Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Τα περισσότερα προβλήματα υγειάς πού έχουμε σήμερα οι άνθρωποι οφείλονται στο γεγονός ότι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς.Όλοι αυτοί έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στα οποία διδάσκονται τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν χρηματοδοτηθεί από φαρμακευτικές εταιρείες με κέρδη δισεκατομμυρίων...Οι φωνές των λίγων που ξέρουν την αλήθεια "πνίγονται" από τα συμφέροντα των εταιρειών που μας θέλουν άρρωστους και θέλουν να γεννάμε και παιδιά άρρωστα για να μην χάσουν την πελατεία τους. Λυπάμαι που δε μπορώ να πω περισσότερα... Να είστε επιφυλακτικές όταν σας χαπακώνουν. Συχνά δε γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί πόσο κακό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα περισσότερα προβλήματα υγειάς πού έχουμε σήμερα οι άνθρωποι οφείλονται στο γεγονός ότι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς.Όλοι αυτοί έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στα οποία διδάσκονται τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν χρηματοδοτηθεί από φαρμακευτικές εταιρείες με κέρδη δισεκατομμυρίων...Οι φωνές των λίγων που ξέρουν την αλήθεια "πνίγονται" από τα συμφέροντα των εταιρειών που μας θέλουν άρρωστους και θέλουν να γεννάμε και παιδιά άρρωστα για να μην χάσουν την πελατεία τους. Λυπάμαι που δε μπορώ να πω περισσότερα... Να είστε επιφυλακτικές όταν σας χαπακώνουν. Συχνά δε γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί πόσο κακό κάνουν.

 

Κοπελα μου οταν κινδυνευεις να χασεις το παιδακι σου ολα τα χαπια τα παιρνεις...

Σε βρισκω υπερβολικη και σιχαινομαι ολα αυτα τα παιχνιδια συννομοσιας.....

Καταρχην ο μεσος ορος ζωης του ανθρωπου εχει ανεβει...Αυτο δεν ειναι τυχαιο.....Εχουν γεννηθει παιδια που σε αλλες εποχες δεν θα τα καταφερναν....Εχω φιλες που μεχρι και βαλιουμ πηραν για να κρατησουν ενα μωρο στην αγκαλια τους....

Δεν δεχομαι αυτο που λες δεν θεωρω οτι τα χαπια ειναι η σωτηρια μας....Αλλα καπου στη μεση ισως βρεις την αληθεια!!!!!

ΘΑ σου εγραφα και αλλα ομως ειναι αργα....

Link to comment
Share on other sites

Ουτροζεσταν πέρνω σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Αρχικά λόγο αιμορραγίας και εν συνεχεια λόγο προβλημάτων στον τράχηλο που ανακλύψαμε τυχαία και θα με έκαναν να χάσω το μωρό. Φυσικά αγχώνομαι για το αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή όχι, αλλά μήπως όλα τα άλλα που καταναλώνουμε καθημερινα είναι καλύτερα; Το κινητό που μας έχει γίνει σκουλαρίκι; Ο Θεός να δώσει να μην σου τύχει κάτι κακό. Ετσι όπως είναι η ατμόσφαιρα και η ζωή μας πλέον όλα επικύνδινα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρειάστηκε να πάρω utrogestan αλλά μόνο ένα κάθε μέρα ενδοκολπικά για ένα μήνα περίπου και δεν είχα καμία παρενέργεια. Βέβαια είδα ότι κάποιες κοπέλες έπαιρναν πολλά χαπάκια κάθε μέρα και απ'ότι είδα αρκετές δεν παρουσίασαν τίποτα. Μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό και οι παρενέργειες είναι λίγο σπάνιες.

jZ4op3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρειάστηκε να πάρω utrogestan αλλά μόνο ένα κάθε μέρα ενδοκολπικά για ένα μήνα περίπου και δεν είχα καμία παρενέργεια. Βέβαια είδα ότι κάποιες κοπέλες έπαιρναν πολλά χαπάκια κάθε μέρα και απ'ότι είδα αρκετές δεν παρουσίασαν τίποτα. Μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό και οι παρενέργειες είναι λίγο σπάνιες.

 

Νομίζω η ενσταση του/της duein October είναι στο τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό η λήψη του φαρμάκου (αυτη είναι και δική μου ανησυχια).Ομως οταν κινδυνεύεις να το χάσεις και τα συγκεκριμένα σκευάσματα αποδεδειγμένα βοηθάνε να συνεχιστεί ομαλά η εγκυμοσύνη τα πέρνεις και λές πάλι καλά! Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω η ενσταση του/της duein October είναι στο τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό η λήψη του φαρμάκου (αυτη είναι και δική μου ανησυχια).Ομως οταν κινδυνεύεις να το χάσεις και τα συγκεκριμένα σκευάσματα αποδεδειγμένα βοηθάνε να συνεχιστεί ομαλά η εγκυμοσύνη τα πέρνεις και λές πάλι καλά! Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

 

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι για τα χαπια!!!!Εχω παρει ολων των ειδων για να τα καταφερει ο μικρουλης μου....Ειναι σημερα 7 μηνων υγιεστατος και πανεξυπνος....

Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο....Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα και σωζονται εγκυμοσυνες.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι για τα χαπια!!!!Εχω παρει ολων των ειδων για να τα καταφερει ο μικρουλης μου....Ειναι σημερα 7 μηνων υγιεστατος και πανεξυπνος....

Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο....Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα και σωζονται εγκυμοσυνες.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Τα πέρνω σχεδόν όλους τους μήνες (μόνο το 2ο 3μηνο τα είχα κόψει για λίγο και τα ξαναρχισα). Οπως λες αφού σώζεται η εγκυμοσύνη αποδεδειγμένα με τα χάπια θα τα πάρεις! Δεν σκέφτηκα στιγμή να τα σταματήσω και ας σκεφτόμουν κατά καιρούς μήπως προκαλέσουν κάτι στο παιδί μελλοντικά! Αν δεν ήταν και αυτά δεν θα υπήρχε καν παιδί! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Παρατηρήσατε απότομη αύξηση βάρους με τα ultrofestan, ή φούσκωμα από κατακράτηση υγρών;

 

 

τα επαιρνα και στις δυο εγκυμοσυνες μεχρι τον 3ο μηνα λογω χαμηλης προγεστερονης και ειδικα στην πρωτη πηρα πολλαααααααα κιλα, μεχρι τον τριτο που τα σταματησα!! Ειχα μεγαλη κατακρατηση η οποια τωρα που ο γιος μου ειναι ενος, αρχιζει να υποχωρει...δυστυχως δεν ακουσα τον γιατρο μου που μου ειπε να τα παρω κολπικα,θεωρησα ευκολοτερη την καταποση και τωρα το "πληρωνω" γιατι αν σκεφτεις οτι στην κορη μου ξεκινησα την εγκυμοσυνη 75 κιλα και οταν εκλεισα τον 3 ημουν 100 καταλαβαινεις οτι πηρα πολλαααααααααααα κιλα, βεβαια μετα απο τον τριτο μεχρι την γεννα πηρα ακομα 5 συνολικα (χωρις καποια ιδιαιτερη διατροφη περαν των αναγκαιων για την σωστη αναπτυξη του μωρου),οποτε σιγουρευτηκαμε οτι η αιτια ηταν τα utrogestan.Αυτα.......

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia! Ego arxisa na pairno ta utrogestan stin 10 evdomada giati eixa meriki apokolisi, 6 tin imera. Eimai stin 16 evdomada kai akoma sinexizo... :) To mono simptoma pou paratirisa itan oti otan mou eixan teliosei kai piga sto farmakeio gia.... ananeosi, distixos ta farmakeia apergousan kai meta itan savatokiriako kai ta farmakeia itan klista opote gia dio meres imoun xoris utrogestan kai etsi tin kiriaki arxisa na klaio xoris logo oli tin imera. Ipotheto oti eftaige i apotomi eleipsi progesteronis (mou to epivevaiose kai mia fili mou nosileutria). Eutixos den exo parei kila (pros to paron xaxa!!) giati imoun idi 90 kila prin tin egkimosini kai o giatros fonazei na min valo alla.... :D

Pantos exo dei pio polla thetika me to utrogestan para arnitika. gia paradeigma otan kourazomai den exo "sispaseis" sti mitra oute perierga igra. Tou eipa kai ego gia tis parenergies kai mou eipe pos an den ta eperna, isos na eixame asxima apotelesmata.

auti itan i dikia mou empeiria kai pragmatika me voithisan poli kai oi dikies sas empiries!!!

h3fQp3.png

alZnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω για την ωρα δεν τα εχω χρειαστει αλλα βλεπω το γιατρο μου οτι δε θελει κιολας να τα παρω.ακομα και λιγα καφε υγρα που ειχα καποια στιγμη μου ειπε θα ξεκουραστεις για 1-2 μερες και μονο αν δεις οτι δε σταματανε θα τα παρεις.Οσο ειναι στο χερι μας δε θελω να τα παρεις.

βεβαιαα αν προεκυπτε εντονη αιμοραγια ή αποκολλληση ειμαι σιγουρη θα μου τα εδινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλημερα σε ολες!διαβαζω αρκετα συχνα τους προβληματισμους σας.μπορω να πω οτι με εχετε βοηθησει πολλες φορες.σχετικα με το utrogestan εχω μια απορια.η γυναικολογος που με παρακολουθει μου το εδωσε για να προκαλεσουμε περιοδο.το εχω ξαναπαρει αλλες δυο φορες λογω ανωμαλιας του κυκλου μου.παντα μετα απο τρεις μερες ερχοταν η περιοδος μου κανονικα.αυτη την φορα ομως εχουν περασει 6 μερες και αφαντη!!!να προσθεσω και τους τρομερους πονους πολυ χαμηλα στην κοιλια μου.τι μου συμβαινει?μπορει να με βοηθησει καποια?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

kalimera se oles eimai kainouria stin parea sas k thelo ta fota sas... eimai 2 ebdomadon egkios k o giatros mou mou brike sisoreumeno ema, k mou edose ta UTROGESTAN. 3 tin imera ana 8oro. mou eipa oti mou ta dini gia tixon apoboli... me tromakse afto pou mou eipai... eseis ti lete pano se auto????

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα περνώ από την αρχή της εγκυμοσύνης! Κορίτσια σε ένα γιατρό πηγαίνετε γιατί τον εμπιστεύεστε σαν γιατρό και σαν επιστήμονα το έχετε ψάξει νωρίτερα και τον βασίζεστε και τηρείτε ότι σας λέει ! (αλλιώς θα αλλάζατε γιατρό) οπότε αν σας λέει να πάρετε κάποια χάπια ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται πρέπει να το κάνετε, εγώ αυτής της άποψης είμαι! ένταξη να είναι κάτι σοβαρό που δεν σας κάθετε σωστά γιατί πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια σκοπιμότητα ναι να το ψάξετε! Αυτά τα χάπια αν δεν τα περνάμε πιθανόν θα χανόντουσαν πολλά μωράκια, αυτά σας τα λέω γιατί καταλάβω ότι μας πιάνει όλες πανικός και φοβόμαστε μην κάτι γίνει, μην πάει κάτι στραβά! Απόλυτα δικαιολογημένο, αλλά με έναν σωστό γιατρό και την βοήθεια του θεού οι περισσότερες σε λίγο καιρό θα κρατάμε τα μωράκια στην αγκαλιά μας και θα γελάμε με τους χαζούς φόβους που είχαμε.

Τέλος πάντων έχω μια απορία γιατί συνδέσετε τα κιλά με τα συγκεκριμένα χάπια? Εγώ τα περνώ 2,5 μήνες και έχω βάλει 1 κιλό όσο έπρεπε δηλαδή και χωρίς να προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω τα επαιρνα για 14 μηνες στην εγκυμοσυνη μου και 6 χαπια τη μερα!2 πρωι,2 μεσημερι και 2βραδυ!

Μου τα΄χε δωσει γιατι ειχα ιστορικο με παλλινδρομο κυηση!

Ενοιωθα πιο σιγουρη που τα επαιρνα!

Βαρος δεν πηρα πολυ!Μονο 8 κιλα πηρα σε ολη την εγκυμοσυνη!

Και ολα πηγαν πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ουτροζεσταν πέρνω σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Αρχικά λόγο αιμορραγίας και εν συνεχεια λόγο προβλημάτων στον τράχηλο που ανακλύψαμε τυχαία και θα με έκαναν να χάσω το μωρό. Φυσικά αγχώνομαι για το αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή όχι, αλλά μήπως όλα τα άλλα που καταναλώνουμε καθημερινα είναι καλύτερα; Το κινητό που μας έχει γίνει σκουλαρίκι; Ο Θεός να δώσει να μην σου τύχει κάτι κακό. Ετσι όπως είναι η ατμόσφαιρα και η ζωή μας πλέον όλα επικύνδινα είναι.

siderenia geia sou! mipos ginetai an theleis fisika na mou peis ti problima eixais ston traxilo?? giati ego exo traxilitida k o palios mou o giatros (giati tora alaksa) mou eipai oti den epireazi se tipota to moro.. alla ston kenourio den eipa tipota giati emina stin gnomi tou alou k den to theorisa simaniko na tou to po, alla diabasa pou les oti eixes kapio problima me ton traxilo k eipirxe kindinos gia to moro, k oso na peis panikoblithika!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΘΑ ΔΩ ΠΕΡΙΟΔΟ???? :(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΘΑ ΔΩ ΠΕΡΙΟΔΟ???? :(:(:(:(:(

 

 

δε νομιζω...αν ηταν να δεις αιμα θα το εβλεπες ανεξαρτητα απο τα χαπια.εγω τα επαιρνα απο την 8η ως και την 14η εβδομαδα,3 την ημερα λογω αποκολλησης και το αιμα που ηταν να φυγει εφευγε.αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα τα χαπια δεν σε ''σφραγιζουν'' απο κατω απλα δυναμωνουν τα τοιχωματα της μητρας.σε περιπτωση βιοχημικης θα ειχες δει ηδη την περιοδο σου.χοριακες κανεις?σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

TINGERBEL ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 200.ΣΤΟΝ ΙΠΕΡΙΧΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ.ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

TINGERBEL ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 200.ΣΤΟΝ ΙΠΕΡΙΧΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ.ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.

 

μετρας 5 εβδομαδες απο την πρωτη μερα περιοδου σου????

νομιζω ειναι νωρις να δεις κατι στον υπερυχο...και η χοριακη 200 ειναι μια χαρα....η 5η εβδομαδα εγκυμοσυνης ειναι οταν μια κοπελα κανει τεστ γιατι δεν της εχει περιοδο και μετα απο 10 μερες πηγαινει για τον πρωτο υπερυχο...ας με διορθωσει καποια κοπελα αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

μετρας 5 εβδομαδες απο την πρωτη μερα περιοδου σου????

νομιζω ειναι νωρις να δεις κατι στον υπερυχο...και η χοριακη 200 ειναι μια χαρα....η 5η εβδομαδα εγκυμοσυνης ειναι οταν μια κοπελα κανει τεστ γιατι δεν της εχει περιοδο και μετα απο 10 μερες πηγαινει για τον πρωτο υπερυχο...ας με διορθωσει καποια κοπελα αν κανω λαθος...

 

Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 15/5.ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΠΤ.ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΩΡΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου μην ανησυχεις!στην 5η εβδομαδα κι εγω νομιζω δεν φαινεται κατι...εγω πηγα 6 και και ισα που ειδαμε μια κουκκιδα.

σου ευχομαι μια ανεβασμενη χοριακη!να μπεις να μας πεις τα αποτελεσματα!αντε μακαρι να πανε ολα καλα!

και ναι το 200 ειναι μια χαρα νουμερο!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλη μου μην ανησυχεις!στην 5η εβδομαδα κι εγω νομιζω δεν φαινεται κατι...εγω πηγα 6 και και ισα που ειδαμε μια κουκκιδα.

σου ευχομαι μια ανεβασμενη χοριακη!να μπεις να μας πεις τα αποτελεσματα!αντε μακαρι να πανε ολα καλα!

και ναι το 200 ειναι μια χαρα νουμερο!

 

Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΑ 331.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ UTROGESTAN ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΞΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΥ ΠΡΩΙ.ΕΝΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΝ......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και γω κατέληξα να πάρω 3 UTROGESTAN όλο το 1ο τρίμηνο.Είχα 4 φορές αίμα ( όχι αιμοράγία ) και μερική αποκόλληση την 8η βδομάδα. Για ένα μήνα τα έπαιρνα απ'το στόμα και οι ναυτίες και οι αδιαθεσία ήταν πολύ μεγάλες.Δεν μπορούσα να φάω, να πιω νερό κλπ. Όταν πια δεν άντεχα, μου πε ο γιατρός να τα βάζω ενδοκολπικά. Τότε μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι ζαλάδες. Πρέπει να πω πως γενικά είχα και τις λεγόμενες αδιαθεσίες του 1ου τριμήνου, πέρα απ'τα UTROGESTAN. Τώρα που μπήκα στον 4ο...έφυγαν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...