Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Αγοριστικα" κ "κοριτσιστικα" παιχνιδια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κοριτσια , στις μικρες ηλικιες, ολα τα θεωρουν χαριτωμενα, σε ενα 5χρονο αγορακι οχι.

 

τι το ασχημο στην εικονα ενος πενταχρονου αγοριου που παιζει με σκουπα

η με μια κουκλα-μωρο η με κουζινικα?

και παραλληλα με αυτοκινητακια η τρενακια η σακο του μποξ?

 

πιστευω οτι ολα χρειαζονται καθε παιχνιδι εχει τον σκοπο του και στα αγορια και στα κοριτσια :wink:

 

και αν κανω λαθος πειτε μου αλλα δεν θα γινει ενα αγορι πιο ανεξαρτητο σαν ενηλικας αν μαθει απο μωρο οτι δεν ειναι ντροπη ενας αντρας να σκουπιζει? και ετσι δεν θα χει αναγκη την μαμα στα 20 και την γυναικα στα 30 για ενα καθαρο σπιτι?

δεν θα μαθει οτι ειναι πολυ ωραιο να εκφραζει τα συναισθηματα του οταν μπορει να παιξει ελευθερα με ενα νινι-κουκλα η με ενα αρκουδακι και να το παρει αγκαλια να το βαλει να κανει νανι και ολα τα σχετικα?

 

δεν λεω να παρει μπερμπι και να ταιριαξει τα ρουχα μεταξυ τους αλλα καποια πραγματα μπορει να τα κανει οι μεγαλοι εχουν το κομπλεξ οχι το παιδι :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω να παρει μπερμπι και να ταιριαξει τα ρουχα μεταξυ τους αλλα καποια πραγματα μπορει να τα κανει οι μεγαλοι εχουν το κομπλεξ οχι το παιδι :wink:

8)8)8)8) Σωστά :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω ότι τελικά έχει μεγαλύτερη σημασία τι νόημα δίνουμε εμείς σ'αυτό που κάνει το παιδί. Δηλαδή, αν ο μπαμπάς αντιμετωπίζει σαν πρόβλημα το να παίζει με το σίδερο ή με μια κούκλα, τότε μπορεί να του δημιουργήσει ενοχές εκεί που κανονικά δεν θα υπήρχαν.

Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθώ σαν αγορομάνα, θα προσπαθήσω πάντως να αφησω απέξω τις γνώμες παπουδογιαγιάδων που είναι σίγουρο ότι φρικάρουν με το παραμικρό. Για να είμαι ειλικρινής θα προβληματιζόμουν αν ο γιος μου ενδιαφερόταν ΜΟΝΟ για κούκλες και παραμύθια με πριγκήπισσες, γιατί αυτό ίσως μου έδινε την εικονα ότι το παιδί είναι υπερευαίσθητο και θα υποφέρει στη ζωή του. Η ποικιλία δεν κάνει κακό κατά τη γνώμη μου, η μονοτονία ίσως όμως...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που περιμένουμε δεύτερο μωρό, διάβασα ότι πρέπει να πάρουμε στο πρώτο παιδί (μωράκι δύο ετών κι αυτό) μία κούκλα - μωρό για να ασχολείται, όταν θέλει. Δεν μου πάει όμως, κορίτσια να πάρω στο γιο μου κούκλα. Δηλάδη όταν παίζει με την κούκλα της ξαδέρφης του δεν με χαλάει καθόλου μα καθόλου. Αλλά να του πάρω κούκλα????? Πολύ δεν πάει?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις με κουκλα-νινι μην φανταστεις κουκλα με φορεματα και στρας :lol:

ενα μωρο αγορακι ειναι με αγοριστικα ρουχαλακια.....

μαθαμε ποοοοοοολα πραγματα.

παραδειγμα.

ο γιος μου να πω οτι ειναι 20 μηνων τωρα.....

δεν καθοταν φρονιμος να του αλλαξω πανα του εμαθα να αλλαζει στο νινι και να του καθαριζει τον πωπω :lol: τωρα καθεται και αυτος μια χαρα :wink:

τι το κακο σε αυτο?

:?

και εγω σαν κοριτσακι ειχα κουκλες αλογακια τρενακια σακο του μποξ :lol:

δεν επαθα κατι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κοριτσάκια προτιμούν τα αυτοκινητάκια.

Και η αδερφή μου μικρή και η ανιψιά μου αυτά προτιμάει.Δεν είναι παράλογο αυτό.Αλλά το να παίζουν με κοριτσίστικες κουκλίτσες τα αγοράκια πραγματικά δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Μαya

 

δεν θα παρεις κουκλα.

 

θα πάρεις ένα μωρό. μωρό σαν αυτό που θα έχεις εσύ.

 

τα αγόρια τρελλαίνονται και αυτά, να παίζουν με τα μωρα.

 

η ιδεα είναι στο μυαλό σου ότι αυτό ειναι περίεργο.

 

να ξέρεις ότι θέτεις τις βάσεις για να γίνει ο γιός σου μια μέρα καλός πατέρας.

 

με το να παίξει με ενα μωρό, για να σε μιμηθεί, για να νιώσει ότι κάνει και εκείνος κάτι τότε ειναι που θα νιώσει ικανός και υπεύθυνος "άντρας", θα νιώσει ευθύνη και ενσυναίσθηση.

 

το ότι αυτα μπορεί να μην είναι αντρικά χαρακτηριστικά, είναι σκέψεις κ ανησυχίες προηγούμενων γενεών!

 

:wink::wink:

 

Και η αδερφή μου μικρή και η ανιψιά μου αυτά προτιμάει.Δεν είναι παράλογο αυτό.Αλλά το να παίζουν με κοριτσίστικες κουκλίτσες τα αγοράκια πραγματικά δε λέει.

μαλλον εννοείς μεγαλύτερα αγοράκια και εννοείς τις barbie?.

 

για το συγκεκριμένο αγοράκι που ειναι 2 ετών πάντως ισχύουν τα όσα γραφω πάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε παρει:

Κουζινα,

σιδερο,

σιδερωστρα

Σκούπα

Μωρό

Κατσαρολικα

 

Περισι στο χωριο ο Βασιλης δεν ξεκολησε απο το μωρο με καροτσι της γειτονισας. Ετσι πηραμε ενα γορακι που γελαει (μπλε για να ηρεμησει και ο μπαμπας).

Η μητερα μου λεει οτι και ο αδερφος μου επαιζε με τα παιχνιδια μου. Απλα ημουνα εγω στο σπιτι και δεν χτυπουσαν ασχημα τα κοριτσιστικα (οπως τωρα που ολοι μουρμουραγανε στην αρχη).

 

Σε καλυψα? Στην αρχη ειχαμε ακριβως τα ιδια. Κι εγω ειχα αγχωθει και επηρεαζομουνα απο τους γυρω :lol::lol:

 

Εγω παντως λεω πια οτι ο αντρας πια βοηθαει την γυναικα του. Και να σιδερωνει πρεπει να ξερει και να μαγειρευει και να σκουπιζει. Δεν θα με βριζει εμενα η νυφη μου...

Τωρα ειδικα που θα εχω 3 αντρες στο σπιτι μηνν σου πω θα το εφαρμοσω και στις δουλειες του σπιτιου μας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ,ο άντρας (εκτός όσων λέει η elenik) κάποια στιγμή θα μέινει και μόνος σε δικό του χώρο.Αν η μαμά τρέχει να καθαρίσει ,να σιδερώσει , να μαγειρέψει στο 25 χρονο "μωρό" της που δεν ξέρει...μάλλον θα της πέσει βαρύ το " μάνα έκανα οικογένεια και πρέπει να περιοριστείς στο σπίτι σου" τόοοοοσο βαρύ που θα μπαίνουμε στο φόρουμ και θα ψάχνουμε ποιά νύφη μας στολίζει περισσότερο.. :wink::wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

εμεις με κουκλα-νινι μην φανταστεις κουκλα με φορεματα και στρας :lol:

ενα μωρο αγορακι ειναι με αγοριστικα ρουχαλακια.....

μαθαμε ποοοοοοολα πραγματα.

παραδειγμα.

ο γιος μου να πω οτι ειναι 20 μηνων τωρα.....

δεν καθοταν φρονιμος να του αλλαξω πανα του εμαθα να αλλαζει στο νινι και να του καθαριζει τον πωπω :lol: τωρα καθεται και αυτος μια χαρα :wink:

τι το κακο σε αυτο?

:?

και εγω σαν κοριτσακι ειχα κουκλες αλογακια τρενακια σακο του μποξ :lol:

δεν επαθα κατι :wink:

εγω βίκυ μου σε επικροτώ!!! ευγε!! δεν είναι κακό να μαθαίνουν τα αγοράκια να παίζουν με αυτά τα παιχνίδια, άσε που τους βοηθάει στο μέλλον!! δεν κατάλαβα οι παλιες μαμάδες, και "πουριτανές" μας καταντήσανε τους συζύγους "άχρηστους" ας μην διαιωνιστεί αυτή η κατάσταση. Έχουν αλλάξει τόσα πράγματα πια, ας προχωρήσουμε και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς και πολύ συμμετοχικό μπαμπά έχουμε και σκούπα φαράσι έχουμε αγοράσει και βοηθάει το παιδί στις δουλειές του σπιτιού, μαζεύει τα παιχνίδια του, βάζει τα πράγματά του στη θέση του κλπ. Επομένως το πρόβλημα είναι σαφέστατα μέσα στο μυαλό μου. Το ξέρω αυτό. Απλά ήθελα να ξέρω αν θα βοηθήσει πραγματικά να κάνω την υπέρβαση τώρα που θα έρθει το αδερφάκι του ή ότι δεν έχει σημασία. Thanks Μαρία και σε εσάς κορίτσια, οπότε βουρ για ... μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε αγοράσει βεβαια κανονικά παιχνίδια αλλά ο μικρός χρησιμοποιεί τα τάπερ, τις κατσαρολες και ολα τα κουζινικά της μαμάς.

Οταν ετοιμαζομαι να κάνω σκούπα, θα τη φέρει, θα βγάλει το καλώδιο και μετά θα τη μαζέψει.Θα κάνει και το δωμάτιο του. Τα ίδια και με τη σφουγγαρίστρα.

Δεν θεωρώ οτι ειναι κακό ενα αγοράκι να ξέρει και "γυναικείες" δουλειές.

Συμφωνω οτι καποια στιγμή θα μείνουν μονοι τους και πρεπει να αυτοεξυπηρετούνται.

Εγώ που οταν μειναμε με τον άντρα μου καλά ήταν που ειχα 3 αντρες στο σπίτι να περιποιούμαι και τώρα έγιναν 4? Εγω τι να κάνω την υπηρέτρια? Ο καθένας τη δουλειά του και ολοι μαζί για το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο σας πάντως κορίτσια, γιατί εγώ από μπαμπά και κόρη, ψώνισα!!!! είναι και οι δυο τους ποιος θα αράξει περισσότερο! :!::!: Κανείς τους δεν με βοηθάει, άσε που τα θέλουν όλα στο χέρι και γρήγορα, ενώ αν ζητήσω κάτι εγώ θα περιμένω και όταν αποφασίσουν ότι το έχω πραγματικά ανάγκη!! τοτε θα το σκεφτούν να με βοηθήσουν οποτε τα κάνω μόνη μου και ξεμπερδέυω!! Και έλεγα και εγώ ότι θα έχω ένα κοριτσάκι να με βοηθάει!! μπαρούφες :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σας πάντως κορίτσια, γιατί εγώ από μπαμπά και κόρη, ψώνισα!!!! είναι και οι δυο τους ποιος θα αράξει περισσότερο! :!::!: Κανείς τους δεν με βοηθάει, άσε που τα θέλουν όλα στο χέρι και γρήγορα, ενώ αν ζητήσω κάτι εγώ θα περιμένω και όταν αποφασίσουν ότι το έχω πραγματικά ανάγκη!! τοτε θα το σκεφτούν να με βοηθήσουν οποτε τα κάνω μόνη μου και ξεμπερδέυω!! Και έλεγα και εγώ ότι θα έχω ένα κοριτσάκι να με βοηθάει!! μπαρούφες :lol::lol::lol:

 

Εγω παλι εχω να το καμαρωνω (η κουκουβαγια ξυπνησε :lol::lol: μεσα μου)

Βγαζουμε και βαζουμε τα πλυντηρια πιατων, απλωνω μου δινει τα μανταλακια(θα χασω και μερικα που θα γινουν ιπταμενα), σφουγγαριζω μεσα και εκεινος πλενει μπαλκονια (γινεται μουσκεμα βεβαια οποτε μονο καλοκαιρι).

Γενικα θα ελεγα η βοηθεια του με καθυστερει πολυ και μερικες φορες με δυσκολευει γιατι εκεινος παιζει δεν καθαριζει αλλα αν τον αποθαρυνω τωρα την πατησα. Θελω να καταλαβει οτι οι καθαριοτητα του χωρου που ζουμε αφορα ολους τους ενοικους. Βεβαια οταν παψει να το βλεπει παιχνιδι θα πιασει κ ο δικος μου τον καναπε λογικα :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου φαίνεται τραγικό το θέμα της κουζίνας. Αλλωστε δεν είναι κάτι καθαρά κοριτσίστικο. Δεν σου ζήτησε και καμμία Barbie για να παίζει...

Και άλλωστε σκέψου... και ο Μαμαλάκης μάγειρας είναι, και με κουζινικά ασχολείται, δεν νομίζω πως αμφισβήτησε κανείς τον ανδρισμό του...!

Εμένα πάντως ο γιός μου που είναι 2,5 χρονών, του αρέσει πολύ να ασχολείται στην κουζίνα με διάφορα πράγματα γιατί εδώ και ένα χρόνο περίπου, επειδή δεν με άφηνε σε ησυχία και δεν μπορούσα να μαγειρέψω ή να κάνω καμμία δουλειά, άρχισα να του δείχνω τι κάνω και να προσπαθούμε να κάνουμε μαζί πραγματάκια.

Και έτσι σιγά σιγά, του αρέσει να ανακατεύει το φαγητό με την κουτάλα, του αρέσει να ρίχνουμε μαζί στην κατσαρόλα λαχανικά κλπ, να πλένουμε μαζί τα πιάτα, ανεβασμένος σε ένα σκαμπό δίπλα μου κλπ.

Δεν μου φαίνονται κακά εμένα όλα αυτά, και δεν νομίζω πως θα πρέπει να τα χαρακτηρίζουμε γυναικεία.

Link to comment
Share on other sites

:lol: θελετε να πουμε για δουλειες?

ο μικρος μου σφουγκαριζει, πλενει το μπαλκονι, ποτιζει τα λουλουδια

ανεαινει σε καρεκλα και πλενει πιατα, σκουπιζει το τραπεζακι στο σαλονι οταν τρωει, σκουπιζει, ταιζει τον σκυλο.......

πρεπει να ανησυχω?

εγω χαιρομαι και ξερω οτι αν συνεχισει ετσι που θα συνεχισει γιατι δεν θα αλλαξει κατι στο σπιτι.... το παιδι οταν μεινει σε δικο του σπιτι δεν θα με χει αναγκη να το ξεβρωμιζω :lol:

και πιστευω καμια νυφουλα δεν θα πει την εικη φραση

"Αμ! δεν φταιει κανεις η μανα σου που σε μαθε ετσι....."

εχω αδικο??? :?

και παραλληλα με ολα αυτα κανουμε καρατε, παμε και βλεπουμε του-του

παμε για καφε και κανει καμακι στις μπεμπεκες ...... :lol:

μωρα ειναι .....

Link to comment
Share on other sites

τόοοοοσο βαρύ που θα μπαίνουμε στο φόρουμ και θα ψάχνουμε ποιά νύφη μας στολίζει περισσότερο.. :wink::wink:

 

Για φαντασου 25 χρονια μετα να μπαινω στο ιντερνετ και να δινω συμβουλες στη νυφη μου πως θα φαει λαχανο την "τρελλη" πεθερα της.. :shock:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...