Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραμύθια που ΔΕΝ τρομάζουν


Recommended Posts

Κάτι ακόμα...

ακούω πολλά για τη "χρησιμότητα" της βίας, του τρόμου κτλ στα παραμύθια. ΙΣΩΣ να είναι έτσι... ΑΛΛΑ ... σε μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Επίσης κάποια παραμύθια "γεννήθηκαν", σε συγκεκριμένες περιόδους ταραχών (πολέμους, φτώχια, εξαθλίωση) και "έπρεπε" να δίνουν ένα "νόημα" και κάποια διέξοδο στις δυσκολίες και τις κακουχίες που περνούσε ο κόσμος τότε.

 

Σε εμάς φαίνονται τρομακτικά και απίστευτα γιατί έχουμε διαφορετικές συνθήκες.

 

Για τον κοντορεβυθούλη... για σκεφτείτε την εποχή που άφηναν τα παιδιά στις πόρτες πλουσίων γιατί δεν είχαν να τα θρέψουν... Έπρεπε να υπάρχει κάποια ελπίδα τότε για τα παιδιά αυτά..... είτε προς ανακούφηση των γονιών, είτε των ίδιων των παιδιών.

 

Όμως... όπως κι αν έχει, ωραία τα πραγματολογικά στοιχεία των ιστοριών ... αλλά ... για τόσο μικρές ηλικίες... με έλλειψη αντίστοιχων εμπειριών και ικανότητα αυτονομίας και κρίσης, μάλλον φοβίες και θλίψη θα προκαλέσουν... (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν μπορω να της πω για κακες μητριες, κακους λυκους, παιδακια που τα παρατανε οι γονεις τους στα δαση, και τα σχετικα.....

συμφωνώ για τις εκδοχές και γω αυτό κάνω ο λύκος ποτέ δεν τρώει αλλά... κλέβει...

για παράειγμα τα τρία γουρουνάκια:

τα γουρουνάκια φτιάχνουν τασπιτάκια με το γνωστό τρόπο μετά έρχεται ο χειμώνας... και ο λύκος κρυώνει και σκέυτεται να πάει να κλε΄ψει από τα γουρουνάκια κουβέρτες

πάει λοιπόν χτυπά την πόρτα

"είμαι ο κακός λύκος ήθα να κλέψω την κουβέρτα σου"

"δεν σου τη δείνω λύκε είναι κακό να κλέβεις"

"α τότε θα φυσίξω και το σπίτι θα γκρεμίσω"

μετά πάει στο ξύλινο όπου επαναλαμβάνεται η στοιχομυθάι και τέλος φτάνει στο γερό σπιτάκι και αφού δεν καταφέρνει να το διαλύσει κάθεται σκευτικός σε μια γωνιά

"ίσως αν δεν προσπαθούσα να το γκρεμίσω αλλά να ζητήσω μια κουβερτούλα ευγενικά νε μου την έδειναν" πάει λοιπόν και ζητά ευγενικά, τα γουρουνάκι του δίνουν μια ζεστή κουβέρτα και ζουν αυτοί καλά και μεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ για τις εκδοχές και γω αυτό κάνω ο λύκος ποτέ δεν τρώει αλλά... κλέβει...

για παράειγμα τα τρία γουρουνάκια:

τα γουρουνάκια φτιάχνουν τασπιτάκια με το γνωστό τρόπο μετά έρχεται ο χειμώνας... και ο λύκος κρυώνει και σκέυτεται να πάει να κλε΄ψει από τα γουρουνάκια κουβέρτες

πάει λοιπόν χτυπά την πόρτα

"είμαι ο κακός λύκος ήθα να κλέψω την κουβέρτα σου"

"δεν σου τη δείνω λύκε είναι κακό να κλέβεις"

"α τότε θα φυσίξω και το σπίτι θα γκρεμίσω"

μετά πάει στο ξύλινο όπου επαναλαμβάνεται η στοιχομυθάι και τέλος φτάνει στο γερό σπιτάκι και αφού δεν καταφέρνει να το διαλύσει κάθεται σκευτικός σε μια γωνιά

"ίσως αν δεν προσπαθούσα να το γκρεμίσω αλλά να ζητήσω μια κουβερτούλα ευγενικά νε μου την έδειναν" πάει λοιπόν και ζητά ευγενικά, τα γουρουνάκι του δίνουν μια ζεστή κουβέρτα και ζουν αυτοί καλά και μεις καλύτερα...

Μην έρθει ο κλέφτης όμως σπίτι σας και βγει το παιδί και του δίνει κουβέρτες! :D

 

Αν το σκεφτείς κανένα μήνυμα δεν είναι σωστό..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πολλα απο τα οσα υποστηριζει το παραπανω αρθρο ειναι τραβηγμενα. ομως αυτο που εγω πιστευω ειναι οτι το παιδι ερχεται σε πρωτη γνωριμια με το "κακο". και φυσικα υπαρχει ο κακος "λυκος" στην κοινωνια! και φυσικα δεν μπορει ενα μικρο παιδι να περπαταει μονο στο "δασος".

βεβαια στα παραμυθια υπαρχει (σχεδον) παντα η λυτρωση, η νικη του καλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ τα άλλαζα μέχρι τώρα τα παραμύθια, ώστε ο λύκος να μην τρώει την γιαγιά της κοκκινοσκουφίτσας και μετά να ανγκάζεται ο κυνηγός να του ανοίξει την κοιλιά για να την ξαναβγάλει στο φως της μέρας!!!

ήμουν έτοιμη να συμφωνήσω ότι τα σκληρά παραδοσιακά παραμύθια είναι ένας τρόπος για να ψιλιάσεις τα παιδιά για τους κινδύνους της κοινωνίας, αλλά πάλι δεν είμαι και σίγουρη...πριν κοιμηθείς να ακούς για τον κακομοίρη κοντορεβυθούλη και τον γίγαντα που έκοψε τα κεφάλια από τα αδέλφια του!!! Τι να σου πουν μετά τα GORMITI και τα MEGAZOR!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα όντως, γιατί ο Τζακ που αφού τον ταϊσαν και τον περιποιήθηκαν οι γίγαντες μετά τους σκότωσε και τους κατάκλεψε; είναι ήρωας τώρα αυτός;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Φιστικάκι και εγω τα ίδια ερωτηματικά είχα και άνοιξα παρομοιο θέμα. Νομίζω πως η χρυσή τομή είναι κάπου στην μέση. Να υπάρχουν οι "κακοί" χαρακτήρες αλλα να τους μαλακώνουμε λίγο ανάλογα με το παιδί.

 

Παρακάτω ένα μνμ απο άλλη συμφορήτησα που με έβαλε σε σκέψεις..:rolleyes:

 

Διαβάζοντας ένα βιβλίο που λέγεται η"Η γοητεία των παραμυθιών μια ψυχαναλυτική προσέγγιση" μπήκα σε σκέψεις...Θα παραθέσω μερικά αποσπάσματα.

 

"Το παιδί δεν είναι ακόμα ικανό να βάλει μόνο του σε τάξη και να δώσει νόημα στις εσωτερικές του διαδικασίες. Τα παραμύθια του προσφέρουν Πρόσωπα στα οποία μπορεί να εξωτερικεύσει με ελέγξιμους τρόπους τι συμβαίνει στο μυαλό του...Όταν όλες οι σκέψεις του παιδιού για εκπλήρωση επιθυμιών ενσαρκώνονται σε μια καλή νεράιδα όλες οι καταστροφικές του επιθυμίες σε μια κακή μάγισσα, όλοι του οι φόβοι σε εναν αδηφάγο λύκο, τότε το παιδί μπορεί τελικά να αρχίσει να ξεχωρίζει τις αντιφατικές τάσεις του και να τις αντιμετωπίσει καλύτερα....

 

...Μερικοί άνθρωποι ισχυρίζονται ότι τα παραμύθια δεν αποδίδουν αληθινές εικόνες της ζωής και επομένως είναι νοσηρά. Δεν περνά από τη σκέψη τους πως η "αλήθεια" στη ζωή του παιδιού μπορεί να είναι διαφορετική απ' αυτή των ενηλίκων. Δεν κατανοούν ότι τα παραμύθια δεν προσπαθούν να περιγράψουν την "πραγματικότητα". Φοβούνται ότι περιγράφοντας τα φανταστικά γεγονότα των παραμυθιών τους λένε ψέματα. Η έγνοια τους τροφοδοτείται απ' την ερώτηση του παιδιού:"Είναι αλήθεια;"...Αρκετά συχνά αυτό που εννοούν τα παιδιά όταν ρωτούν "Είναι αλήθεια" είναι "Μου αρέσει αλλά είναι σύγχρονο; Είμαι ασφαλής στο κρεβάτι μου;" Η απάντηση "σίγουρα δεν υπάρχει κανένας δράκος στην Αγγλία σήμερα" είναι όλο κι όλο αυτό που θέλουν να ακούσουν...Τις περισσότερες φορές το ίδιο το παραμύθι καθιστά σαφές απ' την αρχή(Μια φορά και έναν καιρό ,σε μια μακρινή παραμυθένια χώρα...) ότι δε συμβαίνει εδώ και τώρα. Το παιδί ενδιαφέρεται πολύ περισσότερο για την ερώτηση "Ήταν καλός; Ήταν κακός;" δηλαδή για το σωστό και το λάθος.

 

....Ενώ μερικοί γονείς που παίρνουν τα πράγματα με την κυριολεκτική τους σημασία δεν το καταλαβαίνουν,τα παιδιά ξέρουν ότι όποιο και να είναι το φύλο του ήρωα, η ιστορία αναφέρεται στα προβλήματά τους...Και καθώς υπάρχουν χιλιάδες παραμύθια μπορούμε να εικάσουμε ότι ο αριθμός των παραμυθιών στα οποία το θάρρος γυναικείων προσώπων σώζουν αντρικά πρόσωπα είναι πιθανόν ίσος με εκείνον των παραμυθιών όπου συμβαίνει το αντίστροφο...:roll::roll:

 

Στην κοκκινοσκουφίτσα η καλοσυνάτη γιαγιά αντικαθισταται ξαφνικά από τον αρπακτικό λύκο που απειλεί να εξολοθρέψει το παιδί. Μια πολύ ανόητη αν τη δούμε αντικειμενικά και πολύ τρομακτική μεταμόρφωση αντίθετη με κάθε πιθανή πραγματικότητα.Όμως αν τη δούμε με τον τρόπο που βιώνει το παιδί τις εμπειρίες του είναι άραγε στ' αλήθεια πιο τρομερή από τη ξαφνική μεταμόρφωση της καλής γιαγιάς του σε ένα πρόσωπο που το ταπεινώνει επειδή έβρεξε το παντελόνι του; Για το παιδί η γιαγιά δεν είναι το ίδιο πρόσωπο που ήταν πριν ένα λεπτό έχει γίνει δράκαινα. Για το παιδί η γιαγιά είναι 2 ξεχωριστά πρόσωπα. Διχοτομώντας την κατ αυτό τον τρόπο μπορεί να διατηρήσει την εικόνα της καλής γιαγιάς. Αν μεταβάλλεται σε λύκο ,ναι αυτό είναι σίγουρα τρομακτικό αλλά δε χρειάζεται να διακυβεύσει την εικόνα της καλοπροαίρετης γιαγιάς.Στο κάτω κάτω όπως του λέει η ιστορία ο λύκος είναι μια παροδική εηδήλωση, η γιαγιά θα επιστρέψει θριαμβευτικά.

 

Παρομοίως ενώ τις περισσότερες φορές η μητέρα είναι μια προστάτρια που δίνει τα πάντα,μπορεί να μεταβληθεί στην άκαρδη μητριά, αν είναι τόσο κακιά ώστε να αρνείται στο παιδάκι κάτι που θέλει. Η φαντασίωση της κακιάς μητριάς διαφυλάσσει την εικόνα της καλής μητέρας και το παραμύθι βοηθά το παιδί να μη συνθλίβεται όταν βιώνει τη μητέρα του ως κακή

Link to comment
Share on other sites

και για να γελασουμε...

τον παπουτσωμενο γατο τον εχετε διαβασει? το μεγαλυτερο λαμογιο ever! μου θυμιζει λιγο διαφορους πολιτικαντηδες παρατρεχαμενους μεγαλοπολιτικων.

ψευτρακος, ραδιουργος, εκμεταλευτης, γλειφτης, πανουργος, δρα υπογεια, "ανεβαζει" και "κατεβαζει" κοσμο, εξαπατα τον αγαθο δρακο που δεν τον εφαγε, γενικα ενα παραμυθι που δεν νικα το καλο αλλά το κουτοπονηρο.

για μενα αισχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για να γελασουμε...

τον παπουτσωμενο γατο τον εχετε διαβασει? το μεγαλυτερο λαμογιο ever! μου θυμιζει λιγο διαφορους πολιτικαντηδες παρατρεχαμενους μεγαλοπολιτικων.

ψευτρακος, ραδιουργος, εκμεταλευτης, γλειφτης, πανουργος, δρα υπογεια, "ανεβαζει" και "κατεβαζει" κοσμο, εξαπατα τον αγαθο δρακο που δεν τον εφαγε, γενικα ενα παραμυθι που δεν νικα το καλο αλλά το κουτοπονηρο.

για μενα αισχος!

 

Χα χα χα χα

τα δικά μου ξετρελένοντε με αυτό.

Τους το διάβασε απόψε ο μπαμπας και αφού τελιώνει τους λέει

δηλαδή ... ήταν ψεύτης κλέφτης αλλά τα κατάφερε!

Και γυρνάει σε μένα και λέει ... κάτι μάθανε τα παιδιά και σήμερα!

 

Τριβιζάς και πάλι Τριβιζάς είναι τα μισά μας βιβλία και τα υπολοιπα είναι σε αυτό το στυλ! Ο άνθρωπος έχει ταλέντο περνάει μηνύματα - σύγχρονα- χωρίς να ηθικολογεί με χιούμορ και δεν βαριέσαι να διαβάζεις και να ξαναδιαβάζεις τα ίδια και τα ίδια. Εγώ το απολαμβάνω η ίδια και θέλω να τα πάρω ολα!

 

Πολύ ωραία σειρα με CD έχει η Μάρω Θεοδωράκη - κάτι σαν μουσική προπαιδεία τα παιδιά διασκεδάζουν

Link to comment
Share on other sites

Ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο (μουσιακό τώρα) που διάβαζα μικρή είναι το "ιστορίες σαν παραμύθια". Περιείχε διάφορες ιστορίες που στην ουσία εξηγούσαν κάποια φαινόμενα, όλα βέβαια στην σφαίρα της φαντασίας.Π.χ. γιατί η δεκαοχτούρα μοιάζει να φωνάζει δεκαοχτώ, γιατί τα μαυρομάτικα φασόλια έχουν μια μαύρη κλωστίτσα στον οφαλό τους, γιατί οι γάτες μαλώνουν με τους σκύλους και άλλα πολλά...

 

Ψάχνω να το βρώ αλλά δεν το βρίσκω σε κανένα βιβλιοπωλείο. (το δικό μου εννοείται δεν υπάρχει πλέον) Αν κανείς γνωρίζει από που μπορώ να το προμηθευτώ ας μου στείλει ένα μην. Θέλω πολύ να το διαβάσω στα παιδάκια μου

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

ααααα ξέχασα να αναφέρω ότι προτείνω Μπασλάμ, "ο γαργαληστής" και ο "Αγησίλαγος". Φοβερες ιστορίες, φοβερές μουσικές..

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τα κλασικα ουτε να τα δω...ουτε να τα δω ομως...γριες...μαγγισες...λυκοι που τους ξεκοιλιαζουμε να βγαλουμε γιαγιαδες απο μεσα τους...sorry αλλα δε μπορω!:D

 

Τριβιζας<3. Τσορωνη, Τσιτας και τοσοι αλλοι..παραμυθια με εκπαιδευτικο χαρακτηρα που βαζουν και τα παιδια και εμας σε σκεψη..και βοηθουν την συναισθηματικη αναπτυξη!Φυσικα τα περισσοτερα "οχι-κλασικα" εχουν και πολυ αξιολογες εικονογραφησεις....αυτη τη μαγισσα απο τη Χιονατη ακομα τη θυμαμαι..:oops:

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο θέμα... Πήρα 2 κλασσικά παραμύθια χριστουγέννων και έχουν μόνο θανάτους μέσα... Αναφέρομαι στο κοριτσάκι με τα σπίρτα και στο πνεύμα των χριστουγέννων...

Κανα σοβαρό χριστουγεννιάτικο παραμύθι για παιδιά 3 ετών κυκλοφορεί?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα πάρα πολύ ωραίο βιβλίο (μουσιακό τώρα) που διάβαζα μικρή είναι το "ιστορίες σαν παραμύθια". Περιείχε διάφορες ιστορίες που στην ουσία εξηγούσαν κάποια φαινόμενα, όλα βέβαια στην σφαίρα της φαντασίας.Π.χ. γιατί η δεκαοχτούρα μοιάζει να φωνάζει δεκαοχτώ, γιατί τα μαυρομάτικα φασόλια έχουν μια μαύρη κλωστίτσα στον οφαλό τους, γιατί οι γάτες μαλώνουν με τους σκύλους και άλλα πολλά...

 

Ψάχνω να το βρώ αλλά δεν το βρίσκω σε κανένα βιβλιοπωλείο. (το δικό μου εννοείται δεν υπάρχει πλέον) Αν κανείς γνωρίζει από που μπορώ να το προμηθευτώ ας μου στείλει ένα μην. Θέλω πολύ να το διαβάσω στα παιδάκια μου

αχ,ακουγεται πολυ ωραιο..αν το βρεις πες μας!!!

 

Εγώ έχω άλλο θέμα... Πήρα 2 κλασσικά παραμύθια χριστουγέννων και έχουν μόνο θανάτους μέσα... Αναφέρομαι στο κοριτσάκι με τα σπίρτα και στο πνεύμα των χριστουγέννων...

Κανα σοβαρό χριστουγεννιάτικο παραμύθι για παιδιά 3 ετών κυκλοφορεί?

πηρα αυτο για δωρακι για παιδακι 3+ (εμεις ειμαστε ακομα πολυ μικροι) αφου το διαβασα πρωτα και μου αρεσε πολυ!

για δες το...

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4267429

(γενικα την Βαρελλα την εχω πολυ σε εκτιμηση)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αχ βρε κοριτσια ειναι παρα πολυ σημαντικο να διαβαζετε στα παιδια τα κλασικα παραμυθια που ειναι το αποσταγμα σοφιας αιωνων..ολα αυτα τα κακα που λετε οτι εχουν μεσα (μαγισσες κτλ ) ειναι συμβολα..ειναι λαθος να απομωνονετε την "κακη" πλευρα της ζωης προσπαθωντας να μην εκτεθει το παιδι σ αυτην..καταρχην ηδη το παιδι εχει εκτεθει σ αυτην (ζηλια στον αδερφο, θυμος οταν ο γονιος του απαγορευει κατι)ισα ισα τα παραμυθια ειναι ο ιδανικος τροπος να διαχειρειστει το παιδι οτι εχει μεσα του διοτι δεν ειναι δεικτικα (οπως οι λαικοι μυθοι-πχ τζιτζικας κ μερμυγκας), δεν υπαρχει δηλαδη καποιο ηθικο διδαγμα, αφηνεις το παιδι ελευθερο να βγαλει το ιδιο νοημα (αναλογα με αναγκες του, αντιληπτικη ικανοτητα σ αυτην την ηλικια), μπορει να οργανωσει καλυτερα τις υποσυνειδητες ανησυχιες του (πχ οταν η μαμα του αρνειται κατι, το μαλωνει κτλ ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα μπορει να τα προβαλλει στην κακια μαγισσα/κακια μητρια και να μην νοιωθει ενοχες προβαλλοντας τα στη μανα που εχει αναγκη να νιωθει οτι τον αγαπα, του ικανοποιει ολες του τις αναγκες κτλ)..τα παιδια αντιλαμβανονται οτι ειναι αδυναμα σ ενα κοσμο μεγαλων, εξαρτωμενα για να επιβιωσουν τα παραμυθια τους δινουν αυτην ακριβως την αισιοδοξια..περα απο αισιο τελος παρατηρηστε ο μικροτερος αδερφος πετυχαινει, το μικροτερο κατσικακι γλιτωσε απο δοντια του λυκου, ακομη κ ο τζακ με τη φασολια που μπορει κανεις να πει ειναι σωστο να κλεβει απ το γιγαντα πραγματα στο παιδι περνιεται το μηνυμα οτι ο φαινομενικα αδυναμος(παιδι) επιβιωνει..επισης επειδη τα παραμυθια λαμβανουν χωρα σε μακρινο μερος (κ υπαρχουν τα εξωπραγματικα στοιχεια μεσα) δεν φοβαται το παιδι οτι απειλειται απο την κακια μαγισσα..υπαρχει η απαραιτητη αποσταση να το πουμε ετσι..

τα παραμυθια ειναι βαλσαμο

οποιος εδιαφερεται συστηνω ανεπιφυλακτα το

"the uses of enchantmenet-the meaning and importance of fairytales" by bettelheim

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως παιδί λυπόμουνα όταν στα παραμύθια ο κακός τιμωρούνταν.Μου άρεσαν τα παραμύθια που ο κακός γινόταν στο τέλος καλός.

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο είναι το "πώς να αφηγείστε ένα παραμύθι και πώς να φτιάξετε άλλα 100". Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αλλαζα τα παραμυθια αλλα βρε κοριτσια ξερετε τι μου κανει εντυπωση?

Οταν ημασταν μικρα δεν φοβομασταν τα παραμυθια αυτα. Δεν ανατριχιαζαμε οταν ακουγαμε οτι ο κυνηγος ανοιγει την κοιλια του λυκου!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν "θυμάσαι"... ήσουν περίπου 5 ετών...

Ενώ για ένα 3χρονο (ή και μικρότερο) παιδί... είναι αλλιώς. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αλλαζα τα παραμυθια αλλα βρε κοριτσια ξερετε τι μου κανει εντυπωση?

Οταν ημασταν μικρα δεν φοβομασταν τα παραμυθια αυτα. Δεν ανατριχιαζαμε οταν ακουγαμε οτι ο κυνηγος ανοιγει την κοιλια του λυκου!!!

 

Εγω ουτε απο οταν θυμομουν ανατριχιαζα, ουτε τωρα. Το αγαπημενο δε της μικρης ειναι Χανσελ και Γκρετελ και ο κακος λυκος και τα 7 κατσικακια........:rolleyes: Και οχι δεν βλεπει εφιαλτες την νυχτα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ένα καταπληκτικό βιβλίο είναι το "πώς να αφηγείστε ένα παραμύθι και πώς να φτιάξετε άλλα 100". Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους!

opal τι εκδοσεις ειναι αυτο???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 20 μηνων και τις εχω διαβασει του παπαδοπουλου τα μικρα

1.κοκκινοσκουφιτσα

2.πινοκιο

3.ασχημοπαππο

4.τα 3 γουρουνακια

5.κοντορεβυθουλης

6ο λυκος και τα 7 κατσικακια

ψιλοδιασκευες και εγω κανω

δε φοβηθηκε,ισα ισα που μονη της τα φερνει να τα διαβασουμε απλα λεει -νταντα στο λυκο που τον μαλωσε ο κυνηγος που εκλεισε τη γιαγια στη ντουλαπα,βεβαια το ιδιο παραμυθι το βλεπει με εικονες στο βιβλιο της fisher price που εχει παραθυρα που ανοιγουν και εχουν τη γιαγια στη ντουλαπα

-κανει χρρ οταν ροχαλιζει ο γιγαντας στο κοντορεβυθουλη και γελαει που του εβγαλε τη μποτα

- λεει αεει αεει που επεσε ο λυκος στο πηγαδι στα 7 κατσικακια και κανει αχ αχ που τρεχουν τακατσικακια και γελαει μη τα πιασει και κανει κουκου τα που κρυφτηκε ενα στο ντουλαπι και του κρυφτηκε

-λεει ου ουο που ο λυκος καηκε η ουρα στα γουρουνακια

καλο ειναι να μην ωραιοποιουμε τα παντα αρκει να μη τα τρομαζουμε

τωρα διαβαζω τριβιζα λουκουλο που της αρεσει και καρλοτα και λεει πουπου

χαιντι επειδη ξετρελενεται οπως και με τη dora που θα παρω βιβλιο και dvd?με το που ξυπναει λεει μπε μπε και δειχνει το βουνο και λεει μπουμπου εννοωντας τη χαιντι στο βουνο με τα προβατακια και τον πητερ

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...