Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ μέχρι τον 3ο μήνα είχα εμετούς και δεν έτρωγα τπτ..παρ΄'ολα αυτά είχα πάρει 3 κιλά!!!! Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό!!! Στη συνέχεια μόλις σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα όσο δεν είχα ξαναφάει στη ζωή μου...ένα θα σας πω μόλις έφτιαξε η μαμά μου μελομακάρονα και κουραμπιέδες πήρα 4 κιλά σε μια εβδομάδα!!!! Έτρωγα 5-6 μελομακάρονα και 3-4 κουραμπιέδες την ημέρα + τρεις μερίδες φαγητό + φαγητό μετά τις 12....μόλις μπήκα στον 5ο ήμουν +10κιλά!!! Τρελάθηκα..το βράδυ πονούσε το στομάχι μου, τσίτωσε η κοιλιά μου, εμφανίστηκε δυσκοιλιότητα κλπ κλπ

Εκεί είπα ΦΤΑΝΕΙ...ξεκίνησα διατροφή...5 γεύματα, φρούτα, τερμα τα γλυκα, όχι πολύ αργά φαγητό..εφυγαν 3 κιλά και νιώθω πολύ πολύ καλύτερα...μακάρι να σταθεροποιηθούν αν όχι να φύγουν λίγα ακόμα...

Υπομονή κορίτσια!!! Υπομονή!!!

 

 

Update ένα μήνα μετά....έφυγε και άλλο μισό κιλάκι και έχουν σταθεροποιηθεί τα κιλά στα 6,5 (26η εβδομάδα), ευτυχώς η διατροφή έκανε δουλειά!!! Απο δω και πέρα ...βλέπουμε..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

KOΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΚΙΛΑ....ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ 64 ΚΙΛΑ Κ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 95!ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΑΙΞΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΛΟΓΟ,ΤΟ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΜΠΟΡΕΙ...ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΔΕΝ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ...!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω τι να πω με τα κιλα,εγω ειμαι 22 εβδομαδων κ εχω παρει 6,5 κιλα μεχρι στιγμης,παρολο που κανω διατροφη με σαλατες,φρουτα κ τα λοιπα.οταν ειδα τα κιλα ν'ανεβαινουν στεναχωρηθηκα πολυ αλλα μετα σκεφτηκα οτι εγω προσεχω κ κανω οτι μπορω κ οτι προεχει η υγεια της μικρης .......δεν μπορω να σκεφτομαι τα κιλα συνεχεια.........:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια....

όλες ξεκινήσατε την εγκυμοσύνη σας μια χαρά κιλά και νιώθω λίγο "τέρας".

Εγώ έμεινα έγκυος όντας 96 κιλά!!! Αμέσως πήγα σε διαιτολόγο και έχασα το πρώτο τρίμηνο 4 κιλά. Στον 4ο μήνα πήρα 1 κιλό (από τα χαμένα) και στον 5ο μήνα (2 κιλά από τα χαμένα)...την Κυριακή μπαίνω στον 6ο (23η εβδομάδα) και έχω περιθώριο μόνο 1 κιλό από τα χαμένα και όσα πάρω μετά.....φοβάμαι όμως πως θα πάω να γεννήσω όντας πάνω από 100 κιλά.....ξέρετε αν η καισαρική είναι σίγουρη αν είσαι πάνω από 100 κιλά ή αναλόγως πόσο πάνω είσαι ή πόσα κιλά πήρες ή πώς είναι η υγεία σου γενικά? Δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά!

....η αγχωμένη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Update ένα μήνα μετά....έφυγε και άλλο μισό κιλάκι και έχουν σταθεροποιηθεί τα κιλά στα 6,5 (26η εβδομάδα), ευτυχώς η διατροφή έκανε δουλειά!!! Απο δω και πέρα ...βλέπουμε..;)

 

Ενάμιση μήνα μετά (32 εβδομάδων) σύνολο 9!!! Δεν ξέρω από πού ήρθαν!!! Με το που μπήκα στον 8ο ήρθαν και κατσικώθηκαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αυτό για την καισαρική σου το είπε γιατρός;!!!!!!... Απαράδεκτο!!!... Το να ξεκινήσεις με "κανονικά" κιλά στην εγκυμοσύνη και να προσέξεις τα κιλά που θα πάρεις, είναι σίγουρα το ιδανικό για σένα και το μωρό σου, για πολλούς λόγους. Όμως τα παραπανίσια κιλά δεν είναι αιτία για καισαρική. Μιλώ εκ πείρας... Με το καλό το μωρό σου, χωρίς άγχος!!!...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, κιλά...:?Τι κακό κι αυτό! Εγώ ξεκινάω τον 9μηνο δρόμο μου με 71 κιλά (υπόψιν, ύψος 165 που σημαίνει ΔΜΣ 27,3=υπέρβαρη...ναι το έχω ψάξει!:() και πολύ φοβάμαι ότι θα ανέβει πολύ η ζυγαριά αν συνεχίσω έτσι! Μη με βρίσετε, αλλά είμαι πολύ τρελή που λέω αντε να αρχίσουν οι εμετοί μπας και χάσω κανα κιλό;;;:shock: Ε μετά συνερχομαι και λέω ας είμαι καλά και θα τα καταφέρουμε και εγώ και ο σπόρος μας!

Link to comment
Share on other sites

Μη με βρίσετε, αλλά είμαι πολύ τρελή που λέω αντε να αρχίσουν οι εμετοί μπας και χάσω κανα κιλό;;;:shock: Ε μετά συνερχομαι και λέω ας είμαι καλά και θα τα καταφέρουμε και εγώ και ο σπόρος μας!

 

Να σου πώ ότι μέχρι τον 4ο είχα εμετούς(30 φορές + την ημέρα)..δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ από την αδυναμία, με το που έκλεινα την πόρτα στο αυτοκίνητο έκανα εμετο, με μια γουλιά νερό εμετό...με ότι μου μύριζε..εμετό..τέτοια ταλαιπωρία εύχομαι να μην την πάθεις!!! Παρ'ολα αυτά με το που σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα σαν υστερική...Γι αυτό καλύτερα με μέτρο από την αρχή παρά με υπερβολές μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

sthn 32h evdomada me 12 kila parapanw den aisthanomai k polu kala...prin meinw egkuos hmoun 54 k pote prin sthn zwh m den ta eixa kseperasei...m kakofainetai arketa alla apo thn allh den mporw na kraththw...lew oti eimai 65 kila otan me rwtoun k mou fainetai oti se ligo tha moiazw me arkouda!!!einai polu kseno gia mena olo auto...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινά δεν μπορώ άλλο με αυτά τα κιλά ( είμαι στην 26 εβδομάδα και είμαι+5κιλά) μου έχουν γίνει εφιάλτης. οι φίλες μου δεν με ρωτάνε πως πάει η εγκυμοσύνη αλλά πόσα κιλά έχω πάρει. Ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος πρόσεχε τα κιλά σου, με αυτή την ατάκα φεύγω από τα ιατρεία τους.είπαμε αλλά όχι και έτσι...έχω φρικάρει!!:evil::evil:και μην αναφέρω και τον άντρα μου με τις φοβερές ατάκες του στιλ ¨κάνω υπομονή μέχρι την γέννα μετα θα σε βάλω σε αυστηρή δίαιτα να γίνεις όπως πριν¨.

είπα στον ευτό μου οκ πρόσεχε να μην γίνεις αγελάδα αλλά δεν θα ανεβαίνω στην ζυγαριά πρωί και βράδι...

 

ουφ !!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil:και μην αναφέρω και τον άντρα μου με τις φοβερές ατάκες του στιλ ¨κάνω υπομονή μέχρι την γέννα μετα θα σε βάλω σε αυστηρή δίαιτα να γίνεις όπως πριν¨.

:shock::shock::shock:

 

Ακριβώς την ίδια ατάκα λέω ΕΓΩ στον άντρα μου!!!! Ο καημένος μου κάνει παρέα και μετά λέμε να ξεκινήσουμε μαζί διατροφή!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ ότι μέχρι τον 4ο είχα εμετούς(30 φορές + την ημέρα)..δεν μπορούσα ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ από την αδυναμία, με το που έκλεινα την πόρτα στο αυτοκίνητο έκανα εμετο, με μια γουλιά νερό εμετό...με ότι μου μύριζε..εμετό..τέτοια ταλαιπωρία εύχομαι να μην την πάθεις!!! Παρ'ολα αυτά με το που σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα σαν υστερική...Γι αυτό καλύτερα με μέτρο από την αρχή παρά με υπερβολές μετά!!!

 

Κουνελίτσα έχεις δίκιο...30 φορές τη μέρα εξαντλείσαι, αφυδατώνεσαι και φυσικά δε θες να σου ξανασυμβεί! Εγω το'χω πάρει πολύ ελαφρά το θέμα (μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι...:roll: ) αλλά είμαι σίγουρη ότι (ότ)αν μου τύχει θα λέω "τι τραβαω Χριστούλη μου!" Και άμα είναι να πέσω μετά με τα μούτρα, δεν έχει νόημα!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αυτό για την καισαρική σου το είπε γιατρός;!!!!!!... Απαράδεκτο!!!... Το να ξεκινήσεις με "κανονικά" κιλά στην εγκυμοσύνη και να προσέξεις τα κιλά που θα πάρεις, είναι σίγουρα το ιδανικό για σένα και το μωρό σου, για πολλούς λόγους. Όμως τα παραπανίσια κιλά δεν είναι αιτία για καισαρική. Μιλώ εκ πείρας... Με το καλό το μωρό σου, χωρίς άγχος!!!...

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ superb για τις ευχές σου!!! Δεν μου το είπε ο γιατρός μου για την καισαρική.....απλά έτσι έχω ακούσει και φυσικά δεν μου άρεσε καθόλου.....σε 2 εβδομάδες που έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό μου θα τον ρωτήσω αναλυτικά!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ μου φαινεται οτι εγω εχω παρει τα περισσοτερααααα...

ειμαι στην 21εβδομαδα και κοντευω τα 5 κιλα.... ελπιζω να μην παρω πολλα γιατι πριν την εγκυμοσηνη είχα 10 και κατι κιλα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! Εγω στην εγκυμοσυνη έχασα συνολικά 16 κιλά. 7 κιλά μέχρι να γεννήσω και άλλα 9 μετά τη γέννα, μέχρι να γυρίσω στο σπιτι απο την κλινική. Εκανα εμετούς κάθε μέρα, όλη μέρα. Απο τη μέρα που εκανα τον πρώτο υπέρηχο μέχρι τη μέρα της καισαρικής. την πρώτη εβδομάδα έχασα 3 κιλά.Δεν μπορούσα να φάω τίποτα ούτε να πιω. Φοβόμουν να ανέβω στη ζυγαριά, γιατί τα κιλά συνέχεια μειώνονταν. Και να φανταστείτε ότι εμεινα και τρεις μήνες περίπου ξάπλα.

Αφού μπορείτε, φάτε και απολαύστε το γιατί αυτή την περίοδο δικαιολογείστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά, νομίζω ότι έχουν γίνει λίγο υπερβολικοί οι γιατροί στο θέμα κιλών! Εντάξει, είπαμε να μη γίνουμε αγελάδες, αλλά να φωνάζουν σε κοπέλες που έχουν πάρει 6-7 κιλά είναι απαράδεκτο! Εγώ είμαι στον 8ο, έχω πάρει 10 που ούτε φαίνονται εκτός από την κοιλιά που και αυτή είναι μικρή και η γιατρός μου λέει ότι είμαι μια χαρά! Από μια μικρή έρευνα που έκανα, είδα ότι μέχρι 14-15 για μια φυσιολογική γυναίκα είναι καλά, με την προϋπόθεση ότι κάνει σωστή διατροφή και δεν τρώει βλακείες! Πρέπει να τραφεί και το καημένο το μωρό, δεν μπορούμε να το αφήνουμε έτσι γιατί φοβόμαστε για τη σιλουέττα μας...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 59,5 κιλα και σε 2 μερες μπαινω στον 5ο μηνα και ειμαι 56,5!!!!Γιουπιιιι!!!:lol::lol::lol:

Ειχα βεβαια εμετους το πρωτο 3μηνο,αλλα τωρα ειμαι οκ!!

Εχω πολυ δρομο μπροστα μου ακομη.........λεω τωρα γιουπι......αλλα δεν ξερω πως θα εξελιχθει!!

Ο γιατρος μου ειπε εαν παρω συνολικα 9 κιλα ,θα βγω απ το μαιευτηριο μοντελακι....οχι οτι τρελενομαι,το μωρο μου να ναι καλα......αλλα δεν θελω να ξεφυγω κιολας!!!

Μεχρι 12 να παρω ευχαριστημενη θα ειμαι!!!:cool::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 20 κιλά και έφτασα τα 70! πάντα ήμουν 48,αλλά πριν μείνω έγκυος είχα πάρει 2 κιλάκια:|:-|

Εντάξει τα έχασα και τα 20,αλλά 48 δεν έχω καταφέρει να πάω ακόμα! το θέμα είναι ότι είμαι πάλι έγκυος και ξεκινάω πάλι απ'τα 50.

Βέβαια εδώ υπάρχει και ένα θεματάκι: έχω χρόνια δισκοπάθεια και ο ορθοπεδικός μου μου είχε πει μετά την πρώτη εγκυμοσύνη,πως σε επόμενη,το πολύ που θα πρέπει να πάρω θα είναι 12,άντε 13 κιλά κι αυτά με το ζόρι.Α και το πρώτο μου παιδάκι που είχε γεννηθεί 2.870,ήταν είπε μεγάλο (χώρια το κράξιμο που έφαγα για τα 20 κιλά).Για την κατάσταση της μέσης μου θα πρέπει να είναι το ανώτερο μέχρι 2.600.Και καλά,άντε και τα καταφέρνω με τα κιλά και πέρνω όσα είπε.Το μωρό πως θα το κουμαντάρω δηλαδή για το πόσα κιλά θα γεννηθεί? εεεε?????:confused::confused:

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ έχω φρικάρει! Από την Παρασκευή που μας περασε όλο κλαίω! Ξεκίνησα από τα 44 κιλά (αριθμός που από ότι θυμάμαι δεν τον έχω ξεπεράσει στη ζωή μου) και τώρα στην 22η εβδομάδα είμαι 50! :cry: Δεν τρώω παραπάνω από ότι πριν! Πιστεύω και ο αέρας που αναπνέω μου προσθέτει βάρος! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και να δω τη θετική πλευρά του θέματος, δηλαδή τη μικρή μπουμπού που σε λίγο θα ειναι στην αγκαλιά μας, αλλά δεν τα καταφέρνω!:oops: Εύχομαι μέχρι το τέλος να μην έχω ξεπεράσει τα 12 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γιατι τετοιο αγχος γιατα κιλα?οπςω τα πηρατε θα χαθουν,τα 8 κιλα ειναι το μωρο μαζι μ ετα υγρα,δενειναι λιπος ν αμη φυγει!5 κιλα θα φυγουνεμε τη γεννα,τα υπολοιπα με λιγοπροσοχη!εχετε ενα θαυματακι μεσα σας ,μην καταντατε υπερβολικες και σας πιανει μανια και αγχος με το βαρος!θα φυγουν μετα τη γεννα μ ελιγηπροσπαθεια!εγω παχαινω πολυ ευκολα,και θελω ν αμη ντρωω αλλα δ εγινεται,γιατι αν μεινει αδειο το στομαχι μου κανει συσπασεις και μουπροκαλει εμετο!δε γινεται να μη φαω καθε 2 ωρες!αλλα τι να γινει!προεχει αλλος τωρα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

σας παραθετω και τοεξης απο ιστοσελιδα σχετικαμε τ ακιλα της εκυμοσυνης!

 

Που… «πηγαίνει» το βάρος της εγκυμοσύνης;

Αν υποθέσουμε ότι το μωρό ζυγίζει από 3- 4 κιλά και το αφαιρέσουμε από το σύνολο του σωματικού βάρους που προστέθηκε κατά την εγκυμοσύνη, συχνά γεννάτια η απορία του γιατί επιβαρυνόμαστε με πολλά επιπλέον.

 

Ας το δούμε λοιπόν πιο αναλυτικά:

Μωρό: 3-4 κιλά

Αύξηση στήθους: 0,5-1,5 κιλό

Αύξηση μήτρας: 1 κιλό

Πλακούντας: περίπου 1 κιλό

Αμνιακό υγρό: περίπου 1 κιλό

Υγρά: 1-1,5 κιλά

Αύξηση όγκου αίματος: 1,5-2 κιλά

Αύξηση λίπους: 3-4 κιλά

Η έξυπνη κίνηση

Φροντίστε από τον πρώτο καιρό να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας ώστε να σας υποδείξει το κατάλληλο βάρος. Επιπλέον, ζητήστε του να σας ελέγχει αυστηρά σε κάθε επίσκεψη. Εναλλακτικά, μπορείτε να ζητήσετε εξ αρχής την βοήθεια κάποιου διαιτολόγου ακολουθώντας ένα πρόγραμμα που δεν θα σας στερήσει τις απαραίτητες βιταμίνες για εσάς και το μωρό σας αλλά και δεν θα σας επιβαρύνει με επιπλέον από το επιτρεπτό αύξηση βάρους.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ τώρα είμαι 5 μηνών και έχω πάρει 5 κιλά. στην αρχή δεν έπαιρνα κιλά, αλλά τώρα βλέπω τη ζυγαριά κάθε εβδομάδα να ανεβαίνει!!!! όμως δεν στερούμαι τίποτα, τρώω ότι θέλω...

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τώρα στην 37η εβδομάδα έφτασα αισίως τα 12 κιλά!!! Τα δύο τα απέκτησα το Πάσχα..(όπως κάθε χρόνο άλλωστε που παίρνω 2-3...γιατί να χαλάσουμε την παράδοση φέτος???)..Ελπίζω να μην προλάβω να βάλω άλλο!!! Δεν ξέρω και πόσα θα χάσω με τη γέννα.....

 

Απολογισμός..

1-6 μήνας ...6κιλά (κιλό και μήνας)

7ος +2

8ος +2

9ος +2

και βλέπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ και πρώτα ο θεός θα γίνω μανούλα τον Οκτώβριο.Είμαι στη 17η εβδομάδα κύησης και έχω πάρει 4 κιλά.Το ύψος μου είναι 1.77

Διαβάζω τα κιλά που πήραν άλλες κοπέλες, όμως πολλές ξεχνάνε να βάλουν το ύψος τους! Γιατί διαβάζω κάτι 50 κιλά ή 44 κιλά και αναρωτιέμαι...υπάρχουν τέτοια νούμερα στη ζυγαριά???? χαχαχα!!!μιά φορά όταν ήμουν 20 χρονών έκανα δίαιτα και έφτασα 58 κιλά και ήμουν σκέλετον!!!! Όταν έμεινα έγκυος στο ζουζουνάκι μου ήμουν 74 κιλά.Με αγχώνουν λίγο αλλά πιστεύω ότι αν πάρεις μέχρι και 15 είναι μιά χαρά ειδικά για ψηλή γυναίκα. Οι μικροκαμωμένες και αδυνατούλες μάλλον παίρνουν περισσότερα για να υποστηριχθεί καλύτερα το μωράκι!!! Τέλος πάντων, εικασίες δικές μου αυτές, σας εύχομαι όοοοοολες καλή εγκυμοσύνη , πάντα υγεία και ευτυχία στη ζωή σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...