Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πρόκειται να κάνω υστεροσκόπηση μόνο διαγνωστική (αν χρειαστεί επεμβατική θα γίνει άλλη μέρα, τακτική του νοσοκομείου, μη ρωτάτε γιατί δνε ξέρω). Σήμερα που έκλεισα ραντεβού μέσω του γιατρού μου γινόταν πανικός και μου είπε μόνο ότι μπορώ να έχω φάει πρωινό και να πιώ 2 παυσίπονα. Υπάρχει κάτι άλλο που του ξέφυγε;

Και κάτι δεύτερο επειδή θα γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο και δε θα πληρώσω τίποτα, αλλά θέλω να κάνω ένα δώρο στο γιατρό μου που με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές και με πράγματα που δεν είναι υποχρέωσή του τι με συμβουλεύεται; Να δώσω χρήματα, πόσα; Να πάρω δώρο; τι;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα.

Σημερα περασα επιτροπη στη θεσσαλονικη και παρ'ολο που εγκριθηκε η εξωσωματικη μου, οι ανθρωποι της επιτροπης μου συνεστησαν να κανω υστεροσκοπηση, επειδη η σαλπιγγογραφια μου δειχνει μια κλιση της μητρας, κ θεωρησαν οτι αυτο ειναι σημαντικο γεγονος κ μπορει να επηρεασει αρνητικα την ολη προσπαθεια. Μπορω να πω οτι με τρομαξαν λιγο! Ξερει μηπως, ή εχει κανει καποια στη θεσσαλονικη? Πηρα τηλ στη βιοιατρικη (ευρωδιαγνωση) αλλα δεν κανουν τετοιες εξετασεις. Και επι πλεον δεν εχω ακομα ιδεα για το κοστος αυτης της εξετασης. Ξερει μηπως καποια κατι να με διαφωτισει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πρόκειται να κάνω υστεροσκόπηση μόνο διαγνωστική (αν χρειαστεί επεμβατική θα γίνει άλλη μέρα, τακτική του νοσοκομείου, μη ρωτάτε γιατί δνε ξέρω). Σήμερα που έκλεισα ραντεβού μέσω του γιατρού μου γινόταν πανικός και μου είπε μόνο ότι μπορώ να έχω φάει πρωινό και να πιώ 2 παυσίπονα. Υπάρχει κάτι άλλο που του ξέφυγε;

Και κάτι δεύτερο επειδή θα γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο και δε θα πληρώσω τίποτα, αλλά θέλω να κάνω ένα δώρο στο γιατρό μου που με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές και με πράγματα που δεν είναι υποχρέωσή του τι με συμβουλεύεται; Να δώσω χρήματα, πόσα; Να πάρω δώρο; τι;

 

Αν σου κάνουν μέθη, δεν γίνεται να φας, πρέπει να πας νηστική. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Αλλά έχω ακούσει και για διαγνωστική υστεροσκόπηση χωρίς μέθη, οπότε καλύτερα να το διευκρινίσεις.

 

Προσωπικά, δεν θα έδινα απολύτως τίποτα στο γιατρό, εκτός κι αν ο ίδιος μου ζητούσε χρήματα. Ένα "ευχαριστώ πολύ" φτάνει. Τώρα αν επιμένεις να πληρώσεις, ρώτα τον διακριτικά, αν στοιχίζει κάτι η επέμβαση.

 

γεια σας κ απο μενα.

Σημερα περασα επιτροπη στη θεσσαλονικη και παρ'ολο που εγκριθηκε η εξωσωματικη μου, οι ανθρωποι της επιτροπης μου συνεστησαν να κανω υστεροσκοπηση, επειδη η σαλπιγγογραφια μου δειχνει μια κλιση της μητρας, κ θεωρησαν οτι αυτο ειναι σημαντικο γεγονος κ μπορει να επηρεασει αρνητικα την ολη προσπαθεια. Μπορω να πω οτι με τρομαξαν λιγο! Ξερει μηπως, ή εχει κανει καποια στη θεσσαλονικη? Πηρα τηλ στη βιοιατρικη (ευρωδιαγνωση) αλλα δεν κανουν τετοιες εξετασεις. Και επι πλεον δεν εχω ακομα ιδεα για το κοστος αυτης της εξετασης. Ξερει μηπως καποια κατι να με διαφωτισει?

 

Δεν έχω ξανακούσει να εμποδίζει την εξωσωματική η οπίσθια κλίση της μήτρας. Απλά θέλει λίγη παραπάνω προσοχή κατά την εμβρυομεταφορά. Στη θέση σου δεν θα έδινα σημασία και θα προχωρούσα στην εξωσωματική. Κι εγώ έχω οπίσθια κλίση μήτρας αλλά ποτέ κανείς δεν μου είπε ότι αυτό αποτελεί εμπόδιο.

 

Η υστεροσκόπηση δεν γίνεται σε τέτοια κέντρα απ' όσο γνωρίζω, πρέπει να την κάνεις σε νοσοκομείο ή κλινική. Σε νοσοκομείο δεν κοστίζει τίποτα, αλλά θα σου πάρει καιρό να κλείσεις ραντεβού, εκτός κι αν έχεις γιατρό δικό σου και σε προωθήσει στη λίστα. Αλλιώς την κάνεις ιδιωτικά και η τιμή είναι ανάλογα με το γιατρό, ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

 

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση επεμβατική και πλήρωσα 1200 ευρώ (γιατρός, αναισθησιολόγος, κλινική)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξανακούσει να εμποδίζει την εξωσωματική η οπίσθια κλίση της μήτρας. Απλά θέλει λίγη παραπάνω προσοχή κατά την εμβρυομεταφορά.

 

γεια σου newbie μου ...

τι ακριβως ξερεις για την οπισθια κλιση και την εμβρυομεταφορα???

γιατι και εγω εχω οπισθια κλιση..τι ακουσες??

 

thanks

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου κάνουν μέθη, δεν γίνεται να φας, πρέπει να πας νηστική. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Αλλά έχω ακούσει και για διαγνωστική υστεροσκόπηση χωρίς μέθη, οπότε καλύτερα να το διευκρινίσεις.

 

Δε θα μου κάνουν μέθη και μου είπε ότι μπορώ να έχω φάει, απλά επειδή στη σαλπιγγογραφία είχα πάρει από πριν αντιβίωση σκεπτόμουν μήπως χρειαζόταν κάτι και ξέχασε να μου πει.

 

Προσωπικά, δεν θα έδινα απολύτως τίποτα στο γιατρό, εκτός κι αν ο ίδιος μου ζητούσε χρήματα. Ένα "ευχαριστώ πολύ" φτάνει. Τώρα αν επιμένεις να πληρώσεις, ρώτα τον διακριτικά, αν στοιχίζει κάτι η επέμβαση.

 

Ίσως να μην το έγραψα σωστά, ο γιατρός είναι κάπως γνωστός μου (μεγάλη ιστορία για να την γράψω) και με ανάλαβε μετά τη 2η παλίδρομη και επειδή δεν μένω Αθήνα με έχει βοηθήσει πολύ σε πρακτικά πράγματα όπως και έχει ενδιαφερθεί πάρα πολύ και θέλω να του κάνω ένα δώρο για τα 500 τηλέφωνα που το έχω κάνει! Αν τον ρωτήσω θα μου πει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου newbie μου ...

τι ακριβως ξερεις για την οπισθια κλιση και την εμβρυομεταφορα???

γιατι και εγω εχω οπισθια κλιση..τι ακουσες??

 

thanks

 

Δεν άκουσα, ο γιατρός μου το είπε. Πρέπει η κύστη να είναι πολύ γεμάτη. Μου το είχαν τονίσει από την αρχή και το είχαν σημειώσει στο φάκελό μου. Έπρεπε να πιω 3 ποτήρια νερό πριν και κατά την εμβρυομεταφορά η μαία μου πατούσε την κύστη με τον υπέρηχο εξωτερικά. Προφανως μ' αυτόν τον τρόπο μπαίνει πιο καλά ο καθετήρας.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνουν μέθη, δεν γίνεται να φας, πρέπει να πας νηστική. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Αλλά έχω ακούσει και για διαγνωστική υστεροσκόπηση χωρίς μέθη, οπότε καλύτερα να το διευκρινίσεις.

 

Προσωπικά, δεν θα έδινα απολύτως τίποτα στο γιατρό, εκτός κι αν ο ίδιος μου ζητούσε χρήματα. Ένα "ευχαριστώ πολύ" φτάνει. Τώρα αν επιμένεις να πληρώσεις, ρώτα τον διακριτικά, αν στοιχίζει κάτι η επέμβαση.

 

 

 

Δεν έχω ξανακούσει να εμποδίζει την εξωσωματική η οπίσθια κλίση της μήτρας. Απλά θέλει λίγη παραπάνω προσοχή κατά την εμβρυομεταφορά. Στη θέση σου δεν θα έδινα σημασία και θα προχωρούσα στην εξωσωματική. Κι εγώ έχω οπίσθια κλίση μήτρας αλλά ποτέ κανείς δεν μου είπε ότι αυτό αποτελεί εμπόδιο.

 

Η υστεροσκόπηση δεν γίνεται σε τέτοια κέντρα απ' όσο γνωρίζω, πρέπει να την κάνεις σε νοσοκομείο ή κλινική. Σε νοσοκομείο δεν κοστίζει τίποτα, αλλά θα σου πάρει καιρό να κλείσεις ραντεβού, εκτός κι αν έχεις γιατρό δικό σου και σε προωθήσει στη λίστα. Αλλιώς την κάνεις ιδιωτικά και η τιμή είναι ανάλογα με το γιατρό, ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

 

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση επεμβατική και πλήρωσα 1200 ευρώ (γιατρός, αναισθησιολόγος, κλινική)

 

newbie ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Περα απο την κλιση, ειδαν καποιες πολυ μικρες συμφυσεις. Οχι κατι σημαντικο ειπαν αλλα δεν μπορω να το αφησω αψαχτο!

Εκλεισα ραντεβου αυριο (Σαββατο) στο ιακεντρο. Μου ειπαν να μη φαω αν και η εξεταση δεν θα ειναι επεμβατικη και καλου κακου να παρω ενα παυσιπονο υποθετο. Οσο για το κοστος μου ειπαν οτι δεν θα υπερβει τα 200 ευρω. Δεν ξερω που κυμαινονται οι χρεωσεις γενικοτερα και δυστυχως δεν εχω χρονο να το ψαξω γιατι σε μερικες μερες αρχιζω τις ενεσεις!!! Ελπιζω μονο τα αποτελεσματα να ειναι καλα και να μην προκαλεσουν καθυστερηση της εναρξης της θεραπειας!

Link to comment
Share on other sites

newbie ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Περα απο την κλιση, ειδαν καποιες πολυ μικρες συμφυσεις. Οχι κατι σημαντικο ειπαν αλλα δεν μπορω να το αφησω αψαχτο!

Εκλεισα ραντεβου αυριο (Σαββατο) στο ιακεντρο. Μου ειπαν να μη φαω αν και η εξεταση δεν θα ειναι επεμβατικη και καλου κακου να παρω ενα παυσιπονο υποθετο. Οσο για το κοστος μου ειπαν οτι δεν θα υπερβει τα 200 ευρω. Δεν ξερω που κυμαινονται οι χρεωσεις γενικοτερα και δυστυχως δεν εχω χρονο να το ψαξω γιατι σε μερικες μερες αρχιζω τις ενεσεις!!! Ελπιζω μονο τα αποτελεσματα να ειναι καλα και να μην προκαλεσουν καθυστερηση της εναρξης της θεραπειας!

 

tzina

τι έγινες? εντάξει η υστεροσκόπηση? είχες ευρήματα? από κόστος?

Εγώ ακόμη μαζεύω δικαιολογητικά για να πάρω... θεωρητικά το 80% από την ασφάλεια του συζύγου για τη λαπαροσκόπηση & υστεροσκόπηση που έκανα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλη επιτυχια σε ολες μας που προασπαθουμε για το πολυποθητο!!

Η ιστορια μου εν συντομια ειναι η εξης:Εγω 30,ο συζυγος 35 προσπαθουμε για παιδακι.Με προβλημα στην κινητικοτητα του σπερματος και με κλειστο τραχηλο εγω.Τον προηγουμενο μηνα εκανα την 1η μου σπερματεγχυση η οποια ηταν ανεπιτυχης.

Σκεφτομαι λοιπον πριν προχωρησω στη 2η να κανω μια υστεροσκοπηση καθως στην σαλπιγγογραφια που εκανα τον Ιουλιο βρεθηκαν καποιες μικρες συμφησεις.

Κι εδω ειναι που θελω τις εμπειριες σας σε σχεση με την υστεροσκοπηση.

Βασικα με ενδιαφερει να την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο.

Οποια μπορει να με πληροφορησει για την διαδικασια,το κοστος και το αν χρειαζεται να 'απεχεις' για καποιο διαστημα απο την προσπαθεια,θα το εκτιμουσα.

Sorry για το μεγαλο κειμενο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

B. Hope

Η υστεροσκόπηση θα σου πει περισσότερες λεπτομέρειες για το "θέμα" σου, ακόμη περισσότερες όμως θα σου πει η λαπαροσκόπηση. Έχω δε την εντύπωση, ότι οι συμφύσεις μα τη λαπαροσκόπηση θα λυθούν. Είναι βέβαια πιο "μεγάλη" επέμβαση και γίνεται με ολική νάρκωση. Με το γιατρό σου τι έχετε συζητήσει; Εκείνος σου πρότεινε υστεροσκόπηση; Δυστυχώς τη διαδικασία δεν την γνωρίζω για τα Δημόσια νοσοκομεία, ίσως κάποια άλλη κοπέλα να μπορέσει να σε διαφωτίσει καλύτερα. Εγώ έκανα Διαγνωστική Λαπαροσκόπηση και Υστεροσκόπηση με απόξεση στο ΛΗΤΩ και αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία, πολύ ευχαρίστως. Μπορείς να μου στείλεις και π.μ.

Καλή συνέχεια.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλη επιτυχια σε ολες μας που προασπαθουμε για το πολυποθητο!!

Η ιστορια μου εν συντομια ειναι η εξης:Εγω 30,ο συζυγος 35 προσπαθουμε για παιδακι.Με προβλημα στην κινητικοτητα του σπερματος και με κλειστο τραχηλο εγω.Τον προηγουμενο μηνα εκανα την 1η μου σπερματεγχυση η οποια ηταν ανεπιτυχης.

Σκεφτομαι λοιπον πριν προχωρησω στη 2η να κανω μια υστεροσκοπηση καθως στην σαλπιγγογραφια που εκανα τον Ιουλιο βρεθηκαν καποιες μικρες συμφησεις.

Κι εδω ειναι που θελω τις εμπειριες σας σε σχεση με την υστεροσκοπηση.

Βασικα με ενδιαφερει να την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο.

Οποια μπορει να με πληροφορησει για την διαδικασια,το κοστος και το αν χρειαζεται να 'απεχεις' για καποιο διαστημα απο την προσπαθεια,θα το εκτιμουσα.

Sorry για το μεγαλο κειμενο..

Καλησπερα Εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση( γαι αφαιρεση διαφραγματος) το 2009 στο Αρεταιειο

ΔΕν την εκανα με τον γιατρο μου ..να φανταστεις δεν ειδα καν τον γιατρο που μου την εκανε, μιλησα μονο με τους ειδικευομενους Αυτοι με καθοδηγησαν για το ποιες εξετασεις πρεπει να κανω για να προβω στην υστεροσκοπηση (αιματος ουρων καρδιογραφημα ισως και pap aαν θυμαμαι καλα)

Η ναρκωση ειναι ολικη Γινεται μερικες μερες μετα την περιοδο και δεν θυμαμαι αν πρεπει να απεχεις απο επαφες πριν Μετα την "επεμβαση" δεν πονας ΚΑΘΟΛΟΥ και πρεπει να απεχεις για 3 μερες νομιζω Φευγεις αφου ξυπνησεις απο την αναισθησια ,μετα απο μερικες ωρες Να ειναι καποιος μαζι σου , γιατι θα εισαι λιγο ζαλισμενη

Δεν πληρωσα τιποτα τα καλυψε ολα ο οαεε που ειχα τοτε...

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

marchalina σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Πηρα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι θα κοιταξει στο νοσοκομειο μηπως και προλαβουμε να την κανω σε αυτο τον κυκλο.

Βεβαια δεν ξερω εαν καταληξει σε επεμβατικη.

Η αληθεια ειναι πως με τρομαζει λιγο η ιδεα..!

Link to comment
Share on other sites

ekana epemvatiki ysteroskopoisi tin triti pou mas perase(12/3/2011)sto mitera...eixame dei enan polypoda ston yperixo...telika aferethikan treis(o enas ekleine tin salpiga)......den einai tipota,min anisyxeis katholou....opws ta eipe kai marchalina pas to prwi kai to mesimeri vgaineis(den xerw an mou kanan methi i oliki narkwsi--den exw katalavei kai tin diafora---pantws koimithika kai xypnisa xwris ponous, xwris kamia enoxlisi...)to kostos gia mena itan 1357 evrw....800 o giatros kai 557 i kliniki!!!Twra meta apo treis meres,exw apla elaxisto aima pou opws eipe o giatros einai fysiologiko.....mas apagorepse tin epafi gia 15 meres...alla oxi kai oles tis alles drastiriotites..px:mou eipe borw meta tin 4h mera na paw kai gymnastirio.min fovase..ola tha pane kala..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μία ερώτηση:έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση στις 25/2. Αφαιρέθηκαν 3 πολύποδες. Η τελευταία περίοδος μου ήταν στις 16/2. Λοιπόν, ακόμη δεν μου έχει έρθει η περίοδος. Να θεωρήσω ως περίοδο την 16/2 ή την ημέρα του χειρουργείου, μιας και για αρκετές μέρες μετά είχα λίγο αιματάκι;Εσεις αδιαθετήσατε κανονικά;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μία ερώτηση:έκανα επεμβατική υστεροσκόπηση στις 25/2. Αφαιρέθηκαν 3 πολύποδες. Η τελευταία περίοδος μου ήταν στις 16/2. Λοιπόν, ακόμη δεν μου έχει έρθει η περίοδος. Να θεωρήσω ως περίοδο την 16/2 ή την ημέρα του χειρουργείου, μιας και για αρκετές μέρες μετά είχα λίγο αιματάκι;Εσεις αδιαθετήσατε κανονικά;

Μargi μου,θεωρητικά θα πρέπει να μετρήσεις από τις 16/2 σαν τελευταία περίοδο.Εγώ μετά την επέμβαση,είχα καθυστέρηση από την τελευταία μου περίοδο 4 μέρες,δηλαδή είχα αδιαθετήσει 21/1 και μετά ξανά 25/2.Ρώτησα κ το γιατρό κ μου είχε πει ότι δεν αλλάζει κάτι στον κύκλο!Μάλλον κι εσύ έχεις κάποια μικρή καθυστέρηση λόγω της επέμβασης αλλά μην αγχώνεσαι,θα έρθει πιστεύω τις επόμενες μέρες.Αν βέβαια θες να ηρεμήσεις,πάρε κ το γιατρό σου ένα τηλ να σιγουρευτείς!!!φιλιά κ χαλαρά:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κράτησε το αίμα γυρω στις 5 μέρες...Κι εγώ 3 πολύποδες αφαίρεσα και μου ε΄πε μετά από δύο μήνες θα με ξαναδεί και μετά να ξεκινήσω για μωρό. Τι γίνεται αν μείνει κάποια νωρίτερα;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

kai egw afto anarwtiomoun....kapou sto forum kai den borw twra na to vrw diavasa oti o giatros mias kopelas tis eixe pei na ginetai i epafi me profylaktiko mexri na tis pei....alla den xerw...emena mou eipe 15 meres apoxi kai mono afto.....avrio tha ton parw til..opote tha rwtisw..

Link to comment
Share on other sites

Για να το λένε αυτοί κάτι παραπάνω θα ξέρουν...Εμένα μου είπε πως μπορώ να έρθω σε επαφή μία βδομάδα μετά το χεορουργείο ( όπως κι εκανα! ). Σε δύο μήνες θα με δει να μου ξανακάνει διαγνωστική υστεροσκόπηση για να δούμε αν έφυγαν τελείως οι πολύποδες. Α, εγώ πριν μία βδομάδα πήγα να με δει ένας νέος γιατρός ( γενικώς είμαι στο ψάξιμο για καλό γιατρό μιας και οι προηγούμενοι με κοίμιζαν κυριολεκτικά) και στον υπέρηχο που έκανα είδε ότι υπάρχουν 3 πολύποδες. Μόλις του είπα ότι πριν από δυο βδομάδες τους έβγαλα είπε πως πολύ πιθανο να επουλώνονται και να φαίνονται ακόμη, αλλά καλού κακού να ξανακάνω την υστεροσκόπηση. Τι λέτε βρε κορίτσια, αυτό να είναι ή δεν έφυγαν οι σκασμένοι;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε κορίτσια, αυτό να είναι ή δεν έφυγαν οι σκασμένοι;

 

Πώς είναι δυνατόν να μην έφυγαν; Αφού γι αυτό έγινε η υστεροσκόπηση, για να αφαιρεθούν! DVD με την επέμβαση δεν πήρες για να δεις τι σου έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι! δεν ζήτησα κι εγώ να σου πω την αλήθεια, ούτε αυτός είπε τίποτα! Μήπως δίνουν μόνο σε ιδιωτικές κλινικές; Και πέρισυ που έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σάλπιγγγας λόγω εξωμητρίου ο τότε γιατρός που με χειρούργησε απλά μου έδειξε φωτογραφίες στον υπολογιστή. Δεν μου έδωσε dvd ( Και τι να το έκανα;;;)Τι να πω τώρα....Ο καλύτερος στα Γιαννενα στο συγκεκριμένο θέμα είναι αυτός που μου έβγαλε τους πολύποδες. Ολοι οι γιατροί εκεί σε παραπέμπουν, αν έχεις πολύποδες.Πάντως μετά το χειρουργείο είπε ότι ήταν αρκετά μεγάλοι σε δύσκολα σημεία ( έκαναν κάτι σαν λαβύρινθο!) και ότι η περιοχή μάτωσε πολύ, γιαυτό θέλει να με ξαναδεί σε δύο μήνες να μου ξανακάνει διαγνωστική! Τι να πω.....Με τη γκαντεμια που με δέρνει τελευταία όλα τα περιμένω πια!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

achrissy & margi

εμένα το αίμα ήταν λίγο (λιγότερο από κανονική περίοδο) και κράτησε περίπου 5 μέρες. Στην πρώτη επίσκεψη μετά την επέμβαση, 3 μέρες μετά, ρώτησα το γιατρό πότε μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες, ενημερώνοντάς τον ότι η "διάθεσή μου" ήταν πεσμένη. Μου απάντησε άμεσα, μόλις επανέλθει. Ε, τι ήταν να το πούμε, την ίδια μέρα κιόλας επανήλθα, είχα ακόμη σημειωτέον λίγο αίμα... Πάντως φαντάζομαι οι οδηγίες είναι κι ανάλογα με το τι αντιμετωπίζουν στα εσώτερα της κάθε κοπέλας.

Όσον αφορά το DVD margi, είναι σημαντικό να το έχεις στο αρχείο σου μαζί με τις εξετάσεις, καθώς αποτελεί αναφορά για μελλοντικές καταστάσεις - προβλήματα που πιθανόν προκύψουν ή επιδεινωθούν. Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να σε απαλλάξει κι από μελλοντικές επαναληπτικές εξετάσεις.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ειμαι καινουργια στο φορουμ..εκανα σαλπιγγογραφια κ το αποτελεσμα η δεξια μου σαλπιγγα κλειστη! το επομενο βημα ειναι η λαπαροσκοπηση. Θα ηθελα να μαθω ποσο σα ς στοιχισε η επεμβαση κ που την κανατε! Οποια γνωριζει...

 

 

Απαντάω πολύ αργά???/Τώρα το είδα το ερώτημα, συγνώμη! έκανα και εγώ στο λητώ, πρόσφατα, αλλά εμένα μου πήγε γύρω στα 3500 όλο το πακέτο (λαπαροσκόπηση, υστεροσκόπηση, αμοιβή γιατρού, νοσηλεία μίας μέρας και μιας νύχτας στο πιο οικονομικό δωμάτιο). Εγώ όμως δεν είχα κάποιο θέμα, από ότι φάνηκε από την λαπαροσκόπηση, την κάναμε δηλαδή για διαγνωστικούς λόγους, για να δούμε που οφείλεται η υπογονιμότητά μου. Αν πρέπει να σου "διορθώσει" κάτι ο γιατρός σου, ίσως κοστίσει παραπάνω.

Σαν διαδικασία μου φάνηκε πολύ απλή, η νοσηλεία ήταν πολύ καλή και συνήλθα πολύ γρήγορα. Καλή σου επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και απο μενα και καλι μας κουραγια! Cristy προκειται και εγω να κανω λαπαροσκοπηση για τρεις κυστες ενδομητριωσης (περιπου 2 εκ η καθεμια). Ο γιατρος μου ειναι και στο ιασω, οποτε θα την κανω εκει! Θα σιυ διακοψουν την περιοδο; Εμενα μου ειπε οτι μαλλον θα χρειαστει. Γενικα πως εισαι μετα την επεμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...