Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κριτηρια για επιλογη ψυχολογου


ΜΑΤΘΙΛΔΗ

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

μετα και τα τελευταια γεγονοτα στη ζωη μου συνειδητοποιησα οτι καλο θα ηταν να απευθυνθω σε καποιον ειδικο να με βοηθησει να κρατηθω δυνατη για τα παιδακια μου...

Φοβιες πολλες που επιδεινωθηκαν σταδιακα απο αρκετες απωλειες ...

Η αγωνια μου ομως ειναι η σωστη επιλογη του ειδικου.

Με ποια κριτηρια επιλεγεις τον σωστο;

Δεν εχω εμπειρια στο θεμα και σε καποιες συζητησεις με διαφορους γνωστους το συμπερασμα ηταν οτι μια λαθος επιλογη μπορει να μην αποφερει το επιθυμητο αποτελεσμα;!!

θα ηθελα την αποψη σας...

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένα σημαντικό κριτήριο για να είναι ικανός να σε βοηθήσει αποτελεσματικά είναι να έχει κάνει κ ο ίδιος/α ψυχανάλυση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω διαβασει την ιστορια σου και ειλικρινα λυπαμαι γιαυτο που περνας.Εχασα το δευτερο αγορακι μου στην 33 εβδομαδα της κυησης,συνεβη πριν απο εναμιση χρονο περιπου.Απευθυνθηκα σε ψυχολογο που μου προτειναν και ξεκινησα συνεδριες σκεπτομενη παντα πως αν στην πορεια δω οτι δεν μου ταιριαζει θα αλλαξω,τελικα συνεχιζω ειμαι ικανοποιημενη αν και εχουμε δρομο ακομα.Ειναι δυσκολο αλλα σκεφτομαι συνεχεια το γιο μου και τον αντρα μου και πρεπει να το παλεψω γιαυτους και για ολους μας.Μου ειναι λιγο δυσκολο να σου γραφω γιατι και τωρα κλαιω.Θελω να σου πω οτι οι φοβιες ειναι φυσικο ακολουθο να γινουν πιο εντονες μετα απο κατι τετοιο αλλα θα δεις πως οσο τις παλευεις θα εξασθενουν.Εχεις κανει το μισο βημα ζητωντας βοηθεια απο καποιον ειδικο,θα σου προτεινα να ρωτησεις εναν δικο σου γιατρο(εννοωντας αλλης ειδικοτητας) να σου συστησει καποιον,συμφωνω με την κοπελα που ειπε οτι πρεπει και ο ιδιος ο ψυχολογος να εχει ψυχαναλυση κατι το οποιο αν δεν κανω λαθος κανουν αρκετοι.Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας να μου απαντησετε..

Εγω πως θα το ξερω αν ο ψυχαναλητης μου εχει κανει και ο ιδιος ψυχαναλυση;

θεωρω οτι μπαινοντας στη διαδικασια για συνεδριες στην πορεια τους μπορεις; ισως καποια στιγμη να καταλαβεις αν σε καλυπτει;;

Οι εποχες ειναι δυσκολες και ο χρονος και το χρημα δεν περισευουν δυστυχως γιαυτο αγχονομαι μη σπαταλησω και τα δυο ασκοπα...

 

rsx* Πολυ λυπαμαι για αυτο που περασες κι εσυ ...ποσο αδικο ειναι ;;

Να χαιρεσαι το παιδακι σου τον αντρουλη σου και να αντλεις οσο περισσοτερη δυναμη μπορεις γιατι σε χρειαζονται δυνατη...ε;!!

Υγεια αγαπη και ολα τα αλλα ερχονται...

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία με ψυχολόγους, αλλά στη θέση σου θα ζητούσα από κάποιον γιατρό που εμπιστεύομαι να μου συστήσει κάποιον που γνωρίζει, αλλιώς θα έκανα μια "έρευνα" από μόνη μου (στο ίντερνετ ή πηγαίνοντας από κοντά σε 2-3 που θα διάλεγα τυχαία).

 

Στη συνέχεια να έχεις το νου σου να βλέπεις αν χρονοτριβεί, αν είναι συνεπής, κατά πόσο σε κάνει να νιώθεις άνετα και κατά πόσο βλέπεις βελτίωση... Βέβαια κάνε και μια σύγκριση τιμών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχήν, θέλεις ψυχαναλυτή; Γιατί ψυχαναλυτή και όχι ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή; Προσωπικά δεν θα ξεκινούσα ψυχανάλυση, είναι μακροχρόνια και αρκετά επίπονη διαδικασία και δεν πιστεύω ότι την χρειάζεσαι. Αυτό που χρειάζεσαι είναι ψυχοθεραπεία - ψυχολογική στήριξη - συμβουλευτική. Συνεπώς καλύτερα να επιλέξεις κάποιον ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή που ειδικεύεται σε θέματα απώλειας/πένθους.

 

Κάθε σωστός ψυχοθεραπευτής έχει κάνει ο ίδιος ψυχοθεραπεία, αλλά όχι απαραίτητα ψυχανάλυση. Δεν χρειάζεται εσύ να το ψάξεις αυτό, ούτε φυσικά να απαιτήσεις να έχει κάνει ψυχανάλυση!

 

Θα πρότεινα κατ' αρχήν να ρωτήσεις στο Δήμο σου, κάποιοι Δήμοι προσφέρουν υπηρεσίες ψυχολογικής στήριξης δωρεάν. Αν ο Δήμος σου δεν έχει τέτοια υπηρεσία, τότε ρώτα τον γιατρό σου αν γνωρίζει κάποιον που μπορεί να σου προτείνει. Πολλοί γιατροί συνεργάζονται με ψυχολόγους στα νοσοκομεία. Οι ψυχολόγοι που εργάζονται σε νοσοκομεία είναι συνήθως έμπειροι σε θέματα απώλειας. Αλλιώς πάρε προτάσεις από φίλους που έχουν οι ίδιοι κάνει ψυχοθεραπεία ή συμβουλευτική και έχουν μείνει ικανοποιημένοι.

 

Ρώτα και στις Δύσκολες Στιγμές, σίγουρα εκεί θα υπάρχουν κοπέλες που έχουν δει ψυχολόγο για παρόμοιο λόγο και μπορούν να σε κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει !!

Και εγω θεωρω οτι απλα προς το παρον αυτο που χρειαζομαι ειναι ψυχολογικη υποστηρηξη ...

Ευχαριστω sofiade!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από το Δήμο σου, ρώτα το γιατρό σου ή στο μαιευτήριο που ήσουν, ψάξε και στο διαδίκτυο. Σίγουρα θα βρεις κάποιον. Μην μπλέκεις με ψυχανάλυση σε αυτή τη φάση, δε νομίζω ότι χρειάζεται να πας τόσο μακριά.

 

Μπορείς να κοιτάξεις και στη λίστα του ΣΕΨ για ψυχολόγους στην περιοχή σου, να πάρεις τηλέφωνα και να ρωτήσεις ποιοι ειδικεύονται σε θέματα πένθους και μετατραυματικών διαταραχών http://www.seps.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=148

 

Δεν ταιριάζουν όλες οι προσεγγίσεις σε όλους τους ασθενείς, οπότε από το σημείο που θα έρθεις σε επαφή με τον ψυχοθεραπευτή και μετά, τότε θα αποφασίσεις αν το είδος της παρέμβασης σου ταιριάζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχε χρειαστεί μια φίλη μου βοήθεια για κάποιες φοβίες και κρίσεις πανικού που είχε, είχε απευθυνθεί στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας κάποιου νοσοκομείου (ήταν στο Μεταξουργείο, αν είσαι Αθήνα). Ήταν σαν εξωτερικά ιατρεία, πήγαινε μια φορά τη βδομάδα και έβλεπε τον ψυχολόγο, της έβαζε να κάνει κάποιες ασκήσεις θάρρους όπως λέγαμε για να ελαφρύνουμε την κατάσταση και τα έγραφε στο βιβλιάριό της (τότε, τώρα δνε ξέρω τι ισχύει). Είχε βοηθηθεί αρκετά. Δες μήπως μπορείς να εκμεταλλευτείς κι εσύ κάτι αντίστοιχο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ειχα θεμα με τον πανικο, και εχω υπο μια εννοια,

μονον η ψυχαναλυση με βοηθησε σε βαθος χρονου

στην κριση επανω χρειαζεσαι μια προσεγγιση ψυχιθεραπευτικη προσωπο με προσωπο που λενε

μετα αν θες το ψαχνεις και σε βαθος, το δουλευεις πες το οπως θες,,,,αυτο ειναι αααλλο πραγμα αξιζει ομως τον κοπο και τον χρονο και τα χρηματα

ειναι η μονη επενδυση που αξιζε στην ζωη μου να κανω για τον εαυτο μου, αν δεν ειχα μπει σε αυτην την διαδικασια δεν θα ειχα κανει ουτε παιδι ουτε τιποτα

 

τα φαρμακα τα γλυτωσα χαρη στην ψυχαναλυση και μονον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω θεμα στο να μπορεσω ευκολα να εμπιστευτω καποιον..κουσουρι που ανεπτυξα ωστε να ανταπεξελθω σε καποιες δυκολιες στην πορεια της ζωης μου..

Αν αιστανθω σιγουρη για την επιλογη μου τοτε ειλικρινα δεν θα νοιαστω ουτε για τα χρηματα και χρονο καπως θα εξοικονομισω....

 

Συστασεις για τις συγκεκριμενες ειδικοτητες δεν εχω απο το περιβαλλον μου δυστυχως ,γιαυτο ανοιξα το θεμα και σας ευχαριστω για την ανταποκριση..

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Ματθιλδη μου η σχεση με τον ψυχολογο χτιζεται σταδιακα και εαν ειναι καλος επαγγελματιας θα βρει τροπους ωστε σιγα σιγα να μιλησεις πιο απελευθερωμενα.Θα καταλαβεις και απο τις συνεδριες πως δεν πας εκει για αξιολογηση χαρακτηρα αλλα για να βρεις τροπους να ξεφυγεις απο εναν τροπο σκεψης που πιθανον να σου δημιουργει προβλημα στην καθημερινοτηα σου.Μιλωντας για το περιβαλλον σου εγω προσωπικα εννοουσα καποιο γιατρο αλλης ειδικοτητας που εχετε καποια επαφη εστω και επαγγελματικη,να σκεφτεις για να καταληξω στην αιματολογο που βρηκα ρωτησα την παιδιατρο που παρακολουθει το γιο μας.Ευχομαι και παλι οτι καλυτερο κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites

ειχα θεμα με τον πανικο, και εχω υπο μια εννοια,

μονον η ψυχαναλυση με βοηθησε σε βαθος χρονου

στην κριση επανω χρειαζεσαι μια προσεγγιση ψυχιθεραπευτικη προσωπο με προσωπο που λενε

μετα αν θες το ψαχνεις και σε βαθος, το δουλευεις πες το οπως θες,,,,αυτο ειναι αααλλο πραγμα αξιζει ομως τον κοπο και τον χρονο και τα χρηματα

ειναι η μονη επενδυση που αξιζε στην ζωη μου να κανω για τον εαυτο μου, αν δεν ειχα μπει σε αυτην την διαδικασια δεν θα ειχα κανει ουτε παιδι ουτε τιποτα

 

τα φαρμακα τα γλυτωσα χαρη στην ψυχαναλυση και μονον

 

θα συμφωνήσω απόλυτα πως ουσιαστική δουλειά με τον εαυτό κ σε βάθος γίνεται μόνο μέσω της ψυχανάλυσης κ πως αξίζει απόλυτα αυτή η επένδυση περισσότερο από κάθε άλλη. Αν πάντως επιλέξεις την ψυχανάλυση είναι πολύ βασικό να έχει κάνει ψυχανάλυση κ ο ψυχαναλυτής κ φυσικά είναι κάτι που μπορείς να το ρωτήσεις όπως κ οτιδήποτε άλλο προκειμένου να αποφασίσεις. Δεν είναι κακό να ρωτήσεις για το είδος της κατάρτισης γενικότερα. Τα χρήματά σου κ ο χρόνος σου είναι πολύτιμα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

http://psyhismos.blogspot.gr/search/label/%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1

 

...Τόσο οι ψυχολόγοι, όσο και οι ψυχίατροι, αλλά και άλλοι επαγγελματίες του χώρου ψυχικής υγείας, όπως οι κοινων. λειτουργοί, χρειάζεται να εκπαιδευτούν στην ψυχοθεραπευτική πρακτική προκειμένου να είναι επαρκείς στη δουλειά τους.

Η εκπαίδευση αυτή είναι μετά το πτυχίο και διαρκεί αρκετά χρόνια.

Είναι εξαιρετικά σημαντικό να είναι καταρτισμένος ο θεραπευτής και να έχει ο ίδιος ακολουθήσει για αρκετά χρόνια μία ψυχοθεραπεία ως θεραπευτόμενος.

Αν δεν έχει κάνει θεραπεία δεν μπορεί να δουλεύει ως θεραπευτής γιατί πέφτει σε σημαντικά λάθη που στρέφονται σε βάρος της θεραπείας.

...Σημαντικό είναι επίσης να διαθέτει άδεια άσκησης επαγγέλματος, οπότε σίγουρα έχει λάβει μία επαρκή βασική πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Επίσης, να είναι μέλος στα επαγγελματικά σωματεία και συλλόγους.

Στην πρώτη συνέντευξη γνωριμίας, ο ενδιαφερόμενος έχει δικαίωμα να ρωτήσει σχετικά με την κατάρτισή του και ό,τι άλλο θεωρεί ότι είναι σημαντικό.....

 

Η διάρκεια της ψυχοθεραπείας ποικίλλει ανάλογα με το αίτημα, την ιστορία του ανθρώπου και τη μέθοδο ψυχοθεραπείας. Έτσι, η ψυχανάλυση για παράδειγμα διαρκεί αρκετά χρόνια ενώ μέσα από άλλες μεθόδους η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει κάποιους μήνες στοχεύοντας μόνο στην εξαφάνιση του συμπτώματος.

 

Παρόλο που η θεραπεία έχει και δύσκολες συναισθηματικά στιγμές, πρέπει να αισθάνεται ο θεραπευόμενος ότι έχει στήριξη από τον θεραπευτή του, ότι είναι σεβαστός κι ότι ανακουφίζεται από τον ψυχικό πόνο. Επίσης είναι σημαντικό να νοιώθει ότι η διαδικασία πέρα από τα συναισθηματικά ωφέλη της του παρέχει και νέο υλικό, νέα γνώση για τον εαυτό του που ή δεν είχε ως τότε, ή την διαισθανόταν μόνο.

Μετά από κάποιους μήνες θα πρέπει να είναι εμφανείς κάποιες αλλαγές στη ζωή του. Αυτές πρέπει να είναι ορατές τόσο από τον ίδιο όσο και από το περιβάλλον του αλλά και από τον θεραπευτή ή την ομάδα.

Ένα κρίσιμο διάστημα για να δει κανείς πόσο αποτελεσματική είναι μία θεραπεία είναι το εξάμηνο...

 

....Μπορεί να υποφέρουμε μάταια μέσα από πολλές διαφορετικές μορφές: από αγωνίες, κακές σχέσεις, ενοχές, ψυχαναγκασμούς, δυσθυμία, ψυχοσωματικούς πόνους (όπου εκεί ο ψυχικός μετατρέπεται και σε σωματικό πόνο), κακή σχέση με τον εαυτό και άλλες πολλές. Σε αυτή την περίπτωση είναι αναγκαία η ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία δεν είναι πανάκεια, ούτε μόδα. Κάποτε ήταν ταμπού, αλλά ευτυχώς τα τελευταία δεκαπέντε, είκοσι χρόνια, έχει πάψει να είναι. Η ψυχοθεραπεία όμως χρειάζεται και είναι απαραίτητη όταν αντιλαμβανόμαστε ότι ο πόνος μας είναι μάταιος...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ξεκίνησα κάποιες επισκεψεις(εώς τώρα 3) με μια ψυχολόγο που μου πρότειναν προκειμένου να "δουλέψω" κάποια ζητήματα που αφορούν σε προβλήματα σχέσης με το σύζυγο και κρίσης πανικού δικές μου. Κάτι όμως δεν μου παει καλά. Και εξηγώ: απο την πρώτη επίσκεψη και ενώ μου πήρε ενα μίνι ιστορικό, της εξήγησα τη συμπεριφορά του συζύγου την οποία αμέσως αποδοκίμασε. στο επόμενο ραντεβού, κατέθεσα τη δική μου συμπεριφορα απέναντί του η οποία κρίνω πως δεν είναι και η καλύτερη. Την προσπέρασε και μου είπε ότι ο συγκεκριμένος σε εχει οδηγήσει να φέρεσαι έτσι αλλα θα το δουλέψουμε. Τη τελευταία φορά ζήτησα να ακυρώσουμε την επίσκεψη και μου είπε ότι οι επισκέψεις πρέπει να γίνονται κάθε εβδομάδα, διαφορετικά η κατάσταση παλινδρομεί.... τα οικονομικά δεν μου επιτρέπουν όμως να την επισκέπτομαι κάθε εβδομάδα και επιπλέον νιώθω ότι συνωμοτώ μαζί της εναντίον του συζύγου. Όσες έχετε παρόμοια εμπειρία πως κρίνετε τη περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...