Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 ΗΜΕΡΩΝ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ? ΚΛΑΙΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ


natasavagelis

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα γεννησα και εγω πριν μια εβδομαδα το αγγελακι μου.......κοιταται την 3 ωρεσ συνεχομενα,ξυπναει την ταιζω την αλλαζω και συνεχιζει να ειναι ανησυχη.δειχνει οτι νυσταζει και θελςι μονο στην αγκαλια μου να κοιμαται...μολισ την αφησω στο κρεβατι τησ κλαιει.εκτοσ απο αυτο πολεσ φορεσ κλαιει ακομη και στην αγκαλια και δεν ξερω τι θελει....εσας το μωρακι πωσ κοιμαται.....γκρινιαζει?τωρα στις αρχεσ πρεπει να κοιταται μονο και να τρωει?εχω πελαγψσει δεν ξερω τι να κανω.........βοηθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην αρχη ολα τα μωρα ετσι ειναι

και σε εμενα η κορη μου τους πρωτους 2 μηνες αν την αφηνα εκτος αγκαλιας να κοιμηθει μεσα σε μιση ωρα το πολυ ξυπνουσε ευτηχως επειδη την θηλαζα κοιμοταν σχετικα ευκολα στην αρχη αλλα την ειχα και πολλες ωρες πανω μου

εκτος απο την πεινα ελενχε για πανα και μην στεναχωριεσαι μπορει να κρυωνει η να ζεστενετε και για αυτο να κλαιει η να εχει πιαστει η απλα θελει μανουλα η να ποναει η κοιλιτσα του

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα γεννησα και εγω πριν μια εβδομαδα το αγγελακι μου.......κοιταται την 3 ωρεσ συνεχομενα,ξυπναει την ταιζω την αλλαζω και συνεχιζει να ειναι ανησυχη.δειχνει οτι νυσταζει και θελςι μονο στην αγκαλια μου να κοιμαται...μολισ την αφησω στο κρεβατι τησ κλαιει.εκτοσ απο αυτο πολεσ φορεσ κλαιει ακομη και στην αγκαλια και δεν ξερω τι θελει....εσας το μωρακι πωσ κοιμαται.....γκρινιαζει?τωρα στις αρχεσ πρεπει να κοιταται μονο και να τρωει?εχω πελαγψσει δεν ξερω τι να κανω.........βοηθεια

 

Καλημερα καταρχας να σου ζησει η μικρουλα σου!!!μην ανησυχεις ειναι πολυ φυσιολογικο να θελει την αγκαλια σου γιατι ακομη ειναι πολυ μικρουλα,σιγα σιγα θα δεις οτι θα μπει σε προγραμμα και εσυ θα καταλαβαινεις καλυτερα τι θελει.η δικια μου ειναι τωρα 6 μηνων αλλα ημουνα πολυ τυχερη γιατι κοιμοτανε την ταιζα καθε 3 ωρες και συνεχιζε τον υπνο της.κανε κουραγιο και ολα θα πανε καλα!!πολλα φιλια και οτι θελεις ειμαστε εδω

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι, φυσιολογικο ειναι, καποια μωρακια ειναι ετσι. Στην κορη μου που εκλαιγε συνεχως ειχαμε παρει ενα ring-sling και την ειχαμε συνεχως επανω μας (η νταντα δηλαδη, γιατι εγω δε μπορουσα να τη σηκωσω) κι ετσι μονο ησυχαζε. Ολες οι δουλειες με το μωρο μαζι... Να σου ζησει κοπελα μου και υπομονη, ειναι κι αυτη ξαφνιαμσενη που εχασε το ζεστο της το σπιτακι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει. δεν ξερω τι χεις κατα νου αλλα τα μωρα ειναι ετσι,,,θελουν να ειναι αγκαλια να θηλασουν να αποκοιμηθουν και να ξαναξυπνησουν για να ξαναφανε,,,,ο δικος μου ηταν συνεχεια στα χερια μολις το ακουμπαγα στην καλαθουνα του ξυπναγε κι εκλαιγε,,,ηθελε επαφη,,,αυτο μεχρι 6 μηνων τον ειχα ,στο μαρσιπο, κοιμομασταν μαζι,,,

δεν ξερω αν θηλαζεις

 

αν δεν θηλαζεις και παιρνει φορμουλα δες με την παιδιατρο ποσο πρεπει να τρωει μηπως πειναει ισως και μια πιπιλα, και βεβαια πολυ αγκαλια,,,

 

αν ομως θηλαζεις βαζε το μωρακι απλα πιο πολυ στο στηθος σου ακομα κι αν χρειαζεται να ειναι συνεχεια, εμενα στην αρχη θηλαζε καθε 2 ωρες μεχρι και 12 φορες την ημερα,,,

 

τα νεογέννητα δεν κοιμουνται σαν βουδες εχουν πολυ αυξημενες αναγκες,,,αλλιως θα πεθαιναν,,,,,εχουν αναγκη απο φαι και αγκαλια πολυυυυυ αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

τα μωρακια δεν κλαινε χωρις λογο....ειναι τα γνωστα 3Π

Ή ΠΕΙΝΑΕΙ Ή ΠΟΝΑΕΙ Ή ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΝΑ.....το πειναει και την πανα τα αντιμετωπιζουμε τωρα αν ποναει συνηθως ειναι οι γνωστοι κολικοι....δεν μπορεις να κανει και πολλα πραγματα παρα μονο αγκαλιτσες και αγκαλιτσες και αγκαλιτσες....λιγο γυμναστικουλα τα ποδαρακια της σαν ποδηλατο και ελαφρια χτυπηματα στον κολαρικο να φυγουν τα πιο ευκολα τα αερια....φυσικα μπορει να ποναει και για αλλο λογο γι αυτο και παρακολουθεις και ενημερωνεις τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!!!!!!!! Μια χαρά μου ακούγεται έτσι όπως το περιγράφεις. Απ' ότι έχω καταλάβει μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα μπορεί και πολύ χειρότερα.

Εγώ ένα έχω να πω εδώ και δύο εβδομάδες έχω πάψει να είμαι αυτόνομος άνθρωπος.

Τις πρώτες 2- 2,5 εβδομάδες ήταν ένας άγγελος, έτρωγε κοιμόταν δίωρα - τρίωτρα- τετράωρα. Εδω και 2 εβδομάδες, (πάλι άγγελος είναι) αλλά κοιμάται μόνο στο σλινγκ (ευτυχώς που το πήρα!!!!!!!!!), ή στα χέρια μου. Δηλαδή πέρα από το βράδυ που κοιμόμαστε μαζί φυσικά, όλη την άλλη μέρα την έχω στα χέρια ή στο σλινγκ!!! Καταφέρνω μόνο ένα πρωινό υπνάκο 30λεπτο - 40λεπτο στην καλύτερη να κάνει και σ' αυτό το χρόνο εγώ πρέπει να τα προλάβω όλα - συν να κάνω κανα ντους.

Δεν ξέρω ούτε τί να κάνω, ούτε τί κάνω λάθος. Απλά θέλω να σου πω υπομονή!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν τα μικρουλίνια σας!!!!!!!!

Έτσι είναι τα μωράκια, θέλουν αγκαλίτσα και ζεστασιά μανούλας......

Και πραγματικά, μεγαλώνουν τόοοοοσο γρήγορα............ και μετά η μανούλα θέλει αγκαλίτσα αλλά αυτά δε σου κάθονται!!!!!!!!!!!!!

Απολαύστε την ηλικία τους..........

Εμένα, παρόλο που έχω ένα γιο μικρούλη (14 μηνών) μου λείπει αυτή η μωρουδίλα και πολύ ψήνομαι για δεύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας υπερ ευχαριστω.......ναι την εχω αγκαλιτσα αλλα κουραζομαι και εγω.....αχ το νινακι μου ισωσ και να ποναει απο οτι υπεθεσε και ο παιδιατροσ γιατι μαζευει συνεχωσ τα ποδαρακια τησ και σφιγγεται....το καημενουλη μου!!!!η αληθεια ειναι οτι στενοχ πολυ και πελαγωνω...απο την αλλη σκεφτομαι ποσο γρηγορα θα μου μεγαλωσει και.......

να το ρςτησω και κατι ακομη ποσεσ κενωσεισ εχουν τα μωρακια σασ την ημερα?ποσεσ ειναι φυσιολογικεσ......? εμενα εχει 2-3 ενω τισ πρςτεσ πρωτεσ ημερεσ μου φαινονταν παραπανω γιατι θηλαζω κιολασ και προσπαθω αποκλειστικα!!!!!! μηπωσ επειδη σφιγγεται και μαζεθει τα ποδαρακια τησ δεν μπορει να ενεργηθει? ουφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε μωρακια τοσο μικρα δεν υπαρχει "φυσιολογικος" αριθμος κενωσεων. Μπορει να υπαρχει σε καθε αλλαγη πανας, μπορει και καθε δυο-τρεις μερες. Εγω περασα φασεις με 6-7 κενωσεις τη μερα και φασεις με μια κενωση την εβδομαδα (μαλιστα ηξερα οτι καθε παρασκευη θα εχουμε κακα :lol: ) χωρις να υπαρχει προβλημα....

περαστικουλια γρηγορα να ειναι τα πονακια σας...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι τα μικρουλια...εχουν πονακια στην αρχη.Να της τραβας τα ποδαρακια προς την κοιλιτσα...τα βοηθανε να κανουν κακα του.Ετσι και το πιασουν και κολικοι...ετοιμασου για πολυ κλαμα..να εισαι ηρεμη και ψυχραιμη...σε λιγο ολα αυτα θα περασουν.

Οσο για τον υπνο μεχρι τριων μηνων κι εμενα στα χερια κοιμοταν...ολη μερα αγκαλια τον ειχα.Ειδικα τις πρωτες 40 μερες ακομα και το βραδυ κοιμομουν στον καναπε με το μωρο αγκαλια κι ετρεμε η ψυχη μου μη μου πεσει μεσα στον υπνο.Μετα στρωσαμε αν και ακομα κοιμαται ελαχιστα.

 

Εγω ξερεις τι εκανα?Καθε μεσημερι τον επαιρνα στο κρεβατι μαζι μου για κανα τετραωρο...αυτς κοιμοταν ,εριχνα καναν υπνακο κι εγω η χαζευα τηλεοραση ξαπλωμενη και ξεκουραζομουν.Τωρα μου εκοψε και το μεσημεριανο υπνο.

 

κοιτα να χαρεις αυτες τις στιγμες...περνανε και ειναι μοναδικες.Να σου ζησει!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου δινεται πολυ κουραγιο......στενοχ για το νινακι μου!!!!! να ρςτησω και κατι ακομη,η μικρη μου θελει να θηλαζει σχεδον καθε μια ωρα και μετα να την κρατω αγκαλιτσα.....δεν υπαρχρι προβλημα με το στομαχακι του αν τρωει και καθε μια ωρα???μετα την πιανει και λοξυγγασ......

και δευτερον πιπιλα ενδικνειται για αυτην την ηλικια,ηρεμει λιγο το βραδυ που τησ εδωσα εχθεσ...αλλα ολη μερα δεν την θελει.....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου δινεται πολυ κουραγιο......στενοχ για το νινακι μου!!!!! να ρςτησω και κατι ακομη,η μικρη μου θελει να θηλαζει σχεδον καθε μια ωρα και μετα να την κρατω αγκαλιτσα.....δεν υπαρχρι προβλημα με το στομαχακι του αν τρωει και καθε μια ωρα???μετα την πιανει και λοξυγγασ......

και δευτερον πιπιλα ενδικνειται για αυτην την ηλικια,ηρεμει λιγο το βραδυ που τησ εδωσα εχθεσ...αλλα ολη μερα δεν την θελει.....

 

Καλημερα,

Κι εμας η κουκλα μας, που ειναι 6ημερων, τα ιδια μας εκανε χθες...

Μαλλον δε χορταινε και ηθελε φαι καθε μια ωρα... Την επιανε και λοξυγκας και δεν μπορουσε να κοιμηθει... Νομιζω φυσιολογικα ειναι αυτα...

Οπως ειπαν κι αλλοι παραπανω, εχουμε να τραβηξουμε χειροτερα με τα κλαματα, οποτε υπομονη! ;)

Οσο για την πιπιλα, εμεις παντως δεν της δινουμε... νομιζω ειναι πολυ νωρις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...