Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να τα πω γιατι η θα σκασω η θα παθω καταθλιψη!


boy'smam

Recommended Posts

Γεννησα με καισαρικη πριν 46 μερες ενα αγορακι.Εχω κι αλλο ενα 2 χρονων.Γυριζοντας στο σπιτι απο το μαιευτηριο ηταν η μαμα μου για βοηθεια για 4 μερες,ερχοταν στις 12 εφευγε στις 7.Ο αντρας μου εφευγε στις 10 ερχονταν στις 7-8 τις πρωτες μερες τωρα μπορει να ρθει και στις 9!Το μωρακι τις πρωτες μερες ηταν πολυ ησυχο,μετα τις 20 μερες μαλλον αρχισαν τα πονακια και ολο κλαιει και βεβαια μονο στο στηθος παρηγοριεται και αυτο οχι παντα!Ειναι απαιτητικο μωρακιβ και στεναχωριεμα που δεν μπορω να το κανω να νιωθει καλυτερα!Πολλες φορες κλαιει κι εκεινη την ωρα μπορει για παραδειγμα να κανω μπανιο το αλλο και μχρι να παω μελανιαζει απο $το κλαμα!Το σπιτι μου ηταν ανοιχτο σε επισκεψεις αλλα δεν πατουσε ανθρωπος παρα μονο καποιες κυριακες.Οι φιλες μου απουσες.Ολη μερα μονη μου κοντευω να λαλησω.Ενας ανθρωπος προσφερηκε να βοηθησει λιγακι,εστω να κρατησει το μεγαλο να κοιμηθω λιγο η να ρθει να πιουμε ενα καφε,εστω λιγη παρειτσα! Επιλογη μου βεβαια να κανω κι αλλο μωρο αλλα ρε γαμωτο κανεις?Την μανα την παρακαλαω αλλα ολο δεν μπορει!θελει 20 ευρω για ταξι!καιΤο μωρο κλαιει συνεχεια,ο "μεγαλος"με ζηταει να παιξουμε κι εγω δεν μπορω.Αν ειναι εδω μπαμπας του μου λεει φυγε μαμα!Καποια βραδυα με διωχνει και απο το δωματιο που καθομαστε να διαβασουμε παραμυθια!Ζε σελω μαμα...ΦΥΓΕ!τη νυχτα ξυπναρι κλαιγοντας και φωναζει οχι μπεμπη!ζε σελω μπεμπη!Το σπιτι ειναι μες την βρωμα.Το περασμενο σαββατο εκατσα να καθαρισω,ξεκινησα στις 9 το πρωι,ημουν ξυπνια απο τις 6.30 και καταφερα να σφουγγαρισω στις 11 την νυχτα που κοιμηθηκαν τα μικρα!Ξυπνανε εναλαξ,χεζουν εναλλαξ και κλαινε ταυτοχρονα!Ντουετακι!

Ολο κλαιω απο τα νευρα μου και γκρινιαζω!Προχθες αρχισα να φωναζω στιςβ 10 το βραδυ γιατι δεν μπορουσα να κουμανταρω κανενα απο τα 2.Το ενα εκλαιγε σπαρακτικα και το αλλο εβγαινε στο μπαλκονι και κρυβονταν και γελαγε και ηθελα να τον βαλω για μπανιο.Δεν τον εχω χτυπησει ποτε αλλα τελευταια νιωθω οτι θα φυγει το χερι μου απο μονο του και θα τον δειρω:-(Εννοειται ημουν μονη μου!Αν ειναι δυνατον να φωναζω σε να νεογεννητο να σταματησει να κλαιει:(Ολα τα κανω μονη μου,ο αντρας μου την ωρα που ερχεται το μονο που μπορει να κανει ειναι να φαει και να κανει το μεγαλο μπανιο να διαβασουμε κανα παραμυθι και τον βαλει για υπνο!Το μωρο νιωθω οτι το χει γραμμενο.Εχει τοση αδυναμια στο αλλο που νομιζω οτιξεχναει κι οτι χει κιαλλο παιδι!

Εξω απο την πορτα εχω2 χαλια για την αποθηκη.Απο τοτε που ημον 8 μηνων.Ακομη εκει ειναι.Θα τα κατεβασω εγω τελικα.Ουτε τα σκουπιδια θυμαται να παρει.Φανταστειται σκουπιδια 2 ημερων...7 φορες κακα ο μπεμπης,2-3 ο αλλος + τα τσισα επι 2!ΗΜΑΡΤΟΝ!

Για να βγωεξω μονη μου????Μια τρελλα.Μονο σε κανα σπιτι.Πηγα προχθες σ.μαρκετ!!!χαχα!πριν φτασω στο ταμειο χορωδια και τα δυο!Και καλα το μεγαλο(τι μεγαλο δηλαδη?μωρακι ειναι κι αυτο!)το μικρο δεν κλαει τσιριζει!3 κυριες του σ.μαρκετ με βοηθησαννα ξεφορτωσω-και να παωστο αμαξι,μεχρι και το καροτσι στο πορτ μπαγκαζ μου εβαλαν!Και το αποκορυφωμα...εμεινα με το αυτοκινητο!!!!Τελεια???

Το συμπερασμα που βγαλε ο αντρας μου μετα απο ολα αυτα τα παραπονα?ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ!

το μονο που προσμενω ειναι να μεγαλωσει λιγο ο μικρουλης να μην κλαει τοσο πολυ και να μην εχω αναγκη κανεναν μετα...ουτε για ψωνια,ουτε για βαριες δουλειες,ουτε για να παει ο μεγαλος καμια βολτα!ειναι καλοκαιρι και αν δεν βγω εγω να παωστη μανα μου δεν βγαινει εξω το παιδι,εκτος κυριακης!

Σορρυ για το σεντονι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κοριτσάκι, δύσκολα τα πράγματα με ένα νεογέννητο...πόσο μάλλον όταν έχεις άλλο ένα μικρούλι 2 ετών.

Υπομονή, όλα θα φτιάξουν. Προσπάθησε όσο μπορείς να ξεκλέβεις χρόνο για ξεκούραση.

Κουράγιο....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συγνώμη που θα στο πω αλλά όλες κάπως έτσι είναι... Θα δεις που σιγά σιγά θα εμφανίζονται όλες.

Κανείς δεν μας είπε ότι ειναι εύκολο να μεγαλώνεις παιδιά...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kάνε υπομονή καλή μου κοπέλα να μεγαλώσει λιγάκι το μωρό...τώρα μετά τον τοκετό είναι και λίγο και οι ορμόνες και μας φαίνονται όλα πιο τραγικά απο οτι είναι.Είναι δύσκολα και τα νεύρα τεντωμένα αλλά θα περάσει κι αυτό.Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όταν κοιμούνται,οι δουλειές δεν τελειώνουν,να κάνεις μόνο τις πολύ απαραίτητες.Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει,με 2 μωρά και εγχειρισμένη.

Μιλα στο διχρονο γιο σου και προσπάθησε να του εξηγήσεις ήρεμα τι συμβαίνει...να είσαι σίγουρη τα παιδάκια καταλαβαίνουν.

Καλό κουράγιο σου εύχομαι:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ολο αυτο που εγραψες προσθεσε μου και ενα παιδι 5 χρονων,τον θυλασμο της μπεμπας που δεν εχει ωραριο οποτε αντιο ο υπνος για'μενα,και αφαιρεσε τελειως την βοηθεια γιατι η μαμα μου ειναι Αθηνα και η πεθερα αφαντη.....!!!!ΑΥΤΟ ειναι το δικο μου σεναριο!!!!

μην στεναχωριεσε λιγο πολυ ολες ζουμε σε μια τρελα!!!να γραφεις εδω να ξεσπας γιατι η αληθεια ειναι οτι τα νευρα ειναι κακος συμβουλος!!!!υπομονη κουκλα!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι μου θύμησες….. 18 μηνών ήταν ο μεγάλος όταν γέννησα τον μικρό…. δράμα να θηλάζω τον μικρό και να φοβάμαι μην πέσει από κάνα καναπέ ο μεγάλος ή μην χτυπήσει σε καμία γωνία…. Βοήθεια καμία (μαμά/πεθερά) οπότε όλα μόνη μου… Είχα μία καλαθούνα στη βάση με τα ροδάκια και έσερνα το μωρό όπου και αν πήγαινα… μπάνιο/κουζίνα/κρεβατοκάμαρα το μωρό μαζί … και όταν τάιζα τον μεγάλο στο καρεκλάκι με το ένα πόδι κούναγα το μωρό στη καλαθούνα (Τα θυμήθηκα και μου έρχεται το εγκεφαλικό)

 

Θα περάσουν… Θα μεγαλώσουν, θα παίζουν μαζί εσύ θα πίνεις τον καφέ σου και δεν θα ο πιστεύεις!!!!

 

Λίγο ακόμα και θα βρει τον ρυθμό του και το μωρό

 

Κουράγιο

 

Και μην σε πιάνει το εγωιστικό… ζήτα βοήθεια (μη τα κατεβάσεις τα χαλιά μόνη σου… ;) )

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Το να παίρνεις μια κοπέλα ή μία κυρία κάποιες ώρες την ημέρα να σε βοηθάει λίγο με τα παιδιά και τις δουλειές του σπιτιού γίνεται?

Μια ξαδέλφη μου με δίδυμα αγοράκια και χωρίς βοήθεια από γιαγιάδες με άντρα που δουλεύει πολλές ώρες, βρήκε μια κοπελίτσα και σώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ και με πέτυχες σε άσχημη ημέρα. εμένα σήμερα αποφάσισαν και οι 2 ότι δεν θέλουν να κοιμηθούν για μεσημέρι, και ενώ έχω σηκωθεί από τις 6.30 και έχω κάνει δουλειές του σπιτιού, μαγείρεμα, Sm τα παιδιά μπα΄νιο κλπ, τα ξέρετε, ο καλός μου θεώρησε αυτονοητο να κοιμηθεί αυτός και να κάτσω εγω με τις μικρές....:confused::(

Αχ, τα σκουπίδια.... Θέλω και ανακύκλωση τρομάρα μου. 2 βδομάδες τα έχω στο μπαλκόνι, το μεσημέρι αναγκάστηκα και τα πήγα εγώ. Τα΄σκουπίδια αν δεν του το πω εγώ, δεν τα παίρνει να τα πετάξει... Δεν συνεχίζω, βαρέθηκα. I make my point..... Κουράγιο μάνες...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με καισαρικη πριν 46 μερες ενα αγορακι.Εχω κι αλλο ενα 2 χρονων.Γυριζοντας στο σπιτι απο το μαιευτηριο ηταν η μαμα μου για βοηθεια για 4 μερες' date='ερχοταν στις 12 εφευγε στις 7.Ο αντρας μου εφευγε στις 10 ερχονταν στις 7-8 τις πρωτες μερες τωρα μπορει να ρθει και στις 9!Το μωρακι τις πρωτες μερες ηταν πολυ ησυχο,μετα τις 20 μερες μαλλον αρχισαν τα πονακια και ολο κλαιει και βεβαια μονο στο στηθος παρηγοριεται και αυτο οχι παντα!Ειναι απαιτητικο μωρακιβ και στεναχωριεμα που δεν μπορω να το κανω να νιωθει καλυτερα!Πολλες φορες κλαιει κι εκεινη την ωρα μπορει για παραδειγμα να κανω μπανιο το αλλο και μχρι να παω μελανιαζει απο $το κλαμα!Το σπιτι μου ηταν ανοιχτο σε επισκεψεις αλλα δεν πατουσε ανθρωπος παρα μονο καποιες κυριακες.Οι φιλες μου απουσες.Ολη μερα μονη μου κοντευω να λαλησω.Ενας ανθρωπος προσφερηκε να βοηθησει λιγακι,εστω να κρατησει το μεγαλο να κοιμηθω λιγο η να ρθει να πιουμε ενα καφε,εστω λιγη παρειτσα! Επιλογη μου βεβαια να κανω κι αλλο μωρο αλλα ρε γαμωτο κανεις?Την μανα την παρακαλαω αλλα ολο δεν μπορει!θελει 20 ευρω για ταξι!καιΤο μωρο κλαιει συνεχεια,ο "μεγαλος"με ζηταει να παιξουμε κι εγω δεν μπορω.Αν ειναι εδω μπαμπας του μου λεει φυγε μαμα!Καποια βραδυα με διωχνει και απο το δωματιο που καθομαστε να διαβασουμε παραμυθια!Ζε σελω μαμα...ΦΥΓΕ!τη νυχτα ξυπναρι κλαιγοντας και φωναζει οχι μπεμπη!ζε σελω μπεμπη!Το σπιτι ειναι μες την βρωμα.Το περασμενο σαββατο εκατσα να καθαρισω,ξεκινησα στις 9 το πρωι,ημουν ξυπνια απο τις 6.30 και καταφερα να σφουγγαρισω στις 11 την νυχτα που κοιμηθηκαν τα μικρα!Ξυπνανε εναλαξ,χεζουν εναλλαξ και κλαινε ταυτοχρονα!Ντουετακι!

Ολο κλαιω απο τα νευρα μου και γκρινιαζω!Προχθες αρχισα να φωναζω στιςβ 10 το βραδυ γιατι δεν μπορουσα να κουμανταρω κανενα απο τα 2.Το ενα εκλαιγε σπαρακτικα και το αλλο εβγαινε στο μπαλκονι και κρυβονταν και γελαγε και ηθελα να τον βαλω για μπανιο.Δεν τον εχω χτυπησει ποτε αλλα τελευταια νιωθω οτι θα φυγει το χερι μου απο μονο του και θα τον δειρω:-(Εννοειται ημουν μονη μου!Αν ειναι δυνατον να φωναζω σε να νεογεννητο να σταματησει να κλαιει:(Ολα τα κανω μονη μου,ο αντρας μου την ωρα που ερχεται το μονο που μπορει να κανει ειναι να φαει και να κανει το μεγαλο μπανιο να διαβασουμε κανα παραμυθι και τον βαλει για υπνο!Το μωρο νιωθω οτι το χει γραμμενο.Εχει τοση αδυναμια στο αλλο που νομιζω οτιξεχναει κι οτι χει κιαλλο παιδι!

Εξω απο την πορτα εχω2 χαλια για την αποθηκη.Απο τοτε που ημον 8 μηνων.Ακομη εκει ειναι.Θα τα κατεβασω εγω τελικα.Ουτε τα σκουπιδια θυμαται να παρει.Φανταστειται σκουπιδια 2 ημερων...7 φορες κακα ο μπεμπης,2-3 ο αλλος + τα τσισα επι 2!ΗΜΑΡΤΟΝ!

Για να βγωεξω μονη μου????Μια τρελλα.Μονο σε κανα σπιτι.Πηγα προχθες σ.μαρκετ!!!χαχα!πριν φτασω στο ταμειο χορωδια και τα δυο!Και καλα το μεγαλο(τι μεγαλο δηλαδη?μωρακι ειναι κι αυτο!)το μικρο δεν κλαει τσιριζει!3 κυριες του σ.μαρκετ με βοηθησαννα ξεφορτωσω-και να παωστο αμαξι,μεχρι και το καροτσι στο πορτ μπαγκαζ μου εβαλαν!Και το αποκορυφωμα...εμεινα με το αυτοκινητο!!!!Τελεια???

Το συμπερασμα που βγαλε ο αντρας μου μετα απο ολα αυτα τα παραπονα?ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ!

το μονο που προσμενω ειναι να μεγαλωσει λιγο ο μικρουλης να μην κλαει τοσο πολυ και να μην εχω αναγκη κανεναν μετα...ουτε για ψωνια,ουτε για βαριες δουλειες,ουτε για να παει ο μεγαλος καμια βολτα!ειναι καλοκαιρι και αν δεν βγω εγω να παωστη μανα μου δεν βγαινει εξω το παιδι,εκτος κυριακης!

Σορρυ για το σεντονι![/quote']

 

αυτά ακριβώς ζω και εγώ με ένα δίχρονο και τωρα με με ενα μωρό 17ημερών που μάλλον άρχισαν και οι κολικοί:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελα μου καλη , καλη δυναμη να εχεις , εισαι πολυ σπουδαια που μεγαλωνεις τα παιδακια σου μονη χωρις πολλες πολλες βοηθειες . Εμενα ο μεγαλος (τροπος του λεγειν ) ητανε 19 μηνων οταν γεννηθηκε η μικρη .Περα απο τον αντρα μου (ευτυχως δουλευε και δουλευει λογικα ωραρια 7.00-3.30) δεν ειχα αλλες βοηθειες εδω στην Θεσσαλονικη και στην καθημερινοτητα μας . Μεναμε τοτε στο πανω διαμερισμα στην πολυκατοικια που ειναι το πατρικο μου αλλα ο πατερας μου ειχε πεσει πολυ απο την αρρωστεια και η μανα μου ητανε αδυνατον ουτε παρεα να ερθει να μου κανει , πολλες φορες μαγειρευα και για εκεινη και τον πατερα μου .

Το μονο σου ειπα ητανε , ευτυχως ο Πανος γυρηζε νωρις και ασχολιοτανε πολυ με τα μικρα , και μοιραζομασταν τα βραδια για το ταισμα της μικρης , αλλα και παλι ητανε ζορι .... ειχα χασει πολλα πολλα κιλα εκεινη την εποχη και ειχα παθει πολλες ιωσεις . Βεβαια με το που μεγαλωσανε λιγο , εγιναν ολα αρκετα ευκολα , φετος εχουμε 2 παιδια σπιτι , βεβαια παλι κουραζομαι , ιδιαιτερα στην 3η εγκυμοσυνη (οπου παλλινδρομησε ) και τωρα στην 4η εχουνε σπασει τα νευρα μου αρκετα , νοιωθω και εγω αρκετα σκατα .Τους φωναζω και εγω και το μετανοιωνω , αν και επειδη ειναι μεγαλα ειμαστε εντα3ει στο θεμα παιχνιδιου , παιζουμε αρκετα στο δωματιο τους αλλα ειναι φορες που δεν αντεχω να χωροπηδανε στους καναπεδες και να μαλωνουνε , ενα θα σου πω , μενω εγκυος στο 3ο ,μεσα στους 2 μηνες της εγκυμοσυνης χωρις να εχω αναγουλες εχασα 3 κιλα και τωρα ειμαι 5 εβδομαδων και 1 και εχω χασει ηδη 1 κιλο , . Ομως κανε υπομονη κοπελα μου σε λιγο καιρο θα μπορεις να τους βγαζεις , αν και γενικως βγαζε τους και ας τσιριζει ο μικρος , εεε θα κουραστει , μωρακι ειναι , αμα εχεις δυναμεις δηλαδη μην κλεινεσε μονο κακο θα σου κανει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω οταν γεννηθηκε η κορη μου,ο γιος μου ηταν 11μηνων.Δηλαδη 2 μωρα και βοηθεια ελαχιστη εως καθολου.Υπομονη θα περασει ο καιρος και τωρα ειναι 3 και 2,εχουμε βρει τους ρυθμους μας αν και τα ειχα ανεξαρτητοποιησει απο πολυ μικρα και τωρα ειμαστε σουπερ.Θα τα καταφερεις μην αγχωνεσαι κοπελα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με καισαρικη πριν 46 μερες ενα αγορακι.Εχω κι αλλο ενα 2 χρονων.Γυριζοντας στο σπιτι απο το μαιευτηριο ηταν η μαμα μου για βοηθεια για 4 μερες' date='ερχοταν στις 12 εφευγε στις 7.Ο αντρας μου εφευγε στις 10 ερχονταν στις 7-8 τις πρωτες μερες τωρα μπορει να ρθει και στις 9!Το μωρακι τις πρωτες μερες ηταν πολυ ησυχο,μετα τις 20 μερες μαλλον αρχισαν τα πονακια και ολο κλαιει και βεβαια μονο στο στηθος παρηγοριεται και αυτο οχι παντα!Ειναι απαιτητικο μωρακιβ και στεναχωριεμα που δεν μπορω να το κανω να νιωθει καλυτερα!Πολλες φορες κλαιει κι εκεινη την ωρα μπορει για παραδειγμα να κανω μπανιο το αλλο και μχρι να παω μελανιαζει απο $το κλαμα!Το σπιτι μου ηταν ανοιχτο σε επισκεψεις αλλα δεν πατουσε ανθρωπος παρα μονο καποιες κυριακες.Οι φιλες μου απουσες.Ολη μερα μονη μου κοντευω να λαλησω.Ενας ανθρωπος προσφερηκε να βοηθησει λιγακι,εστω να κρατησει το μεγαλο να κοιμηθω λιγο η να ρθει να πιουμε ενα καφε,εστω λιγη παρειτσα! Επιλογη μου βεβαια να κανω κι αλλο μωρο αλλα ρε γαμωτο κανεις?Την μανα την παρακαλαω αλλα ολο δεν μπορει!θελει 20 ευρω για ταξι!καιΤο μωρο κλαιει συνεχεια,ο "μεγαλος"με ζηταει να παιξουμε κι εγω δεν μπορω.Αν ειναι εδω μπαμπας του μου λεει φυγε μαμα!Καποια βραδυα με διωχνει και απο το δωματιο που καθομαστε να διαβασουμε παραμυθια!Ζε σελω μαμα...ΦΥΓΕ!τη νυχτα ξυπναρι κλαιγοντας και φωναζει οχι μπεμπη!ζε σελω μπεμπη!Το σπιτι ειναι μες την βρωμα.Το περασμενο σαββατο εκατσα να καθαρισω,ξεκινησα στις 9 το πρωι,ημουν ξυπνια απο τις 6.30 και καταφερα να σφουγγαρισω στις 11 την νυχτα που κοιμηθηκαν τα μικρα!Ξυπνανε εναλαξ,χεζουν εναλλαξ και κλαινε ταυτοχρονα!Ντουετακι!

Ολο κλαιω απο τα νευρα μου και γκρινιαζω!Προχθες αρχισα να φωναζω στιςβ 10 το βραδυ γιατι δεν μπορουσα να κουμανταρω κανενα απο τα 2.Το ενα εκλαιγε σπαρακτικα και το αλλο εβγαινε στο μπαλκονι και κρυβονταν και γελαγε και ηθελα να τον βαλω για μπανιο.Δεν τον εχω χτυπησει ποτε αλλα τελευταια νιωθω οτι θα φυγει το χερι μου απο μονο του και θα τον δειρω:-(Εννοειται ημουν μονη μου!Αν ειναι δυνατον να φωναζω σε να νεογεννητο να σταματησει να κλαιει:(Ολα τα κανω μονη μου,ο αντρας μου την ωρα που ερχεται το μονο που μπορει να κανει ειναι να φαει και να κανει το μεγαλο μπανιο να διαβασουμε κανα παραμυθι και τον βαλει για υπνο!Το μωρο νιωθω οτι το χει γραμμενο.Εχει τοση αδυναμια στο αλλο που νομιζω οτιξεχναει κι οτι χει κιαλλο παιδι!

Εξω απο την πορτα εχω2 χαλια για την αποθηκη.Απο τοτε που ημον 8 μηνων.Ακομη εκει ειναι.Θα τα κατεβασω εγω τελικα.Ουτε τα σκουπιδια θυμαται να παρει.Φανταστειται σκουπιδια 2 ημερων...7 φορες κακα ο μπεμπης,2-3 ο αλλος + τα τσισα επι 2!ΗΜΑΡΤΟΝ!

Για να βγωεξω μονη μου????Μια τρελλα.Μονο σε κανα σπιτι.Πηγα προχθες σ.μαρκετ!!!χαχα!πριν φτασω στο ταμειο χορωδια και τα δυο!Και καλα το μεγαλο(τι μεγαλο δηλαδη?μωρακι ειναι κι αυτο!)το μικρο δεν κλαει τσιριζει!3 κυριες του σ.μαρκετ με βοηθησαννα ξεφορτωσω-και να παωστο αμαξι,μεχρι και το καροτσι στο πορτ μπαγκαζ μου εβαλαν!Και το αποκορυφωμα...εμεινα με το αυτοκινητο!!!!Τελεια???

Το συμπερασμα που βγαλε ο αντρας μου μετα απο ολα αυτα τα παραπονα?ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ!

το μονο που προσμενω ειναι να μεγαλωσει λιγο ο μικρουλης να μην κλαει τοσο πολυ και να μην εχω αναγκη κανεναν μετα...ουτε για ψωνια,ουτε για βαριες δουλειες,ουτε για να παει ο μεγαλος καμια βολτα!ειναι καλοκαιρι και αν δεν βγω εγω να παωστη μανα μου δεν βγαινει εξω το παιδι,εκτος κυριακης!

Σορρυ για το σεντονι![/quote']

Και μόνο που το διάβασα αγχώθηκα:shock:.Κουράγιο κορίτσι μου και όσο μπορείς βγαίνε έξω με τα μικρά για να απασχολείται λίγο το μεγάλο και να ηρεμεί το μωρό.Και άσε λίγο και το σπίτι γιατί θα τα παίξεις.Αν έχετε την δυνατότητα πάρε μια γυναίκα μια φορά στις 10-15 μέρες να σου κάνει τα χοντρά;).Κουράγιο κοριτσάρα μου...

 

 

Υ.Γ:Και μην είσαι "περίεργη" ,αμάν:mad::lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το να μην κλείνεσαι, όσο γίνεται. Αν έχετε κανένα πάρκο κοντά, μπορείς να πηγαίνεις με τον άντρα σου τα απογεύματα. Ίσως είναι λίγο μικρό το νινί τώρα, και κάνει γκρινίτσες, αλλά πολύ πιθανό να του αρέσει. Εφόσον θα περνάτε όλοι κάποιες χαλαρές στιγμές καθημερινά, θα βρείτε πιο πολλή δύναμη για τις όποιες δυσκολίες και τα παιδιά θα είναι γενικά πιο ήρεμα. Το χρειάζονται και αυτά το έξω τους.

 

Εγώ είχα δίδυμα και όταν άκουσα μια τέτοια συμβουλή, σώθηκα, κυριολεκτικά. Άρχισα να απολαμβάνω τα παιδάκια μας πιο πολύ. Και τα παιδιά δεν χρειάζονται μπάνιο κάθε μέρα! Ποιος το λέει αυτό; Με κούραζε και μόνο η σκέψη του βραδυνού μπάνιου... Καλά με δίδυμα να δεις πόσο δοκιμάζονται οι αντοχές, οπότε είπα τι μπορώ να κόψω και το καθημερινό μπάνιο ήταν απο τα πρώτα. Ρώτησα παιδίατρο. Καλό είναι να κάνετε τα παιδιά μπάνιο βέβαια τις ώρες που θα είναι και ο άντρας σου στο σπίτι. Το μωρό έτσι και αλλιώς δεν θα ακουμπάει πουθενα, να λερωθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εγω ειμαι απο τις πολυ τυχερες μια και ειχα την μαμα μου εδω τις πρωτες 40 μερες. Απο την αλλη ειμαι και πολυ του βολεματος οποτε... Προσπαθησα να βαλω τα παιδια στο ιδιο προγραμμα απο την αρχη... 2 με 4 το μεσημερι κοιμομασταν ΟΛΟΙ!!! Προσπαθουσα να ταιζω τον μικρο οταν ο μεγαλος κοιμοταν.. Η τηλεοραση πολυ κακη αλλα απο το να παισει απο το τραπεζι καλυτερα να δει λιγο τηλεοραση..

Μπανιο εκανα οταν κοιμοντουσαν και οι δυο ή εβαζα τον μεγαλο στο παρκοκρεβατο και τον μικρο με το καροτσι στο μπανιο.

Για την καθαριοτητα θα χρειαστεις βοηθεια. Δεν χρειαζεται να ειναι ξεσκονισμενα τα μπιμπλο αλλα σιγουρα το πατωμα πρεπει να ειναι καθαρο γιατι ο μεγαλος θα κυλιεται κατω.. Αν μπορειτε οικονομικα βρες καποιον να ερχετε να κανει τα χοντρα και το σιδερο που θα ειναι και αυτο πολυ..

Και το εξω... Βασικο! εμεις δεν εχουμε αυτοκινητο οποτε πειρα ενα διπλο καροτσι και βγαιναμε οσοι πιο συχνα μπορουσα. Ο μεγαλος χαζευε και ο μικρος κοιμοταν...

Ειχα και μαρσιππο για οπου δεν μπορουσα να παω με το καροτσι...

Φιλους εμεις εδω δεν εχουμε οποτε δεν εχω αποψη επ'αυτου. Α! εγω πηγα τον μεγλαο στον παιδικο για να εχει επαφη με συνομιλικα παιδακια.

Τωρα σχετικα με το συζυγο. Και εμενα ειναι πιο δεμενος με τον μεγαλο οποτε παιζουν μαζι, τρωνε πανε βολτα. Εκανε μια προσπαθια να ερχετε πιο νωρις το βραδυ για να απασχολει τον εναν τουλαχιστον..

Ο μεγαλος ζηλευει γιαυτο και σε διωχνει αλλα θα συνηθισει..

Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο κοπελιά, όλες στο ίδιο τσουκάλι βράζουμε, εγώ με ένα βέβαια, αλλά τα ωράρια του συζύγου ίδια πάνω κάτω, και με λίγη βοήθεια από μαμά,

 

χωρίς να θέλω να κρίνω κανένα, αλλά εγώ δε θα έκανα τόσο κοντά δεύτερο μωράκι από τη στιγμή που δεν έχω βοήθεια, βέβαια ο καθένας κρίνει διαφορετικά αλλά προκειμένου να πάθει νευρικό κλόνισμό η μαμά ας έχουν μεγαλύτερη διαφορά, είναι και λίγο δεδομένο ότι πρέπει να έχουν 2 χρόνια διαφορά κι έχω πολλές φίλες που βασανίζονται για αυτό το λόγο, καλά τα παιδιά αλλά πρέπει να είναι και οι γονείς καλά ψυχολογικά, μην ακολουθείτε νόρμες, και με 3 και 4 χρόνια διαφορά τα αδέρφια θα παίξουν και θα είναι αγαπημένα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το να φέρεις κάποια κυρία να σε βοηθάει με τις δουλειές θα σε αποφόρτιζε πολύ.... και από το Σεπτέμβριο θα ήταν καλή ιδέα να πάει παιδικό το μεγαλύτερό σου παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

αχ να ηξερες ποσο πολυ σε καταλαβαινω.....διαβαζα το μηνυμα σου και εβλεπα τον εαυτο μου.....η μονη διαφορα ειναι η βοηθεια του αντρα μου!απο την μια λεω ευτυχως που ειναι ανεργος αυτον τον καιρο :oops: γιατι αλλιως θα ημουν στο δαφνι τωρα....και φαντασου οτι υπαρχουν και χειροτερα....η "μεγαλη" μου (22 μηνων) αρρωστη και το λεχουδι στην απομονωση να μην κολλησει γιατι αλλιως δεν το γλυτωνουμε το νοσοκομειο.....κυκλοφορουμε με μασκες και τα αντισηπτικα κανουν παρτυ στο σπιτι μου....σημερα ουρλιαζα απο τα νευρα μου:oops:να κανουν και τα δυο εμετο και να μην ξερω που να πρωτοπαω.....ντρεπομαι που το λεω αλλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν επρεπε να κανω δευτερο παιδι.....:oops:

ΥΠΟΜΟΝΗ(το λεω για να το ακουω και εγω...)που θα παει θα μεγαλωσουν.....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σουπερ μαρκετ με το νεογεννητο και το 2χρονο μαζι??

ο συζυγος γιατι δεν κατεβαζει τα σκουπιδια και τα χαλια?

 

τα 2 παιδια με μικρη διαφορα ηλικιας ειναι ζορι , το καλο που εχεις να κανεις να ξυπνησεις το συζυγο σου...

Link to comment
Share on other sites

Ax καλες μου συμφοριτισσες!!!Δεν χαιρομαι που υπαρχουν κι αλλες μανουλες σε αυτη την κατασταση αλλα ειναι μεγαλη παρηγορια!!!

Αυτη την στιγμη τα βλασταρια μου κοιμουνται(το μικρο στην αγκαλιτσα μου)και ειμαι ανησυχιτικα ηρεμη!το απογευμα μετα το σεντονι ηρθε ο αντρας μου καναμε μια πολυ ωραια κουβεντα,εδειξε να καταλαβε την κατασταση,κι αυτος ο καημενος θελει να βοηθησει αλλα ειναι ελευθερος επεγγελματιας και αν δεν δουλεψει τοσο θα πινουμε στο τελος ολοι απο το γαλα μου!:lol:αλλα αφου κι αυτος δεν μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα λογο χρονου μου ειπε θα προσπαθησει να μην ξεχναει αυτα που του ζηταω,να ερχεται νωριτερα 1-2 φορες τη βδομαδα να πηγαινουμε καμια βολτα και θα φερνουμε γυναικα καθε 15!!!!Γιουπι!!!!Θα ερθει αυριο κι ολας!ΟΥΑΟΥ!Θα τσονταρει κι η μαμα μου τα μισα!Το ξερω οτι τα θεματα μου δεν σταματανε εδω αλλα γινε η αρχη,θα ηρμησει και το μωρακι,θα ισιωσουν και οι παλιοορμονες!Τα χω ξαναπερασει μετα την γεννηση του πρωτου...Την επομενη που σαραντησα εκανα μετακομοιση!Αυτο κι αν ηταν!Μου τα θυμισε η κουμπαρα μου...που θηλαζα τοτε και 18 ωρες τη μερα και επρεπε να φτιαχνω κουτες και να καθαριζω το σπιτι!Τα χα ξεχασει τελειως!

Μετα τη κουβεντα πηρα το μωρο και

πηγα στη κουμπαρα μου για μανικιουρ-πεντικιουρ!Με το μωρο κρεμασμενο στο ζιζι αλλα και παλι ηταν τελεια!

Θα προσπαθησω να βγαινω καθε μερα.Βγαιναμε και πριν βεβαια αλλα δεν πηγαινα για ψωνια,μεχρι τη μαμα μου η για περπατημα!στις 15 μερες πηρα τ αμαξι και πηγαμε βολτα αλλα ακομη ειμαι λιγο ψαρωμενη!Αγχωνομαι με τον μικρουλη που κλαιει πολυ και θηλαζει διαρκως!

Θα το βαζω στο σλινγκ κι οτι γινει!Και στην βολτα κλαιει αυτο το μωρο.Εχω κοψει και τα γαλακτοκομικα 6 μερες(πολυ πεινα) και πανω που ειδα διαφορα σημερα ηταν χαλια το καημενο και εκανε και πρασινα κακα!Αχ!

Γιωτα κι εμεις περασαμε γαστρεντεριτιδα πριν 20 μερες.και το μωρο σε καραντινα!Τραγικο...ευτυχως την γλιτωσε!

Μολιςγ υρισα τα χαλια ηταν στην αποθηκη!Καμια φορα η γκιρνια πιανει τοπο!

Εleanax καναμε παιδακι ετσι κοντα ετσι ωστε σε 3-4 χρονια να παω κι εγω για δουλεια αφου ηθελα τα πωτα τους χρονια να ειμαι κοντα τους!Τωρα δν εχω δουλεια αν και καμια φορα νιωθω οτι μου λειπει!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σουπερ μαρκετ με το νεογεννητο και το 2χρονο μαζι??

ο συζυγος γιατι δεν κατεβαζει τα σκουπιδια και τα χαλια?

 

τα 2 παιδια με μικρη διαφορα ηλικιας ειναι ζορι , το καλο που εχεις να κανεις να ξυπνησεις το συζυγο σου...

Νομιζω οτι τον ξυπνησα!!!Δεν τα κατεβαζε γιατι το ξεχναγε!Του θυμισα οτι γεννησα νωριτερα με συσπασεις και η τομη απο τη προηγουμενη καισαρικη ειχε σχεδον ανοιξει,ενω ειχα ρντβ 10 μερες μετα επειδη σε ολη την εγκυμοσυνη δεν ειχα οση βοηθεια επρεπε και καπως τον ειδα οτι στεναχωρηθηκε γιατι καταλαβε οτι δεν πρεπει να φτανουμε στα ορια για να παρει μπρος .Ξερω οτι δεν ειναι γαιδουρι και οτι τρεχει συνεχεια αλλα επρεπε οντως να ξυπνησει!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορα αφυπνιστηκε ή μαλλον τον αφυπνισες. Γενικα εχω καταλαβει οτι οι αντρες θελουν να τους τα λες. Δηλαδη κανε αυτο κανε εκεινο και οχι μια φορα. Δεν ξερω, δεν ακουν; Ξεχναν; Τι να πω; Και απο σωστη πρωτοβουλια μηδεν. Η πρωτοβουλια τους σπανια θα ειναι οντως βοηθητικη.

 

Το θεμα εινια οτι εισακουστηκες και τα πραγματα μπηκαν προς ωρας τουλαχιστον σε ενα ρυθμο.

 

Αυτο με τις εξοδους ειναι βολικο, ειναι σωτηριο. δεν ξερω πώς ακριβως να το χαρακτηρισω. ΚΑι εγω τον επαιρνα απο 20 ημερων παντου. Μεχρι ακισ την αισθητικο και στο κομμωτηριο. Για σενα βεβαια και με τον μεγαλο (λεμε τωρα) ειανι πιο δυσκολο, αλλα βρισκουν απασχοληση τελικα και ξεχνιουνται. ο μεγαλος απλα σε διεκδικει μεχρις εσχατων απο το μωρο:wink:.

 

Και για τις καισαρικες τι να πω; Μας κατατρεχει εμας τις χειρουργημενες να σηκωνομαστε πριν την ωρα μας και να κανουμε δουλειες. Απλα μην πανικοβαλεσαι. Δυσκολο να το πετυχαινεις παντα αλλα προσπαθησε να κρατας την ψυχραιμια σου και ολα γινονται.:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκι γλυκό. Υπομονή σε λίγο καιρό θα στρώσουν τα πράγματα.

Κι εγώ τα ίδια πέρασα με τη μόνη διαφορά ότι τα δεύτερα ήταν δίδυμα.

Έφτασα κι εγώ πολλές φορές στα όρια μου.

Η τομή της καισαρικής δεν έκλεινε με τίποτα από την κούραση.

Τώρα οι δίδυμοι είναι 1,5 και ο μεγάλος 3,5 και είναι υπέροχοι και οι 3 μαζί.

Άξιζε κάθε λεπτό απόγνωσης, κούρασης και...γκρίνιας.

Για τη γυναίκα θα σου έλεγα αν επιτρέπουν τα οικονομικά σου να πάρεις.

Έστω και 2-3 φορές την εβδομάδα.

Και θα σε ξεκουράζει και θα παίζει με τον μεγάλο σου και θα λες κι εσύ καμιά κουβέντα ;).

Οι φίλες και οι γνωστοί ίσως να επιφυλλάσονται με το νεογέννητο να έρθουν.

Όπως και να'χει καλό κουράγιο και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...