Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Αντε Δομνινακι με το καλο. ωραια νεα αυτα. δεν γινεται να διαβαζουμε μονο ευχαριστα; ουφ πια βαρεθηκα!!

Αντε Σαννα ερχεται και η σειρα μας μας ευχομαι αυτη τη φορα να γραφουμε κι εμεις για θετικες χωριακες, αυχενικες, υπερηχους κτλπ. ΄

Ελπιδακι συνεχιζουμε ετσι δεν κανουμε πισω τωρα τον αντρουλη σου σιγα σιγα μπορεις να τον καταφερεις. Εγω παντος του εκοψα τον αερα αφυ ειδα οτι με τα δικα μου δεν γινεται τιποτα ειπα παω για δανεικα. Πηγε να πει κατι ο κακομοιρης αλλα οταν του ειπα οτι δεν μπορω να φανταστω ουτε για μια στιγμη οτι δεν θα φερω παιδι εκει εκανε πισω ο γλυκουλης μου ενιωσε τον πονο μου.

Αντε Ισις μετα απο μας να εχουμε κι εσενα με ευχαριστα, γιατι δεν μπορει θα ερθουν και για μας μπεμπακια.

Φιλακια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

 

Ήρθα κι εγώ και εκτός από μένα αυτή τη στιγμή είναι στην παρέα σας τα 3 και μοναδικά Δομνινάκια που φτάσανε σε βλαστοκύστες και που αποφασίσαμε να βάλουμε στην κοιλίτσα μου...

 

Δυστυχώς το πρόβλημα του σπέρματος δεν λύθηκε κορίτσια και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα από το γεγονός ότι τελικά προχωρήσανε μόνο αυτά τα 3 εμβρυάκια..

 

Να πω ότι δεν στενοχωρήθηκα; θα πω ψέματα και δεν το θέλω.. ναι, στενοχωρήθηκα γιατί πάλι στο μηδέν είμαστε χωρίς ούτε ένα έμβρυο στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση..

 

Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσε να είναι χειρότερα - να μην επιβίωνε κανένα έμβρυο και έτσι σταματάω εδώ την γκρίνια..

 

Όλα πήγαν καλά στην τοποθέτηση, ο γιατρός είναι αισιόδοξος και χοριακή την άλλη Παρασκευή 3 Αυγούστου..

 

Από τώρα και μέχρι την άλλη Παρασκευή ξεχνάω το γεγονός και το ίδιο θέλω να κάνετε κι εσείς..

 

Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους αυτή τη φορά..

 

Σας ευχαριστώ που πιστεύετε σε μένα και στα Δομνινάκια και ξέρω πως ότι μου λέτε είναι βγαλμένα από την καρδιά σας

 

 

Ευχομαι τα Δομνινακια να γαντζωθουν γερα στη μανουλα τους γιατι που θα βρουν καλυτερα? Πολυ καλα πηγε η προσπαθεια και εχεις και βλαστοκυστες που οπως και να το κανεις ειναι ατου!

Καλη επιτυχια κοπελαρα μου!

Φιλακια και μια μεγαλη αγκαλια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα. Μηπως καμια απο εσας εχει ψαξει ανοσολογικους παραγοντες για τις συνεχεις αποτυχιες και αν ναι μηπως ξερετε καποιον καλο ανοσολογο?

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.. Και μόνο που είστε εδώ και με σκέφτεστε μου φτάνει..

 

Εδώ σπίτι, χαλαρά με αρκετή ζέστη..

 

Φιλάκια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα καλη επιτυχια!!!! καλοστεριωτα!!!!!!!!

 

 

 

Ελπιδακη Locus medicus ειναι το κεντρο και Τσιλιβακος ειναι ο γιατρος. Εγω σε αυτον ειμαι τωρα . Ειναι ανοσολογος αναπαραγωγης. Παρα πολυ καλος. Κλεινεις ραντεβου, πας με ολο το ιστορικο και αντιμετωπιζει το ζευγαρι σαν συνολο. δηλ βλεπει και τον δικο σου οργανισμο αλλα και του αντρα σου. Εγω πρωτοπηγα εκει μετα την τελευταια αποτυχια που ειχα με τα δανεικα και ο γιατρος μου ειπε οτι οσο δεν λυσουμε το προβλημα του αντρα μου δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε μωρο στο σπιτι. σε εμενα δεν βρηκε τιποτα για διορθωση. Τωρα μετα την θεραπεια με τις αντιβιωσεις που πηρε ο αντρας μου στις επαναληπτικες ειχαμε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οπουδηποτε αλλου ειχαμε παει στο παρελθον. Και οι φυσιολογικες μορφεςς για πρωτη φορα εφτασαν το 4% ενω ως τωρα ηταν συνεχως στο 1%. Ο γιατρος ειναι ενθουσιασμενος. Μας ειπε να προσπαθουμε μονοι μας. Και εδωσε περαιτερο αγωγη στον αντρα μου με αντιοικα και παλι επανεξεταση μετα τον δεκαπενταυγουστο. Το τηλ του δεν το εχω προχειρο. Κανε αναζητηση στο ινβτερνετ και θα το βρεις.

 

isis θα σου ελεγα κι εσενα να τον επισκευτεις.Δεν εχεις να χασεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δομνινα καλη επιτυχια!!!! καλοστεριωτα!!!!!!!!

 

 

 

Ελπιδακη Locus medicus ειναι το κεντρο και Τσιλιβακος ειναι ο γιατρος. Εγω σε αυτον ειμαι τωρα . Ειναι ανοσολογος αναπαραγωγης. Παρα πολυ καλος. Κλεινεις ραντεβου, πας με ολο το ιστορικο και αντιμετωπιζει το ζευγαρι σαν συνολο. δηλ βλεπει και τον δικο σου οργανισμο αλλα και του αντρα σου. Εγω πρωτοπηγα εκει μετα την τελευταια αποτυχια που ειχα με τα δανεικα και ο γιατρος μου ειπε οτι οσο δεν λυσουμε το προβλημα του αντρα μου δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε μωρο στο σπιτι. σε εμενα δεν βρηκε τιποτα για διορθωση. Τωρα μετα την θεραπεια με τις αντιβιωσεις που πηρε ο αντρας μου στις επαναληπτικες ειχαμε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οπουδηποτε αλλου ειχαμε παει στο παρελθον. Και οι φυσιολογικες μορφεςς για πρωτη φορα εφτασαν το 4% ενω ως τωρα ηταν συνεχως στο 1%. Ο γιατρος ειναι ενθουσιασμενος. Μας ειπε να προσπαθουμε μονοι μας. Και εδωσε περαιτερο αγωγη στον αντρα μου με αντιοικα και παλι επανεξεταση μετα τον δεκαπενταυγουστο. Το τηλ του δεν το εχω προχειρο. Κανε αναζητηση στο ινβτερνετ και θα το βρεις.

 

isis θα σου ελεγα κι εσενα να τον επισκευτεις.Δεν εχεις να χασεις τιποτα.

 

εμας οι ανωμαλες μορφες ηταν 90 % και μετα τη θερ με αντιοξειδωτικα ηταν 85 %. ασχολειται και με αυτο το κομματι? αχολειται με αντιπατρικα νατισωματα και εμβολια λεμφοκυττάρων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Την Παρασκευή το πρωί πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια και δυστυχώς διαπιστώσαμε πως το μωράκι μου είχε πεθάνει (παλίνδρομη κύηση), ήμουν στη δωδέκατη εβδομάδα, είχε πεθάνει όπως είπε η γιατρός πριν από δύο ημέρες.

Κόντεψα να τρελλαθώ όταν είδαμε ότι η καρδούλα του δε χτυπούσε.

Το απόγευμα της Παρασκευής έκανα απόξεση, το μωρό ήταν 6 εκατοστά.

Τώρα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, η χαρά μου δεν κράτησε πολύ, το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι, επειδή ίσως οφείλετε σε χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν το έβρισκα στην αμνιοπαρακέντηση και έπρεπε να μπω στο δίλημα να διακόψω ή όχι την κύηση, καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα.

Είναι πολύ επώδυνο αλλά, λέω και μόνη μου κάθε εμπόδιο για καλό και πως υπάρχουν και πολύ χειρότερα, ίσως ο Θεός να με φύλαξε από τα πολύ χειροτερα.

Τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και προχωρήσω μπροστά, πράγμα δύσκολο, αλλά πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Την Παρασκευή το πρωί πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια και δυστυχώς διαπιστώσαμε πως το μωράκι μου είχε πεθάνει (παλίνδρομη κύηση), ήμουν στη δωδέκατη εβδομάδα, είχε πεθάνει όπως είπε η γιατρός πριν από δύο ημέρες.

Κόντεψα να τρελλαθώ όταν είδαμε ότι η καρδούλα του δε χτυπούσε.

Το απόγευμα της Παρασκευής έκανα απόξεση, το μωρό ήταν 6 εκατοστά.

Τώρα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, η χαρά μου δεν κράτησε πολύ, το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι, επειδή ίσως οφείλετε σε χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν το έβρισκα στην αμνιοπαρακέντηση και έπρεπε να μπω στο δίλημα να διακόψω ή όχι την κύηση, καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα.

Είναι πολύ επώδυνο αλλά, λέω και μόνη μου κάθε εμπόδιο για καλό και πως υπάρχουν και πολύ χειρότερα, ίσως ο Θεός να με φύλαξε από τα πολύ χειροτερα.

Τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και προχωρήσω μπροστά, πράγμα δύσκολο, αλλά πρέπει.

 

ορτανσια μου, ειναι πραγματικα τρομερο αυτο που συνεβει. ειχε περασει ο καιρος και ολοι ειχαμε πιστεψει οτι ολα θα πηγαιναν καλα.

Σκεψου ομως οτι το γεγονος οτι εμφυτευθηκε και εφθασε μεχρι αυτην την εβδομαδα δειχνει οτι το περιβαλλον τη μητρας ειναι καλο. την επομενη φορα θα πανε ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσία μου, μα τι νέα είναι αυτά....

έχεις δίκιο να το βλέπεις έτσι θετικά... σκέψου ότι για να συμβεί αυτό κάτι άλλο σημαίνει... οπότε μη στεναχωριέσαι... όπως η ίδια λες θα μαζέψεις τα κομματάκια σου και θα ξαναπροσπαθήσεις...

αυτό το 2012 μας έχει τσακίσει λέμε :(

 

την καλημέρα μου σε όλα τα κορίτσια και καλή επιτυχία στα δομνινάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Την Παρασκευή το πρωί πήγα στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια και δυστυχώς διαπιστώσαμε πως το μωράκι μου είχε πεθάνει (παλίνδρομη κύηση), ήμουν στη δωδέκατη εβδομάδα, είχε πεθάνει όπως είπε η γιατρός πριν από δύο ημέρες.

Κόντεψα να τρελλαθώ όταν είδαμε ότι η καρδούλα του δε χτυπούσε.

Το απόγευμα της Παρασκευής έκανα απόξεση, το μωρό ήταν 6 εκατοστά.

Τώρα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά, η χαρά μου δεν κράτησε πολύ, το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι, επειδή ίσως οφείλετε σε χρωμοσωμιακή ανωμαλία, αν το έβρισκα στην αμνιοπαρακέντηση και έπρεπε να μπω στο δίλημα να διακόψω ή όχι την κύηση, καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα.

Είναι πολύ επώδυνο αλλά, λέω και μόνη μου κάθε εμπόδιο για καλό και πως υπάρχουν και πολύ χειρότερα, ίσως ο Θεός να με φύλαξε από τα πολύ χειροτερα.

Τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και προχωρήσω μπροστά, πράγμα δύσκολο, αλλά πρέπει.

 

Ορτανσια μου λυπαμαι πολυ πραγματικα δεν το περιμενα...ημουνα σιγουρη οτι ολα πανε καλα...

Ο τροπος που το αντιμετωπιζεις ειναι και ο σωστοτερος, ξερω ποσο πονας περασα ακριβως το ιδιο περυσι το καλοκαιρι μονο που ημουν 8 εβδομαδων...

Θα ηταν αληθεια πολυ πιο οδυνηρο αν το προβλημα φαινοταν οταν η εγκυμοσυνη θα ειχε προχωρησει περισσοτερο...

Αυτα που εγραψες μην τα ξεχνας και οταν σε παιρνει απο κατω να τα φερνεις στο μυαλο σου, εισαι δυνατος ανθρωπος και θα το παλαιψεις και θα ξαναπροσπαθησεις και θα πετυχεις!

Φιλακια και μια μεγαλη αγκαλια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δομνινα καλη επιτυχια!!!! καλοστεριωτα!!!!!!!!

 

 

 

Ελπιδακη Locus medicus ειναι το κεντρο και Τσιλιβακος ειναι ο γιατρος. Εγω σε αυτον ειμαι τωρα . Ειναι ανοσολογος αναπαραγωγης. Παρα πολυ καλος. Κλεινεις ραντεβου, πας με ολο το ιστορικο και αντιμετωπιζει το ζευγαρι σαν συνολο. δηλ βλεπει και τον δικο σου οργανισμο αλλα και του αντρα σου. Εγω πρωτοπηγα εκει μετα την τελευταια αποτυχια που ειχα με τα δανεικα και ο γιατρος μου ειπε οτι οσο δεν λυσουμε το προβλημα του αντρα μου δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε μωρο στο σπιτι. σε εμενα δεν βρηκε τιποτα για διορθωση. Τωρα μετα την θεραπεια με τις αντιβιωσεις που πηρε ο αντρας μου στις επαναληπτικες ειχαμε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οπουδηποτε αλλου ειχαμε παει στο παρελθον. Και οι φυσιολογικες μορφεςς για πρωτη φορα εφτασαν το 4% ενω ως τωρα ηταν συνεχως στο 1%. Ο γιατρος ειναι ενθουσιασμενος. Μας ειπε να προσπαθουμε μονοι μας. Και εδωσε περαιτερο αγωγη στον αντρα μου με αντιοικα και παλι επανεξεταση μετα τον δεκαπενταυγουστο. Το τηλ του δεν το εχω προχειρο. Κανε αναζητηση στο ινβτερνετ και θα το βρεις.

 

isis θα σου ελεγα κι εσενα να τον επισκευτεις.Δεν εχεις να χασεις τιποτα.

 

 

Sanna κοριτσι μου ελπιζω να ξεκουραζεσαι και να χαλαρωνεις!

Ηθελα να σε ρωτησω εσενα ο γυναικολογος και ο εξωσωματικος σου συμφωνει με τη θεωρια των ανοσολογων? Εμενα κανενας μεχρι τωρα γιατρος δεν τους θεωρει σοβαρους, εμεις αποφασισαμε να το ψαξουμε εκει χωρις τη συγκαταθεση τους! Αναρωτιεμαι γιατι ειναι τοσο αρνητικοι και αυτα τα αντιπατρικα εμβολια εχω διαβασει οτι στο εξωτερικο εχουν απαγορευτει...Δεν ξερω θα παω να κανω μια κουβεντα γιατι και αυτο το απλα < ε τ υ χ ε ! > καθε φορα δεν το αντεχω!

Μπορει και να ετυχε δε λεω αλλα θελω να δω και ενα γιατρο να καταλαβαινει την αναγκη μου να το ψαξω...

Τελος παντων σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες να περνας ομορφα και να γυρισεις γεματη δυναμεις και ορεξη!

Φιλακια καλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.. Και μόνο που είστε εδώ και με σκέφτεστε μου φτάνει..

 

Εδώ σπίτι, χαλαρά με αρκετή ζέστη..

 

Φιλάκια πολλά!

 

Μια ζεστή ζεστή καλησπερα στα Δομνινακια!

Φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε Ορτανσια μου πως εγινε αυτο δεν τα κοιταξαν τα χρωμοσωματα υπαρχει εξεταση που τα κοιτας. Τελος παντων καλυτερα που εγινε ετσι και εκανες αποξεση παρα να το βλεπατε μετα και να ανγκαζοσουν να μπεις στο διλημα και να στο βγαζανε με τεχνητη γεννα. Εγω ειχα κανει την αμνιοκεντηση νωρις και βρηκαμε συνδρομο νταουν και ευτυχως καταφεραμε να κανουμε αποξεση. Ο πονος ειναι μεγαλος σε καταλαβαινω αλλα σιγα σιγα θα συνελθεις και προχωρας με πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο οτι νομιζεις τωρα. Πιστεψε με! Εχω περασει κι εγω και αλλα κοριτσια εδω αρετα,

Αλλα ειπαμε δεν το βαζουμε κατω λεμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε Ορτανσια μου πως εγινε αυτο δεν τα κοιταξαν τα χρωμοσωματα υπαρχει εξεταση που τα κοιτας. Τελος παντων καλυτερα που εγινε ετσι και εκανες αποξεση παρα να το βλεπατε μετα και να ανγκαζοσουν να μπεις στο διλημα και να στο βγαζανε με τεχνητη γεννα. Εγω ειχα κανει την αμνιοκεντηση νωρις και βρηκαμε συνδρομο νταουν και ευτυχως καταφεραμε να κανουμε αποξεση. Ο πονος ειναι μεγαλος σε καταλαβαινω αλλα σιγα σιγα θα συνελθεις και προχωρας με πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο οτι νομιζεις τωρα. Πιστεψε με! Εχω περασει κι εγω και αλλα κοριτσια εδω αρετα,

Αλλα ειπαμε δεν το βαζουμε κατω λεμε!!!!

 

 

Όταν πήρα το γιατρό να τον ενημερώσω για την κατάληξη της εγκυμοσύνης, τον ρώτησα αν έκανε έλεγχο χρωμοσωμάτων και μου απάντησε πως δε χρειάστηκε να κάνει γιατί, η δότρια είχε ήδη δύο παιδιά και ήταν πολύ νέα.

Link to comment
Share on other sites

ορτανσια μου στεναχωρηθηκα παρα πολυ με τα νεα σου. Το αντιμετωπιζεις πολυ σωστα και μπραβο σου. Για να σου πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω κι εγω απο που μπορει να προκειπτουν αυτα τα προβληματα αφου σε περιπτωσεις σαν τις δικες μας που χρειαστηκαμε δανεικα ωαρια , υποτιθεται οτι τα ωαρια ειναι εγγυημενα. Μακαρι να μην χρειαζοταν να το περασεις αυτο αλλα οπως λες κι εσυ καθε εμποδιο για καλο. Ευχομαι να βρεις συντομα τον εαυτο σου και τη δυναμη σου και η επομενη προσπαθεια να ειανι αυτη που θα σε κανει μανουλα.

 

 

isis o γιατρος αυτος ασχολειται με αυτα που με ρωτησες , ειναι η ειδικοτητα του.

 

 

Ελπιδα μου, τα εχουμε πει πολλες φορες για τους γυναικολογους -εξωσωματικους. Η ανοσολογια ειναι η ιατρικη της ιατρικης. ειναι η κορυφαια ειδικοτητα. Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να κανεις μια επισκεψη , γυρω στα 50 ευρω κοστιζει, αν θυμαμαι καλα. Δεν νομιζω οτι εχεις να χασεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πήρα το γιατρό να τον ενημερώσω για την κατάληξη της εγκυμοσύνης, τον ρώτησα αν έκανε έλεγχο χρωμοσωμάτων και μου απάντησε πως δε χρειάστηκε να κάνει γιατί, η δότρια είχε ήδη δύο παιδιά και ήταν πολύ νέα.

 

Αχ! το ίδιο παραμύθι μου είπε και ο δικός μου ότι η δότρια είναι νέα και έχει τρία παιδιά και δεν χρειάστηκε να κάνει μοριακό καρυότυπο παρά μόνο κυτταρικό... παίζουν με τις τσέπες μας... εμάς μας ταράζουν στις εξετάσεις μοριακοί καρυότυποι και δικοί μας και των συζύγων μας και από τις δότριες μόνο το "καθαρό κούτελο"... τι να πω.... ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ορτανσια μου στεναχωρηθηκα παρα πολυ με τα νεα σου. Το αντιμετωπιζεις πολυ σωστα και μπραβο σου. Για να σου πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω κι εγω απο που μπορει να προκειπτουν αυτα τα προβληματα αφου σε περιπτωσεις σαν τις δικες μας που χρειαστηκαμε δανεικα ωαρια , υποτιθεται οτι τα ωαρια ειναι εγγυημενα. Μακαρι να μην χρειαζοταν να το περασεις αυτο αλλα οπως λες κι εσυ καθε εμποδιο για καλο. Ευχομαι να βρεις συντομα τον εαυτο σου και τη δυναμη σου και η επομενη προσπαθεια να ειανι αυτη που θα σε κανει μανουλα.

 

 

isis o γιατρος αυτος ασχολειται με αυτα που με ρωτησες , ειναι η ειδικοτητα του.

 

 

Ελπιδα μου, τα εχουμε πει πολλες φορες για τους γυναικολογους -εξωσωματικους. Η ανοσολογια ειναι η ιατρικη της ιατρικης. ειναι η κορυφαια ειδικοτητα. Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να κανεις μια επισκεψη , γυρω στα 50 ευρω κοστιζει, αν θυμαμαι καλα. Δεν νομιζω οτι εχεις να χασεις τιποτα.

 

Sanna μου θα παω...σ'ευχαριστω πολυ!

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου..

 

Διάβασα πολλά και διάφορα και ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα απίστευτα με την κατάληξη της εγκυμοσύνης της Ορτανσίας μας.. Έχω περάσει κι εγώ από αυτό το στάδιο.. μόνο που η δική μου η παλινδρόμηση έγινε στις 9 βδομάδες και στις 6 βδομάδες.. Ξέρω πόσο πονάει όλο αυτό και ξέρω ότι χρειάζεται καιρός για να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να πας παρακάτω..

 

Όσον αφορά το θέμα με τα ωάρια.. Ποιος σας είπε ότι ελέγχουν την ποιότητα των χρωματοσωμάτων; Αυτό δεν γίνεται σε καμία περίπτωση.. Εδώ δεν ελέγχουν την ποιότητα των χρωματοσωμάτων στα δικά μας ωάρια και σπερματοζωάρια, πόσο μάλλον σε δανεικά.

 

Το ωάριο περιέχει 23 χρωμοσώματα τα οποία όταν ενωθούν με το σπερματοζωάριο, το οποίο περιέχει άλλα 23 χρωμοσώματα δίνουν το έμβρυο το οποίο αποτελείται από 46 χρωμοσώματα όπως όλοι οι άνθρωποι. Για να φτάσουν στο σημείο να ελέγξουν τα χρωμοσώματα θα πρέπει τα ωάρια να φτάσουν σε φάση των 8 διαιρέσεων για να μπορέσουν να πάρουν ένα κύτταρο και να το εξετάσουν όχι για χρωμοσωμιακές ανωμαλίες αλλά για συγκεκριμένες ασθένειες..

 

Εδώ πολλές φορές σε φυσιολογικές συλλήψεις έχουμε παλινδρομήσεις απλά επειδή έτυχε εκείνη τη συγκεκριμένη φορά τα χρωμοσώματα να μην ενώθηκαν σωστά.. Και παρ' όλα αυτά τα προηγούμενα ή τα επόμενα παιδιά γεννιούνται υγιέστατα..

 

Επειδή στην περίπτωσή μου το σπέρμα που χρησιμοποιήσαμε ήταν του συζύγου, ξέρω ότι με τη μορφολογία και την ποιότητα που έχει ρισκάρω πολλά, και ναι, ρισκάρω ακόμη μια παλίνδρομη κύηση..

 

Δυστυχώς με το που μένουμε έγκυες παίζουμε πάντα με ποσοστά..

 

Γι' αυτό μη ζαλίζετε το μυαλουδάκι σας να βρείτε τι φταίει.. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις να είναι κάτι εξόφθαλμο και πολύ απλά να διορθωθεί. Λέω απλώς ότι μπορεί να είναι όντως τυχαίο γεγονός..

 

Και σας θυμίζω ότι το έχω περάσει δυο φορές άρα δεν τα λέω αυτά στην τύχη..

 

Όσον αφορά εμένα τώρα.. Ελπίζω τουλάχιστον ένα Δομνινάκι να παραμένει ακόμη μαζί μου..

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου..

 

Διάβασα πολλά και διάφορα και ομολογώ ότι στενοχωρήθηκα απίστευτα με την κατάληξη της εγκυμοσύνης της Ορτανσίας μας.. Έχω περάσει κι εγώ από αυτό το στάδιο.. μόνο που η δική μου η παλινδρόμηση έγινε στις 9 βδομάδες και στις 6 βδομάδες.. Ξέρω πόσο πονάει όλο αυτό και ξέρω ότι χρειάζεται καιρός για να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να πας παρακάτω..

 

Όσον αφορά το θέμα με τα ωάρια.. Ποιος σας είπε ότι ελέγχουν την ποιότητα των χρωματοσωμάτων; Αυτό δεν γίνεται σε καμία περίπτωση.. Εδώ δεν ελέγχουν την ποιότητα των χρωματοσωμάτων στα δικά μας ωάρια και σπερματοζωάρια, πόσο μάλλον σε δανεικά.

 

Το κύτταρο περιέχει 23 χρωμοσώματα τα οποία όταν ενωθούν με το σπερματοζωάριο, το οποίο περιέχει άλλα 23 χρωμοσώματα δίνουν το έμβρυο το οποίο αποτελείται από 46 χρωμοσώματα όπως όλοι οι άνθρωποι. Για να φτάσουν στο σημείο να ελέγξουν τα χρωμοσώματα θα πρέπει τα ωάρια να φτάσουν σε φάση των 8 διαιρέσεων για να μπορέσουν να πάρουν ένα κύτταρο και να το εξετάσουν όχι για χρωμοσωμιακές ανωμαλίες αλλά για συγκεκριμένες ασθένειες..

 

Εδώ πολλές φορές σε φυσιολογικές συλλήψεις έχουμε παλινδρομήσεις απλά επειδή έτυχε εκείνη τη συγκεκριμένη φορά τα χρωμοσώματα να μην ενώθηκαν σωστά.. Και παρ' όλα αυτά τα προηγούμενα ή τα επόμενα παιδιά γεννιούνται υγιέστατα..

 

Επειδή στην περίπτωσή μου το σπέρμα που χρησιμοποιήσαμε ήταν του συζύγου, ξέρω ότι με τη μορφολογία και την ποιότητα που έχει ρισκάρω πολλά, και ναι, ρισκάρω ακόμη μια παλίνδρομη κύηση..

 

Δυστυχώς με το που μένουμε έγκυες παίζουμε πάντα με ποσοστά..

 

Γι' αυτό μη ζαλίζετε το μυαλουδάκι σας να βρείτε τι φταίει.. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις να είναι κάτι εξόφθαλμο και πολύ απλά να διορθωθεί. Λέω απλώς ότι μπορεί να είναι όντως τυχαίο γεγονός..

 

Και σας θυμίζω ότι το έχω περάσει δυο φορές άρα δεν τα λέω αυτά στην τύχη..

 

Όσον αφορά εμένα τώρα.. Ελπίζω τουλάχιστον ένα Δομνινάκι να παραμένει ακόμη μαζί μου..

 

Σας φιλώ!

 

Στο ευχομαι γλυκια μου και οχι μονο ενα αλλα ολα τα Δομνινακια και να ειναι υγιεστατα!

Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες!

Να προσεχεις τον εαυτο σου και κατ'επεκταση τα σπορακια σου!

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια

επειδή έχω βασανιστεί με το θέμα "τυχαίο" & "ανεξήγητο"

 

αναρωτιέμαι αν η παρακάτω μέθοδος μπορεί να μας γλιτώσει από χρωμ. ανωμαλία ή/και την ανάγκη αμνιοπαρακέντησης..

 

http://irakliotikosteki.blogspot.be/2011/07/blog-post_7030.html

Πέμπτη, 21 Ιουλίου 2011

 

Γεννήθηκε το τέλειο μωρό στην Κρήτη

 

 

images.jpg

Το πρώτο τέλειο μωρό στην Κρήτη γεννήθηκε στα Χανιά. Με μια ειδική μέθοδο μια 40χρονη γυναίκα έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο κοριτσάκι βάρους 3 κιλών και 200 γραμμαρίων. Μέχρι σήμερα στην Ελλάδα έχουν γεννηθεί 3 τέλεια μωρά. Το συγκεκριμένο παιδί με μια λογική εξέλιξη της υγείας του δεν πρόκειται να παρουσιάσει σύνδρομα και χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Όπως εξηγεί ο γιατρός μαιευτήρας Κώστας Πάντος, «αυτό είναι ένα παιδί το οποίο γεννήθηκε μετά από προεμφυτευτικό έλεγχο. Δηλαδή πριν κάνουμε τη μεταφορά των εμβρύων στη γυναίκα τα ελέγχουμε παίρνοντας ένα κύτταρο, την τρίτη ή την πέμπτη μέρα της ζωής τους, και με βιοψία τα ελέγχουμε γεννητικά για διαφορές βλάβες».

 

 

Έλεγχος χρωμοσωμάτων

Το καινούργιο σε αυτό το ζευγάρι είναι ότι καταφέρανε να ελέγξουν και τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων που έχει μέσα το κύτταρο, δηλαδή όλα τα χρωμοσώματα, για γονικές βλάβες και βλάβες που ενοχοποιούνται για αποβολές. Έτσι, τοποθετώντας μόνο τα υγιή έμβρυα, αυξάνεται και η πιθανότητα επιτυχίας αλλά και η πιθανότητα το συγκεκραμένο παιδί να μην έχει γενετικά προβλήματα. Αυτή η μέθοδος ξεκίνησε το 2010. Είναι η πιο καινούργια μέθοδος και εφαρμόζεται σε λίγες χώρες του εξωτερικού, προς το παρόν. Μέχρι τώρα οι επιστήμονες μπορούσαν να ελέγχουν μόνο τα 9 χρωμοσώματα τα οποία ενοχοποιούνται για γενετικές βλάβες. Τώρα ελέγχουν και τα 23. Η γυναίκα που έφερε στην Κρήτη το πρώτο μωρό με τη μέθοδο αυτή είναι μια γυναίκα 40 χρονών με ιστορικό επανειλημμένων αποβολών στο παρελθόν. Υποβλήθηκε στη διαδικασία του προεμφυτευτικού ελέγχου πάντα στα πλαίσια της εξωσωματικής γονιμοποίησης, που είναι μια μέθοδος που επιτρέπει στα ζευγάρια να γνωρίζουν για τις γενετικές βλάβες που μπορεί να υπάρχουν στα έμβρυά τους. Τη γυναίκα παρακολουθεί ο γυναικολόγος μαιευτήρας Στέλιος Πετρουλάκης, που δίνει και το στίγμα της μεθόδου που και αυτός εφαρμόζει. «Η μητέρα είναι 40 ετών. Είχε ιστορικό με αποβολές και για το λόγο αυτό προχωρήσαμε σε προεμφυτευτική διάγνωση. Τι σημαίνει αυτό; Μπαίνει στη διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης και προτού εμφυτεύσουμε τα έμβρυα στη μήτρα παίρνουμε την τρίτη ημέρα ένα ωοκύτταρο, που το λέμε βλαστό μερίδιο, και εξετάζουμε τον καρυότυπο του κυττάρου αυτού. Έτσι αυξάνουμε την πιθανότητα για καλή εμφύτευση». Η μέθοδος αυτή επιστημονικά έχει και ευρύτερη χρήση, όπως λέει ο κ Πετρουλάκης. «Αυτό εφαρμόζεται τώρα και για άλλα νοσήματα. Όχι μόνο για τις καθʼ έξη αποβολές, αλλά και για γυναίκες μεγαλύτερες των 40 ετών και για γυναίκες που έχουν μεσογειακή αναιμία και οι οποίες δε θέλουν να υποστούν την ταλαιπωρία της διάγνωσης μετά τη δέκατη-ενδέκατη εβδομάδα, οπότε αν το παιδί είναι πάσχον χρειάζεται να κάνει διακοπή κυήσεως. Τώρα, πριν καν εμφυτευτεί το κύημα στο ενδομήτριο έχουν κάνει τη διάγνωση. Με αυτή τη μέθοδο προλαβαίνουμε ώστε να μη γεννηθεί κάποιο παιδί το οποίο θα έχει κάποιο γενετικό νόσημα και έτσι αποφεύγεται η ταλαιπωρία της διακοπής κύησης».

 

Στην Ελλάδα

 

Τα πρώτα "τέλεια" μωρά στην Ελλάδα είχαν έρθει στον κόσμο προ μηνών. Μια 31χρονη έγινε μητέρα αφού απέκτησε δύο πανέμορφα μωρά, ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι, που πριν ακόμα γεννηθούν η επιστήμη τούς είχε εξασφαλίσει ότι θα είναι καθ' όλα υγιή.

Η προεμφυτευτική διάγνωση είναι μια πρωτοποριακή και επαναστατική μέθοδος στο χώρο της εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η μέθοδος της προεμφυτευτικής διάγνωσης δεν έχει καμία σχέση με την ευγονική. «Δε διαλέγουμε χρώμα ματιών, μαλλιών και φύλο ή ό,τι άλλο καθορίζουν τα γονίδια. Δεν κάνουμε ανάλυση γονιδίων για να φτιάξουμε ανθρώπους με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Αυτό που θέλουμε είναι υγιή έμβρυα και μόνο», επισημαίνει ο κ. Πάντος.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια στα Δομνινακια για αυριο! Ευχομαι να εχεις μια τριψηφια καραμπινατη χοριακη και μια απολαυστικη τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Να εισαι καλα πολλα πολλα φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου..

 

Λοιπόν, είμαι κι εγώ ολίγον έγκυος.. 47 η χοριακή..

 

Άρα λογικά το ένα Δομνινάκι είναι μαζί μου..Βλέπετε επειδή φεύγω το Σάββατο σε διακοπές και ήθελα να έχω το αποτέλεσμα από το ίδιο μικροβιολογικό εργαστήριο σε περίπτωση που έβγαινε θετικό, μίλησα με το γιατρό προχθές και μου επέτρεψε να την κάνω σήμερα (μιας και βάλαμε βλαστοκύστες)...

 

Έτσι πριν από λίγο πήρα τηλέφωνο και άκουσα το μαγικό νουμεράκι..

 

Ομολογώ ότι είμαι πολύ περισσότερο συγκρατημένη απ' ότι περίμενα αλλά όλες πολύ καλά ξέρετε ότι έχω καεί στο χυλό, οπότε οφείλω και με το παραπάνω να φυσάω και το γιαούρτι..

 

Σας παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα συγκρατημένες με τους πανηγυρισμούς για μένα.. Ας πανηγυρίσουμε λίγο πιο έντονα το Σάββατο και μετά από Δευτέρα θα αρχίσουμε τους τρελλούς πανηγυρισμούς..

 

Μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι θα ηρεμήσω μόνο όταν το γεννήσω.. και έχει απόλυτα δίκιο..

 

Προς το παρόν ήρεμα, χαλαρά και συγκρατημένα..

 

Σας ευχαριστώ θερμά για όλες τις προσευχές και τις σκέψεις και θα ήθελα λίγη ακόμη μωρουδόσκονη παρακαλώ!

 

Σας φιλώ και σας αγαπώ όλες τόσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα δεν θα αρχισω τις τυμπανοκρουσιες αφου θελεις να ειμαστε συγκρατημενες...εισαι ομως εγκυος και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλυτερα και απ'οτι φανταζεσαι!

Φιλακια και μια μεγαλη αγκαλια απο μενα καλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου..

 

Λοιπόν, είμαι κι εγώ ολίγον έγκυος.. 47 η χοριακή..

 

Άρα λογικά το ένα Δομνινάκι είναι μαζί μου..Βλέπετε επειδή φεύγω το Σάββατο σε διακοπές και ήθελα να έχω το αποτέλεσμα από το ίδιο μικροβιολογικό εργαστήριο σε περίπτωση που έβγαινε θετικό, μίλησα με το γιατρό προχθές και μου επέτρεψε να την κάνω σήμερα (μιας και βάλαμε βλαστοκύστες)...

 

Έτσι πριν από λίγο πήρα τηλέφωνο και άκουσα το μαγικό νουμεράκι..

 

Ομολογώ ότι είμαι πολύ περισσότερο συγκρατημένη απ' ότι περίμενα αλλά όλες πολύ καλά ξέρετε ότι έχω καεί στο χυλό, οπότε οφείλω και με το παραπάνω να φυσάω και το γιαούρτι..

 

Σας παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα συγκρατημένες με τους πανηγυρισμούς για μένα.. Ας πανηγυρίσουμε λίγο πιο έντονα το Σάββατο και μετά από Δευτέρα θα αρχίσουμε τους τρελλούς πανηγυρισμούς..

 

Μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι θα ηρεμήσω μόνο όταν το γεννήσω.. και έχει απόλυτα δίκιο..

 

Προς το παρόν ήρεμα, χαλαρά και συγκρατημένα..

 

Σας ευχαριστώ θερμά για όλες τις προσευχές και τις σκέψεις και θα ήθελα λίγη ακόμη μωρουδόσκονη παρακαλώ!

 

Σας φιλώ και σας αγαπώ όλες τόσο πολύ!

 

Mπραβο, ντομνινα! Σιγουρα ειναι πολλα τα βηματα μεχρι το τελος αλλα εγινε η αρχη! Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...