Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επίμονος βήχας....τι άλλο να κάνουμε


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα θα την πάω αύριο που έχει ιατρείο.

Απλά ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας μέχρι τότε...

 

P.S. Με την αντιβίωση τους πέρασε ο βήχας?

 

χα χα αστεια λες????:rolleyes:

εμεις πηραμε σιροπακι δεν περασε, μετα πηραμε αντιβιωση δεν περασε μετα πηραμε aerius κ για εναν μηνα φακελακια singulair δεν περασε:twisted: κ τωρα (σημερα μαλιστα εψαχνα στα φαρμακεια κ δεν ειχαν:twisted::twisted:) ξεκιναμε εισπνοες αερολιν και seretide κ περνουμε παραταση στα singulair. συν οτι μου κολλησε κ γαστρεντεριτιδα στον παιδικο κ παιρνουμε κ ercefuril:( ασε τα λιτρα φυσιολογικο ορο για την μυξα που χαλαμε:? το λυπαμαι το καημενο το παιδακι μου ηταν που ηταν τσιτσος ηρθε κ ερεψε. την μερα δεν τρωει κ το βραδυ δεν κοιμαται απο τον βηχα:cry:. μολις συνελθει θα τον παω για εξετασες παντως εχω φοβηθει:|

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε παρόμοια κατάσταση, εδώ και 15 ημέρες έχει ένα ελαφρύ συνάχι, όχι συνέχεια, που και που τρέχει λίγο η μυτούλα, και βήχα ελάχιστο μέσα στη μέρα αλλά τη νύχτα.... δύσκολα τα πράγματα, προχθές το βράδυ έβηχε από τις 2 μεχρι τις 4... Όλα αυτά χωρίς πυρετό (επίσης να ανφέρω ότι το έχουμε κολήσει και οι υπόλοιποι). Ρώτησα λοιπόν εχθές τη γιατρό μας στο τηλεφωνο και μου είπε ότι δεν έχει νόημα να του δώσω κανενα σιρόπι διότι αυτά είναι παρηγοριά στον άρρωστο και δε θα του κάνουν τίποτε παραπάνω απ' ό,τι θα του έκανε το να του έδινα πολλά υγρά, προκειμένου να ρευστοποιηθούν οι εκκρίσεις... επειδή όμως μου είπε σε κάποια παιδιά (αλλά και μεγάλους) μπορεί να υποβόσκει μια αλλεργία, και γι'αυτό να επιμένει ο βήχας, θα μπορούσα να του δώσω για 4 μερες ένα αντισταμηνικό (xozal αν γράφεται έτσι) 2,5ml πρωί - βράδυ, αν δε δω διαφορά σε 4 μέρες να μην το συνεχίσω... δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη διότι εχθές το βράδυ ήταν καλύτερα αλλά μου είπε ένα τέτοιο αντισταμηνικό να έχουμε πάντα στο φαρμακείο μας... τι να πω... ίδωμεν...

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Εμείς πήραμε aerolin μετά μάσκα κανα 15μερο και μετά μας είπε η γιατρός μόνο ορό! Και μέναεχει βήχα με φλέμα και μίξες αλλά υποθέτω πως είναι και από την υγρασία! Αυτό που κάνω τελευταία είναι εισπνοές με ευκάλυπτο μπας και ...(ευτυχώς έχω ένα δέντρο κοντά και το χω μαδίσει!!!!1)

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις ταλαιπωρημένες μαμαδες που βλέπουν τα παιδάκια τους να υποφέρουν απο αυτήν την σιχαμερή ίωση!Κ εμένα ο 2 χρονών γιόκας μου είχε πανω απο 15 μέρες τρελό βήχα, ήταν αρχικά ξηρός και μου έδωσε ο γιατρός σιρόπια που δεν έκαναν τίποτε, Ataraxκ Leevotus, μετά από 5,6 ημέρες μου το άλλαξε ο γιατρός εφόσον και ο βήχας άλλαξε και έγινε παραγωγικός και πήραμε το Sival B που είναι και ηρεμιστικό για να κοιμηθεί και έχει κωδεϊνη που υποτίθεται ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις αλλάδεν το δίνουν οι γιατροι ευκολα γιατί θέλει συνταγή. Το τελευταίο φάρμακο όμως έκανε το θαύμα του, ίσως και να συνέπεσε και με τη φάση του τέλους της ίωσης, αλλά κοιμήθηκε ήσυχα ο μικρός επιτέλους! Μάσκα δεν έχουμε πάρει ποτε, ούτε και χρειάστηκε. Συμφωνώ πάντως με τους γιατρούς που αποφεύγουν τα αντιβιωτικά γιατί στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αν είναι ίωση, δεν καταφέρνουν τίποτε παρα μόνον να επιβαρύνουν τον φρέσκο και ευαίσθητο παιδικό οργανισμό. Επομένως για να σωπάσω και να μη σας κουράζω αγαπητές ΥΠΟΜΟΝΗ θα περάσει, ειίναι από ότι φαινεται ΕΠΙΜΟΝΟΣ ιος που θέλει χρόνο αρκετό για να κάνει τον κύκλο του και να μας αδείασει τη γωνιά. Περαστικούλια πολλλλλααααα

Link to comment
Share on other sites

Το Ζιρτεκ γιατι το δινουν; Η μικρη εχει λιγο βηχα σαν γαυγισμα ακουγεται. Νομιζα οτι ειναι λαρυγγιτιδα και την πηγα στο γιατρο. Δεν βρηκε τιποτα μονο ειπε οτι ο βηχας ειναι απο τις μυξουλες.Λιγο κοκκινο ειναι το ενα αυτακι αν κανει πυρετο να την ξαναπαω μπας και το γυρισει σε ωτιτιδα και παρει αντιβιωση. Σιροπι για το βηχα δεν εδωσε αλλα μας εδωσε Ζιρτεκ το οποιο απο οτι ειδα ειναι για αλλεργικη ρινιτιδα. Εσας σας το δινει ο γιατρος σας ως θεραπεια για το βηχα;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας κολλησε απο τον παιδικο πριν τρεις εβδομαδες αμυγδαλιτιδα, δωσαμε αντιβιωση (για 5 μερες) και αντιπυρετικα αλλα δεν καθαρισε εντελως και εβηχε και ειχε φλεματα. αυτη τη βδομαδα υποτροπιασε και πηγαμε στο γιατρο ξανα και εδωσε αντιβιωση για 10 μερες κανονικα. παντως ειδαμε διαφορα με τη συνεχιση της αντιβιωσης τωρα. ηδη πηρε 5 μερες. θα τελειωσουμε το μπουκαλι το αμοξιλ και ελπιζω να μην ξανακολλησει

Link to comment
Share on other sites

α, επισης ριχνουμε και σπρευ σινομαριν στη μυτη που ειναι θαλασσινο νερο και μας το εγραψε η παιδιατρος. και γινικα ειδαμε διαφορα και στις μυξουλες και στο βηχα και στα φλεματα.

Link to comment
Share on other sites

Μη με κοροϊδεψε, όμως εμας πάρααααα πολύ καλό μας έκανε η επάληψη με μασαζακι (ώστε να απορροφηθεί καλά) στο στήθος και στην πλάτη με vicks! Είδα τέτοια διαφορά που δεν πίστευα....Αλλωστε είμαστε και λίγο (εγώ σίγουρα) της γεννιάς που μεγαλώσαμε με vicks...Τι aerious τι κάτι άλλες σταγόνες, τίποτα. Βέβαια στις ακραίες περιπτώσες βοηθούν πάρα πολύ τα εισπεόμενα τύπου aerolin, δε το συζητάω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ζιρτεκ γιατι το δινουν; Η μικρη εχει λιγο βηχα σαν γαυγισμα ακουγεται. Νομιζα οτι ειναι λαρυγγιτιδα και την πηγα στο γιατρο. Δεν βρηκε τιποτα μονο ειπε οτι ο βηχας ειναι απο τις μυξουλες.Λιγο κοκκινο ειναι το ενα αυτακι αν κανει πυρετο να την ξαναπαω μπας και το γυρισει σε ωτιτιδα και παρει αντιβιωση. Σιροπι για το βηχα δεν εδωσε αλλα μας εδωσε Ζιρτεκ το οποιο απο οτι ειδα ειναι για αλλεργικη ρινιτιδα. Εσας σας το δινει ο γιατρος σας ως θεραπεια για το βηχα;

 

Είναι είναι για αλεργίες και γενικά για καταροή.!

Link to comment
Share on other sites

Μη με κοροϊδεψε, όμως εμας πάρααααα πολύ καλό μας έκανε η επάληψη με μασαζακι (ώστε να απορροφηθεί καλά) στο στήθος και στην πλάτη με vicks! Είδα τέτοια διαφορά που δεν πίστευα....Αλλωστε είμαστε και λίγο (εγώ σίγουρα) της γεννιάς που μεγαλώσαμε με vicks...Τι aerious τι κάτι άλλες σταγόνες, τίποτα. Βέβαια στις ακραίες περιπτώσες βοηθούν πάρα πολύ τα εισπεόμενα τύπου aerolin, δε το συζητάω...

 

για τι ηλικια μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλη ερωτηση. Το Vicks απο ποια ηλικια μπορουμε να το δωσουμε; Οταν ειχα ρωτησει το γιατρο μου χε πει οτι σε μικρες ηλικιες δεν κανει. Βεβαια τοτε ημασταν ενος. Ξεχασα να το ρωτησω για τωρα.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

η ομοιοπαθητική δεν κάνει τίποτα γιατί πολύ απλά σε κάθε χαπάκι δεν περιέχεται ούτε ένα μριο δραστικής ουσίας...

 

όλα τα σκευάσματα τύπου φενιστιλ, αεριους κτλ κάνουν δουλειά μόνο αν ο βήχας είναι αλεργικός

 

αν το παιδί είναι άρρωστο και έχει μύξες (οι οποίες όταν το παιδί ξαπλώνει πεύτουν πίσω μέσα στο λαιμό και προκαλούν το βήχα ) βοηθά πολύ ο φυσιολογικός ορός

πως;

όταν αρχίσει το μωρό να βήχει (τη νύχτα), το ξυπνάμε :cool: και αρχίζουμε

παίρνουμε ένα μεγάλο φυσιολογικό ορό (όχι αμπουλίτσες) και ρίχνουμε με πίεση, αλύπητα από δεκάρες σύριγγες ... δηλαδή γεμίζουμε την δεκάρα και την αδιάζουμε όλη, με τη μία, μέσα στη μύτη του μωρού αυτό μπορεί να γίνει 2 - 3 φορές (ή και περισσότερς) σε κάθε ρουθούνι (σε μωρά μικρότερα του 1,5 χρόνου κάνουμε το ίδιο με πεντάρες, και σε κάτω των 6 μηνών με δυομισάρες)

επείσης φροντίζουμε τα παιδιά να πίνουν αρκετά υγρά για να ρευστοποιούνται οι βλέννες και να "ξεκολάνε" ευκολότερα

 

μερικές φορές το ανοσοποιητικό των παιδιών είναι επιβαρυμένο και κολλά απανοτές ιώσεις και για αυτό βήχουν συνέχεια, αν δείτε ότι βήχει έντονα και τη μέρα (εκτός από τη νυχτερινή κατάκλιση) πηγαίνετέ το στο γιατρό

επείσης ο κοφτός ξερόβηχας είναι ποιο ύποπτος από τον παραγωγικό

 

τα αντιβηχηκά δεν συστήνονται ούτε τα αποχρεμτικά στα μικρά παιδιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις στο κλαμπ!

 

ξεκινησαμε με bissolvon για τα φλεματα και aerius..δεν την επιασε όμως το αεριους και μας εδωσε απο χθες αταραξ!

 

καπως να ελλατωθηκε σημερα ο βηχας, δεν πνιγεται ολη την μερα δλδ..

 

πηρα και μια φυτική κρεμα απο το φαρμακειο για εντριβη στο στηθος και βλεπουμε...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

και ας μην μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη γιατί λειτουργεί.

 

Να ρωτήσω κάτι εσάς τους γονείς που κάνετε ομοιοπαθητική με βήχα...

Κάνω κι εγώ στην κόρη μου ομοιοπαθητική από το Μάρτιο, παίρνει ένα συγκεκριμένο ομοιοπαθητικό σκεύασμα.

Αρχίσαμε για τη αλλεργία αλλά όπως μου είπε ο γιατρός το ίδιο αυτό ομοιοπαθητικό σκεύασμα θα τη βοηθήσει και στην τόνωση ανοσοποιητικού.

Τώρα έχουμε εδώ και 3-4 εβδομάδες βήχα παραγωγικό - κυρίως τη νύχτα.

Ο γατρός μου είπε να της δώσω το ίδιο αυτό ομοιοπαθητικό σκεύασμα - ΑΛΛΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΟ ΒΗΧΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ!!!

Φαντάζομαι λοιπόν ότι αυτό το συγκεκριμένο σκεύασμα θα κάνει καλό μακροπρόθεσμα.

Και θέλω να ρωτήσω, δεν υπάρχουν άλλα σκευάσματα ομοιοπαθητικά που θα μπορούσε να μου δώσει ο γιατρός για να αντιμετωπιστεί αυτός ο βήχας και να έχουμε κάποιά σοβαρή βελτίωση πιό γρήγορα????

Τι ακριβώς κάνει ο δικός σας ομοιοπαθητικός γιατρός?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις στο κατάλληλο νήμα ( http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19437) θα πάρεις αρκετές απαντήσεις καθώς και την δική μου αν μείνει κάποια εκκρεμότητα. Ευχαριστώ.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

χαιρετώ ολες τις μανούλες....:P

κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω κάτι...

το κοριτσάκι μου είναι 18 μηνών κ εδ΄ς κ 10 μέρες εχει τρομερό βήχα, φλέματα κ μυξούλες..την πήγα στο νοσοκομείο κ μου δώσαν το aerolin sprey k to flixotide...το πρώτο για 7 μέρες κ το δεύτερο για 3...

κ επισης το zithro max για 3 μέρες..

εχει 5 μέρες ποθ κανω την θερεπεία κ δεν βλέπω καμία βελτίωσει...

ανησυχώ πολύ...

επίσης μου έκανε κ εμετό κάθε βράδυ που έπινε το γάλα της..

(το advance το μπλέ κ τώρα το άλλαξα κ της δίνω το advance το πορτοκαλί που έχει λιγότερη λακτόζη)....

τι άλλο να κανω δεν ξέρω να την ξανά πάω στο νοσοκομείο η να περημένω λίγο ακόμα......???????????????????????????????????????:(

Link to comment
Share on other sites

χα χα αστεια λες????:rolleyes:

εμεις πηραμε σιροπακι δεν περασε, μετα πηραμε αντιβιωση δεν περασε μετα πηραμε aerius κ για εναν μηνα φακελακια singulair δεν περασε:twisted: κ τωρα (σημερα μαλιστα εψαχνα στα φαρμακεια κ δεν ειχαν:twisted::twisted:) ξεκιναμε εισπνοες αερολιν και seretide κ περνουμε παραταση στα singulair. συν οτι μου κολλησε κ γαστρεντεριτιδα στον παιδικο κ παιρνουμε κ ercefuril:( ασε τα λιτρα φυσιολογικο ορο για την μυξα που χαλαμε:? το λυπαμαι το καημενο το παιδακι μου ηταν που ηταν τσιτσος ηρθε κ ερεψε. την μερα δεν τρωει κ το βραδυ δεν κοιμαται απο τον βηχα:cry:. μολις συνελθει θα τον παω για εξετασες παντως εχω φοβηθει:|

 

κ τωρα που ξαναβλεπω αυτο που ειχα γραψει τον Οκτωμβριο σας λεω οτι απο τοτε παιρνουμε το singulair καθε απογευμα κ εχουμε δει πολυ μεγαλη βελτιωση. ο βηχας εινσι ελαχιστος πια κ οταν ξεκινησει με 3-4 μερες εισπνοες aerolin του περναει.

ενω πρωτα αφου καναμε 10 μερες εισπνοες μετα περναμε κ αντιβιωση κ αφου τελειωναμε την θεραπεια, σε 3-4 μερες ξανα εντονος βηχας.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μεγάλο ρόλο δυστυχώς εκτός από τις ιώσεις και τα συναφή παίζει και ο ατμοσφαιρικός αέρας που αναπνέουμε και ειδικά τα παιδιά μας.

Αν σκεφτεί κανείς πως τα εισπνεόμενα είναι βρογχοδιασταλτικά, διαστέλλουν τους πνευμονικούς βρόγχους για καλύτερη πλήρωση με αέρα, φανταστείτε τι ζητάμε από τα λιλιπούτεια πνευμόνια των παιδιών... να βρουν όσο περισσότερο οξυγόνο μπορούν όταν είναι άρρωστα μέσα σε ένα μολυσμένο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα!ο μικρος εχει επιμονο βηχα εδω κ 12 μερες.ο βηχας ειναι ξερος.δεν εχιε κθολου μυξες.αρχικα δεν δωσαμε κατι αλλα οταν εφτασε σε σημειο να τον ξυπνα πηρε σταγονες soledesalin για να υγροποιηθει σε φλεμμα.δεν υπηρξε διαφορα, ο βηχας συνεχιζεται κ τον πνιγει.καθολη τη διαρκεια της ημερας, οχι συνεχεια κ στον υπνο.ξεκινησε αντιβιωση το σαββατο.εξακολουθει να βηχει αλλα ακροαστικα δεν εχουμε.μας ειπε να κανουμε ακτινα να αποκλεισουμε την πιθανοτητα ξενου σωματος.τωρα εχω παθει κανονικα πανικο....

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Μανουλες καλησπερα

Ηθελα να σας πω τον πονο μου.Ο γιος μου 2.5 ετων ειχε ενα μπουκωμα εδω κ αρκετο καιρο.ξεκινησαμε παιδικο κ αρχισαν να γινονται χειροτερα τα πραγματα.τη δευτερα το βραδυ ανεβασε πυρετο τριτη πηγαμε στην παιδιατρο και μας εδωσε aerious και soldesanil.ακροαστικα δεν ειχε κ ο πυρετος κρατησε μεχρι τεταρτη ξημερωματα.απο κει κ μετα ομως εχει εντονο βηχα που δεν τον αφηνει να κοιμηθει ουτε μερα ουτε νυχτα.εχει εξαντληθει ο καημενος.καποιες φορες βηχει τοσο που πνιγεται κ κανει εμετο.πηρα ξανα τη γιατρο μας σημερα κ μου ειπε οτι εφοσον δεν εχει πυρετο δε θα παρει αντιβιωση κ να περιμενουμε δυο μερες ακομα να δουμε πως θα παει.

Εγω ομως εχω σκασει.πρωτη φορα τον βλεπω ετσι.ταλαιπωρειται κ δεν αντεχο να τον βλεπω σ αυτη την καταστασω.δεν ξερω μηπως ειμαι υπερβολικη;μηπως επειδη ειναι το πρωτο μου παιδι ανησυχω τοσο;φοβαμαι μηπως εξελιχθει σε κατι αλλο.απ την αλλη η γιατρος μας δε δειχνει να ανησυχει.ειναι φυσιολογικο τοσος βηχας;;;αν καποια εχει κατι ν μου πει θα με βοηθουσε πολυ.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εισπνεόμενα δε κάνετε? Εγώ οταν τα πιάνει έντονος βήχας ξεκινάω 1) αταραξία (είναι πιο δυνατό από αέριους) 2 ) αερολογιών 4 φορές την ημέρα και μετά από 2 μέρες 3 φορες3) φλιξοταιντ 4 ) ατροβεντ. Δηλαδή 3 εισπνεομενα και ένα αντιισταμινικά και ηερεμουν αμέσως . Και πολύ σημαντικό υγραντηρα στο δωμάτιο( κάνει θαυματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...