Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΝΑ σας ρωτήσω κατι , επαναφέροντας το θέμα που αφορά την αδερφή μου: αυξημένη ΤΣΗ αλλά οι άλλες ορμόνες στα φυσιολογικα όρια τί σημαίνει. η γιατρός ειπε υπερθυρειοδισμό, αλλά η ενδοκρινολόγος θα μας πει σίγουρα..ήθελα απλά μια γνώμη..μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις και για την φρι κατι , και αν βγει φυσιολοική μπορεί λέει απλά να υπάρχει αύξηση λόγω κάποιου όζου ή κάτι τέτοιου...είναι ανησυχητικά όλα αυτα? και ο όζος τί είναι?

 

εμένα η tsh μου ειναι στα υψη-οι αλλες εξετασεις στο φυσιολογικο κι εχω υποθυροειδισμο......καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο είχα αυξημένη TSH, οι υπόλοιπες ορμόνες καλες και διαγνώστηκε υποθυροειδισμός (στα 18 τον ανακαλύψαμε). Με την σωστή δοσολογία thyrormone ρυθμίστηκε η TSH και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και τώρα στην εγκυμοσύνη συνεχίζω κανονικά τη δόση. Κάνω τακτικά εξετάσεις για να δούμε αν έχει μεταβολή και ευτυχώς δεν υπάρχει. Συνήθως αλλάζει λίγο η δόσολογία ανάλογα με τα κιλά που είσαι, εγώ δεν έχω πάρει για παράδειγμα ακόμα κιλά οπότε δεν έχω αυξήσει τη δόση.

Οπότε Μαράκι η αδελφή σου με σωστή παρακολούθηση απο ενδοκρινολόγο θα βοηθηθεί με τον καλύτερο τρόπο και χωρίς προβλήματα. Δεν νομίζω οτι είναι κάτι το ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην εγκυμοσύνη πάντως έφτασα τα 150mg από 100 που έπαιρνα πρό εγκυμοσύνης...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ο οζος ειναι καλοηθης ογκος (μην σε τρομαζει η λεξη. ειχα & εχω πολλους για χρονια στο λαιμο μου).

Η αδερφη σου εχει θυρεοειδη?

 

δεν ξέρουμε ακόμη, περιμένει τις τιμές αυτές για να της πει, αλλά της είπε να κάνει οπωσδήποτε υπέρηχο στον ενδοκρινολόγο..

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σας ρωτήσω κορίτσια: τελικά έχει TSH πολύ υψηλή 12,5, τις FT3 και

FT4 φυσιολογικές και τα anti-TPO anti-TG επίσης υψηλά..μάλλον της είπε υποθυρειοδισμό, αλλά με σιγουριά θα της πει ο ενδοκρινολόγος..αυτά τα anti-TPO anti-TG αν και μας τα εξηγησε εγώ δεν τα κατάλαβα..κορίτσια είναι είναι τίποτα ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαναφέρω το θέμα, γιατι χτες σε μια συζήτηση αγχώθηκα λίγο για τιην αδερφή μου..μου ελεγε ένας φίλος μου γυναικολόγος ότι η θυρεοειδίτιδα Ηασιμότο, επειδή έχει υψηλά τα αντισώματα αντι-TG kai αντι-TPO είναι πολύ πιθανόν να αντιμετωπίσει πρόβλημα υπογονιμότητας και αποβολών..βέβαια θα το ρυθμίσει με χάπι, αλλά παρολα αυτα συνήθως οι θυροειδίτιδες έχουν αυτόν τον κίνδυνο..είναι ανησυχητικό όντως?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καταλάβει οτι ανησυχείς παρα πολύ και επιρρεάζεσαι πολύ εύκολα θα σε συμβούλευα να απευθυνθεις σε έναν πολύ καλό ενδοκρινολόγο. ΜΟΝΟ εκείνος θα σου δώσει έγκυρες και επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Δεν νομίζω οτι θα σε βοηθήσουν οι εμπειρίες φίλων, συγγενών ή άλλων φίλων απο εδώ αφού η κάθε μία είναι διαφορετική.

 

Στο λέω μόνο και μόνο για να μην τρελλένεσαι απο τις πολλές γνώμες και απόψεις. Εγώ έτσι θα έκανα στη θέση σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αποφάσισα να κάνω περαιτέρω εξετάσεις θυροειδή χωρίς να μου το προτείνει κάποιος γιατρός.Άπλά όγω του ότι ξεκίνησα θεραπεία με glucophage για πολυκυστικές,έπρεπε να κάνω ηπατικό έλεγχο και λέω δεν κάνω και αντισώματα θυροειδή?Μέχρι στιγμής έκανα τις 2 βασικές ορμόνες θυροειδή κ ήταν φυσιολογικές.

Ετσι έκανα...

1)Θυρεοσφαιρινικά αντισώματα (Anti-TG) και με ΦΤ 0-34 είχα 33.

2)Μικροσωμικά αντισώματα (Anti-TPO) και με ΦΤ 0-12 είχα 4

3)TSH (Θυρεοτρόπος ορμόνη) και με ΦΤ 0,4-4 είχα 1,68

4)FT4 (Θυροξίνη ελεύθερη) και με ΦΤ 0,8-2 είχα 1,5

 

Ανησυχώ για την ANTI-TG.Εχω πρόβλημα?Μήπως εκεί οφείλονται οι πολυκυστικες?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!

 

ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!!

 

ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙΣ!!

 

ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!!

 

ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ.

ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Όχι, Όχι...εννοώ ανώδυνη από ψυχολογική άποψη!

 

Δεν θα σου κάνει τίποτα σπουδαίο. Θα δει το λαιμό σου εξωτερικά μήπως είναι φουσκωμένος ο θυροειδής, θα σου πάρει την πίεση και θα σε ακροαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι φυσιολογικές οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Όμως πάντα χρειάζεται να παρακολουθεί κανείς τέτοια πράγματα ειδικά εάν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια γιατί είναι κληρονομικό. Όταν πήγα στο γιατρό για υποθυρεοειδισμό έβαλε όλη την οικογένεια να κάνει εξετάσεις, γονείς και αδέλφια. Επίσης υπάρχουν και διάφορα συμπτώματα που εμφανίζονται ανάλογα με την πάθηση του θυρεοειδούς. πχ στην δική μου περίπτωση, πόνους στις αρθρώσεις, υπερβολική κόπωση, ταχυπαλμίες...Νιώθεις τίποτε περίεργο?

Αν χρειάζεσαι γιατρό ξέρω έναν στο Παγκράτι..

Link to comment
Share on other sites

Εχει η μητέρα μου υποθυρεοειδισμό.Νιώθω κόπωση μεγάλη ώρες ώρες χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.Κάνω σχετικά συχνά γενικές εξετάσεις κ δεν έχει βρεθεί τπτ μέχρι στιγμής.Τώρα με άγχωσε η τιμή της ορμόνης αυτής.Στο Παγκράτι μένω,πες μου για τον γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου,

οι τιμες που παραθετεις ειναι φυσιολογικες, οποτε ,προς το παρον, δε συντρεχει λογος ανησυχιας.

Επειδη ομως υπαρχει ιστορικο υποθυρεοειδισμου στην οικογενεια σου (μηπως HASHIMOTO?), και τα anti-TG ειναι φυσιολογικα μεν, οριακα δε, θα ηταν καλο να κανεις αλλη μια εξεταση σε διαστημα πχ 3-6 μηνων, για να σιγουρευτεις, αν και πραγματικα δεν πιστευω πως υπαρχει προβλημα.

Ενας υπερηχος θα αποκαλυψει τυχον οζους στην περιοχη, αν και δε θεωρω καθολου πιθανο ενα τετοιο ευρημα.

Στην περιπτωση σου, δεν ευθυνεται ο θυρεοειδης για το Συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.

:D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.

Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.

Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?

Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.

( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Δεν θ'αντεξω να βρω κι άλλο πρόβλημα στην υγεία μου.Μ'έχει ρίξει που μ'έχει ρίξει το σύνδρομο πολυκυστικών,αν βρω κ θυροειδή θα σαλτάρω...

Δεν θα γινω εγω μανούλα ???????????? :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Μην ακουω κουλα . Εχω θυρεοειδη απο τα 22 μου νομιζω. Ολα μια χαρααν ελεγχεται απο γιατρο. :wink:

Εχω εναν πολυ καλο στην Νικαια αν σε βολευει στειλε μου πμ να σου στειλω τα στοιχεια :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚINDER,να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι για να μην ανοίγω άλλο τόπικ,αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.

Στην εγκυμοσύνη οι εξετάσεις αίματος ήταν φυσιολογικές.Όμως η μαμά μου έχει όζους,καθώς και 2 από τις αδερφές της.

Θα πρέπει να κάνω κι εγώ κάποιον υπέρηχο για όζους από την στιγμή που δεν νιώθω κάτι να με ενοχλεί στο λαιμό?

Η μαμά μου είχε ενοχλήσεις εκεί γι΄αυτό στο λέω.

( Συγνώμη για την κατάχρηση του τόπικ)

 

Καλη μου Helen,

το οτι υπαρχει θετικο οικογενειακο ιστορικο στην περιπτωση σου, δημιουργει μια σχετικα αυξημενη προδιαθεση ως προς τις αντιστοιχες νοσου του θυρεοειδους σε σενα και τις κορες σου, χωρις αυτο να σημαινει πως σιγουρα θα παρουσιαστει καποιο προβλημα.

Το ιδιο ισχυει και για καταστασεις οπως ο διαβητης, η υπερταση, η υπερχοληστερολαιμια κλπ, οι οποιες σχετιζονται με κληρονομικους-γενετικους παραγοντες.

Οι οζοι του θυρεοειδους μπορει να ειναι ασυμπτωματικοι, καθως και τοσο μικροι ωστε να μη μπορουν να ψηλαφηθουν απο καποιον μη ειδικο.

Η "ενοχληση" που αναφερεις πως ενιωθε η μαμα σου πιθανοτατα οφειλετο σε συμπτωματα πιεσης στις γειτονικες δομες απο τους διογκωμενους οζους.

Θεωρητικα, μονο με το οικογενειακο ιστορικο, χωρις κανενα συμπτωμα (πχ τοπικη ενοχληση ή συμπτωματα υποθυρεοειδισμου) και χωρις παθολογικες εξετασεις θυρεοειδικων ορμονων ή αυτοαντισωματων θυρεοειδους, δεν επιβαλλεται να γινει υπερηχος (ομως καποιος,ας πουμε, "ψειρας" μπορει να εκανε, για σιγουρια).

Στη θεση σου, θα το ειχα απλως υπ'οψιν σαν πιθανη προδιαθεση και ανα διαστηματα ,πχ 1-2 ετων, θα εκανα και μια εξεταση αιματος για θυρεοειδη (οπως και για σακχαρο, χοληστερινη,ουρικο κλπ) για να βεβαιωθω πως ο οργανισμος δουλευει ρολοι. :D

 

(....επισης, καποια στιγμη θα εκανα και εναν υπερηχο....καθοτι προσωπικα ειμαι λιγο ψειρας..... ):wink:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

KINTER μου,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Κάποια στιγμή θα πάω να΄κάνω μια εξέταση για να είμαι σίγουρη.

:D

 

You're welcome doll!! :wink::D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...