Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΥΡΤΑ... ΝΗΣΤΙΣΙΜΗ!!!


Μαριλίνα

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Έχω σκεφτεί αυτή τη σαρακοστή να νηστέψω, αλλά είναι την Παρασκευή και τα γενέθλιά μου.

Θα ήθελα κάποια ιδέα για ένα νηστίσιμο γλυκό σαν τούρτα (εννοείται δεν περιμένω κανονική τούρτα) για τα κεράκια, κατά προτίμηση με σοκολάτα (για την έγκυο νονά του παιδιού και το νινί μου το ίδιο).

Καμία ιδέα κανείς;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι πραγματικά ειναι πολυ καλή αυτη η συνταγή :D

 

Εγω κανω συνήθως ενα νηστισιμο κεικ-παντεσπάνι σοκολατένιο και με φυτική κρεμα και βυσσινα κανω παραλαγή της μπλακ φορεστ .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Την Πρωταπριλιά η Άλκηστις κλείνει τον πρώτο της χρόνο. Θέλω καμιά ιδέα για νηστίσιμη τούρτα γιατί νομίζω ότι λόγω των ημερών δεν θα τη φάει κανείς.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν όταν ειμαστε μικρές το 15υγουστο η μαμά μας μας έκανε ένα γλυκό νηστισιμο που της το είχε δώσει μια κοπέλα που τελικά έγινε καλόγρια. Οπότε μιλάμε για τελείως νηστίσιμο αλλά εμένα ακόμα με τρελαίνει. Αντί για παντεσπάνι βάζεις φρυγανιές και τις ποτίζεις με σιρόπι με νερό ζαχαρίτσα και πορτοκάλι η λεμόνι για άρωμα. Φτιάχνεις άνθος αραβοσίτου μόνο μέ νερό, ζάχαρη και τη σκόνη χωρίς γάλα και βάζεις από πάνω, κάνεις δυο στρώσεις έτσι και στην κορυφή φυτική σαντιγί με καβουρντισμένα αμύγδαλα φιλέ. Θα ρωτήσω τη μαμά για ακριβείς δοσολογίες και θα την ξαναγράψω με λεπτομέρειες. Εμάς μας το έκανε σε πυρέξ, αλλά φαντάζομαι αν το βάλεις σε κυκλική αποσπόμενη φόρμα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Την σκεπάζεις και γύρω γύρω με σαντιγί βάζεις και κόκκινα κερασάκια και ιδού. Πάντως μεταξύ μας τα παιδάκια προτιμούν τις παιδικές τούρτες που έχουν στολίδια. Οπότε ή κάνεις και μια μικρή κανονική για τα παιδάκια ή παίρνεις ζαχαρωτά στολίδια από το ζαχαροπλαστείο και στολίζεις την παιδική κατά βούληση. Εμένα στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου μπορείς να παραγγείλεις να σου φτιάξουν ό,τι στολίδι θες χωρίς την τούρτα. Κάνε μια ερώτηση και στο δικό σου. Μπορεί να το κάνουν.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα γενέθλιά σας!

Και εγώ θα σου έλεγα τα ίδια με την μαμακούλα, αλλά δες και αυτή την τούρτα, http://www.sintagespareas.gr/sintages/nistisimi-tourta-black-forest.html φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα!

Επίσης μπορεις να βρεις σε όλα τα σουπερ μάρκετ φυτική σαντιγύ, είναι σε πράσινη συσκευασία και υπάρχει και η αντίστοιχη νηστίσιμη που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε φαγητά, σε περίπτωση που θες να κάνεις μια τάρτα λαχανικών (για παράδειγμα).

Στον άντρα μου μια φορά είχα κάνει το εξής, πήρα μπισκότα digestive, τα έκανα σκόνη στο μούλτι, και τα έβαλα σε μια αποσπώμενη φόρμα με λιγο βιταμ, φαντάσου το σαν βάση αυτό, απο πάνω ανακάτεψα ένα ερμολ (επίσης φυτική σαντυγί σε κονσέρβα όμως) με μια κούπα του τσαγιού άχνη και, αφού αυτό είχε δέσει, έριξα μέσα ζελέ φράουλα (μετά πήζει όλο αυτό). Απο πάνω έβαλα μαρμελάδα φράουλα, την οποία είχα διαλύσει με λίγο νεράκι σε ένα κατσαρολάκι.

Είμαι και στη δουλειά και στα γράφω λίγο γρήγορα, αν σε ενδιαφέρει και θες περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όταν ειμαστε μικρές το 15υγουστο η μαμά μας μας έκανε ένα γλυκό νηστισιμο που της το είχε δώσει μια κοπέλα που τελικά έγινε καλόγρια. Οπότε μιλάμε για τελείως νηστίσιμο αλλά εμένα ακόμα με τρελαίνει. Αντί για παντεσπάνι βάζεις φρυγανιές και τις ποτίζεις με σιρόπι με νερό ζαχαρίτσα και πορτοκάλι η λεμόνι για άρωμα. Φτιάχνεις άνθος αραβοσίτου μόνο μέ νερό, ζάχαρη και τη σκόνη χωρίς γάλα και βάζεις από πάνω, κάνεις δυο στρώσεις έτσι και στην κορυφή φυτική σαντιγί με καβουρντισμένα αμύγδαλα φιλέ. Θα ρωτήσω τη μαμά για ακριβείς δοσολογίες και θα την ξαναγράψω με λεπτομέρειες. Εμάς μας το έκανε σε πυρέξ, αλλά φαντάζομαι αν το βάλεις σε κυκλική αποσπόμενη φόρμα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Την σκεπάζεις και γύρω γύρω με σαντιγί βάζεις και κόκκινα κερασάκια και ιδού. Πάντως μεταξύ μας τα παιδάκια προτιμούν τις παιδικές τούρτες που έχουν στολίδια. Οπότε ή κάνεις και μια μικρή κανονική για τα παιδάκια ή παίρνεις ζαχαρωτά στολίδια από το ζαχαροπλαστείο και στολίζεις την παιδική κατά βούληση. Εμένα στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου μπορείς να παραγγείλεις να σου φτιάξουν ό,τι στολίδι θες χωρίς την τούρτα. Κάνε μια ερώτηση και στο δικό σου. Μπορεί να το κάνουν.

 

πιστεύω ότι θα ναι νόστιμη αλλά με το νερό μου φαντάζει σαν άγευστη, δεν ξέρω, εσύ τί πιστεύεις; πάντως θα θελα να μου στείλεις την συνταγή ή να την αναρτήσεις για όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο πιο αεσχετος ανθρωπος που πρεπει να μιλησει για γλυκα... θα πω ομως τα εξη που ισως σε βοηθισουν...

 

προπερσυ στην νηστεια ειχα κανει κεικ νηστισιμο και ειχα αντικαταστησει τα υλικα... δλδ εκανα την κανονικη μου συνταγη και αντι για γαλα ειχα βαλει γαλα σογιας αυγα δεν ειχα βαλει καθολου ομως εβαλα λιγο νερακι παραπανω και βγηκε παρα παρα πολυ καλο!! το μονο οτι τριβοταν λιγακι παραπανω απο το κανονικο...

 

λεω τωρα μηπως να δοκιμαζες να κανεις παντεσπανι με γαλα σογιας και να εβαζες κι αυτο μεσα στην κρεμα??

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες ιδέες σας. mamakoula αυτό που προτείνεις είναι εκμέκ με παραλλαγή στην κρέμα. Να σου πω την αλήθεια αυτό σκεφτόμουν αλλά δεν ήξερα πως νε τροποποιήσω την κρέμα. Το ζελέ δεν θα το προτιμήσω γιατί δεν το τρώμε. Ο άντρας μου επιμένει να πάρουμε τούρτα και να φάει όποιος θέλει αλλά...? Μόλις σήμερα σκέφτηκα το θέμα της νηστείας και μου αλλάζει όλα μου τα σχέδια

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι θα ναι νόστιμη αλλά με το νερό μου φαντάζει σαν άγευστη, δεν ξέρω, εσύ τί πιστεύεις; πάντως θα θελα να μου στείλεις την συνταγή ή να την αναρτήσεις για όλες μας!!![/quote

 

Κι όμως δεν είναι γιατί βάζεις ζάχαρη και βανίλια. Θα πάρω τη συνταγή από μαμά σήμερα και θα την αναρτήσω άμεσα!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεισ μια ερωτηση σε καποιο ζαχαροπλαστειο?λογικα θα κανουν κατι νηστισιμο!Παντως νομιζω οτι τα πτι μπερ ειναι νηστισιμα και αν θελεις κατι σε σοκολατα μπορεις μεσα στην φυτικη σαντιγυ να βαλεις λιωμενη κουβερτουρα η μαρμελαδα φραουλα!Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς τα γενέθλια σε νηστεία πέφτουν, Κυριακή τον Βαϊων).Δεν έχω σκεφτεί τι να κάνω, αλλα ίσως κάνω κάτι σε στυλ "φανουρόπιτα" και να το καλύψω με κουγβερτούρα ή ακόμα καλύτερα με ζαχαρόπαστα.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας παραθέσω μια συνταγή που έφτιαξα για τη γιορτή της κόρης μου. Είναι νηστίσιμη και νόστιμη για κέικ, αλλά μπορεί να γίνει και ωραία τούρτα.

 

ΚΕΙΚ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΝΗΣΤΙΣΙΜΟ

Υλικά: 3φλ αλεύρι που φουσκώνει μόνο του, 6κουτ της σούπας κακάο, 1κουτ του γλυκού σόδα, 2φλ τσαγιού ζάχαρη, 2 βανίλιες, 2φλ τσαγ. νερό, 10κουτ της σούπας σπορέλαιο, 2κουτ της σούπας ξίδι.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βάζουμε στο μίξερ το νερό και τη ζάχαρη και ξεκινάμε το χτύπημα. Προσθέτουμε σιγά, σιγά το αλεύρι επειδή πετάει σκόνη. Κατόπιν ένα ένα τα υλικά δηλαδή τη σόδα, τις βανίλιες, το κακάο, το σπορέλαιο και το ξίδι. Μόλις ομογενοποιηθεί το μίγμα αν θέλουμε σκέτο κέικ απλά το βάζουμε σε λαδωμένη με σπορέλαιο φόρμα και ψήνουμε στους 170 βαθμούς για 30΄.

 

Αν το θέλετε τούρτα να σας πω τι έκανα εγώ. Έβαλα όλα τα υλικά στο μίξερ εκτός από το κακάο. Όταν ομογενοποιήθηκε το μίγμα πρόσθεσα μόνο τις 2 κουταλιές κακάο για να πάρει λίγο χρώμα και να μην είναι άσπρο το πρώτο παντεσπάνι. Μετά λάδωσα ένα πυρέξ και έβαλα το μισό μίγμα μέσα να το ψήσω με τις οδηγίες που έγραψα. Στο υπόλοιπο μίγμα πρόσθεσα τις υπόλοιπες κουταλιές κακάο και το έψησα ξεχωριστά με τον ίδιο τρόπο.

Για γέμιση: έβαλα το σιρόπι μιας κονσέρβας 400gr. από βύσσινα σε κατσαρολάκι με 1 1/2κουτ της σούπας κορνφλάουρ το ανακάτεψα να διαλυθεί πριν ανάψω το μάτι. Τα βύσσινα τα κράτησα ξεχωριστά. Πρόσθεσα 2κουτ της σούπας ζάχαρη και άναψα το μάτι ανακατεύοντας μέχρι να πήξει.

Στο μεταξύ είχα φτιάξει ένα απλό σιρόπι με 2φλ ζάχαρη και 2φλ νερό και περίπου 1σφηνάκι κονιάκ. Με το σιρόπι έβρεξα καλά κάθε παντεσπάνι.

Έβαλα πρώτα το πρώτο παντεσπάνι στην πιατέλα το ράντισα με σιρόπι από πάνω έβαλα τα μισά βύσσινα με το μισό πηχτό σιρόπι που έφτιαξα. Έβαλα και το δεύτερο παντεσπάνι το ράντισα με σιρόπι και από πάνω με το πηχτό σιρόπι βύσσινου και τα υπόλοιπα βύσσινα. Εγώ επειδή την έκανα πρόχειρη τη σταμάτησα εδώ

Αν θέλετε εσείς συνεχίστε φτιάχνοντας έτοιμη φυτική κρέμα που υπάρχει στο εμπόριο, βάλτε είτε στην επιφάνεια πριν τα βύσσινα, είτε στα πλαϊνά της τούρτας. Τελειώστε την καβουρδίζοντας τριμμένο αμύγδαλο ή φουντούκι και πασπαλίστε το στα πλαϊνά ή στην επιφάνεια μαζί με τα βύσσινα.

Οι μερακλίνες (που λένε και στην Κρήτη) αν θέλετε μπορείτε να φτιάξετε ή να πάρετε έτοιμα λουλουδάκια από ζαχαρόπαστα (βεβαιωθείτε ότι δεν περιέχουν ασπράδι αυγού) και να στολίσετε με τη φαντασία σας.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...