Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Duphaston τι συμβαίνει????


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δεν παμε καλα αλλες κοπελες πηρανε το χαπι και ακομα περιμενουν την περιοδο και εμενα δεν λεει να σταματησει....περασανε και οι 20 μερες που επρεπε να περνω το χαπι το αιμα δεν σταματησε ουτε λεπτο και μηλαμε για πολυ αιμα και τωρα εχω 3 μερες που το σταματησα και συνεχειζω να εχω αιμμοραγια συνολικα εχω κλησει εναμιση μηνα με αιμα....παρεπιπτοντος εκανα και μια εξεταση προχθες και ο αιματοκριτης μου ειναι 40 και εχω ταραξει και τα πορτοκαλια....δεν ξερω τι αλλο να κανω δευτερα παω στον γιατρο να δουμε τι γιναιτε εκει μεσα...

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κορίτσια από την εμπειρία σας όταν παίρνεται τα duphaston έχετε προσέξει να έχετε πιο δυνατούς πόνους στην κοιλία από ότι αν δεν τα παίρνατε;.σαν της περιόδου;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια από την εμπειρία σας όταν παίρνεται τα duphaston έχετε προσέξει να έχετε πιο δυνατούς πόνους στην κοιλία από ότι αν δεν τα παίρνατε;.σαν της περιόδου;

 

 

Ναι είχα αφορητους πόνους όταν τα έπερνα γιαυτο η ενδοκρινολόγος και εν συνεχεία ο γυναικολόγος μου, μου τα άλαξαν και μου έδωσαν τα primolut...

 

Μην κάθεσε να πονάς...πάρε τηλέφωνο και μίλα τους....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λύστε μου μια απορία αν γνωρίζετε, έπαιρνα ντουφαστόν, 2 την ημέρα για 10 μέρες, τα σταμάτησα την Κυριακή, σήμερα είναι 6η μέρα και ούτε σημείο περιόδου. Πάντα το πολύ, βράδυ 4ης πρωί 5ης μέρας που τα σταμάταγα αδιαθετούσα:confused: Άλλες φορές και 3η μέρα. Έκανα και τεστ και είναι άρνητικό και έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω καν αν είχα ωορηξία, οπότε δεν μιλάμε για εγκυμοσύνη:confused: Αλλά γιατί δεν μου έρχεται; Λέτε να αρχίσω να ανησυχώ και για άλλα τώρα;;;

Στο μεταξύ κανένα σύμπτωμα, είμαι μια χαρά, σαν να μην περιμένω περίοδο και φυσικά κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης:rolleyes:

το μόνο περίεργο είναι ότι η κοιλιά μου είναι πολύ σφιχτή, δεν με ενοχλεί όμως καθόλου, απλώς όταν την πιάνω καταλαβαίνω ότι είναι σφιχτή, όχι πρισμένη, λες και ξαφνικά έγινα...φέτες!

Κάνω χορό αλλά όχι κι έτσι,΄και σίγουρα όχι ξαφνικά μέσα σε μια βδομάδα!:D

Σόρυ για το μεγάλο μήνυμα, ρώτησα κι αλλού στο φόρουμ αλλά μάλλον δεν ήξερε καμία κοπέλα κι είπα να δοκιμάσω κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια λύστε μου μια απορία αν γνωρίζετε, έπαιρνα ντουφαστόν, 2 την ημέρα για 10 μέρες, τα σταμάτησα την Κυριακή, σήμερα είναι 6η μέρα και ούτε σημείο περιόδου. Πάντα το πολύ, βράδυ 4ης πρωί 5ης μέρας που τα σταμάταγα αδιαθετούσα:confused: Άλλες φορές και 3η μέρα. Έκανα και τεστ και είναι άρνητικό και έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω καν αν είχα ωορηξία, οπότε δεν μιλάμε για εγκυμοσύνη:confused: Αλλά γιατί δεν μου έρχεται; Λέτε να αρχίσω να ανησυχώ και για άλλα τώρα;;;

Στο μεταξύ κανένα σύμπτωμα, είμαι μια χαρά, σαν να μην περιμένω περίοδο και φυσικά κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης:rolleyes:

το μόνο περίεργο είναι ότι η κοιλιά μου είναι πολύ σφιχτή, δεν με ενοχλεί όμως καθόλου, απλώς όταν την πιάνω καταλαβαίνω ότι είναι σφιχτή, όχι πρισμένη, λες και ξαφνικά έγινα...φέτες!

Κάνω χορό αλλά όχι κι έτσι,΄και σίγουρα όχι ξαφνικά μέσα σε μια βδομάδα!:D

Σόρυ για το μεγάλο μήνυμα, ρώτησα κι αλλού στο φόρουμ αλλά μάλλον δεν ήξερε καμία κοπέλα κι είπα να δοκιμάσω κι εδώ

ειναι απο το αγχος σου μαλλον !!!εφω μετα απο ντουφαστον μου ηρθε μετα απο 7 μερες.μην ανυσυχεις λοιπον:wink:

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Μπορεί να είναι και αυτό που λες και από ό,τι διάβασα δεν είναι και απαραίτητο να έρχεται στις 4-5 μέρες αφού ε΄σένα σου ήρθε στις 7. Θα σας ενημερώσω από Δευτέρα! Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

προβατάκι δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά το ίδιο έπαθα και εγώ τον Ιούνιο.μετά που πέρασαν 10 μέρες που δεν μου ήρθε (και εμένα 4-5η μέρα ερχότανε) το είπα στον γιατρό και μου είπε να κάνω χοριακή.όλα τα τεστ αρνητικά εν τω μεταξύ αλλά το στήθος μου πόναγε πάρα πολύ.έκανα χοριακή και βγήκε 23 mlu (σχεδόν όλα τα τεστ ανιχνεύουν από 25 mlu και πάνω) που αυτό σήμαινει κάτι σαν εγκυμοσύνη.τελικά ήταν βιοχημική και αδιαθέτησα μετά από πάρα πολλές μέρες με πολύ δυνατούς πόνους.στην πορεία όμως έκανα κάθε 3 μέρες χοριακή για να δούμε μήπως και αρχίσει να μεγαλώνει κανονικά αλλά μπά.

αυτό που σε συμβουλέυω είναι αν στις 10 μέρες δεν έχει έρθει μίλα με τον γιατρό σου.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

προβατάκι δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά το ίδιο έπαθα και εγώ τον Ιούνιο.μετά που πέρασαν 10 μέρες που δεν μου ήρθε (και εμένα 4-5η μέρα ερχότανε) το είπα στον γιατρό και μου είπε να κάνω χοριακή.όλα τα τεστ αρνητικά εν τω μεταξύ αλλά το στήθος μου πόναγε πάρα πολύ.έκανα χοριακή και βγήκε 23 mlu (σχεδόν όλα τα τεστ ανιχνεύουν από 25 mlu και πάνω) που αυτό σήμαινει κάτι σαν εγκυμοσύνη.τελικά ήταν βιοχημική και αδιαθέτησα μετά από πάρα πολλές μέρες με πολύ δυνατούς πόνους.στην πορεία όμως έκανα κάθε 3 μέρες χοριακή για να δούμε μήπως και αρχίσει να μεγαλώνει κανονικά αλλά μπά.

αυτό που σε συμβουλέυω είναι αν στις 10 μέρες δεν έχει έρθει μίλα με τον γιατρό σου.

 

Αχ, ελπίζω να μην είναι έτσι, είχα μια αποβολή τον Αύγουστο:(

Νομίζω θα αδιαθετήσω σήμερα πάντως. Πονάω πολύ, κατά διαστήματα, όπως κάθε φορά που αδιαθετώ και επίσης έχω πονοκέφαλο όπως κάθε φορά πριν την περίοδο.

Θα σας γράψω νέα κορίτσια, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου τελικά αδιαθέτησα το πρωί. Αυτή τη φορά ο πόνος είναι ελάχιστος τουλάχιστον! Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί αυτή τη φορά να καθυστέρησε με τα ντουφαστόν γιατί ίσως να είχα ωάριο που μεγάλωσε και αντί να κάνει ωορηξία, έγινε κύστη, λόγω πολυκυστικών. Επίσης από τον προηγούμενο κύκλο κλομιφαίνης, είχα κάνει 7 ωάρια από τα οποία τα 2 έγιναν κύστες οπότε, μου είπε, μπορεί να επηρέασαν αυτά.

Πάντως μου ξεκαθάρισε κι αυτός ότι δεν σημαίνει πως πάντα αδιαθετείς την 4η 5η μέρα.

Θα με δει την Τετάρτη και θα αρχίσω και πάλι προσπάθειες!

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την βοήθεια! πολλά φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα. χρονια πολλα. τρεις φορες τωρα δεν αδιαθετει ο οργανισμός μου παρα μονο με ντουφαστον που μου τα δινει ο γιατρος. ανησυχω. τι λετε να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ορμονολογικές εξετάσεις? Μήπως έχει πολυκυστικές ωοθήκες?

ναι ενα μικρο κυστιδιο και ενα μικρο ινομυωμα. δεν ειναι κατι σοβαρο ειπε ο γιατρος. εγω τι να κανω δε ξερω; προσπαθω για παιδι; ή τσαμπα κοπος. υπέρχουν γονιμες ημέρες ετσι ; ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κοπελες με αγχωσατε, τα διαβαζω και τα ξανα διαβαζω και δεν ξερω τι να κανω. Με τον Αντρα μου αποφασισαμε για προσπαθεια για μωρο. Η περιοδος μου ηταν στις 8 Μαιου μεχρι στις 13-14 Μαιου και στις 15 Μαιου πηγαινω στον Γυναικολογο και μου λεει οτι εχω ενα ετοιμο ωοθηλακιο και αρχισαμε τις προσπαθειες απο τις 15 του μηνος. Μα μου εδωσε τα Duphastion να τα πινω για να με βοηθσησουν να κρατησω το μωρο επειδη τον περασμενο μηνα προσπαθησαμε και δεν ηρθε. Ομως γιατι τα πινω? Αφου οπως διαβαζω ολο παρενεργειες προσφερουν, σαν εμενα εχει πριστει το στηθος μου και δεν ξερω τι να κανω. Δεν μπορω να καταλαβω αν ειμαι εγκυος η οχι. Περιμενω για τις 5 Ιουνη αν δεν ερθει αυτη η περιοδος που δε θελω να ερθει. Ομως τι γινετε? κανει κακο στο μωρο ? βοηθα οντως στην συλληψη η δημιουργα προβληματα? Δεν ξερω τι να κανω, για αυτο βοηθηστε με να καταλαβω και να παρω μια ξεκαθαρη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...