Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολικός νεφρού - κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

δεν εκανα τιποτα...απλα περιμενα να περασει καταπινοντας παυσιπονο(αλλιως ημουν ετοιμη για να πηδηξω απο το μπαλκονι. ηταν κ καλοκαιρι ζεστη, ειχα κ οτι ειχα, ημουν κ στον 8ο σχεδον)...ομως το μονο που με εσωσε ηταν οι μεταμεσονυχτιες βολτες στο νοσοκομειο για βολταρεν ενεση. Τους παρακαλουσα να με πανε γιατι μονο αυτη με κρατουσε σχεδον 18 ωρες. πρεπει να χα παει 3 φορες σε 1 βδομαδα. στον υπερηχο που μου καναν εκει για να δουν το νεφρο μου ειπαν πως δε το εβλεπαν καλα γιατι το πιεζε το μωρο. οποτε (επειδη εχουμε κ κληρονομικοτητα) υπηρχε περιπτωση να εχω πετρα η αμμο στο νεφρο. τελικα δε φανηκε κατι και εμεινε αλυτο μυστηριο. κρατησε περιπου 1 βδομαδα με πονο και εμετους σε καθε γευμα η ολη φαση κ μετα σταματησε ξαφνικα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από το νεφρό μου.

Η ζωή μου έχει γίνει εφιαλτική, υποφέρω από ναυτίες και εμμετούς και εννοείται πως δεν είμαι έγκυος.

Πήγα ήδη σε δυο νοσοκομειακούς γιατρούς, αλλά δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένη.

Ο ένας είδε μια πέτρα 7χιλιοστών και ο άλλος δεν είδε καμία πέτρα.

Θέλω να κοιμηθώ και φοβάμαι να κλείσω τα μάτια μου, γιατί με χτυπάει πάντα στον ύπνο ο πόνος.

Υπάρχει καμία, που να το πέρασε και να ησύχασε;

Φοβάμαι τόσο πολύ τις επεμβάσεις, αλλά και αυτόν τον εφιαλτικό πόνο :-(!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από το νεφρό μου.

Η ζωή μου έχει γίνει εφιαλτική, υποφέρω από ναυτίες και εμμετούς και εννοείται πως δεν είμαι έγκυος.

Πήγα ήδη σε δυο νοσοκομειακούς γιατρούς, αλλά δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένη.

Ο ένας είδε μια πέτρα 7χιλιοστών και ο άλλος δεν είδε καμία πέτρα.

Θέλω να κοιμηθώ και φοβάμαι να κλείσω τα μάτια μου, γιατί με χτυπάει πάντα στον ύπνο ο πόνος.

Υπάρχει καμία, που να το πέρασε και να ησύχασε;

Φοβάμαι τόσο πολύ τις επεμβάσεις, αλλά και αυτόν τον εφιαλτικό πόνο :-(!

 

Εγω το επαθα το 2003. Τα ειχα δει ολα. Πηγα σε νοσοκομειο μου εδωσαν biscopan για να κανω συσπασεις και να φυγει η πετρα και mesoulid για παυσιπονο. Επι μια βδομαδα ταλαιπωριομουνα εκανα εμετους απο το mesoulid(με πειραζε στο στομαχι) και υπεφερα απο τους πονους. Στο νοσοκομειο μου ειπαν να πινω πολυ νερο γιατι βοηθαει, μπουρδες. Πηγα σε ιδιωτη και μου ειπε οτι το νερο επιδινωνει γιατι θες συνεχεια τουαλετα και το νεφρο υπερλειτουργει. Μου αλλαξε την δοσολογια του biscopan απο 1 τρεις φορεςτην ημερα σε 2 τρεις φορες την ημερα, και το mesulid με voltaren. Σε 36 ωρες εφυγε η πετρα και απο τοτε δεν με εχει ξαναπιασει. Ατιμος πονος, παρομοιος με της γεννας. Περαστικα σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Εγω το επαθα το 2003. Τα ειχα δει ολα. Πηγα σε νοσοκομειο μου εδωσαν biscopan για να κανω συσπασεις και να φυγει η πετρα και mesoulid για παυσιπονο. Επι μια βδομαδα ταλαιπωριομουνα εκανα εμετους απο το mesoulid(με πειραζε στο στομαχι) και υπεφερα απο τους πονους. Στο νοσοκομειο μου ειπαν να πινω πολυ νερο γιατι βοηθαει, μπουρδες. Πηγα σε ιδιωτη και μου ειπε οτι το νερο επιδινωνει γιατι θες συνεχεια τουαλετα και το νεφρο υπερλειτουργει. Μου αλλαξε την δοσολογια του biscopan απο 1 τρεις φορεςτην ημερα σε 2 τρεις φορες την ημερα, και το mesulid με voltaren. Σε 36 ωρες εφυγε η πετρα και απο τοτε δεν με εχει ξαναπιασει. Ατιμος πονος, παρομοιος με της γεννας. Περαστικα σου ευχομαι

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :)!

Να σαι κι εσύ πάντα και δυνατή!

Link to comment
Share on other sites

αν σιγουρευτεις πως εχεις πετρα μπορεις να κανεις λιθοτριψια, με υπερηχο σπανε την πετρα σε πολυ μικρα κομματακια, κ ετσι γινεται αμμος και φευγει...μπορεις να το ψαξεις, η μαμα μου εχει κανει 2 φορες κ παει για 3η οπως φαινεται... Δεν θεωρειται καν κανονικη επεμβαση!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν σιγουρευτεις πως εχεις πετρα μπορεις να κανεις λιθοτριψια, με υπερηχο σπανε την πετρα σε πολυ μικρα κομματακια, κ ετσι γινεται αμμος και φευγει...μπορεις να το ψαξεις, η μαμα μου εχει κανει 2 φορες κ παει για 3η οπως φαινεται... Δεν θεωρειται καν κανονικη επεμβαση!!!

 

Σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ για την απάντηση σου :-)!

Πονάει άραγε η λιθοτριψία;

Είμαι αστα να πάνε με αυτά, φοβάμαι πολύ!

Link to comment
Share on other sites

βασικα δε ξερω εκεινη την ωρα αν ποναει αλλα δε πιστευω. την αλλη μερα πας στη δουλεια σου ανετα ας πουμε .

Δες εδω... http://www.vita.gr/html/ent/620/ent.4620.asp

Η λιθοτριψια στην εγκυμοσυνη απαγορευεται αλλιως θα της ειχα δωσει να καταλαβει!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα και από έναν υποψήφιο μπαμπά. Πριν μία εβδομάδα έπιασαν την γυναίκα μου (24 εβδομάδα κύησης) ξαφνικά έντονοι πόνοι στην περιοχή του Δε νεφρού και φυσικά πήγαμε νοσοκομείο. Διαγνωστικε κολικός νεφρού (χωρίς να φαίνονται πουθενα πέτρες στο ECHO) και φάνηκε να υπάρχει Υδρονέφρωση. Τις πρώτες δύο ημέρες οι πόνοι ήταν πολλοί έντονοι και για να ηρεμήσει η σύζηγος της έκαναν πεθιδίνη (μετά από άλλα παυσίπονα- όπως Apotel, Buscopan). Τελικά αφού μας είδαν και ουρολόγοι αποφάσισαν να της βάλουν Pigtail ωστε να ηρεμήσει και να σταματήσει να χρειάζεται παυσίπονα. Σε δύο μέρες μετά την τοποθέτηση του Pigtail σταμάτησαν οι πόνοι, μας αφαιρέσαν ορούς και περιμέναμε το πρωί για να πάρουμε εξιτήριο. Δυστυχώς κάποιος μας μούτζωσε και πάλι άρχισε περιστασιακά να πονάει (σε μικρότερη ένταση). Τελικά παραμείναμε στο νοσοκομείο ωστε να μας ξαναδούν οι ουρολόγοι. Η ταλαιπωρία της γυναίκας μου είναι απίστευτη και η ανησυχία μας μεγάλη, τόσο για την ίδια όσο και για το παιδι. Κλείσαμε εβδομάδα μέσα και βλέπω να έχουμε μέλλον. Είμαστε πραγματικά σε απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

εγω μονο υπομονη μπορω να σας πω! τιποτα αλλο...κι εμενα δεν φανηκε τιποτα στον υπερηχο.

Μου ειπαν πως ηταν μαλλον αμμος απο πετρα που τριφτηκε και δε φαινεται λεει στον υπερηχο, επισης το νεφρο το ψαχνανε να το δουν καλα, γιατι λογω του στριμωξιδιου εκει μεσα ειχαν παει αλλου γι'αλλου.

εγω τελικα πιστεψα πως ηταν το μωρο που χε κατσει στραβα και μου πιεζε νεφρο και στομαχι ( γιατι ημουν ηδη 7ο προς 8ο και ηταν μεγαλο)...υπομονη αν με φαρμακα φευγει ο πονος τουλαχιστον ειναι καλο...!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έναν υποψήφιο μπαμπά. Πριν μία εβδομάδα έπιασαν την γυναίκα μου (24 εβδομάδα κύησης) ξαφνικά έντονοι πόνοι στην περιοχή του Δε νεφρού και φυσικά πήγαμε νοσοκομείο. Διαγνωστικε κολικός νεφρού (χωρίς να φαίνονται πουθενα πέτρες στο ECHO) και φάνηκε να υπάρχει Υδρονέφρωση. Τις πρώτες δύο ημέρες οι πόνοι ήταν πολλοί έντονοι και για να ηρεμήσει η σύζηγος της έκαναν πεθιδίνη (μετά από άλλα παυσίπονα- όπως Apotel, Buscopan). Τελικά αφού μας είδαν και ουρολόγοι αποφάσισαν να της βάλουν Pigtail ωστε να ηρεμήσει και να σταματήσει να χρειάζεται παυσίπονα. Σε δύο μέρες μετά την τοποθέτηση του Pigtail σταμάτησαν οι πόνοι, μας αφαιρέσαν ορούς και περιμέναμε το πρωί για να πάρουμε εξιτήριο. Δυστυχώς κάποιος μας μούτζωσε και πάλι άρχισε περιστασιακά να πονάει (σε μικρότερη ένταση). Τελικά παραμείναμε στο νοσοκομείο ωστε να μας ξαναδούν οι ουρολόγοι. Η ταλαιπωρία της γυναίκας μου είναι απίστευτη και η ανησυχία μας μεγάλη, τόσο για την ίδια όσο και για το παιδι. Κλείσαμε εβδομάδα μέσα και βλέπω να έχουμε μέλλον. Είμαστε πραγματικά σε απόγνωση...

 

Aχ πόσο την καταλαβαίνω!!!!!! Κι εγώ υπεφερα επί βδομάδες μέχρι να αλλάξει θέση η μήτρα κ να μην πιέζει το νεφρό. Αυτός ο πόνος πραγματικά δεν περιγράφεται. Προσωπικά τα συμβατικά φάρμακα με πιάνανε για πολύ λίγη ώρα κ δεν εφευγε εντελώς ο πόνος. Λύση βρήκα στην ομοιοπαθητική κ έτσι απέφυγα κ την μικροεπεμβασούλα που συστηνεται από τους ουρολόγους για καθετηρα. Ουτε κι εγώ είχα πέτρες κι έτσι δεν ανησύχησαν οι γιατροί. Βοηθάει πάρα πάρα πολύ να πίνει όσα περισσότερα ποτήρια νερό μπορεί. Το κριτηριο είναι να βγαίνουν ούρα εντελώς δαιφανή. Επίσης εμένα με ανακούφιζε να ξάπλωνα στο πλάι.

Υπομονή!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.

Να σας πω και εγω τη δικη μου εμπειρια.

Εγω εχω πετρες στα νεφρα και στα δυο και εχω κανει και επεμβαση γιατι μετα απο 18 λιθοτριψιες δεν καταφεραμε τιποτα.

Οταν εμεινα εγκυος ειχα μια τεραστια πετρα στο νεφρο μου η οποια προκαλουσε υδρονεφρωση και φυσικα πολυ πονο.

Περασα πολλες μερες ακινητη σε εναν καναπε γιατι μονο ετσι περνουσε καπως ο πονος.

Μετα την γεννα εκανα και την επεμβαση και ευτυχως στο παραπεντε σωθηκε το νεφρο γιατι κινδυνευε.

Ειναι συνηθισμενο φαινομενο στην εγκυμοσυνη να υπαρχουν κολικοι χωρις υπαρξης πετρας και εινια παααρα πολυ δυσκολο.

Ευχομαι στη γυναικα του fanis22 να ηρεμησει συντομα

Pingtail εχω βαλει και εγω.Λογικα θα ελευθερωθει το νεφρο απο την πιεση και θα περασει ο πονος .

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Φτάσαμε αισίως στις 33 εβδομάδες. Άντε η ουρά έμεινε μόνο. Με το Pig Tail ηρεμήσαμε. Βέβαια ακόμα και αυτό λόγω μικρής μετακίνησης προκαλούσε πόνο αλλά πάντα σε υποφερτά επίπεδα. Δυστυχώς όμως εδώ και λίγες μέρες άρχισαν λίγο πιο έντονοι πόνοι στο Νεφρό της συζύγου. Υπάρχει η υπόνοια να έχει φύγει από την θέση του το Pig Tail καθώς στο υπέρηχο φαίνεται μία ήπια διάταση του νεφρού. Αυτό μπορεί να το αποδείξει μόνο η ακτινογραφία. Που φυσικά απαγορεύεται να κάνουμε. Είμαστε σε δίλημα. Να αντικαταστήσουμε το Pigtail με κίνδυνο πάντα μία ουρολοίμωξη ή απλά να περιμένουμε μετα πόνων. Ταλαιπωρίας συνέχεια λοιπόν.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω ξυπνήσει απο 4 τα ξημερώματα απο εντονο πόνο στο δεξί νεφρό.

:(Πονούσα τόσο πολύ που κοβόταν η ανάσα μου. Την προηγούμενη Κυριακή μ'επιασε ξανά απο το αριστερό νεφρό, αλλά όχι τόσο έντονα. Θα μιλήσω αργότερα με τον γιατρό μου, αλλά θα ήθελα κ την δική σας αποψη, τι κάνατε όταν σας πονούσε;

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είχα κι εγώ τα ίδια συμπτώματα στην εγκυμοσύνη (αν θυμάμαι καλά στον 5ο μήνα) κι ο γιατρός που είπε ότι πρόκειται για άμμο ή πέτρα στο νεφρό. Είναι συνηθισμένο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να δημιουργείται άμμος στα νεφρά και αυτό που μου πρότεινε είναι να πίνω περισσότερα υγρά για να φύγει πιο εύκολα. Σε μένα είχε κρατήσει ο πόνος περίπου 10-15 μέρες. Περαστικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κάνεις υπομονή! Πέρασα αρκετούς κολικούς στην εγκυμοσύνη μου και δύο πολύ επίπονες καθόδους αχινοειδούς πέτρας.

Αν έχεις άμμο είσαι τυχερή...πολλά νερά (πολλά όμως) για να καθαρίζει το σύστημα και αν τυχόν σε ξαναπιάσει ζεστή κομπρέσα στο σημείο που πονάς. Συνήθως ανακουφίζει.

Για φαρμακευτική αγωγή, αν χρειάζεται, μιλάς με το γιατρό σου. Να μιλάς πάντα μαζί του όταν σε πιάνουν τέτοιοι πόνοι γιατί μπορεί να σου προκαλέσουν συσπάσεις, που το απεύχομαι φυσικά.

 

Με το καλό το μωρό σου!:D

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω ξυπνήσει απο 4 τα ξημερώματα απο εντονο πόνο στο δεξί νεφρό.

:(Πονούσα τόσο πολύ που κοβόταν η ανάσα μου. Την προηγούμενη Κυριακή μ'επιασε ξανά απο το αριστερό νεφρό, αλλά όχι τόσο έντονα. Θα μιλήσω αργότερα με τον γιατρό μου, αλλά θα ήθελα κ την δική σας αποψη, τι κάνατε όταν σας πονούσε;

Καλημερα , καταρχην υπομονη.Εγω ειχα κανει υπερηχο ανω κοιλιας και ειχα παει σε ουρολογο να δει τα νεφρα μου αυτο που ειχε πει η γιατρος μου.Δεν πηρα αγωγη γιατι μου περασε μονο μερικα ντεπον πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μίλησα πριν με τον γιατρό κ μου ειπε πολλά νερά κ αν ειναι πολύ εντονος ο πονος 1 βοσκοπαν που δεν επηρεάζει το μωρό. Δεν έχω ιστορικό με κολικούς ή πετρα στα νεφρά κ μαλλον οφείλεται στην πιεση απο την μήτρα.

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μίλησα πριν με τον γιατρό κ μου ειπε πολλά νερά κ αν ειναι πολύ εντονος ο πονος 1 βοσκοπαν που δεν επηρεάζει το μωρό. Δεν έχω ιστορικό με κολικούς ή πετρα στα νεφρά κ μαλλον οφείλεται στην πιεση απο την μήτρα.

ελενακι μου χαθηκαμε!(μας εκοψαν το ευτυχισμενες στιγμες της εγκυμοσυνης-εχουμε μεταφερθει στο καφε θα σου στειλω πμ)

ειχα παθει το ιδιο την πεμπτη 26 ιουλιου 12 τη νυχτα! ξεκινησε με ενα μουδιασμα σε ολο το ποδι και μετα ενας πονος!!!!! εβαλα τα κλαματα , ηταν να παμε πλεον νοσοκομειο μεχρι που μου περασε

την αλλη μερα πηρα τον γιατρο και μου ειπε να κανω μια γενικη ουρων , καλλιεργια και αντιβιογραμμα, τα εκανα στις 26 παρασκευη αλλα δευτερα θα ειχαμε τα αποτελεσματα

ανεβασα και λιγα δεκατα 37,4 το ειπα στο γιατρο το σαββατο και μου ειπε μεχρι 3 ντεπον την ημερα μπορω να πιω.επισης μια κοπελα μου ειπε αν ειναι πετρα , να πιω σοδα , διαλυει τις πετρες

εντομεταξει διαβασα και μετα στο ασβεστιο οσοι εχουν πετρα να μην το πινουν οποτε σταματησα απο μονη μου το ασβεστιο για εκεινες τις μερες

το σαββατο το βραδυ ομως ανεβασα 38!

επινα ντεπον και την αλλη μερα κυριακη να σου το μεσημερι και με ξαναπιανει1!!!!!!!! πηρα το γιατρο αλλα δεν τον εβρισκα μετα αργα το βραδυ τον βρηκα , τελος παντων τη δευτερα με εστειλε σε ουρολογο και τα νεφρα μου πεντακαθαρα!!!!!!!!!!!!! ολα πεντακαθαρα!!!!!!!!!!!!

ουτε που ξερω απο που ειχα παθει αυτους τους 2 κολικους στο νεφρο

τελως παντων επειδη ανεβασα και πηρετο και επειδη ειχα ενα θεμα συχνοουριας (τα πολλα νερα που μου ειπε κι εμενα ο γιατρος?) για καλο κακο μην και ειχα ορολοιμωξη αλλα δεν φανηκε στην καλλιεργια πηρα αντιβιωση για μια εβδομαδα

απο τοτε δεν με ξαναεπιασε αλλα μπορω να πω οτι τρομαξα για το μωρακι

το οποιο λογω πηρετου ο γιατρος μου ειπε να παμε να το δει και μαθαμε οτι ειναι αγορακι:D

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα!

Να πω και εγώ την ιστορία μ μιας και μου έχουν τοποθετήσει Pig tail καθετήρα.

Με έπιασαν πόνοι στο νεφρό όταν ήμουνα στον 4ο - πολύ νωρίς αλλά φαίνεται η μήτρα είχε μεγαλώσει αρκετά και προς το δεξί νεφρό. Αρχικά νομίζαμε ότι είναι τραβήγματα επειδή μεγάλωνε το μωρό - μετά από λίγο καιρό όμως οι πόνοι είναι τόσο έντονοι που δεν μπορείς να τους παραβλέψεις.

 

Μιας και είμαι από Θεσσαλονίκη πήγαμε στο Ιπποκράτειο που εφημέρευε Αυγουστιάτικα. Υποτίθεται ότι είναι ειδικευμένο σε γυναικολογικά - παιδιατρικά. Η διάγνωση μετά από αιματολογικές - ουρολογικές εξετάσεις που δεν δείχνουν τπτ ήταν ψύξη..Χαρακτηριστικά μου λέει η γυναικολόγος "μια χαρά είσαι, ψύξη είναι θα φύγει, βάλε θερμοφόρα".

 

Φυσικά και δεν την άκουσα. Την επόμενη μέρα στην γιατρό μ διαγνώστηκε η υδρονέφρωση.

Η γιατρός μ λίγες μέρες πριν από μένα είχε ακόμα ένα περιστατικό με υδρονέφρωση. Η καημένη κοπέλα την έπιασαν κολικοί νεφρού σάββατο βράδυ, πήγε στο Γεννηματά σε εφημερεύον ουρολογικό, και ενώ της έκαναν σωστή διάγνωση, φυσικά λόγω των ελλείψεων που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία της έβαλαν άλλο νούμερο σωληνάκι Pig tail (γιατί μάλλον δεν είχαν στο νούμερο της) της χάλασαν (να το πω κ έτσι) τον ουρητήρα κόντεψε να πεθάνει και την τρέχανε μετά στο Διαβαλκανικό που είναι ιδιωτικό. Οπότε θέλει πολύ προσοχή που πηγαίνετε στις περιπτώσεις αυτές.

Εγώ πήγα σε ιδιωτική κλινική, μπορεί να πληρώνεις αλλά είσαι σε καλύτερα χέρια πιστεύω - και φυσικά να ξέρεις τον γιατρό - ουρολόγο.

 

Τώρα είμαστε στον 7ο μήνα, φυσικά με άδεια αναρρωτική ΙΚΑ γιατί στην δουλειά δεν μπορώ να πάω και να είμαι όρθια 8 ώρες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι επειδή πρέπει να περπατάω καμια ωρίτσα κάθε μέρα λόγω εντερικών προβλημάτων, κουράζομαι και λόγω του καθετήρα με πονάει μετά αλλά υποφερτά.

Κομπλεξικές γυναίκες (καθυ)στερημένες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα βρισκομαι στις 29 εβδομαδες της εγκυμοσυνης μου κ απ τον 6 μηνα μου δημιουργηθηκε κολικος νεφρου..εχω φρικαρει!!κ απο οτι βλεπω θα με παρει μεχρι το τελος..δεν μπορω να γυρισω ουτε δεξια ουτε ανασκελα..αφου κ αριστερα που καθομαι ποναω!!συν οτι βρισκομαι σε ακινησια λογω συσπασεων!!δεν ξερω τι να κανω..μου ειπαν πολυ νερο..αλλα δεν βλεπω διαφορα!!το ειχε καμια σας αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΔΙΠΛΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΝΕΦΡΟ.ΚΟΛΙΚΟΣ ΝΕΦΡΟΥ. ΠΗΓΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΗ ΕΝΕΣΗ VOLTAREN (ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ).Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΣΠΑΣΜΟΛΥΤΙΚΑ Κ ΑΥΘΟΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ Κ ΑΝΘΡΑΚΟΥΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΑΜΜΟς ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΕΤΡΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!κ εμενα αφθονο νερο μου ειπε τουλαχιστον 8 ποτηρια την ημερα κ spasmo-apotel αν με πιασει δυνατα πονος...αλλα αν καταλαβω ενοχληση το μονο που κανω ειναι να ποιο εκεινη την στιγμη δυο μπουκαλακια νερο κ να τρεχω στην τουαλετα...πολυ κουραστικο!!!ολο το βραδυ πηγαινω τουαλετα..απ την δεξια πλευρα μ Απαγορευσε να κοιμαμαι κ να καθομαι γιατι πιεζεται..οχι ασβεστιο δεν περνω γιατι εχω συσπασεις κ περνω yutopar κ δεν καμει το ασβεστιο μαζι..πιστευω οταν γεννησω να φτιαξει αλλα μου ειπε η γιατρος να το κοιταξω οταν γεννησω...

Link to comment
Share on other sites

εχει περασει μια βδομαδα κ ποναω ακομα οχι τοσο πολυ για να παρω spasmoapotel οπως πριν αλλα δεν μπορω να κοιμηθω απο αυτη την πλευρα πηγα σε ουρολογο κ μου ειπε οτι μαλλον δν εχω πετρα αλλα συμβαινει αυτο στην εγκυμοσυνη λογο του γεγονοτος οτι μεγαλωνει η μητρα κ πειραζει καποια οργανα τι να πω δν ξερω παντως ποναω και εχω αρχισει να ανυσηχω μηπως με παει ετσι μεχρι να γεννησω λεω να παω κ σε αλλο ουρολογο ετσι για να δω τι θα μου πει.Παντως εξεταση ουρων δν εχω κανει εσυ εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...