Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Εγώ πριν μείνω έγκυος, αλλά και έγκυος όταν ήμουν δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να δω ούτε βίντεο ούτε φωτογραφίες από τοκετούς. Με τρόμαζαν και με άγχωναν υπερβολικά. Μετά τη γέννα όμως έχω άλλη άποψη. Τώρα που ξέρω πως είναι και επειδή είχα και πολύ εύκολο και ευχάριστο τοκετό πιστεύω πως θα ήθελα πολύ να το είχα σε βίντεο. Ή έστω φωτογραφίες. Είναι μια απίστευτα μοναδική εμπειρία που όσο κι αν μένει χαραγμένη μέσα μας κάποιες λεπτομέρειες σίγουρα μας ξεφεύγουν. Και από την άλλη θα ήθελα να τα ξαναζήσω έστω σαν θεατής πια, να ξαναδώ τη στιγμή που βγήκε η μικρή μου από μέσα μου και την πρωτοαντίκρυσα. Και όταν με το καλό μεγαλώσει και η Μαρία και το θέλει και το αντέχει γιατί όχι; Να δει κι αυτή τον ερχομό της.

 

Αν και είναι αδύνατο να πείσω τον άντρα μου, σε επόμενη εγκυμοσύνη να κάνει κάτι τέτοιο :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποτέ δεν ήμουν φοβιτσιάρα στα περί εγκυμοσύνης και τοκετού!

είχα το DVD του BBC και με την κοιλιά στο στόμα το έβλπα και το ξανάβλεπα και πάντα έκλεγα από συγκίνηση!!

Μάλιστα πίεσα τον γιατρό μου να μη μου κάνει επισκληρίδιο και να ζήσω τον τοκετό μου κανονικότατα... (δεν είχα εύκολη γέννα... αλλά δεν το μετάνοιωσα!!)

 

Έχω φωτογραφίες και βίντεο από το δωμάτιο στις ωδύνες πριν αρχίσουν τα δύσκολά!! μετά ο άντρας μου άρχισε να μην αντέχει και του είπα καλύτερα να περιμένει έξω!!

Συγκινούμε πάρα πολύ κάθε φορά που το βλέπω... ακούω και την καρδούλα του μωρού μου όταν ακόμη ήταν στην κοιλίτσα μου...

 

Επίσης έχουμε φωτο και βίντεο και από την αίθουσα αναγγελιών όπου μαμά και μπέμπης συναντιόμαστε λίγη ώρα μετά τη γέννα με τους συγγενείς! Το κλάμα που ρίχνω κάθε φορά...!!

 

Σκέφτομαι την επόμενη φορά, να ζητήσω κάποιος από το ιατρικό προσωπικό να μαγνητοσκοπήσει όλη τη φάση, ακόμη και του τοκετού και ας το έχω να το βλέπω μόνο εγώ!!

 

Είναι στιγμές μοναδικές που μόνο στο μυαλό δε μου αρκούν!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ήμουν φοβιτσιάρα στα περί εγκυμοσύνης και τοκετού!

είχα το DVD του BBC και με την κοιλιά στο στόμα το έβλπα και το ξανάβλεπα και πάντα έκλεγα από συγκίνηση!!

Μάλιστα πίεσα τον γιατρό μου να μη μου κάνει επισκληρίδιο και να ζήσω τον τοκετό μου κανονικότατα... (δεν είχα εύκολη γέννα... αλλά δεν το μετάνοιωσα!!)

 

Έχω φωτογραφίες και βίντεο από το δωμάτιο στις ωδύνες πριν αρχίσουν τα δύσκολά!! μετά ο άντρας μου άρχισε να μην αντέχει και του είπα καλύτερα να περιμένει έξω!!

Συγκινούμε πάρα πολύ κάθε φορά που το βλέπω... ακούω και την καρδούλα του μωρού μου όταν ακόμη ήταν στην κοιλίτσα μου...

 

Επίσης έχουμε φωτο και βίντεο και από την αίθουσα αναγγελιών όπου μαμά και μπέμπης συναντιόμαστε λίγη ώρα μετά τη γέννα με τους συγγενείς! Το κλάμα που ρίχνω κάθε φορά...!!

 

Σκέφτομαι την επόμενη φορά, να ζητήσω κάποιος από το ιατρικό προσωπικό να μαγνητοσκοπήσει όλη τη φάση, ακόμη και του τοκετού και ας το έχω να το βλέπω μόνο εγώ!!

 

Είναι στιγμές μοναδικές που μόνο στο μυαλό δε μου αρκούν!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία του άντρα μου στον τοκετό ήταν πολύτιμη! Δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς εκείνον!

Δεν τραβούσαμε βίντεο, αλλά φωτογραφίες πήραμε αρκετές (αν και όχι ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε ο Βασίλης μου). Είναι υπέροχο να τις κοιτάζουμε και να θυμόμαστε!

 

Αυτή (την έχω ξαναβάλει) είναι δευτερόλεπτα μετά τη γέννηση του Βασίλη (με τον μπαμπά του):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0347.jpg

 

Αυτή είναι λίγα λεπτά μετά, με τη γιατρό μου που μου τον έδωσε να τον θηλάσω:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0350copy.jpg

 

Κι αυτή είναι λίγο αργότερα (καμια δυο ώρες μετά):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0361copy.jpg

 

(Σήμερα μπαίνω στην 39η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ρωτάω συνέχεια αν έχουμε μπαταρίες στη φωτογραφική μηχανή!)

 

Se thimame!

Isoun sto iatrio tis Aristis. Nomizo ihes rendez-vous me ton Isidoro (i ego, den thimame).

Na sou zisi!

 

Ego skeftika pos afou pernao tin oli diadikasia giati na min to apothanatisoume kiolas? Sto deftero lipos zitisa stin giatro na to paro se video. Mou ipe pos telika (sto mitera toulahiston) ehoun apagorefsi ke tis foto!!! Eftihos pou akoma afinoun tous andres na boun mesa allios hathikame (ego toulahiston)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παρουσία του άντρα μου στον τοκετό ήταν πολύτιμη! Δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς εκείνον!

Δεν τραβούσαμε βίντεο, αλλά φωτογραφίες πήραμε αρκετές (αν και όχι ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε ο Βασίλης μου). Είναι υπέροχο να τις κοιτάζουμε και να θυμόμαστε!

 

Αυτή (την έχω ξαναβάλει) είναι δευτερόλεπτα μετά τη γέννηση του Βασίλη (με τον μπαμπά του):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0347.jpg

 

Αυτή είναι λίγα λεπτά μετά, με τη γιατρό μου που μου τον έδωσε να τον θηλάσω:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0350copy.jpg

 

Κι αυτή είναι λίγο αργότερα (καμια δυο ώρες μετά):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0361copy.jpg

 

(Σήμερα μπαίνω στην 39η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ρωτάω συνέχεια αν έχουμε μπαταρίες στη φωτογραφική μηχανή!)

 

Τετοιου ειδους φωτογραφιες πραγματι ειναι πανεμορφες!!

 

Η ενσταση μου ειναι στο να τραβιονται φωτογραφιες ή βιντεο απο τις δυσκολες φασεις του τοκετου... :oops:

Πολυ αμερικανιά που κανει.... :?

Link to comment
Share on other sites

Mou ipe pos telika (sto mitera toulahiston) ehoun apagorefsi ke tis foto!!!
Από πότε;;; :evil: εγώ γέννησα στο Μητέρα πέρυσι τον Ιούνιο και προφανώς εκεί θα ξαναγεννήσω όταν έρθει ξανά η ώρα... και θέλω πάλι αναμνηστικά!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Asta. Poli prosfata. Genisa teli flevari ke den epitrepotan idi apo ton ianouario toulahiston. I ginekologos mou den ihe provlima (giati imastan politismeni ston proto toketo :wink: ) alla den thelame na dimiourgisoume thema me to nosokomio.

 

Epidi omos meta ton toketo me xanapige stin aithousa odinon gia na thilaso eki kaname merikes paranomes photo! :wink:

 

Tha pao na tin do to proi. Se endiaferi na tin rotiso?

Link to comment
Share on other sites

αν και με παιδευεις με τα γκρικλις που γραφεις... :?

ναι με ενδιαφέρει τουλαχιστον από περιεργεια για τη ώρα...

ποιος ξερει ποτε θα ξαναπαω για γεννα :lol::lol::lol::lol:

μπορείς να μου απαντησεις και με πμ... μην κανω και καταχρηση του τοπικ!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοιταξτε, δεν ξερω αν θα ηθελα να εχω βιντεο. Σιγουρα ομως θα ηθελα να εχω εναν καθρεφτη να βλεπω τι συμβαινει!! Εχω ακουσει πως εχεις το δικαιωμα να το ζητησεις.. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο ισχυει βεβαια..

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 2 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ.....ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ!!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΧΕΙΟΥ...ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ:ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ?ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ?ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ?ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ...ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΟΜΟΥΝ!

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ...ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ!!!

 

 

.png

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
να σας πώ, σας βοηθησε καθόλου που είδατε βίντεο με την γέννα απο άλλες γυναίκες που έχει στο λίνκ στην βιντεοθήκη?

εμένα πάντως μου άνοιξαν τα μάτια αυτά τα βίντεο, - ήταν εντελώς διαφορετικά την πρώτη φορά που τα είδα απο τις επόμενες - και νομίζω ότι αν τα δείς κάποιες φορές, ίσως νιώθεις καλύτερα γνωρίζοντας πως είναι η διαδικασία...?

 

Και εγώ που είδα τι κατάλαβα;Και τις δύο της γέννησα με καισαρική.Οπότε ποια βίντεο και πράσινα άλογα;

Link to comment
Share on other sites

εμενα ετσι και μπει ο αντρας μου στο χειρουγειο, ολες οι καμερες θα στραφουν πανω του.... θα ειναι πολυ ηχηρο το γκκκκκκκντουυυυυππππ που θα κανει καθως θα λιποθυμαει.....

οποτε.... αδικος κοπος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ετσι και μπει ο αντρας μου στο χειρουγειο, ολες οι καμερες θα στραφουν πανω του.... θα ειναι πολυ ηχηρο το γκκκκκκκντουυυυυππππ που θα κανει καθως θα λιποθυμαει.....

οποτε.... αδικος κοπος!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
:lol: Εγω φωτο του γιου μου..αμεσως μολις γεννηθηκε.. την ωρα που τον περνουν για να τον καθαρισουν οι μαιες και να τον δει η παιδιατρος.. ακολουθουσε ο αντρας μου κατα ποδας.. :D και τραβουσε τις σχετικες φωτογραφιες!! Γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ πριν 21 μηνες περιπου. Δεν "επιτρεποταν" αλλα δεν "απαγορευοταν" κιολας :wink:
.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις, το εχω ξαναπει, εχουμε κ βιντεο κ φωτογραφιες.

γεννησα με καισαρικη να σημειωσω.

ειναι τελειο κ τα βλεπω ακομα κ τωρα κ με περνουν τα κλαμματα... :oops:

Link to comment
Share on other sites

εγω είδα φωτο τοκετού απο μιά φίλη μου πρίν 20 χρόνια κι ακόμα να συνέλθω!!!! Καλύτερα να μην βλέπεις και πολλά πράματα, ιδίως αν έχεις φοβία με τα αίματα. Επίσης βέβαια δεν ποζάρω ούτε για φωτο σε νυχτερινό κέντρο ποσο μάλλον... :shock:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βέβαια δεν ποζάρω ούτε για φωτο σε νυχτερινό κέντρο ποσο μάλλον... :shock:
:lol::lol::lol: ναί! μόνο που στο κέντρο έχεις περιθώριο να κρυφτείς! ενώ εκεί... είσαι φόρα παρτίδα! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πολύ θα ήθελα να είχα video του τοκετού....

Είχαμε παρει μαζί μας κάμερα αλλά γένησα τόσο γρήγορα :D που τελικά δεν τραβήξαμε τίποτα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θά ήθελα να έχω βίντεο του τοκετού, αλλά... Ο γιατρός μου μας είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κι έτσι κι εμείς δανειστήκαμε κάμερα και ούτε μας πέρασε απο το μυαλό ότι υπάρχει περίπτωση να τους ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς με το δικό μας παιδί (και μαρτύριο που ζούσα). Πάει, λοιπόν κι ο Βασίλης να αρχίσει να τραβάει και πέσανε όλοι (όλες, εννοώ) πάνω του, ότι δεν επιτρέπεται, είναι πολιτική της κλινικής κι άλλες μπούρδες. Η κλινική, παρεμπιπτόντως, ήταν η ΓΕΝΕΣΙΣ στη Θεσσαλονίκη (απο την οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένη, βέβαια κι εκεί θα ξαναγεννήσω) αλλά μου την "έδωσε" τόσο πολύ γιατί δεν κατάλαβα το λόγο της απαγόρευσης κι ούτε μου εξήγησε κανείς πειστικά. Ας έχουν χάρη που πέθαινα απο τον πόνο εκείνη τη στιγμή και δεν μπορούσα να αναλάβω δράση. Ο καημένος ο Βασίλης συμμορφώθηκε, αν και έβγαλε κρυφά τη φωτογραφική μηχανή και με τράβηξε λίγες πόζες (τρομάρα μου) και μερικά δευτερόλεπτα βίντεο. Όμως τη στιγμή που ήθελα να έχω πιο πολύ, δηλαδή την έξοδο του μωρού στο φως, την έχασα. Με εκνεύρισε, λίγο και η στάση του γιατρού που δεν είπε τίποτε στις μαίες ενώ θεωρητικά μόνον αυτός θα έπρεπε να ενοχλείται απο μια βιντεοσκόπηση κι όχι οι μαίες ή η διεύθυνση της κλινικής. Τέλος πάντων, με κόπο το κατάπια, αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και δυστυχώς τα ίδια προβλέπω και για τον δεύτερο τοκετό. Να δούμε μήπως μπορέσουμε να οργανωθούμε με κρυφή κάμερα, αν και τώρα υπάρχει το θέμα ότι το πρώτο παιδάκι θα στεναχωριόταν αργότερα που δεν θα έχουμε δικό του βίντεο κι αυτό θα με κάνει να μην πιέσω ιδιαίτερα την κατάσταση

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θά ήθελα να έχω βίντεο του τοκετού, αλλά... Ο γιατρός μου μας είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κι έτσι κι εμείς δανειστήκαμε κάμερα και ούτε μας πέρασε απο το μυαλό ότι υπάρχει περίπτωση να τους ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς με το δικό μας παιδί (και μαρτύριο που ζούσα). Πάει, λοιπόν κι ο Βασίλης να αρχίσει να τραβάει και πέσανε όλοι (όλες, εννοώ) πάνω του, ότι δεν επιτρέπεται, είναι πολιτική της κλινικής κι άλλες μπούρδες. Η κλινική, παρεμπιπτόντως, ήταν η ΓΕΝΕΣΙΣ στη Θεσσαλονίκη (απο την οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένη, βέβαια κι εκεί θα ξαναγεννήσω) αλλά μου την "έδωσε" τόσο πολύ γιατί δεν κατάλαβα το λόγο της απαγόρευσης κι ούτε μου εξήγησε κανείς πειστικά. Ας έχουν χάρη που πέθαινα απο τον πόνο εκείνη τη στιγμή και δεν μπορούσα να αναλάβω δράση. Ο καημένος ο Βασίλης συμμορφώθηκε, αν και έβγαλε κρυφά τη φωτογραφική μηχανή και με τράβηξε λίγες πόζες (τρομάρα μου) και μερικά δευτερόλεπτα βίντεο. Όμως τη στιγμή που ήθελα να έχω πιο πολύ, δηλαδή την έξοδο του μωρού στο φως, την έχασα. Με εκνεύρισε, λίγο και η στάση του γιατρού που δεν είπε τίποτε στις μαίες ενώ θεωρητικά μόνον αυτός θα έπρεπε να ενοχλείται απο μια βιντεοσκόπηση κι όχι οι μαίες ή η διεύθυνση της κλινικής. Τέλος πάντων, με κόπο το κατάπια, αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και δυστυχώς τα ίδια προβλέπω και για τον δεύτερο τοκετό. Να δούμε μήπως μπορέσουμε να οργανωθούμε με κρυφή κάμερα, αν και τώρα υπάρχει το θέμα ότι το πρώτο παιδάκι θα στεναχωριόταν αργότερα που δεν θα έχουμε δικό του βίντεο κι αυτό θα με κάνει να μην πιέσω ιδιαίτερα την κατάσταση

 

Δεν ξέρω γιατί αντιμετώπισες τέτοιο πρόβλαημα. Στην ίδια κλινική γένησα και εγώ και τα αδέρφια μου και φίλοι. Ο αδερφός μου συγκεκριμένα έδωσε την κάμερα σε μία μαία και τράβηξε όλο τον τοκετό.....

Παίζει ρόλο ίσως που θα πέσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ έπεσα απο τα σύννεφα όταν η μαία δεν άφηνε με τίποτε τον άνδρα μου να τραβήξει έστω και λίγο. Με το που είδε την μηχανή, σχεδόν έπαθε. Σα να ήμασταν απο άλλο πλανήτη που σκεφτήκαμε να φέρουμε κάμερα. Ακριβώς επειδή σκέφτόμουν απο πριν μήπως έχουν κάποια πολιτική περίεργη πάνω στο θέμα, γι' αυτό είχα ρωτήσει τον γιατρό μου. Τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα και αφού έχει και εμπειρία από το ΓΕΝΕΣΙΣ θεώρησα αδιαμφισβήτητη την γνώμη του. Και δε θα μου την "έσπαγε" τόσο το ότι δεν πήρε θέση εκείνη την ώρα, αν δεν το είχαμε συζητήσει νωρίτερα. Τελικά, αν το καλοσκεφτώ, πιο πολύ με τσάτισε ο γιατρός γιατί με έκανε να ελπίζω σε κάτι που έτσι κι αλλιώς ήθελα πολύ και ήξερα ότι γίνεται χωρίς πρόβλημα στις περισσότερες κλινικές.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι μοναδικό όμως...

Εγω γέννησα στο ΙΑΣΩ και είχαμε συνεννοηθεί με τον γιατρό μας ο άντρας μου τράβηξε όλο τον τοκετό και μετά μου έδωσε την κάμερα να τον τραβήξω την ώρα που έκοβε τον ομφάλιο λώρο :lol::lol:

Το ξαναβλέπω και λιώνω που βλέπω το μουτράκι του να βγαίνει :lol: και γέννησα και φυσικά(χωρις επισκληρίδιο) να φανταστείς :wink:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...