Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ (λιγες λεξεις)


Recommended Posts

Μακαρι βρε Δημητρα απο το στομα σου....

Τα παιδακια σου ειναι πολυ χαριτωμενα,ειδικα η κορη με το μακρυ μαλλι,θεα!!!!

Με το καλο να υποδεχτεις και το τριτο σου μωρακι,με εναν πολυ ευκολο τοκετο!!!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!

(θελω κι εγω πολλα παιδακια......ζηλευω λιγακιιιιιιιι!!!!!!!)

 

σε ευχαριστω κοπελα μου,α ναι με τα μαλλια της η κορη μου εχει μια ψυχωση:rolleyes: τα εχει φτασει πιο κατω απο τον ποπο της:P

σε ευχαριστω για τις ευχες!σου ευχομαι κ σενα να κανεις κ αλλα ζουζουνια αφου το θες!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω κοπελα μου,α ναι με τα μαλλια της η κορη μου εχει μια ψυχωση:rolleyes: τα εχει φτασει πιο κατω απο τον ποπο της:P

:-P

 

 

 

 

:shock::shock::shock:

Λατρευω τα μακρια μαλλια,μεχρι τα 26 ειχα κι εγω μετα τα εκοψα.

Μπραβο μην της τα κοψεις.:D

Σ'ευχαριστω για την ευχη θα ηθελα κι εγω 3 παιδακια,μακαρι να μου στειλει κι εμενα ο θεουλης αλλα δυο!!:-D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και δεν μιλαει.Μας εχει πει κατα καιρους διαφορες λεξεις καθαρες τις οποιες δεν τις επαναλαμβανει, εχει τρομερη αντιληψη ειναι πανεξυπνος αλλα σαν να ντρεπετε, σαν να αμυνετε να μιλησει.Καταλαβενει οτι του λεμε ολες τις ενοιες των εντολων, των παιχνιδιων λεει παππου γιαγια μαμα μπαμπα ντουζ νερο φως κοτα τσισα κακα τα περισοτερα γραμματα μερικα νουμερα κ.α. αλλα δεν κανει προτασεις. Χορευει γελαει παρα πολυ μετα αστεια μας, κανει τσισα μονος του, δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.Ειναι οκταμηνιτης με κανονικη αναπτηξη δραστηριος παρα πολυ τακτικος με τα πραγματα του, μαζευει τα παιχνιδια του πριν παει για υπνο.Παει παιδικο σταθμο εδω και 3 μηνες και λει τα ονοματα των φιλων του.Αν καποιος μπορει να μας πει την γνωμη του θα θελαμε να των ακουσουμε.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις ραντεβού στο Παίδων να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό γιατί το παιδάκι είναι τρισήμισυ ετών.Μπορεί να χρειάζεται βοήθεια μπορεί και όχι...δεν είναι λογική το μην ανησυχείς θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δίνω ένα παράδειγμα...στην πολυκατοικία μας μένει ένα ζευγάρι με το δυόμισυ ετών κοριτσάκι τους.Το παιδί δε λέει ούτε μαμά ακόμη.Εντωμεταξύ οι γονείς του το έχουν πολύ καταπιεσμένο...δεν τολμάει να κάνει καμία αταξία σαν παιδί και έχω ακούσει τακτικά φασαρίες με υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς προς το παιδί...ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΛΟΙΠΟΝ που το παιδί δε μιλάει?Πιστεύω ότι με τη συμπεριφορά τους δημιούργησαν κάποιου είδους στρές στο παιδί...σίγουρα αυτό από μόνο του δεν φτιάχνει.Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι όταν κάτι μας προβληματίζει πρέπει να το ψάχνουμε χωρίς να αναφέρομαι συγκεκριμένα στην υπόθεση της andrea.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εμένα ο μικρός μου δεν μιλάει, πολύ λίγες λέξεις λέει και με έχει αγχώσει.

Μαρία Χ έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με την κορούλα σου και δεν δείχνει καμία διάθεση να μιλήσει, ενω το βλέπω οτι καταλαβαίνει ο,τι λέμε και μπορούμε να συνεννοηθούμε (πήγαινε εκεί, φέρε μου αυτό, πάμε για μπάνιο κλπ) αλλά πιο πολύ με στεναχωρεί οτι δεν θέλει να μάθει, όταν του λεω να μάθουμε λεξούλες, του δίνω βιβλιαράκια κλπ εκνευρίζεται και φωνάζει, μετά απο λίγο εκνευρίζεται και φεύγει.

ειδικά οταν αναπόφευκτα τον συγκρίνω με τον 3χρονο ανηψάκο μου που μίλησε πολύ νωρίς και τώρα πλέον κάνουμε συζητήσεις κανονικά και όλο θέλει να μαθαίνει νέες λεξούλες και να μιλάμε και στα αγγλικά....

παίρνω κουράγιο απο αυτά που διαβάζω και ευελπιστώ οταν θα πάει παιδικό τον Σεπτέμβρη να "λυθεί" η γλώσσα του

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια, η μικρη μου ειναι 2,4 ετων και μιλαει κανονικα πια.θα μεταφερω ομως μια συμβουλη που μου δινουν οι πιο εμπειρες επειδη η μικρη δεν κοιμαται μονη της το βραδυ...πρεπει να μαθει να μιλαει και ολα τα παιδια δεν μαθαινουν με τον ιδιο τροπο.

οι αναπτυξιολογοι αποκλειουν τις παθολογικες καταστασεις και οι λογοθεραπευτες τα βοηθουν να μιλησουν σε εβδομαδες!!! το εχω δει να γινεται.γιατι να περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από εμένα! Ο γιος μου είναι 3 ετών. Αν και λέει κάποιες λέξεις καθαρά και φτιάχνει σύντομες προτασουλες λέει ταυτόχρονα και πολλά μωρουδίστικα. Ταταταταλλλουλουλι και τέτοια. Σα να θέλει να μιλήσει περισσότερο και να μη βρίσκει άλλο τροπο και να συμπληρώνει με τα δικά του. Κάνουμε προσπάθειες να του εμπλουτίσουμε το λεξιλόγιο του αλλά δε φαίνεται να αποδίδει γενικότερα. Είναι κατ'αλλα πανέξυπνος. Δείχνει να καταλαβαίνει τα πάντα. Και χειρίζεται σαν ενήλικας Η/Υ. Θα ήθελα τη συμβουλή σας η κάποια εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγοράκια ειναι κάπως πιο "αργα" στην αναπτυξη του λόγου. Το ανιψακι μου επίσης αργουσε και έκανε λογοθεραπείες και μιλησε μετα μια χαρα. Το παιδακι μιας φίλης που επίσης ειχε θεματα στην ομιλία δεν πηγε σε λογοθεραπευτη διοτι η μαμα πίστευε ότι "θα τα πει όταν ωριμάσει" και όντως μίλησε μια χαρά αν και μεχρι τα πεντε περίπου δεν έλεγε το "ξ"...προσωπικα είμαι υπερ της παρεμβασης. Προφανως το παιδακι ειναι έξυπνο και η καθυστερηση στον λόγο δεν είναι λόγος πανικου αλλα όσο καθυστερει να μιλήσει τόσο μενει πίσω πιστευω και στις εκφραστικες δυνατοτητες πχ το ανιψακι μου επειδη δεν μπορουσε να πει αυτα που ήθελε έβγαζε εναν εκνευρισμό και γκρίνια ενω όταν μιλησε ήταν πιο ήρεμο. Η/ο παιδιατρος τι λενε?? Σου συνεστησαν καμια λογοθεραπεία??

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Είμαι καινουργια στο forum και μπορεί να κάνω κάποια λαθάκια ως στο που πρέπει να απαντάω... Είχα ένα πολύ καλό παιδίατρο που του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη όμως ο άνθρωπος έπαθε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας και σταμάτησε να εργάζεται. Από τότε έχω βρει κάποιον άλλο για τα "βασικά" (εμβόλια, ιώσεις,κτλ) αλλά δε μπορώ να πω ότι τον εμπιστεύομαι σε πιο σοβαρά ζητήματα. Είμαι στο ψάξιμο για κάποιον παιδίατρο που θα μας ταιριάξει... Όταν είχα τον υπέροχο παιδίατρο μας το παιδάκι μου ήταν 2 ετών και ο γιατρός μου έλεγε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να περιμένω. Μας έλεγε ότι κάποιος στην οικογένεια θα άργησε να μιλήσει και το κληρονομισε. Ο καινούργιος Παιδιατρος αν και ψιλό αδιαφορούσε όταν του έθετα το θέμα μου απάντησε να τον πάω παιδικό για να αναγκαστεί να μιλήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Είμαι καινουργια στο forum και μπορεί να κάνω κάποια λαθάκια ως στο που πρέπει να απαντάω... Είχα ένα πολύ καλό παιδίατρο που του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη όμως ο άνθρωπος έπαθε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας και σταμάτησε να εργάζεται. Από τότε έχω βρει κάποιον άλλο για τα "βασικά" (εμβόλια, ιώσεις,κτλ) αλλά δε μπορώ να πω ότι τον εμπιστεύομαι σε πιο σοβαρά ζητήματα. Είμαι στο ψάξιμο για κάποιον παιδίατρο που θα μας ταιριάξει... Όταν είχα τον υπέροχο παιδίατρο μας το παιδάκι μου ήταν 2 ετών και ο γιατρός μου έλεγε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να περιμένω. Μας έλεγε ότι κάποιος στην οικογένεια θα άργησε να μιλήσει και το κληρονομισε. Ο καινούργιος Παιδιατρος αν και ψιλό αδιαφορούσε όταν του έθετα το θέμα μου απάντησε να τον πάω παιδικό για να αναγκαστεί να μιλήσει σωστά.

 

και μενα ο ανιψιος μου αργησε να μιλησει.ο αδερφος μου και η νυφη μου δεν αγχωθηκανε και οντως απλα αργησε να μιλησει.δεν εχουν ολα τα παιδακια τους ιδιους ρυθμους και ειδικα τα αγορακια.εγω δεν το καταλαβαινω το να "αναγκαστει" ενα παιδακι να κανει κατι εφοσον δεν υπαρχει ποθολογικος παραγοντας.επισης δεν γνωριζα οτι μπορει να ειναι κληρονομικο κατι τετοιο.η γιαγια μου παντα ελεγε για τον πατερα μου οτι αργησε πολυ να μιλησει αλλα τα ειπε ολα μαζεμενα.εγω δεν ειμαι των παρεμβασεων,δεν πιστευω οτι πρεπει να πιεζονται τα παιδια για κατι που ισως να μην ειναι ετοιμα ακομα αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε την περιπτωση που γραφει η argini παρακατω οτι μπορει το παιδι να εκνευριζεται εξαιτιας αυτου οποτε τοτε ισως χρειαζεται καποια ωθηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Ο γιος μου είναι 3 ετών. Αν και λέει κάποιες λέξεις καθαρά και φτιάχνει σύντομες προτασουλες λέει ταυτόχρονα και πολλά μωρουδίστικα. Ταταταταλλλουλουλι και τέτοια. Σα να θέλει να μιλήσει περισσότερο και να μη βρίσκει άλλο τροπο και να συμπληρώνει με τα δικά του. Κάνουμε προσπάθειες να του εμπλουτίσουμε το λεξιλόγιο του αλλά δε φαίνεται να αποδίδει γενικότερα. Είναι κατ'αλλα πανέξυπνος. Δείχνει να καταλαβαίνει τα πάντα. Και χειρίζεται σαν ενήλικας Η/Υ. Θα ήθελα τη συμβουλή σας η κάποια εμπειρία σας. Ευχαριστώ!

 

sevmama, άφου η ανησυχία σου είναι έκδηλη εγώ θα σου πρότινα να κλείσεις ραντεβου με έναν αναπτυξιολόγο να δει το παιδί και να σε παραπέμψει σε κάποιον λογοθεραπευτή, δεν υπ΄παρχει λόγος να το καθυστερείς αν θέλεις να βοηθήσεις το παιδί σου θα τον πας στον ειδικό...απλά τα πράγματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε το maraki, μονο ένας ειδικός μπορει να καταλάβει αν το παιδι εχει κάποιες καθυστερήσεις και σε αλλα επίπεδα η μονο στην ομιλία . Ψάχνουν για πολλά οχι μονο ομιλία, για παράδειγμα ψάχνουν αν το παιδι κανει νοήματα και τέτοια

Το γεγονός οτι κανει προτασουλες ειναι πολυ καλο, ο δικός μου γύρω στα 3 χρονια και 3 μηνες αρχιςε και εχει ακομα μερικες καθυστερήσεις αλλα ειναι πολυ καλυτερα ... Αλλα ομολογουμένως εμείς κάναμε πααααααρα πολλες παρεμβάσεις, οχι μια και δυο!!!

Τεσπα αναπτυξιοκογο και γρήγορα γιατι ειναι ηδη 3, δεν θες να το καθυστερήσεις πολυ

Good luck

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει ραντεβού για αρχές Μαρτίου με αναπτυξιολογο και τον έχω πάει σε δυο λογοθεραπευτές. Η μια λογοθεραπεύτρια μου είπε ότι ένα παιδί πριν κλείσει τα τρία δε θεωρείται ότι έχει καθυστέρηση στο λόγο και η άλλη ότι μόνο οι αναπτυξιολογοι μπορούν να κάνουν διάγνωση και όχι οι λογοθεραπευτές. Βέβαια και οι δυο μου είπαν ότι δε φαίνεται να έχει κάτι. Πρόβλημα στη συμπεριφορά, δηλαδή νευρικότητα όταν δε γίνεται κατανοητός έχει, αν και σε γενικές γραμμές βρίσκει το τροπο να τον καταλαβαίνουν. Εδώ και τέσσερις μήνες τον πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα για 1,5 ώρα δημιουργική απασχόληση αλλά μάλλον δεν αρκεί γιατί δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Τέλος Φεβρουαρίου γίνεται τριών. Συγνώμη που κουράζω αλλά η αγωνία μου και ο φόβος μου για το τι μπορεί να συμβαίνει με κάνουν να βλέπω τον ένα μήνα ως το ραντεβού αιωναααα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που φοβάσαι εχει και αλλα συμπτώματα οχι μονο καθυστέρηση ομιλίας

Αν ο μικρος σου ειναι κοινωνικός και παίζει με αλλα παιδια της ηλικίας του και αν παίζει 'σωστα' με παιχνίδια , ταΐζει κούκλες, εχει φαντασία κλπ δεν εχεις να φοβάσαι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Na pw ki egw ton pono moy?

3+ kai akoma koyventa. Mono mpampalismata.

Mporw omws na pw oti me 1 logotherapeia tin evdomada katalavainei pleon sxedon oti toy leme kai mporei na synennoithei mono me hxoys.

 

Kati allo mas apasxolei

Prin 10 meres peripoy meta apo 2 meres me poly pyreto, to apogeuma poy epaize me ton mpampa mas 3 fores htan san na ekane delete.

Diladi, den koyniotan den antidroyse se tipota kai koitoyse to keno.

 

H logotherapeytria kai h ergotherapeytreia eipan oti mallon htan apo ton pyreto, kai h paidiatros to idio. Alla, prepei na parakoloythisoyme min tyxon kai epanalifthei, an einai diladh afairetikh epilipsia.

 

Exete empeiria panw se ayth th morfh? (Elpizw oxi)

Link to comment
Share on other sites

Na pw ki egw ton pono moy?

3+ kai akoma koyventa. Mono mpampalismata.

Mporw omws na pw oti me 1 logotherapeia tin evdomada katalavainei pleon sxedon oti toy leme kai mporei na synennoithei mono me hxoys.

 

Kati allo mas apasxolei

Prin 10 meres peripoy meta apo 2 meres me poly pyreto, to apogeuma poy epaize me ton mpampa mas 3 fores htan san na ekane delete.

Diladi, den koyniotan den antidroyse se tipota kai koitoyse to keno.

 

H logotherapeytria kai h ergotherapeytreia eipan oti mallon htan apo ton pyreto, kai h paidiatros to idio. Alla, prepei na parakoloythisoyme min tyxon kai epanalifthei, an einai diladh afairetikh epilipsia.

 

Exete empeiria panw se ayth th morfh? (Elpizw oxi)

 

Έχω εμπειρία από πυρετικο σπασμό.Αν ήταν τέτοιο επεισόδιο τοτε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από πιθανή επιληψία. Φρόντισε να δίνεις αντιπυρετικό αμέσως όταν το παιδί έχει πυρετό. Εμας μας έλεγαν από το 37.4 να δίνουμε .

Link to comment
Share on other sites

Epeidh o mikros sta kanonika tou exei 35.7-36.2 to poly me to poy pianei 37 arxizei to paramilito, opote sto 37.2 toy dinoyme.

Ekeines tis meres antimetwpisame to eksis tragiko.

To prwto apogeyma epiase 38, toy dinw depon, peftei 36.0.

To vrady (4.00) anevazei 37.8. Toy dinw ponstan. To deytero apogeyma kanei 37.5. Toy dinei o pateras toy depon. To vrady pianei 39.3!!! Toy dinoyme ponstan. Peftei sto 37 amesws.

To trito mesimeri gyrw stis 3 anevazei 37.5 toy dinw depon, se dyo wres paei 38.2.

Toy dinw ponstan kai stis 8.30 eixe.........38.4! Moy leei h paidiatros pali depon kai an den pesei se dyo wres nosokomeio.

Eytyxws epese me polla mpania kai idrwta.

To skiniko egine to epomeno apogeyma xwris endiamesa allo pyreto.

Ayta.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δέχομαι οτι κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του στην ανάπτυξη αλλά ένα παιδί που έχει φτάσει στα 3 και δεν πολύμιλάει ενδέχεται να έχει πρόβλημα στην σχολική του ζωή και κοινωνικό αποκλεισμό από παιδιά της ηλικίας του οπότε καλό είναι να σπεύδουμε άμεσα να βοηθήσουμε. Εφόσον το παιδί ακούει σωστά τότε πρέπει να ελεγχθεί και σε άλλα επίπεδα. Έχω ένα γιό που μιλάει από 18 μηνών με προτάσεις από τους 19 μήνες και στα 2 έκανε προτάσεις με σωστή γραμματική και σύνταξη 7 και πλέον λέξεων. Βλέπω και κορίτσια στα 3 που είναι άγκα ούγκα, που συννενοούνται μόνο με την οικογένεια με σκόρπιες λέξεις από εδώ και από εκεί. Τα παιδιά αυτά έβλεπαν από μικρά πολύ τηλεόραση (όχι οτι ο δικος μου δεν βλέπει) και δεν τους διάβαζαν ούτε τους μιλούσαν ιδιαίτερα. Θέλω να πω οτι εφοσον έχουν αποκλειστεί οι παθολογικοί λόγοι καθυστέρησης τότε η ενασχόληση παίζει μεγάλο ρόλο. Προφανώς κάθε παιδάκι έχει τον ρυθμό του αλλά αυτό που προαναφέρω είναι μεγάλες αποκλίσεις... Οπότε να πηγαίνετε στον ειδικό αρκετά έγκαιρα ώστε το παιδί να λαμβάνει την βοήθεια που χρειάζεται.

Επεξεργάστηκαν by zadige
typo
bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δέχομαι οτι κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του στην ανάπτυξη αλλά ένα παιδί που έχει φτάσει στα 3 και δεν πολύμιλάει ενδέχεται να έχει πρόβλημα στην σχολική του ζωή και κοινωνικό αποκλεισμό από παιδιά της ηλικίας του οπότε καλό είναι να σπεύδουμε άμεσα να βοηθήσουμε. Εφόσον το παιδί ακούει σωστά τότε πρέπει να ελεγχθεί και σε άλλα επίπεδα. Έχω ένα γιό που μιλάει από 18 μηνών με προτάσεις από τους 19 μήνες και στα 2 έκανε προτάσεις με σωστή γραμματική και σύνταξη 7 και πλέον λέξεων. Βλέπω και κορίτσια στα 3 που είναι άγκα ούγκα, που συννενοούνται μόνο με την οικογένεια με σκόρπιες λέξεις από εδώ και από εκεί. Τα παιδιά αυτά έβλεπαν από μικρά πολύ τηλεόραση (όχι οτι ο δικος μου δεν βλέπει) και δεν τους διάβαζαν ούτε τους μιλούσαν ιδιαίτερα. Θέλω να πω οτι εφοσον έχουν αποκλειστεί οι παθολογικοί λόγοι καθυστέρησης τότε η ενασχόληση παίζει μεγάλο ρόλο. Προφανώς κάθε παιδάκι έχει τον ρυθμό του αλλά αυτό που προαναφέρω είναι μεγάλες αποκλίσεις... Οπότε να πηγαίνετε στον ειδικό αρκετά έγκαιρα ώστε το παιδί να λαμβάνει την βοήθεια που χρειάζεται.

 

 

Exw grapsei arketa themata (an psakseis tha ta vreis) oti to paidi moy einai 37 minwn me noitiki anaptyksh 18 minwn.

Parakoloytheitai apo paidonevrologo, logoyherapeyti, ergotherapeyti kai physiotherapeyti apo 2 etwn.

Exei mikrotero egefalo (kampyli 3) kai gia oli toy ti zwi tha ysterei apo ta atoma tis ilikias toy.

Den vlepei tileorasi, akoyei po,y moysiki kai kathe evdomada exoyme 4 askiseis anaptyksis sto spiti apo 10 fores tin imera.

Einai arketa?mallon oxi.

Syxraritiria gia ta paidia soy alla min krineisetsi aviasta.

Link to comment
Share on other sites

Exw grapsei arketa themata (an psakseis tha ta vreis) oti to paidi moy einai 37 minwn me noitiki anaptyksh 18 minwn.

Parakoloytheitai apo paidonevrologo, logoyherapeyti, ergotherapeyti kai physiotherapeyti apo 2 etwn.

Exei mikrotero egefalo (kampyli 3) kai gia oli toy ti zwi tha ysterei apo ta atoma tis ilikias toy.

Den vlepei tileorasi, akoyei po,y moysiki kai kathe evdomada exoyme 4 askiseis anaptyksis sto spiti apo 10 fores tin imera.

Einai arketa?mallon oxi.

Syxraritiria gia ta paidia soy alla min krineisetsi aviasta.

 

μαλέπ, δεν αναφερόμουν στο δικό σου παιδί και ούτε έχω διαβάσει την ιστορία σου (έχουν γράψει διάφοροι άνθρωποι σε αυτή την ενότητα), και προφανώς αντιλαμβάνεσαι και από αυτά που γράφω οτι δεν αναφέρομαι σε παθολογικές καταστάσεις όπως η δική σας. Λυπάμαι πολύ για ότι σου συμβαίνει και εύχομαι το παιδάκι σου να ανακάμψει γρήγορα. Και για να σου επαναλάβω όσα έγραψα αναφέρονται σε παιδιά που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα είτε ακοής είτε νοητικό αλλά για υγιη παιδιά που φτάνουν στα 3 και δεν μιλάνε. Επίσης είχαμε και εμείς ξεφύγει από την καμπύλη στο κεφάλι, είμαστε από 7 μηνών πάνω από την 95 και αρκετά πάνω...και αργήσαμε να μπούμε στην καμπύλες...την αγωνία σου λοιπόν την πέρασα.

Επεξεργάστηκαν by zadige
typo
bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Poso einai twra kai ti petimetro exei?

Yphrxe kapoios logos pou itan eksw apo tis kampyles?

 

Του κάναμε υπέρηχο στους 7 μήνες που δεν είχε κλείσει η πηγή και δεν βρήκαν κάτι να μας πουν. Μετά τον χρόνο ίσως στους 15 μήνες ξαναμπήκε στις καμπύλες παραμένοντας όμως ψηλά στο 95 ενω το ύψος ήταν στο 25. Φαινόταν δηλαδή το παιδί κεφάλας. Η πηγή έμεινε ανοιχτή μέχρι και μετά τα 2 και σε αυτό μου είχαν πει οτι μπορεί να έπαιζε ρόλο ο θυροειδής που είχα στην εγκυμοσύνη. Εσύ είχες ελεγμένο θυροειδή στην εγκυμοσύνη; Πολλές φορές νοητικές δυσκολίες ενοχοποιούν αυξημένη TSH κατά την κύηση. Πολλοί γυναικολόγοι αγνοούν αυτή την εξέταση. Πλέον η παιδίατρος δεν μου μετράει το κεφάλι, αλλά κάποια φάση είχαμε φτάσει στο 52 περίπου. Τώρα είναι 31 μηνών

Επεξεργάστηκαν by zadige
addition
bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...