Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για μπουφε παιδικού πάρτυ


Recommended Posts

έλεγα να μην κάνω καθόλου φαγητά για τα γενέθλια του μικρού μου αλλά τελικά αποφάσισα οτι στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου πρέπει να κάνω το καλύτερο.οπότε ψάχνω ιδέες για φαγήτα που μπορώ να έχω στον μπουφε.έχω σκεφτεί ως τώρα: λουκανικοπιτάκια, τυροπιτάκια, πιτσάκια, πεινιρλι, μπόμπα με τυρι-ζαμπον, κεφτεδάκια..και μετά το χάος :lol: για πείτε και εσείς καμια ιδέα!!!! (θέλω γρήγορα και εύκολα φαγητάκια καθότι εργαζόμενη ), σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ασχετο, αλλα αν σε ενδιαφερει, το ΙΚΕΑ εχει σουηδικα κεφτεδακια κατεψυγμενα που τα φτιαχνεις στον φουρνο, ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΗΤΑ, και η συσκευασία έχει 40 - 45 κομματια και κοστίζει κάπου 4 ευρώ (περίπου)...

ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !!! Θελουν μονο 15 λεπτα στο φουρνο κι ετοιμα...

 

Επιπλεον μπορεις να φτιαξεις μερικα διαφορετικα ηδη μπομπες (γαλοπουλα - τυρι, ζαμπον - τυρι - μαγιονεζα, με τονοσαλάτα, με κοτοσαλάτα κλπ κλπ κλπ) που ειναι πιο υγιεινες και πιο ευκολες να φανε και τα παιδακια... Συν αυτα που λες και δεν θελεις και πολλα ακομα...

Επισης καμμια σαλάτα (εγω συνηθως φτιαχνω μακαρονοσαλατα και πατατοσαλάτα)...

Θες κι αλλα πραγματα ?

Link to comment
Share on other sites

- λουκάνικα φρανκφούρτης πάρτυ (τα μικρά) τυλιγμένα με μπέικον

-κρακεράκια στρογγυλά με τόνο+μαγιονέζα

-κρακεράκια τετράγωνα με φιλαδέλφια

-κρακεράκια τρίγωνα με ότι σκεφτείς εσύ... :lol:

-σουφλέ τυριών

-πιτσάκια

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

- λουκάνικα φρανκφούρτης πάρτυ (τα μικρά) τυλιγμένα με μπέικον

-κρακεράκια στρογγυλά με τόνο+μαγιονέζα

-κρακεράκια τετράγωνα με φιλαδέλφια

-κρακεράκια τρίγωνα με ότι σκεφτείς εσύ... :lol:

-σουφλέ τυριών

-πιτσάκια

 

Τα λουκάνικα αρέσουν πολύ στα παιδιά, επίσης το σουφλέ είναι μία πολύ καλή λύση για μικρούς και μεγάλους. Εγώ το φτιάχνω με λαζάνια και για να μη τρώω χρόνο στο τρίψιμο τυριών τα ζητάω από το supermarket τριμμένα, βάζω και κομματάκια ζαμπόν και δεν μένει κομμάτι.

Νομίζω ότι όλα αυτά ειναι ήδη πολλά. Εγώ σε πάρτυ είχα σε βαζάκια γλυφυτζούρια και smarties για τα παιδιά..βέβαια αυτο εξαρτάται και από την ηλικία των παιδιών..άντε καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μπορείσ να κάνεις ρολό που τρώγετε κρύο και να το ψήσεις από την προηγούμενη. Επίσης μια κρυα σαλάτα από μακαρονία που τρώνε όλα τα παιδάκια,μίνι σαντουιτσακια με μαρούλι -ζαμπόν- κασέρι, φυλλο σφολιάτας γεμιστο με κασερι και ζαμπόν, φυσικά τηγανιτά κεφτεδάκια, τυροπιτάκια κλπ και αν δεν σου αρεσουν αυτα μπορεισ να μπεις και να βρεισ διαφορεσ συνταγεσ και ιδεεσ στο

http://www.hungry.gr/

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept%5Fid=2

http://www.nistikoarkoudi.gr/#

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μεγαλύτερα παιδάκια τηγανητές κοτομπουκιές..(υπάρχουν έτοιμα)

εγώ τα έβαζα και στα δικά μου πάρτυ (και για μεγάλους και για παιδιά) και κάναν φτερά!!

 

επίσης ωραία ιδέα είναι να πάρεις μικρά ντοματάκια και μοτσαρελάκια και να τα βάλεις μαζί σε οδοντογλυφίδα ..(αυτό για μεγαλους συνοδευεται και με dip pesto)

 

επίσης είχα δει σε συνταγές εναλλακτική της μπόμπας...σκακιέρα..δηλαδή παίρνεις λευκό και μάυρο φωμι τοστ (βάζεις μέσα ότι θες) και τα κόβεις στα 4, και τα κάνεςι σαν σκακιέρα..

 

εγώ επίσης είχα πάρει πατάτες μικρές, τις έκοψα στη μέση, τις γέμισα με τυρί, μπέικον κλπ τις έψησα με τη φλούδα (πολυ νόστιμες)

Link to comment
Share on other sites

Είτε τα τηγανίζεις ελαφρώς είτε τα αφήνεις για 5 λεπτά σε βραστό νερό.

εγώ προτιμώ βραστά για΄τι δεν έχουν πολλά λάδια και άλλωστε θα μπεί και από έξω το μπέικον.

 

Εεεε ψιτ το μπέικον τηγανισμένο έτσι ?

 

Άλλη λύση όλα ωμά τα τυλίγεις και τα βάζεις σε φούρνο με αέρα στους 200 μέχρι να ροδίσουν

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 

Άλλη λύση όλα ωμά τα τυλίγεις και τα βάζεις σε φούρνο με αέρα στους 200 μέχρι να ροδίσουν

 

Μια χαρά τα λέει ο Γιάννης.Εγώ προσωπικά τα ψήνω στο φούρνο...λιγότερος κόπος και λιγότερα λάδια (από το μπέικον)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πρωτο παρτυ του Αλεξανδρου μου,(εχει γενεθλια κοντα στα Χριστουγεννα)εφτιαξα ενα σπιτακι σαν το παραπανω απο την βεφα.Παιδια μου εσπασαν τα νευρα!!!!

Τα κομματια δεν κολλουσαν με τιποτα!!!Στο τελος εβαλα κολλα και ειπα πως ειναι μονο για διακοσμηση.Εβαλα και κατι βαζακια με ζελεδακια ,καραμελακια κ.λ.π.κοντα ωστε να τους φυγει η λιγουρα....

Ειναι πολυ ομορφο μα θελει γερα νευρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαγειρεύοντας για το πάρτι !!!

 

Όπως σε όλα τα πράγματα που αφορούν τα πάρτι, έχετε δύο επιλογές. Η μία να ετοιμάσετε μόνοι σας κάτι και η άλλη να αγοράσετε κάτι έτοιμο ή να παραγγείλετε φαγητά της αρεσκείας σας από κάποιο catering.

 

Ο μπουφές είναι ιδανική λύση και εάν τελικώς αποφασίσετε να ετοιμάσετε μόνοι σας το φαγητό βάλτε στο μυαλό σας και το μπάρμπεκιου ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τυλίξτε μπόλικες πατατούλες σε αλουμινόχαρτο για να τις ψήσετε στη φωτιά, ετοιμάστε το κρέας, λαδώστε μερικές πίτες, ο μπαμπάς και κάποιος πρόθυμος καλεσμένος επί το έργο και όλα έτοιμα!

 

Κλασικές παρουσίες του μπουφέ είναι τα διάφορα πιτάκια, τα οποία μπορούμε να βρούμε κατεψυγμένα και απλά να τα ψήσουμε. Προσπαθήστε να μην μείνετε στα πολύ συνηθισμένα (τυροπιτάκια, κεφτεδάκια…), ακόμη και εάν επιλέξετε την «έτοιμη» επιλογή. Ακόμη και σε κατεψυγμένα προϊόντα θα δείτε ότι έχετε να διαλέξετε ανάμεσα σε πίτες, πίτσες, έτοιμα φαγητά…

 

Εάν θέλετε να ετοιμάσετε μόνοι σας το φαγητό, μπορείτε να προετοιμάσετε κάποια από αυτά που θα σερβίρετε μέρες πριν, και να τα βάλετε άψητα στην κατάψυξη. Να σας μείνει γι’ αυτά μόνο το μαγείρεμα. Αυτό μπορεί να γίνει για πίτες, κρέπες, κοτοπουλάκια πανέ, και για πολλές άλλες συνταγές.

 

Τα σαντουϊτσάκια είναι σταθερή αξία και μπορείτε να βρείτε άπειρες επιλογές.

 

Ένα σουφλέ με τυριά θα αρέσει σε μεγάλους και μικρούς. Μην ξεχάσετε τις σαλάτες από το μενού σας.

 

Εάν κάνετε μπάρμπεκιου μια κλασική ντοματοσαλάτα δεν πρέπει να λείπει, αλλά και σαλάτες με ζυμαρικά είναι καλή ιδέα μιας και που τα παιδιά θα τσιμπήσουν σίγουρα, και κάποιες άλλες επιλογές για τους γονείς. Στο internet ή ανάμεσα σε πολλά βιβλία θα βρείτε άπειρες συνταγές.

 

Oι φίλες σίγουρα θα σας «υποστηρίξουν» εάν τους ζητήσετε να μαγειρέψουν κάτι για εσάς.

 

Γλυκά

 

Σε ότι αφορά τα γλυκά, εκτός από την τούρτα που είναι πάντα σημείο αναφοράς σε ένα πάρτι καλό θα ήταν να έχετε και κάποια άλλα ατομικά γλυκά όπως σουδάκια, εκλεράκια κλπ.

 

Εάν το πάρτι σας είναι απογευματινό, ένα κέικ, μάφινς ή ακόμη καλύτερα παγωτό θα ξεσηκώσει τους μικρούς καλεσμένους. Επειδή τα γλυκά αλλοιώνονται εύκολα καλό θα ήταν να μην έχετε πάρα πολλά καθώς επίσης να τρώγονται εύκολα στο χέρι. Να μην χρειάζεται να τα κόψουν οι καλεσμένοι.

 

Eιδικά το καλοκαίρι μια φρουτοσαλάτα θα πρέπει να κάνει την εμφάνιση της…

 

Ποτἀ

Για ποτά, μπορείτε εκτός των ζαχαρωδών που σίγουρα δεν κάνουν καλό στα παιδιά να φτιάξετε οι ίδιοι γρανίτες χρησιμοποιώντας φρούτα της εποχής όπως φράουλες, κεράσια και ροδάκινα -που είναι αρκετά γλυκά- αναμειγνύοντας τα στο μπλέντερ με πάγο.

 

Το πολύχρωμο αποτέλεσμα σίγουρα θα ενθουσιάσει όλους τους προσκεκλημένους. Γενικότερα, φροντίστε το νερό να είναι κοντά στους μικρούς καλεσμένους σας όταν παίζουν, γιατί είναι σίγουρο ότι θα το αναζητήσουν πολλές φορές.

 

πηγή :http://www.paidorama.com

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Υπαρχει "μπισκοτοσπιτο" ετοιμο στο ΙΚΕΑ,

γυρω στα 4ευρω, αν θυμαμαι καλα,

που θελει μονο συναρμολογηση και διακοσμηση...

κατι σαν αυτο....

122_1.jpg

 

Βιργινία, αυτό το πανέμορφο μπισκοτόσπιτο μόνο 4 €? Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει στο ΙΚΕΑ Θεσ/νίκης? Ετοιμάζομαι κι εγώ για τα γενέθλια της κουκλίτσας μου σε 6 μέρες...

 

Ανυπομονώ....

Μού είπε και μια φίλη μου μια ώραία ιδέα, για "κυπελλάκια" με ζαμπόν-τυρί, ή -εναλλακτικά- με κιμά και μπεσαμέλ. Παίρνεις έτοιμα στρογγυλά σφολιατάκια, τα βάζεις σε ταψί με σχήματα σαν κυπελλάκια, τα γεμίζεις και ψήνεις! Απλούστατο, για ακαμάτες σαν και μένα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μια φίλη μου έκανε το εξής :

Φύλλο κρούστας σε μικρά φορμάκια, μακαρόμι, κιμά, μπεσαμέλ, τυράκι. Τέλειο ατομικό παστιτσάκι.

 

Η μελιτζάνα, κιμά, μπεσαμελ. ατομικό μουσακαδάκι..

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...

οικονομικο και καλη ποιοτητα??

επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και κηριακες??? :D

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...

οικονομικο και καλη ποιοτητα??

επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και κηριακες[/b

 

Πριν 2 μήνες είχαμε τα γεννέθλια του γιου μας - Κυριακή- και παράγγειλα διάφορα μεζεδάκια για το μπουφέ από έναν φούρνο στην λεωφόρο Ηρακλείτου (ανεβαίνοντας από Δ. Πλακεντίας προς Πεντέλη στο αριστερό σου χέρι). ΒΥΖΑΝΤΙΟ. Ήταν πολύ ωραία και δεν έμεινε τίποτα. Προτείνω τα πενιρλάκια με τυρί, λουκάνικο, πατάτα και κιμά.

 

Καλή επιτυχία :D

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε(η' που δοκιμασατε απο.. ) καποιο μαγαζι για μεζεδακια σε μπουφε...

οικονομικο και καλη ποιοτητα??

επισησ μηπωσ ξερετε αν κανουν παραδοση και κηριακες[/b

 

Πριν 2 μήνες είχαμε τα γεννέθλια του γιου μας - Κυριακή- και παράγγειλα διάφορα μεζεδάκια για το μπουφέ από έναν φούρνο στην λεωφόρο Ηρακλείτου (ανεβαίνοντας από Δ. Πλακεντίας προς Πεντέλη στο αριστερό σου χέρι). ΒΥΖΑΝΤΙΟ. Ήταν πολύ ωραία και δεν έμεινε τίποτα. Προτείνω τα πενιρλάκια με τυρί, λουκάνικο, πατάτα και κιμά.

 

Καλή επιτυχία :D[/quo

 

αληθεια??

καλα μενω τρια στενα πιο πανω!!!

το βλεπω συνεχεια αλλα ποτε δεν εχω σταματησει να παρω κατι!!

 

αχχχ σε ευχαρηστω πολυ!!!

στα δεινουν την κηριακη ομωσ??η'πρεπει να τα παρεις απο σαβατο? :?:

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πας να δοκιμάσεις μερικές μέρες πριν και να καταλήξεις στην παραγγελία, την οποία μπορείς να πάρεις την Κυριακή (ο φούρνος έίναι ανοιχτός - την παραγγελία θα τη φτιάξει αυθημερόν).[/img]

Link to comment
Share on other sites

καλα σιγουρα θα δοκιμασω...και θα κανω και την παραγγελια πιο νωρις...

 

ΕΧΕΙ και τυροκροκετεσ-πιροσκακια..καναπαδακια..και τετοια??

 

τουρτεσ??φτιαχνει??

YV9Hp2.png

432968wwi0anufp3.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θελω να κανω στη μικρη μου μια συγκεντρωσουλα με παιδακια για να παιξουν λιγο κ θα ειναι κ οι γονεις. Για το μπουφε θα παραγγειλω διαφορα, αλλα για γλυκακια ξερει καμια που μπορω να βρω μικρα γλυκα με διαφορα σχεδια/φιγουρες για παιδακια? Ειχα δει καποια στιγμη σε διαφημιστικο γλυκακια σε σχημα απο διαφορα καρτουν, μανιταρακια, τετοια πραγματα... Μενω Γλυφαδα. Αν μπορει καμια να με βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη, εμείς ψωνίζουμε τα γλυκάκια μας απο την Ανεμώνη στην Αρτέμιδος στη Γλυφάδα (δεν θυμάμαι αριθμό) & νομίζω οτι έχω δεί τέτοια γλυκάκια -αν και νομίζω οτι είναι ζαχαρωτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aπό ιδέες ένα σωρό όρεξη να έχετε και διάθεση.

-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ.

-φύλλο κουρού με μανιτάρια,πιπεριά κ.γάλακτος και αυγά

-σφολιάτα κομμένη στη μέση[το ένα φύλλο] με αλλαντικά,τυριά που λιώνουν σε σχήμα πλεξούδα.

-κρέπες με σπανάκι,μπεσαμελ,τυρι ή με μερέντα.

-φύλλο κρούστας με κιμα και μπεσαμέλ.

-σφολιάτα κομεννη σε λεπτές λωρίδες στριφογυρισμένες και αλειμένες με ζάχαρη και ψήσιμο[μπορειτε και με χρωματιστή ζάχαρη]

-ψωμάκια στρογγυλά κομμένα στην μέση και αλειμένα με βούτυρο μια φέτα σαλάμι ,κασέρι και από πάνω μια φέτα ντομάτα με ρίγανη.-

-πιτσάκια με ψωμί του τοστ...κλαμπ σαντουιτς.

-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια και οπωσδήποτε τα χαζουλίνια που τρώνε τα παιδια πατατάκια,κρακεράκια,γκοφρετάκια κ.α.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...