Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσο ζουν τα σπερματοζωαρια των συζυγων συμφωνα με τα σπερμοδιαγραμματα;


Recommended Posts

κοριστια καλημερα.εχω μια απορια σχετικα με το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα του ανδρα μου.η μικροβιολογος ειπε οτι ειναι ενα απολυτα φυσιολογικο σπερμοδιαγραμμα.ομως μας εβγαλε και μετρηση για 24 ωρες και δεν υπηρχε κανενα ζωντανο σπερματοζωαριο.τι γινεται με αυτο;ειναι φυσιολογικο σε συνθηκες εργαστηριου να μην επιβιωνουν παραπανω,ενω στο σωμα της γυναικας ειναι διαφορετικα;εσας οι μικροβιολογοι σας δινουν αποτελεματα για τις 24 ωρες;ποια ειναι η εικονα;και κατι αλλο.πoυ τα κανετε τα σπερμοδιαγραμματα;εμεις παμε στη μικροβιολογο της περιοχης μας.ειναι αυτα τα εργαστηρια αξιοπιστα;ή χρειαζονται εξειδικευμενα κεντρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν θελετε εγκυρες απαντησεις σε σπερμοδιαγραμμα,μονο σε εξιδικευμενα κεντρα και πουθενα αλλου...τωρα για αυτο που αναφερεις,πραγματικα δεν θυμαμαι,αλλα νομιζω οτι ζουν ενα 48ωρο τα σπερματοζωαρια η τουλαχιστον ενας αριθμος απο αυτα ακομα και σε συνθηκες εργαστηριου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί μας μπέρδεψαν οι διάφοροι γιατροί με τις γνώμες τους και τις απόψεις τους, όπως λέει και το magdoulini, αν θέλεις αξιόπιστα αποτελέσματα θα πας σε ένα εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε μικροβιολόγο. Ο πιο κατάλληλος να αξιολογήσει το σπέρμα είναι ο Βιολόγος/Γενετιστής και όχι ο μικροβιολόγος. Εκτός αυτού, τα εξειδικευμένα κέντρα έχουν τον πλέον κατάλληλο εξοπλισμό για την εξέταση του σπέρματος. Επίσης, μπορείς να δείξεις το σπερμοδιάγραμμα στο γυναικολόγο σου αλλά για μια πιο σφαιρική εικόνα του όλου θέματος καλύτερα να απευθυνθείς σε ουρολόγο. Μόνο αυτός μπορεί να δει και να κρίνει αν θα χρειαστούν περαιτέρω εξετάσεις ή θεραπεία για το όποιο πρόβλημα ίσως προκύψει.

Τα σπερματοζωάρια ζουν μέσα στο σώμα της γυναίκας από μερικές ώρες έως και τρεις μέρες (ανάλογα τόσο από την δική τους δυνατότητα όσο και από το σώμα της συντρόφου). (copy paste το έκανα από http://www.imop.gr/851106A0.el.aspx).

Τώρα το αν θα εξεταστεί από το εργαστήριο για 12, 24 ή 48 ώρες δεν ξέρω από τι εξαρτάται, ίσως από το εργαστήριο ίσως από το τι ζητήσει κανείς. Ειλικρινά όμως δεν το ξέρω.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

γεια σου matala.συμφωνω μαζι σου και θα επαναληφθει το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου τον αλλο μηνα σε εξειδικευμενο κεντρο που θα μου πει η γυναιοκολογος.εσεις αν επιτρεπεται που το κανατε;

Link to comment
Share on other sites

σπυρος, κάθε σπέρμα είναι διαφορετικο. Και ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν ζει ούτε ένα 24ωρο, γιατί σας φαινεται περίεργο; Απευθυνθείτε σε εξειδικειμένο κέντρο και αν χρειαστεί, δείτε και ανδρολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δικιο σε αυτο.αλλα εκει ειναι και το μυστικο των επαφων κατα τη γνωμη μου ,αν η γυναικα δεν αντιμετωπιζει η ιδια καποιο προβλημα.καθε ποτε δηλαδη πρεπει να γινονται οι επαφες με ενα τετοιο σπερμα;οσο με τους γιατρους ειναι να μην μπλεξεις.θεωρω οτι και αυτοι στο περιπου θα σε συμβουλευσουν.

Link to comment
Share on other sites

δε θα διαφωνησω μαζι σου αλλα ποσες διαφορετικες ειδικοτητες θα μπλεχτουν και ποσα χρηματα θα δωσουμε για να συμβει αυτο που επιθυμουμε.ειναι τρέλα.αν το παμε ετσι τοτε το μονο που θα κανουμε ειναι να ειμαστε συνεχεια σε καποιο γιατρειο.

Link to comment
Share on other sites

δε θα διαφωνησω μαζι σου αλλα ποσες διαφορετικες ειδικοτητες θα μπλεχτουν και ποσα χρηματα θα δωσουμε για να συμβει αυτο που επιθυμουμε.ειναι τρέλα.αν το παμε ετσι τοτε το μονο που θα κανουμε ειναι να ειμαστε συνεχεια σε καποιο γιατρειο.

 

Δε σκέφτεσαι σωστά. Απ΄τη μία λες ότι έχετε πρόβλημα με το σπέρμα (εμφανώς) κι απ΄την άλλη λες, σε πόσες ειδικότητες να πάτε και πόσα χρήματα να δώσετε! Η απάντηση είναι: όσα χρειαστεί προκειμένου νά έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κάποιες είναι τυχερές και τους έρχεται εύκολα και γρήγορα. Για ρώτα τις υπόλοιπες. Δεν θες να σου πω πόσα έχω ξοδέψει σε εξετάσεις και εξωσωματικές προκειμένου να μείνω έγκυος και να συνεχίσει η κύηση!!! Θα πάτε λοιπόν σε όσα ιατρεία χρειαστεί και θα κάνετε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, προκειμένου να βρείτε τη λύση στο πρόβλημά σας. Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν δυστυχώς. Απ'την άλλη, μπορέιτε να το ξεχάσετε και να χαλαρώσετε και ίσως γίνει το θαύμα. Η επιλογη είναι καθαρά δική σας.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω ετσι διοτι καμια φορα και οι γιατροι δε σε κατευθυνουν σωστα.ο αντρας μου εχει κανει δυο σπερμοδιαγραμματα εν γνωση του προηγουμενου γιατρου μου και τωρα που αλλαξα γιατρο ο αλλος λεει οτι θα πρεπει να γινουν σε εξειδικευμενο κεντρο.αρα ποιο συμερασμα βγαινει;οτι για τον ενα γιατρο δεν ηταν θεμα πουτο εκανε.το αποτελεσμα αξιολογουσε.και οτι εμεις που τοσο το εχουμε ψαξει και εχουμε διαβασει γυρω απο το θεμα ξερουμε καλυτερα καποια πραγματα ,απλα μεν αλλα που σε γλυτωνουν απο κοπο,χρονο και χρηματα.εγω απο τα κοριτσια εμαθα για τα εξειδικευμενα κεντρα και οτι δεν πρεπει να παω σε μικροβιολιγο απλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μεις την πατήσαμε έτσι και μας πήρε κάτι μήνες να βγάλουμε άκρη. Το 1ο σπερμοδιάγραμμα το κάναμε ύστερα από εντολή του γυναικολόγου μου σε τμήμα εξωσωματικής ιδιωτικού μαιευτηρίου. Μας είπε ότι αυτοί είναι οι πλέον κατάλληλοι να κρίνου από άποψη μηχανημάτων, εμπειρίας, προσωπικού. Η αλήθεια είναι ότι ενώ εμπιστεύομαι το γιατρό μου γιατί σε γυναικολογικά θέματα μου έχει φερθεί άψογα, είχα κάποιες υποψίες σχετικά με το κέντρο. Σκέφτηκα τμήμα εξωσωματικής είναι, ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι πραγματικά. Τελικά το σπερμοδιάγραμμα, με υπογραφή βιολόγου, ήταν ικανοποιητικό όχι όμως τέλειο. Το πάμε σε ουρολόγο να το δει και γίνεται έξω φρενών. Διαφωνούσε με το κέντρο και φυσικά με το βιολόγο που μας είπε ότι είναι ο πλέον ακατάλληλος να το υπογράψει. Ξανά σπερμοδιάγραμμα σε μικροβιολόγο αυτή η φορά. Τα αποτελέσματα τέλεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο ουρολόγος απόλυτα ικανοποιημένος αυτή τη φορά. Έλα όμως που πάω στο γυναικολόγο μου και είχα τη φαεινή ιδέα να του το δείξω! Έξω φρενών αυτός αυτή τη φορά. Αυτός διαφωνούσε με το μικροβιολόγο ισχυριζόμενος ότι είναι ο πλέον ακατάλληλος να δει και να κρίνει το σπέρμα. Άντε βγάλε άκρη εσύ μετά. Πάμε σε άλλο ουρολόγο ο οποίος συμφωνούσε με το γυναικολόγο. Ξανά σπερμοδιάγραμμα σε εξειδικευμένο κέντρο αυτή τη φορά. Τα αποτελέσματα δεν βγήκαν ακόμη αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δυστυχώς δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα σε όσα σου λέει ένας γιατρός. Τα πάντα θέλουν πολύ ψάξιμο για να μην βρεθείς αργότερα προ εκπλήξεων. Το καλό είναι ότι στην εποχή που ζούμε υπάρχει πληθώρα πληροφόρησης η οποία όμως χρειάζεται πολύ καλό φιλτράρισμα ώστε να αποκομίσουμε μόνο τα ουσιώδη και να μην χαθούμε στο χάος των δεδομένων.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, σύμφωνα με το γυναικολόγο μου, κάποιος με καλό σπέρμα μπορεί να έχει επαφές καθημερινά. Κάποιος όμως με μέτριο σπέρμα καλό είναι να έχει επαφές μέρα παρά μέρα γιατί το σπέρμα εξασθενεί. Μην ξεχνάς όμως ότι οι χαρακτηρισμοί καλό και μέτριο σπέρμα είναι σχετικοί.

Θα σου στείλω pm γιαυτό που με ρώτησες χτες!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

matala σε ευχαριστω για το μηνυμα.εσυ δυστυχως χειροτερα εχεις ταλαιπωρηθει και με κατι που υποτιθεται ειναι το πιο απλο απο οποιαδηποτε αλλη διαδικασια.εγω με το νεο σπερμοδιαγραμμα που θα ζητησει η τωρινη γιατρος μου αισθανθηκα οτι ξαναρχιζω απο την αρχη σε θεμα που το θεωρουσα ληξαν.ασε και που ο συζυγος καπου καπου αντιδρα και με το δικιο του.αντε να παμε παρακατω.εγω αυτο το μηνα εκανα pregnyl και περιμενω χωρις μεγαλη αισιοδοξια για να μην απογοητευτω.τον αλλο μηνα θα κανω σαλπιγγογραφια και εφυγα για σπερματεγχυση.δεν το αφηνω άλλο το θεμα μου στο ψαξιμο.εσυ σε τι φαση εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμείς πέρυσι τέτοια εποχή αρχίσαμε εξετάσεις να βρούμε τι φταίει. Ορμονικές, σαλπιγγογραφια, υστεροσκόπηση και λαμπαροσκόπηση. Μετα 9 μήνες θεραπεία για ενδομητρίωση και τώρα πάλι προσπάθειες. Παράλληλα εξετάσεις ο καλός μου. Περιμένουμε το τελευταίο σπερμοδιάγραμμα να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το τι γίνεται και με αυτό το θέμα. Ο γιατρός μας έδωσε 3-6 μήνες και αν πάλι δεν έρθει το μπεμπακι πάμε για σπερματέγχυση. Αχ, ελπίζω φέτος να τα καταφέρουμε επιτέλους! Πάντως απο εμάς θα γίνει ο,τι χρειαστεί!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

matala δεν εχετε κουραστει απο ολα αυτα;πως και δεν εχεις παει ακομα για καποια σπερματεγχυση;σε εμποδιζε η ενδομητριωση ή προσπαθειτε να συλλαβεις με τροπο φυσιολογικο;εγω δεν απορριπτω τη βοηθεια της επιστημης αν και ο γιατρος μου εχει πει οτι η φυσικη συλληψη ειναι η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

matala δεν εχετε κουραστει απο ολα αυτα;πως και δεν εχεις παει ακομα για καποια σπερματεγχυση;σε εμποδιζε η ενδομητριωση ή προσπαθειτε να συλλαβεις με τροπο φυσιολογικο;εγω δεν απορριπτω τη βοηθεια της επιστημης αν και ο γιατρος μου εχει πει οτι η φυσικη συλληψη ειναι η καλυτερη.

 

Η αλήθεια είναι ότι και κουράστηκα και βαρέθηκα! Θέλω αποτέλεσμα που δυστυχώς δεν έρχεται. Έχουν περάσει πάνω απο 2,5 χρόνια που ξεκινήσαμε προσπάθειες. Όσο ήμουνα σε θεραπεία δεν μπορούσα να κάνω τίποτα μόνο υπομονή! Αφού τελείωσε η θεραπεία ξεκινήσαμε πάλι κανονικά και πιο έντονα προσπάθειες. Αν εξαρτιωταν μόνο απο μένα θα προχωρούσαμε από αυτο το μήνα κιόλας σε σπερματέγχυση αλλά ο άντρας μου δεν θέλει δυστυχώς. Θέλει να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι αυτή η λύση είναι μονόδρομος. Η αληθεια ειναι ότι δεν μπορείς να έχεις απολυτη εμπιστοσύνη στους γιατρούς γιατί το μόνο που τους νοιάζει πολλές φορές είναι το ευκολο χρήμα. Και το λέω γιατι το έζησα. Λιγοι ενδιαφέρονται πραγματικά! Αυτο το διάστημα είμαστε με παρακολούθηση ωορηξιας. Αποτέλεσμα μηδέν φυσικά! Αρα στην αναμονή και πάλι!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

αν οι εξετασεις σας επιτρεπουν να πατε για σπερματεγχυση προτεινω να το προχωρησετε.δεν ειναι δα και τοσο σπουδαιο ειδικα αν γινει σε φυσικο κυκλο και δεν επιβαρυνομαστε με φαρμακα ,αν γι αυτο το λογο, δισταζει ο συζυγος σου.το εχεις ψαξει για καποιο κεντρο ή θα στην κανει ο γυναικολογος αν το αποφασισετε;εμενα ο γιατρος μου κανει αλλα δεν ξερω μηπως πρεπει να απευθυνθω σε πιο εξειδικευμενα κεντρα.

Link to comment
Share on other sites

και το θεμα ειναι να προβουμε σε λυσεις που θα αυξησουν τις πιθανοτητες.τωρα για το ποτε θα γινει το θαυματακι μονο ο θεος το ξερει.σε τι ηλικια εισαι;εγω 33.

Link to comment
Share on other sites

Ασε σε λίγες μέρες κλεινω τα 35 και με πιέζει και αυτο λιγάκι ψυχολογικά. Όχι ότι μας πήρανε και τα χρόνια αλλα τα τελευταία χρόνια όλο την ίδια ευχή κάνω στα γενέθλια μου αλλα ποτέ δεν πιάνει! Μήπως σβήνω λάθος τα κεράκια; :D:D:D

Ο γιατρός μου δεν κάνει σπερματέγχυση ούτε εξωσωματικες. Απ΄οσο ξέρω, από μια γνωστή μου που έχει τον ίδιο, σου συστήνει κάποιον συνεργάτη στο Μητέρα με το οποίο συνεργάζεται και αυτός. Το καλό είναι ότι είναι δίπλα σου καθ΄όλη τη διάρκεια. Εκει λέω να πάω για αρχή και βλέπουμε. Ίσως το προχωρήσουμε τον επόμενο κύκλο. Εσείς έχετε και θέματα ωορηξιας η μόνο σπέρματος;

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και να ηξερα τι εχουμε.εγω τωρα εχω ξεκινησει να ψαχνομαι.πηγα για παρακολουθηση ωορρηξιας αυτο το μηνα και ολα καλα ,εκανα και την pregnyl.ο συζυγος ειχε ενα θεματακι με το σπερμα αλλα απο το προηγουμενο καλοκαιρι προεκυψε θεμα με θυροιειδη οποτε συμφωνα με το γυναικολογο μπορει η κακη εικονα να ηταν και απο αυτο.τωρα το ρυθμιζει με τ4 και κανει και θεραπεια με καρνιτινη για το σπερμα.το δευτερο που εκανε σπερμοδιαγραμμα ηταν πολυ καλο σε αριθμο και κινητικοτητα.βεβαια αργουσε η ρευστοποιηση και ειχε και αυξημενη γλοιοτητα.τωρα τι να πω.θα κανω τον αλλο μηνα και τη σαλπιγγογραφια.και μετα βουρ για σπερματεγχυση.δεν ξερω αν στο ειπα και επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 ετων το οποιο το επιασα απο τον πρωτο μηνα φρεσκοπαντρεμενη.τωρα τιποτα.θα το παλεψω οσο τιποτα και για ενα δευτερο διοτι ειναι οτι καλυτερο μπορει να συμβει στη ζωη ενος συνειδητοποιημενου ανθρωπου.παρολα αυτα συμμεριζομαι το αγχος καθε κοπελας ειτε ειναι το πρωτο ειτε το δευτερο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα ο σύζυγός μου έκανε το πρώτο του σπερμοδιάγραμμα (πρώτο του μαζί μου γιατί τα προηγούμενα χρόνια είχε κάνει κι άλλα και ήταν πολύ καλά!) σε ένα ειδικό κέντρο που μας είπε η γυναικολόγος μου. Πήγαμε εκεί για τη διαδικασία, μόλις τελειώσαμε και πήγαμε να αφήσουμε το δείγμα μας έβαλαν να περιμένουμε σε ένα δωματιάκι (μαζί με το δείγμα) και είπαν ότι θα μας φωνάξουν. Πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτά ίσως και περισσότερο χωρίς να φανεί κανείς. Στο τηλέφωνο μας είπαν πως αν το φέρουμε από το σπίτι πρέπει να πάει το αργότερο σε μισή ώρα! Τελικά αφού είδα και απόειδα πήγα μόνη μου και επέμεινα να το πάρουν γιατί είχε περάσει πολύ ώρα. Τα αποτελέσματα; Τραγικά. Μόνο με εξωσωματική παιδί. Η γυναικολόγος μου είπε δύσκολα αλλά πάτε και σε ένα ουρολόγο. Ο ουρολόγος μας έδωσε ξανά σπερμοδιάγραμμα και όλες τις σχετικές εξετάσεις. Αυτή τη φορά πήγαμε στον Ασκληπιο απλό διαγνωστικό κέντρο και τα αποτελέσματα μια χαρά, μικρή κινητικότητα μόνο αλλά με καρνιτίνη διορθώθηκε. Κάναμε άλλες δύο φορές σπερμοδιάγραμμα επίσης τέλειο, Επίσης κάναμε τρεις σπερματεγχύσεις όπου και εκεί που πήγαμε και δώσαμε το σπέρμα πάλι ήταν καλό και πριν την ενεργοποίηση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Το δικό μας σπερμοδιάγραμμα έδειχνε την κινητικότητα την 1η, 2η, 3η και 24η ώρα. Όχι μόνο την 24η ώρα δεν υπήρχε κανένα ζωντανό σπερματοζωάριο, αλλά ούτε την 3η! Την 1η ώρα συνολική κίνηση είχαμε κάτι λιγότερο από 30% (ζωντανή, μέση, χαμηλη). Η ποσότητα ήταν περιπου 25 εκ/ρια. Δεν είχαμε αποφασίσει να κάνουμε παιδάκι, κάναμε τις εξετάσεις προληπτικά εξαιτίας ενός ατυχήματος που είχε ο σύντροφος μου πριν από ένα χρόνο στους όρχεις. Όταν πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος θορυβηθήκαμε και είπαμε να αρχίσουμε τις ελεύθερες επαφές. Δεν θυμόμουν πότε ακριβώς μου είχε έρθει περίοδος και υπολόγισα τις γόνιμες μέρες μου πολύ χοντρικά. Τελικά εκείνη η περίοδος ήταν και η τελευταία μου!!! Αν με ρωτάτε ποιό ήταν το μυστικό της επιτυχίας μας, εγώ θεωρώ πώς ήταν η έλλειψη άγχους!

Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία σε όλα τα ζευγάρια που είναι στην προσπάθεια για μωράκι.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε δυο σπερμοδιαγράμματα με διαφορά 2,5 μηνών. Το πρώτο βγήκε χάλια (πήγαμε σε γνωστό κέντρο της Θεσσαλονίκης, στο οποίο δεν πρόκειται να ξαναπατήσω): μόνο το 1% των σπερματοζωαρίων ήταν φυσιολογικό. Ήταν λίγα, δεν είχαν κινητικότητα και ήταν και κατεστραμμένα... Καταλαβαίνετε το σοκ που πάθαμε; Αφήστε που έκαναν 7 μέρες για να βγάλουν τα αποτελέσματα, γεγονός που με κάνει να πιστεύω ότι το παραπέταξαν το δείγμα και το άφησαν να αλλοιωθεί.

Το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα βγήκε τέλειο (πήγαμε σε μικροβιολόγο, στην περιοχή μας, ο οποίος μας διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα). Στο μεταξύ είχα αγοράσει και τεστάκια ωορρηξίας και την επόμενη φορά έμεινα έγκυος!:P

Φιλική συμβουλή, μην εμπιστεύεστε τα μεγάλα διαγνωστικά κέντρα, καλύτερα να πάτε σε κάποιον καλό μικροβιολόγο με τον οποίο θα έχετε προσωπική σχέση και θα προσέξει τα δείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι απόψεις διίστανται! Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις! Το σίγουρο είναι ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά! Εμείς ξεκινήσαμε πολύ χαλαρά για παιδάκι ούτε άγχος είχαμε, ούτε τρελαινόμασταν. Γόνιμες μέρες πετυχαίναμε αρκετές φορές. Στην αρχή χωρίς καθόλου μέτρημα απλά έχοντας συχνές επαφές και μετά λίγο πιο οργανωμένα υπολογίζοντας της πιο γόνιμες μέρες. Αποτέλεσμα όπως μηδέν. Εκεί αρχίζεις και αναρωτιέσαι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και όσο περνάει ο καιρός και εσύ μένεις στάσιμος ενώ όλοι γύρω σου εξελίσσονται, τότε είναι που κάνει την εμφάνιση του το άγχος και η στενοχώρια. Άλλες φορές είναι παθολογικό το πρόβλημα, άλλες ψυχολογικό και άλλες ο συνδυασμός των δυο αυτών. Σημασία έχει ότι για όσες κοπέλες είναι δύσκολη μια εγκυμοσύνη, θέλει πολύ ψάξιμο να βρεις την αιτία του κακού. Πολλές εξετάσεις και πολύ υπομονή. Τι και αν χρειαστεί να γίνουν 2 και 3 σπερμοδιαγράμματα. Σημασία έχει να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και να ηξερα τι εχουμε.εγω τωρα εχω ξεκινησει να ψαχνομαι.πηγα για παρακολουθηση ωορρηξιας αυτο το μηνα και ολα καλα ,εκανα και την pregnyl.ο συζυγος ειχε ενα θεματακι με το σπερμα αλλα απο το προηγουμενο καλοκαιρι προεκυψε θεμα με θυροιειδη οποτε συμφωνα με το γυναικολογο μπορει η κακη εικονα να ηταν και απο αυτο.τωρα το ρυθμιζει με τ4 και κανει και θεραπεια με καρνιτινη για το σπερμα.το δευτερο που εκανε σπερμοδιαγραμμα ηταν πολυ καλο σε αριθμο και κινητικοτητα.βεβαια αργουσε η ρευστοποιηση και ειχε και αυξημενη γλοιοτητα.τωρα τι να πω.θα κανω τον αλλο μηνα και τη σαλπιγγογραφια.και μετα βουρ για σπερματεγχυση.δεν ξερω αν στο ειπα και επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 ετων το οποιο το επιασα απο τον πρωτο μηνα φρεσκοπαντρεμενη.τωρα τιποτα.θα το παλεψω οσο τιποτα και για ενα δευτερο διοτι ειναι οτι καλυτερο μπορει να συμβει στη ζωη ενος συνειδητοποιημενου ανθρωπου.παρολα αυτα συμμεριζομαι το αγχος καθε κοπελας ειτε ειναι το πρωτο ειτε το δευτερο παιδι.

 

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Σου εύχομαι σύντομα να μπορέσεις να του χαρίσεις ένα αδερφάκι! Δεν ξέρω αν το άγχος είναι το ίδιο, νομίζω ότι είναι λίγο λιγότερο (αν μετριέται κάτι τέτοιο) σε σχέση με το να μην έχεις κανένα παιδάκι. Παρόλα αυτά νομίζω είναι το ίδιο άσχημο να θέλεις κάτι πάρα πολύ και να μην μπορείς να το αποκτήσεις όσο και αν προσπαθείς! Επίσης όλη η διαδικασία της υποβοήθησης (και γενικά η υπογονιμότητα) είναι το ίδιο οδυνηρή είτε έχεις ήδη παιδάκι είτε όχι. Η διαφορά ίσως έγκειται στην αβεβαιότητα του αν εγώ θα μπορέσω ποτέ να γίνω μάνα ή όχι! Εκεί εσύ ξέρεις ότι έστω και με ένα παιδάκι κατάφερες να απολαύσεις το θαύμα της μητρότητας! Σόρυ αν ακούγομαι μελό αλλά είναι μια από αυτές τις μέρες που με πιάνει κάτι! Ειλικρινά δεν έχω κακές προθέσεις και ελπίζω να βγαίνει αυτό από το μήνυμά μου! Το τονίζω αυτό γιατί μερικές φορές άλλα γράφεις και άλλα διαβάζει ο άλλος!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...