Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts

Αγαπητή Ισμήνη,

 

επειδή βρήκα πολύ ενδιαφέρον αυτό το θέμα με το μπαλέτο σήμερα κοίταξε διαφορα που έχεις γράψει σε πολλές στήλες αυτού του FORUM.

Στην απάντηση σου μου προτείνεις την σχολή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ως πάρα πολύ καλή και αυτό είναι μεγάλο ευτύχημα να έχω κοντά μου μια τόσο καλή σχολή

Από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι προτιμάς το σύστημα του Royal Colleage. H σχολή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ αυτό το σύστημα έχει ή το ρ'ώσικο και γιατί την θεωρείς καλή ?

Μπορείς να μου πεις κάποιες βασικές διαφορές των συστημάτων αυτών για να καταλάβω γιατί δεν είμαι καθόλου σχετική με το θέμα?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:-P

 

η σχολή της κονταξάκη είναι εκτός από ερασιτεχνική και επαγγελματική σχολή . η ίδια η κονταξάκη διδασκε χρόνια ρώσσικο σύστημα με πολύ καλά αποτελέσματα-επιτυχίες. η ίδια κάποια στιγμή δίδασκε στη σχολή της το αγγλικό σύστημα Royal Academy of Dance http://www.rad.org.uk Το μπαλέτο είναι ενα. το πώς όμως θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα, είανι θέμα συστήματος και δασκάλου. η ίδια η κονταξάκη δίδασκε και διδάσκει και τα δύο πολύ σωστά.

με την κόρη της Νικολέτα είμαστε μια ηλικία και παρακολουθούμε πολλά χρόνια τα ίδια σεμινάρια. εχει το ελληνικό δίπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολής χορού και το Teaching Diploma της Royal Avademy of Dance (σημαίνει ότι η RAD την αναγνωρίζει σαν δασκάλα και της έχει επιτρέψει να διδάσκει το σύστημα και να βάζει παιδιά για εξετάσεις). Αυτό γίνεται μετά εξετάσεις και 3ετή παρακολούθηση της προόδου της δασκάλας και των μαθητριών της από την Ακαδημία.

 

Κάπου θα βρεις ότι έχω γράψει για την "ύλη" που εχει το αγγλικό συστημα.

 

Ότι άλλη απορία έχεις, είμαι στη διάθεσή σου.

Ευχαριστώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πιστεύω ότι οι καλύτερες δασκάλες είανι αυτές που γνωρίζουν και τα δυο συστήματα. Όχι ότι αυτές που ξέρουν μονο αγγλικό, δεν είναι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΝ ΟΧΙ ΜΠΑΛΕΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ Ή ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ?

 

δεν ξέρω αν σε βολευει ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: ΔΥΡΡΑΧΙΟΥ 70,ΤΗΛ: 210.5127230

θα κοιτάξω για πετρούπολη-πετρούπολη

εχεις δει εσύ κάποια στη γειτονιά σου;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ισμήνη μου καλημέρα είχαμε μιλήσει και παλιότερα για τη ρυθμική και την ενόργανη...η κόρη μου 6 χρονών πήγαινε ένα χρόνο ενόργανη αλλά μετά και τη συζήτηση που είχα μαζί σου αλλά και με τα άλλα κορίτσια αποφάσισα να τη στείλω φέτος ρυθμική...το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω το τηλέφωνο της ΓΕΛ(Γυμναστική Ένωση Λάρισας) όσο κι αν έχω ψάξει, γιατί έχουν αλλάξει και τα τηλέφωνα,..ούτε στο ιντερνετ έχω βρει κάτι...τι στο καλό να θες να πας το παιδί σου και να μην μπορείς να βγάλεις άκρη

μήπως μπορείς να με βοηθήσεις εσύ...ξέρω φυσικά ότι δεν είναι ακριβώς το στοιχείο σου αλλά πάσα βοήθεια δεκτή ...κορίτσια κι οι υπόλοιπες βοηθήστε αν κάτι ξέρετε...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

ισμήνη μου καλημέρα είχαμε μιλήσει και παλιότερα για τη ρυθμική και την ενόργανη...η κόρη μου 6 χρονών πήγαινε ένα χρόνο ενόργανη αλλά μετά και τη συζήτηση που είχα μαζί σου αλλά και με τα άλλα κορίτσια αποφάσισα να τη στείλω φέτος ρυθμική...το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω το τηλέφωνο της ΓΕΛ(Γυμναστική Ένωση Λάρισας) όσο κι αν έχω ψάξει, γιατί έχουν αλλάξει και τα τηλέφωνα,..ούτε στο ιντερνετ έχω βρει κάτι...τι στο καλό να θες να πας το παιδί σου και να μην μπορείς να βγάλεις άκρη

μήπως μπορείς να με βοηθήσεις εσύ...ξέρω φυσικά ότι δεν είναι ακριβώς το στοιχείο σου αλλά πάσα βοήθεια δεκτή ...κορίτσια κι οι υπόλοιπες βοηθήστε αν κάτι ξέρετε...

 

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

Περικλέους 13

2410 231356,289758

2410 229876

 

η δασκάλα που έχω στη σχολή διδάσκει και σε εναν σύλλογο ρυθμικής. θέλεις να την ρωτήσω τη γνώμη της για τη ΓΕΛ;

είναι σκληρά τα πράγματα στη ρυθμική...

 

θυμησέ μου, γιατί δεν κάνετε μπαλέτο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΝ ΟΧΙ ΜΠΑΛΕΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ Ή ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ?

 

το Ίλιον σε βολεύει;

ΛΑΔΑ ΜΑΙΡΗ: ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ 5, ΤΗΛ: 210.2626814 (!) και

ΑΛΕΚΑ ΘΩΜΑΙΔΗ 6932906388

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

Περικλέους 13

2410 231356,289758

2410 229876

 

η δασκάλα που έχω στη σχολή διδάσκει και σε εναν σύλλογο ρυθμικής. θέλεις να την ρωτήσω τη γνώμη της για τη ΓΕΛ;

είναι σκληρά τα πράγματα στη ρυθμική...

 

θυμησέ μου, γιατί δεν κάνετε μπαλέτο;

 

σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις..αυτά τα τηλέφωνα δυστυχώς δεν ισχύουν, ούτε η διεύθυνση...ναι αν μπορείς ρώτησε τη δασκάλα που λες...

"είναι σκληρά τα πράγματα στη ρυθμική...":τι εννοείς;

τώρα έχει κολλήσει με τη ρυθμική, τις κορδέλες και το στεφάνι..θέλει πολύ να το δοκιμάσει...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις..αυτά τα τηλέφωνα δυστυχώς δεν ισχύουν, ούτε η διεύθυνση...ναι αν μπορείς ρώτησε τη δασκάλα που λες...

"είναι σκληρά τα πράγματα στη ρυθμική...":τι εννοείς;

τώρα έχει κολλήσει με τη ρυθμική, τις κορδέλες και το στεφάνι..θέλει πολύ να το δοκιμάσει...

 

αααα δεν το ήξερα...

τη δασκάλα μου θα τη δω την άλλη δευτέρα, στις 7 του μήνα. αν δεν βιάζεσαι...

εννοώ ότι όλες οι προπονήτριες επειδή πρέπει να στείλουν παιδιά σε αγώνες, πιέζουν τις αθλήτριες να βγάλουν αποτέλεσμα. υπάρχουν σύλλογοι που "χαστουκίζουν" τα παιδιά αν δεν πάνε καλά σε κάποια προπόνηση. είανι πολλές οι ώρες προπόνησης γιατί πρέπι να βγάλουν αποτέλεσμα.

δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά στις μικρες ηλικίες. μη σε πάρω στο λαιμό μου.

 

απλώς ελεγξε το... ρώτησε και άλλους γονείς... δες κάποια προπόνηση... μπες στο γήπεδο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αααα δεν το ήξερα...

τη δασκάλα μου θα τη δω την άλλη δευτέρα, στις 7 του μήνα. αν δεν βιάζεσαι...

εννοώ ότι όλες οι προπονήτριες επειδή πρέπει να στείλουν παιδιά σε αγώνες, πιέζουν τις αθλήτριες να βγάλουν αποτέλεσμα. υπάρχουν σύλλογοι που "χαστουκίζουν" τα παιδιά αν δεν πάνε καλά σε κάποια προπόνηση. είανι πολλές οι ώρες προπόνησης γιατί πρέπι να βγάλουν αποτέλεσμα.

δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά στις μικρες ηλικίες. μη σε πάρω στο λαιμό μου.

 

απλώς ελεγξε το... ρώτησε και άλλους γονείς... δες κάποια προπόνηση... μπες στο γήπεδο

 

σ' ευχαριστώ πολύ!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ismeni για την πληροφορία. Τη σχολή Γεωργούδη την έχω δει είναι πολύ κοντά. Μου έχουν πει και καλά λόγια. Είχα ρωτήσει πέρσυ στη Γαλατοπούλου αλλά και στη Μαριάνοβα - Τράστα στην Κηφισιά και δεν την παίρνανε (επειδη με ρωτάς) αλλά εκτός αυτού μου πέφτει φέτος μακριά επειδή δεν θα έχω το αμάξι για λίγους μήνες.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ ismeni για την πληροφορία. Τη σχολή Γεωργούδη την έχω δει είναι πολύ κοντά. Μου έχουν πει και καλά λόγια. Είχα ρωτήσει πέρσυ στη Γαλατοπούλου αλλά και στη Μαριάνοβα - Τράστα στην Κηφισιά και δεν την παίρνανε (επειδη με ρωτάς) αλλά εκτός αυτού μου πέφτει φέτος μακριά επειδή δεν θα έχω το αμάξι για λίγους μήνες.

Ευχαριστώ και πάλι

 

την γαλατοπούλου νομίζω δεν την ξέρω. η μοριάνοβα-τράστα...φανταστική! αλλά νομίζω πανάκριβη; η γεωργούδη πόσο έχει τα δίδακτρα. ξέρεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η Γεωργούδη έχει 50 την εγγραφή και μετά 720 το χρόνο - 10% αν τα προπληρώσεις δηλαδή σου χαρίζουν ένα μήνα (καλό!) , ειδάλλως 72 το μήνα, δεν ξέρω τίποτα απο αυτά, τα θεωρείς ακριβά; Η Μαριάνοβα είναι πιό ακριβή; δεν θυμάμαι πόσο μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Η Γεωργούδη έχει 50 την εγγραφή και μετά 720 το χρόνο - 10% αν τα προπληρώσεις δηλαδή σου χαρίζουν ένα μήνα (καλό!) , ειδάλλως 72 το μήνα, δεν ξέρω τίποτα απο αυτά, τα θεωρείς ακριβά; Η Μαριάνοβα είναι πιό ακριβή; δεν θυμάμαι πόσο μου είχαν πει.

 

η τράστα νομίζω είνια πιο ακριβή αλλά και για τη δική μου περιοχή το €72 είναι πολλά. είπαμε ανάλογα με την περιοχή και τα λειτουργικά έξοδα της σχολής. είανι πολύ καλή κοπέλα η ελισάβετ και είναι καλά τα δίδακτρα.

το φθηνό δεν είναι πάντα καλό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 72 μου ακούγονται μια χαρά αφού και τα 80 στη σχολή Ματέυ μου φάνηκαν νορμαλ... μετά τα 1.200 για λιγότερο από 10 μήνες που άκουσα σε γνωστή σχολή στο Μαρούσι!

Αλήθεια στην Μοριάνοβα αν ξέρει κάποιος ας μας πει πόσο έχουν το μήνα. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω κι εκεί από περιέργεια.... παρόλο που μου πέφτει πιο μακρυά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα 72 μου ακούγονται μια χαρά αφού και τα 80 στη σχολή Ματέυ μου φάνηκαν νορμαλ... μετά τα 1.200 για λιγότερο από 10 μήνες που άκουσα σε γνωστή σχολή στο Μαρούσι!

Αλήθεια στην Μοριάνοβα αν ξέρει κάποιος ας μας πει πόσο έχουν το μήνα. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω κι εκεί από περιέργεια.... παρόλο που μου πέφτει πιο μακρυά.

 

πριν από περίπου 7 χρόνια τα πρωτάκια τα είχε €80(???)

τώρα με την οικονομιή κρίση...ποιος ξέρει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κορίτσια, αλλά αυτά τα 1200 ευρώ μου ακούγονται υπερβολικά όταν μιλάμε για 3 και 4 ετών μωρά και μιλάμε για 2 φορές μάθημα τη βδομάδα.... Δεν ξέρω βέβαια την ποιότητα της συγκεκριμένης σχολής στην οποία αναφερθήκατε και ίσως πραγματικά οι προσφερόμενες υπηρεσίες να δικαιολογούν αυτά τα δίδακτρα...

 

Από άλλες μαμάδες με τις οποίες έχω μιλήσει, έχω την εντύπωση ότι στις περισσότερες περιοχές της Αθήνας τα δίδακτρα κυμαίνονται από 40- 60 ευρώ το μήνα. Στην σχολή που στέλνω τη μικρή μου ήταν περίπου 50 ευρώ το μήνα πέρσι (για τα μικρά μιλάμε πάντα, γιατί τα μεγαλύτερα έχουν υψηλότερα δίδακτρα τα οποία δεν γνωρίζω ακριβώς) Η Ισμήνη θα γνωρίζει καλύτερα το θέμα των διδάκτρων, αλλά υποθέτω ότι επειδή είναι ελεύθερη αγορά ο κάθε επιχειρηματίας διαμορφώνει όπως εκείνος θέλει τις τιμές του, γι' αυτό υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις τιμών από σχολή σε σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Είμαι καινούργια και είχα ρωτήσει πριν λίγες μέρες με email τη σχολή της Μοριανοβα-Τράστα σχετικά με τα δίδακτρα και μου είχαν απαντήσει από 80-130 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Τι γνωμη εχετε για τη σχολη του φωκα ευαγγελινου?Η κορη μου θελει να ασχοληθει επαγγελματικα με το χορο.εκει κανουν το συστημα royal academy k thn sxolh thn proteine enas filos.ti moy proteinete?uparhei kapoia sxolh sthn Agia PAraskeyh gia thn opoia na ehete akousei? h genika se allh perioxh arkei na mporei na vgei apo kei daskala xorou?asxoleitai apo mikrh alla logw spoudwn den to prohwrhse se epipedo epaggelmatiko k twra to psaxnei.sas euharistw!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Τι γνωμη εχετε για τη σχολη του φωκα ευαγγελινου?Η κορη μου θελει να ασχοληθει επαγγελματικα με το χορο.εκει κανουν το συστημα royal academy k thn sxolh thn proteine enas filos.ti moy proteinete?uparhei kapoia sxolh sthn Agia PAraskeyh gia thn opoia na ehete akousei? h genika se allh perioxh arkei na mporei na vgei apo kei daskala xorou?asxoleitai apo mikrh alla logw spoudwn den to prohwrhse se epipedo epaggelmatiko k twra to psaxnei.sas euharistw!

 

καλημέρα zaxarw

θα 'θελα να μου πεις πόσο χρονων είνια η κόρη σου. η σχολή του Ευαγγελινού ΔΕΝ είναι επαγγελαμτική.

Για να γίνεις δασκάλα μπαλετου, πρεπει να εχεις τελειώσει το σχολείο. Κανεις το καλοκαίρι μαθήματα μπαλετου, σύγχρονου και αυτοσχεδιασμού (προετοιμασία το λέμε) σε μία επαγγελματική σχολή και το σεπτέμβριο είανι οι εξετάσεις σε επιτροπή του υπουργείου πολιτισμού που θα τις επιτρέψουν να γραφεί σε ανώτερη επαγγελματική σχολή. Στην Αθήνα, εκτος από την Κρατική, υπάρχουν και 5-6 ιδιωτικές http://www.yppo.gr/6/g6442.jsp

Απο τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι ήδη έχει τελειώσει το σχολείο... η γνώμη μου είναι να διαλέξει μία επαγγελματική σχολή (και αν θες μπορώ να οσυ προτείνω σε ποια να παει), να ξεκινήσει μαθήματα στο προεπαγγελματικό τμήμα και όταν θεωρήσουν οι δάσκαλοί της ότι είανι ετοιμη, να δώσει για να εισαχθεί στο Επαγγελματικό.

Αν όμως εχει αφήσει ολλά χρόνια το μπαλέτο ίσως δυσκολευτεί στο προεπαγγελαμτικό τμήμα. Τότε θα έλεγα να γραφτεί αρχικά σε ερασιτεχνική σχολή, να μιλήσετε με τη δασκάλα το τι θέλει και όταν είναι έτοιμη η δασκάλα θα της πει να προχωρήσει για επαγγελματικό. σε ποια σχολή πήγαινε μικρή και για πόσα χρόνια;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω μαι κορούλα 2 χρονών και σκευτομαι απο του χρόνου να την βάλω σε σχολή χορού, είναι καλή ηλικία;Στον Πειραια - Κερατσίνι ξέρεις κάποια σχολή να μου προτίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω μαι κορούλα 2 χρονών και σκευτομαι απο του χρόνου να την βάλω σε σχολή χορού, είναι καλή ηλικία;Στον Πειραια - Κερατσίνι ξέρεις κάποια σχολή να μου προτίνεις;

 

καλημέρα Κωνσταντίνα

τα 3 είναι πολύ καλή ηλικία να ξεκινήσει. κάνε μία βόλτα στη γειτονιά σου και πες μου ποιες σχολές εχετε εκεί γύρω. η περιοχες κερατσίνι-δραπετσώνα-πειραιας είναι δύσκολες.

εφ' όσον το σκέφτεσαι για του χρόνου, έχουμε καιρό μπροστά μας.

αυτές τις δύο ξέρω ότι υπάροχυν, όχι προσωπικά τις κοπέλες, αλλά ούτε τι δουλειά κάνουν με τα παιδιά

 

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ: ΓΡ. ΛΑΜΠΡΑΚΗ 398 - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΗΛ: 210.4326454ΣΠΙΝΟΥΛΑ ΒΑΝΤΑ: ΣΠΑΡΤΗΣ 1 & ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΗΛ: 210.4635803

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA ISMINI!!

TO KORITSAKI MOY EINAI 2 ETWN AKRIVWS! EXEI FOVERI KLISI STON XORO KAI TIN MOYSIKI.EXEIS NA MOY PROTEINEIS KATI GIA AYTI TIN ILIKIA???? OLA OSA VRISKW EINAI APO 3-4 KAI ANW..

 

σαν τι θα ήθελες;

για μπαλέτο είναι μικρη, από τα 2,5 δεχομαι εγώ στη σχολή.

αυτό που λένε για το ωδείο του νακα; διαβασα κάτι στις πρηγούμενες σελίδες, ρίξε μια ματιά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...