και μέλλουσα νέα μαμά(τώρα το μάθαμε). Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως γνωρίζετε. Τόσα χρόνια δούλευα αλλά ένσημα δεν μου βάζαν. Σύνολο να έχω για ένα χρόνο αλλά και αυτά είναι πριν από 2 χρόνια. Δουλεύω εδώ και ένα μήνα πλέον με ένσημα. Κάποιο επίδομα δικαιούμαι?

Καλησπέρα και με το καλό! Πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν σου βάζουν 25 το μήνα, δηλαδή πλήρες οκταώρου πρέπει να δουλεύεις 8 μήνες για να τα συμπληρώσεις κια να πάρεις τα επιδόματα. Αν τώρα είσαι περίπου 7 εβδομάδων νομίζω ότι θα τα προλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό! Πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν σου βάζουν 25 το μήνα, δηλαδή πλήρες οκταώρου πρέπει να δουλεύεις 8 μήνες για να τα συμπληρώσεις κια να πάρεις τα επιδόματα. Αν τώρα είσαι περίπου 7 εβδομάδων νομίζω ότι θα τα προλάβεις.

Σε ευχαριστώ πολύ... Βέβαια θα δω αν θα συνεχίσω στην δουλειά γιατί είχα πάει στην θέση μιας κοπέλας που θα έφευγε λόγο εγκυμοσύνης αλλά δυστυχώς με την δουλειά που κάνουμε επέβαλε. Συνεπώς, προτιμώ το παιδάκι μου παρά το επίδομα τελικά. Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

καλησπέρα σας,θα ηθελα και εγω τα φωτα σας. λογικα τωρα θα το εχετε παρει ολες το επιδομα οποτε κατι θα ξερετε. ειμαι στον 6ο μηνα τησ εγκυμοσυνης μου ,απολυθηκα οταν ημουν περιπου 6 εβδομαδων(δεν τουσ το ειχα πει). μεσα σε δυο χρονια εχω γυρω στα 400 ενσημα ( απο πητ 30/3). ξερετε ποσα ειναι τα λεφτα του ικα? γιατι απ'οτι ειδα δεν τα παιρνεισ ολα σαν το μισθο σου. και τα λεφτα απο την ωρα που καταθετεισ τα χαρτια αργουν να μπουν...? σας ευχαριστω πολυυυυυ..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα, νομίζω πως αν τη στιγμή της απόλυσης (με σύμβαση αορίστου χρόνου πάντα) ήσουν ήδη έγκυος έστω και 6 εβδομάδων, οφείλουν να σε ξαναπροσλάβουν και να σου καταβάλουν και όλους τους μισθούς.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ημουν αοριστου χρονου και δουλευα συνολο εναμιση χρονο, αλλα μου ειπαν απο την επιθεωρησει οτι ειναι δυσκολο αφου υπεγραψα οτι δεν εχω καποια αλλη απαιτηση απο την εταιρεια να παρω κατι. δυστυχως δεν ηξερα τα δικαιωματα μου νωριτερα , πηγα γραφτηκα και στον οαεδ ευτυχως το επιδομα ειναι ισα με το μισθο μου. απλα αμα δεν παρω τα λεφτα απο το ικα θα ειναι δυσκολα....

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο της απόλυσης είναι ίδιο πάντα που υπογράφεις, νομίζω, και έχει αυτή τη φράση που λες ότι δεν έχεις απαίτηση. Παρόλα αυτά ο νόμος είναι σαφής, ακόμη και 5 εβδομάδων αν ήσουν τη στιγμή της απόλυσης και να μην το ήξερες η ίδια, οφείλουν να σε ξαναπροσλάβουν. Αν ο εργοδότης που λες δεν χρεωκόπησε και δεν έχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, νομίζω πως ο αγώνας αξίζει, διότι θα έχεις πέραν όλων των άλλων και ασυλία έναντι απόλυσης για 1,5 χρόνο μετά την γέννηση του παιδιού... μήπως, να το συζητούσες με έναν δικηγόρο εργατολόγο;

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκα το σχετικό Link

http://www.news.gr/gynaika/thhlykh-skopia/article/9318/prostasia-egkyoy-apo-apolysh.html

το οποίο, όμως, πράγματι, λέει ότι έπρεπε εντός 3 μηνών να είχες καταθέσει την αγωγή έναντι του εργοδότη αλλιώς χάνεις τα δικαιώματά σου... θα επιδόματά σου θα τα πάρεις από το ΙΚΑ βάσει του τελευταίου μισθού, και τα λεφτά μπάινουν εντός 15 ημερών από την κατάθεση δικαιολογητικών.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και παλι, για να ενημερωθουν και οι υπολοιπες κοπελες που θα εχουν τισ ιδιεσ αποριες με εμενα. πηγα στο ικα ευτυχως ακομα και ανεργη αφου εχεισ συμπληρωση τα 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια, πριν την πητ ,παιρνεισ επιδομα μητροτητας. απο την στιγμη που θα δωσεισ τα χαρτια σε 1μιση μηνα θα σου τα βαλουν στο λογαριασμο σου.!!!! απο τον οαεδ εφοσον επιδοπτησε δεν παιρνεισ τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!το επίδομα κυοφορίας απο το ΙΚΑ το πήρε μεσα σε 15ημερες! Γέννησα στις 10/12 κ πηγα στο ΙΚΑ την πράξη Γεννήσεως του μωρο στις 15/12 η υπάλληλος δν μου είπε ποτε θα μπουν τα χρήματα! Γτ εκει τη στιγμή χτύπησε το τηλ! Γνωρίζει καμία να μου πει σε πόσες μερες μπαίνουν τα χρήματα απο το επιδομα λοχείας;; Κ όσο για τον ΟΑΕΔ μου έδωσε το ΙΚΑ ενα χαρτί να το παω για να μου δώσει μενα συμπληρωματικό ποσο για να φτάσει περίπου τον μισθό μου! Κατι λιγα...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

ηθελα να ρωτήσω και εγώ με τ σειρά μου,

τον Μάρτιο του 2017 απολύθηκα από την εργασία μου και περνω ταμείο ανεργίας,έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για παιδάκι, εάν μείνω εν τελεί έγκυος πριν λήξη ο χρόνος του επιδόματος παίρνω κάποιο επίδομα; Η συνέχεια ιζεται το ήδη υπάρχων; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

ειμαι από τον Μάρτιο του 2017 σε ταμείο ανεργίας, τον Δεκέμβριο θα ξεκινήσουμε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης γνωρίζει κάποιος( εάν όλα πάνε καλά) εάν πάρω επίδομα τοκετού η κάτι άλλο όταν γεννήσω; Το ταμείο κανονικά τελειώνει τον Μάρτιο του 18. Επίσης, εάν είσαι έγκυος γίνεται κάποια παραίτηση στο επίδομα;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας 

κλειδώνουμε το παρόν, καθώς εδώ 

 θα βρείτε τις πιο πρόσφατες πληροφορίες που έχουν δημοσιεύσει άλλα μέλη

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...